KANT. No. 9. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. WOENSDAG 20 JANUARI. Onbestelbare Brieven, Buitenland. FEUILLET ON. Roman uit het Berlijnsche leven, üktmitscm; courant. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,80; franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f O,Oft. Telefoonnummer: 3. Prl|>» der gewone Ad vertentlfn Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. verzonden in de 2e helft van December 1891 Mej. R. Dik, Amsterdam; wed. Weenink-Boom, idem; W. v. d. Boot, idem; Baronnesse van Stijnsel, Apeldoorn. Van de hulpkantoren Bergen: Mej. M. de Groot, 's-Gravenhage. Zuidscharwoude: J. Hoogland, Amsterdam. Briefkaarten: I. Prins, Amsterdam; mej. Hods, idem; B. de Vries, Alkmaar; D. P. Kreise, idem. Verzonden geweest naar Engeland: P. J. Jager, Londen. Van het hulpkantoor Hoogwoud: Verzonden geweest naar: I n d i 8: A. Bossen, Batavia. nilTSCHLANU. De werkstaking der boekdruk kersgezellen is geëindigdomdat de strijd niet langer volgehouden kon worden, daar do ondersteuningskas uit geput was en zich 300 makkers reeds hadden terugge trokken. Een spreker verklaarde op eene te Berlijn gehouden vergadering, dat de werkstaking bij de eerste gunstige gelegenheid hervat zou worden. Rijkndag. Den 18 is de gewone begrootiug van het postwezen ongewijzigd aangenomen. Pruisen. De door de regeering aan den Landdag aan geboden schoolwet maakt bij alle partijen, maar vooral bij de liberale partij, een ongunstigen indruk. Een der liberale bladen verklaart het zelfs onaannemelijk voor iederen liberaal. Die ongunstige indruk wordt voornamelijk veroorzaakt door de bepalingen omtrent de vrijheid van het bijzonder onderwijs, waardoor inbreuk gemaakt wordt op het in Pruisen heerschende beginseldat de bijzondere scholen eerst dan toegelaten worden, wanneer de openbare school, daar de confessioneels school, te kort schiet. In Mei 1886 ontvingen bij voorbeeld 2,918,689 van 3,062,856 pro- testantsche kiuderen alleen van protestantsche onderwijzers en 1,582,464 van 1,730,402 katholieke kinderen alleen van katholieke onderwijzers onderricht. Bij het nieuwe ontwerp wordt de oprichting van nog meer gemengde scholen verboden. Huis van Afgevaardigden. Den 15 werd de Staatsbegrooting voor 1892/3 ingediend bedragende 1.851.150.697 M., waarvan 1.804.422.035 aan gewone en 46.663 662 aan buitengewone, zijnde 130 millioen M. meer dan die van het loopende jaar. Over het loo- ponde dienstjaar zal een tekort bestaan van 24.300.000 M., terwijl voor 1892/3 zonder buitengewone inkomsten het evenwicht alleen kan worden bewaard, indien alle nieuwe kredietaanvragen van ministers afgewezen worden. jj 16) DOOR PAIX LINDAI1. De laatste gevolgtrekking verraste door haren sprong Bertha, die meegesleept werd door Wildicke's welsprekend heid, toch wel eenigermate. Hotte keek peinzend vóór zich, Rosa glimlachte en dronk eens. Ontsteld was Bertha niet, zij was alleen maar wat verrast, en haar practisch ver stand deed haar dadelijk denken aan een gevolg van de verwerkelijking dier theorieën. »En als je dan eens gepakt wordt?" vroeg zij vol aandacht. Frits glimlachte vergenoegd. Zijn hoofddoel had hij reeds bereikt, dat bewees hom deze vraag. Over den af schuw voor de misdaad zelve was men reeds heen. Alleen wilde men gerustgesteld worden aangaande de moeilijk beden, aan de uitvoering verbonden. »Wel, je moet je niet laten pakken!" zei Wildicke langzaam, met ietwat gedempte stem En terwijl de kegels omrolden, de has in de zaal bromde, de zangeres op het ,tooneel krijschte, en het orgel zaagde, en onder dit woest rumoer niemand op die vier personen aan de kleine groene tafel in het donkere hoekje lette, sprak Wildicke op heel zachten en gewichtigen toon en allen bogen hun hoofd ietwat voorover naar den spreker. Bertha vond het wel aangenaam, zoo vlak bij hem te zijn. »Je moet je niet laten pakkenherhaalde hij nog langzamer en nog zachter. »En trouwens dat is onze zaak dat is de zaak van de mannenVan u dames, wordt niet meer verlangd, dan dat je goed oplet je 8akson. De regeering heeft aan de Kamers voor gesteld, de jaarwedde der ministers, thans bedragende 21000 Mark zonder vrije woning, te brengen op 26000 Mark met 4000 M. voor vrije woning. KAtiKljANfD. De begrafenis van den hertog van Clarence is bepaald op den 20 in de Koninklijke Kapel te Windsor te ongeveer drie uren des namiddags. Des ochtends wordt het lijk, dat den 16 overgebracht werd naar de kerk te Sandringham, over