Hollands Noorderkwartier. Stadsb ericht en. het buitenland genietzou daardoor kunnen worden geschokt. Juist de openbaarmaking is het middel om de schade te beperken. Moge daardoor ook uw bestuur, zij het dan ook te elfder ure, tot de overtuiging komen dat aan dergelijke misbruiken, zoozeer in strijd met de hollandsche trouw, een einde behoort te worden gemaakt. Het doel der stamboeken aan u, mijne Heeren be hoeft dit waarlijk niet te worden herinnerd kan niet bereikt worden door reeds verkocht vee in te schrijven, maar alleen door het aanleggen, bijhouden en in druk uitgeven van stamregisters, die van verkocht vee niet kunnen worden gevormd. Het Bestuur der vereeniging »Het Friesch Rundvee-Stamboek", C. VAN EIJSINGA, voorzitter. D. VAN KONIJNENBURG-, secretaris. Aan den open brief zijn toegevoegd de volgende brieven Rauwerd, 28 April 1891. Ik heb den stier verleden herfst verkocht aan duitsche kooplieden, zeer zeker om daar als fokstier te gebruiken. Wat aangaat naam en nummer, waaronder hij in het Ned. Rundvee Stamboek is ingeschreven, dit is mij geheel onbekend; ik ben geen lid van het Ned. Rundvee Stamboek." Wel weet ik, dat hij door Rintje Heerenga van Bozum gemerkt en opgenomen is. (get.) P. L. DE BOER. Bozum26 April 1891. In antwoord op uw schrijven kan ik u mededeelen, dat de stier Bouke reeds door mij was verkocht, vóór de inschrijving in het Ned. Rundvee-Stamboek plaats had en dus niet op m ij n verlangen, maar op dat des k o o p e r s werd ingeschreven. Hij is reeds op 2 Sept. 1890 door mij afgeleverd naar het buitenland en wel aan den heer Rusch, aan wien hij dan ook door mij was verkocht. Daar ik geen lid was van het Stamboek, was ik er ook niet recht mee op de hoogte of ik hem moest laten inschrijven of niet. (get.) H. DE WAARD. In liet Heer en-Logement te Purmerende had den 11 de najaarsvergadering plaats, die door 51 leden en 12 gasten werd bijgewoond. De voorzitter, de heer jhr. mr. P. van Foreest, opende de vergadering met oen kort woord van welkom,' waarin hij er op wees, hoezeer ook de landbouwers in den afge- loopen zomer haddon te lijden gehad onder de slechte weersgesteldheid eindigende met den wensch dat deze vereeniging mede haar aandeol zal hebben, om den boer in staat te stellen, aan dergelijke tegenspoeden het hoofd te bieden. De notulen der vorige vergadering werden dooi den secretaris, den heer W. Teengs, voorgelezen en dooi de vergadering goedgekeurd. Blijkens de mededeelingen door den Voorzitter telde de vereeniging 190 leden en 3 zoons van leden; waren de inentingsproeven tegen de vlekziekte der varkens, waartoe in de vorige vergadering aan het bestuur mach tiging was verleend, op initiatief van den districts-veearts, den heer M. J. Hengeveld, niet doorgegaan wegens te ge ringe aangifte van varkens, wat echter genoemden heer niet had afgeschrikt, nogmaals in deze vergadering op de zaak terug te komen en had de heer J. Zijp Kz., af gevaardigde naar het landhuishoudkundig con gres te Zwolle, verzocht zijn verslag te mogen uitbren gen in de a.s. voorjaarsvergadering. Omtrent het verhandelde op de vergadering van de Neder landsche Kamer van Koophandel te Londen, bracht de Voorzitter, dio de vereeniging daar vertegenwoordigd hadverslag uit. Ook in ons blad werden de voornaamste toen genomen besluiten reeds mede gedeeld. Naar aanleiding van het verslag steunde de heer J. Breebaart Kz. het aangegeven denkbeeld, om een door de regeering benoemd en bezoldigd consulent te Londen aan te stellen, die den handel met zijne adviezen dienen kan en wiens taak het zou zijn te plegen knoeierijen aan het licht te brengen; hij gaf aan een consulent verre de voorkeur boven eenen