Belastingherziening. „KANT." No. 8. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. ZONDAG 17 JANUARI. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. Roman uit het Berlijnsche leven, AUkMAARSUHE COURANT. 'Deze Courant wordt Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar./' 0,80; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f O.O®, Prijs der gewone AdvertentiPn: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. 00S- TER ZOON. Telefoonnummer TF.R«ADERIM« op Woensdag 20 Januari 1802, des avonds te half 8 uur Verkiezing van een President en vice-Presideut. Ingekomen stnkken. Behandeling eener concept-missive in zake den toe gangsweg tot het goederenbureau van den Staatsspoorweg. Nader voorstel van den heer J. G. Pocgieser be treffende aanlegsteigers aan de Kanaalkade De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. Wanneer de Tweede Kamer weer bijeenkomt, zal zij, behoudens niet te voorzien oponthoud, Kot plan kunnen onderzoeken van de herziening onzer belastingwetten die de Minister van Financiën hoopt tot stand te brengen. Verschillende wetsvoorstellen zullen daartoe worden in gediend, maar in de toelichting van het eerste ontwerp zal terstond het geheele plan worden uiteengezet. i>o Minister is te recht van se voelen dat geene belasting op zich zelve met juistheid beoordeeld kan worden dan in verband met alle andere belastingen. De vraag, of de last die op sommige klassen van ingezetenen wordt ge legd, te licht of te zwaar geacht moet worden, of de bijdrage voor de schatkist die van sommige inkomsten wordt geëischt, te klein of te groot is, kan eerst beant woord worden, wanneer men weet, wat aan andere klassen van ingezetenen opgelegdwat van andere inkomsten geheven zal worden. Binnen korten tijd zullen wij alzoo de plannen van onzen Minister van Financiën leeren kennen en kunnen beoordeelen. De strekking van die plannen is ons zeker reeds bekend. Sommige belastingen zijn, volgens 's Ministers oordeel, voor de minder gegoeden en den middelstand te drukkend; hij noemde de belasting op het personeel en den accijns op het zout en de zeep. De patentwet drukt in vele opzichten zoo ongelijk en werkt voor velen zoo onbillijk, dat zjj niet langer kan worden gehandhaafd, maar moet worden vervangen door een bedrijfsbelasting of opgelost in een algemeene inkomstenbelastingwaarin ook de winsten nit handel en nijverheid moeten deelen. Intus- schen moet uitvoering worden gegeven aan de wet waarbij in 1879 een nieuwe schatting van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen is bevolen, om de grondbelasting op billijker wijze over de verschillende perceelen te kunnen omslaan. Dat belangrijk werk is verricht, en nu zien wij, dat de bedragen die tegen woordig als grondbelasting van onze wei-en bouwlanden, van onze erven en bosschen geheven worden, volstrekt niet meer in verhouding staan tot de zuivere opbrengst 15) DOOR P AUL I.! DAl »-Ho, ho wat!" a-iep Johann, die zich verbeeldde nogal een slimmerd te zjjn. Waarachtig!" verzekerde Wildicke. »Jnltie bent alle maal slaapkoppen! Jullie slaapt maar, om je te houden alsof je geenen honger hebt, en je laat het kalm op zijn beloop, dat de lui die wakker zijn zich vetmesten Ik zal je eens een boek van Johannes Most geven. Lees dat eens! Daarin kan je er alles over vinden! Al die dingen, en nog een hee en boel nuttigs! De man weet precies waar ons arme slokkers de schoen wringt die kerel heeft hart voor ons Hotte uaeht ernstig na over datgene, wat hij van zijnon vriend die zoo ver boven hem uitmuntte iu ontwikke- linggehoord en in de kleine boekjesdie de ander hem leende, gelezen had. Hij sprak er ook met zijn liefje over en Bertha bleek levendig belang in alles te