Londen naar Wind sor gebracht. Geen der prinsessen zal bij de begrafenis tegenwoordig zijn. De goneesheeren hebben Koningin Victoria verboden Osborne te verlaten. Vertegenwoordigers van de Maatschappij der meren in Nyassaland hebben berichten gezonden omtrent eene nederlaag, door de troepen onder Johnston, den engel- schen consul, geleden. Arabische slavenjagers hadden zich vereenigd om aan de engelsche macht weerstand te bieden overvielen de stad Makanjiqas gelegen in den kring over welken zich de engelsche invloed uitstrekt, en doodden 3 engelschen, 3 sikhs en 6 inlanders, terwijl 2 engelschen licht en 3 sikhs ernstig gewond werden. De Britsche Koloniale Maatschappij verzocht onmiddellijke zending van eene kanonneerboot, met de noodigo wapenen en leeftocht. De vereenigdo britsche kamers van koophandel en het bestuur van Lloijds hebben opnieuw bij de regeoring stappen gedaan ter verkrijging van afdoende verbetering in het brengen van gemeenschap tusschen de kust en de vuurtorens en vuurschepen. Die zaak is thans zoo slecht geregeld, dat menig vaartuig met de bemanning vergaat, doordat er geeno gelegenheid bestaat om bij tjjds hulp te kunnen bieden. Zij wijzen er o. a. op, dat Denemarken, Noorwegen, Zweden, Nederland, Frankrijk, Canada en de Kaapkolonie hierin Engeland, de grootste scheepvarende mogendheid der wereld die de helft van alle schepen bezit, voorbijstreven. De begrafenis van kardinaal Manning is vastgesteld op den 21. De lijkmis zal gehouden worden in de Bromp- ton-oratory te Londen en daarna zal het lijk op het kerkhof bijgezet worden. De bisschop van Newport Headleij, zal do lijkrede uitspreken. Den 15 stonden voor den politie-rechter van Walsall zes personen terecht, onder welke de franschman Cailes en de schoenmaker Bartolaalias Devganavoff, beschul digd van het in strijd met de wet in het bezit zijn van ontplofbare stoffen. De hoofd-agent van Walsall gaf eene beschrijving van een bezoek aan de socialistenclnb, waar hij modellen van bommen aanwezig vond, benevens eene omschrijving in de fransche taal van de middelen tot het vervaardigen dier bommen. Het openbaar minis- sterie vroeg verdaging der behandeling van de zaak, ten einde dor politie de tijd te laten om zich geheel op de hoogte te stellen van de met deze zaak samenhangende wijdvertakte samenzweering in Engeland en in het buiten land. De zaak werd daarop aangehouden en de vrijstelling der beschuldigden tegen borgstelling geweigerd. Te Liverpool is den 18 een pakhuis van zeven ver diepingen met 3800 balen katoen afgebrand. oogen den kost geeft en eenvoudig maar tegen ons zegtzie je zoo en zoo moet je doen En dan komen wij aan de beurt en brengen het zaakje in orde Laat ik je een voorbeeld geven. We hebben een paar duizend mark noodig. Als wij die hebben, kunnen wij trouwen, zetten een zaakje opdoen ons bestvrouwlief helpt flink mee wij zijn vrij en de gelukkigste menschen van de wereld!" Hotte knikte Bertha toe en Bertha stiet met hare knie Wildicke aan. »Ga door!" zeide zij. Wij worden door die paar duizend mark rijk en ge lukkig voor ons geheele leven en de rjjken worden er niet armer doorof ze die paar duizend mark minder hebben. Zij merken er niets van. Dusje doet volstrekt niets slechts. De vraag is alleen: waar is het geld? en hoe komen we er aan? Als ik geld zeg, dan bedoel ik niet alleen geld maar alles wat je kunt verkoopen. Als het waarde heeftdan raak je het wel kwijt. Laat dat maar aan mij over. Dus waar en hoe Dat is de vraag En daarin moeten de dames ons helpen Hij maakte eene galante kleine buiging voor Bertha. 'Eene kamenier niet waar? die weet overal wegdie weet waar mevrouw haar juweelen bergten al zulke dingen die weet wanneer mevrouw uitgaat, wanneer zij visite heeft of op reis gaat en dat ver telt zij dan aan eenen vriend die een beetje bijdehand is. En die weet dan wel het juiste oogenblik te kiezen, en zijnen slag te slaan. En dan deelen ze samen, nie mand komt er iets van te wetenniemand kan het wat schelen en we hebben allemaal wat we willenDaar gaan jullie Hij ledigde zijn glas op de gezondheid der dames. Zij droukeu hare glazen leeg en Wildicke liet ze nog eens vullen. Hij veegde zijne snor af, klakte met de tong en lonkte Bertha toe. Ditmaal stiet hij haar met zijne knie aan. »Nu! zoo besloot hij. »Zou er bij jullie niet wat te halen zijn «Vroeger misschien!" zei Bertha, die trilde van be- FRAXK.KIJK. De directeur van het Thé&tre- Réaliste de Chirac is van het tegen hem gewezen vonnis in hooger beroep gekomen. Het vonnis, waarbij de hoofdredacteur en de directeur der Courrier Francais veroordeeld zijn tot 4 en 2 maan den gevangenisstraf wegens het opnemen van zedekwet- 8ende artikelen, is in hooger beroep bekrachtigd. Ook in dir rijk woedt de influënza in hevige mate. Te Dieppe is geen huis zonder zieke. Te Montrenil waron 100 kinderen ziek op de school der soldaten en stond de drukkerij van het Chartreuse-klooster stil, daar 30 paters het bed moesten houden. 