agent, wat met zich zou brengen het in de waagschaal stellen van een groot kapitaal, zonder evenredigen waarborg op eventueele voordeelen. Denemarken had het beproefd maar was, door schade geleerd, tot de aanstelling van een consulent overgegaan. In hoofdzaak sloten zich de heeren N. Loder en van Foreest en D. Breebaart bij deze opvatting aan. De heer Kooijman "daarentegen zag meer voordeel in een agentechter van particuliere coöperatieve zijde aange steld en bezoldigd. Was de heer W. C. Visser verder van oordeeldat de werkzaamheden van den consulent zich niet moesten uitstrekken tot het geven van infor- arbeid veroordeeld, omdat hij valsche munt geslagen had. Hoe was hij daartoe gekomen 1 Hij zelf vertelde ons schertsend hoe hij drie echt gouden muntstukken noodig had om één valsche munt te vervaardigen. Kulikow was eenigszins beleedigd over den bijval, welke den boer be toond werd. Hij, die een geliefde in de voorstad had ge had, die een kleed van peluche en gevoerde schoenen had gedragen, hij werd plotseling gedwongen zich met de zorg van het brandewijn schenken te belasten, leder was dan ook voorbereid op een hooglooponden twist bij den aankoop van het nieuwe paard. De nieuws gierigheid was opgewektieder had zijn aanhangers de heftigste onder hen wonden zich reeds bij voorbaat op en voegden elkander beleedigingen toe. Het gelaat van Jelkin was door een spottenden lach vertrokken doch de uitslag was juist zooals men verwacht had Kulikow scheen niet te willen twisten en wist niet temin op zeer handige wijze zijn doel te bereiken. Eerst gaf hij toe, luisterde met eerbied naar de raadgevingen van zijn mededinger, doch hield hem ten slotte op een woord aan, hem opmerkende, dat hij zich vergiste. Voordat Jelkin den tijd had zich te rechtvaardigen, be wees zijn mededinger hem, dat hij een fout begaan had. In één woord, Jelkin werd onverwachts op zeer handige wijze verslagen, zoodat de partij van Kulikow alle reden had om tevreden te zijn. Wordt vervolgd. matiën omtrent soliditeit, de heer C. de Goede was bo vendien van meeningdat o. a. in het artikel kaas de engelsche markt was te herwinnen, wanneer de boer maar betere kaas vervaardigde niet de kaask o o p e r maar de kaasm aker heeft dit in do hand, waartegenover de Voorzitter echter opmerktedat er ook magere kaas werd gemaaktdie helaas maar al te vaak als eerste qualiteit ginds werd ingevoerd. Besloten werd tenslotte, het door de Friesche Maatschappij van Landbouw opge vatte denkbeeld te steunen en te trachten, de aanstelling van een consulent te verkrijgen. De heer W. Teengs bracht verslag uit van de ver gadering, door de vereeniging H e t Nederlandsch Paardenstamboek" gehouden. De heer J N. Zijp Hz., die namens het bestuur eenige mededeelingen deed omtrent het stremsel-onder zoek, moest constateeren dat ook nu weder de ge nomen proeven ditmaal mèt den spreker door de heeren KosterWonder en Visser niet veel verder hadden gebracht tot oplossing der vraagwelk stremsel het beste en goedkoopste is in het gebruik. Onder deze omstandigheden kan er dus geen sprake zijn van het uitspreken van een oordeel, waaruit misschien verkeerde gevolgtrekkingen zouden kunnen worden gemaakt ten nadeele der stremselhandelaars en bepaalt de inleider zich tot enkele gegevens en opmerkingen. Voorop stellende dat z. i. een stremsel moet beantwoorden aan eischen van zuiverheid, krachtig stremmingsvermogen en billijken prijshadden de door den heer Zijp op zijne boerderij, met de oude, tot waarneming meest geschikte, wijze van kaasbereiding genomen proeven, wat aangaat den eisch van het stremmingsvermogen, bij de fabrikaten van de firma's Visser, Kerbert en Graeff