Nieuwj aarswensehen. K A N T." No. 151. Urie en Negentigste Jaargang. 1891. V IJ 1> A 6 van Nieuwjaarswenschen, a cents a contant, van 1—5 regels. 18 DECEMBER. Buitenland. F EUILLETO N. Binnenland. In het nummer van den Oudejaars avond, Donderdag den 31 Decemberzal weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen DE UITGEVERS. 33' Roman uit liet Berlijusclie leven, ALKJIAARSUHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Kalerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar./' 0,8»; franco door het gebeele rijk J 1, De 3 nummers 0,06. IA "V Prijs der gewone Advertentie»: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer BELGIE. Eene vergadering van afgevaardigden van vlaamscbe liberale vereenigingen beeft met 28 tegen 6 stemmen een voorstel ten gunste van algemeen stem recht aangenomen. DUITSCHIjAWD. De Keizer beeft in gezelschap van zijnen broeder prins Houd rik op de Vulcaauwerf te Bredow het nieuwe pantserschip met den naam van Weissenbnrg gedoopt, ter herinnering aan den grootschen heldentijd, waarin zijn vader, Prederik lil, ia den slag bij Weisseoburg de eerste zege behaalde voor Duitschland's eenheid Rijksdag. Den 11 verdedigde bij de behandeling der handelsverdragen de minister vcm Marschall de re geering tegen de agrariërs. In Duitschland moest het beschermend stelsel gematigd zijn öf in hot geheel niet bestaan. He regeering wilde al het mogelijke doen voor den landbouw. De heer BrÖmol (liberaal) sprak voorde verdragen. Hij merkte aan, dat het door den kanselier van Caprivi cn den minister von Marschall aangevoerde eene bittere veroordeeliug insloot van de tot nu toe gevolgde staatkunde. De heer Kardorff verklaarde de graanrechten alleen te kunnen goedkeureu, zoo de zilveren standaard weder werd ingevoerd. De heer von Caprivi zeide, dat zonder het verdrag het zeker tot een tolstrijd met Oostenrijk gekomen wasinvoering van den zilveren standaard zonder medewerking van Engeland achtte hij niet mo gelijk. Eene goedkeuring van het verdrag voor minder dan twaalf jaar zon de regeering niet aannemen. Daarna spraken Komierowski (pool) en Simouis (elzasser) vóór- de verdragen. Ten slotte werd de beraadslaging ver daagd tot den 12. Het verlies voor de schatkist, dat uit deze verdragen zal voortspruiten, werd door deu kanselier berekend op^ ten hoogste 10,800,000 per jaar. Den 12 werd na eene beraadslaging van zes uren besloten, do tweede lezing der handelsverdragen in open bare zitting te honden. De rijkskanselier von Caprivi verklaarde, dat de nijverheid niet werd voorgetrokken tegenover den landbonw. Het had ham veel moeite ge kost het graanrecht op 3% Mark te behouden. Ter tegemoetkoming in het gebrek aan arbeiders in Prui sen's oostelijke provinciën, als gevolg van don eenmaal bestaauden trek naar de groote steden zal eene wijziging der wet op het domicilie van onderstand in overweging worden genomen. Een daarop betrekkelijk wetsontwerp kon na den afloop van het tegenwooordig zittingtijdvak verwacht worden. Hij drong ten slotte nog aan op afdoening der handelsverdragen vóór Kerstmis, opdat men in Duitschland zoo spoedig mogelijk weten zoudat het groote voordeel dezer verdragen zoowel voor den landbouw als de nijverheid, is, dat gedurende twaalf jaren stabiliteit was verkregen. Bij de tweede lezing op den 14 werden de eerste twee artikelen van het handelsverdrag met OostenrijkHon garije aangenomen. Minister von Bötticher verdedigde onderscheidene be palingen van het oostenrijksche en het rtaliaausche tarief, die tot opmerkingen