Kiezersiij sten. „KANT. No. 12. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. W 0 E N S D A O 27 JANUARI. Kadaster. FEUILLETON. H E H IJ K Nationale Militie. Hondenbelasting. Amsterdamsche Brieven. hi: Roman uit liet Berlijnsche leven, Met 1 Februari 1892 worden de HONDEN, niet voorzien van den penning voor 1892, die op den openbaren weg gevonden worden, overeenkomstig de voorschriften der ver ordening ter beschikking van de politie gesteldzullende tevens tegen lien die nalatig gebleven zijn in liet aangeven hun ner honden voor die belasting, proces-verbaal opgemaakt worden. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ O,MO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prjjs der gewone Advertentlën Per regel J O,IA. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. u&rta "VI Telefoon n ii m nier3. De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD te ALKMAAR noodigt bij deze naar aanleiding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37), gewij zigd bij art. VII der wet van 6 November 1887 (Staats blad No 193), de mannelijke inwoners der gemeente uit, om, zoo zij in eene andore gemeente in de Rijks personeele belasting, dienst 1890/91, ter zake van hunne woning naar eene hoogere huurwaarde dan diewelke volgens art. 1, letter a en i van de wet van 24 April 1843 (Staats blad No. 15), aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten dor belasting naar de drie eerste grondslagen of in de grondbelasting, dienst 1891, in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste 10 ziju aangeslagen daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór 15 Februari a.s. te doen blijken. Evenzoo worden uitgenoodigd de mannolijkp^ïnwoners der gemeente, hoofden van gezinnen of .alleen wonende personendie van den inwonenden eigenaar of eer sten huurder van een woonhuis of afgezondord gedeelte van het woonhuiswaarvan de huurwaarde voor de Rijks personeelo belasting ten minste op het dubbele ge steld is vau het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, zijnde 38,.gedurende 9 maanden voorafgaande aan den 15 Februari a.s., een gedeelte in huur hebben gehad on bewoond waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedtmaar waarvan de jaarlijksche huurwaarde ongestoffeerdin verhouding tot de belastbare huur waarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschathet voormelde bedrag van f 38 bereiktdaarvan onder overlegging van de gevorderde bescheiden vóór 15 Februari a s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelas ting, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeften dat aanslagen in do grondbelasting wegens onverdeelde on roerende goederen óók gelden voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste ƒ10 bedraagt. De modellen voor de aangiften bedoeld bij art. 1, letter c en het 4e lid van art. 7 in verband met art. 1, letter b der wet, zijn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar. Alkmaar De Voorzitter voornoemd 26 Jan. 1892. A. MACLAINE PONT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenendat de landmeter van het kadaster in de eerste dagen der volgende maand een aanvang zal maken met het opnemen der kadas trale veranderingen in deze gemeente, voor het dienstjaar 1893. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 26 Januari 1892. A. MACLAINE PONT. 19) DOOR P AI L LINDAU. Schijnbaar bekommerde vorst Ulrich zich om Alix niet meer dan om andere mooie jonge dames, en prinses Alix gedroeg zich tegenover eiken andereu jongen cava lier, die haar ten dans leidde, even meisjesachtig vrien delijk en lieftallig, als tegenover den vorst. Hare ouders, die een oog in het zeil hielden, waren daarom ook vol komen tevreden over de jongelieden. De eenige, die de volle waarheid als eene schrijnende wonde voelde, was gravin JuliaDe. Juliane bezat de gave van zichzelve te beheerschen wel is waar in niet geringe mate, doch heden wilde het haar niet goed afgaan. Hare neusvleugels en hare mondhoeken trilden. Werkelijk zag zij er vermoeid, bijna gemelijk uit, en de legatieraad Von Berwitz vroeg vol deelneming, of haar iets deerde. »Och, die alleronaangenaamste migraine, anders niets! Ik had eigenlijk niet willen gaan en blijf ook in elk ge val niet lang, nu ik zie dat ik hier niet onontbeerlijk ben. Ik zon namelijk mijne nicht Alix Eyckhof chaperonneeren, maar zij komt er zonder mij ook wel. Kent gij mijne nicht?" Ik