UÏT BIBERIE No. 136. Drie en Megentigste jaargang. 1891. V R IJ I) A <1 13 NOVEMBER. Buitenland. FEUILLETON. ™~B i n ii e n 1 a n d. ALKMAARSCHE COIRVYI Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën Per regel ©,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. C>jS- TER ZOON. Telefoonnummer BHMUK. De Kamers hebben den 10 de zittingen hervat. Beide voorzitters hebben in hunne toespraak bij de opening gezegd dat deze zitting de zitting der grond wetsherziening moest en zou zijn, DUlTSCHliAlVD. Uit de nader ontvangen inlich tingen omtrent de gefailleerde firma Friedlander en Som- merfeld blijkt, dat, toen een cliënt, die zijne ter be waring gegeven effecten terug vorderdeze niet kou terug bekomen, omdat de firma ze vervreemd had, deze naar de politie ging, die onmiddellijk een onderzoek in stelde, waarbij bleek, dat de meeste depóts van waarden vervreemd waren. De gebroeders Sommerfeld verne mende dat een bevel tot inhechtenisneming tegen hen uitgevaardigd was trokken zich in eene kamer terug en weldra hoorde men twee schoten die zij gelijktijdig op elkander losteD, nadat zij eerst den polsader opengemaakt hadden, opdat zij dood zouden bloeden. Felix, die dadelijk overleed was gehuwd met eene dochter van den rijken bankier Pincusdie nog 91)0,000 aangeboden had, om de firma staande te houden, doch deze hulp kon niet baten. Tegen Siegmond was door zijne vrouw een eisch tot echtscheiding ingesteld. Het actief dezer bank is voor een groot deel belegd in nieuw opgerichte en bestaande nijverheids- en handelsondernemingen en daardoor moeie- lijk te verkoopen. Het lid der in 1872 en 1873 met Strous- berg's ondernemingen groote verliezen geleden hebbende firma Hirschfeld en Wolff, Anton Wolff, leefde op een zeer weelderigen voet. Hij verteerde meer dan ƒ300,000 'sjaars. Hij was ernstig ziek, waardoor hij niet naai de gevangenis overgebracht kon worden. Één bankiershuis te Berlijn dat van Krause, gaf den 9 aan 600 personen hunne deposito's terug. De toestand is overigens veel verbeterd. De eerste procuratiehouder van de firma Hirschfeld en Wolff is mede in hechtenis genomen. Tegenover de fransche beschuldiging, dat Duitschland oorzaak is van de daling der russische fondsen schrijft de Nordd. Zeitung die daling toe aan Fraukrijks over strooming met russische effecten en wijst verder tot verklaring van de daling van den roebel op het russische misgewas en den gevolgden hongersnood. EAGEIiAAB. Aan het den 9 door den lord-mayor gegeven banket heeft do minister van buitenlandsche zaken Salisbury eene redevoering gehouden waarin hij in hoofdzaak het volgende zeide. Er is aan den staatkundigen gezichteinder niet het minste of geringste stipjedat als nadeelig voor de handhaving van den vrede zon kunnen worden beschouwd. De engelsche staatkunde ten opzichte van Egypte heeft geene verandering ondergaan en er bestaat volstrekt geene bedoeling om de aanvaarde taak op te geven. En geland deed groote opofferingen om Egypte te redden en dc goede uitslag is op het puut van verkregen te worden. Wij mogen niet gedoogen, dat Egypte weder tot regee- (49) DOOR I. 1©. DWSTOJEWSKA'. Op zekeren dag bekende Gawrilka een aartsschelm die als landlooper bekend stond, doch overigens een zeer vroolijklevendig karakter bezatdat hij de misdaad begaan had. Ik kan niet met zekerheid zeggen of hijzelf die bekentenis afgelegd had, doch al de dwangarbeiders bielden hom voor den moordenaar der Khirgizeu. Die Gaw rilka had namelijk in den tijddat hij nog landlooper was, met de Lomows te dpen gehad. (Hij was slechts voor zeer korten tijd, wegens desertie en landlooporij, in onze gevangenisHij had, in overleg met drie andere zwervers, de