Binnenland. de tot stand gekomen wetten. Zij doet uitkomendat het evenwicht van de begrooting hersteld iB en dat de regeering dit traoht te bewaren. Zij wjjst er verder op, dat Oostenrijk-Hongarije met al de mogendheden op vriendschappeljjken voet staat en dat de gesloten verbonden, zooveel mogelijk het behoud van den vrede waarborgende, de gevaren afweren welke den staatkundigen toestand van Europa zouden kunnen bedreigen. Om onze belangen te beschermen, zegt de rede voorts, zijn wij verplicht onze militaire macht te ontwikkelen en de gesloten handelsverdragen maken het staatkundig verbonddat tusschen twee naburige mogendheden en ons bestaat, hechter, terwijl zij tevens medewerken tot het behoud van den vrededien iedereen wen3cht be houden te zieu. De pas gesloten handelsverdragen waarborgen de be stendigheid der handelsbetrekkingen in een deel van Midden-Europa. Ook in de internationale wetgeving op de verkeersmiddelen is groote vooruitgang merkbaar. De regeering zal aan het nieuwe Parlement administra tieve hervormingen voorstellen. Waarschijnlijk zullen onderhandelingen over handels verdragen ook met ten zuiden en ten zuidwesten van Oostenrijk gelegen Staten worden aangevangen. De re geering zal alles doen om ook daardoor een bestendigen toestand in het leven te roepen. Toejuichingen De Keizer werd bij zijn komst en zijn vertrek met geestdrift toegejuicht. ITALIË. De Keizer van Oostenrijk heeft den 5 den minister Di Rndini benoemd tot grootkruis van de St. Stephanus-orde. TWEEUE k.l.TI EU. De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer berichtdat hem bij het ingestelde onderzoek naar het door den heer mr. W. H. de Beaufort (Amsterdam) in de zitting van 17 December 1.1. met betrekking tot de Koninklijke Militaire Academie medegedeeldeis ge bleken dat die mededeeling op onjuiste gegevens be rustte. De daarbij bedoelde cadet namelijk is geen oogenblik uit de provoost ontslagen geweest; ook niet toen een ander cadet zich als de dader van het feit, waarvoor de eerste werd gestraft, had opgegeven, en heeft zich dus onmogelijk gedurende zijnen straftijd in de stad kunnen vertoonen. Die cadet is zelfs tot 6 December, den dag waarop hij uit de sterkte werd gevoerd, niet in de stad geweest. De officierdoor wien het feitwaarvoor de cadet werd gestraftwas gerapporteerdis voorts volkomen met den stand van zaken bekend geweest. Te Enkhulzen zijn in 1891 geb. 202, overl. 106, geh. 44 Oostznan 121, Srliellinkhout 11, 10, 5 Wleringen 80, 44, 13 Zaandijk 76, 26 Te midwond is in het geheele jaar 1891 slechts één persoon begraven namelijk een kind van 4 weken op 2 Februari. Gedurende 1891 zijn te Enkhuizen ter markt aangebracht 883 stapels kaas, wegende samen 225701 P., terwijl aan de Waag zijn gewogen 566 vette varkens tot een gezamenlijk gewicht van 68270 P. Ds. F. Mijsberg te Zwaag heeft tegen 1 Mei eervol emeritaat aangevraagd. Tot inspecteur van politie te Zaandam voor den tijd van een jaar is door den burgemeester benoemd de hoer Trotsenburg te Amersfoort Wijlen de heer H. H. Outjesonlangs te Zaan dam overleden, heeft aan de diaconie der herv. gemeente aldaar (oostzijde) een legaat van f 300 vermaakt. Door de duisternis misleidis te Apeldoorn een 17jarig meisje te water geraakt en verdronken. Uit het Handboekje ten dienste der ned. geref. (doleerende) kerken voor 1892 blijkt, dat het aantal dezer kerken in den lande thans 300 bedraagt, met 120 predikanten. Meer dan 100 oefenaars zijn reeds door de Vorst Engelbert was reeds sinds het midden van November te Berlijn, daar