Buiten onze grenzen. No. 137*. Drie en Megentigste jaargang 1891. ZONDAG 15 NOVEMBER. TWEEDE BLAD. Binnenland. ALMLMRSCHfi CO IB A AT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs, CuS- TER ZOON. Telefoonnummer Juist twee jaren geleden (15 November 1889) brak te Rio de Janeiro de militaire opstand uit, die den Keizer van Brazilië de kroon deed verliezen en de wijk deed nemen naar Europa. Deze omwenteling bad plaats bijna zonder geweld en zonder noemenswaardige rustverstoring. Het geheele land scheen er vrede mede te hebben. Maar schalk da Ponseca riep de republiek uit en stelde een voorloopige regeering aan. De regeling van 's lands zaken scheen overigens geen haast te hebben. Een half jaar later maakte de voorloopige regeering een ontwerp voor een Grondwet openbaar en riep een congres bijeen tegen den eersten verjaardag van de omwenteling. Het congres vergaderdede Grondwet word aangenomenelk der twintig voormalige provinciën van het groote Keizerrijk werd nu een Staaten het geheel kreeg den naam van Vereenigde Staten van Brazilië een en ander in navol ging van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Er werd een Senaat en een Kamer van Afgevaardigden, een President en een Vice-President van de Republiek geko zen en alles scheen in orde. Maarschalk da Ponseca was Presidenten men begon allengs te vergeten dat Brazilië ooit iets anders dan een republiek was geweest, tot dat onlangs de lieve vrede en de rustige rust in dit naar het scheen zoo gelukkige land met een volkomen tevreden bevolking eensklaps werden verstoord. Nog voor dat de jonge Republiek haar tweeden ver jaardag den eersten van haar wettige stichting mocht vieren is de oneenigheid tusschen den President en het Congres reeds zoo hoog gestegen dat de President de wettig gekozen vertegenwoordigers van het sonvereine volk naar huis zendthunne vergaderingen beletzich zeiven benoemt tot dictator en in de hoofdstad den staat van beleg afkondigt. Daartoe bepaalt zich overigens nagenoeg al het nieuwsdat wij sedert 4 November den dag van den staatsgreepuit Rio de Janeiro ver nemen het bericht van deze belangrijke gebeurtenis zelve luidde natuurlijk niet ongunstig voor haar bewer kers de houding van het Congres en een poging tot herstel van de monarchie noodzaakten den President tot deze handelinghij had een manifest tot het volk gerichten zou de natie oproepen tot hot kiezen van nieuwe vertegenwoordigers. Bij haar eerste keuze van ruim een jaar geleden schijnt de natie zich dus naar de meening van den President in de personen vergist te hebben; zij vallen blijkbaar niet in zijn smaak, en het souvereine volk wordt beleefdelijk nitgenoodigd anderen te kiezen. Het leger en de vloot ondersteunen de Re geering meldde verder de telegraaf op 4 November de grondwettige instellingen en alle nationale verplich tingen zullen geërbiedigd worden Met deze belichten had de telegraaf voorloopig hare taak vervuld. De President-dictator legde haar vooreerst het stilzwijgen op tot tijd en wijle het hem zou beha gen de wereld weder iets uit de Vereenigde Staten van Brazilië te doen hooren. Intusschen lekte er toch wel het een en ander omtrent don toestand uit, en dat klinkt minder gunstig dan het telegram van den President. Daarin wordt gewaagd van verwarring in de financiën vreemde handelingen van de Republikeinsche Bank, uit gifte van papieren geld tot een buitensporig bedrag en daarop gevolgde aanmerkelijke daling van zijn waarde stijging van den prijs der levensmiddelen zonder stijging der loonen armoede en algemeene ontevredenheid. De President dor Republikeinsche Bank is eigenlijk de leider der beweging heet het verder hij doet zijn tegenstan ders gevangen zetten, houdt, de telegraaf en de dagbladen onder strenge censuur, en laat het gebouw van het Con gres en de telegraafkantoren