B innenland. Stadsberichten. Senaat. Den 3 umet 139 tegen 121 stemmen bij voortgezette behandeling van het tarief een recht 4l75 °p oliehoudende zaken aangenomen welke door de Kamer geheel vrijgesteld waren. VEREGVIODK STATE1V. Den 4 des middags drongen twee personen de kantoren van Rnssel Sage 71 Broadway te Nieuw-Tork binnen en eischten eene som van ƒ3.000.000. Op de weigering wierp een der perso nen een dynamietbom neder, waardoor eene vreeselijke ontploffing ontstond. Vijf personen werden gedood en tien gewond. Het huis is voor een deel vernield. De per soon, die den bom wierp, is omgekomen. Tweede Kamer. Bij de °P. den 4 voortgezette behandeling van de tweede atdeeling (Consulaten) der begrooting van buitenl. zaken werd door den heer Cremer uitvoerig behandeld de kwestie der vestiging van chineesche consulaten in Indië, welke vestiging de regeering voorloopig onnoodig achtte. De heer Hintzen bestreed de opvatting der regeering, dat beroepsconsuls als baanbrekersals éclai- reurs dienst zouden moeten doen. De minister van buitenl. zaken verklaardedat met de wenschen van den handel rekening zou worden gehouden, maar de regeering ontkendedat alleen daar waar onze handel bestaat, consules missi (betaald wordende consuls) noodig zijn. Op art. 6 stelde de heer Beelaerts van Blokland voor eene verhooging met J 12000, omge legenheid te geven tot de benoeming van een consnl- missus te Kaapstad. De minister van buitenl. zaken deelde mede, dat de regeering dit amendement niet ongunstig gezind was. Zij nam het echter niet over, daar zij niet wist, of 12000 voldoende is voor een beroepsconsul te Kaapstad, die door meerdere belangheb benden daar noodig wordt geacht. Hij liet de beslissing aan de Kamer over, mits hij van het verleende krediet geen gebruik behoefde te maken als de kosten hooger zouden zijn of oen geschikt persoon niet te vinden ware. De heer van Kar nebeek verklaarde namens de commissie van rapporteurs, dat deze gunstig gestemd was voor het denkbeeld van de vestiging van een consul missus te Kaapstad. Een deel meende echter, dat het niet aan ging vooruit te loopen op de plannen der regeering. De heer Earncombe Sanders was door 's mi nisters antwoord versterkt in zijne bedenkingen tegen dit amendement. Met allen eerbied voor de afstamme lingen en landslieden in Zuid-Afrika, meende hij, dat de regeering alleen de verantwoordelijkheid moet dragen van voorstellen om een beroepsconsul aldaar te vestigen. De heer van der Kaaij gaf in overweging het amendement in te trekken, om de kans te ontloopen, dat het verworpen werd om redenen buiten de zaak gelegen, terwijl men in de Kamer er toch voor is. Nadat de minister den heer Sanders nog beantwoord had, trok de heer Beelaerts het amendement in met de be doeling dat de minister bij suppletoire begrooting dit jaar een voorstel zou doen en geen consul te Kaapstad zou aanstellenvoordat daarover beslist was. Na ver hooging van den post pensioenen werd hoofdstuk III zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna ving de behandeling van hoofdstuk IV J u s t i t i e aan. De heer Travaglino gaf den minister in over weging, het kon. besluit van 7 Juni 1879 tot uitvoering der wet, waarbij het afzonderlijk procuraat afgeschaft is, te wijzigen en af te schaffen het verouderde tarief van procureurskosten van 1843, daar het veel te laag is. De heer de Geer drong aan op verbetering van het formeel militair strafrecht. De heer Rink betoogde het dringende der indiening van een nieuw eerste boek (personenrecht) van het burg. weth., overeenkomstig het ontwerp der Staatscommissie. Voorts werd invoering van hot stelsel van voorwaarde lijke veroordeeling door hem bepleit. De heer van Bylandt drong aan op de uitvoering der verdragen omtrent de uitleiding van vrouwen en meisjes wees op de draconische bepalingen in gemeen telijke prostitutie-verordeningen en zou gaarne zien, dat Deze was zeer verontrust en wilde hem aanvankelijk niet gelooven. Schilkine had hem de geheele toedracht der zaak nog slechts als een vermoeden voorgesteld. De sergeantmajoor gino ijlings naar den majoordie zich op zijn beurt naar den commandant begaf. Na verloop van een kwar tier waren alle noodzakelijke maatregelen genomen en bij den gouverneur-generaal rapport van de zaak gemaakt. Daar de ontvluchte