Paardenmarkt. UIT ilBEHE. No. 135. Drie en Negentigste «Jaargang. 1891. WOENSDAG 11 NOVEMBER. Officieel Gedeelte. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. Buitenland. UMIAAIISCIIi; COIJBANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEK.Ms. CAS TER ZOON. Telefoonnummer Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het voortaan bij gelegenheid van de groote paardenmarkten aan te vangen Woensdag 11 November 1891, in het belang van de openhare veiligheid, verboden Is, paarden te beproeven op de Daarsenmakersgracht. Met het schoonmaken der straten, waar de markt gehouden is, zal door de gemeente-reiniging te 4 uren des namid dags aangevangen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Nov. 1891. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. 1 en 2 November. Op deze beide dagen laat de echte Parijzenaar alle zaken rusten, hij denkt dan slechts aan de vrome wandeling, die bij elk jaar op hetzelfde tijdstip naar het kerkhof maakt. Niet alleen zij, wier familie leden, vrienden of bekenden op den doodenakker slapen, maar ook vele nieuwsgierigen, zoowel stadgenooten als vreemdelingen, brengen een bezoek aan de graven, van welke zoovele beroemd zijn, zoodat bet gezamenlijk aantal bezoekers op de verschillende parijsche kerkhoven voor deze twee dagen ongeveer GOOduizend bedroeg. Gaarne noodig ik mijne lezers uit mij op deze wandelingen te vergezellen, en gaan wij door de nieuwe Avenue de la Képublique naar Pêre-Lachaise, waar zoovele beroemde mannen werden ter aarde besteld. Wijzen wij slechts op de componistenBoiëldieu, Cherubini, Chopin, Anber, Herold; op de schilders Ingres, Baudry, Contide; op de staatsmannen Siéges, Tallien, Ledru-Rollin, Thiers; op de generaals Ney, Masséna, Keilerman; op artisten als Kachel, Talma, Mars, enz. enz., dan zien wij dat dit kerkhof als het ware een pantheon van groote mannen vormt. Alle verliefde jongelieden verzuimen vooral niet een bezoek te brengen aan de graftombe van Héloise en Abelard, de alom om hunne deugdzaamheid en verliefd lijden bekende minnaars, en ieder jaar worden daar nog vele bloemen gestrooid. Overbekend is ook de graftombe van den hier zoo geliefden dichter Alfred de Musset, en zien wij iets verder het bronzen standbeeld van Casimir Périer, hetwelk staat op een bijzonder groot voetstuk, welk laatste versierd is met drie zinnebeeldige figuren, voorstellende de welsprekendheid, de rechtvaardigheid en de standvastigheid. Onder dit standbeeld lezen wij, dat Casimir Périer zeven maal werd gekozen tot lid van de Tweede Kamer, en minister-president was onder de re geering van Koning Louis-Pbilippe. Wij willen niet bij alle graven stilstaan en bezien nog even den oven waarin de lijkverbrandingen plaats hebben, en waarvan tot heden nog niet een algemeen gebruik wordt gemaakt. Men verbrandde er eenige lijken, van welke de eigenaars dit aldus bij testament hadden beschreven, en verder zeer vele overblijfselen uit de hospitalen. Een tweede, en na Père Lachaise, het mooiste kerkhof, is dat van Montmartrehetwelk evenzeer rijk is aan schoone monumenten en historische graven. Daar zijn de generaal Cavaignac, geheel in brons, en liggende op een eenvoudigen steen. Dit beeld is het werk van Rude, en wordt algemeen als een meesterstuk beschouwd. Hoewel Baudin een der eerste slachtoffers van Napo leon's staatsgreep in 1851, sinds twee jaren eene rust plaats vond in het Pantheon, zoo wordt zijne graftombe op Montmartre toch nog druk bezocht en met vele bloemen versierd. Ook Henry Mürger, de schrijver van la »Vie de Bohème" heeft hier een zeer rijk graf, hoewel hij