Aanvoer op de veemarkten te ALKMAAR. M a a n d a g s e li e Markt. 1 4 2 10410 1896 1891. paarden koeien Zaterdagsche M a r k t. Zaterdagsclie kaas- en botermarkt. rein, overeenkomstig het voorstel van burg. en weth., geheel op dezelfde wijze af te staan. Zij stelt daarom voor, het ter vaststelling aangeboden ontwerp besluit vast te stellen met deze wijziging, dat de grootte van het terrein daarin opgenomen wordt volgens de later plaats gehad hebbende opmeting van 762 centiaren, en te be palen, dat de koopprijs van f 3048 zal bestemd worden tot voldoening van een gedeelte van den koopprijs van het door de gemeente aangekochte terrein, genaamd Middenhont. Met eene kleine bijvoeging word het aangeboden ont- werpebeslnit onveranderd vastgesteld. 25. Ontwerp-beslnit tot vaststelling van den rooster van aftreding van de nienw gekozen raadsleden, de heeren J. de Wit Dz. en Mr. A. P. de Lange. Vastgesteld. Onmiddellijk wordt tot de loting over gegaan daarbij blijktdat de heer de VVit zal aftreden in 1893, de heer de Lange in 1895. 26. Rapport op het verzoek van Dijkgraaf en Heem raden van de Schermeerom den straatweg liggende op den omringdijk van den polder, tusschen de Roobrng en de brng bij Schermerhorn ter lengte van ongeveer 300 meters, te mogen veranderen in een grintweg met paardenpad. Burg. en weth. berichtendat dit verzoek zijn oorsprong vindt in artikel 4 der overeenkomst, ge sloten tusschen burgemeester on wethouders der gemeente Alkmaarhandelende ter uitvoering van het raadsbe sluit van 14 Maart 1855 n°. 29 en Dijkgraaf en Heem raden van de Schermeer, betretfende den aanleg en het onderhond van den straatweg door dien polder. Na kennis te hebben genomen van het door den ge meente-architect, na opneming van den weg, omtrent dit verzoek uitgebrachte rapport, dat ter kennisneming over gelegd wordt, vinden zij geeue vrijheid voor te stellen, tot de gevraagde verandering toestemming te ver- leenen. In het rapport van den architect, waarbij de in williging van dit verzoek niet aangeraden wordt, daar een straatweg in ieder geval de voorkeur verdient en, ingeval van inwilliging in overweging gegeven wordt een vol doend voorbehoud te makenmisten zij bovendien nog éénen grond, die het naar hunne meening voor de°gemeente Alkmaar niet wenschelijk maakte, dat deze verandering tot stand kwam. Het godeelto van den om- ringdijk is nu bestraat en maakt dus een goed geheel uit met den straatweg in den polder zeiven, terwijl de weg, wanneer men de brug bij Schermerhorn overgegaan is, mede een met behulp van de gemeente Alkmaar to stand gekomen goede straatweg is. Het verkeer tusschen Alkmaar en Schermerhorn en om gekeerd geschiedt alzoo geheel langs een straatweg, naar het bezit waarvan jaren lang gestreefd is en voor de verkrijging waarvan Alkmaar zich aanzienlijke offers getroost heeft. En waarom zal in dien voor het ver keer zoo goeden toestand verandering gebracht worden nu voor die verandering geene redenen van overwe genden aard blijken te bestaan? Zij gelooven, dat het algemeen belang veel meer bevorderd wordt door behoud van dit deel van den omringdijk als straatweg en stel len vooraan deze gevraagde wegsverandering geene goedkeuring te verleenen en van dat besluit aan Dijk graaf en Heemraden van de Schermeer kennis te geven Na eene korte bespreking, waarbij omtrent den plaatse lijken toestand eenige inlichtingen worden gegeven en de heer A. P. de Lange, die zich van stemming natuur lijk zal onthouden er prijs op steltte verklaren dat er bij het polderbestuur geen sprake is om verandering te verkrijgen in de tot nu toe gevolgde wijze van onderhoud van den bestaanden straatweg, en zoowel de Voorzitter, als de heeren Stoel en Conijn aanraden, het voorstel van burg. en weth. aan te nemen wordt overeenkomstig dat voorstel zonder hoofdelijke stemming besloten. 