InschrijYing voor fle Militie Ijskelder. KANT. No. 4. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. Y RIJD Ad 8 JANUARI. Officieel Gedeelte. Patentrecht. Buitenland. FEUILLETON. ten raadhuize der gemeente Alkmaar op DINSDAG en VRIJDAG, 's namiddags van 5 tot 7 uren tot en met 19 Januari 1892. jj 5J Roman uit het Berlijnsche leven, ALKIHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,WOfranco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentie» Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de IJIKELDER der gemeente in het jaar 1892 in eigen beheer door de gemeente zal worden geëxploiteerd. Zij, die ten behoeve van bijzondere personen in geval van ziekte ijs noodig mochten hebben, kunnen een gewone emmer ijs laten halen tegen betaling van ééngulden: voor hen, die lid zijn van een der alhier gevestigde ziekenfondsen tegen betaling van vijftig centen: voor hen, die van gemeentewege genees- of heelkundige hulp ontvangen kosteloos. In ieder geval moet uit eene schriftelijke verklaring van een genees- of heelkundige blijken dat het ijs voor een zieke benoodigd is. De aanvrage ter bekoming van ijs uit dien kelder moet geschieden van zonsop- tot zonsondergang aan de Stadstimmerwerf Zoutkeetgracht n°. 1 en van zonsondergang tot zonsop gang aan het politiebureau. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Januari 1892. De Secretaris NÜHOÜT VAN DER VEEN. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeentedat het kohier van het Patentrecht over het 2e kwartaaldienstjaar 1891/92, op 4 Januari 1892 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland execu toir verklaardheden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering ie overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar6 Januari 1892. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. BEJLttlkL Te Brussel wordt van 1 tot en met 29 Februari eene internationale poppententoonstelling ge houden door de aldaar gevestigde Nederlandsche Ver- eeniging van weldadigheid. 11) DOOR PAUIj LI MD AH. Toen de bediende de bagage in den coupé had ge bracht toen de conduetenr het portier reeds gesloten haden de beide dames met de groote ruikers in de hand voor het raampje gingen staan en herhaaldelijk aan Ulrich die op het perron met eene eigenaardige uitdrukking naar haar keek, betuigden hoe jammer het was dat de prettige dagen nn voorbij waren en hoe veel zij hem hadden te danken en toen eindelijk op het allerlaatste oogenblik Ulrich op de loopplank sprong en Alix de hand toestak, toen zij den langen, veelbetee- kenenden drnk zijner hand voelde en die onbewust be antwoordde toen hunne handen elkander eerst loslie ten, op het oogenblik dat de wagen eenen doffen schok kreegen Ulrich snel op bet perron moest springen en de trein langzaam wegreed, toen wist zij het, zij zag alles nu helder en duidelijk in! Zij knikte en trok haar hoofd terug. Zij keek verbaasd rond in den coupé verbaasd en hulpeloos, en haar blik vroeg duidelijk aan hare onders wat er gebeurd was 1 En eer zij daarop nog antwoord had ontvangen begon zij eensklaps hevig te schreien zij schreide en snikte en was maar volstrekt niet tot bedaren te brengen. De ouders lieten het rustig begaan. .Waarom zouden we het lieve kind nn pijnigen?" fluisterde de vorst Karola in het oor. Ulrich wordt toch onze zoon en ik zon er geenen enkelen weten, die mij liever was Karola knikte toestemmend en keerde zicb tot hare dochter. Zij greep hare hand en zeide op teederen toon Kom Alinn niet meer schreien 1 Ulrich zal ons Te Antwerpen heerscht de influënza in sterke mate en is de sterfte in de godshuizen groot. In het hospitaal van Stuyvanberg kwamen in twee dagen tijds 60 ernstige nieuwe gevallen voor. In de gemeente Gheel in de pro vincie Antwerpen waren sedert de Kerstdagen 124 per sonen aaa die ziekte overleden. Op den 1 hadden daar 22 begrafenissen plaats. Te Luik kon met moeite een voldoend aantal raadsleden bijeengebracht worden voor het houden eener vergadering, daar de meeste loden ziek waren. Een hunner was reeds overleden. Ook de Ko ning is in lichten graad aangetast geweest. Den 30 heeft de Senaat met 31 tegen 9 stemmen het door de linkerzijde krachtig bestreden wetsontwerp be troffonde de wachtgelden der onderwijzers goedgekeurd. Een amendement, om de inhouding of vermindering der wachtgelden afhankelijk te maken van een koninklijk besluit, werd, evenals in de Kamer, verworpen (rechter- tegen