dwangarbeiders personen van belang waren kon men een ernstige berisping nit Petersburg verwachten. Af was onder de politieke misdadigers gerangschikt, terwijl Kulikow tot de bijzondere afdeeling" behoorde dat wil zeggen een eerste boosdoener en bo vendien een oud-militair was. In het reglement stond ten overvloede, dat ieder dwangarbeider van de bijzon dere afdeeling door twee soldaten begeleid moest wor denwanneer hij naar het werk ging; deze regel was dus niet in acht genomen, wat menigeen veel schade kon berokkenen. Onmiddellijk werden er ijlboden naar alle dorpen en kleine steden in den omtrek gezonden om de overheidspersonen met de ontvluchting der twee dwang arbeiders in kennis te stellen en hun signalement op te geven. Kozakken werden tot hun opsporing uitgezonden en naar alle arrondissementen en naburige gouvernemen ten werd geschreven. In één woord, ieder was met angst vervuld! Niet minder opgewondenheid heorschte er in onze ge vangenis; toen de veroordeelden van hun werk terug keerden, vernamen zij allengs het groote nieuws, dat van mond tot mond ging; ieder hoorde het met een zeker ge noegen aan. Behalve dat het de eentonigheid van het leven in de gevangenis verbrak en hun eenige afleiding schonkgold het een ontvluchtingwelke in aller hart een sympathieken weêrklank vond en menig lang vergeten snaar deed trillen; een zekere hoop, een zekere stoutmoedigheid bracht alle gemoederen in beweging en deed hen opnieuw aan de mogelijkheid van een lotsver andering denken. Welnu! Zij zijn ook wel ontvlucht, waarom zouden wij dan metBij die gedachte schepte ieder weer de minister die verordeningen aandachtig Daging en des noods ter vernietiging voordroeg. In Amsterdam beeft de nieuwe burgemeester het goede voorbeeld gegeven om de kelnerinnen op te ruimen, maar alles is tegenwoordig aan de gemeentelijke regeling overgelaten. De heer De Kanter wenschte dat voorzien werd in de bezwaren welke contracten van koop door huur op leveren. Verder vroeg hij verbetering van de huwelijks wetgeving en van den wettelijken toestand van onechte kinderen. Hij riep ook de medewerking der regeering in om statistieke gegevens te verzamelen omtrent de onechte kinderen in de gevangenissen. De heer Perf drong aan op spoedige herziening der wet op het notarisambt. De heer Van de'Velde drong aan op ds vereen voudiging van de strafprocedure bij het kantongerecht. Voorts betoogde hij de wenschelijkheid van eene wijzi ging der eoöperatiewst en de verlichting van de rechten bij procedures. Den 8 des voormiddags te 11 uur voortzetting. Den 1 is te Zwolle bij de keuring van hengsten, die mededongen naar den prijs van f 1200, van regeerings- wege uitgeloofd voor den besten in 1891 in de provincie Overijsel ingevoerden hengst, die prijs toegekend aan den »Mieado" van de Vereeniging tot verbetering van het paardenras in Overijsel. Keurmeesters waren de heeren Riemers te Wageningen J. Westerhof te Wijks en de Kolonel der remonte te Utrecht. De heer C. v. d. Zeijdeleeraar M. O. te Zaandam, trad den 1 als spreker op voor de vereeniging «Nut en Genoegen' te l ltgeest. Vóór de pauze las de spreker een paar sehoone fragmenten uit de «Marine-schetsen" van Werumeus Buningen na de pauze volgden nog 3 bijdragen »De 3 studentjes van P: P.- Arme Wilhelm", van A. Bergman en «Een danspartij op school" van Joh. Gram. Zoowel de ernstige als de komische voor drachten worden zeer met genoegen aangehoord. Aan den Stoanpetoren den 2 een gemengd koor opgericht onder leiding van den heer J van Al- bada te Oterleek. Het gemeentebestuur heeft tot het hou den der zangoefeningen bereidwillig het schoollokaal al daar afgestaan. De eerste les werd door 14 leden bijge woond. Bij kon. besluit van den 2 is aan den heer C. M. Kooijop zijn verzoekeervol ontslag verleend als kan- tonreehter-plaatvervanger in het kanton Helder. Den 3 des avonds is te Hoorn eene stal van den heer L. de G. met den hooizolder geheel uitgebrand. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft den 3 be vestigd het vonnis der arr.