hadden aanleiding gegeven in het bijzonder de uitvoerpremie voor suiker, en verder de rechten op haver, eieren en bedveeron. Minister von Marschall zeide De thans aangeboden handelsverdragen mogen aan enkele groepen belangheb benden onaangenaam zijnoen oorlog op oeconomisch gebied dreigde de natiën zeiven te ontstemmen en daarom moesten met de bondgenooten handelsverdragen gesloten worden. De indruk der bondgenootschappen zon verzwakt worden iudien de verbonden natiën elkander op handelsgebied schade toebrachten Nog verdedigde miuister von Bötticher het besluit der regeering, om gein broederen kring van belang hebbenden bij de zaak te betrekken. De regeering had een onafhankeiijk standpunt ingenomen. Nad it eenigè der zuidduitsche afgevaardigden tegen de voorgestelde rechten op wijn het woord hadden ge voerd, werd de zitting tot den 15 verdaagd toen de be spreking van het tarief betrekkelijk de rechten op granen, glas en°hont afliep. In den loop der beraadslaging ver klaarde de kanselier op eene tot hem gerichte vraag dat de kwestie betreffende den opslag van granen in entrepot nog aan een nauwgezet onderzoek onderworpen was, ten einde te verhoeden, dat do verbruikers tegenover de handelaars werden benadeeld. Den 16 is na eene beraadslaging van 7 uren het ver drag met grooto meerderheid aangenomen. De rechten op wijnen werden met 200 tegen 66 stemmen goedgekeurd. ENEEIiVND. Den 12 is de Enterkin van Glas gow, een schip van 1548 tons, geladen met ijzeren pijpen, nabij Ramsgate vergaan. De boot, welke uitgezet werd, sloeg om. Van de 32 personen der bemanning werd slechts één gered. Prins George van Wales, die aan typhus geleden heeft, is in zooverre herstelddat geene bulletins meer uit gegeven worden. Gladstone is naar Biarritz vertrokken. Ierland. Den 13 hebben te Waterford de aanhan gers en de tegenstanders van Parnell weer met elkander gevochten. Zij gebruikten daarbij steenen en doornen knuppels. Michel Davith ontving een hevigen slag op het voorhoofd, zoodat hij gewond was en bloedde. Ter- 3) DOOR l'AUIi MNDAU. Door zijn ernstigen en nuttigen werkkring boezemde de graaf haar eerbied in. Hij was schatrijk en had even goed als vele anderen in heuaaglijkon lediggang zorge- looze dagen kunnen slijten. Eu zie, zelfs nu zijne jaren ongetwijfeld eene zeer geldige verontschuldiging zou den geweest zijn wanneer hij zijne bezigheden ietwat had ingekrompen, arbeidde hij van den vroegen morgen tot den laten avond en werd zelfs door deu jongsten en vlijtigsten zijner ambtenaren niet in ijver overtroffen. Hij bekleedde eene der aanzienlijkste rechterlijke betrek kingen in het rijk. President Aibrecht graaf von Iseneck was geheimraad in werkelijken dienst, kroonsyndiens en door het vertrouwen van Zijne Majesteit den Keizer lid van het Heerenhuis voor het leven. Om zijne buitenge- meene geestesgaven, zijn strikt gevoel van rechtvaardig heid en zijne onkreukbare trouw aan zijnen plicht stond hij algemeen in hoog aanzien. Ook zijn uiterlijk droeg er, trots zijnen leeftijd, zeel' veel toe bij om een verstandigveel jonger meisje te boeien. De graaf, die in zijne jonge jaren bij de garde- kurassiers had gediend, was van rijzige, breedgeschouderde gestalte en liep nog steeds zoo recht als eene kaars. De fiere houding van het hoofd verried eene zekere ingenomen heid met zichzelven en gaf te kennen dat hij reeds jaren lang niet met superieurendoch met ondergeschikten had omgegaan, dat hij geene bevelen had behoeven te ontvangen, dat hij ze slechts had behoeven te geven. Zijn