iM voor od ii No. 2. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. ZONDAG 3 JANUARI. Officieel Gedeelte. Onderwijzers. Binnenland. FEUILLETON. T." Vlekziekte der varkens. Hij W irx w.i -rv'0!:H»,rok ten raad huize der gemeente Alkmaar op DINSDAG en VRIJDAG, 's namiddags van 5 tot 7 uren tot en met 19 Januari 1892. Roman uit het Bedijnsche leven, .mBmSr J 1V1Üia'; gesteld werd zlJne zelfbegonnen collectie van antieke kunstvoorwerpen in stand te hou- ILKMAARSCHE COURAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f ©,O0. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel j O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Zijdie in aanmerking wenschen te komen aan do openbare school voor onvermogenden te Alkmaar (hoofd de heer H. van den Berg) voor onderwij zer met hootdakte op f 700 jaarwedde en voor onderwijzer zonder verplichte hoofdakte, op f 600 jaarweddeworden uitgenoodigd zich onder overlegging van stukken bij gezegeld verzoekschrift te wenden tot het gemeentebestuur vóór 15 Januari 1892. FRANKRIJK Senaat. Den 30 werd de vrijstelling van de olie houdende zaden goedgekeurdmaar de vroeger op ge kaarde hennep gestelde rechten gehandhaafd. Den 31 werden de verschillende posten der begroo tingen van binnenlandsche zaken en koloniën goedge keurd en de verdere behandeling der begrooting tot eene latere zitting uitgesteld. Na de mededeeling des voor zitters. dat de Kamer tot 4 Januari uiteengegaan was, werden verschillende ontwerpen van plaatselijken aard behandeld, in afwachting dat het ontwerp-toltarief weder zou inkomen, doch op verzoek der ministers Rouvier en Roche werd ondanks het verzet van den heer Tra vieux tot den 5 uiteengegaan. Hamer. Den 30 werden de kredietwetten voor Januari goedgekeurd, nadat minister Rouvier verklaard had, dat de regeering de loopende zitting niet dacht te sluiten. Zij zou, zoo de Kamer zulks goedvond, in Januari kunnen verlengd worden tot na afdoening der begrooting. Den 31 werd het toltarief behandeld wat betreft petroleum. De regeering en de commissie vroegen aanneming der bepalingdoor den Senaat vastgesteld met betrekking tot do rechten op dit artikel. Een wetsontwerp op dat artikel zou spoedig door do regeering ingediend worden. Toch werden de deor den Senaat vastgestelde cijfers met 261 tegen 247 stemmen verworpen. De door den Senaat op gehekelden hennep gestelde cijfers werden aangenomen. De door den Senaat geschrapte overgangsbepalingen, wat het artikel meel betreft, werden hersteld op frcs 6, 7.10 en 8.10 naar gelang van de hoedanigheid na het builen. Het aldus gewijzigd ontwerp- toltariot is daarop in zijn geheel aangenomen met 401 tegen 86 stemmen en de zitting tot den 5 verdaagd. POKTfUAL. Do minister van financiën heeft den 29 in de Kamer der Pairs verklaard, dat hij met zeker heid vermocht het evenwicht tusschen de inkomsten en uitgaven van den Staat te zullen herstellen door bezui nigingen en verbetering in het stelsel van inning der directe-belastingen, dat tot dusver minder gunstig werkte- Hij voegde er bij, dat zijne ambtgenooten eensgezind wa ren in den wensch om hom te steunen. ITAIiIB. De gezanten, die den Paus nog niet ter gelegenheid van het Nieuwejaar hnune opwachting had den gemaakt, hebben zulks den 30 gedaan. De fransche gezant werd het eerst ontvangenwien de Paus met warmte dank zeide voor zijn bezoekhem uitnoodigen- den om, alvorens hij met verlof vertrok, het bezoek te herhalen. Ook vroeg de Paus naar de gezondheid van president Carnot. De minister van justitie heeft ontslag gevraagd. De minister-president di Rudini zal de portefeuille overne men totdat een opvolger benoemd is. De Koning antwoordde den 1 aan de commissie uit de Kamer van afgevaardigden, dat de toestand van Eu ropa reden gaf om te gelooven, dat de vredelievende arbeid der regeering met kalmte volbracht zal kunnen worden. Hij verklaarde verder groot vertrouwen te stellen in de handelsverdragen. Zij sullen, aangenomen zijnde, gunstige uitkomsten opleveren. HlSIiAlVII. Op de lijn Minsk-Smolensk is bij het station Ksovo een sneltrein geloopen op een trein inet soldaten, waardoor 20 personen gedood en 100 gewond werden. SPANJE. Bij een hevigen storm op de kust nabij Valencia zijn 15 schepen vergaan, waarbij 50 personen het leven verloren. Het nieuwe toltarief is geteekend en bekend gemaakt. Allo rechten zijn sterk verhoogd vooral die op alcohol. Den 28 werden op de 77 algemeene vergadering der Vereeniging voor bloembollencultuur tot leden van het hoofdbestuur herkozen de hoeren