Binnenland. 338e Staatsloterij. 5e klasse, 5e lijst, 19 Januari. Ns. 6034, 16017 en 17163 1000; Ns. 4766, 10629, 12782, 12825 en 13659 400; Ns. 975, 2202, 7071, 12776, 13512, 16503 on 18947 200; Ns. 841, 1192, 5748, 8897, 15571, 16064 en 19581 J 100. lokaal ontstond een gevecht, waarbij twee personen ge dood werden. Vijftien sociaal-democraten werden ge- Tangen genomen. PORTUGAL. Graaf van Valbom, lid van den Kaad van Statedie door den Koning belast was met bet vormen van een nieuw ministerie, is in zijne pogingen niet geslaagd. De beer Dias Perreira werd toen met de samenstelling belast, die in de opdracht slaagde. Hij zelf treedt op als minister-president en als minister van bin nenl zaken. De heer Oliveira is minister van financiën Het handelsverdrag met Brazilië is den 16 geteekend. Daarbij worden bijzondere voorrechten aan braziliaanschen suiker en portugeeschen wijn toegekend. RUBLAAD. De regeering maakt een wetsontwerp gereed tot regeling van den rnssischen korenhandel De burgemeesters van Moskou eu Petersburg zijn tot commandeurs van het Legioen van Eer benoemd. EGA PTE. Het stoomschip Ferdinando Massimiliano, met den Onder-Koning Abbas en zijn geleide aan boord, liep den 16 des ochtends te acht uren de haven van Alexandrië binnen. Door de engelsche oorlogsschepen eu de kanonnen der forten werden saluutschoten gelost. Prins Hussein generaal Grenfell en de oostenrijksche consul-generaal kwamen aan boord om den nieuwen Onder-Koning te begroeten, die onder geestdriftige toe juichingen der bevolking aan wal stapte, waar de gees telijkheid, de consuls en eene eerewacht hem ontvingen. Des namiddags kwam de Onder-Koning te Cairo aan. Hij begaf zich naar hot Abdiu-paleis, voor welk gebouw, in tegenwoordigheid van een groot aantal troepen, de brief van den grootvizier, hondende kennisgeving zijner benoeming tot Onder-Koning, werd voorgelezen. Daarop ontving hij de gezanten en de miuisters ten gehoore. Eene talrijke menigte was op de been. De Onder-Koning hield den 18 eene druk bezochte receptie op het Abdin-paleis. De heer Ortega, de ver tegenwoordiger van Spanjevoerde uit naam zijner ambtgenooten het woord om den Onder-Koning hulde te brengen. Deze antwoordde in eono korte toespraak waarin hij na den onverwachten dood zijns vaders te hebben horiunerd, aan de gezanten dank betuigde voor hunne welwillende verklaring. Hij zou, op het voetspoor zijns vaders, zich wijdon aan de bevordering van de wel vaart des lands en hoopte daarbij te kunnen rekenen op de medewerking van de vertegenwoordigers der regeering. Den 19 herdenkt de firma A. van LierGrand ThéatreAmstelstraat te Amsterdam, haar veertig jarig bestaan. In het versierde lokaal van mej. de wed. Diepsmeer te Koedijk gaf het Fanfarekorps »Aurora" den 17 zijne eerste uitvoering. Men zal zich herinneren, dat genoemd korps aldaar vóór nog geen jaar werd opgoiicht. Dat de leden zich kranig geweerd hadden, kan ieder getuigen, die deze uitvoering bijwoonde. De sheerschen- de ziekte" en het ruwe weer voor pas herstelden in aan merking nemende, was de opkomst bevredigend. Dat een goed voorbeeld ook doet volgon, blijkt ook hier 5 nieuwe loden sloten zich bij het korps aan. Bij muziek hoort dans, m. a. w. na afloop was het bal. Tot bestuursleden der Floralia-vereenigiug te Hoogwoud en omstreken zijn gekozen de heeron J. Rooker en R. E. Wieringa, beiden te Hoogwoud. Te Schermerhorn trad voor de leden van het Nutsdepartement den 15 de heer A. Kattermole, ex tooneelspeler, als spreker op. Met eenige tragische en komische