in het Heerenhuis eenige ge wichtige wetsontwerpen behandeld zouden worden. °In d© Vos8strasze had hij voor zich en de zijnen een ge schikt verblijf gevonden. De maand December was nau welijks begonnen, toen ook vorstin Karola en Alix ver schenen om tot na het carnaval in de hoofdstad te vertoeven. Ulrich had slechts een kort Kerstverlof kunnen krij gen. Hij werd op den morgen van den 21sten Decem ber verwacht. Dienzelfden avond werd hot bal bij baron Von Heddersdorf gegeven, en Alix had zich nu eenmaal in het hoofd gezetvóór dien avond geen enkel bal bij te wonen. De ouders hadden lachend den wensch hun ner dochter vervuld en hunne eerste bezoeken zoo lang uitgesteld, dat do uitnoodiging bij Heddersdorf inderdaad ■de eerste wasdie zij ontvingen. Op den bepaalden dag en het bepaalde uur kwam Ulrich te Berljjn en nam zijn intrek in het »Hotel Royal." Daar voud hij de uitnoodiging tot het bal, waarop Alix hem reeds had voorbei eid, en die haar vader voor hem had weten te verkrijgen. Hij maakte vlug toilet en ging toen uit. Nadat hij bij Heddersdorf in de Behrenstiaase zijn kaartje had afgegeven, begaf hij zich naar vorst Von Eyckhof, waar men hem met het tweede ontbijt wachtte. Het weerzien was bui tengemeen hartelijk. Alix was ietwat verlegen en een gloeiende blos bedekte hare wangen, maar zij hield zich dapperzij had het bare moeder beloofden vorstin Karola had haar verklaard dat zij hare houding ©eniger mate als een bewijs van hare rijpheid zou beschouwen. Al spoedig heerschte er weer de oude vertrouwelijke toon de jongelui spraken weer over Scheveningen en waren verheugd dat de drukke briefwisseling de vriend schappelijke betrekking had doen voortbestaan dat zij nog inniger vriendschap met elkander hadden gesloten en dat het zoo zou blijven «totdat ik zeventien jaar oud en dan eensklaps verstandig word I" voegde Alix er met een een grappigen zucht bij. »Wjj rekenen er op n om half zeven hier te zien cla8sicale vergaderingen onderzocht en toegelaten. Het aantal emeriti-predikanten bedraagt 5. Aan de Vrije Universiteit zijn tot dusver 44 studenten tot candidaten in de theologie bevorderd het aantal studenten in die faculteit voor den cursus 1891/2 bedraagt 60; het geheele getal 87. Te Breda is in den eersten Kerstnacht door een 20jarigen, krankzinnig geworden jongeling een moord aanslag gepleegd op zijne te bed liggende ouders met een hakbijlde moeder bezweek onmiddellijk en de vader, die tal van ernstige wonden bekomen had, is acht dagen later overleden. De jongeling is naar een krankzinnigen gesticht overgebracht. Den 1 waren bij den landbouwer Keppels onder de gemeente Lonneker drie personen aan het nieuwjaarwen- schen waarvan één hunner, een kantoorklerk te Hen- geloo, een jachtgeweer in handen had, dat geladen bleek te zijnwant onverwacht ging het af, waardoor de 18jarige dienstbode G. Dieperink getroffen werd die den 4 des ochtends aan de gevolgen overleden is. Het geneesknndig onderzoek heeft doen zien, dat de kogel in de hersens doorgedrongen is. De dader heeft erkend het schot door een ongelukkig toeval te hebben gelost. Bij kon, besluit van den 4 is de gewezen posthouder van Paritti (Timor en onderhoorigheden) W. L. Rozet, thans posthouder van Endeh (Flores), benoemd tot broeder in de orde van den Ned. Leeuw. Te Raamdonksveertellende ongeveer 3000 zielen, zijn in drie dagen zeventien personen aan inflnënza overloden. Het openbaar ministerie bij het kantongerecht te 's-Gravenhage heeft geene termen gevonden om gevolg te geven aan eeue aanklacht tegen de coöperatieve