Buitenland. Binnenland. 338e Staatsloterij. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Begrooting van Koloniën. de vernieuwing dezer paalwelke zij werkelijk noodig acht. wel op den dienst 1892 vereffend worden, waardoor de gelegenheid ontstaat, om de uitvoering op te nemen onder de weldra aan te besteden werken, daar zij niet twijfelt, of op die wijze zal de uitgaaf veel lager zijn dan de gevraagde som van 90. Zij stelt voor, burg. en weth. te machtigen op die wijze te handelen. Aangenomen. 18. Wordt op voorstel van den heer J. de Lange de thans aan de orde gestelde herstemming over het amendement van den heer Kraakman, betrekkelijk de jaarwedde van de onderwijzers in de 5 en 6 klasse der openbare burgerschool, uitgesteld tot na het houden der vergadering met gesloten deuren, waarna 19. in behandeling genomen wordt het voorstel van drie raadsleden betrekkelijk het nemen eener proef met het verplaatsen van de botermarkt gedurende een vol jaar van het Pand van het Waaggebouw naar de overdekte graan- en zaadmarkt, in verband met het rapport van bnrg. en weth. en dat der kamer van koophandel. Nadat de heer Kraakman herinnerd had dat het streven van dezen raad steeds geweest was, om het markt wezen zooveel mogelijk tot het centrum der stad te be perken een streven dat reeds vóór 25 jaren gehuldigd was, toen er sprake was van het verplaatsen der veemarkt naar de Paardenmarkt, op grond waarvan hij dan ook tegen het voorstel der drie raadsleden zal stemmen wordt dat voorstel verworpen met 3 tegen 13 stemmen. Vóór stemden de heeren GoedeJanssen en Stoel. 20. Gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren na heropening waarvan 21. aan de orde is de herstemming over het voorstel van den heer Kraakman, om aan de openbaro bur gerschool de jaarwedde van den onderwijzer in de zesde klasse vast te stellen op 900 en van den onderwijzer op de vijfde klasse op 750waarover in de vorige zitting de stemmen staakten. Bij die herstemming wordt dat voorstel verworpen met 3 tegen 13 stemmen. Vóór stemden de heeren A. P. de Lange de Wit en Kraak man. Daarna ontstaat verschil van gevoelen over de vraagof na die verwerping het voorstel van burg. en weth. aangenomen is, welke meening de heer Goede met den Voorzitter toegedaan isof dat nog een ander voorstel kan worden gedaanzooals de heeren J. de LangeBoelmans ter Spill en Kraakman wenschen te doon, namelijk alleen de jaarwedde van den onderwijzer in de zesde klasse vast te stellen op 900. Bij dat verschil van gevoelen stelde de heer Kraakman als motie van orde voordat de Raad zou besluiten dit in te dienen voorstel alsnog afzonderlijk te behandelen en te Bij de over die motie van orde gehouden staakten weer de stemmen namelijk 8 vóór en 8 tegen van de heeren Janssen, C. W. en H. J. Bruin visStoel, Conijn, Rentmeester, Koorn en Goede, zoodat de beslissing over die motie van orde weder tot eene volgende vergadering uitgesteld is. 22. Daar geen der leden bij de gewone rondvraag iets in het midden had te brengen sluit de voorzitter de vergadering. kunde jegens Rusland laakte tegen welke hij in zeer heftige bewoordingen opkwam. De beraadslagingen werden daarna tot den 15 verdaagd. In de op dien dag gehouden zitting werd de begrooting van den minister van buitenl. zaken aangenomen en werden de suppletoire kredieten goedgekeurd. De verklaring van den minister van openbaar onderwijs, bij de behandeling zijner begrooting afgelegd dat de kennis der duitsche taal voor de slaveensche bevolking van Oostenrijk onontbeerlijk