No. 140. Drie en Negentigste Jaargang. 1891. ZONDAG 22 NOVEMBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Oproeping1 van personen. Amsterdamsche Brieven. lui. ALKIAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0.80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS-y^ TER ZOON. Telefoonnummer: 3 De volgende personen worden verzocht zich ten spoe digste ter gemeente secretarie (afd. bevolking) aan te melden. Willem Brouwer, laatste woonplaats BergenKlaas van Baar, 1. w. Hensbroek; Pieter Blokker, 1. w. Heiloo; Sophia Schoonhoven, 1. w. Breukeion Nijenrode Maria Christina de Jong, 1. w. Zuid- en Noordschermer; Trijntje Zuijdam, 1. w. Ursem Jacobus Kimman, 1. vv. Uitgeest; Trijntje Kraaijer, 1. w. Wormerveer. Het Christelijk sociaal congres, door volen met zooveel spanning verbeidbehoort tot het verledene, maar de tijd van nabetrachting is nog lang niet voorbij. Of er veel licht ontstoken is in die bijeenkomsten van de mannen van Patrimonium en de trouwe aanhangers der anti-revolutionaire partij Zullen de lijders aan onze sociale nooden veel troost putten uit hetgeen op het con gres is verhandeld Dan toch zeker niet uit de rede van dr. Bavinck, die verkondigd heeft, dat de rangen en standen in het aardsche leven ook blijven voortbestaan aan gene zijde des grafs, waarmede aan de blijde ver wachting van menig proletariër, dat zijn moeilijk be- Btaan althans eenmaal voor een beter plaats zal maken, de bodem is ingeslagen. Maar ook behalve dr. Bavinck hebben velen op het christelijke congres gesproken op een wijze, die bij een onbevoordeelde wel eens de vraag heeft doen oprijzen, of zij zich wel goed bewust waren van het doel, waarvoor de bijeenkomst werd gehouden. Onverdeelde toejuiching is daarentegen te beurt gevallen aan dr. A. Kuyper, wiens openingsrede, al duurde zij ruim twee uren, van het begin tot het einde het talrijke ge hoor vermocht te boeien. Al hebben de jaren ook dr. Kuyper niet ongemoeid gelaten, nog steeds verstaat de hoofdman der doleerenden de kunst, den hoorder aan zijn lippen te doen hangen en een geestdrift wakker te roepen, die zich moeilijk tot aan het. »Ik heb ge zegd" bedwingen laat. Grondig en breed opgevatge schreven in den eigeuaardigen pittigen Standaard-stijl mag men de verschijning van dr. Kuyper's rede over >Het sociale vraagstuk en de chistelijke religie" gerust beschouwen als een evenement in onze sociale literatuur. Ten bewijze daarvan zij het ons vergund, een gedeelte daarvan te citeeren »Ge vergist u, zoo ge waant, dat het hedendaagsch socialisme zijn oorsprong dankt aan de verwarde utopiën van dwepers of geboren zou zijn uit het brein van hongerlijdende heethoofden. Immers Marlo, die hot eerst »de organisatie van den arbeid" in drie dikke deelen aan de orde stelde, was een bij uitstek kun dig hoogleeraar. Rodbertus, die nog vóór Karl Marx de sociale quaestie zelve bepleitte, was in 1848 minister van den koning van Pruisen geweest. Karl Marx zelf, de stich ter der internationale, behoorde tot de hoogste standen en was gehuwd in eene ministeriëele familie. Lasalle verkeerde in de kringen van do high life. Henri George is een amerikaan nit den besfen stand. En Schaeffle, die zoo ver gaat van bodem, werktuigen en kapitaal collec tief te willen maken, »as in 1871 minister van den keizer van Oostenrijk. Men kon dan ook temet zekeren homerischen lach haast niet bedwingen, als men, tot voor korten tijd, ook in onze kringen, van het socialisme nog soms spreken hoorde, als van iets dat thuis hoorde bij Jan Rap en zijn maat. haast zou men vragen of men dan niet leest, dan niet meeleeft. Of Quack dan bij dooven aanklopte, toen hij in zoo boeiende taal heel de soci alistische familie bij ons beschaafd publiek geïntroduceerd heeft Jaof men dan zelfs nooit gehoord heefthoe reeds Plato, Griekenland's grootste wijsgeer, een ontwerp schreef en aanbeval van een geheel socialistische staats inrichting. En al ware zoo verregaande onwetendheid voor twintig jaren nog vergeeflijk, nu