UIT SIBERIË. No. 141. Drie en IVegentigste Jaargang. 1801. WOENSDAG 25 NOVEMBER. Officieel Gedeelte. Oproeping' van personen. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ALKHAARSCHE COliMNT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel <1,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs, COS-'ü? TER ZOON. Telefoonnummer3 De volgende personen worden verzocht zich ten spoe digste ter gemeente secretarie (afd. bevolking) aan te melden. Klaas van Baar, 1. w. Hensbroek; Sopbia Schoonhoven, 1. w. Breukeleu Nijenrode; Maria Christina do Jong, 1. w. Zuid- en Noordschermer; Jacobus Kimman, 1. vv. Uitgeest. DITITSCHLAND. De conservatieven en de tot de regeeringspartij behoorende leden van het centrum heb ben een voorstel ingediend, waarin zij aan de regeering verzoeken in de loopende zitting een wetsontwerp voor te stellen waarbij het handelen op termijn vooral bij middelen voor volksvoeding, als beursspel strafbaar ge steld en de beurs aan staatstoezicht onderworpen wordt. Het te Petersburg in hofkringen in omloop zijnde geruchtdat de Keizer van Rusland in het volgende jaar aan Keizer Wilhelm te Berlijn een bezoek zou komen brengen, geeft aan de Vossisehe Zeitung de volgende woorden in de pen: «Had de Keizer aan de gewone eischen der hoffelijkheid willen voldoen dan had hij dit jaar gelegenheid genoeg gehad otn zijn bezoek te brengen maar zelfsindien hij kwam zou dit bezoek geene verandering brengen in Duitschland's houding tegen over de leening. Voor het duitsche plubliek is er tegen over Rusland en russische effecten slechts één wacht woord«Zakken dicht!" FHANHKIJH. Bij de beantwoording der inter pellatie Basly door de regeering is door den president minister nog medegedeeld, dat de regeering voornemens was aan de Kamer de oprichting van een scheidsgerecht voor te stellen om misverstanden tusschen werkgevers en werklieden uit den weg te ruimen en kapitaal en arbeid te verzoenen. De gemeenteraad van Parijs heeft den 18 voor de negende maal de begrooting der prefectuur van politie in haar geheel verworpen. Den 19 hadden 34500 mijuwerkers in het departement Pas de Calais den arbeid gestaakt. Ernstige ongeregeld heden hadden nog niet plaats gehad. Te Lens waren toen vereenigd 247 gendarmes, 11 bataljons troepen, 2 batterijen en 6 eskadrons ruiterij. President Curnot heeft den 20 des avonds een diner gegeven aan 21 personen ter eere van den russischen minister van buitenl. zaken von Giers. Het diner droeg geen officiéél karakter. De minister-president de Freyciuct en do minister van buitonlandsche zaken Kioot brachten den '21 een tegenbezoek aan den russischen minister von Giers. Kamer. Deu 21 werd de begrooting voor de poste rijen in behandeling genomen. De heer Milleraud vroeg de instelling van een afzonderlijk ministerie voor het postwezen. (55) DOOK 1. M. HOITOJEWiKl. Wat doet gij daar, Gorjantschakow riep hij mij toe; «bom toch hier!" Maar wat gebeurt er toch Zij willen hun beklag indienen, wist gij dat niet Het zal hen niets baten, wie zal een dwangarbeider ge- looven Zij zullen de raddraaiers opsporen en wanneer wij met hen zijnzal de schuld ons geweten worden. Herinner je eens, waarom wij verbannen zijn Zij worden eenvoudig afgestraft, terwijl wij een verhoor moeten on dergaan. De majoor verfoeit ons allen en zou eerst te vreden zijn, wanneer hij ons in het verderf kon storten door ous zou hij zich willen rechtvaardigen." De dwangarbeiders zouden ons verraden en ver- koopen voegde Mzki er, de keuken binnentredende, aan toe. Zij zullen nimmer medelijden met ons krijgen zeide Twski. Behalve de adellijken waren er nog een dertigtal gevangenen in de keuken die aan de algemeene klacht geen deel wildeu nemen, de een uit lafhartigheid, de ander uit de vaste overtuiging, dat deze pogingen geheel nutteloos zouden zijn. Akim Akimych do natuurlijke vijand van elke klacht eu van alles wat op de tucht en den dienst inbreuk bon makenwachtte met kalmte bet eind van deze zaak af, waarvan de uitslag hem in bet minst niet verontrusttehij was volkomen overtuigd van de schitterende triomf der overheidspersonen. Isai Tomitch luisterde met gebogen hoofd en schijnbaar ont steld nadir hetgeen wij zeidenhij was aan een groote onrust ten prooi. Bij de poolsehe edelen hadden zich ITALIË. De luitenant Liwaghi, die voor eenigen tijd beklaagd werd van het plegen van uitgebreide kne velarijen en moordenarijon op groote schaal te Massowah, is den 19 met nog vier andere personen onschuldig ver klaard. Zes inlanders werden daarentegen wegens laster