338e Staatsloterij. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Ns. 8282, 13549, 15483 en 17157 f 1000; Ns. 4792, 5067 en 8225 400; Ns. 5715, 13979 en 17513 200; Ns. 467, 2027, 4336, 5386, 10611, 11123, 13781,16040, 19198 en 20657 f 100. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. B U R(jKR L IJKE STAN L). Het standpunt, door de regeering ingenomen tegen- er de regeling van het kiesrecht achtten sommige leden jnist; zij achtten met name uitbreiding der kies bevoegdheid in de steden noodzakelijk. Met belang stelling zagen andere leden de voorgenomen rege ling tegemoet hoopten, dat de regeering zonder over, ijling te werk gaan en de regeling niet aanvatten zou dan na degelijk onderzoek en met grondige kennis van zaken. Zij waren bereid mede te werken al beschouw den zij het kiesrecht niet als een natuurlijk recht maar als een staatkundig rechtwaarvoor alleen zij in aanmerking kunnen komen die het op waarde weten te schatten. Zij zouden het betreuren, indien de uit breiding zoover gingdat zij zich uitstrekte tot hen die de uitoefening van het kiesrecht zouden beschouwen als een middel tot materieele lotsverbetering. Velen wensch- ten dat de uitbreiding van het kiesrecht bedaard en geleidelijk zou geschieden. Ook de noodzakelijkheid van Kamerontbinding na aanneming moest van spoedige behandeling terughouden. Andere leden waren over het algemeen weinig ingenomen met kiesrecbtuitbreiding, terwijl een lid meende, dat de aanstaande herziening niet in uitbreiding, maar alleen in hervorming moest bestaan. Hiertegenover meenden sommigen, dat uitbreiding van het kiesrecht een zaak was door de noodzakelijkheid en rechtvaardigheid geëischt. Sommigen wenschten voor de gemeenteraden eene andere regeling en wenschten betaling van gemeente belasting daarvoor in aanmerking te doen komen. Eenige leden wenschten strenge bepalingen omtrent uitsluiting van hen, die hunne kiesbevoegdheid verloren hebben speciaal gefailleerden. Verbetering van de wijze van stemming werd gewenseht op de wijze als in Belgie. Het fanfare-korps »Aurora" te Koedijk meende den 24 ook minder gegoeden in de gelegenheid te moe ten stellen, kennis te moeten maken met zijne vorderin gen. Ook deze uitvoering slaagde naar wensch. De geringe toegangsprijs had ouderen, zoowel als jongeren, de laatste het meest tot een bezoek verlokt. De gemeenteraad van Botterdam heeft don 21 be sloten tot het aangaan eeuer vierde 31/2 pet. geldleening, groot f 3,000,000. Een stations-arbeider te Venloo die den 22 des avonds door de gladheid van den weg gevallen en over reden was is aan de gevolgen overleden. Bij kon. besluit van den 23 is dr. H. W. Kosters, predikant bij de ned. herv. gemeente te Deventer, be noemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerd heid aan de Rijks Universiteit te Leiden om onderwijs te goven in de geschiedenis van den israëlitischen gods dienst en de israëlitische letterkunde en in het Oude Testamenten de hoogleeraar in de faculteit der god geleerdheid aan voorschreven Universiteit dr. J. H. Gun ning Jr., nevens de hem bij kou. besluiten van 17 Mei 1889 en 16 Februari 1891 opgedragen vakken belast met het onderwijs in de zedekundo. Den 23 is te Noorddijk in den ouderdom van bijna 84 jaren overleden de heer J. J. Voltman het oudste lid van Ged. Staten van Groningen. Den 24 is te Amsterdam overleden de heer J. H. Meijer, de algemeen bekende directeur van het Blin- den-instituut in de Vossiusstraat aldaar. De