ben bekoord door de jonge prinses bekoord, zoo als iedereen." «Zij is ook bekoorlijk En nog een kind 1 Zij weet nog niets van de wereld en van migraine «Laat ons hopen, dat de kennismaking met die twee onaangename zaken haar zoolang mogelijk bespaard blijve Prinses Alix behoort tot die personen, die men zich eigenlijk niet anders dan jong, lachend en door en door gezond in het IJklokaal in -het Victoriepark, voor de iugezetenen van Alkmaar van des voormiddags 9 tot dos namiddags 3 uren voor ten verkoop bestemde maten en gewichten op 2, 3 en 4 Februari e.k.; voor apothekers-, goud- en zilvorsmidsgewieht en ver dere gewichten, bestemd tot fijnere wegingenop 8, 9 10 en 11 Februari e.k.; voor den herijk in het algemeen; voor de bewoners van: wijk A, op 15, 16, 17 en 18 Februariwijk B, op 22, 23 en 24 FebruarL^-wijk C, op 25 en 29 Februari, 1 en 2 Maart; wijk D,''op 8 en 4 Maart; wijk E, op 7 en 8 en wijk Fop 9 Maart. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen tor kennis van belanghebbenden dat de loting der in 1891 alhier vo r de militie in geschrevenen zal geschieden op Jlaaiitlag lö Febru ari aanstaande ten raadhui e der gemeente Alkmaar Zij worden mitsdien opgeroepen om zich op dien dag, des voormiddags te 10 uren aldaar te beviuden om te loten en opgave te doen van de rodenen van vrijstelling, die zij ter zake van de militie vermeenen te moeten in brengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broeder dienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, moeten zij de opgaven beuoodigd voor het opmaken dor stukken ten spoe digste ter gemeente-secretarie doen en bovendien op Dinsdag 1 Maart, 's namiddags te 61 uren op het raadhuis verschijnen vergezeld van twee te goeder naam bekond staande iugezetenen, die het gotnigenis kunnen af leggen en het bewijs onderteekenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Febrnari 1892. De Secretaris, NUHOUT an der VEEN. kan voorstellen. Vorst Engernheim en ik stortten zooeven ons hart uit in onze dweperij met uwe bekoorlijke nicht, en wij stemden beiden overeen dat er eigenlijk maar' ééne soort van schoonheid is gezondheid." Het is wel galant van u, mij dit vandaag te zeggen nu ik migraine heb." «Gij weet zeer goed, bekoorlijke gravin, dat gij hors concours zijt zoowel in mijne meening als in die van vorst Ulrich." Heeft de vorst u volmacht gegeven deze verklaring af te leggen «Die heb ik volstrekt niet noodig, dat weet ik zóó wel." »Nn, het is mij zeer aangenaam, dat ge mij wat ge ruststelt. Ik vind namelijk dat hij mij dezen avond zeer slecht behandelt. Dat moogt gij onzen goeden vriend niet kwalijk nemen. Men vecht als het ware om hem en de menschen die hem onverschillig zijn die hunne verbazing er over te kennen geven dat zij hem hier ontmoeten vallen hem met allerlei onbeteekenonde vragen lastig, en nemen hem zoo in beslag, dat hij zich slechts weinig kan wijden aan ons, zijne beste vrienden die veel vau hem door de vin gers zullen zien. Daarenboven maakt bij, geloof ik, ook aan uwe bekoorlijke nicht plichtnfatig een weinigje het hof." .Plichtmatig, in hoeverre?" «Plichtmatig in het algemeen, want prinses Alix heeft er alle recht op, en plichtmatig in het bijzonder, daar de kennismaking te Scheveningen hier hernieuwd wordt." «Scheveningen ah juist Ik had er wel iets van gehoord, maar er verder nooit zoo aan gedacht. Nu worden allerlei dingen mij duidelijk 1" Juliane waaide zich een weinig koelte toe en opende haren mond als tot een glimlachje. Zij leunde ietwat ach terover. Zij was volstrekt niet gestemd tot glimlachen. »En bij zulke kennissen moeten wij natuurlijk achter staan", vervolgde Berwitz zonder erg. «Wij mogen er ons zelfs niet eons over verbazen, als wij slecht behan deld worden. Van mijzelven wil ik nog niet spreken. De vrienden van heeren hebben nu eenmaal het on geluk dat zij zich moeten laten verwaarloozen. Maar LVII. Onlangs is door b. en w. van Leeuwarden een voorstel gedaan tot verhooging van de schoolgelden aldaar. Den ijverigen voorzitter der Commissie van toezicht op het lager onderwijs in Frieslands hoofdstad heeft dit voorstel aanleiding gegeven tot het instellen van een onderzoek in de een en dertig voornaamste plaatsen van ons land: 1°. naar hetgeen gemiddeld elke leerling aan do gemeente kost, 2°. naar de relatief het drukst bezochte scholen3°. naar den druk der kosten van het lager onderwijs op do