1 worden aangemunt door versmelting van andere stand penningen. Door verspreiding der nieuwe specie in Twente en zuidelijk Limburg zal tevens de omloop van vreemde munt worden tegen gegaan. Voortdurend wordt nu reeds toegezien, dat de betaalmeesters te Almeloo Roermond en Maastricht eene voldoende hoeveelheid pas munt beschikbaar hebben, welke zij zooveel mogelijk in omloop moeten brengen. Bij eene nota van wijziging is daarvoor 30,000 uitgetrokken. üe minister denkt, zoo hij een algemeene herziening der zegelwetten niet kan voordragen, stellig vermindering van het zegel voor huurovereenkomsten voor te stellen. Hoewel geen voorstander van de staatsloterij, acht hij afschaffing er van thans niet raadzaam met het oog op de fiscale en particuliere belangen daarbij betrokken. Plotselinge opheffing zou de speelzucht in schadelijker inrichtingen doen toenemen. Veeleer wil hij geleidelijke inkorting. Maatregelen om de deelneming te bevorderen zijn niet van hem te wachten. Begrooting van marine voor 189 2. In des ministers antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer, wordt in de eerste plaats er op ge wezen, dat het eindcijfer veel hooger is dan het gemid delde der laatste 10 jaren maar toch ruim 270,000 minder dan dat voor het loopende jaar, ofschoon ruim 17 ton aangevraagd is voor de voortzotting van den nieuwen aanbouwdien de minister bij zijn optreden onderhanden vond. Ten volle is de minister overtuigd, dat het bestaande materieel voor een groot deel verouderd is en dringend vervanging behoeft. Onze defensieschepen voldoen niet meer aan vele der matigste eischen, die men thans aan dergelijke vaartuigen moet stellen. De snelheid is be neden het middelmatige de zijpautsering bestaat niet uit compound- of stalenmaar uit ijzeren platende dekpantsering ontbreekt of is onvoldoende torpedo bewapening is op de meeste schepen niet aanwezig, ter wijl bij vele niet genoegzaam is gelet op luchtverversching om ze onder alle omstandigheden bewoonbaar te maken. Omtrent de in de Troonrede aangekondigde voorstellen tot verbetering van den toestand kunnen nog geene mede- deelingen geschieden. Hij gelooft stellig, dat bouw aan Rijkswerven aanbeveling verdient als uitsluitend gelet wordt op de einduitkomst: het te verkrijgen oorlogs- materieel, maar dat dit er nimmer toe zal kunnen leiden het beroep op de particuliere nijverheid geheel uit te sluiten. Allereerst komt dan de vaderlandsche njjverheid m aan merking, voor zoover die in het benoodigde op behoor lijke wijze kan voorzien. Maar daar wij slechts 2 fa brieken hebben, waar grootere oorlogsschepen kunnen vervaardigd worden en deze, bij belangrijke bestellingen, voor anderen ook niet altijd even veel arbeid voor den Staat beschikbaar kunnen stellen, zal men ook opdrach ten aan het buitenland moeten geven, zoomede wanneer men van de speciale ervaring van sommige buitenlandsche fabrieken gebruik wil maken. Hij is voornemens de Rijkswerven, zoo mogelijk, in den bestaanden toestand te handhaven. Alleen zal hij overwegen 's Rijkswerf te Hellevoetsluis meer nog dan tot nu toe, uitsluitend voor conservatie te bestemmen. Openbare aanbesteding is regel en onderhandsche in schrijvingen worden gehouden tusschen bekende aanne mers of "fabrikanten. Slechts bij uitzondering, wanneer het geval er toe leidt, worden opdrachten gedaan bniteu mededinging. Aan beperking van het driejarig verblijf in Indië van het personeel tot een tweejarig, zal hij zijn aan dacht blijven schenken. Wijziging der regelen van het op nonactiviteit