No. 137. Drie en ïtfegentigste Jaargang. 1891. ZONDAG 15 NOVEMBER. Dit nummer bestaat uit 3 bladen EERSTE BLAD. Officieel Gedeelte. Gemeenteraad. Buit enland. Binnenland. Ned. Paardenstamboek. ~S tadsb er i cht en. Vergadering op Woensdag 18 Nov. 1891, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©©. Prijs der gewone Advertentiën Per regel ©,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 des namiddags 12| uur. Punten van behandeling Van Burgemeester en Wethouders. Ontwerp-besluit tot verhooging van het bedrag van het tijdelijk in 1891 ter leen op te nemen geld en gelijk besluit voor het tijdelijk opnemen van geld in 1892. Rapport op het verzoek van de bewoners van Scharloo betrekkelijk de boomen aldaar. Van de vaste commissie voor de strafverordeningen. Ontwerp-besluit betrekkelijk het voortdurend geldig verklaren der verordeningen, op de overtreding waarvan straf is bedreigd. Van de vaste commissie van bijstand voor den hout en de plantsoenen. Rapport omtrent het door burg. 'en weth. ontworpen plan van aanleg voor het onlangs aangekochte terrein in den stadshout, genaamd Middenhout. Herstemming over het voorstel van den heer Kraak man betrekkelijk de jaarwedde van den onderwijzer in de vijfde en de zesde klasse aan de openbare burger school. Van de vorige vergadering. Rapport van burg. en weth. op het voorstel van drie raadsleden tot het verplaatsen der botermarkt, bij wijze van proef, gedurende een vol jaar, van het Pand van het Waaggebouw naar de overdekte graan- en zaadmarkt. Vergadering met gesloten deuren. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. RKIiVIE. De gemeenteraad van Antwerpen heeft op voorstel van den wethouder J. van Rijswijck met algemeene stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van eenige ingezetenen van Brussel enz., om te Antwer pen een gedenkteeken op te richten ter nagedachtenis van de fransche soldaten, iu 1832 aldaar gesneuveld. DEAISMAKKENf. De Tweede Kamer heeft den 10 met groote meerderheid van stemmen den minister van justitie uitgenoodigd, een ontwerp tot hervorming van het rechtswezen in te dienen. Die hervorming was reeds in de grondwet van 1849 bepaald, doch nooit tot stand gekomen. DUITSCHIiABfD. Te Berlijn hebben slechts 1518 van de 4000 letterzetters benevens 295 tot het hulp personeel behoorende mannen en vrouwen, tegen de ver wachting van het bestuur van den Bond der letterzet ters, het 'werk gestaakt. Het geregeld uitkomen der dag bladen is dientengevolge verzekerd het overige drukwerk ondervindt alleen vertraging. De bankier E. Maas van Charlottenburg, die een zeer verkwistend leven leidde, heeft zich den 12 des avonds uit eigen beweging bij de politie te Berlijn aangemeld als schuldig aan misbruik van vertrouwen. Vele kleine burgers lijden door hem schade. Het fonds van Keizerin Augusta tot stichting eener gedachtenis kerk verliest daarbij 12000; de Prins Frederik Karei stichting /"6000. Het bedrag der bij hen gedeponeerde gelden was 2.400.000, meest van 150 kleine klanten. Hij had zich te Berlijn aangegeven omdat hij zich wegens zijne maatschappe lijke positie schaamde, zich bij de politie zijner woon plaats aan te geven. FR.ANKRIJK. Een zware storm heeft in het noor den des rijks groote verwoestingen aangericht. Te Parijs werd eene vrouw door een neervallende schoorsteenpijp gedood te Calais werden twee kinderen tegen den grond geslingerd, zoodatjzij onmiddellijk dood bleven te Pavilly werden twee mannen gedood door een fabrieksschoor steen, die omgeworpen werd. Te Fécamp zijn verschei dene vaartuigen gezonken één matroos verdronk. Te Sables d' Olome zijn door het omslaan der reddingsboot elf personen, redders en geredden, verdronken. Kamer. Den 12 hield de heer Laur de aangekon digde interpellatie over de maatregelen welke de minister van financiën, de heer Rouvier, dacht te nemen om den terugkeer van financieele crises te voorkomen. Hij viel den minister heftig aan en legde hem ten laste, dat hij onder de hand fransche rente deed opkoopen. De minister kwam met verontwaardiging tegen die beschuldiging op en de voorzitter zeide, dat men aan de woorden van den heer Laur geen gewicht behoefde te hechten. Deze zette intusschen zijne rede voort. Hij zeide, dat de handelingen van den minister de fransche waarden in discrediet hadden gebrachten richtte heftige aan vallen tegen Rothschild en de joden. De minister vroeg nadere verklaring over die beschul digingen. De heer Laur eindigde zijne rede, met de uitdrijving van alle joden en het verbod tot toelating van alle vreemde fondsen te vragen. De minister antwoordde, dat er beschuldigingen zijn die geen ernstig antwoord verdienen. Hij verdedigde overigens zijn