stellen, en nitte den wensch. dien inleressanten man te leeren kennen. In de laatste dagen van Juni maakte men met elkaar keunis in eeuen zomertufn in Alt-Moabit, die druk be zocht werd door fatsoenlijke burgerluidjes, dienstmeisjes en nlanen uit de naburige kazerne. Johann Hotte ver scheen met zijn meisje. Bertha Schmidor, en F. its Wil dicke met zijne heel wat luchthartiger Rosa Moockel. Wildicke had voor meisjes van het slag van Bertha en Rosa iets buitengewoon aantrekkelijks De donkere kroeskop met den kleinen zwarten snorrebaard en de doordringende zwarte oogen vielen in haren smaak de avontuurlijkevoor geene hinderpalen terugdeinzende dier gronden. Na de voltooiing van het kadaster iu 1831 had geen nieuwe schattiDg van de ongebouwde eigen dommen plaatsen de omslag van de grondbelasting volgeus die schatting werd zelfs nooit volledig ingevoerd. De belastbare opbrengst was sedert dieu tijd aanmerkelijk gestegen; op zich zelve zou die algemeene stijging geen onbillijkheid bij de heffing der grondbelasting hebben te weeg gebrachtindien zij maar gelijkmatig ware ge weest. Dat is evenwel geenszins het geval. Iu sommige streken des lands en voor sommige soorten van grond is de stijging zeer sterk, iu andero streken en voor andere grondsoorten is zij veel minder geweest, en dien ten gevolge staat de tegenwoordige omslag over de ver schillende perceelen iu 't geheel niet meer in verhouding tot hunne zuivere opbrengst. Werd het gezamenlijk bedrag der grondbelasting met de opcenten die daarvan ten behoeve van het Rijk wor den geheven te zamen een som nitmakende van bijna 6s/4 millioen naar lie belastbare opbrengst volgens de laatste schatting omgeslagen dan zon voor sommige perceelen heel wat minder, maar voor andere daarentegen veel meer worden geheveu dan in de laatste halve eeuw het goval was. Het is te begrijpen, dat de eigenaars van landen waarvoor minder betaald zon moeten worden niets liever verlangen dan dat onmiddelijk tot don nieuwen omslag worde overgegaan; maar even begrijpelijk is het, dat de grondeigenaars van wie meer gevorderd zon wor den dan zij gewoon zijn te betalen, bij den tegenwoor dige® gedrukten toestand van Bommige takken van land bouw daartegen ernstige bezwaren inbrengen Uitstel van den omslag naar de nieuwe schattiug is evenwel niet zoo onbillijk als het oppervlakkig wel schijnt. Men mag toch aannemen, dat de tegonwoordige eigenaars in bet algemeen den grond hebben gekocht of in hun erf deel verkregen ouder don last der tegenwoordige grond belasting, en dat die belasting niet zonder invloed is gebleven op den prijs dien zij er voor hebben betaald of die er hun voor in rekening is gebracht. Daarenboven zijn de bezwaren tegen de verhooging van lasten, die een eenvoudige omslag van het tegonwoordige bedrag der grondbelasting naar de nieuwe schatting voor velen ten gevolge zou hebbeu, werkelijk zoo groot, dat eenig uitstel onvermijdelijk is. De Minister van Financiën heeft dit tronwens erkend, eu daarom zal niet alleen wijziging der grondbelasting, in verband met den nieuwen omslag over de verschillende perceelen opgenomen worden in zijn algemeen plan van belastingherziening, maar tevens een belangrijke verlaging van de registratierechten bij verkoop van vaste goederen daarin worden begrepen. De overgangsrechten bij verkoop vau vast goed de mutatierechten gelijk zij veelal genoemd worden zijn althans in de laatste jaren, steeds beschouwd in verband met de grondbelasting. Te rechtzij worden geheven van dezelfde goederen als gewone jaarlijkscbe bijdrage aan de schatkist en als afzonderlijke heffing bij overgang van den eigendom in andere handen. In 1879, toen de wet tot herziening van de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen tot stand kwam, werd met nadruk op dat verband gewezen en men was het er destijd vastberaden trek op zijn gelaat trok haar aan. Hij was snngger eu wist zich uitstekend uit te drukken. Hij liet zich daar wel wat op voorstaanen was op zijne wijze galant jegens de dames. Hij zorgde er voordat zij goede plaatsen kregendat zij ving bediend worden hij liet ze dobbelen, in den draaimolen zitten en kocht een klein ruikertje voor haar van een der bloemenmeis jes die met hare waar in den tuin te koop liepen. Bertha was reeds met hem ingenomen aleer het eigen lijke doel der samenkomst nog ter sprake was gekomen. Ook Rosa viel in Bertha's smaak. Rosa was een frissche, gezonde deernedie zich goed wist te kleedenen in tegenwoordigheid van Wildicke, voor wien zij sidderde, zich zeer bedaard hield en bescheiden gedroeg. Zij zaten met hnn vieren op een ietwat afgezonderd en slecht verlicht plekje in den overvollen tuin. Voor het zomertheaterwaarop de voordrachten van eenige komieken" en ettelijke coupletzaugeressen benevens de toeren van acrobaten werden afgewisseld door er barmelijke vertooningen van zotte klncbten, verdrongen zich de toeschouwers. Daartnsschen hoorde men kleine kinderen schreeuwendie door de onders naar hunne zondagsuitspanning meegenomen moesten worden. Uit het langwerpige gebouw, van slechts ééne verdieping, dat zich vlak tegenover het tooneel bevond, weerklon ken somwijlen ook wanneer de tuindeur geopend word, eenige maten der dansmuziek waarbij men voorname lijk het gesnork van bas en bazuin onderscheidde En tnsschen al deze geluiden hoorde men nog het rollen der ballen in de kegelbaan het geraas der omvallende kegels het geschreeuw van den kegeljongenhet ge roep dei kellners, en boven alles nit de snerpende tonen van een draaiorgel dat bet genoegen der in den malle molen ronddraaienden moest verhoogen. De bezoekers van den tnin schenen intusschen weinig last van dit alles te hebben. Zij vermaakten zich bij het zomertheater, zwierden in de zaal in het rond, kegel den of reden op de houten paarden zonder zich in eenig opzicht door het lawaai hunner bnreu hnn plei- zier te laten vergallen, tamelijk wel over eens, dat bij de vaststelling van het be drag der grondbelasting na de herziening de mutatie rechten aanmerkelijk zonden worden verminderd. In 1879 achtte men echter een verhooging der grondbelas ting in bet algemeen niet onwaarschijnlijk; thans denkt niemand er aan Integendeel neigt men over tot ver laging; en wanneer de omslag volgens de nieuwe schat ting voor velen een zeer aanzienlijke verhooging van bunnen aanslag ten gevolge moet hebben, zal een ver laging van bet gemeenschappelijk bodrag bijna onvermij delijk zijn, zelfs al worden te gelijker tijd de mutatie- rechten zooals de Minister wil aanmerkelijk verlaagd. Eenige onbillijkheden van de wet op de grondbelasting zelve, sinds lang bekend eu voor een deel bij de laatste schatting van het ongebouwde nog helderder aan het licht gekomen, zullen tevens worden weggeuomen. Bij de horzieniug van de wet op het personeel zal daaren boven aan rechtmatige grieven van neringdoenden en landbouwers worden te gemoet gekomen. Het is te ver wachten dat, wat den zontaccijna betreft, in elk geval zal gelet worden op den druk dieu de zuivelbereiding nog in het bijzonder vau deze belasting ondervindt, en op de moeilijkheden waarover geklaagd wordt door hen die van belastiugvrij zont bij het veevoeder gebruik maken. De nieuwe belastingen, die wij tegeoover de afschaffing, vermindering of wijziging van bestaande belastingen mogen verwachten, zulleu vermoedelijk bestaan in een vermogensbelasting op roerend en onroerend goed eu een bedrijfsbelasting ter vervanging van de patentbelasting. Het