Liberale Unie. Stadsberichten. verzekerd schijnt. Ook onder de middelen is 50.000 opgenomen, omdat in het eerste jaar de inkomsten uit de rechten en pachten tegen de daarmede in verband staande uitgaven zullen opwegen. In het vervolg zullen de in komsten aanzienlijker zijn. De jaarlijksche uitkeering aan Indragiri bedraagt f 30.000. Voor nieuw personeel bij de in- en uitvoerrechten wordt 6660 's jaars noodig geacht. Voor opruiming van gebouwen, recherche-vaar tuigen enz. blijft 16.640 beschikbaar. In de den 7 te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der Liberale Unie werd door den Voorzitter, onder instemming van de vergadering, hulde gebracht aan de niet herkiesbare bestuursleden mr. H. J. Dijckmeester, mr. H. L. Drucker, jhr. mr. L. Michiels van Kessenichen aan het afgetreden lidden heer mr. J. P. K. Tak van Poortvliet, thans minister van binnenl. zaken. Bij acclamatie werd aangenomen het voorstel van het bestuur om art. 12 der statuten te lezen als volgt: »Ter bestrijding der noodzakelijke uit gaven wordt door iedere kiesvereeniging jaarlijks een bedrag van tien cents voor ieder harer leden bijgedragen. Tot maatstaf wordt genomen het aantal leden der kies vereeniging op den 1 Februari van ieder jaar. Voor iedere kiesvereeniging echter, wier ledental grooter is dan 500bedraagt de jaarlijksche bijdrage in eens af vijftig gulden." Prof. B. Spruijt gaf te kennendat hij gaarne op het oproepingsbiljet een voorstel gezien had ten aanzien van het militaire vraagstuk, naar aanleiding van de door den minister van oorlog op 22 September afgelegde verklaring, dat hij in zijne noodwet het insti tuut van dienstvervanging en nummerverwisseling dacht te handhaven. Na eene korte bespreking vereenigde de vergadering zich met het verzoek des Voorzittersom met deze besprekingdie niet aan de orde wasniet voort te gaan. Uit het jaarverslag bleek, dat de Liberale Unie op 31 December 1890 sterk was 61 afdeelingen met 6466 leden en 1025 donateurs en begunstigers. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren mr. H. Goeman Borgesius te 's-Gravenhage met 32 stemmen, mr. A. C. Visser te Goriuchem met 31 stemmen, mr. M. Tijdeman te Breda met, 36 stemmen en mr. P. Rink te Tiel met 40 stemmen. Den 6 is door het schrikken van een paard een rijtuigwaarin zes personen gezeten warenop den Noorderdijk bij den vuurtoren van lonkhuizen van dien hoogen dijk gestort; de eigenaar van paard en rijtuig, W. Hovenier, bekwam zware kneuzingen aan den armeen anderde Jong genaamd bekwam ernstige kwetsuren aan de borst en was buiten kennis. Den 6 is te Breukelen bij het uitwijken voor een goederentrein de losse arbeider Rempe, oud 19 jaren, behoorende tot een aldaar werkzame groep arbeiders door den sneltrein van Utrecht naar Amsterdam gegrepen en verbrijzeld. Den 6 des morgens om half vier is te Waverveen, gemeente Vinkeveen, eene boerderij met den geheelen oogst, het huisraad en de sieraden afgebrand; de bewoners haddea ternauwernood den tijd zich te redden. Ook verbrandden 30 kippen. Den 7 is te 's-Gravenhage door den schilder Mes dag geopend de door de zorg van Pulchri Studio bijeen gebrachte tentoonstelling van 160 kunstwerken van wijlen Johs. Bosboom. Den 7 is de lokaaltrein van Medemblik naar Hoorn, welke om 6 u. 30 min. des avonds te Hoorn moet aankomen op ongeveer 5 minuten afstand van Zwaag ontspoord, waardoor de aansluiting van Hoorn op Am sterdam gemist werd. Don 7 heeft de minister van oorlog de werken ten noodwesten van de stelling van Amsterdam bezocht en zich daartoe