in ellende en zonder een sou na te laten, gestorven is. Eerst na zijn dood deed men aan zijn talent recht wedervarende regeering bekostigde de begrafenis en eene openbare collecte bracht genoeg op om een fraai monument op bet graf van Mürger te plaatsen. Ver melden wij verder nog, dat hier rustig slapen Tkeopküe Gautier, de schrijver vau Emaux et Camées; Havély, de componist vau »La Juive"; de schilder Guillaumet; de zanger Nonrrit; de tooneelspeler Samson enz. enz. Père Lachaise en Montmartre namen onzen geheelen zondag in beslag en hoewel de wandeling op zichzelve niets vroolijks heeft, zoo konden wij toch niet nalaten op maandag een ander kwartier van Parijs te bezoeken en even een kijkje te nemen op Montparnasse. Hoewel minder rijk aan fraaie monumenten, zoo trekt dit kerk hof toch de aandacht door enkele fraaie graftombes, als dat der brandweermannen van Parijs, hetwelk letterlijk ender kransen en bloemen verdwijnt en de assehe bevat van den luitenant-kolonel Proidevaux en drie en twintig andere sapeurs, die bij de verschillende parijsche bran den het leven lieten. Zeer bekend is ook het graf der vier onder-officiers van La Rochelle, die in het jaar 1821 ter dood veroordeeld werden wegens het deel uitmaken van geheime politieke genootschappenhet meisje van eeö dier ongelnkkigen bezocht nog gedurende meer dan veertig jaren het graf van haren bruidegom. Gaarne zonden wij nog Saint Ouen, Pautin enz. enz. bezoeken, doch ontbreekt ons daartoe de tijd en ver melden wij nog slechts dat Ivry de overblijfselen bevat van de ter dood gebrachten Prado, Eyrand, Vodable, Geomay, Borland en Doré. Na zoovele ernstige wandelingen wisten wij op Dius- dag niets beters te doen, dan ons des avonds in het theater der Folies dramatiques goed te vermaken en zagen daar eene vroolijke opera comiqne »de dochter van Fanchon la viellense (eene vrouw die bet instrument der savoijaards bespeelde). Gaarne wijzen wij hier op een alleszins verdiend succes, de muziek van Louis Var- ney is bepaald allerbekoorlijkstvol schoone heldere zoodat de meeste nummers moesten herhaald worden. Ook de tekst is zeer aardig; Javotte, de dochter van Fanchon moet van hare moeder een duitje erven, doch de ridder van Saiut-Florent, die haar deze erfenis brengen zal verliest haar geheel in een speelhuis. Aan Javotte blijft dus niets anders over dan haar kost op te halen als liedjeszangeres. Intusschen wordt het meisje nageloopen door een ouden losbol, den notaris Bellavoinewiens vrouw geheime rendez-vous heeft met een buurman van Javotte, den fluitist van het Tivoli-orkest. Daardoor ont- (48) DOOR I. n. DOSTOJEWSKÏ Ja, dat is waar, kameraden er zal spoedig een inspecteur komenzegt een jong dwangarbeider, die veel in den trant van La Duchesse de la Valliere gelezen heeft en regimentsschrijver is geweesthij was altijd een vroolijke snaak, doch om zijn kennis koesterden de dwang arbeiders een zekeren eerbied voor hem. Zonder verder de minste aandacht aan het debatwaarin al de anderen belang stellente wijdenbegeeft bij zich regelrecht naar de keuken om wat lever te vragen. (Onze koks verkoo- pen dikwerf van deze soort spijzen; zij nemen bijv. een geheele lover, welke zij weer in het klein aan de gevan genen verkoopen.) Voor twee of voor vier kopeken?" vraagt de kok Snijd maar voor vier af, al zullen ze het mij benij denl" antwoordt de ander. Jakameraden, er komt een generaal, een echte generaal uit Petersburg, om ge heel Siberië te inspecteeren. Werkelijk, er is bij den commandant over gesproken." Deze tijding brengt groote opschudding teweeg. Een kwartier 'lang vragen zij zich