Buitenland. Binnenland. geschiedenis vindtniet alleen vreest als bron van ver warring maar van harte verafschuwt omdat het in strijd is met zijne juridische begrippen die hijeven als een kind aan de moederborst, in zijn jengd heeft ingezwolgen van de geblinddoekte godin Themis wier blinddoek ge dragen ter wille van de gerechtigheid, haar tevens belet heeft om rond te zien en op te merken, hoeveel in onzen tijd moet worden veranderd. Vandaar dat tot dusver, geen onzer juristen 't Torrens stelsel hunner aandacht waardig keurde. Vandaar dat de commissie tot herziening van het bur- gerljjk wetboeker zelfs niet aan schijnt te donken, om ons negatief stelsel vaarwel te zeggen. Vandaar dat men de bezwaren tegen 't Torrensstelsel als onoverkomelijk voorstelthoewel de ervaring reeds leerde dat zij gemakkelijk te overwinnen zijn. Vandaar dat naar onze meeninghetgeen over dit onderwerp geschreven wordtalgemeene belangstelling verdient. A. P. H. BELHIE. Op een Congres van mijnwerkers, den 22 te Seraing gehoudenis eene motie aangenomen ton gunste van het algemeen stemrecht. DjLTXT§dIIiAlVD. Den 24 had de russische minis ter van buitenl. zaken von Giers, die den 23 des avonds om half elf te Berlijn gekomen was, een onderhoud van twintig minuten met den Keizer. EAOEIiAlVI». De hertog Van Westminster, lord Wemyss en andere ingezetenen te Londen, die voor oenigen tijd eene commissie vormden om zooveel mogelijk zich te verzetten tegen de steeds klimmende belastingen die de Londensche Graafschapsraad en de Schoolraad van de burgers vorderen hebben voor de aanstaande verkie zingen van den Schoolraad voor elk district candidaten gestelddie beloven moeten allo onnoodige uitgaven tegen te gaan. Het wachtwoord is»geen piano's." Op verscheidene scholen waren reeds piano's ingevoerd en hier en daar ook al eene harp. Muziek op de lagere scholen werkte naar het oordeel der meerderheid van den Schoolraad zeer beschavend en voor het openbaar onderwijs kon niet te veel gedaan worden, maar de be lastingbetalende ingezetenen vinden die nieuwigheden onnoodig. FBAKHRMK. Den 24 is mgr. Gontte-Soulard aartsbisschop van Aix, veroordeeld tot 3000 frcs. boete. De procureur-generaal hield voldat het doel om te beleedigen duidelijk uit den bedoelden brief bleek. Kamer. Den 23 uitte de heer Foucher den wensch, dat toezicht zou worden gehouden op het gebruik dei- geheime fondsen en deed een voorstel in dien geest, dat, na bestrijding door den minister-president de Freijcinet, met 286 tegen 162 stemmen verworpen werd. Nadat de heer Constans, minister van binnen 1. zaken, ten opzichte van de geheime fondsen de kwestie van vertrouwen ge steld had werd de post met 278 tegen 158 stemmen goedgekeurd. Den 24 is ondanks het verzet van den minister van financiën Bouvier met 289 tegen 221 stemmen oen amen dement aangenomen, waarbij vermindering gevraagd werd van de kredieten voor de thesauriers en de algemeene betaalmeesters. Sernaat. Den 24 werden de tarieven der in- uit en doorvoorrechten in behandeling genomen. De minister van koophandel verklaardedat verandering op oecono- misch gebied door den toestand van het land wordt geeïseht. De regeering zou binnen kort een wets-ont- werp aanbieden, waarbij de toepassing der tarieven wordt geregeld. De ontwerp-tarieven werden daarop van drin genden aard verklaard. ITAHE. Bij kon. besluit zijn de fiscale rechten verhoogd op suiker, koffie, alcohol, bieren en oliezaden. Ook zijn eenige rechten op bewerkte goederen verhoogd. in onmin, waartoe hij echter niet spoedig kon besluiten. Al die menschen waren