winkel- vereeniging van «Eigen Hulp", wegens verkoop van sterken drank zonder vergunning (vruchten op brandewijn). De gemeente 's-Hertogenbosch is eene van de ge meenten die het sterkst door de inflnënza bezocht is. Gedurende December stierven aldaar 164 personen, waar van 114 gedurende de laatste 14 dagen. In het groot ziekengasthuis lagen 128 lijders. Onder de overledenen be- hooren mgrs. Godschalkbisschop van 's-Hertogenboscb, 72 jaren oud en de heer Th. N. H. Spierings, pastoor der Sint-Peter parochie. Het gerechtshof kon geene zit ting houdendoordatde meeste personen lijdende waren aan influënza. Do commissaris der Koningin, de griffier der Staten zes ambtenaren en twee boden der provin ciale griffie zijn mede aangetast. Het bestuur der Ned. Bell.-telephoon maatschappij heeft over 1891 eenige gegevens bekend gemaakt, waar aan de volgende ontleend worden. Het aantal geabonneerden in de plaatsen, waar de maat schappij telephoon-netten exploiteert, bedroeg op 31 Dec. 3783, waarvan 3751 telephonisch aangesloten waen. Te Amsterdam waren op dien dag 1576 toegetreden en 1551 aangesloten geabonneerden. Vergeleken met de cijfers van 1890, zijn er thans te Amsterdam 28 geabonneerden meer aangesloten. Het aantal in 1891 te Amsterdam per telephoon be handelde telegrammen bedroeg 47547, zijnde 8402 meer dan in 1890. Het aantal gesprekken, gevoerd tusschen de geabon neerden in de gemeenten, die door intercommunale lijnen met elkaar verbonden zijn, bedraagt 61,028. Van dit aantal gesprekken werden 25,923 van uit Amsterdam gevoerd, tegen 21,516 in 1890. In 1891 werd door de maatschappij een telephoon-net te Bussum en een te Maas sluis aangelegd en werden de intercommunale telephoon- lijuen Hilversum—Groningen, HilversumBussum en Schiedam—Maassluis tot stand gebracht. Thans zijn tele phonisch verbondon de gemeenten Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Zandvoort, Baarn, Hilversum, Bussum, Utrecht, Arnhem, Rotterdam, Schiedam, 's-Gravenhage met Scheve ningen, Dordrecht, Maassluis cn Groningen. De Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijver heid heeft met 1892 haar orgaan als Weekblad uitgegeven: de heer F. W. van Eeden is door directeuren uitgenoo- digd de redactie gedurende het proefjaar 1892 op zich te willen nemen. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool werden gedurende December afgetapt 113 streep regen water tegen streep in December 1890. In 1891°be- om te blijven dineeren zeide de vorstin tot Ulrich toen deze was opgestaan om afscheid te nomen. «Gij komt natuurlijk," drong Alix. «Zoolang wij hier samen zijn, moeten we zooveel mogelijk van eikaars bijzijn genieten nietwaar, papa Ulrich nam de uitnoodiging met graagte aan. Van de Vossstrasse begaf hij zich naar het ministerie van buitenlandsche zaken, om zijne opwachting te maken bij zijne chefs en zijne collega'sen daar hoorde hij dat er eenige ambtenaren ziek waren waardoor er be hoefte was aan jonge krachten en het zeer wensche- lijk voorkwam als hij eenigen tijd een paar weken misschien wel eenige maanden zijne werkzaamheden te Parijs met die aan het ministerie verwisselde. Hij stelde zich aanstonds beschikbaar en verzocht dringend of hij in de eerste plaats in aanmerking mocht komen daar het hem zeiven ook zeer aangenaam zou zijn, wegens gewichtige redenen, in Berlijn te blijven. Onmiddellijk werd de zaak door den chef in orde gebracht en de ambassade te Parijs per telegram verwittigd, dat vorst Ulrich von Engernheim vooreerst niet naar Parijs zou terugkeeren. In de meest