No. 143. Brie en Negentigste Jaargang. 1891. ZONDAG 29 NOVEMBER. Officieel Gedeelte. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Stadsberichten. KAMER yan KOOPHANDEL en FABRIEKEN. ALklI.ttltSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het gebeele rijk 1, De 3 nummers f O,©6. jlP|i!'iiiiill!|| Telefoonnummer: 3. COURANT. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. VËR64DERI1T6 op Woensdag 3 December 1891, 's avonds te 8 uur. Puntenter behandeling: Ingekomen stukken. Rapport der specialo commissie over het voorstel van den heer A. J. T. Conijn, in zake de vlotbrug over het N. H. Kanaal. Voorstel van den heer S. de Lange P.B.z. in zake den toegangsweg tot het goederenbureau van den Staats spoorweg alhier. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. DMTSCHliABID. De Rijkskanselier Von Caprivi ver klaarde den 27 in den Rijksdagdat hij zijn ambt niet moede was, en het zou blijven waarnemen, zoolang de Keizer het goedvond. In de buitenlandsche staatkunde achtte hij waarheid en rondheid de beste middelen. De reis des Keizers naar de Newa had eeue vriendschappelijke betrekking ten gevolge staatkundige zaken gaven toen geen stof tot gedachtenwisseling. Van het bezoek der fransche vloot te Kronstadt was te veel ophef door de pers gemaakt. De stelling van het Drievoudig Verbond was er niet door veranderd en het behoetde geene onrust te baren. De bedoelingen van den Keizer van Rnsland achtte hij zeer vriendschappelijk jegens Duitschland en van het toegenomen zelfgevoel der frauschen vreesde hij voor Duitschland geen gevaar. PoMterijen. Aan hot jaarverslag over de posterijen in 1890 wor den de volgende opgaven ontleend. Aan het einde van dat jaar waren in werking 242 postkantoren 28 bij- en 994 hulpkantorenwaarvan respectievelijk 16019 en 27 met den telegraafdienst waren vereenigd. Het aantal brievenbussen, aan de kan toren en te platten-lande aanwezigbedroeg 3574. De afstanden, waarover door de verschillende vervoer middelen het overbrengen van de post geschiedt, bedroeg op 31 Dec. samen 56655.3 mijlen. Het personeel bestond op dien dag uit 59 ambtenaren bij de afdeeling en het hoofdbestuur en 5436 ambtenaren voor den actieven dienst, nl. 5 inspecteurs, 1 controleur voor de vervaardiging van postzegels enz., 242 directeuren, 5 hoofdcommiezen 327 commiezen 36 surnumerairs 258 adsistenlen, 209 klerken, 994 brievengaarders, 207 conducteurs64 kantoorknechts1290 postboden en 1791 brieven- en telegrambestellers. Onder dit perso neel waren 121 vrouwelijke. Het gezamenlijk aantal met de post verzonden stuk ken was 207,034,746, namelijk: gewone brieven 67,368,319, briefkaarten 30,948,298, expressebrieven 52,710, aange- teekende stukken 1,667,330, id. met aangegeven waarde 300,794, berichten van ontvang en betaling 9298 cou ranten en verdere gedrukte stukken 91,077,141, akten en bescheiden 83,227, monsters van koopwaren 2,637,503, dienstbrieven 5,684,014postwissels en postbewijzen 2,482,259, kwitantiën 812,189, pakketten 3,911,664. De gezamenlijke waarde der brieven met aangegeven waarde der postzegels en postbewijzen, der kwitantiën, alsmede de aangegeven waarde en het verrekenbedrag der pakketten bedroeg 200,931,121. 