tot zeer bevredi genden uitslag geleid. Bij eene temperatuur van 92' Fahrenheit werd door het stremsel (condensed rennet) van dr. Graeff Co. de melk in 35 minuten niet vol komen vast gestremdwaarbij echter moet worden in het oog gehoudendat door enkele omstandigheden de uitkomst dezer proef niet volkomen betrouwbaar mag worden geachthet gewone vloeibare stremsel dierzelfde firma stremde 20 gram op 6 kazen in 25 minu ten het fabrikaat-Visser 26 gram op 6 kazen in 25 minuten dat van Kerbert 25 gram op 6 kazen in 25 minuten de melk volkomen vastterwijl de alge- meene bewerking was zooals men die slechts wenscheu kon. In prijs verder verschillen de genoemde fabrikaten niet noemenswaard, maar of de stremsels voldoen aan den eisch van zuiverheid, kan door den practicus niet worden uitgemaakt. Met het oog echter op het feitdat de zui verheid van het stremsel een der eerste voorwaarden is om goede kaas te maken en alleen een zuiver extract van leb daarvoor in aanmerking mag komen, dringt hij er ten slotte op aan dat men zich vooral nu en dan van deze voorwaarde overtuigt, waartoe het Rijks Land bouwproefstation de gelegenheid biedt. De heer van Loockeren Campagne erkent mede do zuiverheid als een eerste eisch. Zoover sprekers weten schap te dezer zake strekt, hebben de hier 't meest ge bruikte fabrikaten geen andere bijvoeging dan boorzuur, als conserveoringsmiddelwat echter niet schadelijk kan genoemd worden. Hij voor zich had gaarne de proef derwijze willen genomen zien, dat daaruit gebleken ware wat van meerdere zijden wordt beweerd of in derdaad aan stremsel-p oeder de voorkeur moet ge geven worden. Na nog eenige opmerkingen van de heeren Zijp en W. 0. Visser, welke laatste de vergadering in over weging geeft maar van verdere proeven af te zien overtuigd als hij is dat de concurrentie de goede hoe danigheid wel zal bevorderen, werd door den Voorzitter het woord verleend voor het uitbrengen van rapport over de uitkomsten van het mei konderzoek, dat door den heer G. Wonder was samengesteld. Het doel van de proef, geleid door het Rijks proefstation te Hoorn was om op te sporen het vee, dat de beste en dus de meeste waarde hebbende melk bezit. De proef was niet zeer moeielijk. Goed schoongemaakte flesschen, gevuld met verscho melk, genomen uit den geheelen inhoud door de koe gegeven, 't liefst uit den emmer, met zindelijke stop gesloten, werden ter controle opgezonden. De uitslag was dat de percentages zeer verschilden. In acht der onderzochte monsters bleken aanwezig te zijn 2.81, 3.20, 2.76, 2.73, 3.48, 2.94, 3.39 en 2.40 pet. vet, naast LI.51, 11.57, 11.12, 11.51, 11.96, 11.11, 11.55 en 10.71 pet. droge 3toffen. Er blijkt dus belangrijk verschil te be staan, waarom het bestuur het voornemen heeft het on derzoek voort te zetten, en daarbij na te gaan in hoe verre men de kenmerken van de beste, de meeste waarde hebbende melkgeefsters machtig is. Het wil daartoe eene commissie benoemen, die bij eenige veehouders, bij ieder, twee der beste en twee der slechtste melkgeefsters zal uitzoeken, waarna de melk daarvan weder kan worden onderzocht. Aan het slot van des heeren Wonders rap port wordt verder nog de aandacht gevestigd op eene door hem dezen zomer opgedane ondervinding. Ondanks groote inspanning slechts sobere uitkomsten verkrijgende met zijne kaasmakerij, heeft hij de melk doen onderzoeken, met het oog niet op hot gehalte maar op de geschiktheid voor de kaasbereiding en toen daardoor aan het licht gekomen was, welke dieren aan strenge eischen in dit opzicht niet voldeden en deze verwijderd waren, liet de kaasbereiding verder op zijne boerderij niets meer te wonschen over. In verband met deze