Buitenland. Binnenland. Prov. Staten v. Noordholland. Stadsberichten. volksgezondheid deed uitkomen. Wanneer men maar voortdurend de volksvertegenwoordigers op deze feiten bleef wijzen, wanhoopte hij niet, dat eenmaal de invoering van zondagsrust op uitgebreide schaal zou plaats vinden. Den melkslijters wenschen wij de verwezenlijking hunner illusie van ganscher harte toe, want sinds de deskundigen hebben uitgemaakt, dat de melk na zekere behandeling 36 uren goed kan blijvenis 't wel wat harddat zij geen enkelen dag van het jaar eens vrijaf kunnen ne men zonder voor een plaatsvervanger te zorgen. DUITSCHUAND. Bij de op den 17 te Berlijn gehouden verkiezing van leden voor den gemeenteraad zijn drie sociaal-democraten gekozen terwijl twee her stemmingen plaats moeten hebben tusschen liberalen en sociaal-democraten. FRANKRIJK. De verkiezing van Lafargueden socialist, tot lid der Kamer wordt betwistop grond dat hij geen franschman is. Zijn grootvader, die franschman was, verliet Frankrijk en vertrok eerst naar Sint-Domingo, later naar Cuba. Aldaar trouwde zijn zoon met eene fransche vrouw en uit dat huwelijk is de thans gekozene geboren. In 1851 kwam het geheele gezin te Bordeaux terug. De ge kozene heeft te Parijs gestudeerd in de medicijnenmaar niet voldaan aan de wet op de nationale militie. De Nederlandsche liefdadigheidsvereeniging te Parijs heeft van de Koningin-Regentes der Nederlanden 250 ontvangen, namelijk 150 namens de Koningin en 100 van haar zelve. De te Parijs aanwezige russische grootvorsten hebben in den nacht van den 16 op den 17 onder geleide van den directeur der openbare veiligheid en een agent allerlei onstichtelijke plaatsen en ellendige verblijven in de buitenwijken aldaar bezocht. Den 15 heeft te Parijs een wedstrijd van 2000 gym nasten plaats gehadwaarbij o. a. de minister Yves- Guyot uitweidde in den lof der gymnastiekin verband met 's lands weerbaarheid. De russische minister van buitenl. zaken von Giers bracht den 20 des namiddags te Parijs een bezoek aan president Carnot en daarna aan den president minister de Freycinet en den minister van buitenl. zaken Ribot. OOSTENRIJK-HONKARIJE. Do minister-pre sident, graaf Taaffe, heeft den 17 in de oostennjksche Kamer op de interpellatiën over een valsch bericht in het Wiener Tageblatt van den 14 geantwoord, dat de regeering deelde in de verontwaardiging over de laatste in omloop gebrachte sensatie-berichten en de beursma- noeuvres, welke zij ten sterkste afkeurde. (Levendige toejuichingen) Een gerechtelijk onderzoek was ingesteld. Hij ontkende elk officieus karakter van dat blad. Men besloot dit antwoord aan eene bespreking te onderwerpen. RUSE AND. Eene den 20 verschenen aanschrijving van den minister van financiën bepaalt, dat bij de voor uitvoer bestemde tarwe niet meer dan 8 pet. gevoegd mag worden van die graansoortenwaarvan de uitvoer verboden is. SPANJE. De kamer van koophandel te Madrid heeft den minister van financiën een rapport gezonden, waar in als slotsom wordt voorgesteld de vaststelling van een minimum- en maximum-tariefde afschaffing der han delsverdragen en de heffing van een recht van 75 per vat op buitenlandschen alcohol. Verder beveelt zij de conversie der schuld aan overeenkomstig het ontwerp van den onder-secretaris van financiën Riverso, en de invoering der laatste bankwet. BRAZILIË. Volgens telegrammen uit dit Rijk is de geheele provincie Rio Grande in opstand. Dertig dui zend man hebben de wapenen opgevat tegen den dictator da Fonseca. Brazil, het hoofd der opstandelingen, zond