UIT SIBERIË. No. 142. Drie en IVegentigste Jaargang. 1891. VRIJDAG 27 NOVEMBER. Onbestelbare Drieven Kadastraal hypothecaire boekhouding. FEUILLETON. AUkllt AKSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f ©,Ot». Prijs der gewone Advertentlën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. verzonden in de le helft van November 1891 Warmestraat 330, Amsterdam G. Bouma den Haag; J, van der Wel, idem; G. Hansen, Utrecht. Van Egmond aan Zee: T. Lagerman Amsterdam. Briefkaarten: A. C. Brouwer, Amsterdam van Bommel, den Haag. In ons nummer van zondag, 8 Nov., vestigden wij de aandacht op een artikeldeel uitmakende van de laatste aflevering van »de Gids", niet slechts omdat het geschreven is door onzen stadgenoot, den hoer A. C. W. van Woerden, maar ook omdat de inhoud veler belangen raakt, al wordt hier te lande het onderwerp weinig ter sprake gebracht. In Frankrijk is dit anders, daar is de qnaestie der kadastraal hypothecaire boekhouding thans aan de orde van den dag. Nu het nummer van Nov. van het Parijsche maand schrift »Lo journal des Economistes" een artikel geeft van dezelfde reeds genoemde, hand, vinden wij daarin eene aan leiding te meer onzen lezers iets mede te deelen over de wijze, waarop de verkrijging van vast goed in verschillende landen geregeld is. Wij meenen hiertoe veilig te mogen overgaan, omdat de grondslag dier bepalingen betrekke lijk eenvoudig is en geacht mag worden, onder ieders bevatting te vallen. Immers, hoewel in eiken staat de wettelijke bepalingen voor een bepaald onderwerp van wetgeving meestal talrijke eigenaardigheden hebben en eene min of meer juridische opleiding noodig is om tot hnnne juiste beteekenis door te dringenzoo ligt het toch voor do hand, dat de leidende gedachte der wet gevers in verschillende landstreken en tijdendikwijls dezelfde moet geweest zijn en in weinige woorden kan worden samengevat. Dit moet aldus zijn, omdat men bij de vaststelling van nieuwe wetten, bijna altijd elders bestaande, heeft nagevolgd. Velen onzer rechtsinstituten zijn dan ook zeer oud. Zoo bestond b.v., reeds bij de oude Egyptenaren het be ginsel der openbaarheid van eigendomsoverdracht, het geen gebleken is uit papyrus-rollen, die men korten tijd geleden heeft ontcijferd, terwijl ook in het land der Pharao's, evenals bij ons, de acten van eigendomsover gang in registers werden overgeschreven. Hoewel de oude Grieken veel van do Egyptenaren overnamen tusschen hunne wetgevingen schijnt groote overeenkomst bestaan te hebbenwijzigden zich in Griekenland de oude rechtsbegrippen belangrijk. Andere maatschappelijke toestanden eischten veranderingen in onderdeelen, hoewel in hoofdzaak het bestaande gevolgd werd. Ofschoon reeds duizende jaren de behoefte bestaan heeft om eenig onroerend goed tot meerdere zekerheid van een geldschuld te verbindenis toch het rechtsin- (56) DOOR I. n. HOSTOJEWSKï. VIII. MIJN KAMERADEN. Zooals vanzelf spreekt, voelde ik mij het meest tot de mijnen dat is te zeggen »de adellijken", aangetrokken voornamelijk in den beginne doch van de drie gewezen adellijke Russendie zich in onze gevangenis bevonden (Akim Akimytsch, de spion A-w en degenedie van vadermoord beschuldigd was) kende ik slechts Akim Aki mytsch en sprak ik alleen tot dezen. Om de waarheid te zeggen richtte ik mij alleen uit wanhoop tot hom in onbeschrijfelijke droevige oogenblikken wanneer ik meende nimmer meer met iemand in aanraking te zullen komen, in hot vorige hoofdstuk heb ik getracht onze dwangarbeiders in verschillende categoriën te verdoelen, doch wanneer ik mij Akim Akimytsch herinnermoet ik een nieuwe afdeeling bij de overige voegen waartoe hij, wel is waar, alleen