Binnenland. 338e Staatsloterij. Stadsberichten. 5e klasse, 6e, lijst, 20 Januari. Ns. 1226, 4447, 5070, 513:2, 7265, 13954 en 20712 1000? Nr. 1332 400; Ns. 5618, 7308. 12967, 18936,, 19039, 19482 en 20894 r 200; Ns. 681,2961,6683, 7427,7455,. 7858, 9823, 16923 en 19916 100. 5e klasse, 7e lijst, 21 Januari. Nr. 10179 25,690; Nr. 5371 f 15,000 Nr. 13069 5000; Ns. 1182, 1457 en 2005 1000. Ns. 2232, 3435, 6779. 14505, 16428 en 20421 ƒ400; Nr. 3480 200; Ns. 629, 2634, 11901, 15232, 1,5351, 20235, 20503 en 26749 100. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. zitting, onder betrekkeljjke kalmte, tot den 21 verdaagd. In de couloirs vroeg men zich af, of de heer Constans als minister zon aftreden. Het reglement der Kamer voorziet alleen in het geval, dat een afgevaardigde zich schnldig maakt aan een vergrijp in het afgesloten deel der vergaderzaal. Het bureau moet dan deu procureur- generaal van het gebeurde kennis geven, maar de heer Constans was geen afgevaardigde. Het bureau, na de zitting bijeengekomen, om over de zaak te beraadslagengaf als zijn gevoelen te kennen dat het reglement niet op den heer Constans van toe passing was, en er dus aan den procureur-generaal geen bericht zou worden gezonden. Later schijnt er toch be richt gezonden te zjjn. PORTI WAIi. De voorzitter van den ministerraad zette den 18 het programma van het nieuwe ministerie uiteen. Met het doel eene hervorming van het financie wezen tot stand te brengen en bij de offers, die aan alle regeeringen worden opgelegd zal het noodig wezen een beroep te doen op de scbuldeischers van den Staat. Het programma omvat: vrijheid; overeenkomst met de schuld- eischers van den Staathervorming van den Staatsdienst en van den gemeentelijken dienst. Het kabinet vraagt den steun der Cortes voor de weldra in te dienen ont werpen die het algemeen welzijn betreffen. RUSIiABNB. Dr. Mezger is door den Keizer van Rusland naar Petersburg ontboden voor de Keizerin, die in den laatsten tijd niet wel was. O. a. was de gebrui kelijke receptie op don Nieuwjaarsdag achterwege ge bleven. Volgens fransche berichten lijdt zij aan zenuw overspanning na influënza. Den 20 vertrok dr. Mezger met zijne vronw in don salonwagen, door den Keizer met een zijner hofheeren te zijner beschikking gesteld. Hij zal 4 weken te Petersburg verblijven in bet keizer lijk paleis. Sedert eeuigen tijd werden in dit Rijk vrijbiljetten voor de spoorwegen gegeven aan verarmde boerendie werk in de hoofdsteden wilden zoeken. Thans is ontdekt, dat verscheidene van die vrjjbiljetten tegen een geringen prijs verkocht zijn aan welgestelde lieden, die op die wjjze goedkoop reisden. ECJlfPTK. De nienwe Onder-Koning Abbos-pacha xóud onmiddellijk na zijne aankomst te Alexandria een telegram aan de Koningin van Engeland en de prinses van Wales waarin hij zijne deelneming betnigdie in het door baar geleden verlies. HIROKHO. De pacha van Tanger is afgezet. Men gelooft, dat dit besluit van den sultan een einde zal maken aan den opstand. Bij kon. besluit van den 16 is, met ingang van 1 April 1892, aan den gepensionnoerden lnitenant-generaal J. M. van der Star en aan den gepens. generaal-majoor H. J. Enderlein, eervol ontslag verleend, onderscheidenlijk als lid en voorzitter en als lid van de Permanente Militaire Spoorwegcommissie, onder dankbetuiging aan die opperofficieren voor de goede diensten, door hen in die betrekkingen bewezen. Met ingang van denzelfden dag zijn benoemdtot lid en voorzitter der