B i n n e n 1 a 11 d. ander in gevaarlijken toestand verkeerde. Het schijnt, dat reeds bevel was gegeven beide broeders gevangen te nemen, toen het bericht van den zelfmoord kwam. De heer FriedlSnder was wegens ziekte in het zuiden. Deze wisselbank had eene uitgebreide commissiezaak voor het kleine publiek en nam deel aan een groot aantal nijverheidsondernemingen. Het opvragen van depóts was evenals bij eerstgenoemde firma oorzaak van het uitbreken der crisis. Zij bleken vervreemd te zijn. De groote sui kerraffinaderij van Jacobs te Potsdam staakte mede hare betalingen, terwijl het hoofd der firma Leipziger gevan gen werd genomen, op grond dat hij de firma Hirsch- berg en Wolff geholpen had bij operatiën met de hem toevertrouwde deposito's. Den 7 des avonds heerschte voor het kantoor van Friedltinder en Sommerfeld Unter den Linden eene bui tengewone drukte. Om het publiek gerust te stellen hadden de besturen der voornaamste wisselbanken te Berlijn nog des avonds eene bijeenkomst belegd en een schrijven aan hunne deposito-houders gericht, waarbij de door hen in bewaring gegeven gelden tot hunne onmid dellijke beschikking werden gesteld. De kantoren wer den in verband daarmede den 8, niettegenstaande den Zondag, open gehouden. Den 8 werden alle bankinstel lingen bestormd door personen, die hunne gelden op vroegen. Yoor het bankiershuis van in de Leipzigerstraat ontstonden groote volksophoopingende politie had moeite om den geregelden toegang tot de kantoren open te houden. Nieuwe rampen werden niet vernomen. Sieg- mann Sommerfeld is dien dag mede overleden. ENGEEAND. De werkstaking van de arbeiders in de ijzergieterijen te Newcastle is geëindigd. Den 9 is het werk hervat. Ierland. Bij de op den 6 te Cork gehouden ver kiezing van een lid van het Lagerhuis, in plaats van wijlen Parnell, is de anti-Parnellist Flaven gekozen met 3669. De Parnellist Redmond bekwam 2157, de unionist kapitein Sarsfield 1161 stemmen. ITAEIE. Den 9 hield de president-minister Du Ri- dini te Milaan de aangekondigde redevoering. Hij deelde mede dat op de begrooting een volledig evenwicht ver kregen was en er zelfs een klein batig slot was. Er zou geen nieuwe schuld of eene leening worden uitgegeven. De regeering was in geen geval voornemens eene wijzi ging der wet op de waarborgen betreffende den Paus voor te stellen en noodigde de pelgrims uit met alle gerustheid in Italië te komen. Italië zal zijn invloed aanwenden tot versterking der waarborgen van den vrede. De Sonvereinen worden gedreven door een groote ge matigdheid en voorzichtigheid. Het is niet noodig voor Italië zich bezig te houden met de onderlinge verhouding der bevriende en verbonden mogendheden, daar het Drie- voudigVerbond vernieuwd is om een staat van zaken te be stendigen, die eene staatkunde van ontwikkeling bevordert. Hij sprak vervolgens over de verstandhouding met Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Engeland, en voegde daaraan toe, dat de goede verstandhouding met Rusland in den jongsteu tijd aan de openbare meening in het al gemeen een indruk van veiligheid en vrede had gegeven. Wat Frankrijk betreft, zeide hij, is Italië voortdurend werkzaam om elke bedenking en elk wantrouwen uit den weg te ruimen. Ten slotte herinnerde hij aan de eer onlangs aan Garibaldi's nagedachtenis bewezen (oprichting van een standbeeld te Nizza), die van eene hartelijkheid getuigdedie altoos gewaardeerd zou worden door het italiaansche volk. De rede werd nog voortgezet. FRANKRIJK. Den 1 zijn de 21 kerkhoven te Parijs bezocht door ruim 380.000 personenongeveer 