heer mr. K. N. Zur Mühlen, die den 24 zijne benoeming tot commissaris van politie te Amsterdam vóór 25 jaren herdacht, heeft bij die gelegenheid van het gemeentebestuur een kostbaren zilveren drinkhoorn ont vangen en van do hoofdcommissarissen een paar zeer fraaie staalgravures in lijst. Het geheole personeel, onder hem werkzaam, schonk hem een bronzen beeld op voet, voorstellende Jason. Van den medegedeelden diefstal ten uadeele van G. Dorst, landbouwer te Nispe, gemeente Rosendaal. worden verdacht 4 Belgen tusschen 20 en 30 jaar oud. Bij kon. besluit van 31 Dec. 1891 (Stbl. 254) is eene nieuwe regeling vastgesteld van het ambtsgebied der inspecteurs, districts- en arrondissements-schoolopzie- ners en de verdeeling hunner werkzaamheden. De pro vincie Noord-Holland bevat de districten Amsterdam,} Haarlem en Hoorn. Het district Amsterdam zal voortaan bestaan uit 4 arrondissementen Amsterdam, (thans 2) en het arrondissement Hilversum. Het lid van de Tweede Kamer voor Schotorland, de heer Pyttersen, heeft zich thans metterwoon te 's-Gra- venhage gevestigd. Do heer Z. J. H. Rietberg, oud-officier 2e kl. bij de K. N. M., is benoemd tot onder-inspecteur van poli tie te 's-Gravenhage. Het lid der Tweede Kamer, de heer van Vlijmen, zal nog geruimen tijd zijne kamer moeten houden tenge volge van eene hevige keelontsteking. De gemeenteraad van Deventer heeft het bestuur van het krankzinnigengesticht aldaar gemachtigd, met de provincie Overijsel eene overeenkomst te sluiten tot het bouwen van een gesticht op het buitengoed Brinkgreve. De heer W. Francken heeft wegens hoogen ouder dom eervol ontslag gevraagd tegen 1 April 1892 als algemeen opzichter van het waterschap «ie Purmer. De gemeenteraad van Beverwijk heeft in zijne laatste vergadering besloteu, de Breestraat te beplanten met linden- en iepenboomen, te plaatsen op een afstand van 4 el van elkander. Bij kon. besluit van den 21 is aan den heer L. J. van Rhijn Jr., pred. bij de prot. gemeente in Ned. Indië, thans met verlof in Nederland, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend De poststoomboot A.da van Holland", varende tusschen Texel en Aieuwediep heeft den 25 weder dienst gedaan. Bij kon. besluit van den 25 is de commissaris der Koningin in Noordholland gemachtigd tot het bijeenroe pen van de Staten der provincie in buitengewone verga dering op Diusdag 9 Februari e. k., om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, in plaats van wijlen jhr. mr. D. van Akerlaken. Het is geen gelukkige tijd voor de veehouders. Te Spanbroek en omstreken n. 1. sterven o. a. zeer vele schapen wier lever bij do lijkopening blijkt vol te zijn met zoogenaamde «botten.Het vorige jaar kon men de doode beesten vorkoopen voor ongeveer 20, terwijl men nu niet mier dan ƒ5 per stuk kan bedingen. Doch niet alleen schapen, ook runderen en varkeus bezwijken aan de gevreesde «botziekte," zij hot ook niet in zoo grooten getale. In de den 25 te Amsterilara gehouden ver gadering der afdeeling «Noordholland" van het A'ed. Rundvee-Stamboek, werden ter vervanging van de aftredende bestuursleden gekozen de heeren J. Wit Azn. te Midwoud, J. J. Bakker te Wieringerwaard en H. de Zeeuw te Haarlem en ter vervanging van den heer Bran- tjes de heer A. de Goede Hzn. Tot commissaris bij het hoofdbestuur werd gekozen de heer J. Oostwoud Wijdenes te Abbekerk. tot afgevaardigden ter algemeene verga dering de heeren J. J. Willinge te Hensbroek, K. Koster Hzn., J. Wit