stellen van zee-officieren kan bij eventueele herziening der wet op de bevordering van de militaire officieren bij de zee macht worden overwogen. Dat de positie der machinisten niet goed gere geld is, geeft hij niet toe. üe burgemeester van Bleiloodie zich voor eenigen tijd om reden van gezondheid van zeer ernstigeu aard naar Leiden had moeten begeven, keerde den 21 tot de zijnen terug. Aan het station opgewacht door de loden van den raad en vele belangstellenden, ging Z.E.d., van zijne huisgenooten vergezeld, per rijtuig huiswaarts, en gaven de ingezetenen door het uitsteken der vlaggen van hunne belangstelling blijk en den volgenden dag velen door hem persoonlijk met zijn aanvankelijk herstel geluk te wenschen. Des avonds zong het zangkoor onder leiding van den heer P. Schipper hem eene toepasselijke welkomstgroet toe en overhandigde hem namens het koor een zichtbaar blijk van ingenomenheid met zijn herstel. Hartelijk en welmeenend waren de woorden, die van weerszijden gewisseld werden en werd de band op nieuw versterkt, die mr, de Wildt aan de gemeente verbindt. Het Hof te 's-Hertogenbosch heeft den 21, in raad kamer vergaderd de beslissing der arr. rechtbank aldaar, waarbij de vroegere hoofdagent van politie A. van Lies hout aldaar van rechtsvervolging ontslagen werd ver nietigd met last tot gevangenhouding en tot verdere instructie. Dod 22 had te Kolliorn eene opvoering plaats van »De vijand van vooruitgang'' en Het consigne is snorken", door de vereenigde rederijkerskamers Olympia van Alk maar en Harmonie van Heerhugowaard Het talrijk op gekomen publiek gaf herhaalde blijken van ingenomenheid met de wijze waarop de rollen werden vervuld. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen den 30 des avonds te half negen. De winst- en verliesrekening der Nederl. Indische tramweg-maatschappij over 1890/91 sloot met een voor- deelig slot van 72,850,321/2. Op het vernieuwings fonds zal j 11000 afgeschreven en vervolgens 5 pet. dividend uitgekeerd worden. De commissaris der Koningin in Utrecht heeft be paald dat hijmet het oog op den ongunstigen wild stand dit jaar geene vergunning zal verleenen tot het jagen of houden van klop- of drijfjachten op spoorsneeuw. Evenmin zal hij verlof geven tot het visschen onder het ijs met de zegen. Volgens het Haagsche Dagblad zijn Scheveningen 's-Gravenhage in den afgelopen zomer bezocht door 26932 vreemdelingen en landgenotenvan aftrek van 766 personen, die tot het bedienend personeel behoorden. Het aantal vreemdelingen alleen beliep 12564. Den 22 gaf Schagen's mannenkoor Euterpe in het lokaal van den heer Kos te Scliagen, zijn eerste concert onder directie van zijn nieuwen directeur den heer A. Hille. Door de welwillende medewerking van de heeren J. J. Rogmans solo-tenor van Amsterdam J. Koning, kapelmeester der kon. Marinekapel te Helder, L. A. Schouten, onder-kapelm., L. E. Rugers en F. Wer ner, als solisten bij dezen kapelis dit een concert ge weest dat met gouden letteren verdiende opgeteekend te worden in de annalen der vereeniging, zooals Euterpe's president terecht opmerkte toen hij na den afloop zijn hartelijken dank uitbracht voor de ondervonden blijken van welwillendheid. De vier nummers van Euterpe het Kerkje van J. Becker, Ave Maria van G. A. Heinze, Landerkennung van Eduard Grieg en Meeresstille und Glücklicbe Fahrt van C. L. Fischerwerden over het geheel schoon gezongen. Luide bijvalsbetuigingen vielen dan ook der concertgevende vereeniging ten deel. De overige zes nummers van het programma