100.000 meer dan een jaar vroeger en den 2 door 200.000, 60000 meer. Bij de herstemming voor lid dor Kamer op den 8 is te Rijsel de socialistische candidaat Lafargue, de schoon zoon van Marx, die gevangen zit, met 10470 stemmen verkozen; de republikeinsche candidaat bleef in de min derheid. Te Auxerre werd mede de radicaal Doumer voorstaan. Hij was half en half Zigeuner, een veearts, ver diende wat geld door de verzorging van eenige paarden uit de stad op zich te nemen en verkocht ook wijn in ons tucht huis men kon hem niet dom noemen veeleer was hij ontwikkeld had een zeer goed geheugen en sprak elk woord zoo zorgvuldig uitals kostte het een roebel. Het is waar," vervolgde hij op kalmen toon, »ik heb het verleden week nog hooren zeggen een zeer invloed rijk generaal zal geheel Siberië komen inspecteeren. Men zal hem den mond snoeren dat is zekermaar onze veeloogige majoor zal dat niet dien hij durft zich niet met hem inlaten want ziet ge kameraden er is nog verschil tusschen generaals en generaalsDoch geloof mij onze majoor zal zijn plaats behouden. Wij kunnen niet sprekenwij hebben daartoe het recht nieten wat onze chefs betreftzij zullen natuurlijk niets aan het licht brengen. De inspecteur zal in onze gevangenis komenzal vluchtig rondzienweer onmiddellijk ver trekken en zeggen, dat alles volkomen in orde was" Jamaar de majoor is toch bang hij is reeds van van morgen af dronken." Nuvoordat het avond iszal hij nog wel wat gebruiken. Dat zegt Fedka ten minste." Het is den moriaan gewasschen. Bovendien is het niet de eerste maaldat gij hem dronken zietniet waar Neen waarlijk niethet zou een groote onrecht vaardigheid zijnwanneer de generaal hem ongemoeid lietmeenden de dwangarbeiders terwijl zij zich hoe langer zoo meer opwonden. De tijding van de komst van den inspecteur verspreidde zich onmiddellijk in de gevangenis. Ongeduldig slenter den de veroordeelden in den hot heen en weder en ver telden elkander het groote nieuws. Sommigen zwegen en bleven kalm, om zich een schijn van gewicht te geven, anderen betoonden zich uiterst onverschillig. Op de drem pels van de verschillende deuren zetten eenige dwang arbeiders zich neder om op de balalaika te spelen, terwijl anderen bleven voortspreken. Ook hieven sommigen liederen aan niettegenstaande de stemming dien avond hijzonder oproerig was. met 7714 stemmen gekozen; de republikeinsche candidaat Denormandie verkreeg 5143 stemmen. Den 8 des ochtends is te Ville d'Avray het gedenkteeken voor Gambetta onthuld, dat door inwoners van Elzas-Lotha- ringen der stad was aangeboden. De minister van onder wijs, die het voorzitterschap bekleedde, hield eene rede, waarin hij deed uitkomen, dat de republiek zoo sterk is geworden, dat de oude partijen haar niet meer openlijk durven bestrijden. Senaat. Den 5 is het op verschillende punten ge wijzigd wetsontwerp tot regeling van den vrouwen- en kinderarbeid in zijn geheel goedgekeurd, na verwerping nog met 129 tegen 101 stemmen van een amendement, strekkende om den arbeid van jongelieden boven de 16 jaren tot elf uren te beperken. Een nieuw voorstel der commissie, om een werkdag van 10 uur voor te schrijven voor jongens beneden de 18 en voor meisjes beneden de 21 jaren, werd met het opsteken der handen aangenomen, evenals het artikelden werktijd in het algemeen stel de tusschen 4 uren 's ochtends en 10 uren 's avonds. De Zondag is als wekelijksche rustdag niet uitdruk kelijk genoemd. Hamer. Den 9 is het aangenomen voorstel van het lid Nielleraud tot invrijheidstelling van den gevangen socialist Lafargue den 8 te Rijssel