5 T A IA K. De minister-president Di Rudiui heeft den 16 op eene vraag van den heer Giovanelli geantwoord, dat uit geen enkele omstandigheid bleek, dat de beweging in Marokko door de eene of andere mogendheid met een baatzuchtig doel was uitgelokt. Het gold alleen een opstand der inboorlingen tegen de regeering van Tanger. De familie Torlonia te Rome heeft hare beroemde schildergen verzameling aan den Staat overgedaan onder eenige bepalingen. Zij zal de kern vormen van een nationaal museum. Met Spanje is het bestaande handelsverdrag tot 30 Juni 1892 verlengd, met uitzondering van de op alcohol betrekking hebbende bepalingen. Minister Chimiri zeide den 18 in de Kamer, dat de handelsverdragen aan de belangen van het land beant woorden en eene groote beteekenis hebben voor de eco nomische staatkunde omdat zij niet eene tollinie in het leven roepen maar de vereeniging van een aantal Staten ten doel heefteene verdediging tegen al te beschermings- gezinde stelsels. Do regeering beweerde niet alle vraag stukken te hebben opgelost, maar vertrouwde nuttige en voordeelige uitkomsten voor het land verworven te hebben. De voorzitter kondigde eene interpellatie van den heer Barzilai aan over Italië's oosterscho staatkunde en de verhouding tusschen de groote mogendheden ten op zichte van den toestand in Bulgarije. IMISTEAKIJH-IIOA'UAKIJE. Do oostenrijkache dagbladen wenschen den minister van koophandel geluk met zijne redevoering over het duitsch-oostenrjjksche handelsverdrag, waariu hij verklaarde, dat de regeering doordrongen was van do groote belangrijkheid der ooster- sche markten voor de oostenrijkache voortbrengselen. Zij was vast besloten hare verplichtingen ten volle na te komen. Het staatkundige verbond der Midden-euro- peesche mogendheden, aangegaan met het doel den vrede te handhaven, is aangevuld door een verbond tot ver zekering van den staathuishoudkundigen vrede en dit laatste is even oprecht en krachtig als het andere. Beide versterken en vullen elkander aan. Aartshertog Karei Salvator, oudere broeder van den als «Johann Orth" bekenden prins, is den 18 des namid dags aan longontsteking na influënza overleden. Aan het Fremdenblatt wordt uit Warschau geseind, dat de politie eene geheime bijeenkpmst van sociaal» democraten ontdekt heeft. Bij het binnendringen in het geerigheid. «Had ik je nu maar wat vroeger gekend en alles zoo geweten «Hoe dat zoo?" vroeg Wildicke belangstellend, terwijl hij haar weer aanstiet. «Wat vroeger geweest is, kan nóg wel eens gebeuren?" «Wie weet!" oordeelde Bertha. «Nu spreek dan toch, juffrouw!" «Neen het is leelijk van me «Kom, kom! We zijn hier onder goede vrienden Daar ga je!" Zij klonken en dronken nog eens. «Maar geef me je woord vau eer, dat je het aan niemand zult vertollen", zei Bertha goedgeloovig. Zonder aarzelen gaf Wildicke zijn woord van eer. «En jij, Johann Je spreekt er nooit over! Niemand heeft het tot nog toe ooit van me gehoordJuf frouw Rosa Allen beloofden met oenen handdruk onverbrekelijk stilzwijgen. «Nu dan!" zei Bertha heel zachtjes, terwijl zij de hoofden weer bij elkaar staken. «Met de gravin is het niet pluis I" «Aha!" «Als mijnheer uit de stad gaatmoet ik in de kamer er naast slapendaar slaapt ook de honddaar staat de ijzeren kast, waarin de gravin alles wegbergt, hare juweelen, en hare kanten. De gravin heeft o zoo veel moois «Ja, dat begrijp ik," zei Wildicke sluw. »U kunt, als u wilt, heel vast slapen, en in dien tijd kan er heel wat gebeurenMaar de hond «Neen. zoo bedoel ik het niet," vervolgde Bertha. «Ik zei je al, dat het met de gravin niet pluis is. Maar dat is natuurlijk, niet waar? Zij, eene piepjonge, mooie vrouw, misschien even vier-en-twintig, en hij een oade brombeer van in de zestig, altijd knorrig en moe van het werken ik kan het haar ook niet kwalijk nemen Nntoen zei ze eens Berthawat schreeuw je en zucht je altijd in je slaapDat maakt me zenuw achtig.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1