linkerzijde). De Koning heeft den 1, in zijn antwoord aan den voorzitter der Kamer van Vertegenwoordigers, de goede hoedanigheden van wijlen prins Boudewijn uitvoerig geprezen. Hij gewaagde daarna van het vraagstuk der grondwetsherziening, en zeide, dat België het zeldzame voorrecht had genoten, sedert de stichting van het Rijk zichzelf te kunnen regeeren, zonder ooit de tusscheukomst zijner naburen uit te lokken. België was dit voorrecht verschuldigd aan de wijze bepalingen zijner grondwet, maar hij was daarom nog geen vurig aanbidder van het bestaande en erkeude dat de noodzakelijkheid tot uit breiding van bet kiesrecht zich opdringt. Hij voegde er bij dat, naar zijn gevoelen, vele artikelen der grondwet zouden moeten herzien worden, en zeide met nadruk, dat naast staatkundige hervormingen ook wijzigingen op economisch gebied dringend gevorderd werden, waaraan men de noodige aandacht moest schenken. De bekende staathuishoudkundige baron Emile de Lavaleye is te Doyon bij Luik ten huize van een vriend aan longontsteking overleden. ENSELAND. Bij eene aanvaring tusschen Folke stone en Dover is de deensche schoener Fijlla onmiddel lijk gezonken. De bemanning werd, met uitzondering van den kapitein, die over boord sloeg en verdronk, ge red door die der stoomboot Oraija, waarmede de aan varing plaats vond. FRANKRIJK. De minister van eerodienst heeft van den bisschop van Carcassonne, die zonder machtiging der regeering naar Rome was gegaan, naar evenredig heid van de dagen zijner afwezigheid een deel zijner bezoldiging ingehouden. De bisschop heeft naar aanlei ding daarvan in een aan den minister gericht schrijven o. a. opgemerkt, dat geregelde bezoeken van den Paus tot de bezworen plichten van een bisschop behooren, welke bezoeken hij tot heden steeds zonder voorafgaande mach tiging en zonder ooit deswege lastig te zijn gevallen gebracht had. Hij beklaagt zich dan ook niet over de opgelegde straf, want, voor een bisschop is wat minder geld en wat meer eer verkieslijk. dikwijls schrijven wij znllen hem antwoorden, en dan moogt gij zeiven uwe groeten er onder zetten." .Wezenlijk?" zuchtte Alix; zij lachte en schreidde te gelijkertijd. Zij voelde zich overgelukkig. .Beste papa!" riep zij, terwijl zij haren vader aankeek, en juichend omhelsde zij hare moeder: .Lief mamaatje „Wanneer zal ik hem terugzien?" vroeg zij na eene kleine pauze. .0, heel spoedig! Dezen winter in Berlijn." .Dan pas riep zij teleurgesteld uit. .Waarom eerst van den winter Gij moest hem liever bij n uitnoodigen Waarom moet men toch van elkaar, als men zoo gaarne altijd bij elkaar zou willen blijven! Dat is toch eigenlijk onzin Daarbij bleef het ook voor de verstandige redeneering harer onders had zij geene ooren. Toen do trein te Keulen stil hield, werden aan de dames prachtige ruikers overhandigd die Ulrich per telegram besteld had, en den vorst een lang, volkomen overbodig telegram welks eenig doel in de slotwoorden te zoeken was: «Verzeker nwe dames van mijnen innigen eerbied en toewijdingen van mijnen oprechten dank voor de heerlijke onvergetelijke uren. Ulrich." Tnsschen Parijs, waarheen Ulrich in het begin van Sep tember, onmiddellijk na hunne scheiding, was verplaatst, en Meuthiu ontspon zich nu een zeer drokke briefwisseling. De eerste brief van Ulrich waarin hij zijne bijzondere groeten deed aan .zijne jongste en bekoorlijkste vriendin, prinses Alix," werd door de vorstin beantwoord, en Alix schreef er onder: .Over uwen groet was ik zoo in mijnen schik, dat ik mama gevraagd heb, of ik er n zelve voor mocht danken. Vergeet ons niet in het vroolijke Parijs 1 Hier is het zeer stil. Alix." De volgende brief van Ulrich bevatte reeds een open kattebelletje voor Alix, waarin hij haar vertolde. hoe blij hij met haren eigenhandigen groet was geweesten nn sloot ook Alix bij het antwoord harer ouders een briefje in. Het duurde niet lang, of Ulrich schreef regelrecht aan Alix: zoo viel het hem makkelijker: het was hem dan alsof hij de gezellige gesprekken aan het strand voort- De minister van fiuanciën heeft de overige ministers verzocht, hunne begrootingen voor 1893 vóór 10 Jannari gereed te maken. Al het mogelijke moet worden gedaan ter voorkoming dat de uitgaven in 1893 het door de Kamer voor 1892 toegestane krediet overschrijden. Senaat. Den 5 is het artikel van het ontwerp-tarief, houdende dat tot 30 September a.s. de rechten op pe troleum zullen zijn 18 frs. voor