Hzn. en J. Wit Azn., allen te Midwoud, L. Visser en IJ. Koopman, beiden to Beemster en P. B. J. Ferf te Haarlem. De volgende afdeelingsvergadering wordt weder te Amsterdam gehouden. Aan de afgevaar digden ter algemeone vergadering werd opgedragen, een offieieël en openbaar onderzoek uit te lokken naar de geschillen met het friesche stamboek. Aangenomen werd na krachtige verdediging een voorstel om op do Paasch- tentoonstelling te Alkmaar 2 prijzen voor stieren uit te loven. Een ton bedrage van f 30 en een van f 20. Aan genomen word een bestuursvoorstel tot uitreiking van 10 premiën van f 25 voor een-jarige gekeurde stieren, welke tot 2 Augustus worden aangehouden. Verder werd voor de landbouwtentoonstelling te Leiden f 100 aan premies voor stieren en melk vaarzen beschikbaar gesteld. De begrooting voor 1892 werd goedgekeurd met f 1373.12'' in ontvangst en uitgaaf. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente te Assendelft door ds. G. Th. Gerritsen te Middelbert. De burgemeester der gemeente Vries (Drente), reeds meermalen terecht gestaan hebbende wegens overtre ding van bepalingen der drankwet, is thans veroordeeld tot ééne maand gevangenisstraf en verlies zijner burger schapsrechten voor den tijd van vijf jarenomdat hij een door den gemeente-veldwachter opgemaakt proces verbaal dat met de drankwet in betrekking stond, niet ter vervolging ingezonden maar verscheurd had. De veldwachter had den burgemeester hierover aangeklaagd, die ter terechtzitting voor verontschuldiging opgaf vrees voor een nauwkeurig onderzoek in zake de naleving der drankwet. De hoer J. C. Fabius heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van Delft. Op de aanbevelingslijst voor raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhage komen o. a. voor de heeren mr. J. W. van Oosterzee rechter in de arr. rechtbank te 's-Gravenhage en mr. P. W. Scholten te Amsterdam, beiden in vroegere jaren rechter te Alkmaar. Naar wij met zekerheid vernemen, zal de eenige sollicitant voor de veel besproken vacante onderwijzers betrekking te Slelloo bij eene eventueele benoeming daarvoor bedanken zoo schrijft men ons uit Schagen. De Wederlandsche Sclilldersbond doet een beroep op de huismoeders, om er toe mede te werken, dat in het schildersvak de werklieden niet het grootste deel des jaars zonder werk zijnterwijl gedurende enkele maanden, in het voorjaar, arbeid boven hunne krachten van hen gevergd wordt. De betreffende deze zaak verspreide circulaire zegt o. a. wilt gij, dat de schilderspatroon terwijl hij u eerlijk bedient, kan blijven bestaan en zijne fatsoenlijke werklieden in zijn dienst kan houden wilt gij medewerken om de werkeloosheid tegen te gaan en de sociaal-democraten een der snijdeudste wapenen ontne men wilt gij, dat het werk, waarvoor gij uw geld uit geeft, naar behooren wordt verricht dat gij steeds be kwame en fatsoenlijke werklieden in uw huis ziet wilt gij, dat de fatsoenlijke, bekwame en ijverige huisvader zijn gezin voor gebrek kan bewaren? Welnu. Dit alles kunt gij bereiken door uwe werkzaamheden te verdeelen over het geheele jaar, t.w.doe in het vooijaar niet meer werk verrichten dan hoog uoodig is, wijl er dan over vloed van werk is laat uw buitenwerk wachten tot den nazomer of herfst; bewaar uwe tuinmeubelen, emmers, tobben, vaten, rijtuigen enz. voor den winter, dan be hoeft de patroon niet als nu des zomers steeds vreemde knechts in dienst te nemen, gij kunt dan vrij zeker zijn niet