27. Brief, waarbij medegedeeld wordt, dat de con cierge van de burgeravondschool tot heden eene toelage van f 50 per jaar genoot voor het schoonhouden der school lokalen onder verplichting voor zijne rekening het daar voor benoodigde materieel aan te schaffen. Na de met September 1.1. in werking getreden hervorming der burger avondschool zijn door de aanzienlijke vermeerdering van het aantal leerlingen (van ongeveer 30 tot 60) de werk zaamheden voor schoonhouden zeer toegenomen. Kon in vroegere jaren volstaan worden met het schoonmaken dier lokalen tweemaal in de week, thans moet dit bijna dagelijks plaats hebben. Met het oog op die vermeerde ring van werkzaamheden en de meerdere uitgaven voor materieel, stellen burg. en weth. voor, die toelage te verhoogen van f 50 tot f 100 per jaar en die ver hoogde toelage aan den concierge reeds uit te betalen van af 1 October 1891. Aangenomen. 28. Brief, waarbij in voldoening aan de toezegging, bij bet antwoord op het rapport der sectiën omtrent de gemeente-begrooting voor 1892 gedaan, wordt medege deeld, dat de Raad van Administratie der Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland opgege ven heeft, dat voor een één persoons urinoir, die vol doende door duinwater besproeid wordt, in het half jaar a. 12 uur per dag betaald moet worden J 19.44 d. i. f 0.009 per uur. Burg. en weth. hadden bij hunne vraag een termijn van een half jaar gesteld, omdat die be sproeiing naar hunne opvatting in de zes wintermaanden minder noodzakelijk kon worden geacht. De Maatschappij was dus bereid het water voor de urinoirs te leveren, zonder controle meter, per één persoons urinoir ad f 19.44 per half jaar en wel 12 uur per dag en dus voor elk uur meer t 0,009, op voorwaarde dat de aanleg geschiedde voor rekening van de gemeente Alkmaar, onder het toe zicht der Maatschappij en de sluiting en opening van den toevoer van het water in de urinoirs mede door de gemeente. Na van dat schrijven kennis te hebben genomen, meen den zij eene tweede vraag tot de maatschappij te moeten richten. Besproeiing der urinoirs bij het Waaggebouw door duinwater op de marktdagen kwam hunvooral met het oog op de belangen der botermarkt, meer dan wenschelijk voor en zij vroegen daarom aan de Maat schappij, welke uitgaaf het gevolg zou zijn van die be sproeiing gedurende negen maanden van het jaar, van 1 April tot en met 31 December (de drie wintermaanden Januari, Februari en Maart uit te zonderen) op de drie marktdagen in de week en op de dagen der grooto vee markten gedurende twaalf uren daags. Het antwoord op die vraag luidde, dat dit waterverbruik per jaar op f 77.04 berekend werd, doch dat de maatschappij voor stelde aan de gemeente Alkmaar f 75 per jaar als ronde som in rekening te brengen. Die som achtten zij zeer h. billijk, waarom zy voorstelden tot de in ieder opzicht wenschelijke besproeiing dier zes urinoirs te besluiten en die uitgaaf te vereffenen op den post kosten van de W a a g, als geschiedende in het belang van het markt wezen. De kosten van aanleg, welke voor rekening