beheer. Met 431 tegen 32 stemmen werd de eenvoudige orde van den dag aangenomen. Daarna was de begrooting voor schoone kunsten aan de orde. Op verzoek van den minister Bourgeois, die de kwestie van vertrouwen stelde, werd met 326 tegen 159 stemmen een amendement verworpenwaarbij vermin dering van den onderstand aan de Opera werd gevraagd. Tweede Hamer. Den 13 ving de behandeling der Indische be grooting voor 1892 aan. Door do heeren Bool, Pijnacker Hordijk, van Nunen, Kielstraen G u ij o t werd verklaard, dat zij het optreden van den mi nister van koloniën met genoegen gezien hadden. Zij stelden vertrouwen in zijn beleid en zijne bedachtzaamheid. De heer Bool vroeg of de minister eene indische schuld wilde vestigen. Dat zou hij sterk moeten bestrijden. De heer Pijnacker Hordijk drong zeer op bezuiniging aan, verklaarde zich voorstander van 's ministers plan om zoowel voor spoorwegen als bevloeiingswerken te leenon, drong aan op hervorming van den Raad van Indië door hem te vervangen door een Raad van Hoofden der dopartementen die iu het openbaar vergaderen en op verbetering der politie. De strijd tegen het opium-gebruik achtte hij vrij overdreven. Hij hoopte, dat men niet door het opwekken van partijstrijd op koloniaal gebied nood zakelijke hervormingen zou tegenhouden. De heer van Nunen drong zeer op bezuiniging aan en zou heil zien in het zenden van een regeeringscommissaris met onbe perkte volmacht desnoods, na wijziging van het regee- ringsreglement De heer K i e 1 s t r a besprak uitvoerig de Atjeh-zaak en keurde af de vijandige houding tegenover don gouverneur van Atjeh aangenomen of verder aan te nemen. Van de bezuinigings-enquêtte verwachtte hij weinig heil. De heer G u ij o t besprak meer in het bijzonder de aan gevraagde zes ton voor de uitrusting van twee snelva rende stoomschepen ter bestrijding van de opium-sluikerij, waarvan hij den aanbouw ontraadde. In ieder geval raadde hij den minister aan, zich over de type nog eens ernstig te beraden. De heer Levyssohn Nor man bestreed vooral de door den heer Cremer gehouden redevoeringen, van wege de Liberale Unie uitgegeven, strekkende tot decentrali satie van het bestuur. De heer Geertsema bestreed het enquête-denkbeeld. De heer Land, met genoegen wijzende op de verbe tering van logies voor de bemanning bij den bouw van nieuwe schepen en van de voeding, wenschte meer af wisseling in het personeel met het oog op den vermoeien- deu dienst, en handhaving van de blokkade met moer gematigdheid en verdrag. De heer van VI ij men behandelde het overwicht der chineezen in Indie, die een Staat in een Staat vormen. Men moest bedacht zijn op fnuiking van hunne macht en hunnen invloed. Hun aantal bedroeg reeds 237.000 op Java en Madoera en 447.000 over de geheele kolonie. Er behoefde geene vervolging plaats te hebben, maar bezadigde maat regelen moesten genomen worden, in het moreel en materieel belang der bevolking. Dit kou in verband gebracht worden met de op til zijnde veranderingen in het opiumstelsel. Den 17, des namiddags half twee, is de minister van koloniën aan het woord. Bij de in deze week te Breda gehouden hengstenkeuring voor de provincie Noordbrabant werden de twee prijzen van f 1000 ieder, die de provincie had uitgeloofd voor de twee boste hengsten, die aangevoerd en twee jaren in de provin cie ter dekking beschikbaar gesteld zouden worden werd do eene prijs toegekend aan de firma Roy te Parijs voor eenen zwaren Percheron hengst, die in het district Eind hoven gestationeerd zal blijven en de andere aan den bruinen witvoethengst Kermes van de Hengstenassociatie te Heusdendoor genoemde firma in het voorjaar aan die vereeniging geleverd. Op de algemeene vergadering, onder het voorzitterschap van den heer J. Breebaart Kz., der Vereeniging het Nederlandsche Paardenstamboek is, gebleken dat de afdeeling Limburg zich geconstitueerd heeftUtrecht een eigen stamboek zal oprichten en iu Gelderland zich eene particuliere vereeniging gevestigd heeft. De Vereeniging telt thans 735 leden waarvan Zeeland hot leeuwenaandeel toekomt, terwijl 116 heng sten en 508 merriën zijn ingeschreven. De rekening over 1890 sloot met een batig slot van ruim f 59. Het voor stel van het hoofdbestuur om f 200 bij te dragen aan de internationale paardententoonstelling, in 1892 te Scheve- ningen te houden, werd aangenomen bij acclamatie. Het voorstel om bij opname van een hengst met gelijklui- denden naam als die van een reeds vroeger opgenomen hengst, aan den nieuw opgenomene het cijfer II en III en zoo vervolgens toe te voegen, onder verplichting voor de inschrijvers om die toevoeging aan te nemen, werd aangenomen, al vreesde men voor de aanzienlijke ver meerdering