isheeft in de parlemen taire kringen grooten indruk gemaakt. De czechen en slaven zijn daarover zeer ontevreden. Het Fremdenblatt zegt aangaande de verklaringen van graaf Kalnoky, dat uit zijne rede blijkt, dat er geen onmiddellijk gevaar is voor het verstoren van den vrede en dat er op het oogenblik geen reden is voor ernstige vrees voor verwikkelingen. Verder, dat Oostenrijk-Hon- garije evenals vroeger zal medewerken tot behoud van de algemeene rust en dit doen zal niet alleen met groote geestkracht, maar ook met nadenken en oprechtheid. De Neue Freie Presse uit de hoop, dat Kalnoky's goed overwogen taal zal helpen om de bevreesdheid weg te nemen, die ondanks alles aan den dag komt, maar het blad gelooft niet de meening van den minister van bui- tenlandsche zaken te moeten deelen, wanneer deze zegt, dat het bezoek van de fransche vloot te Kroonstadt geene enkele verandering zou gebracht hebben in den euro- peeschen toestand. Dat blad grondt zijn oordeel ten opzichte van deze gebeurtenis op de tusschen den czaar en president Carnot gewisselde telegrammen, op de hulde, in Frankrijk aan den Keizer der russen gebracht, en op het sluiten aldaar der russische leening. Het Neue Wiener Tageblatt zegt, dat handhaving van eenen eervollen vrede, die gegrond is op het behoud van de onverbreekbare verbonden en op het gevoel van eigen kracht, de gedragslijn is en zal blijven van graaf Kalnoky. OOSTEARIJIA-BIOTVCJAK1JE. De minister van financiën heeft den 12 aan de begrootingscommissie ver klaard, dat de wetsontwerpen betreffende de hervorming der belastingen, in hun geheel, niet vóór Februari 1892 bij het Parlement ingediend kunnen worden. De commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden der hongaarsche delegatie kwam den 14 bijeen. De talrijke vragen der verschillende afgevaardigden werden door den minister-president, graaf Kalnoky, be antwoord met het geven van een uitvoerig overzicht aangaande den tegenwoordigen toestand. In zijne, ondanks zeker voorbehoud, vredelievende redevoering, zeide hij in hoofdzaak hot volgende De algemeene toestand boezemde hem voor het oogen blik geen ernstige vrees in. Het beste bewijs voor zijne verklaring, dat hij geene verwikkelingen vreesdewas gelegen in de geringe vermeerdering der gevraagde mili taire kredieten. Indien hij den vrede bedreigd achtte, zon hij eene veel hoogere oorlogsbegrooting hebben aan geboden. De toestand was gelijk aan dien van het vorige jaarhrj blijft onzeker maar toch wordt de vrede niet bedreigd." Hij zeide in dit opzicht het gevoelen te deelen van den italiaanschen minister-president Di Rudiui en van den engelschen minister van buitenlandsche zaken Sa lisbury. Hij voorzag geene verandering in den toestand Oostenrijk zou eene verstandige en voorzichtige staat kunde blijven volgen het zou in vereeniging met zijne bondgenooten trachten den vrede te handhaven en te bevestigen. Deze verklaringen werden toegejuicht. Enkele verklaringen trekken nog de aandacht. Zoo zou naar zijne meening Servie wel doen, door zich wat minder met de hooge staatkunde in te latenhet moest een voorbeeld nemen aan Bulgarije, dat zich toelegt op de ontginning zijner hulpbronnen. Italie's belangen waren meer met de Middellandsche Zee dan met het Balkan schiereiland gemoeid. Graaf Apponyi hield daarop eene lange redevoering, waarin hij de van weinig geestkracht getuigende staat onderstelde, toen ik mij zekere gedeelten van hunne ge sprekken, de ondubbelzinnige, slechte luim der gevangenen en ook de voortdurende