338e Staatsloterij. Stadsberichten. maar dit behoefde niet in hatelijkheden te antwoorden. De heer Vliegen te Maastricht werd met groote meer derheid herkozen als redacteur van de Volkstribuun, over welk bladdat door hem nagenoeg alleen geredigeerd, gezetgedrukten zoo noodig gecolporteerd wordt volkomen goedkeuring werd uitgesproken. Verworpen werd met S3 tegen 15 stemmen een voorstel Zwolle, om te 's-Gravenhage eene demonstratie te houden ter verkrjjging van algemeen kiesrecht, waarop dan tevens een adres zou zijn overgelegd, inhoudende, dat het volk geen plichten zonder rechten langer wil dulden en dus staking van belasting-betalen in de toekomst onvermij delijk zou zijn. In de vergadering van »Nut en Genoegen" te Uitgeestdeze week gehouden werd de spreekbeurt vervuld door den heer R. Zaadnoordijk van Limmen die door de lezing van «Simon Carels" en »De twee zusters" zijn gehoor aangenaam bezig hield terwijl de heer H. Zaadnoordijk van Limmen daarna voordroeg »De twee veerhuisjes" van P. Louwersedat met ge noegen werd aangehoord. De staatscommissie voor het practische apothekers examen, zitting houdende te Amsterdam, heeft den 24 o. a. toegelaten de heeren Dirk Bierhaaldergeb. te Berkhout; Willem Cornelia Mooij Jr., geb. te Zaandam. Te Schuttorf bij Almeloo zijn van drie jongens, die door het ijs zakten twee verdronken een werd gered. Van de nutsspaarbank te Hoogwoud is herkozen als commissaris de heer J. J. van Wijk en als lid der commissie van toezicht de heer M. de Jong, allen te Hoogwoud. Als lid van het bestuur der begrafenis ver- eeniging te Hoogwoud is herkozen de heer A. Koorn Dz., aan den Gouwe. Het rechtopzetten van ijsschotsen rondom eene bijt moge schaatsenrijders voor verdrinken bewaren, het hielp den heer J. den len Kerstdag te Obdam in de sloot. Zijn nog vrij jong paard schrikte n.l, van de hooge, witte gevaarten, sprong ter zijde en kwam met rijtuig en rei zigers in het water terecht. Toch is het ongeluk be trekkelijk goed afgeloopen. De raad der gemeente Graft heeft tot leden van het burgerlijk armbestuur te West- en Oostgraftdijk be noemd de heeren B. Keizer en J. Hannema. Te Utrecht bedroeg in deze maand het aantal stu denten 721, verdeeld als volgt: rechtsgeleerdheid 155, geneeskunde 299, wis- en natuurkunde 106, letteren 35 en godgeleerdheid 125. De arr. rechtbank te Haarlem heeft in 1891 526 vonnissen in strafzakon uitgesproken. Den 23 is het te Noord wijk gestrande engelsche schip Milo in veiling voor 960 verkocht aan N. Veen te IVleuwediep. Den 23 heeft de gemeenteraad van Worinerveer benoemd tot hoofd der Noorderschool den heer L. de Vries te Midsland op Terschelling; tot tijdelijk wethou der, in plaats van wijlen den heer Honkoop, den heer J. A. Laan en tot waarnemend gemeente-ontvanger den heer Prinsendaar den 22 de gemeente-ontvanger, de heer Jac. Portuin Pz., overleden was. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 23 bij de behandeling van de verordening tot heffing en invordering van schoolgeld voor de inrichtingen van middelbaar onderwijs verworpen met 24 tegen 5 stemmen het door den heer Treub gedane voorstel tot invoering van evenredig schoolgeld. Over een voorstel van den heer Nolting om in de verordening op te nemen de be paling, dat leerlingen, die aan het toelatingsexamen vol daan hebben doch wier ouders, naar het gevoelen van burgemeester en wethouders, onvermogend zijn om het schoolgeld te betalen, die scholen kosteloos zullen bezoe ken, staakten de stemmen. Den 24 is te 's-Gravenhage overleden de bekende geslachtkundige de heer J. B. Rietstap. Den 24, des namiddags 1 uur, is in de Jan Han- zenstraat te Nieuwer-Amstel een buis afgebrand en den 22 des avonds te Muiden een stal met hooibergbij laatstgenoemden brand viel de bewoner bij het redden van zijn vee en brak een been. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 24 bij enkele inschrijving aanbesteed 1°. de uitvoering van baggerwerk in het afgesloten IJ bij de Handelskade te Amsterdam, geraamd, op 6750. Laagste inschrijver de heer C. van Bovon te Nieuwer-Amstel voor f 5700 2°. Het leveren en plaatsen van meerpalen langs het Noordhollandsch Kanaal, geraamd op 900. Laagste inschrijver de heer G. Honijk te Purmerend voor 894. Koningin Wilhelmina heeft zich den 25 met schaat senrijden vermaakt op den vijver achter het huis ten Bosch te 's-Gravenhageden 24 waren in de Witte danszaal ten Paleize 7 kerstboomen geplaatstalle be hangen met kostbare geschonken, ook voor de leden en de kinderen van de leden der hofhouding. Den 25 des morgens te half tien is de kleine ketel gesprongen van de petroleum-gasfabriek aan den Hoek van Holland dienende tot verlichting en tevens tot het in werking brengen van den misthoorn aldaar. De in het lokaal aanwezige machinist werd op ongeveer zes el buiten het gebouw geworpen en in bewusteloozen toe stand opgenomen De stoker, die juist het gebouw ver laten had bekwam geen letsel. Den 25, des avonds omstreeks half negen, wilden een meisje van 12, een van van 15 en een jongen van 12 jarendie uit de kerk kwamen den overweg van den Staatsspoorweg aan het einde der Rosestraat te Rot terdam oversteken, juist op het oogenblik, dat twee trei nen elkaar daar moesten ontmoeten. De kinderen, die met anderen onder den afsluitboom doorgekropen waren, werden door een der treinen gegrepen en verpletterd. Op het Timmerliedencongres, den 25 eu 26 te Amsterdam gehouden, dat door 73 afgevaardigden van 31 afdeelingen van den Neutralen Nationalen Timmer- liedenboud werd bijgewoondwerd met 15 tegen 14 stemmen verworpen een voorstel om per telegraaf hulde te breDgen aan de Gentsche kameraden, die den 25 gelijk tijdig voor algemeen stemrecht manifesteerden. De R. K. Volksbond te Amsterdam verzette zich tegen inmenging in de politiek. Drie motiën, waarin de oorzaak van den ongunstigen toestand van het timmermansvak en de vak- genooton toegeschreven werd aan: 1° het privaat-bezit 2° de concurrentie en de machines; 3° de slechte ver houding tusschen patroons en knechts, werden verworpen de eerste met 15 tegen 14, de tweede met 18 tegen 7, en de derde met 17 tegen 4. De vier afdeelingen van den R. K. Volksbond hadden zich bij de twee laatste stemmingen onthoudendat aanleiding gaf tot een af keurend oordeel over die daad door de afdeeling 's-Gra venhage. Het voorstel tot stichting van een algemeenen bond met geheel zelfstandige aangesloten vereenigingen en uitsluitend tot behartiging der belangen van hot vak en van de vakgenooten werd na langdnrige be spreking verworpen met 14 tegen 12 stemmen. Het congres alzoo mislukt zijnde, werd voorgesteld uiteen te gaanterwijl de schuld der mislukking geweten werd aan den R. K. Volksbond onder bijvoeging dat de afgevaardigden zeker de bekende encycliek van den Paus niet kenden. De Volksbond ontkende dat het Congres nutteloos was geweest. Er was gebleken, dat de neutrale weg niet te bewandelen was