commissie de lnitenant-geDeraal adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, F. M. B. ridder Ale wijn chef van den generalen staf; tot lid de kolonel van den generalen staf K. Eland. Den 17 zijn des namiddags te vier uren te laan- dam twee jongens, die, tegen het verbod hunner ouders ingingen schaatsen rijdente water geraaktéén hunner verdronk. Den 17 is te Malden bij Nijmegen eene boeren woning met den voorraad hooistroo enz. afgebrand en den 18 te Veendam een huis, tengevolge van gebrek aan water, toen de brand ontstond. Bij de eerste hardrijderij op schaatsen voor man nen den 18 te Groningen gebonden bij eene snerpende konde en een halven storm, is de prijs van f 100 behaald door den 23 jarigen Geert Entjes van Slochteren die de baan van 160 el in 14 seconden aflegde. Hij ver trok dadelijk naar Amsterdam om daar deel te nemen aan den wedstrijd op den 19, waar hij den tweeden prijs verwierf, daar Klaas Hanje van Akkrum hem iets !a—gmwgwsBmwii i '■"'iajM'.' tuv--y--—o*- - in de herfst naar Berlijn teruggokeerd. Doch Berth t kon het veelbelovende woord: «Vooruitnog altijd nie uitspreken. Het duurde hun allen veel te lang. Wildicke werd zelfs knorrig en ongeduldig, en maande telkens. Daar brak eindelijk, op den avond vau den 21 December, de zoo vurig gewenschte ure aan. «Voor alle zekerheid" was Wildicke, zonder zich veel illusie te maken omtrent het welslagen der zaak, toch •zoo voorzichtig geweest om Johann altijd te laten weten waar hij hem kon vinden. En zoo was Hotte dan naar de Gollnowstrasse gereden. Zonder veel moeite vond hij de hem aangeduide herberg, die in dieventaal gewoon lijk «de grauwe elleude" werd genoemd. De nauwe, berookte gelagkamer, in het midden waarvan een oud, met wasdoek overtrokken biljart stond, was prop vol en door de dertig tot veertig bezoekers, die in dat kleine bestek waren saamgeperst, en waarvan er eenige kaartspeelden, werd gelijktijdig een lnid gesprek gevoerd. Er werd zoo gedampt dat men de tabaksrook wel kon snijden en er was zulk een rumoer, dat Johann die snel geloopen had hooren en zien verging. Het kostte hem eenige moeite, zich op het gevoel tnsschen de tafeltjes tegen den mnnr en het biljart eenen doortocht te banen naar het buffet, waarop worstham spek eieren ge hakt, haringen en meer dergelijke spijzen te kust en te keur lagen. In de kast achter het buffet stouden in al lerlei flesscheu verschillende dranken. Er hing ook een kartonwaarop bijzonder Ochsenmaulsalat werd aan bevolen een ander prees een nitstekend maagbitter aan tegen «de katterigheid". Buitendien had de waard de gasten door het doen ophangen eener zinrijke houtsnede, waaronder de volgende regelen gedrukt stonden Die Rose bltiht, Der Dom der sticht, Wer gleich bezahlt, Vergisst es nicht, aan hnnne verplichtingen willen herinneren. Wordt vervolgd. voor was. De eerste premie van f 60 werd behaald door R. Wester van Eernewonde, de tweede premie van f 40 door den heer K. Boersema van Groningen en de derde premie van 20 door Wiebe de Vries van Oenkerk. Bij den te Sneek op den IK gehouden liefhebbers wedstrijd van schaatsenrijders om het kampioenschap van Friesland op eene baan van */4 Eng. mijl (402 el) werd de eerste prijseene gouden kampioensmedaille, behaald door den heer A. van Wely te Leeuwarden, in 454/5 sec., de tweede eene zilveren medailledoor den heer Y. Rodenhuis te Harlingen in 462/s sec.terwijl de dei de en vierde prijzen bronzen medailles, werden gewonnen door de heeren H. Cuperus te Sneek, in 48 en H. Romkeina te Jonre in 483/s sec. De heer Van Wely behaalde ook de zilveren tijdmedaille. Bij kon. besluit van den 18 zijn benoemd bij de militieraden voor 1892 voor het 1 militiedistricttot voorzitter de heer inr. H. L., zich schrijvende L. H. Poveltót zijnen plaats vervanger de heer F, J.W. H. Schmitz, beiden leden der Prov. Staten tot lid de heer mr. D. P'. D. Fabius en tot zjjn plaatsvervanger de heer W. J Geertsema, beiden te AHSterdum; in. het 2 militiedistriettot voorzitter de heer G. B. 