per spoor naar Beverwijk begeven. Den 8 des ochtends is naar het kerkhof Zorgvlied aan den Amstel te Amsterdam overgebracht en aldaar begraven het per trein uit Hannover gekomen lijk van mevrouw Amalia Carré, geb. Salomouskain tegenwoor digheid van den heer Maximiliaan Carré, vertegenwoor digende de familie en eenige vrienden van den heer Carré, waaronder de rechtsgeleerde raadsheer van den heer Carré, den heer van der Breggen die eene rede uitsprak. De minister van marine heeft den 9 's Rijks ma rine-inrichtingen te Melder bezocht. met hun gestolen goederen, een schuilplaats en veroor loofden zich meer dergelijke ongepaste vrijheden. Het meerendeel der boeren uit het district stonden bij hen in het krijt en waren derhalve in hun macht. Zij gingen voor zeer ontwikkeld en sluw door en deden zich als groote heeren voor. Een aanzienlijk persoonuit hun landstreek, die op zekeren dag bij den vader zijn intrek genomen hadwas in zijn lof niet uitgesproken over diens ondernemingsgeest en werkzaamheid. Toen ver beeldden zij zich dat zij alles konden doen wat hen goeddacht en waagden zij zich hoe langer hoe meer in allerlei ongeoorloofde ondernemingen. Ieder morde over hen en wenschte hen honderd mijlen ver, doch hun vermetelheid nam slechts toe. De politie van het district, de assessoren van het gerechtshof boezemdeu hen geen vrees meer in. Doch eindelijk werden zij door een toeval verraden niet door hun geheime misdaden, doch door een valsehe, lasterlijke beschuldiging. Zij be zaten op tien werst afstand van hun gehucht een hoeve, waar gedurende den herfst zes Khirgisische arbeiders die zij reeds sinds geruimen tijd in hun dienst hadden genomen vertoefden. Op zekeren dag werden deze Khir- gizen vermoord gevonden. Er werd een onderzoek inge steld, dat langen tijd duurde en waardoor verscheidene leelijke zaken aan het licht kwamen. De Lomows werden, zooals zij zelf verteld hadden, beschuldigd hun arbeiders vermoord te hebben men vermoedde, dat zij veel geld aan de Khirgizen schuldig waren en hun gierigheid in aanmerking nemende, meende men dat zij, ondanks hun groot vermogende zes Khirgizen vermoord hadden ten einde daardoor van hun schuld ontslagen te worden. Gedurende het onderzoek en de veroordeeling versmolt het bijeengegaarde kapitaal; de vader stierf, de zoons werden verbannen een van hen werd zelfs, evenals hun oom tot vijftien jaren dwangarbeid veroordeeld niet tegenstaande zij volkomen onschuldig waren aan het misdrijf, dat hun ten laste werd gelegd. {Wordt vervolgd.) Den 8 is de gewezen hoofdagent der politie te 's-Hertogenbosch v. M., die zich te Eindhoven gevestigd had gevankelijk naar 's-Hertogenbosch overgebracht. Mej. J. Denijs van Schagen is benoemd tot onderwijzeres te Zutphen. Het herhalingsonder wijs aan de openbare school te Ursem is in de vorige week begonnen aanvankelijk met 4 leerlingen. De heer mr. Joh. Enschedé, lid van de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, is benoemd tot officier van de Luxemburgsche orde van de Eikenkroon. Te Haarlemmermeer zal eene vierde r. k. kerk gebouwd worden en wel in de afdeeling Vijfhuizen. Ds. M. A. Perk bij de waalsche gemeente te Amsterdam is door den groothertog van Luxemburg bovorderd tot commandeur in de orde van de Eiken kroon. In den avond van 6 werd tusschen Westgraft- dijk en Akerslooteene met grint geladen schuit door eene veeboot aangevaren met het gevolgdat de schuit aan de achterzijde geheel verbrijzeld werd en onmiddellijk zonk, bijna midden in het Noordhollandsch kanaal. De schipper