M. W. Bijvoet en L. KruyfF en gekozen in plaats van den heer Joh. de Breuk, met 1 Januari optredende als algemeene secretaris- penningmeester de heer J. van den Berg Jr. te Heem stede met 35 stemmen togen 23 op den heer C. Blokhuis te Lisse. De heer J. H. Krelage te Haarlem werd bij acclamatie voor 3 jaren herkozen. In Maart zal een be sluit genomen worden op een voorstel om op de tentoon stelling van Chicago in 1892 een perk tulpen te plaatsen. Het hoofdbestuur was er niet voo-romdat de kosten groot zullen zijn (ongeveer f 6000) en de tulpen bij de opening der tentoonstelling of althans spoedig daarna uitgebloeid zullen zijn. Een voorstel van de afdeeling Beverwijk om een proeftuin in de onmiddellijke nabijheid van Haarlem op te richten, waar elk lid der vereeniging gelegenheid zou vinden bloembollenwaarvan hem de naam niet bekend is of waaromtrent de meeningen ver schillen, alsmede geheel nieuwe soorten te doen "planten, gaf aanleiding tot het besluit, dat het hoofdbestuur in de volgende vergadering daarvoor een uitgeworkt plan zal indienen. De Vereeniging telt op het oogenblik 826 DOOR PAUL 1.1 A DAU. HOOFDSTUK III. orst Ulrich von Engeruheim heer van Biesingen en Kypstein wiens geboorte aan zijne moeder het leven had gekostwas twee-en-twintig jaren oudtoen hij in het midden van den zomer van 1874 zijnen vader, vorst Minther verloor en diens erfenis aanvaardde. Grooter tegenstelling dan hier tusschen vader en zoon was nau welijks denkbaar, en toch koesterden beiden eene innig teodere liefde voor elkander. Vorst Günther was trotsch op zijnen zoon die juist die eigenschappen in volle mate bezatwelke de natuur hem ontzegd haden Ulrich beminde en eerde zijne voortreffelijken vader innig en hartelijk zijnen vader, van wien hij nooit een ruw woor gehoord en nooit iets anders dan goeds ontvan gen nad. Günth,!l T een laDg man eewee8t> eene smalle en zwakke borst, in den omgang met vreemden verlegen en een vriend der eeuzaamheidbijna men- schenschuw Steeds had hij in stille afzondering van de wereld op het oude slot Kvpstein gewoond en nauwe lijks eemg ander genot gekend dan hetgeen hem zijn steeds vermeerderendaanzienlijk fortui,, bereiddeen en, vollediger te maken en streng wetenschappelijk te ordenen. 0p het gebied van renaLance-kunsKkende f y f?mu,nh. .eerste autoriteit reeds dertig jaren vóór de liefhebberij in de voortbrengselen der kunst van dien tijd oene ware mode was geworden. Reeds in zijne jonge jaren was hij begonnen te verzamelenen tijdens de onderhandelingen over den aankoop van eenen kostbaren beker was hij gestorven. Vorst Ulrich betreurde den stillen en zaehtaardigen man diep en oprecht. Doch zijne jeugd en de gebiedende rechten welke deze deed gelden, drong hem toch weer spoedig terug naar het vroolijke levenwaaruit hij zich ettelijke maanden had teiuggetrokken. In die dagen stu deerde hij te Bonn behoorde tot het korps der° Prui sen en was zeer gezien onder zijne medestudenten. Hij was een uitnemend duellist een meester in alle andere lichaamsoefeningenin de »Kneipe" werd hij door niemand in geestigheid overtroffennooit verloor hij zijne tegenwoordigheid van geesten alle quaesties, die zich tusschen de verschillende korpsen voordeden wist hij steeds met den meesten tact uit den weg te ruimen. De dwaaste streken deden van hem de ronde wel was het grootste gedeelte verzonnenmaar toeh «L™* vo'óoondo over, om den bijnaam van den »dollen Ulrich", dien hij te Heidelberg bij de Saxobo- russen had ontvangen, die hem naar Bonn bij de .Pruisen 1 gevolgd was, en dien hij ook later in Berlijn behield, volkomen te rechtvaardigen. Trots al de streken die hij uithaalde, had Ulrich zijnen tgd niet verkwist en vooral gedurende de laatste semes- ters hard gewerkt. Hij had zijn eerste examen in de rechten met glans afgelegd, en in den winter van 1877 juist in don tijd toen hij de twee-en-twintigjarige gra vin Juliane von Iseneck had leeren kennen, een uitste kend examen als assessor gedaan. Kort daarna was hij aangesteld als commies bij het ministerie van buiten- landsche zaken. Vorst Ulrich bezat een forsche gestalte en was iets minder dan zes voet lang. Hij had een breedgewelfde borst en sterke gespierde armen. Als hij zijnen rok aanhad, geleek hij een wandelend anachronisme; men kon hem zich eigenlijk niet anders voorstellen dan in eene wapenrusting. Zijn aschblond, eenvoudig opgemaakt aar droeg hij vrij kort, geen scheermes had ooit zijnen leden, 23 donateurs en 46 lid-leerlingen, samen 895 te gen 667 in December 1890. Het gering