kop was die eens Caesars een hoog, peinzend voorhoofd door kort afgeknipt, reeds ietwat vergrijzend, maar toch stond verklaarde hij zich candidaat te stellen tegen over den heer Redward aanhanger van Parnellaan vankelijk was besloten geen candidaat te stellen. FKAHEUIJK. De commissie voor het toltarief heeft, nadat de ministers Ribot en Jules Roche namens de re geering ophelderingen hadden gegeven, de volgende be sluiten genomen. De regeering wordt gemachtigd voor- loopig geheel of ten deele te verlengen al de met 1 Februari a.s. afloopende handelsverdragen of overeenkom sten, met uitzondering van de daarin voorkomende be palingen betreffende bewilliging in een tarief voor bepaald aangewezen zaken, zooals de overeenkomsten tot weder- zijdscho waarborging van den letterkundigen, knust- en indnstriëelen eigendom. De regeering wordt gemachtigd, het minimum-tarief geheel of ten deele van toepassing te verklaren op de voortbrengselen on koopwarenaf komstig uit lauden die thans de voordeelen van het conventioneel tarief genieten, en die er in toestemmen het tarief der meestbegunstigde natie op franscho koop waren toe te passen. ïUTIAiAUIJE. Op oen schriftelijk verzoek van den franschen vertegenwoordiger om aan den onlangs ver bannen berichtgever van het agentschap Havas, Chadourne, weder te vergunnen naar Sofia terug te keeren is door de regeering afwijzend beschikt. Zij hield vol, dat de genomen maatregel geen enkele schending van verdragon bevattedaar deze zwijgen over de behandeling van vreemdelingen. Zij betuigde haar leedwezen over de ge nomen maatregelen niet in bespreking to kunnen treden, maar sprak de hoop uit dat Frankrijk rekening zon houden met de gevoelens van rechtvaardigheid die de bulgaarscho regeering haar gedrag voorschreven. De vertegenwoordiger der franscho regeering deelde haar na dit antwoord mede, dat zij de diplomatieke betrekkingen als afgebroken beschouwde Het verspreiden van onware berichten door genoemden berichtgever omtrent den toe stand van Bulgarije is aanleiding tot zijne verbanning geweest. CHI1VA. Te Takoe zijn 42 oproerlingen op last der regeering onthoofdomdat zij in Mongolië christenen vermoord hadden T W E E O E 14 A NI E K. Riliilon-overeeiikomst. In de memorie van antwoord op het Kamerverslag over het wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Billiton-maatschappij verklaart de minister van koloniën, dat de wederindiening van dit wetsontwerp geschied is, niet omdat hij de overeenkomst in 's lands belang acht maar omdat bij gelijk in 1877 met de overeenkomst met de Indische spoorwegmaatschapij is crebenrd, hangende de een maal gesloten overeenkomst, meent aan de zaak haren natuurlijken loop te moeten laten. Uit de uitvoerige beschouwingen des ministers blijkt dat bij hem tegen verschillende bepalingen dier over eenkomst bezwaren bestaan. nog dicht haar omlijsthelderezeer schorpe oogen een tamelijk groote arendsneus, breede, vastgesloten liepen en eene sterk vooruitstekende ronde kin. Hij droeg geenen baard Sedert twintig jaren was graaf von Iseneck weduwnaar, Zijne vrouwdè beeldschoone dochter van een arm ambtenaartje, op wie hij hartstochtelijk verliefd was ge worden en die hij, zeer tegen den wil zijner gansche familie had gehnwd had hij na nauwelijks een jaar getrouwd te zijn geweest, onder zeer tragische omstandig heden plotseling verloren. Zij was bij eenen gevaarlijken bergtocht, dien zij te zamen ondernomen hadden ver ongelukt. Graaf Aibrecht was diep ongelukkigdoch klaagde aaD niemand zijn leed. Hij