Nieuwj aarswenschen. „K N T." No. 153. Drie en Itiegentigste Jaargang. 1891. WOENS D A O 33 DECEMBER. van Nieuwj aarswenschen, a SIS cents a contant, Wegens de Kerstdagen zal de courant van Zon dag, den 27, niet verschijnen. DE UITGEVERS. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. In het nummer van den Oudejaars avond, Donderdag den 31 December, zal weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen van 1—5 regels. DE UITGEVERS. Roman uit het Berlijnsche leven, ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Uinsdag-, Donderdag* en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BEUKSE. Den 18 werd in de Kamer een verzoek schrift voorgelezen, waarbij een tolverbond met Holland werd gevraagd. De heer Janson ondersteunde het ver zoekschrift. De heer de Hemptinne merkte op, dat in het verdrag met Duitschland de bepaling van de meest be gunstigde natie voorkwam en dat het dus onmogelijk was een tolverbond met andere landen te sluiten. De heer Grossis antwoorddedat de heer De Hemptinne zich vergistemen kan zeer wel een tolverbond aan gaan, zelfs onder het duitsch-belgische verdrag. Met goedvinden van alle leden werd het verzoekschrift naar den minister van financiën gezonden om inlichtingen. De minister van justitie heeft eene wijziging van het strafwetboek aangeboden, volgens welke in het vervolg aan onschuldig veroordeelden schadeloosstelling zal wor den gegeven. Victor Jacobs, minister van Staat en leider der con servatieve partij in de Kamer is den 20 na eene kort stondige ziekte overleden. Volgens de in 1890 gehouden tienjaarlijksche volkstel ling telde Antwerpen 224.012 ingezetenen, waarvan 116333 vrouwen. DUITSCHIiAliD. Prins Bismarck heeft in een gesprek met afgevaardigden die hem het eerediploma der stad Siegen kwamen overhandigen, de hoofdredenen uiteengezet, waarom hij niet in den Rijksdag bij de be handeling der handelsverdragen was verschenen. Hij was geen voorstander dier verdragen, maar hij begreep, dat zij aangenomen moestenalthans zonden worden. Zijn optreden zou daarin niets veranderd hebben het had alleen ten gevolge knnnen hebben het uitspreken van een paar scherpe redevoeringen zijnerzijds tegen de regeering en dit deed hij liever niet. Te minder, omdat de 5) DOOR PAIJL IA AD AU. Doch hare luchthartigheid verdreef spoedig alle ernstige overpeinzingen. Zij had aan hare tante Karola de voile waarheid gezegdzij hield meer van den graaf dan van ieder ander En hij hield ongetwijfeld veel van haar. Wat zou anders den hooggepiaaistenverstandigen man er toe gebracht hebben een onbeduidendverwend dikwijls zelfs ondeugend schepseltje zooals zij want zij was niet blind voor hare eigen gebreken een on ervaren, moedwillig ding dat van de wereld zoo goed als niets wist, een grillig, veeleischeud meisje zonder eenig vermogen wat anders dan waro liefde had den president er toe gebracht, juist haar uit haar hoekje te halen en alles, wat hij bezat, haar voor de voeten te leggen zijn groot vermogen, het faooge aanzien waarin hij stond, zijnen naam, die oenen goeden klank had alles, zijn verleden, zijn heden, zijne toekomst? Zeker had hij haar lief! Daarvan had zij het bewijs. Dwaze menschen mochteu het kinderachtig noemen, zij hadden geen verstand van die dingen Zij alleen wist dat slechts iemand die haar innig liefhad, zoo in het diepste schuilhoekje van haar hart had kunnen doordringen om daar haren vurigsten, meest verborgen wensch te lezen. Oningewijden hadden er geen flauw begrip van welk een genoegen graaf Albrecht haar had bereid. Zij kon er zichzolve ternauwernood eene voorstelling van maken Het schemerde haar voor de oogenals zij er aan dachtDe Lamoraal" Zij had die nu werkelijk in haar bezit, zij kon haar ontplooien op een donker kleed en zich vermeien in de heerlijk schoone teekening tijd te kort was gewoest om zich de gevolgen dezer ver dragen in alle bijzonderheden duidelijk voor te stellen over eene toekomst van 12 jaren. Zelfs de onderhandelaars had den alle gevolgen niet kunnen voorzien. Waartoe zon hij dan in den Rijksdag komen terwijl zijn arts het hem verbood. Er zouden sterker redenen dan deze verdragen moeten komen, voordat hij zou knnnen beslui ten tot het voeren eener felle oppositie tegen de regee ring. Daartoe kon hij nog niet besluiten, na een halve eenw in Staatsdienst en meer dan een kwart eeuw in het hoogste ambt te zijn geweest. ENOELAND. Den 17 heeft in het kanaal van Bristol eene