voordrachten wist hij het gezelschap zeer te boeien zoodat de voorzitter de instemming vond der aanwezigen, toen hij spreker dank bracht voor zijn op treden en de hoop uitsprak hem spoedig nogmaals in eene meer bezochte vergadering terug te zien. In de gemeente ©raft zjju veel zieken tengevolge van influënza. Al is het aantal sterfgevallen niet bij zonder groottoch is de ziekte over het algemeen van ernstiger aard, dan twee jaren geleden. Te Kolhorn is de influënza aan het afnemen. Ook in de omstreken wordt het getal zieken minder. De Zuiderzee ligt zooverre het oog reikt dicht Ik wil mijne rust hebben. Je hoeft niet hiernaast te sla pen. Ga maar gerust naar je eigen kamer Eerst had ik er zoo geen erg in, maar toon ze mij nog eens een paar malen wegzond dacht ik er het mijne van. Een mensch is nu eenmaal nieuwsgierig, niet waar En dus, toen ik goeden nacht had gezegdging ik niet naar voren maar naar boven Ik ging staan voor een zol derraam en kon zoo in het park kijken. Daar hoorde ik den hond beneden blaffen ééns niet meer. Anders blaft hij als een razende wanneer de gravin hem koest wil hebben. En toen zag ik heel duidelijk, dat de deur naar het park geopend werden iemand naar buiten sloop. Dadelijk daarna was hij achter de boomen ver dwenen. Van boven al kon ik verder niets zien. Maar den volgenden keer toen do gravin weer zei dat ik haar niet storen mocht, wist ik het slimmer aan te leg gen. Toen ben ik voor het venster van den corridor op de eerste verdieping gaan staan. En het duurde niet lang of daar kwam hij weer, Nero had weer aange slagen en ik had duidelijk gehoord: Koest, Nero!" En nu kon ik de trap zien waarmee je uit het park in huis komten toen heb ik hem herkendaan zijne figuur en aan zijnen gangofschoon het al wat donker was. Je moet weten dat ik heel goede oogen heb. Toen ik op tnijne kousen naar beneden sloop blafte de hond weer. Zij maakte dadelijk dat hij stil wasZie je zoo is de zaak. Maar wie het waszeg ik niet 1" »Dat gaat ons ook volstrekt niet aan", merkte Wil- dicke zakelijk op. Hij had onmiddelijk begrepen wat hij weten wilde. »Dus de graaf is op reis, de gravin slaapt alleen en de bedienden zijn voor?" »0 een heel eind er vandaan 1" »Zij ontvangt in 't geheim bezoek en gedurende dien tijd kan je er zeker van zijn dat je in de kamer er naast, waar de kast staat, niet gestoord wordt?" »Zeker! natuurlijk! Vooreerst zullen zjj het niet hoo- renen danwanneer zij het al hoorenkunnen zij toch niets doenZjj kau toch niet om hulp roepen want anders komen do bedionden en die zouden hem dan vinden 1 En bp lui als de gravin gaat dat niet gevroren. De kustlichten te Kolhorn worden dan ook niet ontstoken. De kamer van koophandel en fabrieken te Hoorn heeft den 13 eene commissie benoemd voor een onderzoek naar de waterverbinding van Hoorn naar Avenhorn, zoodat vrachtschepen van die vaart gebruik zouden kunnen maken en dan een sluis te Avenhorn te bouwen, ten einde op die wijze allengs te kunnen komen tot eene goede waterverbinding van Hoorn naar Amsterdam. Al gemeen waren de leden van oordeeldat dit belang speciaal voor het belang van Hoorn van het grootste gewicht was. In de onlangs door den heer Kloeke van Schagen ontwikkelde plannen was Hoorn slechts zijdelings betrokken andere gemeenten vooral Schagen zouden daarvan meer voordeel genieten. Ook werd eene com missie benoemdom een onderzoek in te stellen naar het maken vah voldoende vischbanken te Hoorn. In den nacht van den 14 op den 15 is de land bouwer Jan vaii Dorst, een uur buiten Rozendaal