Burgerlijke Stand. Stadsbericliten. Gevonden Voorwerpen, 338e Staatsloterij. Telegrafische Berichten. Beurs- en Marktberichten. BURGERLIJKE STAND. De vergadering van de afdeeling Zijpe der Hol- landsche Maatschappij van landbonw, den 30 aan de Schagerbrug gehouden, werd slechts bijgewoond door 7 leden en bij afwezigheid van den voorzitter, nam de heer Bossen de leiding waar. Na opening der vergadering en voorlezing en goedkeuring der notulen werd door den heer A. Schermer een beknopt en zaakrijk verslag uit gebracht van de laatstgehondene algemeene vergadering te Alkmaar. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van het hoofdbestuur, houdende mededeeling dat met primo Januari het maandblad vervalt en daar voor een weekblad in de plaats zal komen, dat aan alle leden der Maatschappij gratis zal worden toegezonden. Ter vervanging van den heer K. A. Kaan, werd daarna tot tweeden voorzitter gekozen de heer J. Bood. Met het oog op de geringe opkomst stelde de heer Schermer voor, in het vervolg de vergaderingen te houden des avonds ten 6Va uur en dan zooveel mogelijk met lichte maan, welk voorstel ondersteund werd en met algemeene stem men aangenomen. De heer Koelman bracht nog ter sprake het aangeprezen middel om. de graslanden door eggen los te maken en gaf als zijne meening te kennen, dat deze op kleigronden niet kan worden aangewend. Daar door gaat te veel gras verloren en ook het doel: het losmaken van den grond op voldoeude diepte, wordt niet bereikt, welke meening door anderen ten volle werd be aamd. De heer Bood was van oordeel, dat het goed is om, vooral op zand- of minder zware gronden, de ket- tinghort daarover te halen. De vergadering werd daarna gesloten. Op de voordracht voor onderwijzeres te Burger- brug zijn geplaatst de dames 1° J. H. PJ E. Peteri, En schedé 2° D. Haverkorn en 3° G. de Boer, beiden te Cal- lantsoog. De zomer van hot jaar 1891 heeft meest alle ge wassen minder goed doen gedijen dan anders. Wat meestal samengaat, gebeurt ook nude prijzen dier gewassen zijn gestegen. Om te bewijzen, hoe door goede prijzen een eenigszins minder voordeelige oogst meer dan hersteld kan worden, zij medegedeeld, dat te Koedijk een bou wer woont, die dit jaar van l1/t bunder (40 snees) on geveer evenveel in zijne beurs krijgt als verleden jaar van 3V4 bunder (130 snees). Hij roept: »leve de kool, weg met de suikerbiet!" Den 27 trad in eene buitengewone Nuts-vergade- ring van het departement Oudkarspel voor een talrijk, ook van elders opgekomen gehoor, als spreker op de heer J. H. Lamping, predikant te Naaldwijk, vroeger te Ha- ringcarspel. In eene welsprekende rede stelde hij in het licht de nooden en behoeften der volksklasse in de ver schillende landen van ons werelddeel en in het bijzonder van ons eigen land. Na de pauze, ging de spreker na wat z i. gedaan moest worden wel niet tot geheele wegneming der kwaal, maar dan toch tot verzachting der maatschappe lijke nooden, waartoe zijn opwekkend woord niet ach terwege bleef. Met onverdeelde aandacht werd de keu rige rede ten einde toe bijgewoond. Van de gegeven ge legenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Den 29, van 1 tot 23/4 ure namiddags, heeft de heer P. Domela Nieuwenhuis gesproken in de zaal van den heer Jb. Appel te Slijp Een zeer groot pu bliek, zoo van Rijp als uit omliggende gemeenten bouwvallig, en het had slechts een verdieping, terwijl het van binnen als een paleis versierd was; onze majoor juichte. Hij wreef zich in de handen en vertelde ieder dat hij ging trouwen. Hoe zou ik dat kunnen latennu ik zulke prachtige kamers heb zeide hij in vollen ernst. Hij werd hoe langer hoe meer ingenomen met Bm en met hen, die hem hielpen. Dat werk duurde een maand. Al dien tijd werd de majoor steeds zachter voor ons politieke misdadigers, gestemd en schonk hij ons zelfs eenige voorrechten. Op zekeren dag liet hij J-—ki bij zich roepen. Jki," zeide hij, »ik heb je gegriefd, ik heb je on rechtvaardig laten straifen. Daar heb ik berouw over. Begrijpt gij Ikik heb berouw Jki antwoordde, dat hij het volkomen begreep. Begrijpt gijdat ikik je chef, je heb laten roe pen om je vergiffenis te vragen Kunt ge u dat voorstel len Wat zijt gij voor mij Een worm minder nog, gij zijt een dwangarbeider, en ik bij de gratie Gods majoor! Majoor, begrijpt gij dat?" Jki antwoordde dat hij ook dat begreep. Welnu dan, ik wil mij met u verzoenen. Doch ge voelt gij wel wat ik doe? Gevoelt gij al de grootheid van mijn daad. Zijt gij in staat dat te gevoelen en te waardeeren?" Jki vertelde mij dat voorval. Er was dus nog een zweem van menschelijk gevoel in dat verdierlijktedronken wezen. Wanneer men zijn denkbeelden en zijn geestelijke ontwikkeling in aanmerking neemt, moet men bekennen, dat die daad werkelijk edelmoedig was. Misschien had de voortdurende toestand van dronkenschap hior het zijne toe bijgedragen Het ideaal van den majoor werd niet verwezenlijkt hij trouwde niethoewel hij besloten was een vrouw te nemen, zoodra zijn huis geheel in gereedheid zou ge bracht zijn. In plaats van te trouwen werd hij in verhoor genomen en raadde men hem aan zijn ontslag te nemen. Oude zonden uit den tijd dat hij nog inspecteur van politie was waren aan het licht gekomen die slag verpletterde hem. Al de dwangarbeiders verheugden er zich echter in toen het gerucht verspreid werd voor hen was het een feest, een plechtigheid. Men beweerde, dat de majoor als een oude vrouw schreide en klaagde. Doch er was niets aan te doen. Hij moest zijn ontslag nemen zijn twee schimmels en alles wat hij verder bezat verkoopen weldra verviel hij tot armoede. Later ontmoetten wij hem somtijds gekleed in een versleten burgerjas met een militaire pet. Hij zag de dwangar beiders met een strengen blik aan, doch zijn gezag was met zijn majoorsuniform verdwenen. Zoolang hij onze chef was geweestwas hij een godheid in militaire kleerenmaar nu hij die verloren had geleek hij een lakei. an hoeveel belang is voor zulke menschen de uniform! Deze uitdrukking bezigden vele militaire komman danten. (Wordt vervolgd.) was tegenwoordig. Het ondorwerp was »de liberale be lofte bij de stembus en de nakoming er van." Aan het debat werd door niemand deelgenomen. In de vorige week overkwam de postkar van Rustenburg naar Purmerend tusschen eerstgenoemde plaats en Uraein een ongeluk, dat boven verwachting nog goed afliep. Het paard schrikte voor een kar, met honden bespannen, waardoor het achteruit van den dijk liep, met het gevolg dat de postiljon zich bezeerde en het tuig brak. De postiljon had geen ernstige verwon dingen bekomen, zoodat hij, na het tuig voor een ander verwisseld te hebben, de reis kon vervolgen. KOEDIJK Gehuwd: 19 Nov. Pieter Commandeur, wedr. van Aafje Commandeur, wonende te Anna Paulowna en Pie- tertje Hoogwater, weduwe van Jan Bleeker, wonende te Koedijk. Geboren10 Nov. Trijntje, D. van Cornelis Kooij en Evertje Blom. 21. Anna, D. van Huibert Beers en Guurtje Zijp. Overleden: 5 Nov. Wilhelmina Blokland, 49 j., echtg. van Hillebrand Lammerschaag. HEERHllBOWNAKD. November. Ondertrouwd D. Tauber, kwartierm. bij de marine, 24 j. en S. Dubblinga 25 j. GetrouwdJ. Meijer en A. IJff. D. Tauber en S. Dubblinga. GeborenKlaas en Jan, Zoons van J. Haringhuizen en G. Hoogendijk. Jacob, Z. van J. Koemeester en T. Steur. Michiel, Z. van J. Groot en E. Jansen. Aaltje, D. van K. Kos en E. Boekestein. Laurent.ius, Z. van J Buren en C. Berger. Overleden Eefje de Beurs, 8 m. Pieter Rood, 61 j., ongeh. Pieter Hes, wedr. van G. Kuiper, eerder van M. Brouwer, nog eerder van G. van Mijten, 77 j. SINT PAVCKAS. Gehuwd. Geene. Geboren: 4 Nov. Aaltje, D. van Jan Kooij en Sijtje Bankersen. 7. Marijtje, D. van Andries Oudes en Kniertje Ooijevaar. Overleden. Geene. Den 28 trad do heer F. Domela Nieuwenhuis in het lokaal Harmonie als spreker opdaartoe uit- genoodigd door de afdeeling Alkmaar van den Neder- landschen sociaal-democratischen Jongelingsbond. Voor een talrijkbijna uitsluitend uit werklieden bestaand publiekschetste spreker den grondslag der sociaal- democratiemet het doei voornamelijk zijne geestver wanten op te wekkenden strijd zuiver te houden zonder zich van het hoofddoel het kapitaal in dienst van de gemeenschap te laten afleiden door zooge naamde sociale hervormingszucht, tegenwoordig aan de orde van den dag Met gerechtvaardigden trots wees spreker er op, hoe door het optreden van de sociaal democratie de belangstelling voor maatschappelijke her vorming allerwege was levendig geworden de sociale quaestie was schering en inslag bij hoog en laag, bij behoudende en vooruitstrevende partijen. Hoezeer zich verheugende in deze allerwege opgewekte overtuiging dat verbetering komen moet, sprak hij met zeer weinig waardeering van de pogingen o. a. van Duitschland's Keizer, van den Paus, van generaal Booth en van de onlangs hior te lande en in Belgie gehouden ehristelijk- sociale congressen. Van hoogerhand was z. i. voor het proletariaat geene verbetering te wachten, die kon en mocht het alleen aan zich zelf te danken hebben. Eerst dan kan z. i. eerst van een werkelijk gezonder toestand sprake zijn wanneer de socialisten door eigen kracht overwinnaars zullen gebleven zijn in hunnen strijd tegen het kapitalisme d. i. het kapitaal in dienst van enkelen tegenover de gemeenschap. Eerst dan, wanneer het kapitaal het kind van den arbeid weder wordt wat het oorspronkelijk is geweest: de dienaar en de steun van den arbeid en niet, zooals thans juist omgekeerd de arbeid staat in dienst van het kapitaal, zal de socialist zijn doel hebben bereikt. Naar krachtige internationale vereeniging van allen, onder alle standen want niet alleen het zoogenaamde volk lijdt onder den ongozonden toestand moet dan ook met onverflauwden ijver wor den gestreefd, want zóó alleen kan met eenige hoop op goeden uitslag het op krachtige wijze internationaal ver bonden kapitaal worden bestreden. Van de door den spreker aangeboden gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Den 1 herdacht de heer F. B. Kraakman alhier den dag, waarop hij vóór 40 jaren de betrekking van ambtenaar ter gemeente-secretarie aanvaard had. Dat die dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan, zal een ieder beseffen, die dien trouwen bedaarden en eenvou- digen ambtenaar kent, met wien zoovele ingezetenen in zijne veertigjarige loopbaan in aanraking zijn gekomen als gevolg van de hem in het bijzonder opgedragen werk zaamheden in zake de nationale militie, de schutterij en het armwezen. Reeds bij zijne komst ter secretarie te even 9 uren werd hij geluk gewenscht door de aldaar bijeen gekomen gemeeDte-ambtenaren, die hem als eene blijvende herinnoring aandien voor hem onvergetelijken dag, bij mon de van den secretaris een geschenk aanboden, bestaande in een zeer fraaien barometer en een kristallen vaas op zilveren voet, voor sigaren. Te kwartier voor twaalven genoodigdom te verschijnen in de vergadering van burgemeester en wethouderswerd hij daar met eene toespraak van den burgemeester, namens den raad en het collegie van burgemeester en wethouders hartelijk gelukgewenscht met dezen dag, terwijl hem als een be wijs van tevredenheid over zijne trouwe en nauwgezette plichtsvervulling een zeer net te Alkmaar bewerkte gemakkelijke stoel ten geschenke werd gegeven. Ook van particulieren ontving hij verscheidene blijken van belangstelling. Mogo het dien ambtenaar gegeven zijn nog geruimen tijd in gezondheid en met lust zijne be trekking te blijven waarnemen. Den 1 is ten stadhuize door burgemeester en wet houders van Alkmaar aanbesteed de levering, ten dienste van het onderhoud van straten, pleinen en we gen in 1892, van: a. 45600 stuks Ben-Ahin keien, ge raamd per 1000 op 90 en op 135 voor de verband- keien. Gegund aan de heeren Ernest Janssen en E. Soupart, exploitanten van keiengroeven te Luik, voor 85 en 127 per 1000; b. 127000 stuks straatklinkers, Waal vorm Vechtsteen, geraamd op 18.50 per 1000. Gegund aan den heer P. Messelaar, alhier, voor 18.79 per 1000; c. 277000 stuks friesehe gele straatklinkers, geraamd op 3336. Gegund aan den heer C. de Wild, alhier, voor 12.48. GETROUWD. 29 Nov. Pieter Post en Anna Elisabeth Kooij. GEBOREN. 29 Nov. GeertruidaD. van Meindert Arnoldus Beke- dam en Gesina Koop. CorneliaD. van Jo hannes Kramer en Trijntje de Moor. 30 PetronellaD. van Petrus van der Steen en Helena Wahlen. Anna Maria, D. van Petrus Zeegers en Johanna Maria Molenaar. OVERLEDEN. 30 Nov. Wilhelmina Catharina. D. van Petrus Adrianus Krook en Dieuwertje van Zanen, 10 d. in de maand November 1891 Een dasspeldjeeen borduurlap een portemonnaie, in houdende 13 cent8 koedekken met verschillende merken; een lederen paardenkeellap twee haarspelden een bon te dames halskraagoen sprei van een kinderwagen eenige rozenkransen elf bakjes een doos met pennen eene parapluie een zilveren oorbelletje een zakmesje een paardenbiteen bont boezelaareen blauw potlood een moer van een wagen een stel ijzer van een baseu- le een ledige portemonnaie een zwarte polsmofeen zwarte dames halskraageen ring van een parapluie een sleuteleen portemonnaie, inhoudende 6 cent. Alkmaar De commissaris van politie 1 Dec. 1891. F. G. O. J. FUNDTER. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van 1 December. G. H. B., A. M. en N. G. K. B., Alkmaar, mishande ling, vrijgesproken. L. S., Rijp, vernieling, 14 dagen gev. J. T., W. F. en D. F., Egmoud aan Zee, beleediging enz., 2 dagen gev. F. G., Egmond aan Zee, beleediging, 1 week gev. G. L. en H B., Schagen, mishandeling enz., 14 dagen gev. G. v. t. H., Helder, beleediging, 8 dagen gev. P. B. en J. M., jachtovertreding, vonnis bevestigd. P. H., Zijpe, mishandeling, 1 maand gev. J. F., Schagen, mishandeling, f 1 boete, subs. 1 dag hecht. T. d, R., Hoorn, diefstal, 6 maanden gev. J. B. en A. B., Schoorl, mishandeling, vrijgesproken. 2e klasse, le lijst, 30 November. Nr. 17200 1500; Nr. 9168 J 1000; Nr. 3307/400; Ns. 2061 en 19985 100. 2e klasse, 2e lijst, 1 December. Nr. 15754 f 20.000; Nr. 8931 J 5000; Nil 5395/2000; Ns. 18065 en 19716 1000; Nr. 12720 f 400; Ns. 9548 en 9832 f 200; Ns. 240, 1061, 5864,8547, 12405, 12463, 15251 en 15973 100. Tweede Kamer. 's GRAVENHAGE, 1 December. De heer Havelaar werd beëedigd. Het algemeen debat over de begrooting is afgeloopen na een scherp debat tus schen den hoer Keuchenius, die de katholieken beschul digde, de christelijke beginselen te hebben prijsgegeven door hot vorig kabinet te bestrijden, wat de heer Schaep- man ontkende en waartegen de heer Harte namens alle katholieken protesteerde. De motie-Tijdens, bestreden als onpractisch onlogisch en prematuurwerd verworpen met 80 tegen 1 stem. De Regeering heeft volgehouden, dat de kieswet zal worden ingediend zoodra de voor bereiding is afgeloopen. ALKMAAR 30 Nov. Aangevoerd 14 koeien en ossen f 160 a 200 92 vette kalveren 40 a 100, per pond f 0,80 a 0,90, 19 nucht. kalveren f 8 a 16 799 vette schapen f 20 a 32, 296 vette varkens f 0.34 a 0,48 per pond 22 magere f 9 a 13, 4 paarden f 60 a 200. HAARLEM 25 Nov. Aangevoerd 37 stapels kaas, uit makende 4279 stuks. weg. 8519 P. Hoogste prijs f 32, HAARLEM 25 Nov. Aangevoerd 2 koeien f 180 a 150, 21 nucht. kalv. f 11 a 7 42 schapen f 19 a 10. SNEEK 24 Nov. Boter, le soort f 54,50. Vereeniging le soort f 54,a 56,2e soort f 53, 3e soort f 52, 4e soort f 50. Aangevoerd 454 vierde en 64 achtste vaten. FEB XELEURAAF. PURMEREND 1 Dec. Aangevoerd 288 runderen 7 stieren handel vlug prijshoudend, 78 vette kalveren f 0,70 a 0,90 per K. G. handel matig, 116 nucht. dito f 8 a 22 per stukhandel matig 28 paarden 2915 schapen en lammerenvette stugoverhouders prijshoudend, handel matig 294 vette varkens f 0,30 a 0,47 per P. 58 magere dito f 7 a 12237 biggen f 2 a 5, beide handel stug, 790 Ganzen f 2,40 a 3,50, 145 Zwanen f 9,a 10, Kleine kaas f 34,50middelb. f 30,—commissie f 29,aangevoerd 168 stapels. Boter f 1,40 a 1,50 per K.G.aangevoerd 895 P. Kipeieren f 6,a 7,per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2