Buitenland. -inii verschillende takken van dienst hier ter stede ingesteld. Aangezien dat resultaat naar mijn oordeel niet in alle opzichten gunstig voor de gemeente kan genoemd worden, acht ik het plicht er voor te zorgen, dat uwe verga dering niet eerst door het verschijnen van het enquête verslag van de door mij gedane mededeelingen kennis zal krijgen. Ik heb daarom de eer uwe vergadering hierbij een afschrift der door mij verstrekte gegevens te doen toekomen. Mocht uwe vergadering mot mij van meening zijndat de gemeenteraad geacht kan worden mede verantwoordelijk te zijn voor de verhoudingen, dio tusschen de gemeente als werkgeefster en hare arbeiders bestaan en het op dien grond wenschelijk oordeelen, dat alle raadsleden van die verhoudingen kennis nemen, dan heb ik de eer in overweging te geven den voor zitter uit te noodigen om de genoemde gegevens in het gemeenteblad te laten plaatsen. Dit laatste komt mij bovendien ook wenschelijk voor, nn op het verzoek, in de afdeelingen gedaan om opgave van arbeidsduur en loon voor de werklieden bij de stadsdrukkerij, den rei nigingsdienst en op den timmertuin werkzaam, in de memorie van beantwoording eene opgave is gevolgd, die tot het beoordeelen vau de toestanden niet in staat stelt." Na dat schrijven zal zeker menigeen die 't nog niet wist, vreemd ervan ophooren, dat de heer Gerritsen noch fabrikant is, noch veel met arbeiders in aanraking komt, maar in een mooi huis renteniert. Is 't aan te nemen, dat de enquête-commissie, als zij inlichtingen wilde heb ben omtrent de toestanden van arbeiders in dienst der gemeente Amsterdamzich gewend zal hebben tot den heer Gerritsen en niet tot het hoofd van het gemeentebestuur of de chefs der verschillende takken van dienst Geloove wie 't wilNeen veel meer ligt 't voor de handdat de heer Gerritsen als een schooljongen die in de klas zijn vinger opsteektnaar dë heeren in den Haag is gegaan om b en w. van Amsterdam eens een flinken steek onder water toe te dienen. Voor zijn eigen positie konden zijne mededee lingen, als men hem ten minste niet in de kaarten keek, ook geen kwaad, want menig werkman, die niet te diep doordacht, zou in den heer Gerritsen allicht den warmen voorstander der arbeidersklasse gaan begroeten, voor wien een zetel op het haagsche Binnenhof behoorde ingeruimd te worden. Had de heer Gerritsen het resultaat zijner navorschingen eerst in deze officiëele courant gepubli ceerd en had do enquête-commissie dit onderzoek zoo degelijk gevonden dat zij zich om nadere inlichtingen tot den samensteller had gewend. dan waservrijwat meer eer te behalen geweest dan^met deze manier die zelfs de schooljongens minachtend als verklikken karakte- riseeren In den'*gemeenteraad'"heeft de heer Treub zich weder geroerd. Zoo heeft hij o. a. weten te bewerken dat b. en w. een praeadvies zullen uitbrengen omtrent het her haalde verzoek'!der"directio van de afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Volksbond om een "onderzoek in te stellen naar den toestand der werkeloozen en middelen te beramen tot het tegemoet komen in de bestaande behoeften. De heer Vening Meinesz had niet veel lust om dit zaakje aan te pakken, omdat hij daarvan weinig gevolgen verwachtte, zoodat or waarschijnlijk van dat opgedrongen praeadvies ook niet zoo heel veel terecht zal komen. Eerlang komt de quaestie van zondagsrust voor trambeambten ter sprake in den gemeenteraad. Op (je voorwaarden voor de nieuwe tramconcessie is name. 1 lijk een amendement ingediend door de heeren Hovy Heemskerk, Fabius en van Waterschoot van der Gracht,' waarbij den conducteurs en koetsiers eens om de veertien dagen een vrije zondag wordt verzekerd. Nu het denk beeld, dat