prikkelbaarheid waaraan zij onderhevig waren, herinnerde. Aanvankelijk had ik dat toe geschreven aan den zwaren arbeid gedurende het warme jaargetijde, aan de vermoeiende lange dagen aan de onwillekeurige droomerijen over het vrije leven in d bosschen aan de korte nachten gedurende welke men geen voldoende rust kon nemen, enz. Misschien had dat alles aanleiding gegeven tot die groote ontevredenheid welke op het punt stond tot een uitbarsting te zullen komenonder voorwendseldat het voedsel slecht was Gedurende eenige dagen klaagden de gevangenen er openlijk over en morden zij wanneer zij in de kazerne en vooral wauneer zij in de keukeu vereenigd waren om bet middagmaal ol het avondeten te gebruikenwel had men beproefd van kok te veranderen doch na verloop van twee dagen werd de nieuwe weggejaagd en de oude teruggenomen. In één woord ieder was ontevreden Wordt vervolgd. Tweede Hamer. Den 17 zijn de afdeelingen op nieuw samengesteld: de centrale sectie is daarna samengesteld uit de heeren RoëllRutgers, van der Kaay, van Kerkwijk en van Delden. Den 18 werd den heer Schreinemacher verlof verleend den minister van oorlog te interpelleeren over de ver mindering van het garnizoen te Maastricht. De dag der interpellatie zal later worden bepaald. De algemeene beraadslaging over de indische begrooting voor 1892 liep af nadat de heeren van der Velde, Guyot, Levyssohn Norman Bool en de minister van koloniën nog nader hunne meeningen toegelicht hadden. De m i- ninister v. koloniën antwoordde o.a., dat de door den heer van der Velde ter sprake gebrachte «kerstening" van Iudië niet van de regeering als zoodanig kan uitgaan. Particuliere bemoeiingen moeten daartoe loiden anders is «het mooie er spoedig af." Bij de behandeling der onderdeelen van hoofdstuk I. Uitgaven in Indië, werd door den minister de overweging van verschillende ter sprake gebrachte punten toegezegd. Het nieuw voorgedragen artikel 24 a ƒ50000 voor uitgaven in verband met het overnemen van de in- en uitvoerrechten in Indragiri werd goedgekeurd. Den 19 is het eerst aan de orde onder-afd. 56 (onder wijs aan de inlandsche bevolking.) Volgens het afdeelingsverslag omtrent deze begrooting is in ééne afdeeling aan de regeering gevraagd, of er termen zijn den afgetreden gouverneur van Suriname te pensioneerenin verband met het door hem gevoerd beheer. Daarop werd geantwoord, dat de regeering de bepalingen omtrent het pensioen behoort uit te voeren. Meende men dat het beheer niet naar behooren gevoerd wasdan diende eene aanklacht bij den bevoegden rechter te wor den ingediend. De benoeming van jhr. mr. M. A. de Savorniu Lohman tot adjunct-commies bij het departe ment lokte ook van verschillende zijden bedenkingen uit. Daartegen werd aangevoerddatnu deze ambte naar eenigen tijd in Suriname doorgebracht had en met de toestanden aldaar bekend kon worden geacht, het zich zeer wel liet verklaren, dat de keuze op hem was gevallen. Men verzoekt ons mede te deelen dat in het ver slag van de vergadering van de Vereeniging Hollands Noorderkwartier voorkomende in onze courant van 13 dezer eene kleine fout is ingeslopen; het vloeibare strem sel van dr. Graeff stremt niet in 20 minuten maar in 26, evenals dat van den heer Visser. Den 14 is te Kampen het nieuwe, door de gemeente gebouwde schouwburg- en concertgebouw, waarvan de groote zaal met ruim tooneel 465 personen kan bevat ten, met een concert van het stedelijk muziekkorps, na eene toespraak van den burgemeester, geopend. Den 16 d6s morgens te 9 uren is een door twee