338e Staatsloterij. Stadsberichten. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. digden, zijnde ruim 400,000 meer dan het hoofdbe stuur voor het in werking treden der verzekering bepaald had. Tot president-commissaris werd gekozen de heer mr. W. O. Th. van Oudheusden van Achttienhoven. De kiesvereeniging A mateis Bnrgorij" te Amster dam heeft den 30 met 25 tegen 2 stemmen eene motie aangenomen, waarbij zij, overtuigd van de noodzakelijk heid van een eendrachtig samengaan der liberalen te Amsterdam, in het belang van de zegepraal der liberale beginselen, als haar gevoelen uitsprak, dat de oprichting eener centrale kiesvereenigingwaarin met name Bur gerplicht, Grondwet en Amstels burgerij zich oplossen, daartoe de wijste weg is; het bestuur werd gemachtigd, in dien geest werkzaam te zijn. Te 's-Gravenhage is den 30 des namiddags plotseling overleden de heer mr. M. A van den Acker, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, na des ochtends aan de werkzaamheden van het college nog te hebben deel genomen. De Voorzitter der Tweede Kamer heeft den 1 aan de leden een luisterrijk gastmaal aangeboden. Den 1 heeft de nieuw benoemde burgemeester vau Rotterdam de heer Lijcklama a Nijeholt in eene bui tengewone raadszitting zijne betrekking aanvaard Den 1 is aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Leeuwarden aanbesteed het verbouwen en uitbreiden der gebouwen van dat bestuur, strekkende in hoofdzaak tot het maken eener zaal voor de vergadering der Prov. Staten, vertrekken voor de vergaderingen der afdeelingen, koffiekamer enz. Van elf inschrijvers was de laagste de heer Gustaaf Jansen te Leeuwarden voor f 90,586. De raming was f 91,395. De Staatscourant van den 1 bevatte de statuten der vereeniging tot instandhouding van het monument te Leeuwendat na den watersnood in 1891 opgericht en gewijd i9 aan wijlen Z.M. den Koning Willem III en H.D.z. broeder prins Hendrik Den 1 des avonds ongeveer 9 uren was bij Half weg tusschen Haarlem en Amsterdam een uit Am sterdam komende goederentreinuit ongeveer 60 wa gens bestaandeop het doode spoor gebracht om den sneltrein van Amsterdam te laten voorbijgaan. Door eene nog onbekende oorzaak was de goederen trein met volle vaart doorgeloopen en de locomo tief met tender door den stootbalk en van den spoordijk afgereden. De schok was geweldig en de verwoesting niet minder. Tien a twaalf wagens waren geheel vernield en op elkaar geschoven en vormden een stapel van wel 12 el hoogte. De remmer Weijers werd door den schok hoog in de lucht geworpen een been was gebroken dat op de plaats zelve gezet werd. Een andere remmer werd licht gekwetstde tanden waren door de lippen gedron gen. De reizigers moesten dien avond en den 2 des ochtends overstappen. Den 2 des morgens brak een hevige brand uit in eene boerenplaats in de flloordeinderineerge meente Grootschermerdie door den hevigen wind wei'd aangewakkerd Alles werd eene prooi der vlammen. De beide Koninginnen zijn den 2 van het 't Loo te 's-Gravenhage aangekomen. De Rotterdamsche schouwburg is den 2 gemijnd op f 112.000 waarschijnlijk voor hypotheekhouders. Den 2 is te Haarlem tot vierden wethouder be noemd de heer mr. H. Enschedé, die verklaarde de be noeming 24 uren in beraad te houden. De kiesvereeniging «Amsterdam" heeft ook den heer mr. F. J. M. A. Reekers candidaat voor lid van den raad te Amsterdam gesteld. De Geldersche crediet-vereeniging heeft bij gele genheid van haar 25 jarig bestaan een voorzorgskas ge sticht ton behoeve van al haar kantoor-personeel: daar voor is in eene