woon achtig, door vier mannen uit zijn bed gehaald, die hem de handen en voeten bonden en met den dood dreigden, zoo hij zich durfde verweren. Zijne dochter onderging hetzelfde lot. Daarna werd alles opengebrokentot zelfs de vloer en alle waarden, samen 23500 aan ef fecten en bankpapier, mede genomen. Na den man en zijne dochter mishandeld en alles vernield te hebben wat onder hun bereik kwam verlieten zij het huis. Een begin van brand in den stal werd nog bijtijds ge- bluscht door de dienstbode, die zich onder het bed had verborgen. De toestand vau den man is zeer zorgwek kend. Ruim f 8000 aan effecten zijn in eene sloot bij de hoeve gevonden. De minister van binnenl. zaken heeft den 15 bepaald, dat de examens voor de nuttige en fraaie handwerken voor het jaar 1892 zullen aanvangen op 15 Februari e.k. en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houdenvoor de nuttige handwer ken te Breda. 's-Gravenhage, Utrecht en Assen voor de fraaie te Breda, 's-Gravenhage en Assen. Zij, die daaraan willen deel nemenmoeten zich vóór 3 Februari aan melden bij den voorzitter der commissie of de voorzitters der commissiën, voor welke zij wenschen te verschijnen. Den 15 is besloten de exploitatie van het Paleis voor Volksvlijt door het tegenwoordig bestuur voort te zetten op de in den laatsten tijd gevolgde wijze na de mededeeling van het bestuur dat het verlies door de eerste acht maanden van het afgeloopen jaar opgeleverd, ongeveer gedekt is door de winst der laatste vier maan den van het jaar. Volgens de begrooting, voor het jaar 1892 opgemaakt zou dit jaar indien niets tegenvalt eene kleine bate opleveren voor de aandeelhouders. Uit het in de Staatscourant van den 15 opgeno men verslagaan den minister van binnenl. zaken uit gebracht door den districtsveearts te Leeuwarden omtrent de proef met de inënting tegen de vlekziekte der var kens in 1891 van regeeringswege genomen in de ge meenten Oost-Dongeradeel en Hennaarderadeel, blijkt, dat bedoelde veeartsde heer H. van Staa tot de vol gende slotsommen komt; 1°. inënting tegen vlekziekte is niet onschadelijk 2°. de varkensdie de inënting goed hebben doorstaan, zijn daardoor nagenoeg geheel onvat baar geworden voor vlekziekte 3°. de inënting is aan te raden voor streken jaarlijks door vlekziekte bezocht wordende. Den 15 omstreeks half zes geraakte aan de Lange- reis ouder Nieuwe Afledorp de boerenwoning van mej. wed. M. Kooijman en bewoond door mej. wed. Lindeboom in brand. In een uur tijds was het geheele gebouw afgebrand, zoodat behalve het vee slechts uiterst weinig kon worden gered. Het aanwezige graan en hooi werd een prooi der vlammen en van het huisraad wist men alleen wat beddengoed en de linnenkast te redden. De oorzaak is onbekend. Bij kon. besluit van den 16 is de heer J. Visser hoofd eener lagere school te Sneek directeur der Rijks normaalschool aldaar sedert de oprichting in 1859 be noemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Den 16 is te 's-Gravenhage overleden de gepens. kapitein ter zee E. L. Ehnle, die als een voortreffelijk scheepscommandant in zijne loopbaan bekend stond. Bij den op den 17 te Hamburg gehouden interna- voegde Bertha er naïef bij. Kostelijk!" riep Wildicke in verrukking uit. Doch met een ietwat bedenkelijk gezicht vervolgde hij: »Maar die hond Je zei zoo iets van eenen hond." »Nu alsjeblieft, een kwaadaardig beest!" »Is die er altijd?" Altijd »Nu, dan moet hij een poedertje in krijgen!" »Neenriep Bertha beslist. »Dat zou ik de gravin niet willen aandoenDat in geen