gezinnen bewoond huis te Wageningen met eene flinke hoeveelheid hooi en koren afgebrand. De arr. rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft den 16 den gewezen hoofdagent van politie van Lieshout verdacht van knevelarij, gepleegd bij het innen van markt gelden, buiten vervolgiug gesteld en zijne invrijheidstel ling bevolen- Bij die uitspraak hebben als overwegingen in hoofdzaak gegolden dat1°. strafbare knevelarij slechts gepleegd kan worden door een ambtenaar in de uitoefe ning zijner bediening; 2°. de invordering van het markt geld te 's-Hertogenbosch geschiedt door ambtenaren daartoe door burg. en weth. aangewezen en van Lieshout nooit daartoe door burg. en weth. aangewezen was; en 3". hij dus ten aanzien dier marktgelden niet gehandeld hoeft als ambtenaar in de uitoefening zijner bediening en niet kan gepleegd hebben het misdrijf van art. 366 Wetb. v. Sr. De officier van justitie is van deze beslis sing in hooger beroep gekomen. Bij kon. besluit van den 16 is benoemd tot bur gemeester van And ijk de heer J. Kooijman Rz. Den 17 zijn te Amsterdam voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek geslaagd acht van de 12 candidaten, waaronder, behalve één te Alkmaar, F. Blok ker te Furmer, H. Brunink te Schellingwoude, G Spaan te HaarlemL. Reuvers te Dirkshorn en E. Colenbrander te Abbekerk van de 12 candidaten den 18 acht, waaronder een uit Alkmaar, W. F. Dor- geloo en H. Flentrop te Zaandam. De heer G. Hofstedeproponent te Diepenheim heeft voor het beroep naar de doopsgezinde gemeenten van West- en Oostgraftdijk bedankt. Den 17 des avonds omstreeks half elf is de door R. Dijselhof bewoonde boerenplaats «Nazereth", gelegen aan de Kleine Sluis onder de gemeente Anna Pan- lowna, toebehoorende aan den heer J. Smit, afgebrand de bewonersdie zich pas ter ruste hadden begeven moesten in allerijl het huis ontruimen. De minister van oorlog heeft den 18 wederom de stelling van Amsterdam bezocht. De bekende wielrijder H. Roosdorp, kampioen van Nederland op veiligheids- en tweewielers, is na eene korte ongesteldheid overleden. Den 17 herdacht de heer C. A. T. Vogel oud-com mandant van het 6e reg. inf. en gedurende eenige jaren militie commissaris te Alkmaarden dag waarop hij voor 75 jaren in den militairen dienst trad. Den 15 enden 17 gaf de rederijkerskamer «Oefening kweekt kenuis" te Opmeer eene openbare uitvoering. Op gevoerd werden: «Onschuld en misdaad" en het nastukje «Leen me je kamer," Beide avonden was het publiek vrij talrijk en voldeed het spel der kamer vooral in het eerste stuk uitstekend. Ie klasse, 3e lijst, 18 November. No. 6061 1500 No. 20132 1000 Ns. 3887 en 13441 400; Ns. 2611, 4233, 12844 en 13628 100. Ie klasse, 4e lijst, 19 November. Nr. 3793 f 1500; Nr. 1351 lOüO. Nr. 3020 400. Haarlem. De Provinciale Staten van Noordholland hebben in hunne zitting van den 19 tot lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal gekozen de heer mr. H. J. Kistprocureur-generaal bij het Hof van Noordholland te Amsterdam, mot 33 van de 64 uitge brachte stemmen. De heer Cordespresident van de kamer van koophandel te Amsterdam, verkreeg 17stemmen. TWEEDE BA A .11 K K. 