laatste mededeeling verstrekte de heer C. J. van Loockeren Campagne den aanwezigen eene gedrukte handleiding, die ten duidelijkste aangeeft de wijze, waarop ieder gemakkelijk zelf kan onderzoeken, in hoeverre de melk de geschiktheid tot kaas maken bezit. Wij behouden ons voor op deze be langwekkende zaak nader terug te komen. Door den Voorzitter werd daarna medegedeeld, dat de commissie t.ot wetsherziening slechts enkele wijzigingen wenschelijk achtte. Alleen een daarbij gedaan voorstel van den heer J. Breebaart Kz., om den direc teur van 's Rijks landbouw-proefstation te Hoorn ambts halve te benoemen tot adviseerend lid van het bestuur, lokte eene zeer langdurige bespreking uit, welke daar mede eindigde dat de heer van Loockeren Campagne, onder waardeerende instemming met algemeene stem men benoemd werd tot adviseerend lid des bestuurs en besloten werd een artikel in te voegen waarbij do mogelijkheid wordt geboren dat de bedoelde directeur, op gemotiveerd voorstel des bestuurs, tot genoemd ambt door de vergadering kan worden benoemd. Over den bietenrooder deelde de heer K. Bree baart Jr. alsnog eenige gunstige ervaringen mede, die deze machine z. i. zeer aanbevelenswaardig maakte. De in de daarop volgende pauze gehouden verkie zingen hadden tot uitslag, dat als leden der commissie tot het onderzoek der rekening van dit en der begroo ting voor het volgende jaar werden gekozen de heeren W. C. Visser, M. Zijp Jz. en H. Vijn Hz. en Spanbroek werd aangewezen tot plaats voor de volgende vergadering. Na de pauze pleitte de heer M. J. Hengeveld voor het opnieuw nemen van een besluit, om proefnemingen te doen met de inënting tegen de vlekziekte der varkens. Reeds in den aanvang der vergadering was medegedeeld, dat de proefnemingen, waartoe in de vorige bijeenkomst was beslotenniet hadden kunnen plaats hebben, wegens te geringe aangifte. Slechts 20 varkens waren voor het doel beschikbaar gesteld. Was toen de regeering bereid, bij aangifte van een voldoend aantal dieren, op de bekende voorwaarden de proeven te bekos tigen, nu verkeerde men niet meer in die gunstige om standigheden. Toch wilde de inleider de zaak opnieuw aangevat zien en wenschte hij dat men zich daartoe eerst vergewiste of een voldoend aantal varkens beschikbaar was en bleek dit het geval, dat men zich dan tot de regee ring wendde, om den steun opnieuw te verzoeken. Na eenig debat werd daartoe bij acclamatie besloten. Zoover de uitkomsten konden worden medegedeeld met de proefvelden verkregen van die met granen en erwten waren zij nog niet bekend was de heer C. J. van Loockeren Campagne, die zich voor dit doel zeer veel moeite heeft gegeven in staat te constateerendat reeds de eerste maal te wijzen viel op hoogst belangrijke ervaring. Onthouden wij ons van eene opsomming van de cijfers, aangevende de verschil lende opbrengsten met de onderscheidene wijzen van be mesting verkregende slotsom van sprekers mededee lingen kwam hierop neder, dat in alle opzichten gebleken was, dat men in de Kainiet en Thomasphosphaatmeel niet genoeg te waardeeren hulpmiddelen bezat, om aan de stalmest, in hoeveelheden, af'haugende van de te bemesten grondsoort de vereischte kracht te geven. In deze richting vooral dan ook zullen de proefvelden een volgend maal worden aangelegd. Naar aauleiding van de voordracht, indertijd te Alk maar gehouden door den heer Beijorinck, was bij het bestuur een schrijven ingekomen van den heer A. Ëriks Kz., te Petten, waarin hij mededeelde in staat te zijn om onder alle omstandigheden steeds prima kwaliteit Edammer kaas te maken, en aanbood daarvan onder nader te bepalen voorwaarden de bewijzen te levereu. Dat met het