waren1. Kla- vier-Quartet a. Adigio b. Rondo F. Schubert2. Aus die Meistersinger vau Nürnberg" R. Wagner; Frühlings- lied C. Gounod, Soli door den heer J. J. Rogmans; 3. Abendlied, R. Schumann Cavatine solo für violino en orgel; J. Raff; 4. Andante con moto aus dem Quartett (Es Dur), A. Tesca 5. Intermezzo Sinfonico, aus der oper. Cavalleria RusticanaP. MascagniSarabande G. F. Handel; 6. Dies Irae, J. J. H. Verhulst; In 't Woud, H. NoltheniusSoli door den heer Rogmaus Deze num mers werden in afwisseling met die van Euterpe deels door den heer Rogmans deels door de bovengenoemde heeren der Konkl. Marinekapel ten gehoore gebracht. Toen de laatste nummers waren uitgevoerd, scheen er geen eind te zullen komen aan het daverend applaudisse ment van het dankbaar gehoor. Het herhaalde zich toen Euterpe's eere-voorzitter, de heer Jb. Denijs, namens de heeren der Marinekapel meedeelde dat zij nog eens de Sarabande van Handel zoudon geven en namens den heer Rogmansdat deze nog zou zingen Holland en Het Breistertje welke beide nummers door den gevier hier! Jaagt ze allen naar hier!" De fourier Djatlow begaf zich naar de keuken. Toen wij hem gezegd hadden, dat wij ons geenszins beklaagden, maakte hij daarvan onmiddellijk rapport aan den majoor. Zoo, beklagen zij zich niet 1" zeide hij op iets minder heftigen toon. «Dat doet er niet toe, zij moeten toch komen 1" Wij verlieten de keuken ik gevoelde een soort van schaamte, trouwens allen liepen met gebogen hoofd. Ah, Prokofjew Zoo, Jelkiu ook, en gij eveneens, Almazow. Hier,' komt allen hier!" riep de majoor ons hijgend, doch op veol kalmer toon toezijn blik was zelfs vriendelijk geworden. Ook gij, Mtskiook gij.... Schrijf de namen op 1 Djatlow Schrijf al de namen op, die van de ontevredenen en tevredenen afzonderlijk, allen zonder uitzonderinggij hoeft mij dan later de lijst Ik zal jelui allen laten verhoorenIk zal jeluiel lendelingen 1" De lijst miste haar uitwerking niet. Wij zijn voldaanriep een der ontevredenen op doffen, aarzelenden toon. A, voldaan 1 Wie is voldaan Dat zij, die tevreden zijn, de gelederen verlaten Wij, wij riepen nog eenige stemmen. Zijt gij met het voedsel tevreden Hebben zij jelui dan opgehitst Zijn er raddraaiers, muiters geweest! Des te erger voor hen Heer, wat beteekend dat?" zeide een stem in de menigte. Wie roept daar Wie heeft geroepen brulde de majoor zich naar de zijde wendendevanwaar de stem kwam. n Heb gij geroepen, Rastorgujew Naar de wacht! Rastorgujew, een magere, lange jongen, verliet de ge lederen en begaf zich langzaam naar de wacht. Hij had niet geroepen doch nu hij werd aangewezen trachtte hij zelfs niet tegen te spreken. Het goede leven maakt jelui dolbrulde de majoor. «Wacht maarmonster, binnen drie dagen zijt ge 1 Wacht maar, ik zal jelui allen wel krijgen. Dat zij, die den meester heerlijk werden gezongen. Een zeer geanimeerd bal besloot den genotvollen avondonvergetelijk voor de beminnaars van muziek en zang. Op de algemeene vergadering van de harddraverij-ver eeniging te Groningen die in het afgeloopen jaar onge veer 23000 ontving en ƒ19000 uitgaf, is besloten tot het benoemen van 24 leden, uit Groningen, Friesland en Drente ieder 8, die verslag zullen uitbrengen over de wenschelijkheid tot aankoop van een renbaan te Tinaarloo. De katholieke kies vereeniging te Amsterdam heeft den 20 candidaat gesteld voor lid van den gemeen- teraadin plaats van den heer Driessen den heer mr. F. J. M. Reekers en voor lid der Prov. Staten, in plaats van wijlen den heer mr. Aug. Philips, den