't Hoofttot zijnen plaatsvervanger de heer mr. E. A. Jordens beiden leden der Prov. Staten; tot lid de beer mr. H. Enschedétot zijnen plaatsver vanger de heer J. Krol Kz., beiden te Haarlem in het 3 militiedistrict tot voorzitter de heer A. Maelaine Pont, tot zjjn plaatsvervanger de heer W. Bos, beiden leden dor Prov. Staten tot lid de heer C. W. Bruinvis tot zijn plaatsvervanger de heer H J. Bruinvis, beiden te Alkmaar. Bij kon. besluit van den 18 is met ingang van 1 Februari eervol ontheven als adjudant van B. M. de Koningin, de kolonel J. E. Simon, v;m den grooten staf en die kolonel benoemd tot adjudant in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin. Seqnab heeft den 16 afscheid van Leiden genomen, waar hem in de laatste dagen tal van blijken van inge nomenheid van de zijde van het publiek waren getoond. Waar hij zich vertoondeverdrong men elkaar om hem te aanschouwende paarden werden van zijn rijtuig gespannentoen bij zich op het ijs in het schaatsenrijden oefende r reed men hero in troepen achterna. Na deu afloop zijner laatste voorstelling heeft hij ter sprake ge bracht de door den hoogleeraar Treub den 13 op zijne klinische les tegen de Sequah-maatschappij .gehouden rede en in den vorm eener broehnre verschenen ten voordeele van de te Leiden bestaande Vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen. Hij is vertrokken naar Dordrecht. Een schoorsteenbrand in de leeszaal der Nienwe Sociëteit te 's-Gravenhage werd den 19 des nachts door het personeel nog vóór de aankomst der brandweer ge- bluseht. De commissie van voorbereiding voor da faillisse- mentenwet heeft deu 19 hare werkzaamheden aangevangen. Te Voorschoten, te Leeuwarden en te Katwijk aan Zee is weder een metalen-kruisridder overleden. De Koningin-Regentes heeft als blijk van belang stelling in den wedstrijd voor handwerkslieden 500 aan het comité gezonden waarvan 250 namens de Koningin. De inschrijvingen op de 31/2, pet. staatsleening, groot 44,700,000, hebben den 19 bedragen 79,703,100, waarvan door aandeelhouders der Nederl. Rhijnspoorweg- maatschappij met voorkeur 19,230,600 zoodat vrije inschrijvingen overbleven 60,472,500 voor de beschik bare 25,469,400. Wijlen de heer H. Sweepe, te koog a/d Zaan in de vorige week overleden, heeft het hem behoorende woonhuis met f 20000 aan de gemeente vermaakt, om te worden ingericht voor raadhuis, benevens een aan zienlijk deel van zijn vermogen aan de doopsgezinde gemeente aldaar voor de stichting van een nieuw weeshuis het laatste onder voorbehoud van vruchtge bruik door zijne bejaarde huishoudster. «De Bode", orgaan van den Bond van nederland- sche onderwijzers heeft reeds verscheidene malen een lans gebroken over het ongevraagd ontslagdoor den gemeenteraad van lleiloo gegeven aan den onderwijzer aan de openbare lagere school aldaar, den heer A. Smit. In het nummer van den 15 van dat blad geeft zij nu in de volgende, niet malschc bewoordingen aan de onder wijzers den