van werkzaamheden, welke daaruit voor den secretaris zou voortvloeien. Op ruimere bevordering van vakonderricht in hoef beslag zal bij de regeering aangedrongen worden. Door aanplakbiljetten zal de aandacht van belanghebbenden meer op de Vereeniging gevestigd worden. Na uitvoerige besprekingen verklaarden zich 12 stemmen vóór en 7 stemmen tegen het voorstel der afdeeling Zuidholland om bij de regeering de noodige stappen te doen tot ver krijging eener verplichte hengstenkeuring. Na vaststelling der begrooting voor 1893 werd nog besloten, dat het hoofdbestuur zich tot de regeering zou wenden met het verzoek om aan de afdeeling in Gelderland een deel der subsidie te gevenwaar eene particuliere vereeniging over belangrijke middelen en snbsidiën beschikt, alzoo ten nadeele der Vereeniging. De directeur-generaal der Staatsspoorwegen heeft bepaald, dat voortaan aan geen enkelen stationschef meer vergunning mag worden verleend tot het aannemen van een agentschap in steenkolen. De politie-agent uit Haarlem, die voor een paar wekenbij het overbrengen van een minderjarig meisje naar Alkmaar aldaar in beschonken toestand aange- troff&n werd is ontslagen. Door de genie is te Amsterdam aanbesteed het maken van zaudophoogingen enz. voor het fort De Win kel, geraamd op f 122.000. Van 5 inschrijvers was de heer C. Bos Az. te Dordrecht voor f 153.000 de laagste. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Tiel is bepaald op den 8 en her stemming, zoo noodig, op den 22 December. Den 12 slaagden voor het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland W. Voors van Amsterdam en J. Visser van Buiksloot. Den 12 werd door het gemeentebestuur van Krom menie voor 2 );2 jaar in het openbaar verpacht de op brengst der tolgelden van de brug over de Nauernasche vaart, tusschen Krommenie en Wormerveer, geheven wor dende van rijtuigen en voetgangers. Pachter werd de heer S. Krijgsman te Krommeniedijk voor/ 3380 'sjaars, 430 meer dan de vorige pachtsom. De voordracht voor dijkgraaf van den polder Heerhugownard, die aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden bestaat uit de heeren le S. Ak kerman 2e J. Winkel en 3e K. van Dam. De storm van den 11 heeft ook te Koedijk zich niet onbetuigd gelaten. Een in aanbouw zijnd huis verloor verscheidene dakpannen, evenzoo een ander; ver scheidene rietendaken kregen een luchtgaatjeeen zwaar looden dakvorst der school werd geheel losgewoeld en op zij gelegd in een ander huis opende de stormwind een buitendeur, deed een paar andere deuren opensprin gen, zoowel als een zolderluik, om ten slotte door een gat in het dak afscheid te nemen. Op den weg tusschen Koedijk en Alkmaar werd een bespannen rijtuig op £ij geworpen. Gelukkig hadden er geen persoonlijke onhei len plaats. Den 12 hield het departement Koedijk der Maat schappij tot nut van het algemeen, zijne tweede winter vergadering. De heer J. Swaag vertolkto Justus van Maurik's Thijs de Jolleman", zoo men weet een humo ristische schets die zoowel een lach als een traan kan ontlokken. Verschillende andere leden gaven eene ernstige of luimige bijdrage ten bestewaaronder één die bij zonder werd toegejuichtop het opnieuw geschilderde spreekgestoelte. De heer W. H. A. van Enkliuizen, die met een metgezel in een jachtwagen, den storm van den 11 trot seerde, had die onvoorzichtigheid bijna duur moeten be- koopen. Bij de r. c. kerk van Spanbroek toch werd het rijtuig door den wind omvergeworpen. Beide reizigers kwamen echter met eenige kneuzingen en het verlies van hunne hoeden vrij. Met een bakwagen van den wagen maker Sluiter en een paar petten van den kastelein Hui- bers werd de tocht nu verder voortgezet. - Het herhalings-onderwijs aan de openbare lagero school te Schermerhorn, is de vorige week begonnen, aanvankelijk met acht leerlingen. In eene buitengewone vergadering van het STeder- landsch Landbouw-Comlté, te Utrecht te houden, vrijdag, 27 November 1891, des voormiddags te 11 uren, in een der lokalen van het Stations Koffiehuis, zullen o. a. worden behandeldwat tot uitvoering noodig is van het besluit tot het uitgeven van een uederlandsch landbouw-weekblad (benoeming van commissarissen, di rectie enz.); het voorstel der kamer van koophandel te Londenin zake het aanstellen van een handelsagent aldaar; en welke wijzigingen voor den landbouw gewenscht zijn in de wet op de rijks personeele belasting. Den 12 zijn voor de vrije- en orde-oefeningen der- gyimiastiek te Amsterdam geslaagd de ouderwijzer aan do openbare 2e tusschenschool P. Schipper, die aan de openbare school voor onvermogenden A. Hijs en die aan de openbare burgerschool E. de Aries.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1