en dit was ze ker een resultaat. Na verschillende besprekingen, waarbij Patrimonium voorstelde te verklaren, dat, daar het Con gres niet de oorzaak van den ongunstigen toestand had kunnen aanwijzenhet onbevoegd was de middelen tot verbetering aan te geven en nadat Patrimonium op de vraag, welke afdoende middelen het dan wel wist, ge antwoord had»Terugkeer tot Gods geboden" werd nog besloten een algemeenen secretaris te benoemen, waartoe de secretaris Smit benoemd werd. Eene te Haarlem gehouden inschrijving ten be hoeve van de russische joden heeft onzuiver 1694 opgebracht. Beroepen bij de ned. geref. gemeente te Middelburg ds. J. Langhout, pred. bij diezelfde gemeente te Haarlem. De geneeskundige raad in de provincie Limburg en oostelijk Noordbrabant heeft besloten tot het instellen van een onderzoek naar den toestand der arbeiderswo ningen in de gemeenten Maastricht, Roermond, Venloo, Helmond, 's-Hertogenbosch, Eindhoven en Osch. Te Buiksloot is tot wethouder benoemd de heer dr. G. Paris, emer. predikant. In April of Mei 1892 zal een vergelijkend onder zoek plaats hebben van adspiranten naar de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe 15 plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De Staatscourant No. 303 van 1891 bevat de bijzonderheden voor belang hebbenden. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage heeft gewaarschuwd, dat men op zijne hoede zij bij het aankoopen van handelsbetrekkingen metfirma Haver- mans Co., Leonardos Castelijn, L. Beijersbergen, allen wonende Heerengracht 22; Mietje van der Moolen, huis vrouw van Frans Winter, Van Dijckstraat 224; Wilhel mus Wouwenberg, Van Bassenstraat 17. De influënza heeft aan den Uangendijk in sterke mate geheerscht en heerscht daar nog vrij erg. Vele ge zinnen telden vijf, zes zieken te gelijk, waaronder soms zeer ernstige. Er waren zelfs huizen, die men eenvoudig gesloten hield, daar allen ziek te bed lagen. Dat het aantal sterfgevallen onder deze omstandigheden grooter is dan in gewone tijden, behoeft zeker niet vermeld te worden. Wegens het overlijden van den heer J. van der Plaat te Oudkarspel, is tot voorzanger in de ned. herv. gemeente aldaar benoemd de heer Jb. Bntter. Bedankt voor het beroep naar Hensbroek door den heor G. Brink, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Noordholland, die het beroep naar Hornhuizen c. a. heeft aangenomen. De voordracht tot benoeming van een onderwijzer met hoofdakte aan de openbare lagere school te Oud karspel bestaat uit: no. 1. G. Booden, Hilversum; no. 2. P. Hoekstra, Leeuwarden, en no. 3. D. van Gor- kum, Roordahuizen. Benoemd tot lid van het bestuur der banne Noord- schermeer en Schermerhorn, van het heemraadschap «de Eilandspolder", de heer C. de Boer te Schermerhorn. Benoemd tot lid van het bestuur der banne Scher merhorn van het heemraadschap Mijzen", de heer L. Tjallewal te Beemster. De rederijkerskamer »Amicitia" te Schermer horn heeft den 25 eene zeer wel geslaagde opvoering van do tooneelstukken »de Vondeling van C. L. Ram- bonnet en «Manus, de Snorder", van Rosier Faassen ge houden waarvoor het niet talrijk pubiek veel bijval schonk. Als eene bijzonderheid meldt men ons, dat te Schermerhorn reeds eene ooievaar is gezien. Uit het verslag van het Geneeskundig Staatstoezicht in Noordholland over het half jaar Juni-November 1891 blijktdat de Sequah-oliedoor den heer Jac. Polak onderzochtbleek te bestaan uit levertraan ol. thereb. en