tot afgevaardigde gekozen. Minister Constans gaf last, hem onmiddellijk in vrijheid te stellen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De hongaarsehe Kamer van afgevaardigden heeft den 6 het wetsontwerp aangenomen, strekkende tot het sluiten van voorloopige handelsovereenkomsten met Turkije, Bulgarije, Spanje en Portugal. Vervolgens werd akte genomen van de door den minister van eeredienst afgelegde verklaringen met betrekking tot de benoeming van den primaat van Hongarije. Het algemeen verslag over de staatsbegroo- ting is door de betrokken commissie goedgekeurd. Den 21 wordt het huwelijk voltrokken tusschen de 21jarige oostenrijksche aartshertogin Maria Louise van Toscane, met prins Frederik August van Saksen, den vermoedelijken troonopvolger, 26 jaren oud. SPANJE. Het tweegevecht tusschen den afgetreden minister van marine Beranger en een dagbladschrijver heeft den 6 plaats gehad. Vier kogels werden gewisseld, doch zonder gevolg. Daarmede liep de zaak af. In den laatsten tijd hadden verscheidene liberale bladen den minister verweten dat hij veel geld verkwist en ver scheidene knoeierijen gepleegd had. Een hevige storm heeft groote schade veroorzaakt in de provincie Cadix. ZlIID-AMERIKA. De heer Montt is tot president der republiek Chili gekozen. Hij heeft zich bereid ver klaard die betrekking te aanvaarden. BRAZILIË. Maarschalk da Fonseca heeft eene bekendmaking uitgevaardigd, waarin hij belooft de grond wet en de vrijheid bij de verkiezingen te handhaven en alle geldelijke verplichtingen en wettelijke overeenkom sten te waarborgen. Tevens beloofde hij, geene wet te zullen herroepen, behalve die welke in strijd mochten zijn met het algemeen welzijn en de veiligheid der re geering. TWEEDE KAMER. De begrooting der Algemeone Landsdrukkerij voor 1892 is ingediend tot een bedrag van 246,233,50. Bijna alle artikelen zijn tot hetzelfde bedrag geraamd als voor 1891 zijn toegestaan. Staatsbegrooting voor 1892. Aan het regeeringsantwoord op de algemeene beschou wingen in de afdeelingen omtrent hoofdstuk I worden nog de volgende bijzonderheden ontleend. De regeering is overtuigd van de noodzakelijkheid van verbetering van 't kazerneleven en de inrichting der. kazernen wenscht zich omtrent de oprichting van Kamers van Tegen negen uur werden wij gemonsterd en naar de gevangenis gebrachtwelke daarop voor den nacht ge sloten werd. Het was een korte zomernachthoewel wij reeds om vijf uren gewekt werden kon niemand vóór elf uur des avonds den slaap vatten dit vond voorname lijk zijn oorzaak in het onophoudelijk gepraat en het voortdurend heen en weder loopen. Ook werd er som tijds evenals in den winter, kaart gespeeld. De warmte was ondragelijk. Door het geopende venster stroomde wel is waar eenige frissche lucht binnendoch de ge vangenen" wierpen zich herhaaldelijkals in een ijlende koorts, op hun kribben heen en weder. Myriaden vlooien kwelden den mensch. Reeds des winters waren er vele voorhanden doch in het voorjaar vermenigvuldigden zij zich in zulke angstverwekkende verhoudingen, dat ik aan de geruchten welke daarovor in omloop waren eerst geloof kon hechten toen ik er zelf de plaag van onder vonden had. En hoe heeter de zomer werdin des te grooter getale waren zij aanwezig. Naar ik heb opgemerkt, kan men zich aan zulk ongedierte gewennen, doch het is en blijft in elk geval een kwellingwelke zelfs koorts kan veroorzaken men gevoelt zeer goed dat men niet slaapt, maar dat men ijlt. Eindelijk tegen den morgen wanneer de vijand afgemat is en men zachtjes in de morgenkoelte inslaapt, weerklinkt