Kirghizen vermoord, in de hoop een rijken bnit op de hoeve te zullen vinden. De Lomows waren niet bemind bij ons, waarom zou ik niet kunnen zeggen. Een van hen, de neef, was een rnwe snaak, doch ontwikkeld en gezellig van aard, zijn oom echter, hij, die Gawrilka getroffen had, een domme driftige boer, zocht voortdurend twist met de dwangar beiders, die hem dan bont en blauw sloegen. Ieder in de gevangenis hield van Gawrilka om zijn vroolijk in schikkelijk karakter. De Lomows wisten, dat hij de mis daad begaan had, waarvoor zij veroordeeld wa.rendoch nooit hadden zij met hem twist gezochtGawrilka wijdde dan ook uiet de minste aandacht aan hentotdat hij plotseling op zekeren middag om een onzedelijk meisje een geschil met hen kreeg: hij had er zich op beroemd, dat zij hem eenige oplettendheid geschonken had, waarop de boer, door jaloezie verblind, hem eindelijk met een priem in de borst had getroffen. Niettegenstaande de Lomows door hun vonnis, tenge volge waarvan zij al hun goederen verloren hadden, ge ruïneerd waren, gingen zij in de gevangenis voor zeer vermogend doorzij bezaten nog eenig geldhadden o. a. een samovar en dronken thee. Onze majoor wist ringloosheid vervalt. Eugeland is volstrekt niet voor nemens om Egypte los te maken van Turkijemaar wenscht, dat Egypte sterk genoeg zij om zelf de aanval len van buiten af te weren en de ongeregeldheden in eigen land- te bedwingen. Men hoopt dit doel binnen kort te bereiken maar totdat het bereikt zal zijn is het noodig dat eene andere mogendheid belettedat Egypte weder vervalle tot een toestand waardoor het zou blootgesteld zijn aan de aanvallen der barbaren en aan de kuiperijen van binnen. Die mogendheid moet Engeland zijn. in plaats van den heer W. L. Jackson benoemd tot minister voor Ierlandis tot finantieel secretaris dei- schatkist benoemd de heer J. E. Gorstonder-minister voor Indie. Sedert den 10 des avonds woedde een storm in het Kanaal en op de noordoostkust des lands. Onderscheidene visschersvaartuigen hebben schipbreuk geleden. Een groot engelsch schip Benvenue genaamd dat naar Australië bestemd was, is bij Sandgate gestrand. De kapitein, zijne vrouw en 5 man der bemanning zijn verdronken. Na bovenmenschelijke inspanning en herhaalde pogingen om reddingbooten in zee te brengen, gelukte het tegen den avond met de reddingboot van Sandgate 27 man te red den. De geredden waren gedurende veertien uren, ten aanzien van duizenden aan het strand bijeengekomen menschen, in het touwwerk gebleven. Brltsch-Imlie. Een cycloon heeft groote schade aangericht op de Andamanen-eilanden. Vooral de straf koloniën voor inboorlingen hadden veel te lijden. Van de gevangenen die onder het puin geraakten werden 60 gedood en 200 gewond. Het engelsche oorlogschip Entreprise verging in do haven Port-Blair. Van de 83 manschappen kwamen 77 in de golven om en werden zes gered. FRAAHKIJK. Den 8 is te Maeon de kazerne af gebrand 2000 geweren en eene menigte patronen gingen verloren. Kamer. Bij de behandeling der begooting voor on derwijs is met 272 tegen 210 stemmen het amendement Pelletan verworpenwaarvan de strekking was om de gevraagde kredieten te verminderen. Minister Rouvier had naar aanleiding van hot amendement de kwestie van vertrouwen gesteld. ©OSTEARlJK-HHAftARlJE. De zitting der oostenrijksche delegatie is den 9 geopend. Prins Schöu- burg, tot voorzitter gekozen, aanvaardde, zijn ambt met eene redevoering, waarin hij verklaarde, dat de stand der algemeene staatkunde werd gekenmerkt door het feit dat de vrede voor eenigen tijd verzekerd was. De staat kunde der oostenrijksche regeering had ten doel de hand having van den vrede. Hij zeide verder, dat de