No. 10. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. Y R IJ I) A 0 22 JANUARI. Buitenland. F E UIL L E T O N. Roman uit liet Berlijnsche leven, Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en 'Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. IfIMImW Prijs der gewone %drertentli,n: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMu. COS- TER ZOON. IAR IA vl Telefoonnummer: 3. BELC11E. De prachtige Pieterskerk te Leuven zal hersteld worden krachtens eene tusschen den Staat en de stad aaugegane overeenkomst. De kosten worden op 450.000 geraamd en veertig jaren znlleu daarvoor noodig zijn. Te Antwerpen is den 19 tot lid der Kamer gekozen ■éde heer Bausant, candidaat der katholieke volkspartij en 'der anti-militaristen. Den 19 werd in de Kamer door den minister-president yerklaard, dat de grondwetsherziening nog in den loop dezer maand aan de orde zou komen. Verder werd een qntwerp ingediend betreffende de onderhandelingen over dje handelsverdragen De regeering verlangt gemachtigd té worden tot onderhandeling met de landen die geen handelsverdrag meer met België hebben. Mocht zij tot die onderhandelingen overgaan, dan wonseht zij de voor waarde te stellen, dat België op den voet der meest be gunstigde natie behandeld moet worden. De regeering verklaart ook nog, dat hot minimum-tarief van Frankrijk gèen aaunemelijken grondslag voor deze onderhandelingen aanbiedt. Verder is overgelegd de met Nederland gesloteno ver- eenkomst betreffende de verlichting, de bebakeuing eu het bevaarbaar houden der Schelde. DPITSCIILAND. In een klaarblijkelijk door prins Bismarck ingegeven artikel wordt de nieuwe schoolwet zeer ongunstig beoordeeld. In de aanvallen van de pers tegen dat ontwerp wordt volgens dat artikel een nieuw bewijs gezien tegen den nieuwen koers." Daarin komt o a. het volgende voor. .Ondanks alle ervaringen der laatste jaren stellen wij vertrouwen in het gevoel van waar digheid en zelfbewustzijn van het pruisische en duit- sche volk dat wij gelooveu dat het zal medewerken om zijne staatkundigenationale en maatschappelijke ontwikkeling op het einde der 19 eeuw op te offeren aan deu Paus te Rome en zijne aanhangers in het Parlement. Het schoolwetsontwerp kan wel eens de rol spelen van den droppeldie een vol vat doet overloopen". Ook wordt gezegd dat twee ministers waaronder die van financiën zich volstrekt niet met het ontwerp kunnen vereenigen. Rijksdag. Den 16 is bij tweede lezing der Rijks- begrooting voor 1892/3 eene som van f 24000 toegestaan, zijnde de eerste termijn van eene som van f 120000 ten behoeve van een historisch-archaeologisch onderzoek naai den grensmuur door de oude germanen aangelegd van den Donau tot den Rijn. Het wetsontwerp betreffende de rechten op granen in entrepöt is den 19 naar de commissie verzonden. l'ruisen. De regeering heeft bepaald, dat de apothe kers alle middelen voor uitwendig gebruik moeten afleveren in zeskantige fleschjes, van welke drie kanten glad en drie geribt moeten zijn, voorzien vau eene ge bruiksaanwijzing op rood papier; die voor inwendig gebruik in ronde fleschjes. Op die wijze kuunen ver gissingen voorkomen worden. 