althans is ze toch nachtschuiten—politiek geworden nu de socialistische beweging reeds aan vier onderscheidene wetenschappelijke scholen het aanzijn gaf; spontaan en gelijktijdig in alle landen van Europa de ^voldane burgerij" uit hare rust deed opschrikken aan geheel een reeks van universiteiten haar pieitbezorgers vindtde persen zweoten doet onder heur elkaar schier verdringende studiën en allengs zóó aan dieptezóó aan omvangen derwijs aan beteekenis wondat een von Bismarck zich bij haar aansloot, een Leo XIII er zijn encycliek over rondzond en zelfs de Keizer van Duitschland zijne regeering inluidde met een Congres in Pruisens hoofdstadom de internationale op lossing der sociale quaestie voor te bereiden. Neen, waar lijk, struisvogelpolitiek baat hier nieten er steekt geen kracht in, of men al schimpt op recht voor allen, Domela Nieuwenhuis maatschappelijk dood verklaart en den dommen hoop laat zingen van »al de sosjalen in een harington." Het socialisme zit in de lucht. De sociale wind, die elk oogenblik in een storm kan overslaan, doet de zeilen van het politieke scheepje bollen. En veilig mag gezegd, dat de sociale quaestie de quaestie de brandende levensquaestie van het einde der negentiende eeuw is geworden. Jadat in heel dezeaan vraag* stukken zoo overrijke eeuw, nog geen enkel vraagstuk is opgedoken dat zoo diep in het leven der natiën ingrijpt en met zoo feilen golfslag de publieke opinie heeft beroerdVoorwaar diep is de klove niet meer tusschen den Soeialist-Godsvereerder te Amsterdam en den Socialist-Godloochenaar in den Haag. Gedachtig aan het «Frapper toujours" heeft de Aeder- landsclie Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn het sociaal congres als een goede gelegenheid begroet tot verspreiding en bevordering zijner denkbeelden. De door den bond belegde vergadering was niet toegankelijk voor de mannenzelfs niet voor man nelijke vertegenwoordigers van de pers, zoodat de hoofd bladen daarheen verslaggeefsters moesten zenden. Uit hare verslagen blijkt duidelijk dat in deze bijeenkomst belangrijke onderwerpen op talentvolle wijze zijn bespro ken. De populaire rede van mej. Scholten over drank bestrijding was waard geweestmonig mannenoor te bereiken. Duidelijk deed spreekster uitkomen welk een schoon arbeidsveld de Nederlandsche vrouw hier heeft. En een diepen indruk moet 't op haar voor plastische beelden zoo ontvankelijk gehoor gemaakt hebben, toen zij uitrekende dat de rijksdaalders door de 4 millioeu inwoners van ons landje aan drank uitgegeven opge stapeld anderhalf maal de hoogte van den Amsterdam- schen Westertoren zouden hebben. Mevrouw Wiegand wekte in de vergadering hare toehoorderessen nogmaals op om den strijd tegen de prostitutie te aanvaarden ofzoo dit reeds geschied is krachtig vol te houden. Ook op het sociaal congres is deze wondeplek in onze samenleving breedvoerig behandeld. Daar werd op den voorgrond gesteld, dat het particuliere initiatief nog machtig veel kan doen tot beteugeling van het kwaad. Niet minder dan elf punten werden aan de hand gedaan om indien zin werkzaam te zijn en ten slotte werd nog een motie aangenomen, waarin het congres verklaarde, in den strijd tegen de ontucht de beginselen te huldigen, die ten grondslag liggen aan den arbeid van wijlen dr. O. G. Heldring, en daarmede ook de principes van de Ned. Vereeniging tegen de Prostitutievan den Ned. Vrouwenbond en de Middeimachtszending, die daaruit in historische volgorde wettig zijn voortgekomen. De laatste dier reeksde Middernachtszendingis zeker wel de krachtigste uiting van het streven om de zonde van het overspel met wortel en tak uit te roeien. De leden dier philanthropische vereeniging bepalen zich er niet toe in geschriften en in vergaderingen de prostitutie aan de kaak te stellen, maar avond aan avond zijn zij te vinden in de wijken waar het onkruid welig voortwoekert. En mej. Scholten heeft het zoo aandoenlijk eenvoudig gezegd meestal is het voldoende de hand op den schou der van