af wie de generaal iswel ken titel hij heeft, of hij hooger rang bekleedt dan de generaal in onze stadenz. De dwangarbeiders spreken gaarne over de verschillende graden, over hun meerde ren, wie de hoogste macht heeft, wie den ander verja gen kan, wie zelf verjaagd wordt, zoodat zij vaak ein digen met over al die generaals in een twist te gera ken, waarbij .zij niet zelden tot handtastelijkheden over gaan. Welk belang konden zij daar toch bij hebben Wanneer men de gevangenen over hun generaals en chefs hoorde sprekenkon men daarnaar den trap van hun ontwikkeling en van hun verstand afmeten en ook staan als gewoonlijk zeer koddige tooneelen, de notaris denkt Javotte te vinden, en ontmoet zijne eigene vrouw. Na het eene tooneel nog dwazer dan het andere, loopt na tuurlijk alles goed af, de notaris wordt door zijne vrouw op heet-erdaad betrapt, de ridder de Saint-Florent wiut bij een volgend spel de verloren sommen terug en Javotte huwt met haren geliefden Jacquot. De troep van dit theater bevat zeer goede artisten, vooral madame Tkuil- lierLeloir, en de komieken Gobin en Gnyon. De politieke horizon begint er donker uit te zien. Nadat gematigden en radicalen zoo goede vrienden zijn gewor den, omdat vooral de laatsten bevreesd waren voor don invloed der boulangisten, komt thans, nu het gevaar geweken is, de oude naijver weder boven. De heer Clémencean wil zijn vroegeren invloed weder herwinnen, en zal zich weder plaatsen aan het hoofd der radicale minderheid. Zal het hem nogmaals gelukken de minis- teriën omver te werpen alsof het kaartenhuizen waren, dit moet de toekomst leeren, doch volgens de meening van alle kalme staatslieden, die gelooven, en met recht, dat de kiezers juist zeer tevreden en bedaard blijven wanneer ook hnnne afgevaardigden daarvan het voorbeeld geven, beginnen de radicalen thans eene allerongeluk kigste taktiek. Niemand vraagt thans naar onrust, ieder verlangt slechts dat de kalmte mag voortduren, doch kunnen wij er thans stellig op rekenen, dat ons fraaie redevoeringen en wellicht onstuimige kamerzittingen te wachten staan. Het tegenwoordige ministerie, en vooral minister Constans, schijnt volstrekt niet genegen zoo spoedig het lot van vroegere ministeries te ondergaan, en de gematigden vragen reeds eene kamerontbinding voor het geval dat de oude bond der radicalen tot stand komt. Parijs, 4 November 1891. J. M. T. de plaatswelke zijvóór hun komst in de gevangenis, innamen. Ook moet ik zeggendat bij ons bet spreken over generaals en over het hooger bestuur als een ernstig aangenaam onderhoud werd aangemerkt. Het is inderdaad waar, dat onze majoor wegge jaagd is," zeide Kwaszow, een klein, rood manneke, die niet op veel ontwikkeling mocht bogen. Hij had het gerucht verspreiddat de majoor verplaatst zon worden Hij zal hen den mond wel weten te snoerenmerkte de sombere grijsaard, die intusschen zijn koolsoep ver orberd had, norsch op. Dat zal hij zeker doen!" zeide een ander. Hij heeft genoeg geld gestolen, die dief!... En dan was hij nog wel bataljons-kommandant voordat hij hier kwam Hij heeft zijn slag geslagen! Niet lang geleden heeft hij zich met de dochter van den protopope verloofd." Maar hij is niet getrouwdmen heeft hem de deur gewezeneen bewijsdat hij arm is. Eon mooie bruide gom! Hij bezit niets dan de kleeren, welke hij draagt Verleden jaar heeft bij met de Paschen alles met bet kaartspel verloren. Fedka heeft het mij zelf verteld." Ach ja, kameraden, ik ben ook getrouwd geweest maar voor een armen drommel is dat geen vreugde; een vrouw is spoedig gekozendoch het genoegen dnnrt maar kort!" beweerde