No. 134. Drie en Negentigste Jaargang. 1891. ZONDAG 8 NOVEMBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Vrijwillige oefening in den wapenhandel. Buitenland. Binnenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar j 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Gfroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. CuS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt nogmaal ter kennis van belanghebbenden dat ex- gelegenheid zal worden gegeven tot vrijwillige oefe ning in den wapenhandel aan personen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leeftijd, op de voor waarden vermeld in de daartoe door den Generaal- Majoor Bevelhebber in de eerste afdeeling opgemaakte circulaire, aangeplakt aan het Stadshuis alhier en verder ter gemeente-secretarie ter lezing liggende. Hij vestigt de aandacht op die gunstige voorwaarden en noodigt hen, die alsnog daaraan willen deelnemen voor belang hebbenden uitzich zoo spoedig mogelijk ter ge meente-secretarie aan te melden voor zooveel zij zulks reeds niet gedaan hebben. De Burgemeester der gemeente AlkmaarAlkmaar 7 Nov. 1891. A. MACLAINE PONT. DUITSCHLAAD. De heer Schmidteen sociaal democratisch lid der volksvei-tegenwoordigingis tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het opruien van werkvolk en het ophitsen van het publiek tot onge hoorzaamheid aan de wet. EAGELAAD. Twee jongens een van elf en een twaalf jaren, die onlangs bij Eastbourne gepoogd hadden een sneltrein te laten ontsporen, werden door den rechter op verzoek van den hun toegevoegden advocaat veroor deeld tot het ontvangen, elk, van acht rottingslagen. Met den herbouw van het landhuis van den prins van Wales, waai-van den 1 de bovenverdiepingen afbx-andden, is reeds weder een aanvang gemaakt. De bekende zangeres, mevrouw Melba, die de vriendin schijnt geweest te zijn van den jongen hertog van Orleans, huwde later met een rijk veehandelaar, Armstrong genaamd. Deze echtelieden zullen weldra een rechtsgeding tot echt scheiding voeren. In dat geding is genoemde hertog door den heer Armstrong als medeplichtige zijner vrouw op geroepen hij eischt van hem eene schadevergoeding van 250,000. Ierland. Den 3 zijn in Cork drie candidaten gesteld voor lid van het Lagerhuis in plaats van wijlen Parnell, namelijk kapitein Dominick Sarsfield, landeigenaar, ge steld door de unionisten, John Redmond, advocaat, door de aanhangers van wijlen Parnell en Martin Flavin, een boterkoopman, door de tegenstanders van wijlen Parnell. Britsch-Indie. Een van Bombay vertrokken trein met britsche en inlandsche soldaten is nabij Nagpur ontspoord waarbij vijf engelsche soldaten gedood 31 engelsche en 4 inlandsche soldaten gewond zijn en vijf beambten van het spoorwegpersoneel den dood vonden. De opperbevelhebber der troepen van het presidentschap Bombay en de officieren van den staf bevonden zich op den trein men gelooft, dat zij geen letsel bekwamen. FRANKRIJK. Op de lijn van Amiens is bij een station een passagierstrein tegen eene locomotief aange reden, waardoor vijf pei-sonen zwaar gekneusd werden. Hamer. De minister van oorlog heeft den 5 bij de behandeling zijner begrooting in antwoord op de ge maakte aanmerkingen, verklaard, dat de inrichting der gemengde regimenten tot uitkomsten had geleidwelke de verwachtingen verre overtroffen. ITALIË. De minister van binnenlandsche zaken heeft de tegen den 8 te Rome uitgeschreven openbare bijeen komst der werklieden verboden. ©08TENKIJH-H0NGARIJE. George Pabst wegens brandstichting tot twee jaren gevangenis veroor deeld, maar later onschuldig bevonden, heeft 3000 scha devergoeding uit de gelden der begrooting van justitie ontvangen. Dit is de eerste maaldat de wet op het toekennen van schadevergoeding aan onschuldig veroor deelden toegepast is. KUNLAAiD De Keizer, de Keizerin en hunne bloed verwanten zijn den 4 des middags in Livadia aangekomen. SPANJE. De minister van marine heeft zijn ont slag gevraagd wegens een geschil met een journalist met wien hij duelleeren zal. JAPAN. Het gezantschap te Londen heeft de vol gende dépêche openbaar gemaakt. De aardbeving van 28 October heeft gewoed in de prefecturen Aichi en Gifu. Het aantal dooden bij die ramp wordt geschat op 6500dat der gewonden op 9000dat der vei-nielde huizen op 75000 en dat der beschadigde woningen op 1200. BRAZILIË. Zoowel te Londen als te Parijs is bij het braziliaansche gezantschap een dépêche ontvangen xxit Rio-Janeiro van den 4, waarin gemeld wordt, dat het Congres ontbonden is en de president de natie zal oproepen tot het kiezen van nieuwe vertegenwoordigers, op een nader te bepalen tijdstip. Rio-Janeiro is voor twee maanden in staat van beleg verklaard. Deze maat regelen zijn een gevolg van de houding van het Congres de poging van eenige personen tot herstel der mo narchie. De president heeft een manifest tot het volk gericht. Het leger en de vloot ondersteunen de regeering. Overal heerscht rust en de regeering zal voor de hand having daarvan zorgen. Do grondwettige instellingen en alle nationale verplichtingen zullen geëerbiedigd worden. TWEEDE HAMER. Indische begrooting 189 2. In de memorie van antwoord op het kamerverslag wordt door den minister van koloniën o. a. verklaai-d dat met de indische regeering overleg aanhangig is over herziening van bestaande of invoering van nieuwe be lastingen in Indië. Hij hoopt spoedig bepaalde voorstel len te kunnen doen. Hij handhaaft zijn voorstel tot in stelling eener enquête ter verkrijging van bezuiniging op het materieel en op de uitzending van goederen. Hij is van meening, dat de dwangmaatregel, tegenover een deel der kust van Atjeh toegepast, krachtig moet worden gehandhaafd, totdat hij doel zal hebben getroffen. Eene spoedige boslissing in de opium-kwestie zal hij bevorderen. Voor de vei'legging van den mond der Solorivier wordt nader J 76.000 aangevraagd ten behoeve van het behoud van het vaarwater in het westgat van Soerabaija. Ten aanzien van de spoorwegen deelt hij mede, dat hij ge meend heeft niet te moeten indienen een door hem ge vonden ontwerp tot uitgifte van concessiën voor een viertal spoorwegen op Java met ï'ente-waarborg. Hij geeft aan staatsaanleg de voorkeur. Een algemeen plan van aanleg is bij den gouverneur-generaal aanhangig gemaakt en aan eene nedei'l. commissie is opgedragen van advies te dienen over den aanleg en de exploitatie van stoom- tramwegen voor algemeen verkeer in Ned.-Indië. Inmiddels is hij bedacht op het nu reeds doen maken van avant-projets voor do voornamelijk in aanmerking komende lijnen; 1° Probolinggo-Klakkah-Djember-Pana- roekan 2° de lijn Malang-Blitar3 1 de lijn Batavia- Bantam. De daartoe noodige opnomingskosten zullen meer bedragen dan de aanvankelijke aangevraagde f 30.000. Over de ten aanzien van de lijnen der N.-I spoorweg- Maatschappij tegenover haar te volgen gedragslijn wordt de gouvei-neur-generaal geraadpleegd. Met den vorigeu minister is hij van oordeel, dat aan naasting harer beide lijnen overeenkomstig de bepalingen der concessie-voor waarden niet te denken valt. De beri-beri commissie, die hare taak nooit heeft aan vaard, kan geacht woi'den niet meer te bestaan. Hare formeele ontbinding acht hij onnoodig. Voorstellen tot het sluiten van nieuwe post-overeen- komsten zijn aanhangig. Het eerste der marineschepen van het type Ceram- Flores acht de Regeering raadzaam in het buitenland te doen bouwen. Hij hoopt, dat de maatregelen tot verbetering van den geldelijken toestand kunnen leiden tot intrekking der pacht van Javasche en Chineesche tabak. Er bestaan redenen om do schorsing van het uitvoei-- recht op suiker een jaar te bestendigen. De bepaling van den verkoopprijs der koffie op 48 cents geschiedde in overleg met de Ned. Handelmaat schappij. De eindcijfers der begrooting zijn thansvoor de uit gaven 137.247.576, en voor de middelen ƒ119.549.713 te kort 17.697.863. De arr. rechtbank te Utrecht heeft den 4, uitspraak doende in het bij haar aanhangig gemaakte geschil tusschen den Staat der Nederlanden en de Nederl. Rijn spoorwegmaatschappij in likwidatie over de betaling van le- gesgelden voor de overnemingsom, groot ruim ƒ38,000,000, aan den Staat zijne vordering tot betaling van ]/4 pet. der ovei'nemingsom of 95,412,83 ontzegd, met veroor deeling in de kosten van het geding. Den 4 is de gemeente-begrooting te Melder voor 1892 in ontvang en uitgaaf op ƒ200,411,12 vastgesteld. Den 4 is te Bodegraven brand ontstaan in de stoomhontzagerij en den korenmolen van den heer P. J. Scheer; de molen en de houtzagerij zijn met het ge bouw, waarin zich de machine bevond, geheel vernield. Bij kon. besluit van den 3 is benoemd tot ont vanger van 's Rijks directe belastingen enz. te Meppel (buitengemeenten) de heer AMaas Geesteranusont vanger te ISeilo». Den 5 zijn te Amsterdam negen van de twaalf candidaten voor vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek geslaagdwaaronderbehalve twee uit Alkmaar, P. Maars te Berkhout, J. Veld en H. Hoff te Enk- huizen en C. Schaap te Texel; den 6 negen van de elf candidaten, waaronder, behalve twee uit Alkmaar, G. Smelik te Noordseharwoude, en H. L. Blikslager te Zaandam. In de vergadering van den raad der gemeente Zype, waarin afwezig waren de heeren J. van Beusekom en J. Zeeman, werd, na voorlezing en goedkeuring der no tulen, benoemd tot onderwijzer voor de school te Scha- gerbrug, ter vervanging van den heer