roerend vermogen is zoolang van elke directe belasting vrij gebleven en wordt daarenboven door de indirecte belas tingen zoo weinig gedrukt, dat er geen twijfel kan be staan, of de inkomsten, die daaruit verkregen worden behooren in de eerste plaats voor oen nieuwe belasting in aanmerking te komen. Ten aanzien vau het onroerend vermogen bestaat niet dezelfde eenstemmigheid; al naar mate men de grondbelasting geheel als een gewone be lasting beschouwt of niet, wordt over het heffen eeuer vermogens- of inkomstenbelasting nit de inkomsten van vaste goederen verschillend geoordeeld. Sommigen mee- nen dat dooi' de grondbelasting reeds genoeg vau de inkomsten uit ouroerend goed wordt geheven, en dat er das niet aan gedacht moet worden die inkomsten nog eens te treffen door een inkomsten- of vermogensbelas ting. Anderen stellen met even vaste overtuiging daar tegenover, dat de grondbelasting, als een zakelijke last op het goedonverschillig wie het bezitiets geheel eigenaardigs heeft, waardoor zij overeenkomt met grond rente. De groudbelasting drukt op den grond zeiven; zij is dezelfde voor den grond die met hypotheek is bezwaard en die van eiken last vrij iszij wordt tot hetzelfde bedrag geheven van den rjjken en van den armen eigenaardie een voordeelig jaar heeft gehad betaalt evenveel als hij voor wien het jaar slechts een zeer schraal batig slot heeft opgeleverd; zelfs hij, die met verlies heeft gewerkt, betaalt niet minder dan de anderen; de grondbelasting kleeft op het land als grondrente en poldcrlastende grondeigouaar beeft bet met dien last gekocht of op andere wijze verkregen; die last moet steeds De vier nieuwe kennissen hadden wat gegeten en ver scheidene glazen bier genoten toen Bertha die reeds lang met ongeduld op de uiteenzetting van Wildicke's theorieën betreffende de zaligmaking der volkeren wachtte, eindelijk zelve aanleiding gaf om eens over wat ernsti ger dingen te praten. Tot Wildicke's tactiek had het juist behoord, dat hij in de laatste dagen tege over Hotte zeer teruggetrokken was geweest. Hij had het zaad uitgestrooiden wilde het tijd geven om op te schieten. Hij vond zich niet bedrogen. Hotte had sinds dien tijd nog leveudiger la ten blijken, dat hij hem gaarne sprak; meermalen had hij ook het gesprek op het interessante onderwerp ge bracht; maar Wildicke had zich vau den domme ge houden en steeds behendig alle verdere verklaringen weten te ontwijken. Doch nu oordeelde hij dat het geschikte oogenblik gekomen was om de geheele zaak eens flink aan te pakken en tot eene beslissing te bren gen. Hij had al dadelijk aan de lichtzinnige en begcerige oogen van Bertha bespeurd dat zij eene verstandige meid was. Die lai hier hebben het maar heerlijk 1" zuchtte Bertha. Die kunnen blijven zoolang als ze willen. Menschen als wij moeten om olf uur, hoogstens half twaalf weer in onzen dienst zijn." Omdat je dat nn eenmaal zelve wilt!" begon Wildicke, die slechts gewacht had op een geschikt aankuoopingspunt. Zoolang de rijkelui nog menschen vinden die willen dienen, hebben ze groot gelijk, dat ze den baas spelen Ja, maar een mensch moet tocb leven 1" Een mensch moet toch leven Dat is jnist een woord naar mijn hart, juffrouw Bertha Wij willen ook leven Dat zog ik ook altijd Maar moeten wij dan leven als houden Neen Dat hebben de rijke en voorname lni zoo ingesteld. Wat wij de »wereldorde" gelieven te noemen y dat heeft daar nooit iets van gehoord. Wij hebbeu even goed menschelijke rechten als ieder ander. Wij worden nu al eeuwen lang vertrapt, geplunderd, uitgezogen en bedrogen. Dat valt natuurlijk bijzonder in den smaak van hen, die op onze kosten leven. Zij willen den schaamte-

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1