116 aangiften werden ingediend wegens beweerde ver missing van gewone aangeteekende brieven. Bij onderzoek bleken 104 aangiften ongegrond. Van de vermissing der overblijvende 12 komen 2 ten laste van de duitsche en 1 van de zwitsersche administratie. Het verlies van 8 brieven was een gevolg van het vergaan der stoomschepen Leerdam en Prins Prederik, terwijl 1 door een Nederl. postbeambte werd ontvreemd. Aan de spoorwegmaatschappijen werd, wegens het ver voer van 3,795,411 pakketten, samen uitbetaald 402,049,75 ]/2. Herbenoemd zijn den 24 deheerenC. W. Bakker jr. K. T. Bakker met 168 en 146 stemmen tot hoofd ingelanden van het waterschapde 30 gemeenschappelijke polders op Texel. Den 25 is de zeesluis te Stavoren voor 3 jaren ver pacht aan Jan J. Koolvoor f 1310 per jaar. De gemeenteraad van Utrecht heeft zich den 26 met 26 tegen 6 stemmen vereenigd met het door den directeur der gemeentewerken ontworpen plan voor eene Handelsbeurswaarvan de kosten geraamd waren op ƒ104070 voor het beursgebouw, 99200 voor de fruit- hal en J 6300 voor de effening van het terreinwest- ïijde van 't Vreeburg aan den Singelkant. De staatscommissie voor den landbouw heeft den 26 hare laatste vergadering gewijd aan de vaststelling van het verslag betreffende het pachtwezen en het gebruik van den grond. Den 27, des nachts te 2 uur 15 min., werd een felle uitslaande brand ontdekt in de Anjelierstraat te Am sterdam, die waarschijnlijk ontstaan was door het sprin gen van een petroleumtoestel. De bewoners moesten zich met levensgevaar over de daken reddenwaarbij eene bejaarde vrouw aan de beenen een man aan het hoofd, zijne vrouw aan hals en banden en een kind van 7 maan den mede aan de handjes brandwonden bekwamen. Al len werden naar hot gasthuis vervoerd en daar verbon den. Alleen de oude vrouw, wier wonden hot ergst waren, is daar achter gebleven De brandweer heeft den brand tol de beide bovenverdiepingen weten te beperken. Ds. L. C. Schullor tot Peur3um van Amsterdam zal den 29 de godsdienstoefening leiden in de kapel van het Paleis te Apeldoorn. Aan den afgetreden minister van buitenl. zaken jhr. C. Harten is een jaarlijksch pensioen van 3334 toegekend. De door den hoofdcommissaris van politie te Rot terdam genomen maatregelom aan iederen des nachts op wacht zijnde agent 25 centen belooning te geven voor elke deur en elk raam, dat hij open vindt, schijnt gun stig te werken althans in de laatste dagen wordt min der van inbraken gehoord. Beroepen bij de herv. gemeente te Molkwerum J. Visser Buiksloot en te Ransdorp e.a. W. Voors te Amsterdam. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 26 besloten de jaarwedde van den te benoemen inspecteur van politie vast te stellen ten hoogste op 900 en te benoemen een gediplomeerd veearts, tevens keur meester van veevleesch spek en visch op 500 jaarwedde. Den 25 is de door wijlen den heer P. Glijnis Cz. nagelaten boerenplaats aan de noordzijde van de Noor dervaart, tegenover de Kerkbuurt bij den Stompentoren en langs den Oterleekerweg, te Oterleek, in bet open baar verkocht voor 46148.75, zonder de kosten. Kooper was de hoer S. Kramer te Koedijk. Toen de heer R. K. voor eenige jaren uit de Deemster naar Noord-Amerika vertrok, bezat hij beide zijne ouders nog. Toen hij dezer dagen evenwel terugkeerde be merkte hij met niet geringe verwondering dat hij thans twee vaders en twee moeders had. Hoe vreorud dit ook schijne, de oplossing is eenvoudig. In zijne afwezigheid waren zijne ouders gescheiden en beiden zijn weer gehuwd. De heer T. S. van Spierdijk en zijne reisgenoo- ten ontsnapten den avond van den 26 aan een groot gevaar. Door de duisternis misleid, deed n.l. het paard van