zondagsrust een behoefte is voor lichaam en ziel van den werkman, meer en meer veld wintzien velen met, spanning tegemoet, welk besluit de vroed schap in deze aangelegenheid zal nemen. Een principieelo beslissing in den een of anderen zin zal ongetwijfeld in het geheele land indruk maken. Zoowel in Nieuwer- Omstel als in Amsterdam hebben de commissies voor kindervoeding hare werkzaam heden weder tor hand genomen. Gelukkigdat het uitzicht bestaat, dat van hare krachten niet zooveel ge vergd zal worden als in den vorigon winter, toen "de strenge vorst menigeen, die zich anders nog altijd zelf wist te redden, deed besluiten van de liefdadigheid ge bruik te maken. Voor kindervoeding gevoelen wij groote sympathie, want hot is werkelijk al te hard, de kleine kleuters reeds zoo vroeg het loven in al zijn wreedheid te doen kennen. Zij kunnen niets verdienen, zij zijn geheel afhankelijk van ouders en waar deze te kort schieten, is den philautroop de schoonste gelegenheid ge opend tot het uitdeelen zijner goede gavon. Ach, geachte tegenstanderszoo wordt o. a. gezegd in do circulaire der amsterdamsehe vereenigingkomt eens in het mid daguur, als de kinderen gluren naar het eenvoudig, maar gezond voedsel, als zij het met smaak verorberen. Ziet ze eens verzadigd weggaan met gekleurde wangen een liedje neuriënde, misschien de vertolking van een dank bare gedachte. Ziet eens hoe zij op school aandachtig luisteren en beter onthouden, sinds de maag bevredigd iswaarlijk, «selfhelp" is schoon in theorie maar een gebrekkig surrogaat als het materieele voedsel ontbreekt. De uitkomst heeft bewezendat wij uit een goede bron hebben geput, toen wij voor eenige weken mede deelden, dat plannen werden beraamd voor een protest- meeilng in zake de taptoe-beslissing. De kiosver- eeniging »de Unie" heeft zich daarvoor gespannen en in Vo]gens den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wagemngen bedraagt de gevallen regen over Novem ber 42 streep tegen 101 over November 1890. het militair hospitaal te Schoonhoven ziju zoo vele lijders aan influënza, dat in de kazerne eene kamer voor zieken ingericht is moeten worden. Het dagelijkseh bestuur der gemeente Hoorn heeft toegestemd in het verzook van eenige neringdoenden, om met het oog op den wekeljkschen marktdag het St. Nicolaasfeest niet op Zaterdag 5, maar op Maandag 7 dezer te vieren. BEIjRIE. De heer Balisanx, lid van den Senaat, warm aanhanger der aanhangige grondwetsherziening is onverwacht overleden. Dl ITSCSÏIiAiVD. Den 1 is aan het ministerie van buitenl. zaken het handelsverdrag tusschen Duitschland en België geteekend. Rijksdag. Den 30 verklaarde de Rijks-kanselier in den loop der beraadslaging tegenover den heer Richter dat hij er in de verte in zijne rede niet aan gedacht had om iets nadeeligs te zeggen ten nadeele van° zjjnen voorganger, die zich ten aanzien van het Rijk zoo ver dienstelijk had gemaakt. Hij had alleen onrast willen wegnemen. Bij de beraadslaging over de begrooting voor de koloniën verklaarde den 1 de legat.ieraad Kaiser dat zuidwestelijk Afrika voor 1,800,000 verkocht was aan een consortium daarvan was reeds 120,000 betaald welke som echter verviel,, mocht de verkoop niet voor goed tot stand komen. Er zouden namelijk bezwaren kunnen ontstaan naar aanleiding der eugelscbe wet op de naam- looze vennootschappen daar volgens de voorwaarden het bestuur uit duitschers moest bestaan. *-. - QWVJ/IVU uoii C11 i JLX Januari 1892 zal de meeting plaats hebben. Was deze belegd kort na de gemeenteraadsvergadering, waarin den heeren Steenkamp en Stork de hand boven het hoofd werd gehouden, dan had men zeker een sterke toestroo- ming van verontwaardigde burgers mogen verwachten