den grijsaard of den jongeling te leggen en hem te vragen»Hebt gij een moeder, die voor u gebeden beeft of nog voor u bidt De Middernachtszending heeft in een stad als Amsterdam een ruim terrein. Des Vrijdagsavonds komen hare leden in de Scandinavische kerk op de Prins Hen drikkade bijeen, dan worden de deuren voor alle belang stellenden opengezet en heeft iedereen de gelegenheid met hun arbeid kennis te maken. Ook de schrijver dezer brieven heeft daarvan onlangs gebruik gemaakt met het oog op de lezers van do Alkmaarsche Courant. Hetgeen bij daar gehoord heeft, wil hij bij gelegenheid gaarne mededeelen en daaraan tevens beschouwingen vastknoo- pen over prostitutie te Amsterdam voor ditmaal moeten echter nog te veel Amsterdamsche zaken in deze kroniek aangeroerd worden dan dat er plaats voor te vinden is. Eén zaak verdient intusschen nog heden ver melding in verband met het vorenstaande en wel naar aanleiding van een in Mei van hot vorige jaar op het Nationaal Congres van de Vereeniging tegen de Prosti tutie verkondigde beweringals zou het bestuur der Amsterdamsche inrichting voor stadsbestedelin- gen vele ouderlooze en verlaten kinderen op het platte land tegen zeer lagen prijs uitbesteden, waar zij op gru welijke wijze geëxploiteerd worden, zoodat als de meisjes later in de stad terugkomen voor haar een breede weg is gebaandwaarlangs zij tot ontucht vervallen. Het Burgerlijk Armbestuur heeft deze zware beschuldiging niet onbeantwoord gelaten en met cijfers aangetoond hoe onbillijk de aantijging is. Meer dan 60 pet. van de gedurende 18751889 ontslagenen zijn gehuwd en de maatschappelijke welstand der overigen geeft voor het meerendeel reden tot tevredenheid. Nu is 't aan de Vereeniging tegen de Prostitutie om met hare cijfers voor den dag te komen. Zal de heer A. C. Wertheim ook getuigen van den nieuwen Amsterdamschen burgemeester, wat hij onlangs van den ouden in »Eigeu Haard" neerschreef, namelijk, dat er iets innemends, vriendelijks, toenaderends van zijne geheele persoonlijkheid uitgaat. Dat is te betwijfelen na het échecdat de heer Vening Meinesz bereid heeft aan des heeren Wertheim's plannen om een bad- en zweminrichting te bouwen aan de Marnixstraat met rente-garantie van de gemeente. Burgemeester en wethouders waren namelijk van meening, dat verschillende kleinere inrichtingen door de geheele stad verspreid meer aan het doel zouden beantwoorden dan één kostbaar établis emeut, waarvan uit den aard der zaak slechts een klein gedeelte der bevolking het volle genot zou hebben. Het afwijzende prseadvies hoorde ik reeds roemen als een bewijs van den practischen blik des nieuwen burge meesters, waarbij tevens gemompeld werd, dat des heeren Wertheim's belangstelling voor de gezondheid der min- gegoeden merkwaardig samenviel met zijn wensch om zijne bouwterreinen op de plaats, waar de nieuwe Bad inrichting zou verrijzen, rentegevend te maken. Zonder nog eenige waarde aan dat gerucht toe te kennen, rijst toch de vraag bij een onbevooroordeelde op, of de ge meente wel gerechtigd is, een geldelijken waarborg te verleenen aan eeno inrichting, waarvan slechts een klein deel der burgerij bij de groote amsterdamsche afstanden zal kunnen profiteeren en of de heer Wertheim met zijn scherpen financieelen blik niet de eerste zou zijn om die vraag te ontkennen, zoo hij zelf niet was geïnteres seerd. Thans laat hij daarentegen niets onbeproefd om b. en w. van hun standpunt af te brengen. In een dezer dagen door hem ingezonden antwoord doet hij zelfs uit komen, dat bij volledige exploitatie de jaarlijksche ont vangsten de uitgaven met p. m. 16.190 (dat p. m. vind ik prachtig bij zulk een cijfer) zullen overtreffen, zoodat de geldelijke offers, van de gemeente gevraagd, op stuk van zaken van theoretischen aard zullen blijken te zijn. Dat kon een mooi onderwerp geven voor een plaat van het weekblad »de Amsterdammer"de heer Wertheim als vogelaar met zoet gefluit. Laat ons, liever dan hierbij langer stil te staan, over gaan