zonderde zich meer en meer van den gezelligon omgang af, begroef zich in zijn werk en leefde voortaan slechts voor den plicht dien zijn ambt en zijne studio hem oplegden. Eerst in de laatste jaren toen hij de vijftig reeds achter den rng had, meende men eene kleine verandering in zijne menschenschnwe hondiDg te kunnen bespeuren. Hij be zocht gezellige bijeenkomsten meer dan vroeger. Terwijl hij tot dat oogenblik slechts uitnoodigingen had aangenomen die hij als bevelen opvatte, welke hij met het oog op zijne betrekking niet mocht afslaan, en nooit langer, dan hem bepaald strikt noodzakelijk leek, in de salons ver toefde, bleef hij nu menigmaal uren lang op partijen Veerde levendige gesprekken met de dames, keek naar de dansende pareu en maakte zelfs wel een partijtje whist mee. Hij was een tamelijk getrouw bezoeker van schouw burgen en concerten geworden. De diep ernstigeja zelfs strenge uitdrukking was echter niet van zijn gelaat geweken. Nooit h.d men hem zien lachen. Beminnelijk, in den zin dien de oppervlakkige wereld er aan hecht, was hij nr it geweest, en hij was het ook niet geworden. Zijn geheele uiterlijk deed terstond bespeuren, dat men hier niet met een onschuldig, goedig man te doen had. Vorst Eyckhof en Karola hadden er zich reeds over verwonderd, dat Juliane zoo onverholen behagen vond in dezen ouderen, in zichzelven gekeerden eerbied af- dwingenden man. Nog heviger verbazing maakte zich van den vorst meester, toen hij op eenen zekeren mid dag een bezoek ontving van zijn ouden vriend graaf Aibrechten van dezen vernam dat hij besloten was de nog piepjonge Juliane te huwen indien het meisje gelijk hij hoopte en geloofde, zijn voorstel wilde aannemen. De vorst, die vijf jaren jonger was dan graaf Aibrecht, begreep reeds dadelijk dat hij zijnen ouden ervaren wereldwijzen vriend, wiens goeden raad hij zoo menig maal had ingeroepen niet op het zonderlinge en be denkelijke van zulk een huwelijk opmerkzaam behoefde te maken. De weinige besliste woorden waarin graaf Aibrecht hem zijn voornemen meedeelde, lieten geenen twijfel meer over, of de graaf had alles rijpelijk over wogen. Noch het verschil in leeftijd noch het verschil in karakter, noch het verschil in levensbeschouwing en neigingen scheen hem in eeuig opzicht onrast te baren. »Ik zal met Juliane spreken of liever, mijne vrouw zal die taak van mij overnemen, want van dergelijke zaken hebben de dames meer slag dan wij", zeide de vorstterwijl hij Aibrecht de hand drukte. Gij zult denk ik, vandaag, of op zijn allerlaatst morgen, wel iets van ons hooren." De vorst sprak met Karola en Karola met Jnliane die op de bevreemdende mededeeling reeds voorbereid was, en er niets anders op antwoordde dan: «.Liever den graaf dan ieder ander 1" die met alle tegenwerpin gen en bedenkingen welke taute Karola het voor haren plicht hield haar voor te houden, op hare eigenaardige, bekoorlijk lichtzinnig wijze den spot dreeften slotte hare moederlijke vriendin onstuimig in hare armen sloot en haar met een langen kus den mond snoerde. Een uur later ontviüg graaf Aibrecht van den vorst eene uitnoodiging om te komen dineerenen den vol genden dag werden er ettelijke honderden exemplaren verzonden van de twee volgende aankondigingen «Eugelbertvorst von Eyekhof-Menthin en vor stin Karola, geboren gravin Wiking, hebben de eer u kenuis te geven van de verloving huuner nicht Juliane gravin Wiking met zijne Excellentie presi dent Aibrechtgraaf von Iseneck geheimraad in.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1