Buitenland. Binnenland. denten warendoceerde bij slechts het nederlandsch middel-nederlandsch en gothisch. Thans zijn er echter ook liefhebbers voor de andere colleges komen opdagen. Aan zijne reputatie als letterkundige heeft de heer Van Hall gemeend verplicht te zijndeze zaakdie reeds in geheime zitting was behandeld ook in het openbaar in den gemeenteraad ter sprake te brengen. Me dunkthet zou verstandig geweest zijn om op dit terrein de wenken van zulk een bevoegd persoon niet in den wind te slaan. De raadsleden hebben daarover evenwel anders gedacht en met groote meerderheid een besluit genomen, dat bewijst, hoe weinig zij zich bewust zijn van de noodzakelijkheid om Amsterdam's naam als academiestad ongerept te doen blijven. In de jongste zitting van den gemeenteraad van \lcu- aer-AmsU'l zijn ook onderwijszaken ter sprake gebracht. Blijkens de uitkomsten der laatste volkstelling is het zielental van Nieuwor-Amstel boven twintigdui zend gekomen, zoodat volgens de wet van 28 April 1876 (staatsblad n°. 102) deze gemeente verplicht is tot het oprichten van een gymnasium. Men kent echter de eigen aardige ligging van Nieuwer-AmstelAmstordam aan verschillende kanten omgevende geniet het in alle op zichten van de hoofdstad. B. en w. zijn dan ook begonnen met zich at te vragen, of er wel vaders zouden te vinden zijn die hun zoons niet langer aan het amsterdamsche, maar wel aan hot nieuwer-amstelsche gymnasium zouden willen toevertrouwen. Eene oproeping in de plaatselijke bladen had tot resultaat, dat slechts één vader zich aanmeld de. De gemeenteraad heeft thans besloten, zich tot H.M. de Koningin-Regentes te wenden met »het beleefde verzoek", Nieuwer-Amstel dispensatie te verloenen van de oprichting vaneen gymnasium. Een andere inrichting van onderwijs beeft daarentegen meer kans van slagen. Zooals men weet, worden de schoolgelden aan de H. B. S. te Amsterdam met den aanvang van don nieuwen cursus aanzienlijk verhoogd voor buitenwonende leerlingen, welke maatregel in de eerste plaats de Nieuwer-Amstelaren treft. Zullen □iet velen uit Nieuwer-Amstel besluiten naar de amster damsche gemeente te verhuizen en zal het hooge school geld niet menigeen terugschrikken om zich even over de grenzen van Amsterdam te vestigen Wil Nieuwer- Amstel daarom een deel zijner belastingbetalende burgers behouden en dit aantal zien toenemen, dan dient ten spoedigste een Hoogere Burgerschool opgericht te worden. In dezen zin is dan ook de hand aan het werk geslagen. B. en w. zijn bij den minister van binnen- landsche zaken omtrent deze aangelegenheid op audiëntie geweest en hunne vraag naar het gevoelen van den minister over den mogelijken uitslag van eene subsidie aanvrage vond geen onwillig oor. Weldra zal men over deze zaak dus wel meer hooren. In dezelfde nieuwer-amstelsche gemeenteraadszitting waarin het bovenstaande medegedeeld werdheeft dr. Blink b. en w. geïnterpelleerd over een brand, die onlangs in de l'arkstraat aan den Overtoom plaats had. Die interpellatie was alleszins noodig. Wijzelf hebben dezen brand van het begin tot het einde bijgewoond en daarbij den indruk gekregen, dat 't met het bluschwezen in Nieuwer-Amstel allertreurigst is gesteld. Dat was daar een onordelijkheid, zooals misschien het kleinste nego- rijtje in ons land niet te aanschouwen geeft. Met eigen oogen heb ik gezien, hoe iemand, met bluschij ver bezield, op een ladder stond om het vernielende element met krachtige waterstralen te stuiten en hoe zijne makkers beneden een andere standpijp op hem richtten om hem, onder luide hoera's der menigte, te noodzaken met een kletsnat pak hals over kop een goed heenkomen te zoeken. Geheel onnoodig werd door een salon van eene aangren zende woning een slang naar den achterkant van het huis gesleurd, waardoor tafels bedorven, kostbaarheden verbrijzeldkortom de grootste verwoestingen aange richt werden. Zoo buitengewoon was de wanorde dat, toen de vrijwilligers hun spuit wilden laten aanrukken, zij de bewaarplaats daarvan ledig vonden en tot hiertoe nog niet weten, wie hun eigendom naar het tooneel der ramp hebben gebracht. Het volslagen gemis aan leiding en de werkeloosheid dor politie schreiden bij die gelegen heid ten hemel. De commandant der nieuwer-amstelsche brandweer was als gewoonlijk niet