No. 14G*. Drie en Negentigste Jaargang. 1891. ZONDAG 9 DECEMBER. TWEEDE BLAD. Officieel Gedeelte. Wapenoefeningen. Buitenland. Proy. Staten y. Noordholland. Advertentiën. Notaris M. GOUVERNE Werk- en Brandhout, Openbare Verkooping U.klltt Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer De jongelieden, die ter gemeente-secretarie aan vraag hebben gedaan tot deelneming aan de vrij willige wapenoefeningen zijn opgeroepen om Maandag 7 December e k.des avonds te 7 uren, te verschijnen in het gymnastieklokaal aan de Doelen straat alhier. DENEMARKEN. Het voorstel der sociaal demo cratische afgevaardigden tot invoering van een wettelijken arbeidsdag van 8 uren is door het Landsthing verwor pen, doch door het Polkething verwezen naar eene com missie van 9 leden niettegenstaande het krachtig verzet van den minister van binnenlandsche zaken en van ver scheidene leden. D1HT8GHL1HD. De stationschef van Kirchlengern, waar den 22 Mei het spoorwegongeluk met de familie Carré plaats had is tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De machinist van den personentrein die den extra-trein van Carré in den flank reed weid tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Door eene gasontploffing in de Kupferhaminer-mijn nabij Halle zijn acht arbeiders gedood. ft ij k s d a g. Den 2 is het wetsontwerp betref fende de ingeschreven beroepsvereenigingen naar eene commissie verzonden. In den loop der beraadslaging zeide de socialist Heine: »Wij willen niets weten van eene zwait-wit-roode vlagwij trekken op onder het roode vaandelVoor deze woorden riep de voorzitter hem onder eenparige teekenen van goedkeuring, tot de orde. ElfGEIiAlVD. In de buitengewone zitting der Ka mer van Koophandel te Londen van den 2, welke door de voornaamste bankiers en kooplieden werd bijgewoond, verklaarde de heer Goschen het regeeringsplan om den goudvoorraad te vermeerderen, door de Bank van Enge land te machtigen tot uitgifte van 1 12) noten. Nadat de totale notenuitgifte een bodrag van 38 millioen onder de bestaande voorwaarden zal hebben bereiktzouden de één ponds-noten onder dekking van 4/5 in goud en x/5 in fondsen worden uitgegeven. Mocht deze maatregel den goudvoorraad belangrijk vermeerderen, dan wilde hij de bankwot in zooverre ver lichten, dat de Bank in staat werd gesteld, in gevallen van binnenlandsche crisisnoten tegen dekking van fondsen uit te gevenonder voorwaardedat voor zoodanige uitgifte hoogere rente aan de regeering werd betaald. Het plan zou niet verplichtend zijnmaar er van afhangen, hoe het publiek het plan der één pondnoten- uitgifte opnam. Het plan tot uitgifte van tienshillings- noten tegen zilverdekking was opgegeven; mocht echter het buitenland zijne muntinrichtingen openstellen voor de vrije aanmunting van zilver dan zou de Bank van Engeland worden uitgenoodigd gebruik te maken van de bankwet, welke haar veroorlooft een vijfde van haren metaalvoorraad in zilver te houden. Te Edinburgh is de groote bierbrouwerij van de heeren Muir en Zonen afgebrand. FRANKRIJK. De met het onderzoek der geloofs brieven van den socialist Lafargue belaste commissie heeft den 1 met 16 tegen 8 stemmen zich voor de gel digheid zijner verkiezing verklaard. Bijna de geheele rechtervleugel van het stadshuis te Bordeaux is afgebrand. De archieven zijn gered. Kamer. Den 1 is met 345 stemmen tegen 1 een voorstel van den afgevaardigde Basly goedgekeurd, om eene toelage van 25000 te verleenen aan de mijnwerkers van Monthieux, die eene verlaten mijn voor eigen reke ning willen exploiteeren. Den 8 is, op verzoek van den onder-minister Etienne, een amendement verworpen, waarbij vermindering of ge heele intrekkiug werd gevraagd van de kredieten voor den dienst van leger en vloot in Annam en Tonkin. Een voorstel om het hoofdstuk Soedan met f 50000 te verminderen werd mede met 333 tegen 192 stemmen verworpen. De begrooting van koloniën is ongewijzigd aangenomen. OOSTENRIJK-llONCiARlJE. De zittingen der oostenrijksche en hongaarsche delegation zijn den 3 gesloten. ITALIË. De heer Cavalotti heeft den 3 zijne in terpellatie over de buitenlandsche en kerkelijke staat kunde der regeering in de Kamer van Afgevaardigden ontwikkeld. Hij zeide, dat de verklaringen van den oos- tenrjjkschen minister Kalnoky ernstig waren en zich tevens door achterhoudendheid kenmerkten. Hij stelde daar te genover de verklaringen van de heeren Ribot en Rou vierde ministers van een niet met Italië verbonden land. Hij behandelde daarna de staatkunde van het ka binet in verband met de