buitengewone algemeene vergadering 25000 bestemd als grondkapitaal en verder besloten, jaarlijks een bedrag bij te storten, gelijk staande met 5 pet. van al de salarissen en bedienden. Te Oudega (Friesland) is eene boerderij afgebrand, waarbij drie runderen in de vlammen omkwamen. De arr. rechtbank te Arnhem heeft de dienstbode te Renkum die van haar patroon een rolletje bankpa pier ter waarde van 800 a 1200 stalveroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De afdeeling Enkliulzcn en omstreken der Holl. Maatschappij van landbouw heeft besloten in 1892 eene tentoonstelling op landbouwgebied te houden. Onlangs zijn te Spierdijk pogingen aangewend tot aanranding op P. S. en nu schijnt zich twee avon den achtereen tusschen de Goorn en Avenhorn weder iets dergelijks te hebben voorgedaan, men moet het n.l. de gebroeders P. aldaarhebben lastig gemaakten nog wel tegen ongeveer half negen. In de den 1 gehouden vergadering van den ge meenteraad te Zijpewaren alle leden tegenwoordig. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, worden op de voordracht aan den commissaris der koningin van 2 personen, voor de benoeming van een zetter der directe belastingen, geplaatst de heeren A. Zijp en S. de Wit. Uit de voordracht van bet be stuur van het weeshuis, ter vervulling van de vacaturen injdat collegia door het overlijden van den heer A. Zijp SrT, aan wiens nagedachtenis vooraf de heer Nobel een woord van hulde wijdde, en door periodieke aftreding ont staan, werden benoemd voor de vacature-Zijp, de heer J. Blauboer, met 8 stemmen, terwijl op den heer J. Ma- rees 3 stemmen werden uitgebracht. De aftredenden, de heer A. Schermer en mej. N. Kos, geb. Jimmink, werden met algemeene stemmen herkozen. Tot regent der algemeene armen werd herkozen de heer H. Delver en tot lid der plaatselijke schoolcommissie de heer J. Zeeman. Nadat laatstgenoemde, in de vergadering tegen woordig, echter voor die betrekking bedankt had, wer den bij de volgende stemming uitgebracht op den heer A. Zijp 4 stemmen en op den heer IJff Best 7 stemmen, zoodat laatstgenoemde verkozen werd. Een voorstel van het dagelijksch bestuur, om de ge wone nieuwjaars-collecte weder te doen plaats hebben, doch thans niet zooals vroeger, met eene beurs maar met eene lijst bij de ingezetenen rond te gaan, zooals de groote meerderheid der collectanten dit wenschte, werd naeenige bespreking over de bepaling der verordening omtrent het houden der collecte, aangenomen. Met alge meene stemmen werd besloten instemming te betuigen met het adres van de Kamer van Koophandel te den Helder aan de Hollandsche Spoorweg-maatschappij om den trein die te 8.30 van Amsterdam vertrekt en slechts tot Alk maar loopt, te laten doorloopen tot den Helder. Het suppletoir-kohier der hondenbelasting werd met alge meene stemmen vastgesteld tot een bedrag van ƒ9,50. Naar aanleiding van art. 178 der gemeentewet en eene aanschrijving van gedeputeerde statenwerd besloten de algemeene politie-verordening van den 1 februari 1887 in zijn geheel te behouden. De heer Nobel deed vooraf nog eene vergeefsche poging om art. 103 te laten vervallen en dus het rijden met honden toe te staan. Met 7 te gen 4 stemmen werd zijn voorstel verworpen. De heer H. van Twuijveronderwijzer te 't Zand, werd op zijn verzoek eervol uit zijn betrekking ontslagen, doch niet zooals hij had verzocht, tegen 1 Januari maar tegen 1 Februari a.s. Tot onderwijzeres te Burgerbrug werd benoemd mejuffr. J. M. P. E. Peteriwaarnemend onderwijzeres aldaar. Met de benoemde stonden op de voordrachtde dames D. Haverkorn Callantsoog en G. de BoerAlmkerk. Daarna werd de vergadering gesloten. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 2 het voorstel tot het verleeneu eener subsidie van 250 aan de Kookschool aldaar verworpen. Bij eene verkiezing voor lid van den raad te 's-Her- togenbosch kwamen der. 1 slechts 407 van de 1509 kiezers op. Gekozen werd de heer L. Derks architect, met 205 stemmen; de heer mr. J. de Wit bekwam 186 stemmen. Te Dordrecht is den 1 bij herstemming tot lid van den raad gekozen de heer D. van Geluk, lib, met 718 st.de heer Eijgenraamkath., bekwam 559 st. De heer Dukeantirev., die zich teruggetrokken had bekwam slechts 11 stemmen. Bij de den 29 te Bergen gehouden verkie zing van 14 leden voor hef kiescollege der protestantsche kerk werden onderstaande personen, allen, modernen, be noemd J. FranckenP. van HoornH. SwaanJb. Swaan Kz., P. Houtkooper, Jb. Bogtman J. SwaagJ. BesseW. Boon C. BijpostC. TegelIJ. Oldenburg K. Schuijt en van Lente. Het aantal stemmen wisselde tusschen 97 en 89. Vau de orthodoxe partij bekwam W. Swaan de meeste stemmen, n.l. 23. Van de 143 stemge rechtigden waren 119 opgekomen. Uit goede bron wordt ons medegedeeld, dat de heer C. J van Loockeren Campagne, directeur van 's rijksproefstation, te Hoorn, wiens welwillende mede werking door zoovelen reeds werd ondervonden, zijne betrekking gaat verwisselen met. eene in Nederlandsch- Indie. 2e klasse, 3e lijst, 2 December. No. 5600 1500Ns. 334 en 10505 1000Ns. 3115, 16001 en 20913 400; Ns. 13049, 18781 en 20910 200 Ns. 7802, 8203, 11868 en 16813 100. 2e klasse, 4e lijst, 3 December. Nr. 18068 100. De heer A. Plaat, onderwijzer aan de openbare school voor ouvermogenden alhier, is benoemd tot onder wijzer te Zuidscharwoude, waarvoor bezit der hoofdakte als eisch was gesteld. Den 30 was de heer G. Ruigewaard te Egmond aan Zee voor 4340 laagste inschrijver voor de door de Holl. Spoorwegmaatschappij aanbesteede vergrooting der goederenloods op het stationsemplacement alhier, geraamd op 4900. Den 2 werd alhier door eenige onderwijzers en onderwijzeressen eene vereeniging opgericht, die zich ten dool stelt de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, in den uitgebreidsten zin te beoefenen. De vereeniging ontving den naam Adolf Spless." De heer H. Tus senbroek nam welwillend op zich als directeur der ver eeniging op te treden. Als blijk van waardeering voor de diensten door genoemden heer aan de alkmaarsche onderwijzers, bij hunne studie voor de akte van bekwaam heid in de vrije- en orde-oefeningen, bewezen, werd hem het eerelidmaatschap van Adolf Spiess" aangeboden. De heer A. Rijs onderwijzer aan de openbare school voor onvermogenden alhieris geplaatst op de alphabetische voordracht voor hoofd der openbare school te Schoten. Het is voor de dames vooral eene drukke week. St. Nicolaas zal 't dan ook wel op zijn geweten hebben, dat de voorstelling, door het Hollandsch Tooneelgezolschap, onder directie van den heer A. van Lier, zoo matig was bezocht. Wij gelooven echter niet, dat de afwezigen veel reden hebben, om zich te beklageu, ten minste voor zoo ver zij niet gesteld zijn op een met veel vertoon van ijselijke verwikkelingen, weergeven van de schokkende tooneelen uit den tijd van het eerste fransche keizerrijk. Van de spelers kan inderdaad niet anders dan goeds worden ge zegd. Hoezeer het door hem vertolkte karakter ook wei nig geschikt was, om eerbied aftedwingen zelfs wroeging over diefstal en meineed waren niet in staat om het overigens goede fonds van den jongen man eenige energie bij te