zou behooren. Deze rubriek na melijk is die van de volkomen onverschillige gevangenen, dat is te zeggen van hen wien het in het minst niets doet of zij in vrijheid leven dan wel dwangarbeid moeten verrichtenwat bij ons slechts een uitzondering was en dat natuurlijk ook slechts kon zijn. Akim Akimytsch was zulk een uitzondering. Hij had zich in het tuchthuis in gericht alsof hij er zijn geheele leven moest doorbrengen alles wat hem toebehoorde zijn matras zijn kussens zijn gereedschappen dat alles was op een langdurig ge bruik gemaakt. Niets deed aan een tijdelijk verblijf, aan stituut der hypotheekhet woord wijst dit reeds aan, in Hellas geboren. Aanvankelijk werd het onroerend goed, dat als onder pand diende bij het aangaan der schuld, in eigeudom overgedragen aan den schuldeischerterwijl later aan den geldschieter, alléén in geval de schuld of de renten niet naar behooren waren voldaan, de bevoegdheid ge geven werd om het verbonden goed zich toe te eigenen; zoo dat derhalve de schuldenaar zijn eigendomsrecht be hieldindien hij zijne verplichtingen nakwam. Hoe verder men de geschiedenis van het hypothecair recht nagaat, hoe meer punten van overeenstemming men ziet ontstaan tusschen 't oude recht en onze wetgeving, zoo dat niemand dan ook de waarheid zal betwijfelen, van hetgeen Mephistopheles tot den scholier, die de rechts wetenschap wil beoefenen, zegt Es erben sich Gesetz' und Rechte Wie eine ew'ge Krankheit fort; Sie schleppen von Geschlecht sich zum Geschlechte, Und rücken sacht von Ort zu Ort. Het behoeft dus geen nader betoog, dat de wetgevingen van de verschillende staten, waarbij 't oude beginsel der openbaarheid van eigendomsoverdracht wordt toegepast, ook wat betreft de kadastraal hypothecaire boekhouding, tot bepaalde grondvormen terug te brengen zijn. Algemeen genomen zijn er slechts drie stelsels. I. Het Australische, II. Het Duitsche, III Het Fransche stelsel. Het eerste komt voorin Australië, Straits Settle ments, Philippijnsche eilanden, Tunis en Algerië. Wets voorstellen in den geest van dit stelsel, zijn in behandeling in Spanje en in Engeland. Het tweede treft men aan in Pruisen, Beieren, Wur- tenberg, -Saksen, Hamburg, Bremen, Zwitserland (gedeel telijk), Oostenrijk, Hongarije, Dalmatie, Rusland, Zweden, Spanje, Portugal. Het derde vindt nog toepassing in Frankrijk, België Monaco, Italië, Luxemburg, Elzas-Lotharingen (weldra onder het Ilde systeem te noemen), Rijn-Pruisen, Zwit serland (gedeeltelijk) Rumenië, Griekenland, Louisiana, Canada, Illinois, en in Nederland. Volgens het eerste en het nieuwste stelsel, dat sedert 33 jaren in Australië in werking is, verschaft de Staat aan eene onroerende zaak na eene algeheele zuivering, als 't ware een vasten burgerlijken stand, dien ieder kan raadplegen en waarvan de belanghebbende zeer gemak kelijk de bewijsstukken met zich kan dragen. De onroe rende zaak wordt vertegenwoordigd door een bewijsstuk, door een certificaat dat den daarin genoemden houder tot volkomen waarborg zijner rechten strekt. Het heeft tot hoofdbeginsel, de onaantastbaarheid dezer certificaten. De onmiskenbare voordeelen van dit systeem liggen voor de hand immers onder deze wetgeving, kan men een huis ongeveer even spoedig tn even gemakkelijk over dragen, als bij ons een wissel of een aandeel in de tram maatschappij AlkmaarBergen. Wil men een geldschuld aangaan, dan geeft men tot meerdere zekerheid van die schuld even als thans een effect, het certificaat, in pand enzoovoorts. Het tweede stelsel verschilt van het voorgaande, omdat een bivak denken. Hij moest nog verscheidene jaren dwang arbeid verrichten doch ik betwijfel of hij wei ooit aan zijn