aanvaring plaats gehad tusschen het stoom schip Springbill en den schoener Gwladijs, waarbij vier matrozen van den schoener omgekomen zijn. Aan boord van de Emmanueleen met hout geladen bark uit Genua die den 15 te Londen aankwam was voor zes weken een twist ontstaan tusschen twee ma trozen, Nicolo en Stefano, waarbij eerstgenoemde zijnen oom Stefano met een mes in het hart gestoken had. Nicolo was daarop in de ijzers gesloten, waaruit hij los wist te komen waarna hij zich in de lading tusschen do balkeu verscholen had. Ter sluiks wist hij zich voed sel te verschaffen, doch bij de aankomst te Londen gaf hij zich nit eigen beweging hij den rechter aan. De gemeenteraad van de City te Londen heeft 30000 beschikbaar gesteld voor geschenkeu aan prins Albert Vic tor en prinses Mary van Teek bij gelegenheid van hun huwelijk, dat op een der laatste dagen van Februari voltrokken zal worden. In den nacht vau den 13 op den 14 is de engelsohe stoomboot Soltykoff van Cardiff naar Saint-Nazaire bij Onessant vergaan. Zeventien man benevens de gezag voerder kwamen daarbij om. De tweede stuurman die met twee stokers in eene boot was gegaanwerd door visschers gered, nadat hij nauwelijks gekleed en zonder levensmiddelen 32 uren rond gezwalkt had. De stokers waren inmiddels overleden en de lijken had hij over boord moeten werpen, omdat de boot half vol water was. FRINKRIJK. De wijnoogst heeft volgens offi- cieele opgaven 30 miljoen vaten opgebracht, d.i. bijna 3 miljoeu meer dan in 1890 iu Algerië 4 miljoen 2 miljoen meer. De appelwijn daarentegen bedraagt nog geen 10 miljoen vaten 2 miljoen minder dan iu 1890 en 3J/2 miljoen beneden het gemiddelde. ITAliBE. De Paus heeft 25000 gegeven om met Kerstmis onder de armen te verdoelen. Op verzoek van den minister-president De Rudini heeft de Kamer met 248 tegen 124 stemmen eene motie aan genomen, waarbij vertrouwen uitgesproken wordt in het geldelijk beleid der regeering. OOSTENKIJK-MOIV6ARIJE. De commissie voor de handelsverdragen heeft den 18 des avonds de ontwerp-verdragen met DuitschlandZwitserland en België met 25 tegen 3 stemmen en het ontworp-verdrag met Italië met 22 tegeu 3 stemmen goedgekeurd. Tusschen den minister Baron Fejervary en den afge- en in de uitstekende bewerking elk uur, telkens en telkens weerZij kon er zich mee tooienwanneer zij wilde geheel alleen, in hare kamer met de deur op slot, voor deu grooten spiegelZij was zoo zelf zuchtig dat zij niemand in hare volle vreugde wilde doen deelen. Door de blikken van lieden die er geen verstand van hadden, werd haar schat toch maar ontwijd. Wat zij nu haar eigendom mocht noemen, wist z ij slechts op den waren prijs te stellen In de slotkapel te Menthin werden graaf Albrecht von Iseneck en gravinne Juliane Wikiug in de eerste dagen van Februari 1875 in den echtverbonden. Juliane droeg eene eenvoudige witte japon van atlas, die zeer smaak vol met de «Lamoraal" gegarneerd was. Met den mirte- krans op de volle, glanzende lokken, en hare teedere gestalte omhuld door de kostbare kant, zag zij er be- tooverend uit. De huwelijksreis duurde nauwelijks drie weken. Graaf Albrecht meende het Diet met zijne plichten als ambte naar en staatsburger overeen te kunnen brengen een langer verlof aan te vragen, daar zaken van groot ge wicht op het bureau en in do wetgeving zijn tegenwoor- heid veroischten. Juliane had er in het eerst geenen vrede moe dat zij het vroolijke Parijs, welks schoonheden zij voor do eerste maal bewonderde, zoo spoedig moest verlaten. Er was daar nog zooveel te zienEn zij had zich daar zoo gelukkig gevoeld. Op het bal bij den gezant, waar zij allerlei interes sante kennismakingen had aangeknoopt, had zij ook ge legenheid gehad hare Lamoraalkant, ditmaal gedoft op een licht purperkleurig kleed, ten toon te dragen, en zij bespeurde duidelijk aan de oplettendheid waarmee men haar toilet monsterde, aan de halfluide kreten van bewondering, dat hier kennersoogen er op rustten. Door hare pikante schoonheid en hare vroolijke beweeglijk heid word zij al spoedig het voorwerp van bijzondere vereering, en iu het den volgenden dag door de «Figaro" meegedeelde balbericht werd zij boven alle andereu in de gloeiondste bewoordingen geprezenals eene vei- vaardigde Ugzon heeft een duel plaats gegad. De mi- nistor heeft naar aanleiding van dat duel zijn ontslag gevraagd. FORTUtlAL. De minister van financiën heeft den 17 in de Kamer verklaard, dat de financiëele en econo