plotse ling de trom. Men luistert, innerlijk de duidelijke, her haalde slagen verwenschendemen hult zich in zijn zomerpels en onwillekeurig komt de weinig troostrijke gedachte bij ons op, dat het morgen, overmorgen, ja ge durende verscheidene jaren evenzoo zal zijn, tot aan het oogenblik dat men in vrijheid wordt gesteld. Wanneer zal zij komen die vrijheid waar is zij Wij moeten opstaan, rondom ons wordt reeds heen en weer geloopen de gewone drukte is weer begonnen De dwangar beiders kleeden en haasten zich om naar het werk te gaan. Er is nog gelegenheid om tegen twaalf uur wat te slapen dat is een kleine troost Wat men van den inspecteur gezegd had was niets an ders dan de waarheid. De geruchten werden eiken dag stel liger totdat men eindelijk met zekerheid wist, dat een gene raal, een hoog geplaatst ambtenaar, uit Petersburg kwam Arbeid vooralsnog nadere overweging voor te behouden en meentdat men zonder grondwetsherziening niet tot de geheele opheffing der geldelijke betrekkingen tusschen kerk en staat kan geraken. Perequatie van grondbelasting is noodigdoch zij moet zoodanig geschiedendat rekening wordt gehouden met de omstandigheiddat sommige eigendommen door omslag van de bestaande belastingen naar de nieuwe schattingen zwaarder gedrukt zouden worden, en dit kan alleen geschieden door haar op te nemen in het geheele belastingplan. Van den minister van financiën is niet een voorstel te wachten tot verhooging der grondlasten der ongeb. eigendommenten einde tot verlaging der overgangsrechten te kunnen overgaan. Tot versterking der Indische middelen zal eene afzonderlijke leeningswet worden voorgedragen. Voortaan zal ook het dep. van waterstaat medewerken tot zaken van socialen aard. Zelfs zal daarvan het initia tief uitgaan in alle gevallen, waarin het uitsluitend of hoofdzakelijk nijverheids belangen of technische zaken betreft. Alles wat sociale wetgeving betreft bij het departement over te brengen, schijnt onraadzaam, evenals alles uitsluitend aan het dep. van justitie over te laten. Noch verandering van titulatuur van het dep. van waterstaatnoch de oprichting eener afzonderlijke af- deeling voor land- en tuinbouw zal rechtstreeks de land bouwbelangen bevorderen, veeleer het bijeenbrengen van de zorg voor gelijksoortige belangen en maatregelen tot regeling van het landbouwonderwijs. Daarom wordt overbrenging van enkele posten van hoofdstuk IX water staat naar hoofdstak V binnenl. zaken voorgedragen. Pensioenregeling voor den loodsdienst. Het ingezonden wetsontwerp tot regeling der pensioe nen en onderhouden van het personeel van den loodsdienst van zeeschepen en aan de weduwen en kinderen van dat personeel strekt om de pensioenen van het loodswezen te verhoogen en te voorkomen, dat na rampen, aan het personeel overkomende openbare liefdadigheid moet worden te hulp geroepen om de betrekkingen tegemoet te komen bij het te kleine pensioen dat zij van Staats wege genieten. Voorgesteld wordt recht op pensioen toe te kennen op 55jarigen ouderdom na tien jaar loodsdienst. De voorwaarden voor de pensioenverleening zijn verder in overeenstemming gebracht met de werklieden pensioenwet. De maximum-pensioenen zijn verhoogd zoodat zij daar voortaan bij 35jarigen dienst zullen kunnen zijn voor een loodsschipper le kl. 700, in plaats van 450, een zeeloods 630, in plaats van 390 een loodsschipper 2e kl., binnenloods kwartiermeester en loodskweekeling le kl. ƒ490 in plaats van 300, en voor de loodskweeke- lingen 210's jaars een roeier 420, in plaats van 210, een loodskweekeling 2e kl. en hulploods ƒ350 in plaats