ol. sassafras en de Prairieflower uit rhabarber, aloë, spaansche peper, koolzure kali en natron en spiritus. In dat tijdvak kwam miltvuur voor bij een paard te Wa tergraafsmeer en bij runderen te Amsterdam, Nederhorst den Berg en Purmerend eens, te Hetloo tweemaal en te Berkhout driemaal. Den 27 gaf de tooneelvereeniging »Erica" te Hijp in de zaal van het café »Cambrinus" aldaar eene volks voorstelling. Hetzelfde stuk, eenige dagen vroeger voor de leden opgevoerd, n.l. »Magdalena werd ten tooneele gebracht. Na afloop werd aan liefhebbers gelegenheid gegeven om te dansen. In het begin van Januari zal in het Panorama in de Plantage te Amsterdam Derkinderen's wandschil dering voor het Stadhuis te 's Hertogenbosch ter be zichtiging worden gestold. Zij bestaat uit verschillende compositiesde stichting van Den Bosch verbeeldende en werd op kosten van het departement van het Nut aldaar vervaardigd en aan de stad ten geschenke ge geven. Tegelijkertijd verschijnt van de hand van den heer Jan Vetb bij den uitgever S. L. van Looy, te Amsterdam, eene brochure als handleiding tot begrip van dit groote werk. Een werkman te Haarlemdie zich den 23 op schaatsen naar Amsterdam begaf, om te beproeven daar werk te krijgendaar dit toch niets kostte, is op de Amsterdamsche vaart door het ijs gezakt en verdronken. In den nacht van den 24 op den 25, geraaakte omstreeks 12 uur, de tilbury van A. D. te Obdam in de Kaag, onder Spanbroek, te water. Het rijtuig is bijna geheel onbruikbaarvooral door het in de sloot lig gende ijs, maar paard en voerman bekwamen weinig of geen letsel. Den 25 is onder Wageningen een arbe'Mer onder eene kar geraakt en zoo ernstig verwond, dat hij weldra overleed. Den 26 is de te ATleuwedlep thuis behoorende visch- schokker H. D. 42, schipper J. Woord, op den Razenden Bol gestrand: de bemanning werd door vletterliedenvan boord gehaald en naar Nieuwediep gebraoht. In den nacht van den 25 op den 26 heeft te Breda iemand die pas uit het krankzinnigengesticht was ont slagen met een mes aan zijne ouders zulke ernstige won den toegebrachtdat de vrouw na enkele oogenblikken bezweek en de man in hopeloozen toestand verkeerde. Den 26 werd 's avonds in de protestantsche kerk te Uitgeestia tegenwoordigheid van een talrijk publiek het Kerstboomfeest gevierd voor de leerlingen der zondagschool onder leiding van den heer ds. W. Beekhuis en eenige dames. De fraai versierde boom maakte een goeden indruk. Na het zingen van eenige kerstliederen werden de kinderen onthaald, en ontvingen elk een aardig geschenk waarmede zij hoogst voldaan huiswaarts keerden. Den 27 hield de rederijkerskamer «Oefening Vol maakt" te Westgraftdijk hare tweede openbare ver gadering in dit seizoen. Opgevoerd werden: »De Regi mentskinderen," tooneelspel in 2 bedrijven door A. A. van der Stempel en «Pakketten voor dames dramatische grap in 2 bedrijven door Justus van Maurik. Den 27 is te Zwolle brand uitgebroken in de wo ning van J. Plas stovenzetter der r.k. kerk aan de Os senmarkt welke zeer gevoed werd door de groote hoe veelheid turf, in en achter dit huis geborgen. De brand weer slaagde in hare pogingen om het aangrenzende kas sierskantoor van de heeren Doyer en Kalff en het huis van de destillateurs firma Windemuller en Co. te be houden. Bij kon. besluit van den 28 is benoemd tot bur gemeester van Texel de heer jhr. J. C. W Strick van Linschoten. Bij kon. besluit van den 28 is herbenoemd met ingang van 1 