lijke uitstrooisels tot gevangenisstraffen tusschen 8 maan den en 16 jaren veroordeeld. OOITENKIJH-HONiiARIJI!. Graaf Kalnoky was den 20 tien jaren minister van buitenl. zaken. RUSLAND. De ministerieele aanschrijving, waarbij ook de uitvoer van tarwe verboden wordt, is den 21 openbaar gemaakt. Het officiëele orgaan der regeering meldt, dat de na de inwerkingtreding van het uitvoerverbod in Rusland blij vende graanvoorraad voldoende is om in de behoeften der bevolking te voorzien tot aan den volgenden oogst. De toestand der bevolking in de landbouwdrijvende gouver nementen is tegenwoordig moeilijk daarom zijn 60 mil- lioen roebels uit do vrjje geldmiddelen der schatkist daarvoor aangewezen. Deze kassaldo's bedroegen 220 mil- lioen. De inkomsten van het rijk zijn dit jaar ongunsti ger dan het vorige jaar. Daar de raming 43 millioen lager werd aangenomen dan voor 1890, zal de vermin dering vau inkomsten op het evenwicht van de begroo ting van geen wezenlijken invloed zijn. Do mislukte oogst van dit jaar treft ook de internationale handels betrekkingen van Rusland, die inderdaad in de laatste jaren zeer gunstig waren, waarom goudinkoopen in het buitenland niet noodzakelijk zijn. De goudreserve bedraagt in de schatkist 86,/2 millioen, in de Rijksbank ongeveer 120 millioen roebels. SPANJE. Na het houden van den ministerraad namen de ministers den 21 hun ontslag. De Regentes belastte den heer Canovas del Castillo met de samenstel- ing van een nieuw ministerie. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteldPresi dent-minister Canovas del Castillo, binuenl. zaken, El- dnayen, buitoni zaken, hertog van Tetuau, oorlog gene raal Azcarraga, marine, admiraal Mondozo, handel en nijverheid, Linares Eivas, financiën, Concha Castanoda, koloniën, Romero Robledo, justitie, Villaverde. Vier mi nisters maakten reeds deel uit van het afgetreden mi nisterie. KU1D-AMERIKA. De benoeming van den viue- admiraal Mont.t tot president van Chili is den 18 in alle provinciën goedgekeurd. BRAZILIË. Pogingen, door Da Ponseca aangewend om met de oppositie in Rio Grande tot een vergelijk te komen, zijn mislukt. Hij bood daartoe aan, in Rio Grande een plaatselijk bestuur te benoemen ingericht volgens den wensch der bevolking, doch dit aanbod werd afgesla gen. Men zou de wapenen niet nederleggenvoordat Da Fonseca afgetreden en het Congres hersteld was. De dictator Da Fonseca vaardigde den 21 eene procla matie uit, waarbij de verkiezingen voor de wetgevende macht tegen 29 Februari uitgeschreven werdeneu de eenige burgerlieden van diezelfde natie gevoegd, alsook eenige russen allen vreesachtigebedeesdestille men- schen, die zich niet bij de anderen handen durven aan sluiten en nu droevig den uitslag van de zaak afwachtten. Eindelijk waren er nog eenige sombere, ontevreden dwang arbeiders die niet uit vreesachtigheid in de keuken waren geblevenmaar omdat zij dien zoogenaamden opstand belachelijk vonden en geen oogenblik aan den goeden uitslag geloofden ik meendo op te merken dat zij in die oogenblikken niet op hun gemak waren en hun blik niet vol zelfvertrouwen rondzag. Zij gevoelden, dat ZÜ gslijk haddon, dat de uitslag van de klacht zou zijn, zooals zij dien voorspeld haddendoch terzelfdertijd vonden zij zichzelven afvalligen, die de gemeenschap ver raden en hun kameraden aan den majoor overgeleverd hadden. Jelkin de slimme, Siberische boer, die als valsche munter tot dwangarbeid was veroordeeld en Ku- likow zijn praktijk in de stad ontnomen had was ook bij ons, evenals do grijsaard van Starodub. Geen enkele kok had zijn post verlatenwaarschijnlijk omdat zij deel van de administratie uitmaakten en het volgens hun oordeel niet behoorlijk zou zijn geweest daartegen op te staan. Toch zeide ik weifelend tot M—tski, «behalve doze zijn al de dwangarbeiders er. Wat raakt ons dat mompelde B. Wij zouden veel meer dan zij gewaagd hebben, wanneer wij hen gevolgd hadden, en waarom Je hais les brigands En bovendien, gelooft gij, dat zij oen klacht kunnen instellen Ik weet niet welk genoegen zij er in vinden zichzelf in het verderf te storten." Het zal tot niets leiden," stemde een oude man toe. Almazon, die eveneens met ons was, haastte zich deze woorden te beamen. Er zal een vijftigtal geslagen worden, daar alleen zal het toe leiden. De majoor is gekomen riep iemand. Ieder snelde naar de vensters. In het Fransch in den tekst. eerste zitting van het nieuwe congres op 3 Mei werd vastgesteld. Hij verklaarde verder eenige verbeteringen in de grond wet te wenschen, o. a. scheiding van