tot een genootschap, dat den heer Wertheim van een beteren kant heeft leeren kennen. Wij bedoelen „Liefdadigheid naar Vermogen". Dezer dagen hield dit genootschap eene vergadering, waarin de sta tuten belangrijk zijn gewijzigd. Bij de armenverzorging zal nu voortaan het zoogenaamde Elberfelder stelsel toe gepast worden Volgens dit systeem wordt de stad ver deeld in districten die bestuurd worden door eene commissiewelke bestaat uit meerdexjarige mannelijke en vrouwelijke leden. Op bepaalde tijden, met zoo kort mogelijke tusschenpoozenkomen deze bijeen om eene beslissing te nemen in zake aangevraagde ondersteuningen van personen in hun district woonachtig. Het bestuur heeft het recht een besluit van exne dergelijke commissie, na den betrokken voorzitter gehoord te hebben, te ver nietigen, waarvoor het echter de redenen moet opgeven en waarvan geen hooger beroep is toegestaan. Onbepaald is het aantal districtbezoekersdat der commissie ten- dienste staat, met dien verstande evenwel, dat niet meer dan vijf' gezinnen voor één bezoeker mogen komen. Het bestuur heeft het recht, zulk een bezoeker te schorsen; in eene vergadering van dit bestuur en de gezamenlijke voorzitters der districten wordt alsdan uitgemaakt, of zoo iemand duurzaam van zijne functie vervallen behoort verklaard te worden. Verscheidene andere bepalingen schrijven nog voor hoe in zekere gevallen moet ge handeld worden wij moeten ons evenwel met den hoofdinhoud der wijzigingen vergenoegen. Van ganscher harte hopen wijdat het nieuwe reglement Liefdadig heid naar Vermogen" nog meer aan zijn edele bestem ming zal doen beantwoorden. Moge 't den district-com missies gegeven zijn het vele kaf van het koren af te zonderen en door te dringen tot de waarlijk behoeftigen, die maar al te vaak achterstaan bij anderen, die volleerd zijn in de kunst van 't zich op den voorgrond stellen. De taak is moeilijk maar tijdroovende navorschingen zijn het doel alleszins waardig. Treurig maar waar is 'tdat Amsterdam nu weer bedreigd wordt door een duinwaterquaestle. Inder tijd toen wij molding maakten van het i'apport door de Commissie van onderzoek in zake de duinwaterleiding bij b en w. ingediend, kreeg meu den indruk, dat allen 't er vrijwel over eens waren, dat de duinwater-maat schappij voor een grooter draineergebied behoorde te zorgen. Nu komt echter de directeur van de Haagsche waterleiding, de heer Ph. Stang, die oorspronkelijk deel uitmaakte der bewuste commissiemaar daarvoor al spoedig bedankteomdat men zijne denkbeelden niet deeldedezer dagen voor den dag met een brochui'e waarin hij ziju gevoelen verdedigt. Als leek op tech nisch gebied waag ik mij niet aan eene beoordeeling van zijn pleidooi maar deel alleen mede dat hij tot de volgende conclusies komt 1° het thans beschikbare di'aineei'gebied is volkomen voldoende om in 1910 min stens 20 millioen M3 duinwater te leveren terwijl dat gebied nog belangrijk kan vergroot worden door het thans verwaarloosde deel (sprenkelkauaal en kom) te benuttigen2°. om dit doel te bereiken is het alleen uoodig, de draineering uit te voeren op dezelfde wijze als plaats heeft in de Wassenaarsche duinen ten behoeve van de 's-Gravenhaagsche waterleiding. Nu mag er dus wel weer eeu commissie benoemd worden om uit te maken, in hoeverre die bewei'ing waarheid bevat, waar mee wel weer verscheidene maanden gemoeid willen zijn. De bewoners der hoogste etages zouden er dan ook niets rouwig om geweest zijnals de heer Stang zijn brochure voor zich had gehouden. Het wenschelijke van Zondagsi'ustook op het Soci aal Congi'os betoogd, hebben de melkslijters nog eens in engeren kring verkondigd. Daarvoor hebben zij Ds. Bax uit Zaandam laten overkomen, die in den laatsten tijd niet veel meer vin zich deed hooren. Zoowel van. een christelijk als economisch standpunt schetste deze spreker de zuudagsrust als eene hooge noodzakelijkheid r terwijl hij tevens don gunstigeu invoed daarvan op de.»

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1