invrijheidstelling dacht. Wanneer hij zich al met do werkelijkheid verzoend had was het minder uit tevre denheid dan wel uit een geest van onderworpenheid wat voor hem hetzelfde was. Hij was een braaf man die mij in de eerste tijden door zijn raadgevingen en kleine diensten veel hulp bewees dit nam echter niet weg, dat hij mij vaak uiterst droevig stemde, wat mijn reeds wanhopigen gemoedstoestand nog verergerde. Wan neer ik al te mismoedig was, knoopte ik een gesprek met hem aau ik had dan behoefte om hem te hooren sprekenwant al had hij wraakzuchtige of dergelijke plannen gehad, dan zouden wij ten minste samen tegen ons lot zijn opgekomen. Doch hij sprak weinig, lijmde kalm zijn lantaarn en vertelde van de parade, welke hij in 18 had bijgewoond; hoe hun divisie-kommandant heette, dat deze tevreden over de manoeuvres was ge weest, dat de signalen voor do schutters veranderd waren enz. Dat alles deelde hij met een bedaarde, eentonige, stem mede, ongeveer hetzelfde goluid, waarmede het wa ter druppelsgewijze nedervalt. Hij geraakte zelfs niet in vuur, toen hij vertelde, dat hij, bij het een of andere gevecht in den Kaukasus, met de orde van St. Anna be giftigd was. Alleen klonk zijn stem wat ernstiger en dieper, toen hij den naam van St. Anna met een zekere geheimzinnigheid uitsprak, en bewaarde hij gedurende enkele oogenblikken het stilzwijgen Dat geheele jaar haatte ik Akim Akimytsch bij tusschenpoozen, zonder te weten waarom, en was ik soms wanhopig dat zijn krib naast de mijne stond. Een uur later verweet ik mij dergelijke buitensporigheden. Overigens was ik slechts bet eerste jaar van mijn opsluiting aan dergelijke aanval len ten prooi. Na verloop van eeuigen tijd geraakte ik aan het karakter van Akim gewoon en schaamde ik mij over mijn vorige onwelwillendheid ik kan mij echter niet herinneren ooit met hem getwist te hebben. Behalve de drie Russiche edellieden, over wie ik reeds gesproken heb, waren er nog acht andere: met een van hen ging ik zeer vriendschappelijk om. De beste onder het aan den eigenaar geen soortgelijk bewijsstuk zijner rechten in handen geeft, hoewel de registers, die van staatswege worden gehouden en waarin elke eigendoms overdracht wordt geconstateerd tegenover derden volledige bewijskracht bezitten. -Het Duitsche stelsel verschaft wel zekerheid der ingeschreven rechten aan den eigenaar van onroerend goed, maar ten koste van talrijke forma liteiten die het verkeer belemmeren. Het derde of Fransche stelsel dat ook bij ons van kracht is en terecht het negatieve genoemd wordt, staat bij de beide voor gaande verre ten achter; want het staatsgezag geeft aan den eigenaar geen certificaat in handen en evenmin een absoluut recht zooals in Pruisen. Dit is op zeer een voudige wijze verklaarbaar. Volgens onze wetgeving gaat de zorg der administratie niet verder, dan dat de acten van eigendomsoverdracht in openbare registers worden gecopieerd. Het beginsel onzer kadastraal-hypothecaire boekhouding is een boekhouding van acten, zoodat de koopers indien zij een huis koopen, maar zelf moeten onderzoeken of hij die verkocht heeftdaartoe bevoegd was of niet. Om het voordeel aan te toonen dat een ontastbare titel met zich brengt geeft de steller van het genoemde gidsartikel, op de volgende wijze eene opmerking weêr van den invoerder van 't Australisch stelsel, Sir Robert TorrensWanneer ieder kooper opnieuw en voor eigen rekening heeft te onderzoeken of de verkooper wel tot vervreemden gerechtigd is, en als hij daartoe terug moet gaan tot de rechtsvoorgangers van de rechtsvoorgangers enz. enz. van dien verkooper, stel dat hij in staat is zulk een onderzoek behoorlijk in te stellen en