door soldaten bewaken de leden van het Congres verlaten de hoofdstad soldaten doorkruisen de straten en de staat van beleg wordt met de meeste gestrengheid gehandhaafd. Brazilië is echter een groot ;land, en ofschoon vóór- twee jaren, bij do vervanging van de monarchie door do republiek, het geheele land de hoofdstad is gevolgd, schijnt die volgzaamheid bij deu staatsgreep van den President niet algemeen te zijn. Reeds wordt de afval gemeld van twee staten (voormalige provinciën), Rio Grande do Snl en Para, en de staat Bahia zou dit voorbeeld ge volgd hebben. Algemeen misnoegen zou heerschen door het gansche land en een oorlogschip zon zijn afgezonden om Rio Grande do Sul tot onderwerping te brengen. Niet onmogelijk is het dus, dat de Yeroenigde Staten van Brazilië niet langer vereenigd zullen blijven. Zoo sommige zich afscheiden en een eigen President benoemen, zal Maarschalk da Fonseca waarschijnlijk niet machtig genoeg zijn om ze te dwingen in den statenbond te blij ven. Of zullen wij misschien uit de verte getuigen zijn vau een burgeroorlog, als ten gevolge vau den staats-, greep van Balmaceda in Chili gewoed heeft? In vergelijk met Amerika is het in Europa rustig. Alle monarchen en alle staatslieden der groote mogend heden verkondigen den vrede en wapenen zich met geen ander doel dan om zich tegen de aanslagen van minder vredelievende buren te beveiligen en alzoo den vrede te handhaven. Als allen zoo spreken en dit inderdaad hunne meening is, zou men het beoogde doel langs een voudiger en goedkooper weg kunuen bereikenmen zou onverwijld tot een algemeene ontwapening kunnen over gaan. Ongelukkig zijn alle daden niet in overeenstem ming met die vredelievende woorden. Als Franschen en Russen elkander ontmoeten, is de geestdrift wel iets al te levendig om aan geen ander streven dan de bevorde ring van den algemeenen wereldvrede te kunnen geloo- ven. De liederendie bij zulke gelegenheden worden aangeheven, zijn in den regel geen vredepsalmen. En dan kan er immers iets in het oosten gebeuren, aan den Balkan b. v. of Midden-Azie, waardoor Rusland wel ge noodzaakt wordt, hetzij in het belang van door de Turken verdrukte of door hun opgedrongen vorsten op een dwaal weg geleide Christenen, hetzij tot verzekering van orde en veiligheid aan zijn eigen grenzen, tusschen beide te komen En dan kan Oostenrijk of Engeland, of beide, immers ook niet rustig blijven toezien ook zij hebben daar belangen en rechten te verdedigen, ook zij kunnen er aanspraken doen gelden, en mogen niet toelaten dat de Russische heerschappij een wereldheerschappij wordt, die, met Frankrijk in verbond, aan het overig Europa do wet stelt Daartegen is niet veel te zeggen en zoo blijven de Europeesche volken onder de geweldige lasten van den gewapenden vrede gebukt gaan want hoe vredelievend alle toespraken klinken, en of al Oosten- rijk-Hongarije zijn financiëelen toestand bevredigend kan noemen en Italië gaat bezuinigen, voor de uitbreiding of betere uitrusting van leger en vloot moeten nieuwe offers gebracht, op de oorlogsuitgaven mag niet bezui nigd worden. Het geheele staatsbestuur moet zóó inge richt, de belastingen moeten zóó geregeld, alle overige uitgaven in het belang van land en volk des noodig zóó beperkt worden, dat de oorlogslasten gedragen kun nen worden Intusschen komen te Rome leden van verschillende Europeesche parlementen bijeen om met elkaar te be spreken, wat tot vermijding van den oorlog en bevorde ring van de beslechting van internationale geschillen door scheidsrechterlijke uitspraak kan gedaan worden. Zijn die pogingen misschien belachelijk Geenszins, zou den wij meoneu. Reeds zijn er geschillen waaromtrent, de opdracht der beslissing aan scheidsrechters allengs gewoonte wordt. Men denke aan de geschillen over grondgebied in andere werelddeelen. Wellicht