heer mr. J. A. N. Travaglino. Te Hovenkarspel is in plaats van wijlen den heer C. Schuurman tot lid van den gemeenteraad geko zen de heer H. Boers met 68 van de 103 geldige stem men; de heer P. Schuurman bekwam 24 stemmen. Bij kon. besluit van den 11 is een pensioen ver leend aan den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, gewezen minister van binnenlandsche zaken, van ƒ2909: bij dat van 2 Sept. No. 37 aan den heer J Spaan gewezen hoofd eener openb. lagere school te Haarlem, van 1314bij dat van 2 Sept. No. 38 aan den heer D. Tates, id. te Aartswoud, van 717: bij dat van 11 Nov. No. 19 aan den heer P. H. Schreuder, id. te He Cocksdorp op Texel, van ƒ457 en aan den heer L. van de Vijzel te St. Pankras, van 763. Den 21 is te Amsterdam van stapel geloopen het oorlogsschip Reinier Claeszen het eerste schip dat ter verdediging der kosten van ons land gebouwd is en voldoet aan de nieuwste eischen. Den 20 kon Sequah te Haarlem geene lijders behandelen en was de verkoop zijner geneesmiddelen mede gestaakt, op last van de politie omdat het visum van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht ontbrak op de diploma's van den geneesheer on den apothekerdie hem vergezellen. De geneesheeren die dien avond de bijeenkomst in Felix Favore bijwoonden waren niet te bewegen hem ter zijde te staan hoewol hij voor hunne hulp 50 aan de armen beloofde. In de Staatscourant worden belanghebbenden hier te lande nogmaals gewaarschuwd tegen de bedriegelijke handelingen van de bende zwendelaars te Riga, bekend onder den naam van «Rigaer Goldclub." Handelaren in goud ontvangen van een der leden dezer bende eene aanbieding om Siberisch goud" (waar van de verkoop in Rusland Staatsmonopolie en aan par ticulieren verboden is) in het geheim en tegen een lagen prijs over te nemen. Daarop volgt eene uitnoodiging om den koop en de overdracht van het goud te bewerk stelligen te Warschau of eene aDdere dicht bij de duitsche grens gelegen russische plaats. Gaat de bandelaar op die uitnoodiging in zoo blijkt hem later bij onderzoek van de gekochte stofdat deze bestaat uit koper of een dergelijk minwaardig metaal. Bedankt voor het beroep naar de doopsgezinde ge meenten te Meppel en Zwartsluis door dr. J. G. Boe- kenoogen te Krommenie. De slagersknechts te Haarlem hebben besloten m het vervolg in de maanden October tot Mei op Zondag niet te werken en in de overige maanden van het jaar alleen tot des voormiddags 11 uren. Bij de kennisgeving van dit besluit aan het publiek, verzoeken zij mede te werken, dat de bestellingen voor Zondag op Zaterdagavond uitgevoerd kunnen worden. Den 21 is door den Raad van Beheer der naam- looze vennootschap Internationale Sporttentoonstelling Scheveningen aanbesteed de bouw van tentoonstellings gebouwen. Laagste inschrijver was de heer W. P. Teeuwisse te 's-Gravenhage voor 265,000 in koop, d. i. met behoud der gebouwen door den Raad van beheer, ook na afloop der tentoonstelling, en de heer H. J. Ne- derhorst van Gouda voor 318,500 in huur, d. i. met terugname van de gebouwen door den aannemer na afloop der tentoonstelling. Den 23 zijn te Amsterdam 8 van de twaalf mannelijke candidaten voor de vrije en orde-oefeningen geslaagd, waaronder T. Ero te Kijp, P. Rond te Zaan dam P. C. Rampen te WormerveerH. Ott en zich niet beklagen, heengaan!" Wij beklagen ons niet, uw Edelheid!" zeiden eenige dwangarbeiders op somberen toon; de anderen bewaarden een hardnekkig stilzwijgen. De majoor wenschte niets lieverhet wa3 in zijn voordeel de zaak zoo