te vinden en van af zetting van het terrein was geen sprake. Geen Nieuwer- vermoedens geen enkele schakel meerde laatste was gevonden het verblijf te Scheveningen. Daar kwam Alix. En toen Juliane het lieflijke meisje in den bloei ha rer frissche jeugd en schoonheid voor zich zag staan kromp haar hart ineen, en zij voelde eene diepe snij dende piju. »Wat scheelt er toch aan, Liane?" vroeg Alix, ter wijl zij op den stoel ging zitten die zooeven door den heer von Berwitz verlaten was. »Ik maak mezelve er al een verwijt van, dat wij u zoo gepijnigd hebben. Ge ziet er werkelijk wat vermoeid uit! Ik ben allesbehalve over u tevreden." »Ik over u ook niet", antwoordde Juliane op zulk eeneu scherpen toon, dat Alix groote oogen opzette en haar ontsteld aankeek. Lieve hemel wat heb ik dan gedaan vroeg zij angstig. Niets, niets, Ali!" zei Juliane eensklaps sussend. Zij schaamde zich over hare onrechtvaardige schandelijke opwelling. »Neen, Liane! ge houdt iets voor mij verborgen Ge wilt mij zeker sparen. Zeg het maar ronduitIk zal er u dankbaar voor zijnIk ben van avond zoo geluk kig dat ik niet graag iets verkeerds zou doen. Heeft het n misschien gehinderddat ik mij zoo weinig om u heb bekommerd Vergeef mij dan, Liana En ge zult mij zeker vergeven als ge later alles hoort." »Ik heb u reeds vergeven, omdat ik het geraden heb", antwoordde Juliane. »Heb gij het werkelijk geraden?" vroeg Alix, op wier gelaat de bezorgde uitdrukking weer plaats had gemaakt voor den onbevangen blijden meisjesglimlach. »Dan ben ik toch heel onhandig geweestof gij vreese- lijk slimIk dacht nog aldat ik het zoo wijs had aangelegd »Te Scheveningen", vroeg Juliane met kloppende keel, »niet waar? Daar is het zeker aangekomen?" Alix behoefde niet te antwoorden, hare oogen hadden reeds duidelijk genoeg »ja" gezegd. Amstelaar kan dat tooneel aanschouwd hebben, zonder huiswaarts gekeerd te zijn met de bede in het hart Ach, mocht ik toch, nu meer dan ooit, voor brand ge spaard blijven En als vanzelf sloot zich daarbij de over weging aan, dat het toch nog niet zoo kwaad zon wezen, maar bij Amsterdam te worden ingelijfd. Begrijpt de nieuwer-amstelsche overheid dan niet, dat een allerge brekkigste brandweer de voorstanders van annexatie tel kens weer met honderden vermeerdert Hoe lang zal het nog duren, eer de toegezegde en steeds weer uitge stelde reorganisatie tot stand komt Hier zijn dadelijke belangen aan de orde. Wordt vervolgd. BELRIE. Den 23 des nachts ruim half twee is te Brussel brand ontstaan in het door den hertog van Aremberg bewoonde paleis aan de Place du Petit-Sablon, en wel in de kamer van zjjne gemalin, prinses de Croy. De drie kinderen, die in een vertrek, grenzende aan dat, waar in de brand ontstond sliepen werden door de bedienden in nachtgewaad gered. De hertog die uit zijne club thuis kwamzag dat er brand was in de slaapkamer zijner vrouw. Verscheidene zeldzame schilderijen waaronder die der familie de Croyzijn verbrand alleen de gobelinsdie in de zaal hingenwaar de graaf van Egmond in 1567 op Alva's last gevangen werd genomen zijn gered. Bij het blusschen van den brand zijn een tuinman, een luitenant der brandweer en twee spuitgasten gewond. Een der spuitgasten is aan de gevolgen van zijn val overleden. Als oorzaak van den brand wordt genoemd het vallen van een lucifer. De oude linnenmeid, die al 40 jaren bij de familie diende, werd door middel van een amerikaanschen brandladder gered. DIHTSCIILNND. De bevolking van Koulen bedroeg op 31 December 1891 290968 inwoners. De Koning en de Koningin van Wurtemberg zijn den 24 des avonds te acht uur te Berlijn aangekomen. Zij werden opgewacht door den Keizer, prinses Friedrich Carl en den prins-regent Albrecht. De Keizer en zijne gasten reden, door kurassiers der garde vergezeld, naar het paleis, waar de Keizerin hen opwachtte. Op den weg van het station daarheen werden de Koning en de Ko ningin van Wurtemberg door de berlijners luide toege juicht. ENGELAND. Bij de verkiezing te Rossendale is den 23 ter vervanging van den heer Hartingtondie lid van het Hoogerhuis werdgekozen tot lid van het Lagerhuis de heer Maden, aanhanger van Gladstone, met 6066 stemmen tegen 4841 op Brooks, den candidaat der tegonpartij. De uitslag dezer verkiezing is door de liberale partij met groot