S. een misstap, waardoor de tilbury bij den hoogen ringdijk van de Berkmeer neergleed, maar wonder boven wonder, paard, noch rijtuig, noch reizigers bekwamen eeig letsel. De avond van den 27 was voorzeker een genot volle voor 8chagen. Het 10 nummers groote pro gramma, alle gegeven door de plaatselijke vereenigingen Lycurgus, Harmonie en Euterpe werd flink uitgevoerd. Lycurgus werkte uiterst netjes. Den leden alle eer Dat de Harmonie, die veel gaf, volstrekt niet ten achter bleef, behoeft zeker geen betoog, evenmin behoeft dat gezegd te worden van de zangvereeniging Euterpe. Veel toejuiching viel den verschillenden vereenigingen ten deel. Inzonderheid den heer C. Roggeveen, die door zijne fraaie solo-nummers dit ten volle verdiende. De eerste volks voordracht van dezen winter kan dan ook als uitstekend geslaagd genoemd worden. Jammerdat er niet zoo heel veel publiek was. Even als in het vorige jaar, omstreeks denzelfden tijd schijnt men het te Berkhout wederom op de gei ten te hebben voorzien zeven worden er reeds vermist. Te Schardam heeft men bij v. A. zich tusschen den 23 en den 24 door inbraak in eene schuur weten meester te maken van eenige kaasjes en een stuk gezouten rund- vleesch. Te Oudendijk werd een lam en bij den land bouwer V. uit een schuur een ham, kaas en boter ont vreemd terwijl nog bij iemand in die omgeving aldaar eenige kolen van het land zijn weggenomen. De derde en laatste cursus in het tuinbouwvak werd den 25 gehouden in de societeitszaal van den heer J. J. Tesselaar. Daarin zette de heer A. Ide leeraar aan de van Swietenschool te Frederiksoord op zeer duidelijke en gemakkelijk te begrijpen wijze uiteen de behandeling der broeibakken en het vervroegen van verschillende planten in warme en koude bakken. De voordracht werd door ruim 20 belangstellenden met aandacht gevolgd. De afdeeling Alkmaar der IVed. maatschappij van tuinbouw en plantkunde mag zich zeker jegens genoemden heer zeer verplicht rekenen voor de welwillende en aangename wijze, waarop hij veel wetenswaardigs aan de vaklieden te dezer plaatse heeft medegedeeld. Zij heeft dan ook reden tot de ver wachting, dat zich velen onder deze bij de genoemde afdeeling zullen aansluiten, in de overtuiging, dat, door vereeniging, aller belangen krachtiger zullen worden bevorderd. De den 26 door het burgerlijk armbestuur ge houden collecte heeft 208,77 opgebracht. Bij genoegzame deelnemingzal woensdag23 December door het tooneelgezelschap, onder directie van de heeren Kreukniet en Poolman, van Amsterdam wordon opgevoerd het zweedsche tooneel- spel „Viola", door Agrell. Naar de Zaanlandsche Courant meldt, komt de strekking van dit stuk in hoofd zaak overeen met de diepe, harde waarheden die Ibsen in zijne werken verkondigt. Mevrouw Róssing vervult er de titelrol in op wegslepende, betooverende wijze. Door ongesteldheid daarin verhinderd, zal zondag den 29, de dienst in de remonstrantsche kerk door dr. W. van Gorkom, predikant der gemeente te Am sterdam, niet worden vervuld. Uitslag der op den 28 ten raadhuize der ge meente Alkmaar, gehouden verhuring voor 4 jaren ingaande Kersttijd 1891 van a. het tot de kapellarijgoederen van M. van de Velde behoorende stuk weiland te Heiloo, genaamd de Noord, groot 2,30,00. Strijkgeld: W. Schermer voor 82. Gemijnd voor Jacob Pels op 98. b. drie stukken weiland in den Sluispolder te Bergen groot 3,61,90, behoorende aan het gasthuis te Alkmaar Strijkgeld W. Schermer voor 400. Gemijnd door I. J. F. Wijnkamp op f 461. Den 23 december 1891, des namiddags te 2 uren, wordt blijkens achterstaande advertentiein een der lokalen van het departement van justitie te 's-Gravenhage aanbesteed: het uitbreiden van de strafge vangenis te Alkmaar, geraamd op 143,500. Aan wijzing op donderdag, 17 December 1891, des middags te 12 uren. BURGERLIJKE STAN D. ONDERTROUWD. 