nn zal de taptoe-meeting hoogstwaarschijnlijk door werke- looze raddraaiers gebruikt worden om in het harlje van den winter wat kabaal te maken. Ook zal »de Unie" een bijeenkomst van alle werkliedonvereenigingen trach ten te organiseeren, t n einde te beraadslagen omtrent de beste wijze, waarop van gemeentewege gedurende den winter hulp kan worden verschaft aan behoeftigen. Dat is oen idee van den heor Frank van der Goes. Weten mijne lezers, wat een zonderlingen indruk heeft gemaakt P Dat er twee aandeelen van de schouw- bui'slet*uin<> zijn uitgeloot, zonder dat nog een hand aan het werk is geslagen. De stadsschouwburg-maat schappij heeft dat ook wel begrepen; vandaar hare mede- doolingen aangaande bet bouwplan, die men wel in andere couranten zal gelezen hebben De gemeenteraad van Groningen heeft den 28 af wijzend beschikt op do adressen van de kerkeraden der ned. herv. en christ. geref. gemeenten aldaar, om do kermis af te schaffen, of, mocht daartegen bezwaar be staan, haren duur te verkorten en in elk geval haar op Zondag te doen stilstaan. dering levendhaalde ik mij mijn vorig leven voor den geest, ontleedde ik het tot in de kleinste bijzonderheden dacht er over na en veroordeelde mij ten slotte op ou- meedoogende wijze; somtijds was ik zelfs dankbaar, dat het lot mij die eenzaamheid had toegedachtzonder welke ik mjzelf nooit zou hebben kunnen beoordeelen of mijn vorig leven hebben kannen ontleden. Welke schoone ver wachtingen ontkiemden er toen in mijn gemoed Ik be sloot ja ik zwoer nooit meer tot de fouten welke ik reeds begaan had, te vallen en de klip, waarop ik ver ongelukt was, in het vervolg'te ontzeilen. Ik maakte een geheel afgewerkt plan voor mijn toekomst, mijzelf verze kerende daaraan getrouw te zullen blijven. Ik waande, dat ik alles, wat ik wilde, zon verwezenlijken, zou kunnen ver wezenlijken Alleen reeds door mij in die herinneringen te verdiepen, lijd ik ontzettend. Natuurlijk boezemen deze illeen mijzelf belang inIk schrijf dit neder', omdat ;k vermoed, dat ieder mij begrijpen zal, omdat ieder, lie evenals ik het ongeluk heeft in den bloei van zijn even, in het volle bezit van zijn krachten veroordeeld pn opgesloten te worden, hetzelfde zal gevoelen. Maar waartoe zou het dienen!Ik wil liever mijn lerinneringen met het een of andere verhaal besluiten ■en einde deze niet al te plotseling af te breken. Misschien zal iemand vragen of er geen mogelijkheid lestaat de gevangenis te ontvluchten en of daartoe gedu rende den tijd dat ik er in vertoefde, geen poging in het verk werd gesteld Zooals ik reeds zeide beqiDt eon gevan gene,die twee a drie jaar opsluiting achter den rug heeft, leze jaren naar waarde te schatten, en komt hij tot de over- ■uiging, dat het beter is zijn verderen tijd geduldig te door- vorstelen en, na zijn invrijheidstelling kolonist te wor- len. Doch zij, die dit berekenen zijn de dwaugarbeiders lie slechts voor korten tijd veroordeeld zijn degenen lie een langeron straftijd moeten ondergaan zijn eer ier gereed het een of andere waagstuk te ondernemen, kich kwamen pogingen tot ontvluchting zelden voor. loet dat worden toegeschreven aan de lafhartigheid der .wangarbeiders, aan de gestrengheid van de militaire uclit of wel aan do ligging van onze stad, welke een ont- lnchtiug allerminst in de baud werkte (zij, toch, iag midden n een open steppe)? Ik weet het niet, doch ik geloof, dat 1 deze oorzaken daarop gezamenlijk invloed uitoefen en Het was inderdaad zeer mooielijk nit onze ce- angenis te ontvluchten in mijn tijd beproefden twee wangarbeiders dat waagstuk Toen onze majoor zijn ntslag had genomen, bleef A—f (die hem alles nit do evangenis aanbracht) alleeu^en onbeschermd achter. Hij