-rechtbank aldaar, waarbij een student te Delft veroordeeld is tot tien dagen gevange nisstraf wegens mishandeling van een heer op de stoom tram s'-Gravenhage-Delft. Den 3, des morgens te 6 uur ongeveer, is het met thee en stukgoederen geladen driemaststoomschip IJstroom, kapitein Parlevliet, van Londen naar Amsterdam even ten noorden van het dorp Zandvoort vast geraakt op de tweede bank. De reddingboot was dadelijk ter plaatse aanwezig om hulp aan te bieden één der opvarenden verliet het schip. Den 4 is het, geholpen door vier sleep booten weder vlot geraakt. Den 4 heeft de Koningin-Weduwe vergezeld van ééne hofdamezich per rijtuig naar Delft begeven en een prachtigen palmtak gelegd op het graf van wijlen haar gemaal. Te Buiksloot is de heer dr. G. Paris tot lid van den raad gekozen. Tot heemraad van den polder de Kgiiiomlermeer is herkozen de heer P. Roskam Pz. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij van Ge neeskunde heeft zich andermaal tot de regeering gewend met verzoek art. 23 der gemeentewet in dien zin te wij- zigen dat in het gevolg niet langer geneeskundigen on bevoegd worden verklaard in de gemeenteraden zitting te nemen, omdat zij met de armenpraktijk, inënting en doodschouwof met het leveren van geneesmiddelen ten behoeve van de armenpraktijk zijn belast. Den 3 is op de Noordzee in de nabijheid der hol- landsche kust de Urker vischschnit U. K. 47van de visscherij naar Nieuwediep terngkeerende, bij de Haaks- moed en zag zijn kameraden met een uitdagenden blik aan. Al de dwangarbeiders namen een zekere trotsche hou ding aan en behandelden de onderofficieren van uit de hoogte. Zooals voor de hand ligt, kwamen onze chefs ijlings toegeloopen zelfs de commandant vertoonde zich onmiddellijk. Ook op hem lieten onze kameraden hun eenigszins minachtenden, strengen, ernstigen blik rusten »Nu, wij weten wat wij willen, niet waar?" Ieder ver wachtte een algemeen onderzoek van de chefs; men wist bij voorbaat, dat alles nauwkeurig zou nagezien worden, en daarom werd dan ook alles zorgvuldig verborgen. Meu had zich niet bedrogen, alles werd ten onderste boven gekeerd, alles doorzocht doch, zooals van zelf spreekt, zon der dat er iets gevonden werd. Toen het tijd was om des namiddags naar het werk te gaan, werden wij er onder dubbel geleide heengebracht. Des avonds overvielen de officieren en onderofficieren van de wacht ons elk oogenblik wij werden herhaalde lijk gemonsterd, waarbij men zich ook herhaaldelijk ver giste wat opnieuw verwarring teweeg bracht. Daarop werden wij in den hof gejaagd om andermaal geteld te worden, waarna wij in de kazernen voor de derde maal geteld werden. De gevaugenen bekommerden zich in het minst niet om al die drukte; zij namen een onafhankelijke houding aan en godroegen zich, evenals altijd bij een dergelijke gelegenheid, zeer welvoegelijk. »Dan kunnen zij ons ten minste niet lastig vallen." Onze chefs meenden, dat er onder ons medeplichtigen van de vluchtelingen waren en bevalen, ons zorgvuldig te volgen en onze gesprekken af te lnisterendoch zonder gevolg. »Neenzij zijn niet zoo dom, medeplichtigen achter te laten Men houdt alles stilwanneer men een dergelijk plan ten uitvoer brengt! «Kulikow en Af zijn slim genoeg om geen spoor achter te laten. Zij hebben dat op waarlijk mees terlijke wijze gedaan, zonder dat iemand het minste ver moeden koesterde. Die slimme gasten zijn stillekens ver dwenen, zelfs door gesloten deuren zouden zij weten weer te sluipen gronden door eene stortzee overvallen en omgeslagen, De pogingen van dc bemanning der in de nabijheid zeilende vaartuigen om de drio aan boord zijnde visschers genaamd K. Ras, K. van Urk en M. Koster te redden' mochten niet slagen. Ras en Urk waren eerst sedert eenige weken gehnwd. Den 4 is te Ilpendam in de kom der gemeente eene groote boerderij met het daarnaast staande houten huis van een kruidenier afgebrand. Bij kon. besluit van den 4 is op verzoek eervol ontslag verleend bij de dienstdoende schutterij te Hoorn aan den heer P. de Vos Jz. als tweede luitenant, wegens verandering van woonplaats. Te Utrecht zijn als apothekersbediende toegelaten de dames G. A. C. van der Werve en A. M. Dekker wonende te Zaandam. De heer mr. H. Enschedé heeft zijne benoeming tot wethouder te Haarlem aangenomen. De inschrijving op het restant, groot 684.000, van de 3© en laatste serie der 31/2 pet. geldleening der gemeente Rotterdam groot 3.000.000 is opengesteld op den 16. Te Ooy, bij Zevenaar, is een vrij belangrijk bedrag aan bankpapier bij een in eene kast ontstanen brand verloren