opgewekte stemming over dezen gelukkigen uitslag verliet Ulrich na eenige uren het ministerie. Het sneeuwde dichte vlokken toen hij buiten kwam. Hij sloeg den kraag van zijnen pels op en wilde den korten afstand naar zijn hotel te voet afleggen. Toen hij de woning van graaf Iseneck voorbijging bleef hij staan. Hij wist, dat hij gravin Juliane heden avond op het bal zou ontmoetenen zij zon terecht verbaasd zijn wanneer hij met vooraf ten minste een poging gewaagd had om haar te begroeten. De verontschuldiging, dat hij eerst een paar uren geleden te Berlijn was gekomen zou zij bezwaarlijk laten gelden. Eenen eenvoudigen be- leetdheidsplicht te vervullen daarvoor waren slechts weinige minuten noodig. Hij ging het voorplein op. Het was niet meer dan zjjn schuldige plichtgravin Juliane een bezoek te brengen. Wordt vervolgd. droeg de gezamenlijke hoeveelheid 8l4,/a streep tegen 845 in het jaar 1890. In het jaar 1891 werden te Kralingen ter markt aangevoerd 46373 zalmen zijnde 11993 meer dan in 1890. De gemiddelde aanvoer in de laatste jaren be droeg per jaar 59413 stuks de grootste aanvoer was in 1885, namelijk 104.422 stuks, de geringste aanvoer in 1872, namelijk 32228 stuks. In November zijn te Harderwijk voor den dienst in Nederl.-Indië aangenomen 133 man, waarvan 81 nederlanders, en overgenomen van de verschillende korp sen hier te lande 52 man. Aan deze 185 man werd de som van 44511 aan handgelden betaald. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor- loopig ter kennis van belanghebbenden gebrachtdat 1°. in 1892 slechts eenmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs zooals die laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 8 December 1889 (Staatsblad No 175), en dat dit examen zal aanvangen op 1 April e.k.; 2°. in 1892 slechts tweemaal gelegenheid zal wor den gegeven tot het afleggen van het examen ter ver krijging der akte van bekwaamheid bedoeld in art. 68 bis, der voorschreven wet, voor huis- en schoolonderwijs in het vak vermeld onder j in art. 2 dier wet (de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek), en dat dit examen voor de eerste maal in dit jaar zal aanvangen op 1 April e.k. en voor de tweede maal op een nader te bepalen dag in het najaar. Het tijdstip waarop en de autoriteit bij wie zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe behooren aan te melden, worden nader, overeen komstig de voor deze examens bestaande voorschriften bekend gemaakt. Op het hulpkantoor te Warmenhnlzen werd gedurende 1891 in de Rijks-postspaarbank ingelegd f 1527,77 en terugbetaald J 1929,22. Het aantal inlagen beliep 211, dat der afgegeven boekjes 35. Gedurende 1891 bedroeg het aantal gehoorton in de gemeente Warmenliulzen 31 m. en 24 vr., dat dor overledenen 13 m. en 19 vr. Er werden 12 huwe lijken gesloten. Bij den aanvang van het jaar 1891 was het tegoed der inleggers in de schoolspaarbank te St. Pancras 1291,63. In den loop des jaars is meer ingelegd dan teruggevraagd 250,775aan rente is bijgeschreven kunnen worden 46,27zoodat het te goed aan het einde van 1891 bedroeg f 1588,67s: alles geplaatst in de spaarbank van het departement Alkmaar der Maat schappij tot nut van 't algemeen. De bevolking van de gemeente St. Pancras, op 1 Januari 1891 bestaande uit 269 m. en 240 vr., te zamen 509, vermeerderde in dat jaar door geboorte met 7 m. en 9 vr. en door vestiging met 15 m. en 18 vr., doch verminderde daarentegen door sterfte met 8 m. en 4 vr en door vertrek met 12 m. en 13 vr., zoodat zij op 31 December 1891 bestond uit 271 m. en 250 vr., te