grillig, wantrouwend, opvlie gend en leden aan zenuwoverspanning. En dat was zeer begrijpelijk hun toestand was uiterst pijnlijk, veel pijnlijker zelfs dan de onze, want zij waren uit hun va derland verbannen en moesten tien, twaalf jaar in den vreemde doorbrengen. Wat hun verblijf in de gevange- genis nog onaangenamer maakte was het ingewortelde voor oordeel, waarmede zij de dwangarbeiders beschouwden; in deze ongelukkigen zagen zij slechts boosdoeners, die geen enkele goede eigenschap bezaten, en, wat zeer begrijpelijk is, slechts door het lot en door de macht der omstandig heden waren zij tot deze beschouwing gekomen. Hun leven in de gevangenis was een voortdurende kwelling. Met de Circassiers, de Tartaren en met Isaï Fromitsch waren zij op een goeden voet, doch voor de overige ver oordeelden koesterden zij slechts minachting. Alleen de geloovige grijsaard had in hun oogen genade gevonden. En toch, gedurende al den tijd, welken ik in het tucht huis doorbracht, maakte niet een enkele gevangene hen van hun afkomst, hun godsdienstige overtuiging, hun denkwijze, een verwijt, wat anders vaak voorkomt bij de lagere volksklasse, vooral bij de Duitschers. Deze land lieden ondervinden dan ook niets dan spot, want voor het Russische volk is een Duitscher een bespottelijk schep sel. Onze dwangarbeiders hadden veel meer achting voor de Poolsche edellieden dan voor ons andere Russen, en spraken dan ook nooit op gemeenzamen toon over hen doch ik geloofdat de Polen deze eigenaardigheid niet wilden opmerken en haar dus evenmin waardeerden. Doch ik sprak over T-ski laat ik tot hem terugkeeren. Deze had toen men de veroordeelden van hun eerste verbanningsoord naar onze vesting transporteerden, B-ki bijna den geheelen weg gedragen omdat hij zwak en uitgeput, reeds zeer spoedig vermoeid was geweest. Tevoren waren zij naar U-gorks verbannen geweest. Daar had den zij het in allo opzichten goed gehad, volgens hun beweren namelijk dat is te zeggen voel beter dan in onze vesting. Doch er was bij hen een overigens zeer onschuldige briefwisseling met andere bannelingen uit een verwijderde stad gevonden en daarom had men het noo- dig gevonden hen alle drie naar onze vesting te zenden; daar stonden zij onder onmiddellijk toezicht van hun meer- Uit een en ander zal eene ontvangst worden verkregen van ongeveer 5,500,000. OOSTElVRIJK-HOlVCiARIJE. Het voorstel Ple- ner om de kleine burgerij te ontlasten door afschaffing der opcenten, op de belastingen door haar betaald wor dende, is door den minister van financiën in het oosten- rijsche Huis van afgevaardigden|bestreden op grond dat het onvermijdelijk een tekort zou veroorzaken. Ook achtte hij den tijd nog niet gekomen om eene belasting op de beurszaken in te dienen. BRAZIEIE. Alles is rustig. De provincie Rio Grande is tot de nieuwe orde van zaken toegetreden. Para heeft zich nog niet verklaard. Het nieuwe minis terie is samengesteld als volgtfinanciën Rodriguez AlveslandbouwAntao de Fariajustitie, Hygino Pe- reiraoorlog, generaal Si meao en marine, admiraal Custodio Mello. Het Congres is tegen 18 December opgeroepen. TWEEDE HAfflEB. Den 25 was de heer Noordtzij bij de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1892 de eerste spreker. Hij herhaalde de door den heer Beelaerts namens de anti-revolutionairen bij de boraadslaging over het adres van antwoord op de Troonrede afgelegde ver-" klaring en sprak verder over de scheiding van kerk en Staathet hoofdbeginsel van het Nederl. Staatsrecht, gelijk een liberaal het noemde. En bij do daarover ge houden bespreking kwam