geval. Dan doe ik lie ver niet mee. Den hond mag je geen kwaad doen. Maar Hotte weet wel met hem om te springen >Nu goed dan! Die zaak moet Hotte dan maar in orde maken. Hij is toch in huis en het zou voor mij trouwens zeer lastig zijn er in te komen. Nu Hotte wat dunk je? Heb je een hart in je lijf?" Hotte wierp eenen blik op Bertha. Toen zeide hij »Goed Ik doe het 1" »Daar ga je!" riep Wildicke. Zij klonken weer, de mannen dronken hunne glazen leegen Wildicke be stelde nieuwen aanvoer. »Maar wanneer zal het dan gebeuren vroeg Wil dicke verder. »Ja, wanneer? Daar zit hot 'm juist vervolgde Ber tha. »Nu al sedert het begin van het jaar heb ik niets gemerkt. Als mijnheer op reis is, slaap ik in het voor gedeelte en nu slaap ik den laatsten tijd weer rustig naar bet schijnt." Bertha en Wildicke lachten. Hij is ook niet meer hier maar hij komt zeker terug, en dan kan het weer gebeuren In elk geval zal het nog wel een tijdje duren. Over een paar dagen gaan mijnheer en mevrouw voor eene maand of wat op reis »Nudan hadden we tijd in overvloed »De gravin neemt alles mee. Zij heeft eenen bijzon deren koffer voor hare kostbaarheden. En dan is de kast leeg »Nu dan moeten we ons den tijd ten nutte maken, om maatregelen te nemen dat we op het geschikte oogen- blik onzen slag kunnen slaan. Wist je vroeger altijd vooruit dat kwam Wordt vervolgd. tionalen schaatsenwedstrijd is de eerste prijs over één mijl behaald door Ehrhora in 3 min. 2S/S sec., de tweede door den heer J. Eden te Haarlrm in 3 min. 4s/s sec. De beer Houtman was No. 4 van aankomst. Aan den 2 mijls wedstrijd nam de heer van Eden geen deel ter wijl de heer Houtman viel. Bij eene den 17 te Punterend gehouden hard draverij met arresleden werden de prijs van 25 en de twee premiën van 10 en 5 behaald door K. Root te Beemster, J. Lakeman Ez. te Purmerend en J. Koning te Koedijk. De belangstelling in de sociaal-democratie schijnt te Behagen wel wat aan het verflauwen. Den 17 kon ten minste de lezing van den heer Louis M. Hermans van Amsterdam in het lokaal van den heer Kos niet doorgaan wegens gebrek aan publiek. En die spreker zon nog wel het onderwerp behandeleneen beurs zon der geld, een misdaad op aarde Op de stoomtramlijn EedeWageniugen was de sneeuw zoodanig opgejaagd, dat de tram, die den 17 des avonds te Wageniugen moest aankomen, eerst in den ochtend van den 18 daar aankwam. Den 18 des mor gens kon uit Wageningen geen tram Eede bereiken. De heer jhr. mr. D. van Akerlaken is den 18 ta Hoorn overleden. Van October 1850 tot Mei 1860 was hij lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Hoorn, voor welk lidmaatschap hij bedankte door zijne benoe ming tot president der arr. rechtbank te Hoorn. In 1869 werd hij op nieuw lid der Tweede Kamer, om in September 1874 benoemd te worden tot lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, als opvolger van wijlen den heer jhr. D. C. de Dien Fontein Verschuir van Heiloo. Hij was dijkgraaf van Dreehterland, wethouder en ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Door het onklaar geraken van een locomotief van den Staatsspoorweg tusschen Sliedrecht en Rotterdam ontstond don 18 voor de volgende treinen groot oponthoud. In het Venl. Weekblad heeft de heer Haffmans, het lid der Tweede Kamer, medegedeeld, dat de afgevaardigde voor Veendam, dr. Poelman, een wetsontwerp tot landnati onalisatie heeft uitgewerkt, laten drukken on aan alle leden der Kamer toegezonden. De heer Haffmans beoordeelt dat wetsontwerp hoogst ongunstig. Over 1891 zijn aan het hulpkantoor