van de gemeente komen bedragen volgens opgave van den gemeente-architect ongeveer f 35terwijl de opening en sluiting van den toevoer van het water zeer goed kon geschieden door den in het Waaggebouw wonende opzichter over de kaasdragers. De heer Canters vraagtof de urinoirs op het Hof ook niet aangesloten kunnen worden, daar die aan sluiting niet minder wenschelijk zon zijn. De heer P r e ij e r vraagt hetzelfde voor het Vlaanderhof. Do Voorzitter antwoordtdat burg. en weth. eerst wenschten af te wachten de ondervinding, met deze urinoirs op te doen om dan definitieve voorstellen te doen bij de begrooting voor 1893. Na eenige bespre king, waarbij de aansluiting van alle urinoirs wel wen schelijk werd geacht, werden burg. en weth. gemachtigd, met de maatschappij in Dader overleg over die aanslui ting te treden, daar de uitgaaf, zooals zij thans voorge steld werd, veel te hoog werd gevonden en de uitvoering van dien maatregel in ieder geval nader overwogen moest worden. 29. Heeft de herstemming plaats over het voorstel van burg. en weth.om afwijzend te beschikken op het verzoek der bewoners van Scharloo om de boomen aldaar weg te nemen. Daarbij staken weder de stemmen7 stemmen werden voor en zeven stemmen van de hoeren J. de Lange Kraakman de WitConijn Boelmans ter Spill, Canters en Stoel tegen uitgebracht. Daarna openbaarde zich verschil van gevoelen over de vraag of tengevolge van die verwerping nu besloten was de boomen weg te nemen. Om te dien aanzien tot eene op lossing te komen, stelde de heer Boelmans ter Spill ten slotte voorde boomen aldaar weg te nemen. Op voorstel van den voorzitter zal in de volgende vergade ring dat voorstel in behandeling worden genomen. 30. Heeft de herstemming plaats over de in de vorige vergadering door den heer Kraakman voorgestelde motie van orde in zake de regeling der jaarwedde van den onderwijzer in de 6 klasse van de openbare bur gerschool. Daarbjj staken weder de stemmen: 7 stemden voor en 7 van de heeren C. W. Bruinvis, Con ij n, Rentmees ter, Stoel, Pre ij er, Koorn en Goede tegen. Daarna openbaart zich wederom verschil van gevoelen over de vraag, welke jaarwedde thans toegekend was. Om te dien aanzien tot eene oplossing te geraken, stelde de heer Kraakman ten slotte voor, de jaarwedde van dien onderwijzer op ƒ900,te bepalen. Over dit voorstel staakten wederom de stemmen, zoodat het nemen van een besluit tot eene volgende vergadering werd uit gesteld. De zeven leden die tegen stemden, waren de hoeren C. W. Bruinvis, Conijn, Rentmeester, Stoel, de Sonnaville, Koorn en Goede. 31. Rapport van burg. en weth. op het verzoek van bewoners van don Bergerweg, om straatverlichting langs dien weg, van Hemesath tot aan het einde der boomen. Het voorstel, om afwijzend op dat verzoek te be schikken werd aangenomen met 11 tegen 3 stemmen van de heeren Boelmans ter Spill, Kraakman en Goede, nadat de heer Kraakman uiteengezet had dat hij volstrekt niet deelde het door burg. «n weth. bij dit rapport ontwikkelde gevoelendat het plaatsen van straatlantarens tot de bevoegheid van dat college zou behooren. 