Skuratow, die zich in het algemeene gesprek gemengd had. Gij denkt, dat men over n spreekt, geloof ik!' zeide de jonge snaakdie regimentsschrijver was geweest Maar gij zijt een groote dwaas, Kwaszow, en, wanneer gij meentdat de majoor den mond van den inspecteur generaal kan snoeren, vergist ge u deerlijk. Verbeeldt ge men zon opzettelijk iemand nit Petersburg zendon om je majoor te inspecteeren. Wat zijt ge dom, jongen!" Denkt ge dandat bij niets zal aannemen omdat hij generaal is?" merkte een uit de menigte spottend op Wel zeker, maar als hij het doet, doet hij het goed.' Juist, dat klimt op met den rang." Een generaal laat zich altijd den mond snoeren Geestelijke. BBIidlK. Eene vergadering van leden van de Kamer, van den gemeenteraad en van staatkundige vereenigiu- genden 8 te Brussel gehouden heeft besloten alle liberale en werkliedenvereenigingen nit te noodigen zich te vereenigen om eene beweging te beginnen ten doel hebbende de aanspraak van alle burgers op stemrecht te doen erkennen. In de motie worden alle liberale en sociaal-democratische gemeenteraadsleden op geroepen zich aan te sluiten bij de krachtige voorstan ders van het algemeen stemrecht en op alle wijzen hunne beweging te bevorderen. DENEMjIRKEN. Op IJsland heeft onlangs een jongeling een meisje, dat hij verleid had, vermoord. Se dert het jaar 1835 was op dat eiland geen moord voor gekomen. DIJITSCHI,iA.]VD. In de vorige week staakte te Berlijn de oude firma Hirschberg Wolff met een aan zienlijk tekort hare betalingen. Den 7 heerschte aan het slot der beurs aldaar groote ontsteltenis door het bericht, dat de gebroeders Sommerfeld leden der wisselbank Friedlander en Sommerfeld zelfmoord gepleegd hadden, met bet gevolg dat een hunner bezweken was en de zeide Kwaszow op beslisten toon. Hebt gij hem dan geld gegeven, dat gij dat zoo goed weet?" viel Bakluschin plotseling minachtend in. Hebt gij wel eens in uw leven een generaal gezien Zeker!" Leugenaar!" Gij zijt een leugenaar?" Welnu dan, kameraden, als hij een generaal gezien heeftmoet hij ons ook zeggen wie die geweest is Kom aan zonder dralenik ken alle generaals." Ik heb generaal Zibert wel eens gezien," zegt Kwaszow aarzelend. Zibert? Er bestaat geen generaal van dien naam. Hij heeft je misschien op den rug gezien, toen gij met de spitsroeden kreegt. Die Zibert was waarschijnlijk slechts luitenant-koloneldoch gij waart toen zoo bangdat ge in hem een generaal meendet te zien." Neen, luister eens," riep Skuratow, Huister allen naar mijwant ik ben een getrouwd man. Er was in derdaad te Moscou een generaal van dien naam, Zibert, een dnitscher, doch russiscli onderdaan. Elk jaar beleed hij zijne zonden aan den pope en dronk water als een eend. Minstens veertig glazen per dag Naar men zeide, is hij door water van een lastige kwaal genezen zijn kamerdienaar heeft het mij zelf verteld." Dan was zijn maag zeker vol karpers merkte de gevangene met de balalaïka op. Zwijgt toch Wij spreken in allen ernsten nn gaat gij dwaasheden zeggen Welke inspecteur komt er nu kameraden vroeg Martynow een bewegelijk man, die vroeger huzaar geweest was, vol belangstelling. Wat kunnen die menschen toch liegen 1" zeide een scepticus. »God mag weten waar zij dat alles vandaan halen! Het is niets dan grootspraak!" Neen, dat is het niet," beweerde Knlikow op rnees- terachtigen toon. Deze had tot, dusverre het stilzwijgen bewaard. Hij was een man van gewicht, ongeveer vijftig jaar oud, met een zeer regelmatig gezicht en goede, eenigs- zins aanmatigende manieren waarop hij zich veel laat

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1