zetten de heer Potharst speelde zijn moeielijke rol uitnemend. De heer Veltman en de dames Ellenber ger en Potharst vonden mede dankbare toehoordersal was eerstgenoemde een rol toebedeeld, waarin hij niet het meest gelegenheid heeft, zijne talenten ten toon te spreiden. Den krassen, ouden heer overigens onze welge meende hulde In den heer Jurgens, die slechts een kleine rol vervulde, bezit het gezelschap een zijner beste krachten. VERGADERING op Woensdag 2 December 1891, 's avonds te 8 uur. Afwezig met kennisgeving, wegens ongesteldheid de heer T. L. Koorn wegens uitstedigheid de heer A. J T. Conijn. Tegenwoordig 5 leden. De vice-voorzitterde heer A. Prins Az., neemt het voorzitterschap op zich en opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1. Ingekomen jaarverslag der Kamer te Katwijk. 2. Mededeelingen van de vereeniging ter voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen. 3. Verslag van de 5e jaarl. algem. vergadering van 27 Mei 1891 der Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche Visscherij. 4. Bulletin des douanes, heft 9 en 10, toegezonden door den minister van W. H. en N. 5. Chamber of Commerce Journal. November 1891. 6. Statistiek van in-, uit- en doorvoer over October 1891, toegezonden door den minister van waterstaat, handel en njjverheid. 7. Missive van burg. en weth., houdende bericht dat het voorstel der drie raadsleden betreffende verplaatsing der botermarkt, bij wijze van proef naar de overdekte graan- en zaadmarkt, door den gemeenteraad is ver worpen. Ns. 1 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Rapport der speciale commissie over het voorstel van den heer A. J. T. Conijn, om pogingen te doen bn de regeering tot vervanging van de vlotbrug over het noordhollandsch kanaal bij het Heilige land, door een ijzeren draaibrug. Bij monde van den heer S. de Lange P.Bz., doet de commissie verslag. Zij heeft een onderhoud gehad met den ingenieur van den waterstaat en heeft daarbij vele en belangrijke bijzonderheden vernomen. Zij erkent, dat aan de door haar gewenschte verbetering groote kosten verbonden zijn. Toch meent zij vrijheid te hebben aan de Kamer voor te stellen zich tot den minister te wenden met eene missive, die door haar is ontworpen. Daarin wordt gewezen op de vele klachten over de ondoelmatigheid van de vlotbrug, dewijl daarover geene zware lasten kunnen worden vervoerd. Aan de overzijde der stad zijn belangrijke industrieën gevestigd. Deze moeten zich voor zoover mogelijk met vervoer te water behelpen. Vervoer over de vlotbrug is zoo goed als onmogelijk. Daarenboven leidt de toegangsweg naar Alkmaar van den grooten en belangrijken polder de Sehermeer ,over de vlotbrug. In gewone tijden moet het verkeer zich dan behelpen met den omweg over de friesche draaibrug. Doch wanneer d« friesche draaibrug herstelling ondergaat of om andere redenen niet kan worden gebruikt, is do toestand voor het verkeer treurig te noemen. Daarenboven is de friesche draaibrug een houten brug, waarover slechts lasten van beperkt ge wicht kunnen worden vervoerd. De Kamer vraagt daarom aan den Minister om vervanging van de vlotbrug door een ijzeren draaibrug van voldoende sterkte om daarover zware lasten te vervoeren Daar geen der leden over de zaak verder het woord verlangdewerd de concept-missive met algemeene stemmen vastgesteld. 