zal die gewoonte zich tot andere soorten van geschillen uitbrei den. Ongetwijfeld zijn er geschilpunten tusschen de volken van zoodanigen aard dat er aan een beëindiging door de eenvoudige uitspraak van scheidsrechters niet te denken valten dat zal ongetwijfeld nog zeer lang zoo blijven. Aanleidingen tot oorlog bestaan er nog vele, maar niettemin is het een vooruitgangals er eenige vervallen, en is er geen reden om de hoop op te geven, dat ook voor andei-e de weg des gewelds zal worden vervangen door dien van de rede. Orde van Oranje-Nassau. De regeeringhet wenschelijk oordeelende door het instellen eener nieuwe ridderorde de gelegenheid te ver meerderen tot het verleenen van vereerende onderschei dingen, heeft daartoe een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediendwaaraan de volgende bijzonderheden worden ontleend. Er wordt eene Orde ingesteldstrekkende tot ver eerende onderscheiding van Nederlanders of vreemdelingen, die zich jegens H. M. en den Staat of jegens de maat schappij op bijzondere wijze hebben verdienstelijk ge maakt,. Deze orde draagt den naam van »de Orde van OraDje-Nassau". Het Grootmeesterschap dezer orde is onafscheidelijk aan de Kroon dor Nederlanden verbonden. Zij bestaat uit vijf klassen en eene eere-medaille is daaraan verbonden. Alle benoemingen in de orde geschieden bij kon. besluit. De ridders der eerste klasse der orde dragen den naam van grootkruizen; die van de tweede klasse groot-officieren; die van de derde klasse commandeurs die van de vierde klasse officieren en die van de vijfde klasse ridders. Het versiersel dezer orde bestaat in een kruis met acht geparelde punten en een doorloopenden laurierkrans tusschen de armen en gedekt met eene koninklijke kroon, alles van goud voor de eerste vier klassen en van zilver voor de vijfde klasse; de armen van het kruis zijn wit geëmailleerd met blauw geëmailleerd hartin het mid den van het kruis bevindt' zich een blauw geëmailloerd rondscbild, omgeven door eon wit geëmailleerden rand, beide met goud omlijst, aan de eene zijde op het ronde schild de Leeuw, zooals hij in het wapen van het rijk voorkomt en op den rand in gouden letters de woorden »Jo maintiendrai", en aan de tegenzijde op het ronde schild eene met eene gouden koninklijke kroon gedekte gou den W en op den rand in gouden letters de woorden God zij met ons. Voor militairen worden, in stede van den lauwerkrans, aan het versiersel aangebracht twee zilveren zwaarden met gouden gevestschuin gekruist achter het ronde schild. Het lint is Oranje tusschen twee strepen Nassausch blauw, de kleuren gescheiden door eene smalle witte streep. Het teeken van onderscheiding is Voor de Grootkruizen eene achthoekige zilveren ster hebbende in het midden het ronden schild met randwaarop de Leeuw en de woorden Je maintiendrai" gevonden worden, te dragen op de linkerborst en het versiersel van de orde aan een lint, 101 streep breedte dragen als sjerp van den rechter schouder uaar deu linker heup. Op de ster bestemd voor militairen worden buitendien onder het ronde schild twee schuin gekruiste zilveren zwaarden met gouden gevest aangebracht. Voor de Groot-Officieren eene vierhoekige zilveren ster hebbende in het midden het voorschreven ronde schild met rand, te dragen op de linkerborst en het versiersel van de orde aan een lint 55 streep breed te dragen om den hals. Op de ster bestemd voor millitairen, worden buiten dien onder het ronde schild twee schuin gekruiste zil veren zwaarden met gouden gevest aangebracht. V oor de Commandeurs het versiersel van de orde aan een lint, 55 streep breed, te dragen om den hals. Voor de Officieren een kleiner versiersel van de orde aan een liut, 37 streep breed te dragen aan het linker knoopsgat en op het lint eene rozet. Voor de Ridders een versiersel van de orde