en zijn gezin konden slechts met moeite worden gered. Boven het dek van de schuit staat ongeveer 4 el wateralleen de mast steekt uit. Hoe gevaarlijk het is onder het rijden op een zoo slecht bestuurbaar rijtuigals een driewielde kar is te gaan zitteu, bleek dezer dagen wederom te Spanbroek. Terwijl n.l. de arbeider P. Koomen en de zoon van den landbouwer P. Helder Cz., in zulk een voertuig zaten geraakte het paard op hol en om zich te redden, moesten zij van de slingerende kar afspringen waarbij zij het geluk haddener slechts met eenige lichte kwetsuren aan het hoofd af te komen. De heer J. Balder, hoofd der school te Hoogwoud en directeur van het zanggezelschap aldaar, ontving den 5 van de leden dezer vereeniging een waardeerend geschenk. Meende men in Spanbroek en omstreken alge meen dat nu de koude herfstdagen aangebroken waren, ook de vlekziekte onder de varkens wel zou verdwijnen, het is thans bewezen, dat deze zich aan geen koude stoort, want nog slechts eenige dagen geleden heeft zich wederom een geval voorgedaan bij den landbouwer K. Kooy. Den 5 werd te R'jP voor een buitengewoon talrijk publiek de eerste uitvoering gehouden door het Neder- landsch Tooneelgezelschap onder directie van den heer W. Hart, in het logement »de Eendracht" van den heer 8. Kramer. Opgevoerd werd»de man met de witte das", tooneelspel met zang in 5 bedrijven en tot slot »de terugkomst van een oud-soldaat van Waterloo." Den 1 is aan de oponbare school te Rijp hether- halingsonderwijs begonnen. Gedurende de maanden No vember, December, Januari en Februari wordt het onder wijs bij afwisseling door de vier onderwijzers gegeven. Het lid der Tweede Kamer voor het district Tiel, de heer mr. H. J. Dijckmeester, is te Gorinchem den 9 des nachts onverwachts overleden. Te Utrecht is een man in zijne woning van de trappen gevallen waardoor hij een arm en een been brak. Zijne vrouw stierf van schrik. Den 8 des avonds is te Helder brand onstaan in het verkooplokaal van den heer Polakaan den Ka- naalwegin twee uren tijds was het gebouw met eene aanzienlijke partij weelde-artikelen en galanterieën, die eerstdaags in het openbaar verkocht zouden worden, tot den grond afgebrand. Ook een timmerloodsje brandde af. De omliggende perceelen bekwamen veel brand- en wa terschade. Den 9 is te 's-Gravenhage aanbesteed het uitbreiden van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Laagste in schrijver was de heer F. Yerbrugge te Waddinxveen voor 88390, Den 9 zijn te Amsterdam voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek geslaagd acht van de elf candidatenwaaronderbehalve twee uit Alkmaar J. Bakker te Zaandam, A. H. Bijleveld te Texel en K. Oosterhout te Zuldscharwoude, De »Oudcarspelsche Bankvereeniging" te Oud- carspel zal tot liquidatie overgaan. Den 9 is door burg. en weth. van Amsterdam aanbesteed het bouwen van de hoogere burgerschool met 3jarigen cursus voor jongens aan do Mauritskade bij de 's-Gravezandestraat. Van 21 inschrijvers was de keer J. F. Preuzler voor 91694 de laagste. Den 7 is in eene buitengewone vergadering van den gemeenteraad te Rijp aan den heer S. Appel, die zijn veertigjarigen diensttijd in die gemeente herdacht, waarvan 29 jaren als secretaris en 11 jaren als burgemeester dank en hulde gebracht voor hetgeen door hem in dio gemeento verricht was. Hem werd een portret van H. M. de Koningin aangeboden. In een buitengewoon Politieblad is door den com missaris van politie in de tweede afdeeling te Rotterdam bericht, dat tusschen den 2 en 4 in eene woning in de van