Buitenland. Binnenland. 1884 1883 1882 1881 1880 1879 1878 13 15 19 23 14 9 5 16 19 9 12 14 7 1 90 naamste aotnce ieder tot vjjftien maanden gevangenig- straf en 200 francs boeteterwijl twee andere dames die in deze stukken medespeelden ieder twee maanden moeten zitten. (Wordt vervolgd.) Parijs, 16 Januari 1892. J. M. T. BEIiOIE. Den 29 zijn de door de regeering voor de voltooiing der vestingwerken aan de Maas aange vraagde kredieten toegestaan. Een wetsontwerp tot vrije toelating van duitsch scha- penvleesch is met 71 tegen 14 stemmen (3 leden ont hielden zich) goedgekeurd. De Senaat beeft het handelsverdrag met Oostenrijk goedgekeurd met 38 tegen 4 stemmen, dat met Duitsch- land met 39 tegen 4 stemmenacht leden onthielden zich bij de eerste en negon bij de tweede stemming U t wetsontwerp, houdende machtiging op de regeering tot het sluiten van voorloopige overeenkomsten met de landeu, welke geene handelsverdragen met België meer hebben,' werd eenstemmig goedgekeurd. De te Brnssel verschijnende Nord, het onder rnssischen invloed staande blad, heefc aangekondigd, dat het blad voorloopig zal ophouden te verschijnen wegens het over lijden van haren directeur. In den nacht van den 30 op den 31 is te Chimay, in Henegouwen, tellende ongeveer 3000 in woners, een zware brand uitgebroken in eenvjnanufactuurwinkel, welke zoo toenam dat ongeveer 20 huizen verbrand zijn. De blus- schingsmiddelen waren geheel onvoldoendeeen zware stortregen deed de vlammen ten slotte dooven. IM ITM'II li I». De gemeenteraad van Stnttgart heeft besloten op 1 April den gemiddelden enropoeschen tijd aan te nemen. De klokken zullen dientengevolge 23 minuten vooruitgezet worden. ItijUsring. Het wetsontwerp betreffende de veria ging van invoerrechten voor de in entrepót liggende granen wijn en hout is met 124 tegen 107 stemman goedgekeurd. Pruisen. Huis van afgevaardigden. Bij de behandeling der schoolwet hield de heer von Caprivi den 29 eoue hoogst belangrijke redevoering, die groot opzien baarde en den ministerieëlen crisis weer op den voorgrond scheen te brengen. Hij verklaarde groot voorstander te zijn dezer nieuwe wet, die het grootste gevaar voor de toekomst, de atheïstische levensbeschouwing, door eene christelijke opvoeding zou helpen bezweeren. De regee ring had met de nationaal-liberalen in vrede willen leven en zij wilde dit nog. De nationaal-liberalen echter hobben de regoering reeds geruimen tijd in de pers be stookt en thans in den Rijksdag de veroeniging met de vrijzinnigen aangekondigd. Daarmede hebben zij der re geering openlijk den oorlog verklaard. De strijd over de schoolwet komt neer op een strijd voor het christendom tegen het atheïsme. [Teekenen vau afkeuring links, luiden bijval rechts en in het centrum." Hij wilde daarmede niet zeggen dat de nationaal- liberalen atheïsten zijn, maar wel dat zij, die den gods dienst voor het volk willen behouden de schoolwet moeten steunen De regeering zou den stormloop der liberalen weerstaan, gelijk zij den storm tegen de graanrechten heeft uitge houden. Wanneer de nationaal-liberalen den vrede willen, moeten zij beginnen met geen agitatie tegsn de school wet onder het volk in het leven te roepen. (Gesis links, bijval rechts, algemeene opwinding). Men behoeft echter niet te vreezen, aldus eindigde hij, dat de rogeering de jezuiten zal terugroepen. Do Rijkskanselier verliet met de ministers de zaal na nogmaals gewaarschuwd te hebben tegen het in het leven roepen eener beweging, die hij in moeielijke tijden dubbel gevaarlijk achtte. De woordvoerder der vrij-conservatieven, die na graaf von Caprivi het woord voerde, verklaarde, dat zijne partij, hoewel staande op positief christelijken grondslagde schoolwet zooals zij nu was ontworpen onaannemelijk bleef achten. Den 30 nam graaf von Caprivi een deel zijner rede Je moet stil zijn, koest riep Juliane nogmaals. Nero ging niettemin voort met brommen, en hij krabde hevig, jankend en huilend, tegen de deur. Koest dan toch!" riep Juliane toornig. Eensklaps be daarde de hond. Hij scheen een middel gevonden te hebben, waardoor het hem mogelijk werd