No. 144*. Brie en MTegentigste Jaargang, 1891. WOENSDAG 2 DECEMBER. TWEEDE BLAD. Buitenland. Binnenland. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers W,DO. Telefoonnummer Prijs der gewone Advertentiën Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. HEIiOIE. In de op den 27 des avonds te Brussel, onder voorzitterschap van den heer Yanderkindere, ge houden algemeene vergadering van den Liberalen Bond werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waariu medegedeeld werd dat het comité zich niet kon aan sluiten bij de formule van algemeen stemrecht zonder meer, onder bijvoeging, dat de algemeene Raad van den Bond overtuigd isdat het algemeen stemrecht thans niet voor Belgie past. Het verslag geeft vervolgens uit drukking aan het stellige besluit van den Bond om het door de regeering voorgestelde kiesrecht-ontwerp te ver werpen, aan welk ontwerp de heer Beernaert zijnen steun gegeven heeft. De heeren Graux en Buis legden verklaringen af in gelijken zin. De voorstellen van het rapport werden aangenomeu en de heer Vanderkindere werd herkozen als voorzitter. DV1TSCHL/11V». Rijksdag. Den 27 is een aanvang gemaakt met de eerste lezing der begrootingnadat het wetsontwerp tot wijziging der wet op de ziekenfondsen aangeuomen was. Bij de behandeling der begrooting gaf de minister van finan ciën een overzicht van den vermoedelijken toestand der geld middelen over l891/92. Hij raamde het tekort op 8,000,000 Mark. De opbrengst der invoerrechten ondervond den invloed van de beraadslagingen over do handelsverdragen, in zoo verre namelijk dat de exporteurs eene afwach tende houding aannamen. Betreffende de uitgifte der leening was nog niets vastgesteld in de eerst volgende maanden was zij nog niet noodig. De gedrukte stem ming der 3 pets. fondsen was een. gevolg van de zenuw achtigheid der beurs. Het was onjuistdat alleen een 4 pets type kans van slagen had. Hij hoopte gunstiger voorwaarden te kunnen bedingen. Aan de rededen 27 door den Rijkskanselier von Caprivi gehoudenworden nog de verdere bijzonder heden ontleend. Hij verdedigde het ten vorigen jare door Duitschlaud met Engeland gesloten verdrag; Duitschland was daarbij volstrekt niet slecht afgekomen. De ver wijten tegen de regeering gericht wegens het intrekken van de dwangmaatregelen betreffende de passen voor Elzas- Lotharingen en wegens het openstellen der oostelijke grenzen voor vreemde arbeiders, werden door hem weer legd. Die intrekking had bijgedragen tot het één worden van de Rijkslanden met het Rijk, en de toelating der arbeiders geschiedde in het belang van den land bouw. Ook in do verkiezing van Stablewski en in het toelaten van het Poolsch bij het bijzonder onderwijs kon geene reden tot ongerustheid gelegen zijn. Hij veroor deelde met nadruk het militaire pessimisme dat zich in den laatsten tijd in Pruisen veel liet waarnemen. Geen natie heeft voor den eerstvolgenden oorlog zoovele goede kansen als de duitsche. Ook de verplaatsing van troepen op de russische enfr.msche grenzen gaven tot ongerustheid geen aanleiding. Daar tegenover hebben Duitschland en Oostenrijk hunnen plicht gedaan. De duitsche staatkunde verkeert in het zeer gelukkige geval van te kunnen steunen op een uitstekend leger en op de onverdeelde offervaardigheid van de bevolking. Bij de op den 28 voortgezette beraadslaging over de staatsbegrooting trad niemand op ter verdediging van het den 27 door Caprivi bestreden streven der dag bladen en der aanhangers van prins Bismarck om on gerustheid onder de bevolking te verwekken. Alleen de heer Buhl, nationaal-liberaal, verlangde dankbaarheid jengens prins Bismarck terwijl een der conservatieven diens beschermende staatkunde verdedigde. Beiden echter verklaarden in het algemeeu met Caprivi in te stemmen. Alle redenaars drongen aan op spaarzaamheid in de militaire uitgaven. De heer Bebel schetste, evenals in vroeger door hem gehouden redevoeringen, den aanstaanden ondergang der maatschappij in do verschillende Staten alleen de sociaal democraten hadden volgens hem eene toekomst. Hij laakte sterk de opdrijving der uitgaven en beweerde verderdat de ongerustheid niet alleen door de dag bladen werd verbreid daartoe droegen ook bij de rede voeringen van zekeren hooggeplaatsten persoon, die zelfs bij de beëediging van roeraten de sociaal-democraten bad aangeduid als binnenlandsche vijanden. De voorzitter riep hem tot de orde omdat het niet geoorloofd was, uitingen des keizers aan kritiek te onder werpen. De democraat Payer zeideMen moet aan deze bij zondere ontboezemingen van hooggeplaatste personen geene overdreven beteekenis hechten, zooals uit sensatie zucht of om oogendienarij wel meer geschiedt. Verder verlangde hij opheffing der graanrechten en een twee jarigen diensttijd. Ook meende hij dat men bij den tegenwoordigen toestand der geldmiddelen moest afzien van de uitbreiding der oorlogsvloot. Zoowel deze spreker als Bebel wenschten dat prins Bismarck in den Rijksdag mocht verschijnenom het mislukken zijner staatkunde mede aan te zien. De Rijkskanselier hield nog slechts eene korte rede. Hij verklaarde, dat wanneer het fonds voor de geheime uitgaven was toegestaan het Welfenfonds wel niet aan den hertog van Cumberland zou worden terug gegeven maar dat van de wijze waarop het besteed wordtbij den Landdag rekenschap zou worden afgelegd. DES? E R A RH E1V. De leider der radicale oppositie in het Lagerhuis Christiaan Paulsen Berg is den 28 des nachts in den ouderdom van bijna 62 jaren, aan eene be roerte overleden. EWCUEIiAlirD. Het Parlement zal den 9 Februari geopend worden. De Standard verneemt uit Berlijn, dat aangezien Rus land weigert mede te doen aan eene manifestatie der zeemacht in de chineesche wateren, de mogendheden zich zullen bepalen tot het beschermen hunner onderdanen. Het is niet onmogelijk dat de chineesche regeering de hulp van Engeland, Duitschland en de Vereenigde Staten zal inroepen om den opstand te onderdrukken. Aau de Daily Chronicle wordt onder dagteekening van den 27 uit Tientsin geseind, dat, volgens berichten door Lihungchang ontvangen, de keizerlijke troepen getuigen waren van den moord op de belgische zendelingen zonder iets te doen om het te verhinderen. De opstandelingen uit Mongolië trokken zuidwaarts. Eene botsing met de keizerlijke troepen was dus onvermijdelijk. Voor eenigen tijd ontstond te Bristol verschil van gevoeleu tusschen de schoenmakers en hunne knechts over de rangschikking van het werk. Nadat overeenge komen was de beslissing aan een scheidsgerecht op te dragen kwam deze ten nadeele der knechts uitdie vervolgens weigerden zich daarbij neer te leggen en tot werkstaking overgingen. L)e patroons hebben daarop zich vereenigd en besloten hunne werkplaatsen te sluiten, na waarschuwing Voor Oost-Dorset is de conservatieve candidaat Hum phrey Stunt met 347 stemmen meerderheid tot lid van het Lagerhuis gekozen de candidaat der partij van Gladstone bekwam 4074 stemmen. FR AAK RIJK. De commissie uit de Kamer die belast was met het onderzoek der geloofsbrieven van den te Rijsel verkozen socialist Lafargue, heeft zijne toelating voorgesteld, op grond dat hij werkelijk franschman is. Den 26 heeft die afgevaardigde het socialistisch congres te Lyon geopend aldaar werd o. a. aangenomen een manifest aan de 34000 werkstakers van Pas de Calais. In don ministerraad werd den 28 een wetsontwerp betrekkelijk de handelsverdragen goedgekeurdwaarbij aan Nederland en eenige andere landen gunstiger voor waarden worden toegestaan. Dit betreft echter niet het tarief der invoerrechten, maar de bepalingen betrekkelijk de maritieme betrekkingen enz. Dat ontwerp geeft aan de regeering de bevoegdheid het minimum tarief toe te passen met ingang van 1 Februari 1892 voor die landen, die op 't oogenblik reeds van het conventioneole tarief genieten. Wederkeerigheid ten opzichte der fransche handelswaren wordt daarbij niet verlangd. Den 30 is te Lens de arbeid in de mijnen hervat. De stad is wegens die gebeurtenis in feestdos. Kamer. Den 28 werd beraadslaagd over het verdrag met Dahomeij. Na levendige besprekingen stelde de heer Pichon voorhet ontwerp naar de regeering terug te zenden, en haar te verzoeken een ander ontwerp-verdrag aan te bieden. Dit door de regeering bestreden voorstel werd verworpen met 389 tegen 108 stemmon. ITJtLIE. Den 28 zeide de afgevaardigde Bovio in de Kamer, dat eene interpellatie over de staatkunde der regeering ten opzichte van het pausdom onmiddellijk behandeld diende te worden, vooral na de verklaringen, dezer dagen door een minister van een bevriend Rijk gedaan. De minister van buitenl. zaken antwoordde, dat hij den tekst der woorden, door den heer Bovio aan dien minister toegeschreven, niet voor zich had, maar dat hij het onmogelijk achtte, dat dergelijke verklaringen waren afgelegd, vooral niet door eene bevriende regeering. In elk goval, zeide hij ten slotte, bestaat er voor ons geen romeinsche kwestie. Deze woorden werden toegojuicht. Op het internationale vredes-congres te Rome is door de patriotten-partij in Polen een uitvoerig stuk ingeko men, waariu de verdeeling van het koninkrijk Polen be treurd werd en voorstellen gedaan werden, waardoor het op nieuw tot één kon worden gebracht. In dat stuk werd ook uiteengezetdat het 't recht en de plicht der mogendheden was, op te komen tegen de wijze, waarop Rusland zijne poolsche onderdanen behandelt. OOSTEARIJK-HOA'ttARIJE. In de zitting van de oostenrijksche delegatie van den 27 verdedigde de heer Zollinger de wereldlijke macht van den Paus. On derscheidene afgevaardigden gaven hun volkomen ver trouwen in graaf Kalnoky te konnen. De verslaggever, prins Windischgratz, sloot zich aan bij het door den heer Zollinger in het midden gebrachte. Hij hoopte, dat het vraagstuk der wereldlijke macht van den Paus zou worden opgelost op vredelievende wijze, in katholieken geest en door Italië zelf. Graaf Kalnoky beantwoordde den heer Zollinger. De door dezen ter sprake gebrachte kwestio was een van die vraagstukkenwaaromtrent men nog geene practische oplossing had kunuen vinden. De regeering wensohte, dat vrede heersche tusschen het pausdom en het ko ninkrijk Italië en wat de bevolking van Oostenrijk be treft, zij wil in vrede leven met de italiaansche bevolking. De begrooting van buitenlandsche zaken is daarna aangenomen. De begrootingscommissie uit de oostenrijksche delegatie heeft den 30 de marinebegrootiug ongewijzigd aange nomen. De minister van marine verklaarde dat de oostenrijksche marine op dit oogenblik slechts twee oor logsschepen bezitgeschikt om dadelijk in dienst te worden gesteld. De andore pantserschepen beantwoorden niet meer aan de eischen van dezen tijd. Het was dus noodig de vloot belangrijk uit te breiden. Gewenscht worden eene flotille van torpedobooten en zes nieuwe pantserschepen, groot model. KlIMEME. De Koning heeft de Kamerzitting ge opend met eene Boodschap, waarin hij verklaarde, dat de banden tusschen stamhuis en land nog nauwer zijn toegehaald; dat de betrekkingen met buitenlandsche mo gendheden bevredigend zijn, en de thans in het land heer- schende rust eene levensvoorwaarde voor Rumanië is. De geldmiddelen zijn in goeden toestand; de begrooting levert een overschot op. CmWA. Uit Shanghai wordt gemelddat volgens een gerucht de opstandelingen de stad Chao-Yang in de provincie Shingkin ingenomen hadden en op Peking aanrukten. Uit Peking wordt van den 29 gemelddat ten noor den van den groote muur twee opstanden uitgebroken zijn. Eene kleine stad ten noord-oosten van Kinchow was door de opstandelingen bezet. Het garnizoen van Shan ghai was tegen de opstandelingen uitgezonden. Een andere nog ernstigere opstand was uitgebroken in het district Takoy, ton noordeu van Kaipings. De Man darijnen maakten gemeene zaak met de aanvoerders dei- opstandelingen. Ten gevolge daarvan beloofden laatstge noemden de bevolking te sparen indien men hun vol komen vrijheid van handelen zou laten tegenover de christenen. De woningen der europeesche zendelingen en die der christelijke inboorlingen werden daarop aan de oproerlingen overgeleverd. Met eene afschuwelijke wreedheid werden toen driehonderd christenen vermoord. Lihungchang zond per spoor eenige duizenden man schappen naar het tooneel van den opstand. TWEEDE HARE R. Vervolg van de zitting van den 26. De minister van binnen 1. zaken verde digde de intrekking der aanhangige wetsontwerpen na de verkiezingen. De bedoeling daarvan was, om alle loden in de gelegenheid te stellen van den beginne af zich met het onderzoek er van bezig te houden. Practische bezwaren had die intrekking niet gehad. Wat het alge meen werkplan betreft, zeide hij, dat regeling van het kiesrecht de hoeksteen van den wetgevenden arbeid dezer regeering was. Terwijl die steen uitgehouwen en gereed gemaakt wordt, is het zeer gewenscht de noodige ver beteringen aan te brengen in de woning, om de bewo ning te veraangenamen. Onjuist is, dat er verschil zou bestaan tusschen den min. v. financien en dien van bin- nenl. zaken. Hij ziet niet in, waarom men niet zou kunnen werken aan dringend noodige regelingen betref fende belastingwezendefensieleerplicht en sociale re- gelingeu, zonder afbreuk te doen aan de kieswet en herinnert o. a. aan het gebeurde na het optreden van Thorbecke in 1849, toen door de geheel andere omstan digheden de kieswet spoedig ingediend kon worden en toch zonder eenig verzettijdens de voorbereiding dier wet, do hervorming der scheepvaart-verdragen werd on dernomen, zeker eene der grootste economische hervor mingen der laatste 50 jaren. De minister van justitie behandelde uitslui tend eenige speciale punten. Den heer Kerdijk antwoordde hij, dat aan de instelling van een departement van ar beid door deze regeering niet gedacht wordt. Wat de door dien heer gewenschte splitsing van arbeidsaange- legenheden betrof, het was der regeering niet mogelijk, die binnen enkele weken na haar optreden door te voe ren. In de kwestie van den eed, zoowel in straf- als in burgerlijke zaken, zoowel den fiscalen als den ambtseed, stelt hij veel belang, zooals hij reeds als lid der Kamer getoond heeft. De regeling van de oude kwestie van scheiding van kerk en Staat, welke van de vorige regee ring niet, doch wel van deze verlangd wordt, is niet zoo gemakkelijk, vooral niet bij de verschillende wenschen, die hieromtrent bestaan. De een wil toch inkrimping, de ander uitbreiding. Maar de regeering denkt niet het minst aan grondwetsherziening, door den heer Noordtzij ver langd. (Gelach). Hij zet uiteen, waarom een ontwerp bij het pas gesloten compromis tusschen de verschillende meeningen, naar zijne meening, weinig kans van slagen zou hebben, als het uitging van liberalen. Meer en meer blijkt, dat de kerk de sociale beginselen wil gronden op den bijbel. Nu is hij niet ongerust voor de Staatskerk maar wel voor den kerkelijken Staat. Daartegen zal hij waken zooveel hij vermag. De godsdienst is een groote

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5