talripg voor de Militie ,iai t: No. 7. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. Y R IJ DAG 15 JANUARI. Posterijen. Buitenland. F E U IL L E T 0 N. Binnenland. ten raadhuize der gemeente Alkmaar op DINSDAG en VRIJDAG, 's namiddags van 5 tot 7 uren tot en met 19 Januari 1892. j Roman uit het Berlijnsche leven, WkllA lBSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dingdag-, Wondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ O,SO; franco door het gebeele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De Directeur van hot Postkantoor te ALK MAAR maakt bekend, dat .met ingang van IA Januari a.s., door den postbode van Egmond aan Zee naar lletloo, bij beide loopen do bijbussen zullen gelicht worden, welke geplaatst zijn te Rinnegom en Egmond- blnnen. In verband daarmede zal de post vertrekken uit Egmond aan Zee, om 4.55 's m. en 2.25 's a. uit Egmond a/d Hoef, om 5.35 's m. en 2.55 's a., en aankomen te Heiloo, om 7 u. 5 m. 's in. en 4.35 s av in den terugloop wordt geen verandering ge bracht. Voor den Directeur v/b Postkantoor te Alkmaar, de Commies, W. BRUIJN Pz. BEIiUlE. De gemeenteraad van Brussel heeft, op voorbeeld van eenige gemeenten in Engelandtot de invoering vau staven voor de politie-agouten besloten. De handelsovereenkomst met Zweden en Noorwegen is den 13 des ochtends geteekend. Gedeeltelijk werden daarbij de bestaande handels- en scheep vaart verdragen verlengd. DUITSCHEAAD. Nadat msgr. Stablewski de nienw benoemde aartsbisschop van Posen en Gnesen, den 12 den huldigingseed in handen van den Keizer, als Koning van Pruisen had afgelegd hield hij eene aanspraak tot den Keizerwaarin bij zijnen dank be tuigde voor het in hem gestelde vertrouwen. De Keizer gaf iu zijn antwoord de verwachting te kennen, dat het den aartsbisschop zon gelukken de verdeeldheid binnen zijn diocese weg te nemen door den geest van godsvrucht, de tronw jegens den Keizer en de achting voor de wetten aan te kweeken. Rijksdat;. Het voorstel dor vrijzinnige partij, om aan de leden van den Rijksdag reis- en verblijfkosten toe te kennenis aangenomen. EAGEEAAO. Uit Hongkong wordt geseind, dat het engelsche stoomschip Nawchow, een kustvaarder in de chiueescbe wateren met man en muis vergaan is. Vier honderd en veertien personeu zonden daarbij om gekomen zijn. De bemanning bestond nit europeanen. In den toestand van prins Albert Victor, hertog van 14) DOOR FAITI. LIVDAU. HOOFDSTUK V. Friedrich Wildickede man dien Johann Hotte nu opzocht, was een bij de politie welbekend snjet, en iemand die in de Berlijnsche dievenwereld groot aanzien ge noot onder den naam van »manke Frits." Zijn sprekende kop met het zwarte krulhaar en den mooien zwarten snorrebaard was in bet misdadigers-albnm te vinden onder de rubriek .geroutineerde inbrekers." Wildicke en Hotte hadden samen bij denzelfden sleten- maker gewerkt. Wildicke was echter reeds drie jaren lang gezel en een flink buitengewoon knap werkman terwijl Hotte, die veel minder voor het handwerk dengde, zijnen leertijd pas achter den rng had toen de oorlog uitbrak. Wildicke was toen drie-en-twintig Hotte een- en-twintig jaarond. Beiden werden bij do artillerie inge deeld en gednrende den veldtocht gingen zij als goede kameraden met elkaar om. Doch Wildicke was een slecht soldaatonordelijk en slordig in den dienst, en dikwijls zelfs brutaal. Hij werd verscheidene malen streng ge straft. Hotte daarentegen hield zich uitstekend en ver wierf zich wegens zijne geschiktheid in het algemeen en wegens eene dappere daad in het bijzonder in De cember 1870 het ijzeren kruis Na den veldtocht, en na hnn ontslag nit den dienst verloren de twee vrienden elkander nit het oog. Het handwerk dat zij geleerd haddenkeerden zij beiden den rng toe. Hotte zocht eene plaats als bediende. Zijne uitnemende Clarence, oudste zoon van den prins van Wales, is den 13 des ochtends te half tien eene ongunstige wending gekomen. Des avonds was in den toestand nog goene ver betering gekomen. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft met 32 tegen 28 stemmen geweigerd, f 5000 beschikbaar te stellen voor de werkstakende koetsiers. Kamer. Den 12 word de gewone zitting voor 1892 geopend door den heer Pierre Blanc als oudste lid in jaren. Hij wees er in zijne openingsrede op, dat op dit oogeublik Frankrijk, na zoovele worstelingen schokken en beproevingen een diepe rust genoot. Het had in de hoogste mate zijn rang in de wereld hernomen het go- noot den eerbied en de achting der volken zijne strijd krachten waren tot, het vereischte punt van ontwikkeling gebrachtdoor middel zijner vloot had het te Kroon stad met oene groote mogendheid vriendschap en ver standhouding gesloten meer waard dan allo denkbare bondgenootschappen. Hij wees verder op talrijke her- vormingsmaatregelen in de laatste jaren in het belang van den werkenden stand genomen en hoopte, dat de Kamer bij dien moeielijken hervormiugsgezinden arbeid, zoo moedig docr haar aangevangen zon volhouden. En indien zij zoo gelukkig ware deze groote taakde be vrediging en het welzijn van allen te bevorderen dan zonzij het recht verkregen hebben op de onuitsprekelijke dankbaarheid van het land. De heer Floquet werd met 267 van de 308 uitgebrachte stemmen tot voorzitter her kozen. Do onder-voorzitters werden allen herkozen, uit gezonderd do heer Spuller. indertijd Gambetta's rech terhand, die bedankt had. In zijne plaats werd gekozen de heer Viette. oud-minister van landbouw, met 221 stemmen, tegen 176 op den opportunist Cavaignac. ÏTKLIKS. D i 12 des ochtends is de aartsbisschop van Genua overloiien. OOiTKNIRIJH IIO\«ARIJE. Den 12 is in de oostenrijksche kamer vau afgevaardigden een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over de handelsverdra gen. De verslaggever van de meerderheid der commissi0 betuigde zijnen dank aan de mannen, wien het door volhardenden arbeid gelukt was eene zoo belangrijke aangelegenheid tot een goed einde te brengen. Hij wees op do bevestiging van het drievoudig verbond als een gevolg vau de gesloten handelsverdragen en drong ten slotte op aanneming dezer laatste aan. Do woordvoerder van de minderheid sprak in denzelfden geest Evenwel was hij voor terugzeudiug naar de regeoring van het met Italië gesloten verdrag, omdat daarin teu opzichte van de wijnen bepalingen voorkwamen, welke den onder gang der dalmatiërs tengevolge znllen hebben. Daarin moest verandering gebracht worden. Hij wenschte dat Oostenrijk te Rome tusschen beide kwam ter wille der rechtvaardigheid. Ook vroeg hij erkenning van het on betwistbaar recht van bezit op het eiland Pelagosa. Vijf en dertig leden spraken tegen en vier en veertig voor de verdragen. getuigschriften uit den dienst en zijne onderscheiding verschaften hem al spoedig eene goede betrekking. Hij had eene kaarsrechte houdingwas flink gebouwd en had dat breede gezicht met don dikken platten neus en de breede, dikke lippen, dat zijnen eigenaar steeds schijnt te stempelen tot bediende in eene rijkelui'swoning. Hij was deftig en deed zijnen plicht. Hij verwierf goede ge tuigen en kreeg telkens betere betrekkingen. Sedert drie jaren was hij op het toppunt van het bereikbare ge komen hij was kamerdienaar van Zijne Excellentie den graat Von Iseneck en dus eerste bediende bij eene der eerste families. Doch hij liet het geld wat te ving door de vingers glijden. Hij had nog niets gespaard, integen deel hij hnd schulden die hem drukten en nu meer dan ooitdaar hij tegen Paschen met Bertha Schmider wilde trouwen. Bertha bezat wel een spaarduitje, maar dit was lang niet voldoende om oen huishouden op te zetten .zooals de twee jongelni dat wilden Zijn kameraad Wildicke had het leelijker laten liggen. Verliederlijkt en versjouwd was hij nit Frankrijk terug gekomen voor ernstig werk schrikte hij terugen hij was iu allerslechtst gezelschap gekomen. Reeds in het jaar 1872 werd hij bij eene zware inbraak in de Behren- strasse gepakt Daar hij nog nooit voor een dergelijk feit had terechtgestaankwam hij er ditmaal nog met eene vrij lichte straf af. Dadelijk na zijne inviijheidstel- ling maakte hij in den wiutor van 1873 op 1874 zich schuldig aan een aantal inbraken de eene al brutaler en gevaarlijker dan de anderedie de ganscbe wijk tusschen de Brandenburger- en de Potsdammer poort in rep en roer brachten. Van de tien of elf inbraken, waarin hij zonder eeuigen twijfel de hand had gehad, kon hem echter slechts ééne enkele overtuigend bewezen worden en dat was juist diegene waarbij hij op hoeter daad betrapt was l'och deze was op zoo brutale wijze uit gevoerd en zijn aandeel aan andere dergelijke onder nemingen was zóó waarschijnlijkdat Wildickevan wien men wist, dat hij een bijzonder gevaarlijk inbreker was, onmiddellijk tot eene lange tuchthuisstraf veroor deeld werd. SPAAJE. Den 11 gaf de minister van bnitenl. zaken in de Kamer kennis van een wetsontwerp ter verlenging tot 30 Juni van die handelsverdragen, welke 1 Februari afloopen. In dien tusschentijd zullen dan nieuwe overeenkomsten