9. Voorstel van den heer S. do Lange P.Bz. om een brief te richten aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij ten einde aan te dringen op verbetering van den toegangsweg tot het goederenbureau van den Staatsspoorweg alhier, in het bijzonder door dien weg te bestraten. De voorsteller heeft zijn voorstel schriftelijk toegelicht. Ten vorigen jare heeft de Kamer zich, gewend tot de H. S. M. over dezelfde aangelegenheid en toen is gevraagd het maken van een nieuwen toegangsweg tot het goederenbureau, ter hoogte van het station, dwars over de rails. De H. S M. heeft daarop geantwoord dat zij met het oog op de veiligheid van het verkeer niet tot het maken van zulk een toegangsweg kon over gaan, doch dat zij de wenschelijkheid erkende eener verbetering van den tegenwoordigen toestand. Sedert is zij overgegaan tot verbetering vau den bestaanden grintwegdoch deze verbetering is niet afdoende. Met zware vrachten is de weg in het tegenwoordig jaargetijde haast niet te berijden, terwijl daarvan juist in de herfst en den winter het mee3t gebruik moet worden gemaakt. De voorsteller acht daarom wenschelijk, aan de H. S. M. te verzoeken den weg te bestraten. De heer Witte wil een overweg hebben bij het sta tion. Alles moet nu worden vervoerd langs den omweg bij de spoorbrug. Het bestelkantoor daarentegen is bij het station Kan de Maatschappij geen rijweg geveu, laat zij dan een weg maken voor handkarren. De toe stand is nu zeer gebrekkig. De heer Potgieser vereenigt zich met de meening van den heer Witte. Spreker acht het betreurenswaar dig dat goederen ten deele bestemd voor het vracht- goederenbureau en voor een ander deel voor het kan toor van bestelgoederen die in den regel worden gela den op één wagenmoeten worden omgereden langs den spoorbrug. Hij wil de. H. S. M. hierop wijzen Ben overweg langs het station acht ook hij noodzakelijk. De heer Schilling is van een ander gevoelen. Hij wil alléén vragen aan de H.S.M. het maken van een straatweg langs den spoorweg tot aan de spoorbrug ter breedte van 4 ellen en een rastering langs den wa terkant voor de veiligheid. Bij het rangeeren van een trein is de weg voor paarden gevaarlijk. Er zijn reeds paarden te water geraakt. Spreker acht het niet wen schelijk behalve den straatweg ook te vragen een over weg over de railsde H.S.M. heeft dat reeds eenmaal afgewezen met het oog op de veiligheid en zal daarop niet terugkomen. Hij wil dus maar ééne zaak vragen en geen twee dingen tegelijk. De heer Potgieser antwoordt, dat het niet in zijne bedoeling lag, twee dingen aan te vragen. Hij blijft bij eene zaak. Hij wil niet den overweg èn den straatweg langs den spoorweg, maar hij wil de kantoren voor be- stelgoed en voor vrachtgoed dichter bij elkander brengen en dus alleen den overweg. Op de vraag des voorzitters verklaart de heer Potgieser nader zijne bedoelingdat de Kamer verzoeke aan de Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij het maken van een bestraatten weg bij het station dwars over de rails en de verbetering van den grintwegzonder dat hij het noodig acht alsdan dien grintweg te veranderen in een straatweg. Hij maakt daarvan een voorstel als amendement op bet voorstel-de Lange. De heer S. de Lange P.Bz. gevoelt wel veel voor het amendement-Potgiesermaar vreestdat het niet voor verwezenlijking vatbaar zal zijn. Hij geeft in over weging dan aan te vragen aan de Hollandsche ijzeron spoorweg-maatschappij in het bureau voor vrachtgoe deren eene gelegenheid te maken om bestelgoederen aan te nemen. De heer Schilling acht het amendement-Potgieser onpractisch. Werd een weg gemaakt dwars over de rails, alleen voor handkarren geschiktdan bleef het vervoer met paard en wagen over dien weg uitgesloten, en daar-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2