bestuur het ook voor de vergadering eene uiterst aangename verrassing zou zijn, wanneer het blijken mocht, dat inderdaad door den heer Eriks kon worden gedaan wat hij aaubood, bleek wel uit het bij acclamatie aannemen van het door den Voorzitter namens het be stuur ingediende voorstel om J 150 voor deze proefne mingen beschikbaar te stellen. De zaak der wik- en weegloonen opnieuw op het tapijt te brengen, was de taak van den heer L. Visser, die op uitvoerige wijze de wenschelijkheid be pleitte om wederom pogingen bij de regeering aan te wenden, om de door de landbouwers onbillijk geachte heffing een belangrijke verandering te doen ondergaan. De heeren C. de Goede en jhr. Citteks, burgemeester van Purmarende, kwamen op tegen het streven, om aan de gemeente voortdurend te blijven betwisten het recht door den boer te doen bijdragen in de kosten dei- gemeentelijke huishouding in eene mate als deze werden aangewend voor het in het leven roepen en in stand houden van al die geriefelijkheden, welke den landman op eene markt onontbeerlijk zijn. De heer de Goede zou het bovendien eene verkeerde daad achten, als de ver eeniging van de tegenwoordige regeering intrekking ver zocht van een zakelijk besluit, door de vorige anti-libe rale regeering genomen en Noorderkwartier daardoor de schijn op zich laadde van politieken invloed te willen uitoefenen. De heer J. Zijp Kz. komt aan de hand van hem ter be schikking staande cijfers tot de berekening dat Edam tot dekking der marktkosten niet meer zon behoeven dan f 2300, Purmerende en Hoorn 8000, en Alkmaar J 10.000. Hij besluit zijn uitgewerkt betoog met te zeggen, dat spreker zich zou hobbeu tevreden gesteld hoewel hij het nog steeds te hoog bleef achten met eene vermindering tot vijftig cents. Vijf en zestig cents was naar zijne meening echter eene buitensporige belasting. Ook tegen deze voorstelling der feiten kwam de heer Citters met kracht op.Goheel werd daarbij z. i. uit het oog ver loren, dat de gemeenten zich aanzienlijke offers hadden getroost, in den loop der jaren, om den aan- en afvoer van de landbouwproducten gemakkelijk te maken. Hot aandeel van Purmerende alleen in de uitgaven, die de zoogenaamde zes noordho!landsche steden vrijwillig heb ben gedaan, bedraagt b. v. 270.000. Maar al te veel wordt uit het oog verloren, wat geschied is en nog tel kens geschiedt, om den laudbouw in de bedoelde steden te gerieven. Nog geruimen tijd bleef de discussie aan de zijde van voor- en tegenstanders met warmte en talent voortduren, met den uitslag dat de vergadering besloot zich te wenden tot de bevoegde macht met aandrang om het gewraakte besluit der vorige regeering in te trekken. Het door den heer K. Breebaart Jr. ingeleide be stuursvoorstel om f 200 subsidie te verstrekken ten behoeve van de in 1892 te Schoveningen te houden inter nationale paar dententoonstelling werd na eenige opmerkingen, onveranderd aangenomen. Nadat de heer W. G. Visser nog eenige opmerkingen had gemaakt omtrent de door den heer van Loockeren Campagne in druk verstrekte methode van melk-onder- zoek, in zoover de geschiktheid er van betreft tot kaas bereiding en de aandacht had gevestigd op hut in den handel gebrachte »rationeele varkensvoeder de heer J. Zijp Hz. het bestuur nog had opgewekt om eene proef te nemen met de bekende Halmer gele aardappelen en de heer J. Breebaart Kz. een woord van waardeering had gewijd aan den aflredenden voorzitter, werd de vergade ring gesloten. Den 11 is te Amsterdam voor de vrije- en uide- oefeningen der gymnastiek geslaagd .1. Vermaas onderwijzer aan de openbare school voor onveru ogenden alhier.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3