een telegram aan den directeur van het kabinet van Da Fonseca, waarin hij op de aftreding van dien dictator aandrong. Ook richtte hij een verzoek tot de provincie Santa Catharinaom de zijde der opstandelingen te kiezen. Zitting van 19 November. Tegenwoordig 64 leden. De Voorzitter brengt hulde aan de nagedachte nis van het overleden lid der Staten, mr. P. A. Brug- mans en deelt vervolgens mede, dat op 15 November j.l. geen bericht was ingekomen, dat zich voor den aanleg van een stoomtram van HoornSchagen eene vennootschap had gevormd, zoodat het in Juli jl. genomen besluit tot het toezeggen van een renteloos voorschot voor den stoom tram is vervallen. Een ingekomen adres van de afdeeling Amsterdam der Vereeniging ter bevordering van Fabrieks- en Hand- werksnijverheid, om subsidie voor een Museum, is ver zonden naar Ged. Staten. Eene voordracht van Ged. Staten tot het verleeneu eener subsidie van 3000 het eerste jaar en van f 1000 voor elk der vier volgende jaren (het verzoek was 2200 in eens en verder 2500 per jaar) ten behoeve eener Ambachtsschool te Haarlem is gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren de Ledo Laguna A. W. van Eeghen, Rezelman, de Boer, Jordens, Henny. dr. Bakker, Teixeira de Mattos en Coninck Westenberg' De Voorzitter deelt mededat het rapport dei- commissie voor de duinverordening in ontwerp gereed is. Het zal gedrukt en aan de leden toegezonden wor den om in eene volgende zitting te worden behandeld. Daar er van den minister van binnenl. zaken een nadere brief is ingekomen betreffende de aanvrage om subsidie voor het bij vorst bevaarbaar houden van het Noordzee-kanaal, waardoor verandering kan komen in de te dezer zake gedane voordracht, wordt op voorstel van den Voorzitter besloten de behandeling dier voor dracht tot eene volgende vergadering uit te stellen. Daarna is vastgesteld de ingediende 2e suppleteire be grooting van het gesticht Meerenberg voor 1891. Aan de Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam is tem behoeve van het door haar verstrekte handwerksonderwijs eene subsidie verleend van 6000 voor vijf jaren, ingaande met 1892. Het subsidie aan het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, ten behoeve der aan dat Museum verbonden teekenschool, is voor 1892 verhoogd met 500. Na beraadslaging is met 55 tege® 3 stemmen besloten aan de afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw voor 1892 een subsidie van f 200 te verleenen ter tegemoetkoming in de kosten van een cursus in theoretisch en practiscb hoefbeslag. Bij de behandeling der voordracht van Ged. Staten tot wijziging van hét besluit der Staten, waarbij een renteloos voorschot is toegezegd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg tusschen Alkmaar en Hoorn, dringt de heer van N i e r o p er op aan, dat de provincie in zake van den aanleg van buurtspoor- of tramwegen meer actief zal optreden dan tot nog toe is geschiedt Nadat de Voorzitter had te kennen» gegeven, dat hij» op hetgeen door den heer van Nierop wordt verlangd! de aaudacht van Ged. Staten zal vestigen,, wordt de voor gestelde wijziging aangenomen. Voor de droogmaking van de Westeinderplassen onder Aalsmeer wordt eene subsidie verleend van f 40.000 nadat vooraf een voorstel van den heer Ledeboer, om het bedrag van de subsidie te bepalen op f 60,000, was verworpen met 37 tegen 26 stemmen. Na de pauze werd overgegaan tot de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer in de plaat» van het over leden lid, den heer M. H. Insinger. Bij de eerste stemming