gas nog zeer jong, doch zijn karakter was met de jaren astbesloten geworden ook was hij zeer ontwikkeld en iterst sluw. Wanneer hij in vrijheid was gesteld, zou hij on getwijfeld zijn blijven spionneeren en zich door alle mid delen, hoe weinig eervol ook, geld verschaft hebben, och zich nimmer weêr, zooals vroeger, door ziju domheid ebben laten vatten hij had in de gevangenis ervaring opgedaan. Hjj oefende zich ooknaar men zeide, in het maken van valsche paspoorten. Ik kan dit niet bewijzen, want dat geruchtis slechts door een derde tot mij geko men. Doch ik wil gaai'ne aannemen, dat hij niets onbe proefd zou hebben gelaten om zijn lot te veranderen. Eens had ik gelegenheid een blik in zijn binnenste te slaan en al het afschuwelijke daarvan te ontdekken zijn cynische koelheid vervulde mij met een onoverko- melijken afkeer. Ik geloof, dat, wanneer hij lust zou gehad hebben om brandewijn te drinken en hij dien al leen door een moord zou hebbeu kunnen verkrijgen, hij geen oogenblik geaarzeld zou hebben, ten minste wanneer nij zeker was geweest, dat zijn misdaad geheim zon zijn ge bleven. Hij had bij ons alles leeren berekenen Op hem viel de keuze van Kulikow, een van de ^bijzondere afdeeling." Ik heb reeds over hem gesproken. Hij was niet jong meer, doch vol vuur, leven en gezondheid en bezat bij zondere bekwaamheden Hij gevoelde zich sterk en was zeer levenslustighij behoorde tot die menschen, welke I willen blijven leven, ondanks dat de onderdom hen reeds tot zijn prooi heeft gemaakt. Ik zon zelfs zeer verwon derd zijn geweest, wanneer Kulikow niet getracht had te ontvluchtendoch hij was daartoe reeds besloten. Wie van hen beiden den meosteu invloed op den ander uit oefende, zou ik niet kunnen zeggen; zij behoefden voor elk ander niet onder te doen, hadden voel punten van over eenkomst en konden het dan ook goed samen vinden. Ik vermoed, dat Knlikow op A—I rekende om hem een paspoort te laten maken, bovendien was de laatste een adellijke hij behoorde dus tot de hoogere kringen, wat in de toekomst iets goeds beloofde wanneer zij er in mochten slagen Rusland te bereiken. God weet waar zij hun verwachtingen al op bouwden in elk geval verhie- vun deze zich verre boven de gewoue landlooperj der siberische zwervers. Kulikow was van nature een come- diespoler, die verschillende rollen in het leven kon ver vallen hij had het -volste recht veel van zijn talenten te verwachten. De gevangenis is overvol van znlke menschen. Zij vormden dus het plan om te ontvluchten, doch dit was zonder de hulp van een soldaat, die gewoonlijk tot geleide diende, onmogelijk deze moest dus voor de zaak gewonnen worden. In een van de bataljonswelke in de vesting geplaatst waren bevond zich een pool van een zekeren loeltjjd, een ernstig, moedig man, vol geest drift, die ongetwijfeld een beter lot waardig was geweest, loen hij, nog zeer jong, in Siberië was gekomen was hij gedeserteerd, waut het heimwee ondermijnde zijn ge stel. Hij werd achterhaald en moest daarop een lijfstraf ondergaan; gedurende twee jaren maakte hij deel nit van do eompagniëu van discipline. Nadat hij weer tot zijn bataljon was teruggekeerd, had zijn dienst niets te wen- scben overgelaten, en had men hem tot belooning korpo raal gemaakt. Hij bezat eigenliefde en sprak altijd op den toon van iemand die zichzelf op hooge waarde schat. Wordt vervolgd. EAfOEIiAlVI». De uitslag der verkiezing voor den Londenschen schoolraad is, dat de partij, die voorstand ster is van het vermjden van alle uitgaven van weelde bj het openbaar lager onderwjs, de meerderheid heeft verkregen. Zij kan in den nieuwen schoolraad op 31 stemmen rekenen, terwijl hare tegenstanders 20 stem men kunnen