Januari 1892 tot burgemeester van Harken de heer C. de Grootvan IVoordscharwonde de heer C. Kroon Mz., van Schoort de heer J. C. Peeck en van Westwoud, de heer J. Blom; en met ingang van 10 Januari 1892 van St. Maarten, de heer W. Schermerhorn. Bij kon. bestuit van den 28 is de heer mr. L. J. E. H. Geradts benoemd tot burgemeester van'Roermond. De rederijkerskamer S.U.D.W.A.L. voerde den 25 in de kolfbaan van den heer Kist te Holhorn twee too- neelstukjes op, die zeer in den smaak vielen, van het in kleinen getale opgekomen publiek. Te Barsingcrhorn c.a. zal een adres aan den gemeenteraad worden aangeboden, door tal van ingezete nen onderteekend waarin het wenschelijke wordt aan getoond dat daar ter plaatse een geneeskundige zij ge vestigd met het verzoek, daartoe alle pogingen aan te wenden. Te Kolhorn breidt de influënza zich nog steeds uit. Bijna geen huis of er zijn zieken. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 28 besloten tot aankoop van 470 bunders heidegrond van de gemeente Heerde voor 70 per bunder voor den aanleg eener waterleiding. 4e klasse, le lijst, 28 December. Ns. 5189 en 10287 1500; Ns. 10125 en 18634 1000Nr. 15517 400; Ns. 372, 5366, 5745, 7328, 10866, 13309 en 15747 100. 4e klasse, 2e lijst, 29 December. Nr. 2559 f 5000; Ns. 16327 en 19007 f 1000; Nr. 20743 f 400; Nr. 19066 f 200; Ns. 5209, 9120, 11127, 11784, 11835 en 13243 f 100. Men verzoekt ons mede te deelendatwegens ongesteldheid van den heer ds. M. van Kleeftde predik beurt in de Uuthersche Kerk op Oudejaars avond te 7 uurzal worden vervuld door den heer ds. A. J. P. Oort. Nog was de laatste slag van half zes niet geslagen, in den avond van den 27, of de brandklok van den Waagtoren werd overgehaald, weldra door die der andere torens gevolgd om èn spuiten èn eene groote meuschen- massa in den omtrek van den Bergerhont te verzamelen, waar men vernemen kon, dat in de gemeente Bergen waar die aan Alkmaar grenst, een felle brand was uit gebroken in de boerenwoning, bewoond door K. Molenaar en behoorende aan J. Bruntink, alhier. De spuit der Alkmaarsche Tumclub «Kracht en Vlugheid" alleen ging hulp verleenen. Slechts één mocht natuurlijk de gemeente verlaten van wege de gemeente Bergen was trouwens geene hulp gevraagd. De turners konden niet anders dan de aangrenzende boet behoudende uitgestrekte woning brandde geheel af, met den ganschen inboedel, op een enkel stuk na. Het vee werd gered. Huis en inboedel waren verzekerd. De gemeente Bergen zond in den nacht een miniatuurspuitje met eenige mannen ten einde het hooi, dat nog den geheelen volgenden dag bleef doorbranden, onschadelijk te houden voor de in de na bijheid staande perceelen. In het lokaal Harmonie vereenigde zich in den avond van den 25, den eersten Kerstdag, tal van be langstellende leden van de afdeeling Alkmaar van den Mederlandscheu Protestantenbond, met hunne dames om getuige te zjjn van het genotdat den kinderen der van deze afdeeling uitgaande zondagschool werd verschaft. Een groote, met eene menigte lichtjes verlichte kerstboom was in de zaal opgericht en gaf den voorzitter, den heer ds. M. van Kleeft, aanleiding tot eene toespraak tot de kinderen, die door bevattelijk heid uitmuntte. Verschillende dames en heeren ver leenden hunne hulp, om te zorgen, dat de kleinen aan genaam werden bezig gehouden en niemand van hen werd overgeslagen bij de uitreiking der versnaperingen.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2