gegaan. Het zilver was overgebleven. Te Rotterdam, zal aan den Oppert tegenover de Meent met 1 Mei 1892 een r. k. gasthuis opgericht worden, onder den naam van St. Elizabeth's gasthuis. Te Scheveningen is de typhus epidemisch heerschende verklaard. De Ned. Indische Tramweg-maatschappij keert over het boekjaar 1890/91 5 pet. dividend uit. De plaatselijke gezondheidscommissie te Maastricht heeft die aandacht van burgemeester en wethouders ge vestigd op liet feit, dat, niettegenstaande de boterwet°nn reeds gernimen tijd in werking is, de verkoop van kunst boter voor natuurboter veeleer toeneemt dan vermindert. Van de door haar onderzochte monsters werden in 1889 25 perc. bevonden kunstboter te zijn, in 1890 31 perc. en in 1891 53 perc. Zij verzoekt daarom strenger toe zicht door de politie. Met het laatste gedeelte van Spierdijk dat dezer dagen boomen langs den weg heeft gekregen zijn tegen woordig alle voornaamste wegen in de gemeente Span broek met boomen beplantwat ontegenzeggelijk het landschap tot sieraad strekt. Door den heer J. Zijp H».., lid der Tweede Ka mer der Staten-Generaal, is bij den uitgever H. D. Tjeenk Willink te Haarlem in het licht gegeven de rede, door hem uitgesproken op de jongste te Purmerende gehouden vergadering van Hollands Noorderkwartier, in zako de wik- en weegloonen benevens de toen ook door hem vermelde tienjarige overzichten van de opbrengst dier loonen en andere marktgelden, geheven op de markten in de gemeenten Hoorn, Alkmaar, Pur merende en Edam gedurende de jaren 1881 tot en met 1890. In het vorig winterseisoen werd het Weihnachts- oratoriumvan Deken Muller van Casselhier ter stede verscheidene malen uitgevoerd en viel aan de voortreffelijke vertolking van deze compositie telkens een buitengewoon ruim bezoek ten deel. De netto opbrengst van deze uitvoeringen werd door de commissie, die zich met de inspannende regeling daarvan had belast, onder verschillende liefdadige instellingen verdeeld doch de hooge kosten die men zich voor het welslagen nood wendig had moeten getroosten, deden de geldelijke uit komsten minder gunstig zijndan de commissie zich had voorgesteld. Vermoedelijk zal veel van den ten vorigen jare verrichten arbeid ter verkrijging van eene goede opvoering nog nuttig kunnen worden gebruikt en wij vermoeden dan ook, dat dit voor de genoemde com missie eene aanleiding is geweestom de uitvoering dezen winter te herhalen. Tegelijk daarmede evenwel zal een ander toonwerk, van denzelfden componist: «Die Heilige Dreikönige" worden ten gehoore gebracht. Even als ten vorigen jare zal de heer A. Klasenor zich weder belasten met de groepeering der tableaux, terwijl de heer Om kort te gaan de roem van Kulikow en van A—f was aanmerkelijk gestegen. Ieder was trotsch op hen. Ieder gevoelde, dat hnn heldenfeit tot bij het nageslacht in herinnering zou blijven en de gevangenis zou overleven. Kranige luizeide de een. Welnn, zij dachten, dat wij niet konden ontvluch ten Zij hebben het toch gedaan voegde een ander er aan toe. Ja," zeide een derde, zijn kamaraden gewichtig aanziende. Doch wie ontvlucht Zijt gij waardig ook maar hun schoenen te ontgespen In elk ander geval zou de dwangarbeider, die op znlk een wijze toegesproken werd, uitdagend geantwoord en zijn eer verdedigd hebben, doch nu bewaarde hij een bescheiden stilzwijgen. Dat is waar, niet iedor is een Kulikow of een Af eerst moet men toonen wie men is Waarom blijven wij hier eigenlijk kameraden viel een der gevangenendie bij het keukenraam was gezeten, dezen plotseling in de redezijn stem was sle pend, doch met eene zekere geheimzinnige voldoening wreef hij zijne wang met den palm van zijn hand. «Wat doen wij hier Wij leven en toch leven wij niet, wij zijn dood en toch zijn wij niet dood Ach Ja, maar dat gaat zoo gemakkelijk niet, evenals men een ouden sehopn wegwerpt Waarom zucht ge Maar, zie nu dien Kulikow eens begon een der heftigste redenaars, een jonge man. Kulikow antwoordde een ander, dezen van ter zijde aanziende «Kulikow Ja, maar die Kulikow3 worden niet bij dozijnen gemaakt!" En Af, kameraden, behoeft niet voor hem onder te doen Hij windt Kulikow nog om den vinger Hij is een slimme gastl" Zonden zij al ver zijn Dat zon ik wel gaarne wil len weten JVordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2