zamen 521. In de gemeente llcnsbroek was de bevolking op 1 Januari 1891 464 m. en 435 vr., te zamen 899 die in den loop des jaars vermeerderde door geboorte met 15 m. en 18 vr., door vestiging met 35 m. en 37 vr., maar daarentegen verminderde door overlijden met 14 m. en 10 vr. en door vertrek met 47 m. en 44 vr., zoodat zij op 31 December 1890 bestond uit 453 m. en 436 vr., te zamen 889. Het aantal huwelijken bedroeg 9dat der levenlooze geboorten 1 van het mannelijk geslacht. In de gemeente IVoordsrharwoudewaar de bevolking op 1 Januari 1891 bestond uit 493 m. en 484 vr., te zamen 977, vestigden zich 26 m. en 19 vr., wer den geboren 7 m. en 12 vr., vertrokken 57 m. en 38 vr. en zijn overleden 3 m. en 7 vr., zoodat de bevolking bedroeg op 31 December 1891 956, waaronder 486 m. cn 470 vr., die naar de godsdienstige gezindten verdeeld waren als volgt: 695 ned. herv., 8 luth., 12 doopsg., 77 ned. geref., 164 r. c. Het aantal huwelijken bedroeg 13, waaronder 12 tusschen jongmans en jongedoebters en dat der levenlooze geboorten 2, waarvan 1 m. en 1 vr. In de den 5 gehouden vergadering van den ge meenteraad te Zljpe waren afwezig de heeren G. Nobel en 0. Kruijer, met kennisgeving van verhindering wegens ongesteldheid, bonevens de heer J. Zeeman. De vergade ring werd door den voorzitter geopend met een terug blik op het afgeloopeu jaar en mat den wensch, dat men 1892 weder mocht doorwerken in het belang dor gemeente. Na het lezen der notulen der vorige zitting en goedkeu ring er van, deelde de voorzitter mede a. dat de heer IJ. Best voor zijne benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie bedankte b. dat de nieuwjaarscollecte opbracht 480,76s en dus ongeveer 160 meer dan het vorige jaar, zoodat het rondgaan met eene lijst gun stig heeft gewerktc. dat de heer A. Zijp benoemd werd tot zetter der directe belastingen en deze benoeming heeft aangenomen d. dat de Hollandsche spoorwegmaat schappij afwijzend hoeft beschikt op het verzoek om den trein van 's avonds 8.30 van Amsterdam te laten doorloo- pen tot den Helder. Het reizigersvervoer naar het noorden is te gering om een zesden trein in te leggen. Tot on derwijzer te 't Zand werd daarna benoemd de heer J. W. Hulsenboom van Katwijk aan Zee. Met den benoemde stonden op de voordracht J. Gorter, Hoogcarspel en S. Gorter, Diever. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie werd met algemeene stemmen gekozen de heer M. Bos sen secretaris alhier, die zich bereid verklaarde om in het belang der zaak, de betrekking eenigen tijd op zich te nemen. JNaar aanleiding van een adres van de onder wijzers en onderwijzeressen in de gemeente, met verzoek om geldelijken steun voor een cursus voor het onderwjjs in de gymnastiek stelde het dagelijksch bestuur voor, aangezien men vóór 1893 in het bezit eener acte voor de vrije- en ordeoefeningen moet zijn, eene bijdrage voor dien cursus te verleenen van 50. Op eene vraag van den heer Francis deelde de voorzitter mede, dat de on derwijzers en onderwijzeressen reeds vroeger van het dageiijksch bestuur eene aanschrijving hebben ontvangen, dat zij vóór 1893 in het bezit van genoemde acte moeten zïjn dat men met het oog op de wet daarvan niet kan afwijken en het dus billijk is, dat de gemeente eenigen steun verleent. De heer Schuijt meent ook, dat de ge meente zich in deze eene kleine opoffering dient te getroos ten, aangezien bij het niet slagen bij het examen, de raad verplicht zoude zijn ander personeel te benoemen, hetgeen

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2