werden uitgebracht op den heer mr. H. J. Kist 29 stemmen, D. Cordes 11, J. Boissevain 7, jhr. C. Hartsen 4, mr. A. E. baron Mackay 3 J. Breebaart Kz. 3, mr. F. T. Westerwoudt 2, jhr. mr. C. H. Backer 1, F. L. Kist 1 stem, terwijl 2 blanco biljet ten werden gevonden. Bij de tweede vrije stemming werden uitgebracht op- de heeren: mr. H. J. Kist 33 stemmen, D. Cordes 17, J. Boissevain 4, mr. A. E. baron Mackay 3, jhr. C. Hart sen 2, J. Breebaart Kz. 1, J. H. Kist 1 stem, terwijl 2: blanco biljetten in de bus werden gevonden. De heer mr. H. J. Kist is dus benoemd. Daarna werd vastgesteld een reglement van bestuur voor den polder Kortenhoef. De voordracht van Ged. Staten tof wijziging vanj het bijzonder reglement van bestuur voor den Diemerpolder werd na bestrijding door de heeren Mouthaan en Rutgers van Rozenburg aangenomen met 33 tegen 23 stemmen. Vastgesteld wordt een gewijzigd bijzonder reglement van bestuur voor het heemraadschap Mijzen. De voordrachten tot wijziging van de bijzondere re glementen van bestuurvoor de baune en den polder Hensbroek, voor den polder Waal en Burg en voor het waterschap de Schermer werden aangenomen. De volgende vergadering wordt gehouden op Donder dag 3 December e.k., te 12 uren. De Koningin en de Koningin-Regentes hebben eene som van 4000 bijgedragen in het fonds tot leniging van de ramp, veroorzaakt door den hagelslag in Limburg. Beroepen bij de ned. herv. kerk te Heerhugo- waard de heer J. de Jonglaatst pred. in Ned. Indië. Bedankt voor de ned. herv. gemeente te Aker sloot door ds. J. de Jong te Breukelen. Den 17 gaf de rederijkerskamer »Vondel" te Uit geest eene voorstelling in het lokaal »de Ooievaar." Het programma bestond uit: »Zóó werd hij rijk" of De vloek der geldzucht", tooneelspel door A. Ruijsch, en het blijspel met zang »Eene dienstmeid, wie men de huur opzegt." Door enkele leden werd zeer verdienstelijk ge speeld, en de talrijke toehoorders vermaakten zich blijk baar zeer goed. De Prov. Staten van Groningen hebben den 17 de ontwerp-overeenkomst met het Rijk en de gemeente Groningen tot oprichting van een academisch ziekenhuis aangenomen. Den 17 waren te Gorinchem op de veemarkt 6587 koeien aangevoerd. De handel was zeer slap. In het hoofdkiesdistrict Helder is den 17 tot lid der Prov. Staten van Noordholland gekozen de heer G. J. O. D. Dikkers lib., met 727 st.; de heer I. Korver, a. r.. bekwam 419 st. Bij kon. besluit van den 17 is: 1° bij den grooten staf benoemd tot commandant van de stelling van Am sterdam, tevens bevelhebber in de eerste militaire af deling, de generaal-majoor J. W. Bergansius van het wapen der artilleriethans ter beschikking van den minister van oorlog; 2° de generaal-majoor jhr. L. J. van Teylingencommandant der stelling van Amsterdam tevens bevelhebber in de eerste militaire afdeeling op zijn verzoek op nonactiviteit gesteld. Den 17 des middags heeft een gewezen kastelein dio zich in een bierhuis aan de Botersloot te Rotterdam bevond een revolverschot gelost op eene juffrouw die in gezelschap van een heer binnen kwam de kogel ging rakelings langs haar heen zonder haar te treffen. De dader, die aangehouden werd, had vroeger een koffiehuis aan de Hugo de Grootstraat gehad gedurende welken tijd de juffrouw jaren lang bij hem als huishoudster in dienst was geweest. Bedrogen liefde schijnt de oorzaak van deze daad te zijn. Den 18 is te 's-Gravenhage o.a. aanbesteed het verdiepen van het groot scheepvaarwater in het Scheur beneden het lichtopstand bij de voormalige buskruithaven, geraamd op 71300. Laagste inschrijver de heer M. C. de Jong P.Mz. te Sliedrecht voor 73000. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 19 bij enkele inschrijving aanbesteed1° de uitvoe ring van baggerwerk in het Noordzee-kanaal en de zij kanalen in twee perceelen. Voor perceel een geraamd op 80600was laagste inschrijver de heer A. van der Vlies te Zalt-Bommel voor 66666; voor perceel twee, geraamd op J 26400 de heer A. Visser te Haarlem voor f 214802° het stellen van meerpalen en het maken van roeibootsteigertjes langs het Noordzee-kanaalge raamd op 10050. Laagste inschrijver de heer K. F. Klein te Raamsdonk voor 88803° het uitvoeren van eenige werken aan het Rijks krankzinnigengesticht te Medem- bllk geraamd op f 7950. Laagste inschrijver de heer E. Fransen te Medemblik voor 7849. Den 19 zijn te Amsterdam vier van de twaalf can- didaten geslaagd voor de vrije- en orde-oofeningen in de gymnastiek, waaronder, behalve een uit Alkmaar, C. W. H. Lorrws te Helder in JHoek ie Oudorp; den 20 tien van de elfwaaronder J. Duin an B. la Bruijère te Zaandam en M. die- Jong te Hoogwoud. Den 19 heeft voor het eerste kantongerecht te Amsterdam te recht gestaan Charles Alderseij Daven port, oud 37 jaar, gefei te Wolverhampton in Engeland, de bekende agent der Sequah-company limited ter zake dat hps den 19 Sept.. 1891, in het Parklokaal, buiten noodzaak geneeskundigen bijstand' als bedrijf of beroep heeft verleend met het doel genezing aan te brengen van de rheumatischo aandoening, waaraan Bernardus Gerar- dus Broek leed althans beweerde te lijden en daartoe genoemde persoon heeft toegediend en deed innemen een hoeveelheid- met water aangelengd vocht. Dit vocht was de zoogenaamde Prairie flower, welk geneesmiddel bestond: nit een met alcohol koolzure kali' en natrian bereid aftreksel van- rbabarber, aloë en spaansehe peper, althans die bestanddeelen inhield en daarna genoemde persoon over de ruggestreng de beenen en handen met olfe- of ander vocht ingewreven of beeft doen inwrijven. Bij hot getuigenverhoor verklaarde oi a. de heer Dozy, inspecteur van-het geneesknndigstaatstoeaicht, dat Sequah'a Prairie flower bevatte de ia» de dagvaarding genoemde bestanddeelen; doch niet kon constateeren, wat er meer in vermengd: was. Zijne meening was,, dat zich in het vocht nog andere bitterstoffën bevonden, misschien ab- sinth, maar Hij plantaardig aftreksel is niet altijd tot de- volle 100 pet. op te gevenwaarin het bestaat. De getuige Broek verklaarde 20 jaar lijdendfe te zijn geweest,, en wel zoo erg, dat hij niet kon loopen; na door Sequah behandeld te zijn, kon hij loopen en hij loopt thans nog. Het openbaar- ministerie eiseht» veroordëeling tot eens geldboete van 200. De verdediger mr. Simons vroeg vrijspraak, omdatr.er geen strafbaar feit gepleegd was. Uitspraak den 28. Den 27 zal in het lokaal van. den heer Kos- te Schagen de- eerste volksvoor-dracht van dezen winter weder plaat» hebben. De Sehager Harmoniekapelde zangvereeniging Euterpe en de gymnastiek-vereeniging Lycurgus hebben der commissie voor de volksvoordrach ten hunne welwillende medewerking toegezegd, zoodat eon hoogst genotvolle avond kan verwacht worden. Den 20 des avonds hebben te Amsterdam eanige straatjongens tnsschen de 13- en 14 jaren in verschillende straten metsteenende ruiten in winkelhuizen ingegooid; o.a. een groot spiegelruit bij de firma's H.. Pander en Zoon In de Kalverstraat en Focke en Mleltzer, Spui hoek Kalverstraat. Bij laatstgenoemde firma vloog de steen door de ruit te midden van het fraaiste kristal en veroorzaakte aiet