der Takstraat aldaar ontvreemd is een gepolijst langwerpig vierkant ijzeren geldkistje, op het deksel waar van eenige roestvlekken, inhoudende 2 bankbiljetten ieder van 1000, 11 dito ieder van J 300, 9 dito ieder van 200 4 muntbiljetten ieder van J 50, benevens eenig geld, samen uitmakende 7800, alsmede 5 engelsche ponden sterling; voorts 15 beschreven aanteekenboekjes, een polis eener brandassurantiemaatschappij en een polis eener levensverzekering groot 2500, beide ten name van A. Yervoorn. Bij kon. besluit van den 29 October (Staatsblad No. 175) is aan den heer P. J. Savelberg te Heerlen vergunning verleendeen gedeelte van het St. Jozefs gesticht to Heel (gemeente Heel en Panheel) in te rich ten tot een gesticht voor idioten, waarin alleen vrouwen, ten getale van ten hoogste twintig, verpleegd mogen worden. De Prov. Staten van Gelderland hebben den 5 besloten tot het aangaan eener geldleening, groot 110.000. Bij kon. besluit van den 5 is met ingang van 1 December benoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraad schap Delfland de heer L. A. Reuvens. De burgemeester der gemeente 's-Hertogenbosch heeft in de raadsvergadering van deu 5 bevestigend beantwoord de vraag van een lid of het waar was dat de commissaris van politie geweigerd had de ver lenging van zijn verlof met ééne maandalzoo tot 1 November. Hij kon daarbij voegen, dat hij uit 's-Gra venhage geschreven had, dat hij van verder, toch reeds tegen zijn zin gegeven verlof niet gediend was en be sloten was terug te keeren om zijne rechtmatige functie weder te aanvaarden. Uit de verder door den burge meester op sommige vragen gegeven antwoorden bleek, dat de stukken betreffende het door eene raadscommissie ingestelde onderzoek naar 's-Gravenhage gezonden waren, waarop nog nadere briefwisseling was gevolgd met den commissaris der Koningin. Verder was nog niets ver nomen. Op de vraag, in de vergadering van den 6 ge daan, of het niet meer dan tijd was, dat afdoende maat regelen werden genomen om de toestanden van wanorde te doen ophouden, welke nu reeds ruim drie maanden schier avond op avond plaats vonden, antwoordde de burgemeester, dat het in zijn voornemen lag de zaak nog enkele dagen aan te zienaltijd in de hoopdat de bevolking van zelf tot rnst zou komen, doch, mocht hij zich hierin bedrogen zien, dan zou hij andermaal eene proclamatie uitvaardigen en met alle kracht doen hand haven, al zouden ook, ofschoon tot zijn leedwezen, voor sommigen de gevolgen daarvan noodlottig moeten wezen. Uit het raadsverslag van den 4 is achter punt 24, het adres van N. Dekker, weggevallen, dat het in handen van burgemeester en wethouders ter beschik king is gesteld. Den 9 zijn te Amsterdam voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek geslaagd de onderwijzers H. Topzand en li. P. Vogelenzang, eerstgenoemde werkzaam aan de openbare burgerschool, laatstgenoemde aan de openbare le tusschenschool. Nader is bekend gewordendat het gezelschap van de Hoogdultsche Opera van Amsterdam dat hier eene uitvoering van Das Nachtlager von Granada" geven zou ontbonden is. Zondag, den 15, des namiddags te half een, zal op de bovenzaal van het Café Central eene open bare vergadering plaats hebben voor typographen en aanverwante vakgenooten. De uitnoodiging tot bijwoning daarvan gaat uit van de afdeeling Amsterdam van den Algemeenen Nederlandschen Typographenbond. Door den tot nog toe onbekenden inleider zal besproken worden de vraagWaarom moeten de typographen zich lande lijk vereenigen Het is gebleken, dat de goede