hij, na deze zaak beschouwd te hebben in verband met de door den heer van Houten daarover gevoerde besprekingen bij gelegenheid van de behandelingvan het adres van antwoord tot de volgende slot som. De antirev. hebben steeds scheiding van kerk en staat gewild, maar niet uit een revolutionair standpunt, gelijk do heer Groen de drijfveer noemde van de linkerzijde voorde scheiding. De antirev. partij kan niet medewerken tot het be houdvan eene onderscheiding bij hetverleenen vansubsidiën. De Staat moet eerbied toonen voor geschiedkundige rechten en den schijn zelfs vermijden van spoliatie. «Door recht tot vrijheid" is het devies der partij. Daarmede wil zijne partij staan tegenover een radicalisme, dat ge schiedkundige rechten wil schenden en tegenover een zucht tot behoud, dat eene herlevende staatskerk in de hand zou werken. De oplossing dezer kwestie acht hij in het belang van de kerkgenootschappen, maar ook van den Staat. Êr zijn thans 800 plaatselijke kerkelijke ge zindten, die geen subsidie genieten. Zij zullen niet komen aankloppen, ofschoon dit hun recht was volgens art. 171 2e lid der grondwet. Maar desniettemin blijft het onrecht bestaan en wordt aan de vrijheid van velen te kort ge daan. Hij acht het noodig voor te bereiden eene hor vorming, die binnen kort tot overgang kan leiden als in het belang der toekomst en tot bestrijding van het toenemend socialisme en radicalisme. Het beginsel der scheiding moet doorgevoerd, ook waar het geldt onder steuning van dezelfde gezindteu. Wat den zedelijken kant der kwestie aangaatde scheiding van kerk en Staat bewijst evenmin de over macht in de kerk boven den Staat als omgekeerd. Deze beweering werd verder uiteengezet, waarna hij ten slotte do hoop uitsprak, dat dit kabinet zoodanige herziening der organieke wetten zou voordragen, dat de kerkelijke gezindten niet gedwongen werden zich te laten erkennen naar eene wet, volgens welke zij niet erkend willen zijn. De heer Pijttersen meent, dat eene verkoeling merkbaar is in de openbare meening na de optreding van dit met vreugde begroet kabinet, omdat de eerste regeeringsdaden niet beantwoorden aan de hoog gestemde verwachting. In plaats van de verwachte en gewenschte hervormingen wordt eene wijziging der militiewet inge diend, waaraan juist ontbreekt het beginsel van persoon lijken dienstplicht, eene schutterijwet, waarbij juist het element der geoefenden aan de schutterijen zal ontvallen en een ontwerp tot instelling eener nieuwe ridderorde (Gelach.) Daardoor ontstaat bitterheid in de harten van deren. Tot hun komst was M-tski alleen geweest. Wat heeft hij gedurende het eerste jaar van zijn verbanning ontzettend moeten lijden Jki was de grijsaard, die zich zoo dikwerf in den bijbel verdiepte, en over wien ik reeds vroeger gesproken heb. Al de politieke veroordeelden waren jongezeer jonge menschen zelfs, terwijl J—ki minstens vijftig jaar oud was. Hij was zeer zeker een eerbiedwaardigmaar ook tevens een zeer zonderling man. Zijn kameraden T—ski en Bski verfoeiden hem en spraken geen enkel woord tot hem zij vonden hem eigenzinnig en lastig en ik meen te kunnen bewijzen dat zij daarin gelijk hadden. Ik geloof, dat in een gevangenis zooals overal wel zal plaats vinden, waar de menschen gedwongen worden bij elkander te zijn veel getwist wordt en de menschen elkander daar eerder haat toedragen dan wanneer zij in vrij heid leven. Verscheidene oorzaken dragen het hunne tot die voortdurende onaangenaamheden bij. Jki was wer kelijk lastig en bekrompen. Geeu van zijn kameraden leefde op een goeden voet met hem en