spoedig mo gelijk te beëindigen. Ja, thans klaagt niemand zeide hij haastig." Ik wist bet bij voorbaat. Het zijn de raddraaiers. want die moeten er zijn!" vervolgde hijzich tot Djatlow wendende. Zij moeten allen gevonden worden En nunu is het tijd om naar hot werk te gaan! Tamboer, roei de trom. Hij woonde in persoon het formeeren der verschillende afdeelingen bij. De gevangenen gingen droevig somber, zonder een enkel woord te zeggen, uiteen, tevreden dat zij konden verdwijnen. Onmiddelijk nadat zij den hof verlaten hadden, begaf de majoor zich naar de wacht, waar hij zijn beschikkingen tegenover de «raddraaiers' namdoch hij was niet al te wreed. Het was duidelijk dat hij liefst zoo spoedig mogelijk aan deze zaak een einde wilde maken. Een van hen vertelde later, dat hij vergiffenis gevraagd had, waarop de officier hem dadelijk in vrijheid had gesteld. Onze majoor scheen niet erg op zijn gemak te zijn, misschien was hij bang geworden, want een opstand is altijd een zeer hachelijk feit, en hoewel de ontevreden heid der dwangarbeiders zich niet in een opstand geuit had (men had er alleen den majoor en niet den kom- mandant van verwittigd), was de zaak er niet minder netelig om. Wat hem het meest getroffen had, was dat de gevangenen als één man waren opgestaan tot eiken prijs moest hun eisch dus te niet gedaan worden. De «rad draaiers" werden al ras losgelaten. Den volgenden dag was het voedsel iets beter, doch die gunstige verandering duurde slechts kortde majoor kwam nu herhaaldelijk in de gevangenis en vond dan steeds de een of andere wanordelijkheid te bestraffen. Onze sergeant liep in ge dachten verdiept en schijnbaar bezorgd heen en weder, alsof hij zijn verbazing niet kon meester worden. En wat de gevangenen betreftlangen tijd verliep alvorens zij hun kalmte herwonnen hadden, niettegenstaande hun opgewondenheid niet meer die van de eerste dagen was. Zij schenen thans wel onrustig, doch stil en als het ware ver bluft te zijn. Sommige lieten het hoofd op de borst zinken en bewaarden het stilzwijgen, terwijl anderen het voorval morrend bespraken. Verscheidene ook dreven op bitteren toon met zichzelven den spotalsof zij zich over hun eigen dwaasheid wilden bestraffen. Kom, broeder, neem en eet!" zeide een van hen. Waar is de muis, die de kat de bol heeft willen aanhangen Zij kunnen ons slechts met een knuppel in de hand van ons ongelijk overtuigen, dat is zeker. Wij mogen blijde zijn, dat hij ons niet allen heeft laten tuchtigen." Denk wat meer en praat wat minder, dat zou beter zijn!" Wat hebt gij mij de les te lezen? Zijt ge soms schoolmeester Ik zou je inderdaad veel kunnen leereu." Wie zijt gij dan Ik ben een mensch en gij?...." Een uieteling, dat zijt gij Neen, dat zijt gij Kom, kom, wat praat jelui daar toch riep men van alle kanten. Denzelfden avond van den opstand, ontmoette ik Petrow achter de kazernen. Hij scheen mij te zoeken. Toen hij mij naderde, mompelde hij eenige onverstaanbare woor den, zweeg echter weldra en liep werktuigelijk met mij mede. Ik was nog geheel vervuld van die droevige ge schiedenis en meende, dat Petrow mij die zou kunnen verklaren. Zeg eens, Petrow," vroeg ik hem, «zijn de uwen niet boos op ons Wie zouden boos zijn zeide hij, meer tot zich zelf komend. De gevangenen.... op ons, op de adellijken?" - En waarom zouden zij boos zijn Omdat wij hen niet gesteund hebben En waarom zoudt gijlieden in verzet zijn gekomen antwoordde hij, zich moeite gevend om te begrijpen wat

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2