aantal varkens, dat in 1891. naar aanlei ding van eene daartoe gedane oproeping van Holland* Noorderkwartier, ter inënting werd aangegevenwas oorzaak dat er in Noord-Holland geen proefiuëntingen tegen de besmettelijke vlekziekte van rijkswege konden worden verricht. Aangezien de uitslag dier pogingen echter niot aan te weinig belangstelling, maar aan bij komende omstandigheden mocht worden toegeschreven, doet het bestuur opnieuw oene oproeping, om vóór den 1 Februari a.s. aan den secretaris der vereeniging, den heer W. Teengs te Wieringerwaard, opgave te°willen doen van het aantal varkens, dat men onder onderstaande voorwaarden, beschikbaar zoude wenschen te stellen voor een proef met de inënting tegen genoemde ziekte, even tueel in 1892 van rijkswege te nemen. Daar de inteënten varkens don leeftijd van 814 weken moeten hebben, dient bij die opgave te worden vermeld in welke maanden de aantegeven varkens bedoelden ouderdom zullen hebben bereikt. VOORWAARDEN Aan den eigenaar van de varkens, die binnen den termijn, loopende van het oogenblik der eerste inënting tot en met den tienden dag na de tweede inënting aan vlekziekte zijn gestorven, zal de volle waarde der dieren worden vergoed. Voor varkens, tengevolge der controle proef gestorvenwordt de volle waarde pondsgewijze tegen marktprijs vergoed mits a. de eigenaar op den daarvoor door den veearts be paalden tijd gelegenheid heeft geg/even tot het verrichten der tweede inënting op al de varkens, die de eerste heb ben ondergaan b. hij ten minste de helft vaii de hem toebehoorende ingoënto varkens beschikbaar hijeft gesteld voor de con- tróleproeven c. hij van het sterven van een dier behalve aan den burgemeester, ook onverwijld, aan den districts-veearts kennis geeft d. dat onmiddellijk na toe passing der kunstbewerking do ingeënte gedurende mins tens 10 dagen na iedere in ënting afgezonderd worden gehouden van de overige in dat gebouw of op die weide of hoeve aanwezige niet— ingeënte varkens e. dat de mest, afkomstig van de ingeënte varkens na verwijdering uit het hok niet op de gewone mestv'aalt wordt gebracht, maar op eene afzonderlijke plaats, niet in de nabijheid van sloohen dat het by het uitmesten gebezigd stalgereedschan gedurende dien tijd niet wordt gebruikt !n hokken waarin niet-ingeënte varkens verblijf honden en na ge bruik met kokend heet water wordt afgespoeld- ff. dat na verloop van de uitwerking der i'nëntim* voor don afloop der ontsmetting van het kot, waarinde ingeënte dieren zich bevinden, geene niet-ingeënte var kens daarin gebracht worden. zwaren, zachten baard van ietwat lichtere blenr oogen. ujne geheole verschijning maakte een deftigen en aangonamen indruk. Hij behoorde tot die we£ personen die zoowel in den smaak van mannen als3 vrouwen vallen. vdn Doch hjj had een gebrek, dat erfelijk was in de familie en dat, hoewel anderen het bijna nooit bespeurden hem innerlijk toch voortdurend hinderde, daar het voor hem een beletsel was geweest, zich aan den soldaten stand, waarmede hij dweepte, te wijden. Hot geslacht der Engernheim's was sedert onheug lijke tyden bekend om eene eigenaardigheid die, gelifk de wrat der Bourbons, de smalle schedel der Habfbur- gers, de blik der Montmorency's nu eens met "rootere dan weer met kleinere tusschenpoozen, somwijln van vader op zoon. somtijds met overspringing van verschei dene geslachten, nu eens in sterkere en dan in gerin ger mate zich telkens weer vertoonde eene zonderiinge vorming en daarmee verbonden zwakte van den linker! voet. De kroniek der Engernheim's spreekt reeds in de dertiende eeuw van eenen dapperen ridder als „Arehi bald den lamme". Ook Ulrich's grootvader, naar ^en hij genoemd was, de vader van Günther, Imd Aan het zelfde euvel en wel in zeer sterke mate geleden Bij den jongen Ulrich vertoonde deze erfelijke ei^enschai! zich slechts in zeer geringe mate, niet anders dan in eene zekere zwakte van den voet, die echter, wanneer men met eemge opmerkzaamheid naar zijnen gan- keek w.!st h.'J ,dlt 200 handig te verbergen dat hadde Z1JDer ln jT-° vriendor' bet nooit bespeurd hadden en zijne ijdelheid had er dus niet onder be hoeven te lijden doch innerlijk was hij er toch verdrie tig om daar juist dit kleine lichaamsgebrek hem ge noopt bad een ander beroep te kiezen, dan hij zich gewenscht had. J Hij had zich in het onvermijdelijke geschikt, en hij behoefde zich werkelijk niet te beklagen. Eene schitte rende, zonnige toekomst wachtte hem. Door zijn hooge

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1