hoewel wij niet met elkander in onmin waren konden wij evenmin goede vrienden genoemd worden. Ik geloof, dat hij zeer be dreven in de wiskunde was. Op zekeren dag vertelde hij mij in half Russischen, half Poolschen tongval, dat hij een nieuwe beschouwing over sterrekundo had uitgevonden; later hoorde ikdat hij over dat onderwerp een boek had geschreven, waarmede ieder den spot had gedreven, Ik geloof, dat zijn oordeel niet juist was. Geheele dagen lag hij op den grond geknield te bidden, waardoor hij de ach ting van al de dwangarbeiders verwierf en waarin hij zich tot zijn dood mocht blijven verheugen. Hij stierf onder mijn oogen, in de gevangenis, tengevolge van een zware ziekte. Van den eersten dagdat hij bij ons kwam won hij onmiddelijk den eerbied der gevangenen door een ge schiedenis met den majoor. Gedurende het transport van Ugorsk naar onze vesting waren zij niet geschoren zoodat hun haren en baarden overmatig gegroeid waren; toen zij nu aan den majoor voorgesteld werden voer deze heftig uithij was verontwaardigd over een derge lijke inbreuk op de tucht en toch was het de fout dier ongelukkigen niet. hen, die ernstige zaken wenschen te behandelen, in plaats van zulke nietigheden als het laatstgenoemde ontwerp. Het allereerst ter behandeling komt in aanmerking her ziening van het kiesrecht, wegneming van het onrecht, dat de nederlander in zijne staatkundige rechten achter staat bij den Spanjaard, den italiaan en den belg, waar door ontevredenheid moet gewekt worden. Ten slotte zegt hijWij, die staan op den bodem der democratische partij, maar niet willen breken met de liberale partij, hopen, dat de regeering ons in staat zal stellen haar te steunen en trouw te blijven aan ons man daat, dat zich oplost in dat ééne woord Hervorming." De heer H e 1 d t maakt zijn voortdurenden steun van de regeeriug ook afhankelijk van de mate, waarin zij voldoen zal aan den wensch tot hervorming. Daaronder behoort z. i. herziening van het kiesrecht hij twijfelt niet, of de regeering zal aan hare belofte voldoen. Hij hoopt, dat de regeering zich het lot zal aantrekken van oude en verminkte werklieden ter verbetering van hunnen toestand. Daarna behandelde hij de loonskwestie. Hij hoopt, dat de regeering eene wettelijke vaststelling van een minimum-loon zal voorstellen voor de staatswerken. Goed voorgaan harerzijds zal de particulieren doen vol gen. Ten slotte dringt bij bij de regeering er op aan beter te zorgen voor die bedienden en andere personen, die bij de departementen vast werkzaam zijn zonder va3te aanstelling. De heer Beelaerts van Blokland, die geen reden tot gedachtenwisseling zag over de algemeene staatkunde der regeering, zou bij het hoofdstuk binnenl. zaken bespreken de overbrenging der landbouwzaken van waterstaat naar binnenl. zaken. Hij besprak verder de intrekking van alle wetsontwerpen door deze regeering bij haar optreden met welke intrekking hij zich niet kon vereenigen en die hij afkeurde met het oog op het tijdverlies, dat daaruit ook in de toekomst zou ontstaan, bleef die opvatting gehuldigd. De heer Schimmelpenninck. v d. Oije zette de redenen uiteenwaarom het optreden van den mi nister van oorlog Seijffardt na het bij de behandeling der legerwot voorgevallene hem bevreemd had en vroeg 1°. welke gezindheid tegenover het defensievraagstuk bij deze regeering den boventoon heeft, de vooruitstrevende van den heer Seijffardt of de apaiseerende van de heeren Tak en Smidt en 2°. is de regeering voornemens alles te doen wat in haar vermogen is om de regeling der levende strijdkrachten nog