waarborgenwet. RUMENIE. De samenstelling van het bureau der Kamer van Afgevaardigden, waartoe den 30 werd over gegaan, heeft tot eene ministerieele crisis aanleiding ge geven. Het hoofd van het ministerie is afgetreden. Den 1 deelden nog twee ministers in een op dien dag ge houden ministerraad mede, dat zij hun ontslag namen, ten gevolge waarvan de zitting der Kamer dadelijk geschorst werd. CHINA. De regeering heeft van generaal Nich, be velhebber der troepen in het district Kinchow, het offici- eele bericht ontvangen, dat hij den 27 en 28 November eene groote macht der opstandelingen ten oosten van de ,d Kinchow had aangetast en verslagen. De opstan delingen verloren 600 man waaronder huu aanvoerder. De generaaldie te Jecho bevel voerdehad insgelijks de opstandelingen verslagen. Zitting van den 8. In deze door 55 leden bijgewoonde zitting werd de heer G. O. J. D. Dikkers te Texel, gekozen in het district Helder, als lid toegelaten. Na eenige beraadslaging, waaraan deel namen de heeren Groen van Waarder, Buchner, (die hoopte dat in de toekomst voor de noordelijke zeehaven der provin cie, die van het Nieuwediep, iets dergelijks zou gedaan worden) Coninck Westenberg, J. Boissevain, Zur Miihlen en Mouthaan is naar aanleiding van het adres der Ver- eeniging voor algemeene scheepvaartbelangon om subsidie voor het bevaarbaar houden van het Noordzeekanaal gedurende den winter, met algomeene stemmen besloten voor het aanwenden der middelen die noodig zijn om in het vervolg des winters de ongestoorde vaart op het Noordzeekanaal te waarborgen, in den geest van het door de Vereeniging voor algemeene scheepvaartbelangen over gelegde plan aan die Vereeniging of eenige andere die zich, in hare plaats, met de onderneming mocht belas ten, voor 28 jaar, ingaande met het tijdstip waarop die onderneming in werking treedt, eene vaste bijdrage uit de provinciale fondsen te verleenen van 9000 's jaars en bovendien één derde iu de bij eene jaarlijks door Ged. Staten goedgekeurde rekening vast te stellen exploitatie kosten gedurende den winter, met uitzondering van die van het openhouden der binnenvaart door de gemeente Amsterdamtot een maximum van 3000 's jaars op voorwaarde dat 1° ten minste gelijke bijdrage èn door het Rijk èn door de gemeente Amsterdam worde verstrekt, en 2° ten genoegen van Ged. Staten blijke van de aan wezigheid van het voor de onderneming benoodigde ka pitaal en van de aanwending van alle middelen, die noo dig zijn om het Noordzeekanaal bij vorst bevaarbaar te houden. Bij monde ,van den heer De Boer werd rapport uit gebracht omtrent de voordracht van Ged. Staten tot hot verleenen van subsidie aan eene te Haarlem op te rich ten Ambachtsschool. Dit rapport werd dadelijk behandeld en overeenkomstig het daarbij gedane voorstel besloten aan het bestuurder Vereeniging »De Ambachtschool" te Haarlem, ten behoeve van die aldaar op te richten school, voor vijf achtereenvolgende jaren eene subsidie uit de pro vinciale fondsen te verleenen van 3000 voor het eerste en van 1500 voor elk der vier volgende jaren van haar bestaan. Daarna kwam ter tafel een brief van Gedep. Staten inhoudende het voorstel om afwijzend te beschikken op een adres van den Raad der gemeente Texel om op de provinciale begrooting een subsidie nit te trekken voor den aanleg eener Rijkshaven nabij Oosterend op Texel en nog een brief van dat college, waarbij onder overlegging van een schrijven van het College voor de Zeovisscherijen waarin de wenschelijkheid van den aanleg eener visschers- haven bij Oosterend en Oost werd betoogd het voor stel werd gedaan dat schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Een voorstel van den voorzitter om deze stukken da delijk in behandeling te nemen werd bestreden door de heeren Coninck Westenberg en Heemskerk en verdedigd door den heer Westerwoudt. Met 34 tegen 25 stemmen werd het voorstel tot da delijke behandeling aangenomen. Daarna wordt overeenkomstig de beide voorstellen van Gedep. Staten besloten. Ter tafel wordt gebracht het rapport der commissie op de ontwerpverordening op het in stand houden der duinen en duingronden. In een volgend nummer zal de inhoud van dit rapport medegedeeld worden. Op voorstel van den heer Teixeira de Mattos werd met 38 tegen 16 stemmen in strijd met den wensch des voor zitters besloten, de behandeling van dit rapport uit te stellen tot eene volgende bijeenkomst, welke den 17 zal gehouden worden. Do vergadering, «Overwegende dat er omtrent de vraag, of de katho lieke partij in beide Kamers der