on belangrijke schade. Aan de gemeente Ransdorp is eene subsidie van 4295 verleend boven de bijdragen bedoeld bij art. 45 der wet op het lager onderwijs. Wie van Koedijk naar Schoorldam wandeltbe merkt tot zijne geruststellingdat ons land nog geen spoedigenvijandelijkeu aanval in het verschiet heeft. De telephoonlijn tochdie indertijd ten behoeve van het departement van oorlog langs het Noordhollandsch Kanaal is aangelegdis tengevolge van den laatsten storm nog steeds zonder ladder of stelten te grijpen. Wie zich eens zon willen oefenen op het slappe koord, vindt hier gelegenhoid. Op het Brassemermeer zijn den 17 een gehuwd man van 36 jaar en een jongen van 15 jaar verdronken door het zinken eener te vol geladen praam. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 18 met 24 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op de adres sen van verschillende vereenigingen, houdende verzoek om in alle bestekken van gemeente-werken voor te schrij ven een normalen arbeidsdag van ten hoogste tien uur en een minimumloon van 15 per week. Bij kon. besluit van den 18 is de gep. luit. gene raal van het leger in Nederl. Indië H. G. Bouwmeester, adjudant in buitengewonen dienst van wijten Z. M. deu Koning, benoemd tot kanselier der Nederlandsche Orden. De arr. rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft don 19 in hooger beroep het vonnis van den kantonrechter aldaardie de personenbeklaagd van deel nit te hebben gemaakt van samenscholingen van meer dan drie personen, in strijd met een door den burgemeester uitgevaardigd bevelvan rechtsvervolging ontslagen bad vernietigd en ieder persoon veroordeeld tot 5 boete. De ziekte-toestand ouder de paarden aan het 1 regt. veld-artillerie te Utrecht is weder ongunstiger geworden daar in de laatste dagen acht gevallen van influënza zijn bijgekomen: nog 30 paarden, aan die ziokte lijdende, zijn in behandeling. De gemeenteraad van Naarden heeft besloten geen subsidie meer te verleenen aan de Gooische Stoomtram nn de tien jaren verloopen zijn waarvoor hij een subsidie van 1000 'sjaars toegezegd had. Benoemd tot onderwijzer aan de r.k. provinciale scholen te Haarlem de heer J. P. J. van Rijn te Hoorn. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Tiel de heer mr. A. J. Blom, thans rechter in de arr. rechtbank alhier. Den 19 is te Amsterdam voor de vrije- en orde oefeningen in de gymnastiek geslaagd A. Plaat onderwijzer aan de openbare school voor onvermogenden alhier. Naar wij vernomen zal op Zondag 22 November de predikbourt in de RemonstrantNche Kerk door ds. P. Heeringpredikant der gemeente te 's-Graven- hago, vervuld worden. Benoemd tot notaris te Schoorldam de heer B. van der Veen candidaat-notaris alhier. In het antwoord, van den Minister van Justitie op het verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer om trent de bogrooting voor zijn Departement voor 1892 komt ten aanzien van het Rijksopvoedingsgesticht alhier het volgende voor. Mocht het terrein waarop het huis van bewaring te Alkmaar staat, beschikbaar komen, dan zal het aangren zend Rijksopvoedingsgesticht voor jongens aanmerkelijk kunnen worden verbeterd en met thans ontbrekende lokalen uitgebreid. Of na vergrooting van het gesticht voor jongens te Alkmaar de oprichting van een derde gesticht zal kunnen vermeden wordenzal grooten- deels afhangen van eene eventualiteitn.l. van het al of niet toenemen van de opzendingen. Daarnevens mag de minister echter niet verzwijgen dat, zal het goede

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2