in het loopende parlementaire tijdvak tot oplossing te brengen De heer K e r d ij k wenscht de regeling van het kies recht zoo spoedig mogelijk aan de orde te zien gestold, doch inmiddels niet stil te zitten op sociaal gebied. Zoo acht hij urgent de verzekering van de arbeiders de vo orbereiding althansvan de instelling van Kamers van Arbeid opneming van een minimumloon in de bestekken. Evenzoo zou hij bepalingen wenschen omtrent de in richting van steigers, privaten, het verbod om in her bergen uit te betalen enz. De Staat moest in deze een voorbeeld geven van de bovenste plank. Ten slotte zette hij uiteen hoe eene goede regeling van het kiesrecht noodzakelijk was, daarbij herinnerende aan de rede van den heer Tak op 12 Dec. 1890 en in Januari 1891, toen hij do kiesrechthervorming «den hoeksteen" van elke hervorming noemde. De heer Mees zette uiteen, dat aan belastinghervor ming de voorrang moest worden toegekenddaarbij heer Poel mans bestrijdende, en de heer van Al phen drong op de instelling van Kamers van Arbeid aan. Den 26 voortzetting. Burger lijk Pensioenfonds. Het ingekomen wetsontwerp tot regeling der ontvang sten en uitgaven van hot Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren voor 1892 raamt de gezamenlijke inkomsten op 1,342,200, waarvan bijdragen en contributiën voor weduwen- en weezenpensioenen j 240,000, voor renten der kapitalen f 1,100,000. Domeinfonds. De ingekomen begrooting van het fonds voortsprui tende uit de koopprijzen van domeinen voor 1892, is ge raamd op 310,000. In welk een toestand bevinden zij zich Wat zien zij er onfatsoenlijk uit!" bromde hij, «het zijn vagebonden, roovers." Jski, die het russisch niet goed verstond, meeude, dat hem gevraagd werd of zij vagebonden of roovers waren. Wij zijn politieke misdadigers en geen vagebonden." Hoe Wilt gij mij een grofheid zeggen Lomperd brulde de majoor. «Naar de wacht onmiddellijk honderd stokslagen Onmiddellijk De grijsaard werd gestraft; hij strekte zich, zonder den minsten tegenstand op den grond uit, beet zich in de hand en onderging zijn straf zonder een enkele klacht, een enkele verzuchting te uiten. B-ski en Tski kwa men juist op dat oogenblik in de gevangenis, waar Mski hen bij de deur opwachttehoewel hij hen nooit ge zien hadomhelsde hij hen. Onaangenaam getroffen door de ontvangst van den majoorvertelden zij hem hetgeen er was voorgevallen. Mski vertelde mij later, dat hij na hen aangehoord te hebben, buiten zich zelf van woede was Ik gevoelde geen toornige verontwaar diging. maar ik trilde van woede als had ik een hevige koorts. Ik wachtte Jski aan de groote deur op, want hij moest, na zijn straf ondergaan te hebben, regelrecht van de hoofdwacht komen. Plotseling werd de poort ge opend en kwam J ski, met bevende, witte lippen en een bleek gelaat, mij voorbij; hij zag niemand aan, en trad midden door de groep dwangarbeiders die in den hof verzameld waren voort zij wisten dat er zooeven een adellijke gestraft was ging de kazerne binnen begaf zich regelrecht naar zijn plaats, knielde, zonder een woord te zeggenneder en bad. De gevangenen waren verbaasd en tevens bewogen. Toen ik dien grijsaard zagdie in zijn vaderland een vrouw en kinderen had achtergelaten toen ik hem na die smadelijke straf zag nedorknielen en biddenontvlood ik' de kazerne en was ik gedurende eenige uren als krankzinnig Sinds dien tijd waren de veroordeelden met eerbied en achting voor J— ski vervuld, wat hen bovenal getroffen had. was dat hij niet onder de stokslagen geschreid had. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2