gemaakt zijne beide tegenstrijdige plichten: op bevel zijner meesteres te zwijgen en tevens haar te waarschuwen en to be schermen met olkaar te vereenigen. Hij sprong naar de deur die tot den corridor toegang verleende en ging er vlak vóór liggen. Indien er zich iemand in het ver trek bevond die er niet thuis behoorde dan werd het hem ten minste niet gemakkelijk gemaakt, daaruit levend te ontsnappen. »Het trouwe beest heeft geen verstand I" zeide Juliane, die zenuwachtig trilde, .maar het raadt bij instinct, hoe ontzettend zijne meesteres hier beleedigd wordtwelk oenen diepen smaad men haar hier aandoetwat is dat?" stamelde zij eensklaps met heesche stem. Zij werd doodsbleek. Ook do vorst ontstelde hevig. Nero bromde dof, de klanken die uit zijno keel kwamendeden deuken aan het verre^ gerommel van een opkomend onweder. Wat is dat?" herhaalde zij toonloos. Zij wankelde. De vorst snelde toe en ondersteunde haar. Uit hot zijvertrek hoorde men een geheimzinnig ge luid het klonk alsof er op metaal werd geklopt. En toen een doffe slag. Beiden versteenden bijna van schrik. Dieven fluisterde Juliane nauw hoorbaar. De vorst knikte. Uw man heeft toch wapenen?" •Ja 1 Neen Of ja Maar waarom Om Gods wil ge zult toch niet?" De vorst luisterde niet. Hij greep de lamp en snelde naar het slaapvertrek van den graaf. Zij ijlde hem na en versperde hem den weg. In 's hemels naam, wat wilt ge beginnen?" riep zij met zwakke, holle stom. Zijt ge krankzinnig? Weg 1 Spoedig Daar is uw pels Weg Weg Maar gravin denkt ge dan dat ik n hier zou ontwerp naar eene commissie van 28 leden verzonden. ElVGEEiAAD. In 1891 werden in het geheel in gevoerd 106.780.350 P. boter, waarvan 43.810.550 P uit Denemarken en 7.S26 950 P. uit Nederland. In 1890 werden ingevoerd uit Denemarken 41.235.450 P en uit Nederland 7.803.450. Aan het verslag van de brandweer te Londen over 1891 worden de volgende opgaven ontleend. Hare hulp werd 4164 maal ingeroepen: daarvan was 600 maal loos alarm, waren 243 schoorsteenbranden, 2699 kleine bin nenbranden en 193 uitslaande branden. Zij redde 207 menschenlevens; 61 personen werden dood door haar ge vonden of stierven kort na hunne redding. Twee brand gasten kwamen om; honderd negen hunner werden in de uitoefening van hun beroep gekwetst. De beroemde prediker C. H. Spurgeon is den 1 te middernacht op 58jarigen leeftijd te Mentone overleden. De regeering heeft besloten tot het benoemen van eene koninklijke commissie, aan welke een nauwkeurig on derzoek zal worden opgedragen naar de verschijnselen en de wording, de mogelijke voorbehoed- eu geneesmid delen tegen de influënza en tot het uitbrengen van een verslag nopens hare bevindingen. De prinses van Wales gaat met haren zoon, den erf prins George en twee dochters naar St. Raphael aan de fransche Riviera. Do gezondheidstoestand van den erfprins maakt dit verblijf aldaar bepaald noodzakelijk. Den 1 des morgens is bij het eiland Wight gestrand het stoomschip Eider op de reis van Nieuw-York naar Bremen. Alle passagiers, ten getale van ongeveer 300, zijn met de reddingbooten achtereenvolgend gered. FKANUKIJH. Eene duitsche maatschappij had zich verbonden vóór 1 Februari 400.000 schapen in Frankrijk in te voeren. Te Belfort kwamen dagelijks tus- schen de 15 en 20 bijzondere goederentreinen voor Pa rijs en Lyon door. De redacteur van het kleine blad Paris Gaité is ver oordeeld tot frc. 3000 boete en eene maand hechtenis wogens het plaatsen van een onzedelijk stuk. ITAIilE. Kardinaal Ledochowski is benoemd tot prefect der Propaganda. De Kamer heeft met 167 tegen 49 stemmen eene motie verworpen, strekkende om de graanrechten met 3 francs te verminderen. OOITENKIJK-HOIVGARIJE. Van 345 verkie zingen is de uitslag reeds bekend. Gekozen zijn 212 libe ralen. 73 onaf hankelijkon, 61 nationalen, 13'aanhangers van Ugron, 3 tot geene bepaalde partij behoorende. Het aantal herstemmingen is 3. De regeering heeft 36 nieuwe stemmen gewonnen, maar 46 oude verloren, terwijl de nationalen er 25 wonnen en slechts 14 ver loren. De hier en daar voorgevallen ongeregeldheden waren niet van ernstigen aard. