B u itenland. Binnenland. leidt Florentden echtgenoot der goede Lonise en op een avond, dat Melie de beide schuldigen ontdekt, wordt de brave vronw zoo woedenddat zij bijna Irma doodt, waarop deze nogmaals naar Parijs vertrekt. Hier zou dus het stuk voor de tweede maal een passend slot vinden, doch de schrijver wil ons ook nog de straf der slechte vrouw toonen. Florent, die dol verliefd op baar is, verlaat zijne stervende vrouw en zoekt Irma te Parijs op, hij vindt haar en wil haar overhalen met hem te vluchtendoch het losse schepsel lacht hem uitzij heeft andere minnaars gevonden en de woeste Florentgeheel gek geworden door wanhoop en jaloeziedoodt haar. Dit is voor goed het derde en laatste slot. Wij durven aan dit drama gerust een prachtig succes en eene lange reeks van vertooningen voorspellenvooral daar de rol van tante Melie in handen is van Madame Tessaudier, eene der beste tragediennes, en die wij reeds meermalen bewonderden onder andere in »Patrie" van Sardoumaar vooral als Maria Jeanne de vrouw uit de volksklasse. De directrice, mevrouw Zultna Bouffar, heeft niets verzuimdom aan deze vertooning allen luister bij te zettende troep is voortreffelijk en de decoratiën enz. laten niets te wenschen over. De schrij ver en de decoratieschilder zijn beiden naar de Bas- Morvan in Bourgogne gegaan, om juiste decoratiën en typen te bestudeoren en de handeling is eene ware geschiedeniswelke door den heer Moreau zeer handig in een boeiend drama werd omgewerkt. Parijs, 5 December 1891. J. M. T. BEIiCrlE. Den 3 heeft de Kamer het wetsontwerp op het hypnotisme behandeld. De verschillende artikelen, ontworpen in overeenstemming met de wenschen der Academie van Geneeskunde, zijn goedgekeurd. De wet is niet toepasselijk op wetenschappelijke proefnemingen. Een voorstel om verzachtende omstandigheden voor overtre dingen toe te laten werd tegen den zin des ministers aangenomen; de minister achtte het noodzakelijk, kracht dadig het hypnotiseeren als openbare vermakelijkheid of salonspel tegen te gaan. Op het hypnotiseeren als open baar schouwspel is gevangenisstraf van 14 dagen tot een half jaar gesteld, alsmede boete van 26 tot 1000 frcs.; op het hypnotiseeren van personen beneden de 21 jaar of van personen, die niet volkomen in het bezit van hun verstand zijn door andoren dan geneeskundigenhetzij al of niet als openbaar schouwspel, gevangenisstraf tot een jaar en gelijke boeten. De gemeenteraad van Brussel is den 7 na eene warme beraadslaging over een voorstel ten gunste van het alge meen stemrecht met 17 tegen 10 stemmen overgegaan tot de orde van den dag. BUITSCMiAHD. Bij den Rijksdag zijn 632 ver zoekschriften met 12204 handteekeningen ingekomen waarbij invoering van lijkverbranding wordt verzocht. Rijksdag. Den 5 werd in eerste lezing behandeld het wetsontwerp tot aanvulling van het grondwettig artikel betreffende de onschendbaarheid der afgevaar digden. Het werd naar eene commissie van 14 leden verzonden. De vrijzinnigen en de socialisten waren tegen de voordracht in haar geheelde woordvoerders der andere partijen verklaarden zich voor verzending naar eene commissie, die volgens hen het middel zou kun nen opsporen tot wegneming van bestaande misbruiken zonder wijziging der grondwet. De minister von Böt- ticher liet de beslissing over aanneming of verwerping aan den Rijksdag over maar zeide dat bij verwerping de regeering de afgevaardigden niet zou kunnen be schermen wanneer hun door personen of geruchten onaangenaamheden veroorzaakt mochten worden. Bij de ingediende handelsverdragen is eene uitvoerige memorie van toelichting gevoegd waarin de noodzake lijkheid wordt betoogd om de verdere afsluiting van enkele landen te voorkomen, en den afzet voor Dnitsch- land, door tegemoetkoming aan het buitenland, te be houden. De gesloten verdragen vcfTmen een samenhangend geheel en de door Dnitschland gedane concessiën wegen op tegen de verkregen voordeelen. Aan de duitsche nijverheid wordt in werkelijkheid een goede afzet ver beeld van vrijheid en dat doen alle gevangenen. De oppasser van den luitenant scheen ons een koning het ideaal der vrijheid toe omdat hij niet geboeid niet geschoren was, en gaan kon, waarheen hij wilde. Den avond vóór mijn bevrijding, ging ik nog eens voor de laatste maal de gevangenis rond. Hoeveel duizenden malen had ik in die tien jaren langs dat hekwerk geloopen Gedurende het eerste jaar had ik steeds wanhopig en eenzaam achter de kazernen gedwaald. Ik herinner mij nog hoe ik de dagen, welke ik er in moest doorbrengen, herhaaldelijk telde. En hun aantal beliep eenige duizen den God! wat is dat lang geleden! In dat hoekje had onze gevangen arend zijn plantenleven geleiddaar ook ontmoette ik Petrow herhaaldelijk. Thans verliet hij mij niet meerhij kwam naar mij toe en als raadde hij mijn gedachtenliep hij stillekens naast mij voort en scheen zich over niets te verwonderen. In gedachten zeide ik den zwarten muur van onze gevangenis vaarwel. Hoeveel jeugd, hoevele krachten zijn daarachter verloren gegaan zonder dat iemaud er eenig voordeel bij heeft gehad Om der waarheid getrouw te zijn moeten wij erkennendat die menschen misschien de meest begaaf de, de krachtigste uit ons geheelo volk zijn. Aan wien de schuld? Ja aan wien de schuld Den volgenden dag, vroeg in den morgen, voordat de dwangarbeiders buiten werden opgesteld om naar het werk te gaan doorliep ik al de kazernen om afscheid van hen te nemen. Hoevele vereelte handen strekten zich toen welwillend naar mij uit; sommigen drukten mij zelfs vriendschappelijk de hand, doch dat waren er slechts weinigen. De anderen begrepen zeer juist, dat ik een geheel ander mensch was gewordendat ik niet meer tot de hunnen behoorde. Zij wisten bijv. dat ik in de stad kennissen had, dat ik mij onmiddellijk weer bij de heeren" zou aansluiten mij aan hun tafel zon neder zetten, in één woord, dat ik de gelijke van deze zou zijn. Dat begrepen zij en ondanks dat hun handdruk vrien delijk en hartelijk was, was het niet meer die van een gelijko.; voor hen was ik nu ook een »heer" geworden. Tusschen Moolkan en La.hore zijn in botsing gekomen waarbij 34 per- zekerd en de landbouw vindt een loonenden aftrek voor zijne voortbrengselen. EHTGEIIAIVD. Het aanstaande huwelijk van den oudsten zoon van den prins van Wales, Albert Victor, hertog van Clarence en Avondale, bijna 28 jaar oud, met de eenige dochter van den hertog von Teek, prinses Mary Adelaide van Cambridge (volle nicht van de Koningin), prinses Victoria Mary, oud 241/2 jaar, wordt algemeen met ingenomenheid begroet. Dit huwelijk waarvan reeds lang sprake was vloeit werkelijk uit liefde voort, doch stuitte steeds af op de Koningin, die hare toestemming daartoe niet wilde geven. De prins wei gerde standvastig eene andere bruid te kiezen. De raad van de gemeente Liverpool heeft met 26 tegen 17 stemmen besloten de stedelijke schilderijen-verzameling op Zondag toegankelijk te stellen. Britsch-Indië. twee posttreinen sonen gedood en vele gekwetst zijn. FBASTHRIJK. Den 6 des middags te ruim twaalf uren heeft in eene mijngang van de steenkolen-maat schappij van St. Etienne eene ontploffing van mijngas plaats gehad. Hoewel dadelijk een aanvang gemaakt werd met de redding der 60 80 daarin afgedaalde arbeiderskon men het binnenste der mijn waar zich 73 arbeiders bevondenniet bereiken. Acht arbeiders werden gered. Des avonds werden de lijken van 51 verongelukten gevonden. Te Parijs is den 7 overleden de heer Alphand, sedert 1871 directeur van de afdeeling openbare werken al daar, onder wiens leiding zoovele belangrijke verfraaiingen tot stand zijn gekomen. Hij was in 1854 onder den prefect Haussmann bij de stad in dienst gekomen. De invoer van amerikaansch spek in Frankrijk is thans door de regeering toegestaanvoor den invoer daarvan staan alleen open de havens van Duinkerken, Havre, Bordeaux en Marseille. Kamer. Den 8 heeft de heer Lafargue een voorstel ingediend, strekkende om amnestie te verleenen aan alle veroordeelden of gerechtelijk vervolgden wegens staat kundige vergrijpen. Tevens gaf hij den wensch te kennen, dat zijn voorstel van spoedeischenden aard mocht worden verklaard. Minister Barbeij zeide, dat de regeering zich tegen de amnestie verzette, doch dat zij bereid was, onmiddellijk de behandeling te aanvaarden. Na beraadslaging werd daarop het voorstel verworpen met 398 tegen 113 stemmen. ITAI.IE. Den 4 is de beraadslaging voortgezet over de interpellatie betreffende de buitenlandsche en de kerkelijke staatkunde der regeering. De minister-president Di Rudini verklaarde niet te begrijpen, dat men in het italiaansche parlement nog kwam aandragen met de kwestie van het wereldlijk gezag van den Paus. Die zaak is al lang dood. Zij werd begraven toen de franschen Rome in den steek lieten. Hij bracht in herinnering, onder welke omstandigheden de waarborgen wet" tot stand kwam en dat zij door de mogendheden niet bestreden werd. Wat betreft de jongste redevoering, in de oosten- rijksche delegatie door minister Kalnoky gehouden, zoo moest hij opmerkendat Kalnoky zich niet met die kwestie wenschte in te laten en zeker de italianen niet heeft willen kwetsen. Trouwens, men weet, dat indien de eenheid van Italië bedreigd werd, Oostenrijk Italië met zijn leger zou helpen. Hij verzekerde, dat de waar- borgenwet eene wet der noodzakelijkheid wasdat de regeering de eenheid van het Rijk zou handhaven en de godsdienstige gevoelens zou blijven eerbiedigen. De re geering zou echter nooit toestaan, dat andere regeeringen zich in de italiaansche zaken mengden. Den 5 was de zitting zeer onstuimig, voornamelijk wegens de aanvallen van den heer Imbriani op de rech terzijde en waarvoor hij tot de orde werd geroepen. De zitting werd zoo woelig, dat de voorzitter haar schorste. Bij de hervatting der beraadslaging zeide de oud-minister Orispi, dat hij steeds had gezorgd voor de naleving der waarborgeu- wet, hoewel hij hare werking niet heilzaam achtte, want op het Vatikaan zetelde een pretendent, geen apostel. Hij verdedigde verder het drievoudig verbond, doch voegde Sommigen keerden mij den rug toe en beantwoordden mijn afscheidsgroet niet. Enkelen zelfs zagen mij met een blik vol haat aan. De trom werd geroerd en al de dwangarbeiders be gaven zich aan het werk. Ik bleef alleen. Suchilow was het eerst opgestaan en had zich gehaast om nog thee voor mij te kunnen zetten. Arme Suchilow hij schreide, toen ik hem mijn kleeren, mijn linnengoed, mijn lederen belegstukken voor de ketens en ook eenig geld gaf. »Dat is het nietzeide hij, op zijn bevende lippen bijtend. »U verlies ik Alexander Petrowitch Wat zal ik nu zonder u beginnen Ook van Akim Akymitch nam ik afscheid. Ik moet hier nog lang, zeer lang blijven", mom pelde hij, mij de hand drukkend. Ik wierp mij aan zijn borst en wij omhelsden elkander. Weinige oogenblikken na het vertrek der dwangarbei ders verlieten wij de gevangenis om er nooit meer in terug te keeren. Eerst gingen wij naar de smederij om onze boeien te laten verbreken; wij hadden geen gewa pend geleideslechts een onderofficier vergezelde ons. Een dwangarbeider van de genie werkplaats verbrak onze ketens; ik liet mijn kameraad voorgaan; daarop naderde ik het aambeeld. De smid liet mij met den rug naar hem toegekeerd staan hief mijn voet in de hoogte en legdo hem op het aambeeldZij schenen de bewer king netjes en handig ten uitvoer te willen brengen. Maak eerst den klinknagel los", beval de meester- smid. »Leg hem zoo, juistNu één hamerslag De boeien vielen neder. Ik nam ze opik wilde ze nog eens in mijn hand houden, ze nog eens nauwkeurig bezien. Ik was verwonderd, dat zij zich een oogenblik te voren nog om mijn voeten hadden bevonden. Komaan, vaarwelvaarwel" zeiden do dwangarbei ders met hun grove, ruwe stemmen welke mij echter vroolijk in de ooren klonken. JavaarwelDe vrijheid een nieuw leven de op standing uit den dood Onvergetelijk oogenblik EINDE. daarbij de verklaringdat hij steeds de meening ver kondigde dat Italië zich door eigen krachten moest verdedigen. Mocht een oorlog uitbarsten, dan zou deze algemeen wezen en wee dan hun, die niet gereed waren! Nadat de minister-prssident den 6 uitvoerig zijnen voorganger Crispi beantwoord had en nadat nog eenige afgevaardigden andermaal hunne meening toegelicht en verdedigd hadden, werd besloten, den 7 te stemmen over eene motie van vertrouwen in de regeering. Dien dag word die motie van vertrouwen voorgesteld door den heer Curioni en luidende: »De Kamer neemt akte van »de verklaringen der regeering en hecht hare goedkeu- »ring aan de binnenlandsche en kerkelijke staatkunde »van de regeering en gaat over tot de orde van den dag" aangenomen met 248 tegen 92 stemmen. In die zitting werd door den president-minister ingediend het wets ontwerp tot goedkeuring der handelsverdragen met Oostenrijk-Hongarije en Duitschland. BTOORWECrEA. De verkiezingen voor de Kamer zijn thans geheel afgeloopen. Het Slortiugh zal bestaan uit 65 radicalen 35 leden der rechterpartij en 14 ge matigden zoodat het radicale ministerie Steen eene groote meerderheid heeft. RUSIiAAB. Op keizerlijk bevel zal eene loterij worden uitgeschreven ten bate der noodlijdenden. Zij zal bestaan uit 1.200.000 loten ten bedrage van 6.000.000 roebels. ®WITSEREiANfB. De regeering had voorgesteld den Centraal-spoorweg door den Staat te doen overnemen. Bij de over dat aangenomen voorstel uitgelokte volks stemming verklaarden zich 277032 personen tegen en 128705 vóór dien aankoop. De kantons Bern, Solothurn en Basel verklaarden zich alleen vóór den aankoop. Deze uitslag heeft den heer Welti, hoofd van het depar tement der spoorwegen aanleiding gegeven om zijn ontslag te nemen. Hij is door dien uitslag volgens zijne verklaring onmachtig geworden tegenover die maat schappij, met welke hij reeds jaren in strijd was. VEREËNICi»E STATEN. De luchtreiziger J. H. Athey heeft een reddingsmiddel uitgevonden, dat hij vóór eenigen tijd zelf beproefd heeft. Hij liet zich van den in aanbouw zijnden reusachtigen vrijmetselaars tempel te Chicago langs een dunnen draad van staal en aluminium naar beneden zakken. Deze draad kan niet verbranden en heeft een draagvermogen van 500 pond. Het toesteldat