17) DOOR P41L 1,1 V R AI »Jaaltijd 's middags. Dau had de gravin geregeld hoofdpijn." .KostelijkDan zal ik binnenkort het terrein eens verkennen. Ik maak den boel in orde. Juffrouw Bertha zegtaanpakken Hotte werktRosa helpt een handje en nu is het eenvoudig maar de zaak niet al te haastig zijn kalm afwachten eu als het tijd is beslist handelen! En nu nog eens: op jullie gezondheid en op den goeden uitslag Zij dronken hunne glazen leeg. Wildickedie zich onlangs weder langs den weg waardoor hij meende de sociale gelijkheid te zullen bevorderen eene niet onaar dige som had weten te verschaffen, hield allen vrij. Zij reden met de paardentram samen tot de Branden burger poorten namen daar tegen half twaalf afscheid van elkander. Johann en Bortha begaven zich naar de huizinge van den graaf, Wildicke reed nog een eind verder met Rosa. Hij had op Bertha den diepsten indruk gemaakt. Eenige dagen later, op eenen Vrijdag, waarop gravin Juliane von Iseneck tusschen twee en vijf geregeld ont ving en het kleine salon op de eerste verdieping nooit verliet dit was de laatste ontvangdag vóór de reis, en er bevonden zich vele vrienden des huizes in het salon op dezen Vrijdag dan vroeg bij den portier der huizinge Iseneck een man met een aangenaam uiter lijk, met eene volstrekt niet in het oog vallend kleedij een man die ietwat hinkte met den linkervoetof zijne nichtBertha Schmider nog bij de gravin diende en EWOEIiAlVD. Het genootschap der Kwakers heeft een beroep gedaan op de algemoene liefdadigheid om hulp te verleenen aan de russische landlieden die hon ger lijden. Twee hunner zijn naar Rusland geweest om een onderzoek in te stellen on daarbij is huu gebleken dat werkelijk dagelijks veel menscben van honger sterven. Het genootschap zal zelf voor de uitdeeling en het aan wenden der giften zorgen wel wetende hoe het in de officiëele russische wereld toegaat. Het betaalt alle bij komende kosten. Met het oog op de heerschende influënza, hebben de hoofden der colleges te Oxford, de gebouwen waarin de studenten gehuisvest zijn, op raad van de medische pro fessoren met algemeene stemmen besloten, de ten einde loopende wintervacantie te verlengen tot in de tweede week in Februari. Den 16 zijn door middel van de telephoon twee par tijen schaak gespeeld tusschen een gezelschap te Bir mingham en een to Liverpool Vooraf was bepaald, dat in een uur minstens vijftien zetten moesten worden gedaan. Dat te Liverpool gaf het eene spel reeds spoedig op en verloor het andere. >!et eene kleine tusschenruimte was van 2 uren des namiddags tot ongeveor half negen des avonds gespeeld. De prins en de prinses van Wales hadden liever ge zien, dat het lijk van hunnen oudsten zoon zonder praal op het kerkhof van Sandringham bijgezet was naast dat van hun jongsten zoon in April 1871 gebo ren, die slechts eenen dag leefde, doch de Koningin was er op gesteld, dat die begrafenis als eene nationale zaak beschouwd zou worden en dat haar kleinzoon in den familiekelder zou worden bijgezet naast zijnen grootvader prins Albert en zijnen oom, den hertog van Albany. Op raad der geneesheeren werd ook afgezien van het voor nemen, om een grootschen begrafenisstoet te Londen, door de bewoners gewenscht, te regelon. Bevestigd wordt het dadelijk verspreide bericht, dat de erfprins, die, onwel zijnde, gedurende geruimen tijd met ontbloot hoofd de begrafenis van prins Victor von Hohenlohe bijge woond had na die begrafonis dadilijk ernstiger onge steld is geworden. De lijkstoet verliet den 20 het paleis van Sandringham te 10 uren des morgens en begaf zich naar het spoor wegstation van Wolferton. De prins van Wales volgde te voetde prinses May von Teek, de andore prinsessen en prins George waren iu rijtuigen gezeten. De trein kwam om 3 uur te Windsor aan, waar de lijkkist werd opgenomen en gedragen door soldaten van het regiment van den overledene tot naar de kapel St. George ge volgd door de engelsche en vreemde prinsen. Na een indrnkwekkenden lijkdienst werd het stoffelijk overschot in de Albertkapel bijgezet. In de straten van Windsor was eene groote menigte