raad, aan de door die gemeente dezer dagen gedane oproeping voor een onderwijzer met boofdacte, geen gevolg te geven «Het is u gewis allen bekend, hoe in Heiloo.de heer A. Smit, die 12'/2 jaar zijne gemeente ijverig en trouw gediend hadontslagen isomdat hij niet in het bezit der akte als hoofdonderwijzer was. Wel waren er aan de school personen verbonden mot veel korter diensttijd dan Smit, doch geen van allen had een salaris van 700 en Smit moest dus ontslagen worden. Gedeputeerde Staten van Noordholland vonden geen redenen, het ont slag te vernietigen. Van H. M. de Koningin-Regentes is tot nog toe geen antwoord op een verzoek tot ver nietiging ontvangen. Inmiddels riep het gemeentebestuur van Heiloo sollicitanten met hoofdakte op voor de be trekking van onderwijzeraldaarop een salaris van zeshonderd gulden. Slechts één sollicitant meldde zich aan. Een gelukkig verschijnsel, doch ook die ééne solli citant was nog to veel.*) Naar wij vernemen zal een hernieuwde oproeping plaatshebben. Welnu, onderwijzers in Nederland, toont, dat gij beseft, wat het wil zeggen, collega's te zijn; toont, dat ge weet, wat solidariteit is en wat solidariteit van ons eischt en weigert als één man naar zulk eene gemeente te solliciteerenWij weten het er zijn onderwijzers met hoofdakte ODder u, die minder dan 600 verdienen en voor wie zelfs deze betrekking eene aanmerkelijke verbetering zou zijn. Doch ook n vragen wij in naam van het beleedigd gevoel van wat recht en billijk isin naam van nw gevoel van eigenwaarde dat er zich tegen moet verzetten om als koopwaar te worden beschouwd, solliciteert nietHet is thans de eerste maaldat de onderwijzers kunnen toonen wat zij voor elkanders leed gevoelen Welnu, laat die eerste maal onze verwachting niet beschamen Slechts één wachtwoord gelde thaus ook voor de mini mum-lijders: Solliciteert niet naar Heiloo! Het Hoofdbestuur v/d Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Er bestaat veel kansdat ook deze sollicitan' zijne sollicitatie zal intrekken -— Te Yolendam is overleden* de heer Benmer, pas toor dier parochie. - De hoogleeraren mrs. B. Greven en W. van der Vlugt te Leiden hebben aan den gemeenteraad vergun ning gevraagd tot het in bezit nemen van een stuk ge meentegrond aan de Bloemmarkt', ten einde daar een arbeidersgebouw overeenkomende met het Volkshuis in de Rozenstraat te Amsterdam, te'stichten. Gelijkvloers zal eene ruime leeszaal gemaakt wordenwaarnaast ge legenheid tot lezen en ook voor spelterwijl de jeugd zich daarnaast in een gymnastieklokaal onder toezicht zal kannen vermaken. Op de bovenverdieping wordt eene groote vergaderzaal en eenige khmers waarin cur sussen zullen worden gehouden gemaakt. In de vorige week zijn te Amsterdam 17376 portier koffie en brood aan behoeftige stadgenooten uit gereikt. Den 7 Februari wordt door socialistische jonge lingen in Friesland te Heerenveen eene protest-meeting tegen de militiewet gehouden. Zij wensebten een op tocht te houden doch de burgemeester van Schoterland weigerde daarvoor vergunning te verleenen als van oor deel, dat dergelijke vertooning in strijd met de wet was. De Eerste Kamer is tegen den 25 des avonds op geroepen om de Staatsbegrooting te behandelen. In 1891 zijn te Rotterdam ingeklaard 4585 schepen, inhoudende 3.047.439 tonnen tegen 4614 sebepen, inhou dende 2.939.458 tonnen in 1890. Do afdeding Zaandam van Patrimonium heeft zoowel de houthandelaren als de cargadoors dringend verzocht, het daarheen te willen leiden, dat aan de ar beiders de zoo noodige zondagsrust worde verzekerd. Te Behagen zijn in 1891 geb. 09; overl. 