ingezetenen. Inderdaad oen belang wekkende arbeid Aan den hier verzamelden schat van gegevens ontleeneu wij slechts een tweetal die meer in het bijzonder voor onzeD amsterdamsehen brief van ge wicht zjjn. Vooreerst dan dat de kosten van het lager ondorwijs in Nederlands hoofdstad ieder ingezetene ge middeld op f 2,16 komt te staan en ten andere, dat gemiddeld elke leerling aan de amsterdamsche gemeente 25,10 kost. Die cijfers geven eenig denkbeeld van de groote zorgen, welke in de stad aan Amstel en IJ worden gewijd aan de volksontwikkeling. En niet minder zijn de offers, die aan middelbaar en hooger onderwijs worden gebracht Nu weder hebben b. en w. een voordracht ingediend tot het aangaan eener 3' 2 pets. geldleening ad 6.000.000, waarvan weder meer dan 1.300.000 voor het ouderwijs moeten strekken. Een millioen gulden is namelijk uitgetrokken voor het bouwen van scholen ten behoeve van het lager onderwijs, honderd en dertigduizend gulden zullen besteed worden voor den bouw van eene 4e hoogere burgerschool aan de Manritskade en twee tonnen gouds zijn gemoeid met de nieuwe H. B. S. met driejarigen cursus. Waar zulke sommen worden uitgegeven hadden wij gehoopt, dat Amsterdams gemeenteraad zich niet ter wille van enkele duizenden guldens belachelijk zou maken in de oogen van heel de wetenschappelijke wereld. Die hoop is niet verwezenlijkt geworden. In de voorlaatste raadsvergadering is namelijk besloten tot plaatsvervanger van Prof. Verdam aan de Uni versiteit te benoemen den heer Dr. .1. te Winkel leeraar aan het gymnasium te Groningen die college zal hebben tp geven1°. in het middel-nederlandsch 2". in de nieuwe nederlandsche taal- en letterkunde 3°. in hot gothisch 4°. in het angolsaksisch en 5°. in het middel-hoogduitsch. Terwijl in Leiden voor deze zelfde vakken drie en in Groningen en Utrecht twee hoogleoraren aanwezig zijn heeft het dagelijksch bestuur van Amsterdam pogingen aangewend, voor al die weten schappen één persoon te vinden, waarin het bij den heer 1 e Winkel is geslaagd. Al heeft men nog zooveel eerbied voor do eminente bekwaamheden van dezen goleerde toch zal men moeten erkennen, dat hot hem onmogelijk zal vallen met algeheele toewijding ieder dier vakken afzonderlijk te doceeron. Met prof. Verdam was dat een heel ander geval. Ook deze was belast met het geven van onderwijs in dat vijftal vakkenmaar aangezien er voor het middel-hoogduitsch en augelsaksisch geen stu- °°k 89 wordt ditmaal eonigszins op den achtergrond geschovenzonder dat ge u daarom in uwe ijdelheid laat staan in uwen trots gekwetst zoudt mogen voelen. Vorst Ulrich kan u bewonderen vereereu liefhebben, huwen kan hij u niet daar ge uzelve dit genoegen reeds op eigen hand hebt verschaft. Prinses Alix daar entegen, welmet haar zon hij zeer goed kunnen trouwen en terwijl ik hier zoo met u babbelwordt het mij eensklapB duidelijk dat die twee voor elkander geknipt zijn: geboorte, fortuin, beminnelijkheid in alles komen ze overeen! Ik begrijp, ronduit gezegd nog niet, waarom hij nog niet met haar getrouwd is..." Welvraag gij het hem eens of zend hem liever eens hierheen ik zal het hem zelve vragen." «Dring er bij hem eens op aanallerbekoorlijkste gravinGij kent beiden en zijt eene geborene bemid delaarster. En van de jongste en schoonste dames zegt men steeds tot lofdat zij zich gaarne met zaken van dien aard bezighouden." «Dus bij gelegenheid zendt gij den vorst hierheen «Zoodra ik hem zie." «Och, het is ook eigenlijk niet noodig! Hij heeft mij voor de quadrille gevraagd. Ik had het bijna vergeten." Berwitz verwijderde zich. Voor de eerste maal had hij haar geërgerd. Anders kon hij zoo alleraardigst zijn; waarom was hij nn vandaag zoo onuitstaanbaar Dat zij niet aan Scheveningen had gedacht Alix had haar immers geschreven, dat zij Ulrich En gernheim veel ontmoette 1 En hoe dom, dat zij nn eerst er aan moest denkon I juist omstreeks dien tijd hadden zijne brieven plotseling eenen gansch andereu toon aangeslagen hadden zij bijna opgehoudenom streeks dien tjjd waren de vrijwillige vertrouwelijke ont boezemingen in gedwongen vormelijkheden veranderd. Dat er eene vrouw in het spel was, ja, dat had zjj toen reeds vermoed, want zij wist hoe onbestendig de vorst was. Doch hoe had zij aan Alix kunnen denken aan dit kind dat nog met mooie poppen speelde En hu ontbrak er aan de keten harer gissingen en

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1