te Uitgeest 618 inlagen voor de Rijkspostspaarbank, ten bedrage van f 6793,57, ingebracht, 24 nieuwe boekjes uitgegeven en 130 terugbetalingen gedaan tot een bedrag van f 6619,33§. In het geheel waren 575 boekjes in omloop. De heer P. M. Beelaerts. den 5 te Dordrecht over leden, heeft do diakonie der nederl. herv. gemeente en de christelijke school voor on- en minvermogenden aan de Kofstraat aldaar, onder bezwaar van eenige legaten en lijfrenten, tot erfgenamen zijner nalatenschap benoemd. Het grasgewas aan den Purmerdijk, dat onlangs voor den tijd van één jaar verpacht werd, heeft ruim f 1200 meer opgebracht dan ten vorigen jare. In 1891 zijn te Zwolle door den ijker der boter vaten 52282 nieuwe botervaten geijkt, 35808 achtste en 16474 zestiende vaten, waarvoor aan ijkloon 1761.80 ontvangon werd. Het geneeskundig onderzoek van de lijken van freule de M. en hare dienstbodedie te 's-Gravenhage des ochtends dood in bed gevonden werden, heeft doen zien, dat kooloxyde in het bloed aanwezig was, zoo dat beider dood aan vergiftiging door kooloxyde of kolendamp moet worden toegeschreven. De minister van waterstaat heeft bepaald, dat in het jaar 1892 door de commissie van examen ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen 5 zittingen te Amsterdam en vijf te Rotterdam zullen gehouden worden. Tijd en plaats van elke zitting worden telkens drie weken te voren bekend gemaakt. Bij het opruimen der bij het spoorwegongeluk bij Maarsbergen verbrijzelde wagens is een smidswerkman tusschen deo tender en het perron bekneld geraakt en aan de gevolgen overleden. In het aanstaande najaar zal te Amsterdam eene samenkomst gehouden worden van belangstellenden uit alle deelen van het land om verschillende belangen der ziekenverpleging te bespreken. Het gereformeerd gymnasium te Amsterdam dat onlangs verplaatst is naar het nieuwe gebouw op de Keizersgracht, telt thans in drie klassen ruim 60 leerlingen. Te Haarlem worden pogingen aangewend om eene onderlinge brandwaarborgvereeniging voor die gemeente alleen op te richten. Blijkens door den minister van buitenl. zaken van den tijdelijken zaakgelastigde te Bucharest ontvangen be richt, vraagt het hoofdbestuur der rumeensche spoorwegen aldaar 30 vreemde ingenieurs. De bezoldiging bedraagt 285 a 400 francs per maand, benevens 21/a maal het maandelijksch salaris per jaar voor huisvesting. De kosten der heen- en terugreis worden vergoed, terwijl bij over plaatsing geldelijke tegemoetkoming wordt verleend. Ge gadigden kunnen zich tot het bekomen van meerdere inlichtingen wenden tot de nederl. legatie te Bucharest. Het bouwen eener kerk voor de doopsgezinde ge meente te Enkliuixen is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer Joh. van Waart aldaar, voor 9400 met gebruikmaking van zandsteen. Mevrouw de weduwe W. Pont te Edam heeft aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis der ned. herv. ge meente aldaar 1000 vermaakt. De collecte van de 339 Nederl. Staatsloterij wordt geopend op 17 Febr. en gesloten op 6 Mei a.s. De trek king begint 14 Maart en eindigt 4 Juni a.s. Burg. en weth. van Amsterdam hebben den raad voorgesteld eene pet. geld leen ing groot 6,000,000 te sluiten, ter voorziening in verschillende buitengewone uitgaven waaronder die van den beursbouwgeraamd op 2,254,000. Op de 3'/j pet. geldleening der gemeente Kampen, groot 30 31000, was ingeschreven voor 113,000. Slechts f 26000 is gegund en wel 15000 98 pet. 8000 98l/8 pet. en 3000 98'/j.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2