59, geh. 20. Ü8 bevolking daalde van 3104 tot 3045. Toen den 20 K. K. te Spanbroek aan. den hout zaagmolen kwam, om zaagsel te halen, geraakte door onvoorzichtigheid zijne hand tnsschen het raam van den molen met het gevolg dat dit lichaamsdeel vreeselijk verminkt werd. Dr. van Balen Blanken te Spanbroek, verleende de eerste geneeskundige hnlp. Hóewei door agenten der suikerfabrieken hoo- gere prijzen dam het vorig jaar worden aangeboden, werd toch in den polder Waard en Hroet weinig land voor suikerbieten besohikhaar gesteld. Vanwege «Volkemin", vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek te Hoogwoud zijn den 19 vereerende getuigschriften uitgereikt aan 64! leerlingen die in het atjgeloopeu schooljaar de scholen in die ge meente hebben, verlaten en zich door getrouw schoolbe zoek vlijt en goed gedrag hebben onderscheiden. Bij monde van den heer J. Balder werd den heer J. Kroon Dz. to- Aartswond T voorzitter van «Volksmin" een warm woord van hulde toegebracht. De burgemeester, de heer C. Bijper betuigde zijns ingenomenheid met «Volksmin" en zeide deze vereeniging zijn voortdnrenden steun toe. De vergadering werd ook bijgewoond door eenige belangstellende onders. De rederijkerskamer «Harmonie" te Heerhugo- waard' gaf den 15 en 17 eene welgeslaagde uitvoering, die door een vrij talrijk publiek werd bezocht. Bij de- op den 20 gehouden aanbesteding van eenen straatweg te Egiuond aan tien Uoef waren acht biljetten ingekomen C. Rol, Uitgeest, f 2390 N. van der Voort, Alkmaar, f 2440; J, Oldenburg, Bergen,, f 2720; G. Ruige waardEg mond aan Zee, f 2790; G. Koning, Berkhout, f 2827 P; Meijer, Drseni f2980; P Heerej Egmend aan Zee, f- 2960 en E. Stooker, Eg- mond a/«L Hoef, f 3100. GORRE S P O ND E N TIE. IJ. te. S. Wij, begrijpen dat het opgemerkte u tegen de borst stuit. Doch het i:t.o. i. boter aan de ga'gom er tegen op te komenhet standpunt, brengt het nn eenmaal me£. Pater Kellendonk is benoemd tot kapelaan in de parochie van, den H. Dominions. Onder het motto «AlkmaarAmsterdamMiddel burg" is door het bestuur van LleMadighetd naar vermogen eene gift ontvangen van, 25. De heügst „Horsa" van de Hengsten vereeniging Alkmaar en omstreken is den 20 bij, openbare veiling voor de som van 400 gekocht door den heer W. Visser in de Schermeer. Wij herinneren belangstellende werklieden, dat, voor Crescendo's uitvoering van Kooske Kleeve,. van wege de volksvoordrachten, uitgaande van de Mij. tot nnt van het algemeen op dinsdag, den 26 te honden, niet anders kaarten verkrijgbaar zijn, dan des namiddags van dien dag, van 12 tot 2 uur, aau het lokaal Harmonie en slechts tot een beperkt getal voor iederen aanvrager. VERkADERIAk op Woensdag 3» Januari 1802, des avonds te half 8 uur. Afwezig met kennisgeving, wegens ongesteldheid de heer T. L. Koorn. De afgetreden vice-voorzitter, de heer A. Prins Az., opent de vergadering en heet de leden met een kort woord welkom in het nienwe zittingsjaar. Overeenkomstig het reglement van orde wordt allereerst overgegaan tot de verkiezing van een voorzitter. Met algemeene stemmen wordt herkozen de heer T. L. Koorn, aan wien van zijne benoeming door den secretaris zal worden kennis gegeven. Vervolgens wordt tot onder voorzitter herkozen de heer A. Prins Az, met 5 stemmen, tegen l op deu heer A. 1. T. Conijn De heer Prins

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2