mische toestand des lands niet wanhopig was. Met de medewerking van allen, met goeden wil, zullen do moeie- lijkheden overwonnen worden. Portugal heeft steeds ten volle betaald wat het schuldig was en zou iu geen zijner verplichtingen te kort schieten. ïWlTSERLAND. De bondsraad heeft zich ver- eenigd met het besluit tot afkondiging van amnestie in het kanton Tessino. AEItEEAIttDE STATEN. Den 16 is nabij Chi cago een posttrein geplunderd. Behalve de brieven en pakketten werd eene som van 15000 door de roovers buit gemaakt. Tweede Kamer. In de ochtendzitting van den 18 gaf de heer Conrad aan den minister van waterstaat in overweging de te zijnen dienste staande maatregelen te nemen om de eerste 1600 strekkende meters van den duinregel van den polder Callantsoog tot de Groote Keeten in zeewereuden staat te brengen. De heeren Land en Reekers gaven in over weging den aanleg eener haven te Oosterend op Texel tot een onderworp van nader onderzoek te maken. De minis ter van waterstaat meende, dat na de verbetering der haven van Oudeschi'd het Rijksbelang niet vorderde het maken eener tweede haven op Texel. De commissie van rapporteurs voerde in de avond zitting van dien dag, bij monde van den heer van Gijn, tegeu de gevraagde bijdrage van f 12000 in de kosten van ijsopruiming in het Noordzee-kanaal als bezwaren aan, dat deze post, die groote uitgaven ten gevolge kon hebbenniet voldoend voorbereid was. Het gold toch hier de vraag over het beginsel, of de Staat geroepen is in den winter voor den handel het water open te honden. Voor eene grondige behandeling was het onderwerp niet rijp. Zjj had gewenscht behandeling dezer zaak bij sup- pletoire begrooting. De heer F e r fhulde brengende aan de commissie voor de ernstige wijze waarop zij deze zaak behandeld had bestreed haar voorstel. Het was een algemeen belang, dat de scheepvaart in den winter naar Amsterdam onbelemmerd was. De zorg werd niet alleen op de schouders van den Staat gelegd, daar provincie en gemeente in de kosten zullon bijdragen, evenals belanghebbenden een kapitaal voor het doel zul len bijeenbrengen. Amsterdam getroost zich zelfs aan zienlijke kosten voor de bevaarbaarmaking van het kanaal. Ook deelt hij niet de vrees, dat de aan te wenden mid- leu niet doeltreffend zullen zijn. Bovendien staat de zaak onder toezicht van den waterstaat on deskundigen. En mocht de exploitatie niet behoorlijk kunnen geschieden dan trede de Staat in de plaats. Er is echter haast bij, blindende jonge schoonheid en eene uitermate geestige vrouw. Deze complimentjesdeze schildering harer persoon lijkheid, de vergelijking harer oogen met «donkere, t- zengende en fonkelende zonnen", lieten haar echter vrij kond; doch dat de Parijsche causeur eene waar lijk opgewonden dithyrambe dichtte op haar toiletdat hij het kunstige kantwerk met de nauwkeurigheid van eenen boedelbeschrijver en de teederheid van eenen verliefde schilderde, dit verblijdde haar werkelijk en maakte haar trotsch, en zij had eene innige voldoening over de vermoedelijk door allen gedeelde en nu door de bevestiging van het meest gelezen blad als tot een feit verheven dwaling, dat hare nabootsing voor de oude Lamoraalkant werd gehouden en als eene ceTebre pièce historique dn XVlme siècle als la reine des dentelles geprezen werd. Zij paste ook wel opdit vermoeden waaraan zij misschien wel door eenige ietwat dubbel zinnige uitdrukkingen voet had gegeven, niet tegen te spreken. Ach jahet origineel der Lamoraalkant was er nog, verborgen iu eene collectie op het verafgelegen slot Kypstein, eene collectie, die misschien door niet meer dan een paar dozijn nieuwsgierigen in den loop van een jaar bezichtigd werd. En onder die paar dozijn was er zeker bijna geen enkele, die de koningin der Brabantsche kanten met kennersoogen had bekeken en weten te schatten Slot Kypstein was desnoods te be reiken I Maar aan het origineel mocht zij niet denken. De heerlijke nabootsing, die in schoonheid ter nauwer- nood door het origineel overtroffen kon worden, maakte haar reeds al te gelukkig! En deze jongere «Lamoraal" behoorde haaraan haar alleen «En dus is het ernstig gemeend, dat we heengaan vroeg zij den graaf, toen deze bevoleu had dat hem den volgenden dag de rekening zon gebracht worden en zijnen kamerdienaar had opgedragen de koffers te pakken. «Zeker!" antwoordde de giaaf, ietwat verrast. «Vol komen ernstig

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1