telkens vreemde werklieden in uw huis te krijgen. Onder leiding van den heer van Dijk uit de Beem ster is te Sclingerbruf; een cursus opgericht voor hen, die zich dit jaar willen onderwerpen aan het examen in de vrije- en ordeoofeniügen der gymnastiek. Het aantal deelnemers dames zoowel als heeren, bedraagt op het oogenblik vijftien. Onder directie van haren directeur, den heer L. A. Schouten, gaf de Schager Harmoniekapel den 24 een con cert in het lokaal van den heer C. Kos te Schasen. Als gewoonlijk was de zaal flink bezet. Met inbegrip van een extra nummer bracht de Kapel een negental num mers op verdienstelijke wijze ten gehoore. De uitvoering werd door een bal gevolgd. 5e klasse9e lijst26 Januari. 's GRAVENHAGE, 26 Januari. EERSTE KAMER. Staatsbegrootlng. Bij het algemeen begrootingsdebat betuigden alle spre kers hunne ingenomenheid met het optreden van het kabinet; de heer Eijsinga had alleen den heer Bergansius als oorlogsminister willen zien gehandhaafd en de heer van Lijnden kwam op tegen de kleinachting der daden van het vorig kabinet. De heeren Bultman en van der Breggen vreesden, dat de belangen van het platteland te zeer achterge steld werden bij die der steden. De ministers v. '1 ienhoveu en Tak ontkenden dit ten stelligste en wezen op het belang der steden bij den bloei van den landbouw. Wat defen sie aangaat zou stellig een voorstel gedaan worden be treffende den persoonlijkeu dienstplicht, maar vrij van de Oezwaren der legerwet-Bergansius, waarmede de re geering zich niet geheel had kunnen vereenigen. Het hoofdstuk buitenl. zaken werd aangenomen na warmo verdediging van het vrijhandelstelsel door de ministers van Tienhoven en Pierson. Het hoofdstuk justitie is mede aangenomen. Bij kon. besluit van den 23 is, met ingang van 1 Mei 1892op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. CS. Sennett, als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool alhier. De Binnenlandsche Vaart-Risleo-Mocietelt, hier ter stede vertegenwoordigd door den heer C. Janssen Rz.. verzekeringen sluitende op alle goederen zoowel als geld en geldswaardig papier wat te water of te land wordt vervoerd, biedt haren verzekerden een keurig wand- kalendertje en een niet minder sierlijk en bruikbaar vloei boek ten geschenke aan. Het is eene practischo reclame, die den goeden smaak der directie eer aandoet. Door de Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij onder directie van de heeren de Jong Co. te Amster dam is eene premie van 25 en door de Assurantie maatschappij tegen brandschade «de Nederlanden", ge vestigd te Zutphen, 15 toegestaan ten behoeve van het politiepersoneel te dezer stede voor betoonden ijver en flink optreden bij de blussching van den brand in den nacht van den 5 op den 6ten huize van den vleeschhouwer B. A. Boll, aan de Laat alhior. Door de politie alhier zijn in den laatsten tijd o.a. twee processen-verbaal opgemaakt ter zake van oplich ting tegen zekeren D. K., die bij eenige vrouwen geld trachtte los te krijgen, onder belofte, de peren of appelen, die hunne respectievelijke echtgenooten van hem hadden gekocht, daarvoor eenige minuten later thuis te bezorgen. De dan later thuiskomende echtgenooten bleken echter van een koop van appelen of peren iets te weten. Zoo ook wegens mishandeling, tegen don 17jarigen J. H., die een jongmensch van dienzelfden leeftijd, duchtig onder handen nam, waarbij jeugdige liefde de drijfveer was. Ten slotte, wegens een paar winkeldiefstallen