van dezelfde grootte als dat voor de officieren, maar met kroon geparelde punten, omlijsting van de armen van het kruis en laurierkrans van zilver, aan een lint 37 streep breed te dragen aan het linker knoopsgat. De eeremedaille welke in brouszilver en goud kan verleend worden, is rond gedekt met eene koninklijke kroon van hetzelfde metaal als de medaille en vertoont aan de eene zijde het ordekruis versierd naar gelang van omstandigheden met den laurierkrans of de gekruisde zwaarden; aan de tegenzijde eene W met het randschrift »God zij met ons". Zij wordt gedragen aan het ordelint, 27 streep breed aan het linker knoopsgat. Het lint mag evenwel niet zonder de medaille gedragen worden. Voor de openstaande betrekking van onderwijzer met hoofdakte, vacature onderwijzer Kooiman, te Zuid scharwoude, salaris 700, hebben zich acht sollici tanten aangegeven. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den heer K, H. in de Schcrmeer een duif zich dezer dagen heeft gezet op 2 eieren. In plaats van in den avond van don 11 kwam de Alkmaar Packet eerst den daaropvolgenden dag 's mid dags te S&ijp aan. Door den hevigen storm was de boot- bij Spijkerboor vastgeloopen. De opvoering van »de Koopman van Antwerpen" door de rederijkerskamer Aurora" te Aoordscliermeel is den 12 uitstekend geslaagd. Het talrijk opgekomen publiek bleef onder een gezellig samenzijn afgewisseld door het onmisbare »Bal", tot laat in den avond bijeen. Aan den jaarlijkschen kolf- en biljardwedstrijd, den 11 bij den heer A. Kist te Zuidscharwoude gehou den, werd aan den kolfwedstrijd (le partij, mannen van zessen klaar) door 21 personen deel genomen. Den prijs won de heer K. van Kloef, met 121 p., de le premie de heer P. de Geus, met 119 p., met het lot tegen den heer C. Zomer, die mede 119 p. had, en nu de 2e premie verkreeg allen te Zuidscharwoude. Bij de 2e partij kolven door personen, die nog aan geen wedstrijd hadden deelgenomen, en waarvoor zich 16 personen hadden aan gegeven, won de heer J. Slot met 116 p. den prijs; de heer N. N. met 106 p. de le premie de heer D. de Geus met 105 p. de 2e premie, eveneens allen te Zuid scharwoude. Aan den biljardwedstrijd, le partij, zooals- bij het kolven, namen 14 personen deel. De prijs werd gewonnen door den heer P. Kraakman de premie door den heer P. de Geus, beiden te Zuidscharwoude. Voor de 2e partij hadden zich 26 personen aangemeld en daarbij werd de prijs gewounen door den heer W. Pranger, Oud karspel, de le premie door don heer W. Kostelijk de- 2e premie door den heer D. de Geusbeide te Zuid scharwoude. De prijzen en premiën bestonden in contanten. Bij den storm op don 11 is te Amsterdam o. a. een kap van een in aanbouw zijnd huis opgenomen en boven op de polikliniek van het Burgerziekenhuis ge- worpon, zoodat de balken door het dak staken, de schoor steen in stukken lag en het dakvenster afgesneden was te Gorinchem een kermiswagen omgeworpenwaardoor een zuigeling eenige weken oud onder het beddengoed bedolven en dood daar onder uitgehaald werdin een anderen wagen, die mede onvergeworpen werd, ontstond, brand, waardoor hij geheel uitbrandde; te Utrecht een werkman door een ladderdie omwooi, op het hoofd getroffen en gedood te Zwolle in de Groote Kerk achter- het orgel een glasraam ingewaaid tijdens de godsdienst oefening waardoor het laatste gezang zonder orgel be speling moest plaats hebben te Heeren veen brand uitge broken in de boerderij van Sint van den Berg, bewoond door hem en nog twee gezinnen, welke geheel verbrandde en waarbij 9 koeien en oen varken in de vlammen om kwamen te Scheveningen tegenover het Kurhaus ge strand een met 4 koppen bemand vaartuiggevoerd door schipper P. Valke thuis behoorende te Heijst bij Blankenbergete Delft de heer H. C. Kleijn van.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5