ontworpen worden. Alleen voor alcohol en brandewijn wordt eene uitzondering gemaakt. VEREEAIGiDE STATE A. In den Senaat hoeft het republikoinsche lid Teller eene motie voorgesteld, om den president te machtigen de andere mogendheden nit te noodigen deel te nomen aan eene conferentie ten einde één algemeene verhouding tusscheu de waarde van gond eD zilver vast te stellen, het internationaal ge bruik vau den dubbelen standaard in te vooren. Tusschen Louisville en Chicago is een trein ontspoord, waarbij twee personen gedood en acht en dertig gewond werden. BW ITS ERLAAD. De Bondsraad beeft besloten van elk handelsverdrag al te zien, waardoor de tegen woordige toestand geen verbetering zou ondergaan. Hij geeft cie voorkeur aan woderkeerige toepassing van het algemeen tarief. De heer Arago, de fransche gezant, heeft in een nienw onderhoud mot het hoofd van het departement van koop handel medegedeeld dat België het minimum-tarief aan nam, tegenover de bepaling der behaudeliug op den voet der meest begunstigde natie, maar Frankrijk verleende aan België zekere gunsten op ander gebied. De Bondsraad zal dus de voorstellen van de fransche regeering niet aannemen. Toebereidselen worden gemaaktom op groote schaal door middel van verzoekschriften tegen elke concessie op te komen. EGYPTE. Vijf tot het britsche eskader dor Mid- derlandsche Zee behoorende oorlogsschepen zijn te Alexan- drië ter reede geankerd. De nieuwe Onder-Koning zal waarschijnlijk eerst den 15 aldaar aankomen. Provinciale Staten van Aoordholland. Buitengewone vergadering op 12 Jan. Tegenwoordig 54 leden. Na de opening der vergadering zegt de voorzitter, dat het wederom eene treurige reden is, die hem genoopt heeft de machtiging te vragen deze \ergadering op te roepen. Wederom immers heeft de provincie, die reeds in dj laatste tijden groote verliezen had geleden een harer meest wakkere burgers verloren. In den heer Donker wordt toch een man gemist, wien de vergadering gaarne de behartiging van 's lands belang in de Eerste Kamer had opgedragen een man van groote werk kracht en veel invloed en die deze steeds ten nutte van het algemeen heeft aangewend een man die de vraag baak was van allen iu zijne omgeving en die door zijn rechtschapen karakter en minzamen omgang de vriend was van velen. Ten slotte zeide de voorzitter: »Moge de provincie in Uit de gevangenis ontsnapte hij na een jaar met levens gevaar en met eene stoutheid, die zelfs in het vak door knede policiebeambten versteld deed staan. Bij eenen sprong van den buiteumuur, dien hij op onverklaarbare wijze had beklommen brak hij zijn linkerbeen. Onder vreeselijko pijnen sleepte hij zich verder en bereikte nog vóór het aanbreken van den dag eene spelonk in de Kesselstrassewaar men hem kende en hij een onder komen vond. Ouder een valschen naam, met valsche papieren die een kameraad hem had verschafthad hij de ongehoorde brutaliteit, zich in het Koninklijk Hospi taal te laten opnemen en terwijl men den ontsnapten misdadiger overal zocht liet bjj zich doodleuk in eene kouinklijke instelling verplegen. Zijn been was zoo ernstig gebroken dat de genezing slechts langzaam vorderde en niet volkomen gelukte het gebroken been werd een duim of wat korter, dan het vroeger geweest was en sinds dien tijd hinkte Wildicke vrij sterk. Dit verhinderde hem echter niet zijn misdadig beroep voort te zetten Zijne eerste daad nadat men hem uit het hospitaal had ontslagen was zeer romantisch. Kort vóór Wildicke zijn tuchthuisstraf zou ondergaan had hij met een mooie frissche deerne, e ne zekere Rosa Mooekeldie buffetjuffer geweest en smoorlijk verliefd op hem was geworden eenigen tijd samenge leefd. Zij had tegelijk met hem voor de jury terecht gestaan als heelster van gestolen voorwerpen doch do«r de ijverige pogingen van Wildicke die haar beter ver dedigde dan de handigste advocaat, was zij vrijgesproken. Het verlangen naar Rosa was eene der krachtigste be weegredenen voor Wildicke geweest tot zijne ontvluch ting nit de gevangenis. Op denze'.fden dagdat hij uit hot hospitaal was ont slagen maakte hij zich op om haar te bezoeken. Na heel veel moeite kwam hij te weten dat Rosa Mooekel in het werkhuis te Ruramelsbarg voor vrij langen tijd was op gesloten. Hij hoorde dit van oen meisje dat zelf eerst oen paar dagen geleden Rummelsburg had verlaten. Door dit meisje liet hij zich de plaatselijke gesteld heid nauwkeurig beschrijven: het park, waarin het werk-

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1