's GRAVENHAGE, 19 November. De indische begrooting werd aangenomen. De minister heeft f 70000 uitgetrokken voor de opne ming van drie nieuwe spoorwegen Batavia-Bantam MalnagBlitar, en Probolingo—Penaroekau, en ƒ106,000 meer voor den kabel Oleh-leh—Deli en teruggetrokken de post voor uitbreiding van de bezetting op Sumatra's westkust. Aan den heer Borgesius beloofde de minister een onderzoek naar het gedrag der deelhebbers aan de koloniale reserve te Nijmegen en Zutfen. De heer Smit heeft aangedrongen om het eerste nieuwe schip in Nederland te doen bouwen de Minister gat geen toe zegging daarop. Dinsdag Staatsbegrooting. Den 17 is te Amsterdam voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek geslaagil J. J. T. Kooij, onderwijzer aan de openb. school voor onvermogenden, den 18 J. H. Opheij, onderwijzer aan de r. k. jongens scholen, beide alhier. Proces verbaal is opgemaakt tegen J. H.. te H ter zake het ontvreemden van een bierglas uit het koffie huis van P. R. te dezer stede woonachtig. Evenzoo tegen G. B., wegens mishandeling en beleedigiug zijner vrouw en tegen G. K., muzikant bij C. A. Davenport (Sequah) wegens het ontvreemdon van een jas en een hoed in October j.l. te Amsterdam. Deze persoon is aangehouden en naar het Huis van Bewaring alhier over gebracht. Heden nacht om 2 uur ontdekten twee nachtwaehts brand in de bakkerij van Schippers aan het Scharlozij gaven daarvan onmiddelijk kennis aan het politie-bureau waarop eenige agenten zich naar den brand spoedden en zijna de brandbluschmiddelen daar ter plaatse aan wezig in gebruik te hebben genomen met behulp van huisgenooten en nachtwaehts den brand die een drei gend aanzien had in ongeveer twee uur moester waren; zonder dat daarbij alarm is gemaakt. Den 17 is door burgemeester en wethouders benoemd met ingang van 1 Januari 1892 tot hoofsteker van wege de gemeentein plaats van P. Schouten onlangs overledenJ. Schutwonende aan de Paardenmarkt. Den 17 had de 2e abonnements-voprs.telling, dqpr het tooneelgezelschap van den heer van Her plaats opgevoerd word Oom Braeslg, getrokken uit den roman van Fritz Reutervoor het tooneel bewerkt door A. Junkerman waarin de hoofdrol werd vervnld door den heer Bigot. Wie met dezen roman kennis maakte zal moeten bekennen dat hij Oom Braesig vertolkte in al zijne goede, naïve hoedanigheden, zijne opofferende vriend schap voor Koarl, den trouwen boekhouder van den graaf van Rambow, bij dezen door den iutrigeerenden Pomuchels- kopp van ontrouw verdacht gemaakt, en zijne veront waardiging bij diens beschuldiging, dat hij Keizer van Frankrijk wilde worden; zijn spel was onverbeterlijk. De geldschieter Mozes. een man van zaken, doch gevoelig voor kleine beleefdheden en geneigd te helpen, waar hulp verdiend werd, werd door don heer Bouwmeester meesterlijk weer gegeven. Ook de heeren Chrispijn als landheer en Koster als Jochen Nüssler, die in zijn wat soil ich doaran daon daarin steeds variatie wist te breugen, waren op hunne plaats, terwijl mevrouw Albregt als altijd hare rol ver dienstelijk vervulde. Voor de dames Cohen, Albregt en Kleij en de jongejuffrouw Hens vooral de eerste als liefheb bende dochter van Koarl, insgelijks een woord van lof. Het stuk werd ving afgespeeld, misschien wel al te vlug want de korte pauzen benamen den heer van Lier de gelegenheid, om de tooneelschikkiugen zoo te maken, als zij behoorden te zijn. Waarschijnlijk meende hij, dat onder de herhaalde toejuichingen, het publiek daaraan geen behoefte had. Waarom werd b. v. het 6e tooneel in het bosch gespeeld in plaats van in de boerenwoning van het 4e tooneel, terwijl de kamer van den heer v. Rambow half gemeubeleerd was zonder vloerkleed. De algemeene indruk is geweest, dat de heer van Lier en zijn gezel schap nog 's avonds in Amsterdam wildon zijn, waardoor het stuk gedeeltelijk is opgeofferd. Mj

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3