voortdu rende wapeningen en de staatkundige toestand aan het tegenwoordig tijdvak een bijzonder ernstig karakter bij zetten doch de geschiedenis van Oostenrijk toonde aan^ dat, haatte de beide Lomows, en bespaarde hen dan ook geen enkele onaangenaamheid. De slachtoffers van dezen haat verklaarden zich dien op zeer juiste wijze; zij vermoedden, dat de majoor gaarne voordeel van hen getrokken had, doch zij waren in liet minst niet geneigd hem dat te schenken. Wanneer Lomow (de oom) den priem dieper in de borst van Gawrilka had gedrevenzou hij hem onge twijfeld gedood hebbenthans had hij hem slechts een kleine schram toegebiacht. De zaak kwam den majoor ter oore. Nog zie ik hem ademloos, met oen van vreugde stralend gelaat, komen aanloopen. Hij richtte zich op vriendelijken, vaderlijken toon tot Gawrilka, alsof hij tot zijn zoon sprak. Kant gij alleen naar het hospitaal gaan, mijn vriend, of moet gij er heen gebracht worden? Neen, ik geloof, dat het beter is, dat er wordt ingespannen. Laat dadelijk inspannen!" riep hij den onderofficier toe. Maar ik voel niets, uw Edelheid. Hij heeft mij slechts licht geraakt, uw Edelheid." Dat weet gij niet, mijn waarde, dat weet gij niet, dat zult gij wel zien Hij heeft je op een leelijke plaats getroffen. Alles hangt van de plaats af.... Hij hoeft je juist onder het hart getroffen die booswichtWacht maar!" voegde hij Lomow op weinig vrieudelijken toon toe.... »Ge hebt wat te goed!Breng hem naar de wacht Hij hield zijn woord. Lomow word verhoord en, niet tegenstaande de verwonding uiterst gering wasbleek het opzet duidelijk; zijn veroordeeling tot dwangarbeid werd met eenige jaren vermeerderd en bovendien werd hem een duizendtal stokslagen toegediend. De majoor was recht verheugd Eindelijk kwam de inspecteur. Den dag na zijn aankomst in de stad kwam hij reeds het tuchthuis bezoeken. Het was juist een feestdag; sinds eenige dagen was alles zindelijkblinkend en zorgvul dig schoon gemaakt; de gevangenen waren pas gescho ren en op hun helder linuengoed was geen enkel vlekje te bespeuren. (Volgens het reglement, droegen zij des zomers linnen jassen en dito broeken. Op ieders rug was een zwarte rondte genaaid van acht duim mid dellijn.) Gedurende een uur had men de gevangenen ge leerd wat en hoe zij moesten antwoorden, wanneer de hooggeplaatste ambtenaar het woord tot hen mocht rich dat hoe ernstiger de toestand is des te grooter de vaderlandsliefde en toewijding zijn. Op de gemeenschappelijke begrooting voor 1892bij de twee Delegatiën ingediend is het totaal der uitgaven geraamd op 139,142,686 fl. Na aftrek van de beschikbare sommen en het overschot der in- en uitgaande rechten is het cijfer der uitgaven 96,314,198 fl., zijnde 3,092,459 fl. meer dan verleden jaar. Daarbij moeten gevoegd worden de buitengewone uitgaven voor het leger tot een bedrag van 4,335,000 fl., en de supplementaire kredieten voor 1891 die 1,904,618 fl. beloopen. De uitgaven voor het leger zijn geraamd op 119,265,270 fl., zijnde 4,320,628 fl. meer dan verleden jaar, en op 11,527,114 fl. voor de marine. SSft AZKlilE. De provincie Rio Grande do Sul heeft zich onafhankelijk verklaard, welk voorbeeld spoedig gevolgd is door de provincie Para. De storm van den 11 heeft to Schagên nog al schade aangebrachtvan de sociëteit Cérès woei een schoorsteen af en werden vele ruiten verbrijzeld, van een nieuw huis verdwenen voor een goed gedeelte de pannen, een achtergedeelte van een ander huis werd afgerukt en neergeworpeneen hondenwagen woei omwaardoor de daarin liggende slagersgereedschappen alle te water geraakten een kar sloeg achterover, zoodat de stokken braken. Het paard werd echter bij tijds gegrepen. Vele