J. v. d. Hage, de heer D. Groenendijk, waarnemend onderwijzer te Schager- brug, met wien op de voordracht stonden de heeren J. G. C. Vegter, Emmen en L. Kuik, Zaandam. Het dagelij ksch bestuur herzag de verordening op het lager onderwijs, daar zij nog niet in overeenstemming is met de nieuwe wet en de districts-schoolopziener van mee- niug is, dat het getal dagen der vacantiën en het getal uren gedurende welke onderwijs moet worden gegeven, door den raad behooi-t te worden bepaald. Hoewel het dagelijkseh bestuur deze zienswijze niet deelde, meende het in deze te moeten toegeven, ten einde tot de vast stelling der leerplannen te kunnen geraken. Na voor lezing der herziene verordening werd zij met algemeene stemmen gearresteerd. Een brief van het dagelijkseh bestuur der muziekvereeniging Crescendo", houdende dankbetuiging voor den ontvangen steunwerd voor kennisgeving aangenomen. De heer Nobel deelde mede, dat hij als afgevaardigde der gemeente de verga dering der Westfriesche Kanaal-Vereeniging had bijge woond. Een verslag daarvan te geven achtte hij onnoodig, omdat men het in de couranten heeft kunnen lezen. Hij wilde echter mededeelen, dat de voorzitter op den voor grond stelde, dat de steun nog onvoldoende is en zoo hierin geene verandering ten goede komt, de vereeniging niet krachtig zal kunnen werken. Dat die belangstelling grooter wordt is ook zijn weusch, omdat de zaak die ten volle verdient. Daarna werd de vergadering gesloten. Te Driebergen is den 4 overleden de heer M. H. Insinger, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, gekozen in de provincie Noordholland. Het provinciaal kerkbestuur van Noord holland heeft tot de evangelie-bediening in de ned. herv. kerk toege laten de heeren R. Cremer Jr. en G. Brink, candidaten in de godgeleerdheid, de eerste te Groningen, de laatste te Leiden. Voor een lid der Prov. Staten in het hoofdkies district Helder moet herstemd worden tusschen de heeren G. J. O. D. Dikkers notaris te Texellib met 251 en J. Korver te Helder, anti-rev., met 234 stemmen. Opmerking verdient hetzoo schrijft men ons uit Noordscharwoude dat in die gemeente in de afge- loopen maand Octoberevenals in de vorige maand Septemberbij den burgerlijken stand geen enkele aan gifte is gedaan. De heer P. van der Goes heeft zijn lidmaatschap van den sociaal democratisehen bond opgezegd. De gemeenteraad van Zaandam heeft op voorstel van den heer mr. von Briel Sasse aan burgemeester en wethouders opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid eener proportioneele schoolgeldheffing en daaromtrent de noodige voorstellen aan den Raad in te dienen. Ook zal eene belastingverordening op de tooneelvertooningen ontworpen worden. Sedert 1 November is er een nieuw leerplan voor de o. 1. school te Scliajjen in werking getreden. De middagschooltijden zijn een halfuur verlengdzoodat het aantal lesuren per week nu 271/2 bedraagt. Den 4 is te Helder de heer P. Groen tot wethou der herbenoemd en de heer J. G. R. Vos als zoodanig be noemd nadat besloten washet aantal wethouders van 2 op 3 te brengen. Den 5 des avonds is tusschen Anna Faulowna en Helder een veer van de locomotief van trein 125 gebrokenwaardoor een oponthoud van drie kwartier ont stond. De machinist, die het geval spoedig ontdekteliet den trein onmiddellijk stil staan: nadat bet kwaad zoo goed mogelijk verholpen was, werd de reis langzaam vervolgd. Het aantal kinderendat wegens het heerschen der mazelen in de gemeente Scliagem de o. 1. school verzuimt, is in het laatst dezer week tot ruim 140 gestegen Te Maastricht is een politie-agent wegens meineed veroordeeld tot zes maanden gevangenisstrafmet ontzet ting gedurende 5 jaren van het recht, om een ambt of bediening waar te nemen. Door de genie ie Amsterdam is ten tweeden male herbesteed het maken een gedekten gemeenschapsweg tevens inundatiekeeringtusschen Uithoorn en Kudel- straat, geraamd op 184,000. Van 6 inschrijvers was de heer F. Verbrngge te Waddingsveen voor 227,590 de laagste2° het maken van dien weg met uitzonde ring van eenige andere werken geraamd Op 70600. Laagste inschrijver dezelfde voor 87390. De Koningin-Regentes heeft tot adjunct-intendant van het koninklijk paleis te Amsterdam benoemd den heer jhr. C. C. Th. Six, thans ingenieur van den prov. wa terstaat in Zeeland. De in het pakhuis Slachtplaats" op de Brouwers gracht te Amsterdam verbrande tabak was voor 1,230,000 vei-zekerd bij binnen.- en buitenl. maatschap pijen. Te Groningen is als apothekers-bediende geslaagd de heer J. Klerk te Deemster. Ten behoeve van do lijdenden door de hagelschado in Limburg en Noordbrabant werd te Warmenhuizen

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1