32. Gaat de vergadering over in zitting met gesloten deuren ter behandeling van eenige bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belastingdienst 1891, na heropening waarvan 33. Is overgegaan tot het benoemen van a. een onderwijzer aan de openbare burgerschool. Op de voordracht zijn geplaatst: T. Papeveld, te Nieu- werkerk, prov. Zeeland; J. M. Schoonenbergte Wad dingsveen G. A. Baars te Leeuwarden. Benoemd T. Papeveld met 13 stemmen; op G. A. Baars was ééne stem uitgebracht. b. vier leden der vaste commissie voor de verordenin gen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, voor 1892 waarvan de burgemeester krachtens art. 166 der gemeentewet, voorzitter is. Herbenoemd, met bijna algemeene stemmen, de heeren Mr. J. P. Kraakman, B. PreijerC. W. Bruinvis J. C. Vonk. vijf leden der vaste commissie van financiën, voor 1892 Herbenoemd, met bijna algemeene stemmen, de heeren B. PreijerA. Goede Dz., J. M. de Sonnaville, J. de Lange C.Jz., C. W. Bruinvis. Daarna wordt met 13 stemmen tot voorzitter benoemd de heer C. W. Bruinvis. d. drie leden der vaste commissie van bijstand voor de gemeentel-eigendommen en gemeente-werken, voor 1892. Burgemeester en Wethouders hebben den heer H. J. Bruinvis, wethouder, uit hun midden op nieuw tot voorzitter aangewezen. Herbenoemd met bijna al gemeene stemmen, de heeren C. Janssen Cz., J. M. de Sonnaville en W. F. Stoel. drie leden der vaste commissie van bijstand in het beheer en onderhoud van den hout en de plantsoenen voor 1892. Burgemeester en Wethouders hebben den heer C. W. Bruinvis, wethouder, uit hun midden op nieuw tot voorzitter aangewezen. Herbenoemd met bijna algemeene stemmen, de heeren P. Rent meester, A. Goede Dz. on B. Preijer. twee leden der vaste commissie voor de gasfabriek voor 1892. Burgemeester en Wethouders hebben den heer C. W. Bruinviswethouderuit hun midden tot voorzitter aangewezen. Herbenoemd de heer Stoel met 8 stemmenbenoemd, in plaats van den heer C. W. Bruinvis, thans lid, benoemd tot Voorzitter, de heer J. de Lange C.Jz., met 8 stemmen. Verder waren uitgebracht op den heer Boelmans ter Spill 4, op den heer A. P. de Lange 3, op den heer Kraak man 2 stemmen en op de heeren de Wit on Janssen ieder 1 stem. een lid der gezondheidscommissiein plaats van den heer Dr. J. Broers aftredende herkiesbaar. Aan bevolen zijn de heeren dr. J. Broers en dr. J. C. M. Simon Thomas. Herbenoemd de heer Broers met 13 stemmen; de heer Thomas bekwam 1 stem. een lid der commissie van toezicht op het museum, in plaats van den heer J. Masdorpaftredende herkiesbaar. Aanbevolen zijn de heeren J. Masdorp en C. Graftdijk. Herbenoemd de heer J. Masdorp met 14 stemmen, een lid van het van den heer G. baar. Aanbevolen burgerlijk armbestuurin plaats Bossert Rz., aftredende herkios- zijn de heeren G. Bossert Rz. en J. P. Kool. Herbenoemd de heer Bossert met 13 stemmen de heer J. P. Kool bekwam 1 stem. een regent van het burgerweeshuis, in plaats van den boer H. J. Vonkaftredendedie niet moer in aanmerking verlangt te komen. Aanbevolen zijn de heeren mr. F. F. karseboom en S. de Lange P.Bz. Benoamd de heer Karseboom met 13 stemmende heer S. de Lange P.Bz. bekwam 1 stem. k. een regent van het mannen- en vrouwengasthuis, in plaats van den heer C. Janssen Cz., aftredendeher kiesbaar. Aanbevolen zijn de heeren C. Janssen Cz. en P. de Lange P.Bz. Herbenoemd de heer Janssen met 13 stemmen; de heer P. de Lange P.Bz. be kwam 1 stem. I. een lid der plaatselijke commissie van toezicht op hot lager onderwijs, in plaats van den heer J. de Lange C.Jz., aftredendeherkiesbaar. Aanbevolen zijn de heeren J. de Lange C.Jz. en H. H. Momraa. Herbenoemd de heer J. de Lange C.Jz. met 12 stemmen; de heer Momma bekwam 1 stem, terwijl één blanco biljet werd gevonden, m. een lid der plaatselijke commissie van toezicht op hot middelbaar onderwijs in plaats van den heer C. T. Hackstroh, aftredende, niot herkiesbaar. Aanbevolou zijn de heeren G. J. Bosman en Th. van Spall. Bo- noemd de heer G. J. Bosman met 11 stemmen de heer van Spall bekwam 3 stemmen. 