op de been. De rouw is alge meen zoowel te Londen en te Windsor als in de provinciën. FRANKRIJK. Den 17 prees een eDgelsch anar chist die op de Place de la République te Parijs op een lantaren was geklommen en zich daaraan vastge maakt had met een stalen kettinghet houden van openbare vergaderingengelijk in Engeland, aan de talrijke, aldaar verzamelde menigte aan. Hij weigerde gehoor te geven aan het bevel der politie om van deu lantaren af te klimmenzoodat zij oen ladder moest halenom hem omlaag te krijgen. Dit gelukte eerst nadat de kettiDg waarmede hij zich vastgomaakt had doorgevijld was. Kamer. Den 18 bracht de heer Dreyfus de Marok- kaansche kwestie ter sprakedie door de afpersingen van eeüen pacha ontstond. Minister Ribot antwoordde dat Frankrijk handelde met al het overleg dat door de omstandigheden vereischt wordt. Het had een oorlogs schip gezonden om zijne nationale belangen tegeu nadeel te vrijwaren. Volgens de laatste tijdingen liepen de fransche belangen geen enkel gevaar. De in het, oog gehouden opstand zou van zelf eindigen. (Zeer goed!) De heer Lanjuinais viel den minister in de rede met den uitroep en Touat dan De minister antwoordde dat dat eene eenvoudige politiezaak was. waaraan men het noodige zou doen. (Toejuichingen.) Don 19 deelde de voorzitter mede dat hij van de heeren Leseune en Lanr een verzoek had ontvangen om een interpellatie te mogen richton tot den voorzitter van het Kabinetden hoer de Freycinot over de maat regelen welke do regeoring dacht te nomen tegen de artikelen van de lntransigeant, welke beleedigend waren voor den heer de Freycinet. Daar de ministor-presidont weigerde op de interpellatie te antwoordenvoerde de heer Laur het woord tegen de praalabele kwestie welke door verscheidene leden was gevraagd. Hij zeido, dat inbreuk werd gemaakt op de rechten van den interpellant en op die der mindorheid. Indien het niet geoorloofd is, in de Kamer eene inter pellatie te ontwikkolendan geschiedt dit alleen om een minister te dekken tegen wien sedert lang beschuldi gingen worden ingebracht en die in de openbare meeuing is gebrandmerkt. Op deze woorden ijlde minister Coustans naar den voet der tribune en gaf den heer Lanr, bij het afdalen daarvan, een slag in het aangezicht. Er ontstond daarop groote opschudding. De heer Lanr werd door zijne vrienden naar zijno plaats ternggeleid terwijl de minister door de afgevaardigden der linkerzijde levendig werd toegejuicht. Het leven werd intusschon onbeschrijfelijk groot. De tribunes voor het publiek en die voor de pers werden ontruimd, maar de afgevaardigden verlieten de zaal niet. Bij de hervatting der zitting zeide minister Constans, dat ieder licht zou kunnen begrijpen, hoe het mogelijk wasdat hij zich door drift had laten medesleepen en aldus in den eerbied jegens de Kamer was te kort gekomen. Sedert 17 jaren behoefde hij nimmer tot de orde goroepen te worden. Hij vroeg verschooning wegens het storen der beraadslagingen, doch er waren oogen- blikkendat men onmogelijk zijne koelbloedigheid kon bewaren. De praealable kwestie over de interpellatie-Leseune word met 338 tegen 44 stemmen aangenomen en de of hij haar niet een oogenblik kon spreken Hij was heden morgen in stad gekomen eu moest met, den nacht trein verder naar Bremen. De portier wenkte den jongen bediende. »Roep Bertha even. Zij zal wel in hare kamer zijn, of in de naaika mer, misschien ook wel in de parkkamer van de gra vin. Je moet zeggen dat er iemand is om haar te spre ken, haar neef." »Frits Schmider uit Hagen" vulde Wildicke aan. Bertha kwam onmiddelijk. De begroeting was buiten gemeen hartelijk, zooals