26 Nov. Maurits Simon Fortuué Langedijk, alhier en Rosetta Catharina de Haas te Amsterdam. GEBOREN. 26 Nov. Jacob Z. van Cornelis Butter en Dirkje van der Molen. OVERLEDEN. 27 Nov. Johanna Elisabeth Gerardina, D. van Theodorus Hubertus van Soest en Elisabeth Hermann ruim 5 m. TWEEDE KAMER. Den 26 heeft de heer Rutgers van Rozenburg verklaard tegen een inkomstenbelasting nog dezelfde bezwaren te hebben als bij de ontwerpen Grobbee, maar zijn vei'zet zou hij alleen kunnen opgeven bij afschaffing of belangrijke vermindering der mutatierechten. Eene slechte belasting is minder kwaad dan eene economisch verkeerde. Hij zou den minister aanraden de invoering van een progressief mutatierecht1 pet. bij overdracht binnen 20 jaar 2 pet. binnen 40 jaar3 pet. binnen 60 jaar, een en ander gepaard met de heffing van eenige percenten op de goederen in de doode hand. Den 27 werd na onderzoek der ingekomen geloofs brieven, tot de toelating van den heer Havelaar besloten, nadat hij den eed zal hebben afgelegd. Ingekomen is een wetsontwerp betreffende de heffing der grondbelasting in 1892. De indische rekeningen werden ten onderzoek in handen eener commissie gesteld. Den 1, des voormiddags te elf uren, zullen in de afdeelingen verschillende kleine ontwerpen onderzocht worden. Na hoofdstuk II der Staatsbegrooting komen verschillende wetsontwerpen van geringen omvang in behandelingalsmede de interpellatie Schreinemacher over de vermindering van het garnizoen te Maastricht. De minister van buitenlandsche zaken was het eerst aan het woord bij de voortgezette behan deling der Staatsbegrooting voor 1892. Dankbaar voor den ondervonden steun en het uitgesproken vertrouwen, hoopte de regeering spoedig door hare daden te toonen aan dat vertrouwen te beantwoorden en dat zij de weinige weken sedert haar optreden niet voor den wetgevenden arbeid verloren had doen gaan. Hij herhaalde dat als de kracht eener regeering gelegen is in hare homogeni teit, hij dan verzekerd was van hare kracht. Bij haar optreden heeft de regeering hare hoofdwerkzaamheden in drie zaken gezocht uitvoering te geven aan de grond wettelijke bepalingen omtrent het kiesrecht, wegneming der fouten in het belastingstelsel en voorts regeling der defensie. Zij doet alles om tot de verlangde spoedige oplossing te komen. Den minister van oorlog is een zetel aangeboden, omdat men groot vertrouwen stelde in zijne kennis en voortvarendheid. Door zijn werk kan een spoedige regeling worden verwacht, waarin de persoon lijke dienstplicht op deu voorgrond staat, geene krachten ongebruikt blijven en geene vermeerdering van lasten opgelegd zal worden. Verder behandelde hij uitvoerig de ter sprake gebrachte maatregelen in het belang van de werklieden en tot verbetering van de verhouding tusschen den werkgever en den werkmandaarbij de verzekering gevende, dat al wat strekken kan om de onderste lagen der maatschappij, waarop in het algemeen te min gelet iste beschermenrekenen kan op den steun der regeering. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1