Staten-Generaal al dan niet leidende beginselen in een program behoort te for muleeren geen overeenstemming bij de leden der ver gadering bestaat; «Overwegende dat daarentegen allen tot eendrachtige samenwerking, waar het katholieke belangen aangaat, bereid werden bevonden Besluit »l°. De katholieke leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal vereenigen zich tot het hon den van bijeenkomsten ter bespreking van katholieke belangen in verband met hun werkkring. »2°. De leden van elke der beide Kamers regelen onder elkander zelfstandig den vorm dier bijeenkomsten. «3°. Onverminderd het bovenstaande, wordt het recht der leden, om tot andere vereenigingen, met name tot de reeds bestaande Centrumsclub toe te treden of te blijven behooren, ten volle erkend." De Prov. Staten van Friesland hebben den 2 met 32 tegen 14 stemmen, na verwerping van alle amende menten besloten tot de verbetering van het kanaal HarlingenLeeuwarden, waarvan de kosten op 420,000 geraamd zijn en met algemeene stemmen tot het toe kennen van een provinciaal subsidie van 135.000 aan de gemeente Leeuwarden, ten behoeve van het aan leggen eener verbinding der Stadsgracht met het vaar water de Tijnje en tot het uitvoeren voor rekening der provincie van de verbetering van het vaarwater van de Tijnje tot in het vaarwater StroobosLemmer—Sta voren bij de Torejacht, tweede gedeelte. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in de ochtendzitting van den 2 met 28 tegen 6 stemmen ver worpen eene motie van den heer D. Jitta, om burg. en wet.h. uit te noodigen een volledig plan van bobouwing voor de Museumterreinen in te dienen, op den grondslag van behoud van een groot plein in het midden dier terreinen. In de avondzitting van dien dag werd na uitvoerige besprekingen het plan van den heer Wiïste verworpen met 28 tegen 3 stemmen en het plan van burg. en weth. aangenomen nadat daarin opgenomen was, dat nog geene beslissing zou worden genomen om trent den villa-bouw in eenige vakken. Eene motie van den heer Gerritsen, om het gebouw der Sophia-Augnsta-stichting (Museum van Moderne Kunst) niet de in het plan van burg. en weth. aangewezen plaats te geven, maar te brengen in de asljjn van het Rijks-museum en daardoor te maken tot sluitsteen van dat plan, werd verworpen. De post"'ad 500,000 voor de Öophia-Augusta-stichting, waaronder begrepen is de som van 150,000, door de familie van Eeghen voor dit doel aan de gemeente aangeboden, werd met groote meerderheid aangenomen. Den 3 brak te half zes ongeveer te Sehagen brand uit in een huisje op den Hoepbewoond door P. Smit. Men werd het vuur echter spoedig meester, zoodat de spuiten weldra overbodig waren. »Lycurgus" was het eerst op het terrein van den brand aanwezig. Alles was verzekerd. Den 30 dos avonds is te Breda door de laatste stoomtram uit Oudenbosch een werkman aan de gasfa briek overreden en onmiddellijk gedood. Hij was gehuwd, doch laat geene kinderen na. Op de tweede vergadering van katholieke Kamer leden, den 2 gehouden, is het volgende besluit genomen te ALKIIAAR zal verkoopen op Dinsdag, 15 December 1891 ten e 1 f ure, in de herberg van J. VAN ZALINGE, te Oudcarspel: Het nieuw gebouwd Huis en Erf, te Oudkarspel, groot ongeveer 5 aren, alsmede de Bouwakkers, B, Nos. 78 en 79, groot 0,45.20, en Nos. 80 en 81, groot 0.41.50. Eigendom des boedels van wijlen den heer Kl. BRAM- MER en mejuffrouw A. MOL. ~Do~Notaris W. C. VUIJSTINGH, teAvenhorn, zal op Woensdag den 16 December 1891 des voor middags ten 10 ure in het openbaar verkoopen op het Havenpleinte Avenhorn eene aanzienlijke partij bestaande in zware en breede bezaagde eiken delen, ongeveer 500 eiken palen in verschillende lengten en zwaarten eiken klossen spierbalken voor kapbergen en vijzelbergen, amerikaansch grenen delen en deelstukken, halve balken, zolder-, vloer-, weeg- en schoeiingdelen zolderbalken en ribben ellens juffers, kolders, kozijnen, ramen, deuren en een deksteen voor een regenbak. Voorts: Brand hout, ongeveer 2000 klossen, enz., enz. Breeder bij biljetten omschreven. te Noordscharwoude, in »het Bonte Paard", op Dinsdag, 29 December 1891, 's middags 12 uren, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris HENDRIK JAN DE LANGE van: Eene Landbouwcrswonlng met Boomgaard Erf, Bouwland en Water, te Noordscharwoude, aan de westzijde van de straatgroot 30 aren, 20 cen tiaren. Te veilen in 7 perceelen en massa. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van DE LANGE DE MORAAZ, te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5