ruwe en 26 frs. voor geraffineerde, met 223 tegen 18 stemmen aangenomen, waarna het ook in zijn geheel is goedgekeurd. Ook werd goedkeuring verleend aan de bepaling door de Kamer vastgesteld, dat de nieuwe rechten op meel met 1 Pebr. a.s. in werking zouden treden. Daarna werd het nienwe tarief in zijn geheel aangenomen met 205 tegen 4 stemmen. Kamer. Den 5 werd het voorstel behandeld, waarbij was voorgesteld de verzoekschriften van 100.000 houders van Panuma-aandeelen dat de Kamer het uiterste mocht doen, om hunne bedreigde belangen te redden, naar de betrokken ministers te verzenden. Minister de Fallières zeide dat de zaak haren gere- gelden loop volgt en de Kamer vertrouwen kan stellen in de behandeling dezer aangelegenheid. De heer Thévenet wenschte, dat vervolgingen werden ingesteld tegen de ondernemers. De heer Krantz, rapporteur van een der commissies, was tegen verzending naar de bevoegde ministers. Hij schatte het bedragvoor de voltooiing van het kanaal vereischt, op 900 millioen, en voorzag geen winst vóór 12 jaren. De heer de Lannay meendedat de regeering niet durfde handelen, omdat zij te hoog geplaatste personen zon treffen. De beraadslaging was zeer opgewekt. De regeering bleef het antwoord schuldig op de vraag van den heer Gantier, of zij vóór de verzending was. Eene motie om over te gaan tot de eenvoudige orde van den dag, door den heer Douville-Maillefeu voorge steld, werd verworpen met 275 tegen 229 stemmen. De heer de Launay stelde eene motie voor waarbij aan de regeering werd verzocht, volledig licht over de zaak te laten schijnen De heer Peyfral stelde de volgende motie voor .De- Kamer eene krachtige en snelle optreding wenschende tegen hen die in deze zaak verantwoordelijk zijn gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd met eenparige stemmen (507) aan genomen. De conclusies der beide commissiën werden aangenomen met 387 tegen 101 stemmen. EKIEKEN1LA1VD. Eene parlementaire commissie, belast met het onderzoek naar de beschuldigingen, tegen Tricoupis, den vorigen minister-president en minister van oorlog ingebracht, heeft met 6 tegen 4 stemmen beslo ten, aan de Kamer voor te stellen, den oud-minister voor het Hooge Gerechtshof te doen tereoht staan. OOST13MIllJH.-IIOM4>}ARIJI2. De sluitiugsrede van het hongaarsche Volkshuis bevat een overzicht van zette en hij verzocht den onders vriendelijk den brief ook als aan hen gericht te beschouwen. Daarop antwoordde Alix zeer uitvoerigvertelde hem duizenderlei aardige dingen en sloot met de kinderlijke woorden »Ge moet mij niet kwalijk nomen, als ik mij soms nog wat onbe holpen uitdruk. Maar mama critiseert mijnen stijl, en dan voel ik me nooit zoo vrij. Ik kan niet schrijven, als men over mijne schouders op het papier kijkt." .Uw brief is verrukkelijk 1" schreef Ulrich terug. .Maar ik begrijp heel goeddat ge u een beetje belemmerd voelt in uwe bewegingen. Mij gaat het precies zoo." En nn schreven zij elkander dagelijks. Altijd hadden zij elkaar iets te zeggen. Zij werden volstrekt niet be luisterd maar er vloeide hun geen woord uit de pen dat niet ieder zou hebben mogen lezen. En toch was de ongeschreven toon van dit onschuldig gekout enkel liefde eu teederheid. Zij waren het reeds over alles eens geworden: in den winter zonden zij elkaar in Berlijn terugzien, en zich onderwerpen aan eeneu lastigen dwang, dien hare ouders voor onvermijdelijk hielden doch in het voorjaar 1 »Ik weet niet, welke bijzondere beteekenis mijne onders nu juist hechten aan eenen zeventienden ver jaardag", schreef Alix. .Maar zij blijven er nu een maal bij, dat ik tot mijnen zeventienden verjaardag, dus tot Mei van het volgend jaarnog een kind ben. Tot dien dag mag ik aan niets ernstigs denken, en in 's he mels naam niet verlangen dat men mij iets laat onder nemen wat voor mijne toekomst van eonig belang zou kunnen zijn. Mama wil volstrekt niet gelooven, dat ik er in dit half jaar ongetwijfeld niets bij leeren men voor zekere diugen niets behoeft te leeren. Die kent men nn al even goed als wanneer men er zes maan den, of zes jaren over leerde. Doch mama is onverbid delijk. Ik moet wachten tijtdat ik in Mei verstandig word. Maar als alles zoo is, als ik geloof, i an zal mama op mijnen verjaardag 's morgens heel vroeg er zich reeds over verwonderen hoe ontzettend Ijs ik zoo plotseling beu geworden." En nu was de winter eindelijk „okomen

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1