van 210, een matroos 280 in plaats van ƒ210 's jaars. Bij vollen diensttijd zullen deze verhoogde pen sioenen dan nog niet alle in dezelfde verhoudingen staan tot de gemiddelde verdiensten als bij de werklieden, maar met het oog op de geldelijke gevolgen heeft de minister van marine zich tot dit voorstel bepaald. Voorts is als beginsel aangenomen, dat bij de bereke ning voor het pensioen ook het aantal dienstjaren in aanmerking moet komen, terwijl niet meer dan 35 dienst jaren tellen, omdat het loodspersoneel over het algemeen geen langer diensttijd volbrengt. Het minimum-pensioen is vastgesteld op ƒ150 's jaars. Indische Begrooting. Bij nadere nota van wijziging is voorgesteld op deze begrooting voor 1892 een post van 50.000 te brengen voor uitgaven, in verband met het overnemen van de in- en uitvoerrechten en verpachte middelen in Indragiri. In 1888 is door het inlandsch bestuur van Indragiri het aanbod tot overneming gedaan, waarschijnlijk op grond van moeielijkhedeu bij de heffing ondervonden, ten ge volge van geschillen over het gezag aldaar. Het europeesch gezag is er in geslaagd die geschillen uit den weg te ruimen en zich met het inlandsch bestuur te verstaan omtrent de stelling en de inkomsten der verschillende machthebbenden, waardoor eene geregelde orde van zaken om geheel Siberië te inspecteeren en dat hij zich reeds te Tobolsk bevond. Telkens hoordo men weer iets dat gewoonlijk van uit de stad tot ons kwamieder was angstig, zeide men, ieder deed zijn best om zich zoo goed mogelijk voor te doen. De overheidspersonen zetten recepties, bals en andere feestelijkheden op touw. Benden dwangarbeiders werden uitgezonden om de straten binnen de vesting gelijk te maken het onkruid te wiedende hekken en de paden te schilderen, te witten of met oker te bestrijken, in één woord, alles, wat in het oog viel, te herstellen en op te knappen. Onze gevangenen be grepen het doel van al dat werk zeer goed en hun ge sprekken werden dan ook hoe langer hoe levendiger en onstuimiger. Hun verbeelding kende geen grenzen meer. Zij bereidden er zich zelfs op voor, eenige eischen te stellen, wanneer de generaal zou komen, wat hen geens zins belette onderling te twisten en te krakeelen. Onze majoor was aan een groote onrust ten prooi. Herhaal delijk kwam hij het tuchthuis bezoeken, raasde en tierde nog meer dan gewoonlijk, zond telkens om een niets- beduidend voorval den een of ander naar de wacht om een straf te ondergaan en lette nauwkeurig op de zinde lijkheid en ook op de orde in de kazernen. In dien tijd nu viel er iets voor, dat in plaats van dezen officier te treffen, zooals men verwacht zou kannen hebben, hem integendeel uiterst veel zelfvoldoening schonk. Een van de dwangarbeiders had een ander met een priem in de volle borst, ja, zelfs bijna in het hart, getroffen. Deze woesteling heette Lomow, terwijl het slachtoffer in onze gevangenis den naam van Gawrilka droegdeze was een van die onverbeterlijke landloopers, over wie ik hierboven reeds gesproken heb ik weet niet of hij een anderen naam bezat, doch ik heb hem altijd onder dien van Gawrilka gekend. Lomow was een welgezeten land bouwer uit F district K Zij woonden met hnn vijven bij elkander: de twee gebroeders Lomow en de drie zonen van den oudsten hunner. Zij waren rijke boeren; in den omtrek werd verteld, dat zij meer dan drie hon derdduizend roebel in effecten bezaten. Zij bebouwden het land, looiden huiden, doch oefenden bij voorkeur het beroep van woekeraars uit, verleenden den landloopers,

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2