34. Bij de gewone rondvraag wordt door den voor zitter aan den heer Kraakman toegezegd, dat in de volgende vergadering aan de orde zal worden gesteld het rapport der speciale commissie in zake de verzekering van werklieden bij gevaar opleverende werken on op ver zoek van den heer Boelmans ter Spill voorgelezen art. 25 der algemoene schoolverordening, op grond waar van het bij punt 17 vermelde besluit is genomen. Dat art. luidt: De woningen, bij de hoofden der scholen in ge bruik, mogen alleen dienen ten gerieve van het onderwijzend personeel, het huisgezin, de kostleerlingen en de dienstboden. Voor het laten inwonen van andere personen is vergun ning van burg. en weth. noodig. 35. Nadat de voorzitter den leden een voor hen en hunne gezinnen voorspoedig jaar toegewenscht had, sluit hij de vergadering. Het is zeker niet ondienstig, er nog eens de aan dacht op te vestigen, hoe men den dienstboden, in het bijzonder wel op den drukken Nieuwjaarsdag, veel on- noodige last besparen kan in huizen, waar brieven bussen aan de deuren zijn aangebracht. Mon werpe kaartjes en dergelijke, waarvan het volstrekt onverschil lig is of zij den bewoner iets vroeger of later in handen komen, eenvoudig in de bus, zonder meer. Hot bellen late men als geheel overtollig en slechts lastig voor de dienstboden, daarbij gerust achterwege In de bus, geplaatst in het stadshuis bij gelegenhoid van het trouwen, is over 1891 gevonden eene som van 97,683, welk bedrag aan het burgerlijk armbestuur verantwoord is. Over 1890 was de opbrengst 127.57'' en over 1889 67.14. 18 358 7537 1482 16693 vette kalveren nucht. schapen lam bokk. geiten jonge id. vette varkens magere 38401 stuks 1890 paarden 316 koeien 7175 vette kalveren 1339 nucht. 12740 schapen 2 lammeren 11 bokk. geiten 6 jonge id. 8218 vette varkens 2009 magere 31816 stuks Betaald marktgeld in 1891 f2799,07 in 1890 f 2342.57J. 1891. 259 paarden 4 ezels 806 koeien 3994 nucht. kalveren 12431 schapen 8604 lammeren 410 bokk. geiten 142 jonge id. 4920 magere varkens 13133 biggen 1890. 228 paarden 9 ezels 834 koeien '2958 nucht. kalveren 10032 schapen 10215 lammeren 508 bokk. geiten 190 jonge id. 6088 magere varkens 13397 biggen stnks Op 999 Op 44703 stuks 44459 stnks Betaald marktgeld in 1891 f 1641,775, in 1890 f 1607.50. Op de 3 groote veemarkten werden aangovoerd 8807 tegen 9043 in 1890. de 4 groote paardenmarkten worden aangevoerd paarden en 1 ezel tegen 977 paarden en 5 ezels, alle markten samen 92911 stuks tegen in 1890 863Ö0 en in 1889 80183. In het geheel betaald marktgeld f 5421,55 tegen f 4952.575 in 1890 en f 4682,25 in 1889. Aangevoerd 6001 groot.e en 5764 kloine tijnon boter, alsmede 18 losse stukken van P uiakendo een gewicht van 106596 ned ponden 7380 stuks kazen en 309 stapeltjes kaas van meer dan 10 stuks. De opbrengst van het marktgeld was f 548,85. Op de kaasmarkt ziju in 1891 aangevoerd: 4106 stapels hooikaas wegende 605,431 P. 13419 graskaas 4,709,984 P. samen 17525 stapels kaa- 5,315,415 P- tegen 18402 5,352,843 P- in 1890. Ter stadswaag werden gewogen 9167 varkens, wogendo 943,297 P., 758 P. wol en 13907 P. verschillende artikelen.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 7