rieten daken werden deerlijk geteisterd, terwijl van an dere menige pan op den grond werd geworpen. In den namiddag van den 11 ontstond brand in het molenhuis van den Roekelerpolder, dat met den inboedel verbrandde. De tusschen huis en molen staande hooiklamp die ook voor de molen groot gevaar deed ontstaanwerd mede eene prooi der vlammen. Met be hulp van de uit Akersloot aangevraagde spuit werd verder onheil afgewend. De herhalingsschool in de gemeente Hoogwoud wordt bezocht door 85 leerlingen. Daarvan zijn er 11 te Hoogwoud, 28 te Aartswoud, 18 in do We ere en '28 aan de Langereis. Dat een ongeluk op een klein plaatsje ligt, bleek dezer dagen te Koedijk. Een zoontje van P. B. ver maakte zich met het glijden langs de helling van den kanaaldijk, gleed uit, waarbij zijn arm onder het lichaam kwam en brak dien even boven den pols. De kaasfabriek te'Koedijk schijnt gelukkig ge slaagd te zijn in hare poging om goede waar te leveren. Beide keeren toch, dat haar produkt gemarkt werd, be dong men eenen goeden prijs. Jammer dat nog geen meerdere boeren hun melk aan de fabriek gaan leveren. Dr. Schaepmau heeft zich in eene den 6 te Hen- geloo gehouden staatkundige redevoering verklaard voor uitbreiding van het kiezerskorps. Het huismanskiesrecht zal echter niet bateu hij zou liever het kiesrecht vast stellen langs den weg van uitsluiting (onbekwaamheid). ten. Er werden zelfs proeven van hun bedrevenheid hier in genomen. De majoor was als bezeten. Een uur voor de komst van den inspecteur waren al de gevangenen op hun post, onbewegelijk als standbeelden, den pink op den naad van de broek. Eindelijktegen één uur in den middag, trad de inspecteur binnen. Hij was generaal en had een ontzagwekkend voorkomenjazoo ontzagwek kend dat al de ambtenaren van oostelijk Siberië alleen door hem te zienreeds met schrik vervuld moesten worden. Hij trad met vorstelijke gestrengheid binnen gevolgd door verscheidene generaals en kolonels, die be trekkingen in onze stad bekleedden. Ook was er een burgerheer bijvan een hooge gestalte met een regel matig gelaat, die een rok en schoenen droeg; hij was in zijn manieren zeer ongedwongen en onafhankelijk en tel kens wendde de generaal zich met opmerkelijke beleefdheid tot hem. Hij kwam eveneens uit Petersburg. Al de ge vangenen stelden een levendig belang in hem alleen reeds omdat zulk een gevreesd generaal hem met zooveel eer bied behandelde. Later hoorden zij wie en wat hij was doch alvorens dat bekend was, spraken zij veel over hem.. Onze majoor, onberispelijk gekleed, met een oranjegelen kraag, maakte door zijn met bloed beloopen oogen en zijn vuurrood, zinnelijk gelaat een niet al te gunstigen indruk op den generaal. Uit eerbied voor zijn meerdere had hij zijn bril afgelegd en hield hij zich recht als een baars, op eenigen afstand, met koortsige gejaagdheid het oogenblik afwachtende, dat men iets van hem zou ver langen, ten einde onmiddelijk den wensch van zijn Ex cellentie ten uitvoer te brengen; doch de behoefte aan. zijn dienstvaardigheid deed zich niet gevoelen. De gene raal doorliep stilzwijgend de kazerne en wierp een vluch— tigen blik in de keukeu, waar hij de koolsoep proefde. Mij wees men hem aan als een adelijke. Zoo!" zeide de generaal. »En hoe gedraagt hij zich Tot nu bevredigend, uw Edelheid, zeer bevredigend." De generaal knikte met het hoofd en vei liet na weinige oogenblikken het tuchthuis. De gevangenen waren ver suft, teleurgesteld en hun verbazing kende geen grenzen. Van eenige klacht over den majoor uit te brengen, was natuurlijk geen sprake geweest. Daarvan was deze dan ook bij voorbaat wol overtuigd.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1