van worst en koek door J. P. V. en D. G., beiden zeer ongunstig bekend, die te dierzelfder zake reeds meermalen met de politie in aanraking waren. Van een diefstal van 3 konijnen eindelijk ten nadeele van den landman D. G., aan den Steeweg alhier, is men de daders nog niet op het spoor. De kort geleden veroordeelde W I)., huisvrouw van D. K., alhier, zal nu weder voor de rechtbank, wegens heleediging harer buren, terecht moeten staau Het zelfde is het geval met J. K. en P. v. d. H., ook beiden alhier, wegerrs onderlinge moedwillige mishandeling, terwjjl zij in staat van dronkenschap verkeerden. - I'oen een winkelier, van fleiloo, zijn vracht wagen een oogenblik onbewaakt op de markt alhier achterliet, heeft een jeugdige dief, J. G. T. M., die door de rechtbank alhier reeds tot opzending naar een Rijks opvoedingsgesticht is veroordeeld geworden daaruit 3 pakken meel gestolen, die echter door de politie spoe dig ten zijnen huize in beslag zijn genomen. Door den zelfden jongen is van den vrachtwagen van den bakker K., van Ondorp, toen deze zijn wagen onbeheerd in de Sliksteeg had laten staan, een trommel met beschuiten gestolon. De trommel, die bij den uitdrager S. alhier was verkocht, is mede door de politie in beslag geno oen. Met goeden uitslag werd te Amsterdam door den heer A. Maclalne Pont Jr. het doctoraal examen in de rechtswetenschappen afgelegd. Zitting van 26 Januari. J. P., Heiloo, strooperij, 3 dagen gev. P. D., Helder, mishandeling, 3 weken gev. M. C. B., Helder, diefstal, opzending naar een rijks opvoedingsgesticht tot 1 Februari 1896. P. H., Kolhorn, beleediging enz., 1 maand gev. en 5 boote, subs. 5 dagen hecht. M. S. en D. W. R., Helder, diefstal, opzending naar een rijks opvoedingsgesticht, de eerste tot 1 Juli 1896, de tweede tot 1 Februari 1895. N. P., Rijp, diefstal, vrijgesproken. J. D. en J. B Zwaag, mishandeling, de eerste onbe paald uitgesteld, do tweede 1 week gev. A. W., huisvrouw van C. G., Spanbroek, mishandeling, 4 weken gev. W. W., Lutjebroek, mishandeling, 3 weken gev. J. B. en A. v. d. H., Hoorn, bedelarij, beiden vrij gesproken. VEILlNe VAA VASTE UOEDKKEA. 21 Jan. Door den Notaris J. P. BACKX, Wieringerwaard. 1. Huis met tuin Ropjesknil, E 1239, 0.03,40. Str. R. J. Bnma 1500, 2. Tuin en schuur, aldaar, E 1240, 0 40.42. Str. P. Bak1760, - 3. Huis en erf, Lindengracht, A 2524, 0.00.86. Str. G. Baas 1300. 4. Winkrihuis pakhuis en erf, Koningsweg, A 1946, 0.01.37. Str. .T. Muijs 1840,— De afslagen eiudtoewijzing blijven bepaald opdonder- dag, den 28, de3 avonds 6 uur, in «het Wapen van Heemskerk", aan do Broedstraat, te Alkmaar. GETROUWD. 24 Jan. Jan Pastoor wednr. van Trijntje de Boer en Trijntje Klaver. Jan Beeldmau, wedur. van Vosje Meeg en Aaltje Velthuis. GEBOREN. 23 Jan. Jan, Z. van Jacob Mollovanger, en Atje Sniksma. Jantje, D. van Johannes Hendricus Roodenberg, en Jetje Pieters van der Pol. 24 IJzakZ. van IJzak Meijer, en Geertruida Hendrikjo van Scharenburg. 25 Cornelia FrancinaD. van Cornells Johannes Geels, en Helena Maria Plas. 26 Cornelia JacobusZ. van Pieter behouten en Trijntje Winder. Frans, Z. van Jacob Habich, en Elisabeth Room Grietje, D. van Pieter Blank en Geertje Proijer. OVERLEDEN. 24 Jan. Hendrica Ooswijklaatst wed. van Lourens Snijders, eerder wed. van Gerrit de Groot 91 j. 25 Elisabeth Opmeerechtgen van^ Jan Groot 59 j. 9 m. Jacobus Winulor, 36 jaar.An na Sara Snijders, 76 j.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3