ten einde te brengen dan ziet hij ten slotte een ketting van overdrachten voor zich. De sterkte van dien ketting, bepaalt tevens hoe sterk de rechten zijndie hij zal kunnen uitoefenen. Ongelukkiger wijze breekt echter elke ketting, als de zwakste zijner schalmen bezwijkten wordt dus zijn kracht, door dezen bepaald. Zoo ook hier. Schuilt er tusschen de overgangen één, waarbij niet alles volkomen in orde was, dan kan dat elk oogenblik het geheel of gedeeltelijk verlies der rechten van den laatsten houder ten gevolge hebben. Geheel anders is het bij een onaan- tastbaren titel, die tegen zulke onaangename ervaringen volkomen waarborgt." Wanneer men kennis neemt van de lectuur over het Torrensstelsel, dau gevoelt men dat in deze richtingeene wezenlijke verbetering van onze wetgeving tot stand kon gebracht worden en dat het een weldaad zijn zou indien het stelsel werd ingevoerd. Doch men make zich geene illusiëu Het verschil tus schen onroerend en roerend goed, dat reeds in de wet der XII Tafelen voorkomt, zou in sommige opzichten binnen zeer enge grenzen worden teruggedrevenook andere bepaliugen van onze wetbv. die de verjaring betreffen, zouden wijziging behoeven. En tegen zulke ingrijpende wijzigingen ziet oen jurist zeer op. Is de mensch in 't algemeen toch reeds geneigd tot conservatisme tot handhaving van 't bestaande in veel hoogere mate geldt dit van den rechtsgeleerde die nieuw rechtdat oogenschijnlijk geen steunpunt in de -mrr iiTTTTT 7WTTTC- JSM hen waren ziekelijk, teruggetrokken en in de hoogste mate onverdraagzaam. Met twee van hen sprak ik op het laatst geen enkel woord meer. Slechts drie waren verstandelijk ontwikkeld, B-ski, M-tski en de grijsaard J-ki, die vroe ger onderwijzer in de wiskunde was geweest, een braaf mensch een origineeldie ondanks zijn geleerdheid zeer bekrompen was. Mtski en B—ski onderscheidden zich zeer van hem. Van het eerste oogenblik af verston den M—tski en ik elkander goed ik twistte nooit met hem en droeg hem achting toe, doch genegenheid vatte ik nooit voor hem op Het was onmogelijk zijn vertrou wen te winnen want hij was argwanend en verbitterd en bezat buitengewoon veel zelf beheerschingdit juist hinderde mij in hem, ik voelde, dat die man zijn gemoed nooit voor iemand zou ontsluiten. Toch kan ik mij in hem vergist hebben, want overigens bezat hij een edel, standvastig karakter. Zijn verstokt scepticisme verried zich in de bijzondere en zeer voorzichtige wijze, waarop hij met zijn omgeving verkeerde. Hij leed onder de dualiteit van zijn gemoedwant hij was een scepticus en een geloovige tevens; in zijn overtuiging en verwach tingen stelde hij een onbepaald vertrouwen. Ondanks zijn praktischen zin leefde hij openlijk in onmin met B—ski en diens vriend Tski. Do eerste van dit tweetal was een ziekelijk mandie veel aanleg voor tering had, prikkelbaar en zenuwachtig, maar goed en edelmoedig was. Deze gemoedstoestand maakte hem nukkig als een kind; ik kon zulk een karak ter niet verdragen en brak al) en omgang met hem af zonder hem evenwel minder genegen te zijn. Dat was juist het tegenovergestelde van M—tski, met wien ik nooit gebroken zou hebben, doch van wien ik niet hield. Door alle betrekkingen met Bski af te breken moest ik ook van Tski, over wien ik in het vorige hoofdstuk gesproken hebvervreemden wat mij veel leed gedaan heeft want, ai was hij weinig ontwikkeld, hij bezat een goed hart en een flink, moedig karakter. Hij droeg B ski zooveel achting en toegenegenheid toe, dat zij, die wei gerden met zijn vriend om te gaan, ook zijn vijanden weiden; zoo geraakte hij dan ook door B—ski met M—tski

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1