genoegen vernomen. De kamer van koophandel te Londen heeft den 21 het regoeringsvoorstel om biljetten van een pond sterling in te voeren, verworpen. Zij weuscht daartoe niet over te gaanvoordat het nut van zulk eenen maatregel door een nauwgezet parlementair onderzoek zal zijn aangetoond. FRANKRIJK. De heer Laur begaf zich den 21 naar den procureur-generaal om eene aanklacht in te dienen tegen minister Constans. De procureur-generaal weigerde haar in ontvangst te nemenomdat het voorgevallene plaats had gehad binnen de muren van het Bourbon paleis. In het brielje, waarin genoemde heer Laur een zijner vrienden verzocht, den minister voor hem uit te dagen, bevatte de volgende slotwoorden »Ik wil niet vechten om de eer van Constans schoon te wasschenmaar omdat ikkans hebbende hem te dooden niet mag aarzelen te beproeven het land van hem te zuiveren. Het is een duel in het welzijn des lands." Toen minister Constans geweigerd had liet de heer Laur hem het volgende schrijven «Toen hij mij van achteren kon aanvallen onder steund door driehonderd man schroomde de heer Con stans niet mij lafhartig te slaan. Nu hij alleen staat tegenover mijn pistool, zoekt hij een goed heenkomen. Trouwens het is uiet de eerste maaldat hij zich zoo gedraagt." Kaïncr. Den 23 is de door den Senaat gewijzigde begrootiug in haar geheel aangenomen. «Hebt gij elkaar sinds dien tijd nog gezien?" «Eerst van avond." «Hier »Neen Van morgen aan het ontbijt." Juliane leunde achterover en bewoog haren waaier weer heftig voor haar gelaat. Hij was dus van Alix ge komen toen hij haar vandaag bezocht »Maar gij hebt elkaar toch geschreven?" vroeg zij, elk harer woorden was eene pijniging voor haar. «Natuurlijk met toestemming van mama, »Ali, Ali", Juliane deed al haar best om schertsend met haren waaier te dreigen. »En heusch geen geheimen?" «Neen, werkelijk niet!" «Maar ge schroeft elkaar zeker dikwijls «O ja, de laatste maanden bijna dagelijks." «Dus het is reeds zoo goed als in orde?" «Ja, dat schijnt wel zoo", zei Alix lachend. «Het is al te grappig Eigenlijk hebben wij er nog geone syllabe over gesproken. Hij en papa en mama ze hebben nog nooit het woord «verloving" in den mond gehad. En wij zijn het toch al volmaakt eens. Stil Daar komen zij!" «Dat is waar ook nu volgt de quadrille, waarvoor vorst tTlrich mij geëngageerd heeft", zeide Juliane met een afgemat lachje. Inderdaad naderde vorst Ulrich met den eveneens nog jeugdigen zeer begaafden officier van justitie Von Dti- nenhorn een goed vriend van den vorst, die president der Saxoborussen te Heidelberg was, in den tijd dat de toenmalige prins van Engernheim zich als groen bij het corps liet inlijven. Zij hadden beiden reeds eenigen tijd met elkaar gepraat. „Ik weet eigenlijk ook niet goed, of men zich daar kan vertoonen", zeide Von Diinenhorn maar Borwitz en Bagger hebben er zoo bij mij op aangedrongen dat ik ja heb gezegd. Zij hebben boven eene loge afgehuurd en verzekeren dat men daar door niemand gezien kan worden als men niet gezien wil zijn. Zij beweren ook voor aangenaam gezelschap gezorgd te hebben. Ik zal De heer Hubbard stelde voor, het wetsontwerp op de vereenigingen van dringenden aard te verklaren. De Kamer scheen niet genegen aan dezen wensch te voldoen, waarom de voorzitter voorstelde tot stemming over te gaan. Daarop trok de heer Hubbard zijn voorstel in. Daarna is de Kamer tot 16 Februari uiteengegaan. Aan het einde verklaarde de voorzitter, dat het tusschen den heer Laur en minister Constans voorgevallone als geëin digd kan worden beschouwd. Ook de Senaat is dien dag tot 16 F'ebruari uiteengegaan. ITALIË. De minister-president Di Rudini heeft den 22 in de Kamer verklaard, wel te weten, dat de fransche regeering met 1 Februari op den italiaanschen invoer het maximum-tarief zal toepassen; ten aanzien van het geen daartegenover de italiaansche regeering doen zon, zeide hijdat zij weinig neiging voor een tarief-oorlog gevoelde, maar niets verzuimen zou om do oeconomische belangen des lands te behartigen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Weenen is het gerucht in omloop, dat prinses Stefanie, de weduwe van den vóór bijna drie jaren omgekomen prins Rudolf, eerlang in het huwelijk zal treden met prins Migel van Braganza, weduwnaar van eene prinses van Thurn und Taxis, een zwager van 's Keizers oudsten broeder aarts hertog Karei Lodewijk. Rl'SI/AVO. Grootvorst Konstantijn Nicolajewski, oom des Keizers is den 25 des nachts overleden. Bl'liVARIJE. Minister Stambuloff is den 23 licht gewond door zijn pistooldat onder het arren afging. Den 24 was zijn toestand zeer bevredigend. SPANJE. Te Cadix werden door de politie in een huis in een achterbuurt 62 patronen dynamiet ontdekt. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Koning van Zweden heeft zijno werkzaamheden hervat. Den 20 is de Rijksdag geopend met een troonrede, waarin de verhouding tot allo vreemde mogendheden bevredigend wordt genoemd. De Koning beijvert zich dezen gewenschten toestand te doen voortduren. Zijn streven zal zooveel te gemakkelijker worden als eene goed ingerichte weerbaarheid zekerheid geeft voor de vreedzame onafhankelijkheid des lands. Een wetsontwerp in betrekking tot het verdedigingsstelsel zal worden in gediend. Verder zullen middelen gevraagd worden tot uitbreiding van het spoorwegnet in het noorden en voor stellen gedaan tot vermindoring van de invoerrechten op sommige graansoorten. ■IRAZ1L1E. De Kamer is tot 1 Mei verdaagd. Eene onthouding van de minderheid belette het nemen van eene beslissing over het ontwerp betreffende de Bank en de uitgifte van papieren geld. EERSTE KAR EK. Aan de verslagen der afdeelingon omtrent de Staats- begrooting voor 1892 worden de volgende beschouwin gen ontleend. Vaststelling der begrooting vóór den aanvang van het dienstjaar is wel gewenscht, maar mag niet leiden tot overijlde behandeling, Het optreden van het ministerie was over het algemeen met ingenomenheid gezien. Men zag de indiening der toegezegde voorstelleu met belangstelling en vertrouwen te gemoet, alleen bij sommige leden met dit voorbehoud, dat hunne vrees ongewettigd zou blijken te zijn, dat dit bewind te veel op den voorgrond zou stellen de bekende eischen der steden en die van het platteland niet tot hun recht zouden komen. Anderen, die het optreden der regeering niet met ingenomenhoid hadden gezien, hadden dit optreden dan toch ook niet met tegenzin gezien. Zij vertrouwden, dat de regeeriug zou nakomen hare belofte om niet te reageeren tegen de in de wet op het lager onderwijs gebrachte wijzigingen, De intrekking van alle wetsontworpen bij haar optreden keurden zij af op de door den heer Beelaerts ontwikkelde gronden. Eenige leden konden de houding van den minister van koloniën in zake het Billiton-contract niet billijken. dus waarschijnlijk vóór het souper met hen beiden naar Kroll rijden. Ge moest maar meegaan." «Ik kan het nog niet beloven maar ik kom misschiou later, als het mij niet te laat wordtGij moet den ken de vier-en-twintig uren sporens zitten mij in de beenen." «Zie, dat ge komt! We zouden het allen aangenaam vinden «Ik zal zien. Dus bij Kroll weet ge ook het nummer der loge «Jadrie de groote loge in het midden." «En hoe lang duurt dat grapje?" «Och, ik deuk tot in den morgen..." Het orkest zette in. «De quadrille!" riep de heer Yon Dünenhorn. «Ik heb de schoone prinsos Eyckhoff geëngageerd." «En ik gravin Iseneck. Willen wij vis-a-vis dansen?" vroeg Ulrich. «Uitstekend De heoren naderden Juliane en Alix, en'bogen: de dames stonden op en legden den arm in dien harer dansers. Juliane verschikte nog oen en ander aan hare kant. Zij haalde iets, dat zij tusschen die kant had ge stoken, te voorschijn en stak het in de opening van haren linker handschoen. Juliane was zenuwachtig en trilde, toen zij zich door vorst Ulrich naar hare plaats liet geleiden. En onmee- doogend, zonder zich om haar te bekommeren, lachten en schertston de gasten om haar in het rond. Terwijl de eerste tonen van den dans weerklonken en de dames de gebruikelijke groeten wisselden, fluis terde Juliane den vorst toe: «Ik moet u spreken, heden nog!" «Wanneer ge maar wilt 1" «Ik verlaat het bal vóór middernacht en verwacht u togen één uurHier Terwijl zij deze woorden sprak had zij den vorst dien zij nu voor het «balanceeren" de hand moest rei ken een klein voorwerpdat zij uit de opening van haren linker handschoen had genomen, in de hand ge drukt. Het was een kleine, platte, amerikaansche sleu tel, getand en vernikkeld. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2