het familieleden betaamt. Frits kuste zijne nicht, omdat de portier er bij stondhij vond het niet onaangenaam, en zij evenmin. Zij praatten over familiezaken, en gingen laugzaam en steeds zachter pratend door den langen corridor linksaf. Daar waren zij geheel alleen. Bertha deed voorzichtig de laatste deur rechts open. Zij waren in de kleedkamer der gravin. Daar stond de kast. Minachtend haalde Wildicke de schou ders op. Bij den eersten aanblik had hij bespeurd dat de kast van oude constructie was. Kinderspel »Dat is een klein, licht kastje zei hij. Hij pakte de kast beetduwde er tegen schoof haar zonder veel inspanning een eindje van den muur en duwdo haar weer terug. »Dat zullen we wel klaar spelen! Nu weet ik alles Bertha's knieën knikten intusschen van angst. Hij troostte haar en stelde haar gerust, en hoewel ditmaal de por tier er niet bij was, kuste hij haar verscheidene malen bijzonder hartelijk, en Bertha liet hem kalm begaan. Hotte deed op hot oogenblik boven dienst. De gravin verliet reeds den volgenden dag Berlijn iu gezelschap van Bertha, die met de bijzondere zorg voor den kofler met kostbaarheden belast was. De graaf be gaf zich eenige dagen later naar Salzkammergut., om de maand Augustus te Gastein door te brengenen liet zich door Bob vergezellen. Het was hem eene aange name gedachte, dat behalve de portier een oudere en meer beproefde dienaar het huis bewaakte. Hotte recht vaardigde het in hem gestelde vertrouwen niet volkomen. Hij had nu bijna dagelijks bijeenkomsten met Wildicke en Rosa. Wildicke had altijd geld, en loonde hem zoo lang zamerhand bij do tweehonderd mark. »Later rekenen wij wel af!" zei hij. En volgons de aanwijzingen van Wildicke werkte Hotte nu met do grootste bodaardheid en kalmte. Hotte had zijn vroeger ambacht nog niet verleerd. In den namiddagwanneer hij zeker wasniet gestoord te zullen worden door de acbtergebloven bedienden ging hij naar de kleedkamer, waar hij do deur achter zich toegrendeldeschoof de kast een eindje van den muur, en begon nu aan den achterkant, volgens alle regelen der kunstmet de centerboor te boren. Hij maakte boven en beneden twoe ronde openingendie groot genoeg warendat men er de hand kon door steken. Door de bovenste opening kon men wanneer zij klaar washet nog afzonderlijk gesloten gedeelte den zoogenaamden »trésor" leeghalen door de onderste opening het groote benjdenvak. Hotte boorde met de uiterste voorzichtigheiden zoo behendig wist hij het aan te leggen, dat de stukkeu ijzer in de ronding bleven zitten en dat er zoodoende geen metalen splinters in de kast vielen, en alles van binnen nog ongedeerd scheen. Maar de beide rondingen waren nu toch in zoo verre klaar, dat één enkele krachtige vuistslag volkomen vol doende zou zijn om de geboorde plek in te duwen en de opening te vormen. Daaraan werkte Hotte nu dagen lang dood op zijn gemak. Hij had tijd in overvloedEn telkenmale school hij de kast weer togen den muur. Voor den forschen krachtigen man was dit werkelijk slechts kinderspel. Het dikke tapijt dempte elk geluid, dat eenige aandacht zou kunnen wekken. Alles was nu klaar. De kast, waarop men zoo veilig meende te kunnen vertrouwen, en die van voren zorg vuldig gesloten werd, kon van achteren door één enkel duwtje geopend en in anderhalve minuut geleegd worden, en voor den kundige was er niets verdachts »n te zien. De kreupele had het paleis van den graaf niet meer bezocht, om den portier goenen argwaan te geven. Alles was gereed, men wachtte slechts totdat Bertha het teeken zon geven. De graaf en zijne vrouw waren

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1