slechts drie pond weegtkan gemak kelijk in een reistasch geborgen worden. Door de ontploffing van den in het kantoor van den heer Sage te Nieuw-York geworpen bom zijn 5 personen gedood, twee levensgevaarlijk en 12 min of meer gewond. Algemeen wordt deze misdaad aan krankzinnigheid toe geschreven. De heer Sage, 75 jaar oud, die licht gewond werd en den 7 hersteld was had onlangs dreigbrieven ontvangen van zekeren James Walsh diewerkelijk H. D. Wilson geheeten, logementhouder was en van tijd tot tijd in verschillende krankzinnigengestichten ver pleegd was geweest. In die brieven had hij ruim een millioen dollars geëischt, omdat hij twee rijke weduwen wilde trouwen en niet minder wilde bezitten dan zij. Den 4 zijn in de nabijheid van het station Thompson van den New-York en New-England spoorweg twee goederentreinen op elkander geloopen. Kort daarop kwamen achtereenvolgend twee sneltreinen van tegen overgestelde zijden aanrijden, die niet tijdig genoeg tot staan konden worden gebracht, zoodat ten slotte de rails bedekt waren met de overblijfselen van vier treinen. Slechts drie personen schijnen omgekomen te zijn; vijf geraakten ernstig verwond. Bij een hevigen storm in den Staat Nieuw-York sloe gen o. a. op de Hudson-rivier twaalf schuiten om waarbij twintig personen verdronken. Uit St. Paul in Minnesota wordt van den 6 gemeld, dat alle treinen uit het westen en noordwesten in de sneeuw zijn blijven steken. De sneeuwploegen waren machteloos tegen de door den hevigen wind opgejaagde sneeuwhoopen. Tweede Kamer. Den 9 verzocht de Voorzitter den leden zich in het vervolg te bekortenmet het oog op het vele dat nog te doen is daar voor eene degelijke behandeling van zaken beknoptheid niet schaadtmaar baat. Daarna werd de behandeling der begrooting van justitie voor 1892 voortgezet. De heer Bevers wenschte in afwachting van eene nieuwe notariswet voorloopige maatregelen tot verbetering en verheffing van den notarisstand waarvan hij veel heil verwachtte. De heer Noordtzij vroeg nader vrijheid en gelijke rechtsbedeeling voor de verschillende kerkgenootschappen, geen bescherming. De heer Keuchenius behandelde nader uitvoerig het door den heer Noordtzij besprokene. De heer de Kauter dankte den minister voor de toegezegde bastaard-statistiek maar was overigens over 's ministers antwoord op de verschillende door hom ter sprake gebrachte punten niet tevreden. De heer C 1 e r c x achtte voor de verbetering van het notariaat voorloopig de opruiming van eenige verouderde fransche besluiten en de herziening van eenige bepalingen in onze wetge ving voldoende. Het notariaat is, ondanks al het ge beurde, nog altijd in eere. Maar dan moet ook gezorgd worden dat de notaris niet onderga in den strijd van het bestaan. Op voorstel van den Voorzit ter werd besloten Maandag don 14 te half twee ook te vergaderen en die vergadering 's avonds voort te zetten. De heer Tijdens drong op de invrijheidstelling var. Geel aan. De heer van der Kaay wees er op, hoe de minis ter door aanhaling van zijn citaat van Groen verkeerd gehandeld had, omdat nu weer gebleken was, dat diens geestverwanten geen onderscheid weten te maken tusschen doel en strekking van Kerk en kerkgenootschap, die aan tijden niet gebonden zijn, en de vereenigingen die door menschen van een dag gesticht worden en vergan kelijk zijn. Eene kerk, een kerkgenootschap behoeft geene erkenning, maar vereenigingen van menschen, die zekere burgerlijke rechten willenbehoeven rechtspersoonlijk-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2