de uitvoerende en wetgevende macht, versterking van het uitvoerend ge zag, vermindering der rechten van het congres, vermin dering van het aantal afgevaardigden en de noodige waarborgen voor de handhaving van het veto van den president. Een stuk van deu spoorweg in do nabijheid van Rio de Janeiro werd vernield. De schade was onbelangrijk. Het heette, dat de opstandelingen voor deze daad moesten wor den aansprakelijk gesteld. Den 23 brak te Rio de Janeiro de sedert eenige da gen gebroeid hebbende opstand tegen de regeering uit naar aanleiding van de in den laatsten tijd door Da Fonseca genomen maatregelen. O. a. werden de spoor wegrails in de omstreken opgenomen. Toen ook de zee macht in verzet kwam en Da Fonseca's aftreding eischte, nam deze, den tegenstand onmogelijk achtende, zijn ont slag. Hij vaardigde een manifest uit, waarbij hij ver klaarde het gezag over te dragen aan den vice-president, generaal Floriano Poixaoto, om den burgeroorlog te ver mijden. Het ministerie nam zijn ontslag en de staat van beleg werd opgeheven. VEREENIGDE STATEN. Een hevige .storm vergezeld van regen, woedde den 23 te Washington en Baltimore. Te Washington werd de schade op J 250,000 begroot. Een concertzaal verbrandde door het inslaan van den bliksem. Tweede Rumer. Indische-rekeningen. De rekeningen over 18711886 zijn weder ongewijzigd ingediend. Begrooting van financiën voor 1892. In de memorie van antwoord verklaart de minister van financiën nog, dat op nieuw onderzocht wordtof de goederen in de doode hand zich leenen tot belasting. Een ontwerp tot verlenging van den termijn, genoemd in art. 37 der wet van 1879 betreffende den omslag der herziene opbrengst van de ongebouwde eigendommen, kan spoedig verwacht worden. Middelen worden be raamd om de bezwaren tegen de belastingbetaling buiten de woonplaats weg te nemen. Het model van het nieuwe muntbiljet van 10 is door den minister afgekeurd. Eene nieuwe voorraad biljetten van het tegenwoordig model is besteld. Overwogen wordt een nieuw biljet van 10, in vorm zooveel mogelijk gelijk aan dat van 50 maar genoeg daarmede verschillend om verwarring te voorkomen. Voorbereid wordt een wijziging der mnntwet met het doel de meest versleten guldens en rijksdaalders gelei delijk uit den omloop te nemen en te hermunten. Tevens zal daarbij de omloop van vreemde zilveren munt worden beperkt. Voorts zal voor 1 '/2 milloen nieuwe guldens Inderdaad was hij, met zijn bril op den neus, en een tooruig, rood gelaat, in deu hof gekomen. Hij naderde zonder een woord te zeggen, doch regelrecht de plaats, waar de dwangarbeiders stonden. In dergelijke omstan digheden was hij werkelijk moedig eu verloor hij geen oogen blik zijn tegenwoordigheid van geestik moet opmerken, dat hij bijna altijd dronken was. Thans hadden zijn vuile pet, met de oranje uitmonstering en zijn versloten, zilveren epauletten iets onheilspellends. Hein volgde de fourier Djatlow, een zeer belangwekkende persoonlijkheid in de gevangenis, want eigenlijk was het beheer daarvan in zijn handen deze bekwame, slimme, jonge man had grooten invloed op den majoor, en daar hij geen slecht mensch was, waren de gevangenen met hem tevreden. Onze sergeant vergezelde hem met niet meer dan drie of vier soldaten, hij was reeds ernstig berispt en kon nog veel meer verwachten. De dwangarbeiders, die bloots hoofds waren blijven staan, sinds zij den majoor hadden laten verzoeken bij hen te komen, richtten zich thans in hun volle lengte op en stelden zich op een lijn, onbe- wegelijk het eerste woord, of liever den eersten kreet van hun chef afwachtende. Zij behoefden niet lang te wachten. Bij het tweede woord begon do majoor luidkeels to gillen hij was buiten zich zeiven van woede. Van uit onze vensters zagen wij hem haastig langs de gelederen loopen en dezen en genen ondervragen. Daar wij tamelijk ver verwijderd waren konden wij noch zijn vragen, noch de antwoorden van de dwangarbeiders verstaan. Alleen hoorde wij hem, met een soort van gebrul of gehuil, uitroepen Muiters!.. Met de spitsroede... Raddraaiers!.... Gij zijt een van hen, ja zeker", riep hij, zich tot een im het bijzonder wendende. Wij kouden het antwoord niet verstaan, doch een: oogenblik later zagen wij dien dwangarbeider de gelede ren verlaten om zich naar de markt te begevenEen tweede en zelfs een derde volgde hem. Allen mooten verhoord worden!Iedereen! Ik zal jeluiWie zijn er nog in de keuken?" gilde hij„ Ons voor de geopende vensters bespeurende. «Komt aliens.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1