verwachting die gekoesterd werd van het concert, den 9 in het lokaal Harmonie gegeven, niet is beschaamd geworden. Was mej. Wijbrandi den meesten toehoorders waarschijnlijk slechts bij name bekend, bij haar debuut ter dezer stede heeft het niet zeer talrijk opgekomen publiek ruimschoots gelegenheid gevonden, met hare schitterende talenten op de piano kennis te maken. Zij onderscheidt zich niet alleen door eene verbazende vingervlugheid, maar haar spel ademt ook eene warmte, die men door studie alleen niet verkrijgen kan. De »rhapsodie hongroise n°. 12", van Liszt, vooral werd uitnemend door haar vertolkt, en daé,rbij trof haar spel ons nog meer dan bij de valse chromatique", hoezeer al de kunstvaardigheid die der pianiste ten dienste staat, daarin aan den dag kwam. De zuivere, allerliefste sopraan van mej. Sophie Spoor weet de bezitster met eene zekerheid te gebruiken, die het bewijs geeft, dat zij door ernstige studie gekomen is tot waar zij nu reeds staat. De aria »Le billet de loterie" van Isouard werd ongetwijfeld voortreffelijk door haar gezongen, maar het was in Massenet's Elégie, dat hare slem zoo glashelder en betooverend klonk, dat zij daar mede alleen stormenderhand haar gehoor voor zich zou gewonnen hebben. Haar goede voordracht kwam in het bijzonder bovendien aan deu dag in het allerliefste versje Annie", op muziek gezet door Cath. van Rennes en in »La Serenata", in welk laatste viool en piano mede hun deel hadden. Aan de viool wedervoer in handen van den heer H. W. Hofmeester alle recht. Hoezeer hij daarop met de klanken weet te tooveren, bewees hij in zijne geboorte plaats reeds meermalen. Zijn talent maakte dan ook onder dit drietal zeker niet het minste figuur. Uiterst fijn speelde hij de »Fantaisie sur Faust", van de Sarasate, en had hij nog het bewijs behoeven te leveren, welk een macht hij over zijn schoon instrument bezit, dan waren de beide nummers van Wieuiawski daar, om voor hem te getuigen. De vioolpartij in »La Seranata" werd mede voortreffelijk door hem gespeeld. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. 10 November. A. d. M.Alkmaar, wederspannigheid 3 weken gev. P. D. Lz. en T. v. d. M., Egmond aan Zee, als boven, ieder 1 maand gev. J. K., Heerhngowaard, mishandeling, 14 dagen gev. N. B., huisvr. van J. J., Texel, als boven, 5 boete snbs. 3 dagen hecht. L. S., St. Maarten als boven vrijgesproken. M. A. Z., Helder, diefstal, 3 weken gev. P. V., Zuidscharwoude, beleediging, vrijgesproken. J. B., Kolhorn, mishandeliug, 6 weken gev. J. D.Helder, alsboven, 8 dagen gev. P. H., Kolhorn, als boven, 3 maanden gev. J. B., Texel, als boven, 3 weken gev. G. Z., Zwaag, als boven, 25 boete subs. 10 dagen hecht. H. K.huisvr. van J. B.Urkalsboven, 3 boete subs. 3 dagen hecht. C. v. d. K., Hoorn, vernieling, 2 dagen gev. W. F.M. v. d. K. en J. S. B. Hoorn als boven, allen vrijgesproken. J. O., Hoorn, als boven, 2 dagen gev. S. W. en K. R. Opperdoes, bedreiging, 10 boete subs. 10 dagen hecht. K. M. en P. T. S., Andijk, het toedienen van sterken- drank aan een beschonken persoon, beiden vrijgesproken. L. H. P., Hoorn, verduistering, vrijgesproken. E. M. B.huisvr. van W. S.Helderdiefstal6 weken gev. B U R G E li L IJ K E 8 T a iN 1). GETROUWD. 8 Nov. Petrus Blom en Maria Noordstrand. Johannes Albertus Doorewaard en Johanna Elisabeth Balder. Gerrit Willem van de Pol en Jansje Marees. GEBOREN. 7 Nov. Petrus, Z. van Hendrik Veen en Cornelia Smit. 9 JacobaD. van Cornelis Zutphen en Oukje Mantel.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3