uitbrengen. Verder telt de raad no°- vier onafhankelijke leden waaronder een r. k. geestelijke. De eenige socialist, die in den Raad zitting had en zieh verklaard had tegen den bjbeldoch vóór kosteloos onderwijs en voeding en kleeding der schoolkinderen op kosten van het algemeen, is niet herkozen. Het aantal uitgebrachte stemmen op de gematigden beliep 388.307, op de radicalen^ 209.373 en op de onafhankeljken 57.996. Den 28 is te Londen in No 32 Oxfordstreet eene inrichting geopend, gelijk aan die te Amsterdam van Krasnapolsk/, welke tot stand gebracht is door eene ten vorigen jare met Amsterdamsch kapitaal in het leven geroepen Maatschappj, onder leiding van den heer A. W. Krasnapolsky te Amsterdam zeiven. Dit gebouw is uitgevoerd onder toezicht van den heer Jan Springer. Aan het hoofd van het kenkenpersonoel, dat, wat°het viouwelijke betreft, bjna geheel uit nederlandsche dienst boden bestaatis een hollander geplaatst. De opening geschiedde door den nederlandschen gezant, graaf van By landt, met eene toespraak aan het einde van het bj I die gelegeubeid gegeven feestmaal, waaraan 170 genoo- digden deel namen. IKAXKUIJSi, Den 28 is te Parjs eene bende valsche munters, bestaande nit tien mannen en vrouwen in hechtenis genomen. Den 27 heeft een Corsikaansch meisje, 23 jaren ond Clotilda Guiliani genaamdharen ontrouwen minnaar Francois Delacroix postbeambte 27 jaren ond in de nabijheid van het postkantoor met twee revolverschoten gedood. Zj was nit Gorsika daarvoor overgekomen zoodra z j vernomen had dat hj met een ander meisje' zou ga-in trouwen. III EKE\ LA IVI». Minister Delyannis heeft den lm de Kamer van Afgevaardigden verklaard dat, dank zij de nieuw verkregen hulpbronnen, het evenwicht tus schen de ontvangsten en uitgaven hersteld was. 1TAEIE. Minister Luzzatti heeft den 1 zijne finan- ciëele rede in de Kamer van Afgevaardigden gehouden. Daaruit bleek dat de staatsbegrooting 1892/93 de eerste is welke werkelijk een overschot der ontvangsten op de uitgaven aantoont, ten gevolge van bezuinigingen en van de nieuwe financieele maatregelen. Het tekort voor 1891/92 op 3,668,000 lire geschat, was tot 1 millioen geminderden do begrooting voor 1892/93 wees een excedent op die twee dienstjaren aan. De regeering voerde bezuinigingen in tot een bedrag van 102 millioen. De uitgaven moesten met 42 millioen vermeerderd worden. De regeering zal zich tot geene nieuwe uitgaven verbinden, zonder dat het equivalent in de ontvangsten daartegenover staat. De ramingen voor de aanstaande begrooting zjn iets lager gemaaktten einde misrekeningen te voorkomen. H j betreurde hetdat een deel der italiaansche schuld in het buitenland was geplaatst; ware zj geheel in Ita lië genomendan zou de koers zich ongeveer a pari handhaven. De invoeren zijn in den laatsten tijd met 133 millioen lire verminderd terwijl de uitvoeren met eene waarde van 36j/2 millioen lire stegen De voorstellen der rtgeering zullen het evenwicht op de begrooting voor goed herstellen. OOSTEARIJK-HONEARIJE. Aartshertog Hen drik van Oostenrjk, achterneef des 'Keizers is den 30 in den ouderdom van 63 jaren overleden aan influönza nadat zijne gemaalin eenige uren vroeger aan dezelfde ziekte overleden was. De hongaarsche delegatie heeft den 1 in algemeene beraadslaging do begrooting voor het leger goedgekeurd. SEA3TH. Het gerucht, dat de paardenuitvoer verboden was, is uitdrukkeljk tegen gesproken. Uit I etersburg wordt aan de engelsche Standard- ge meld, dat in vele districten de boeren hnnne woningen verkoopen voor 3 of 5 roebels, om voedsel te kunnen krijgen. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar. Li ft t u o i

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 6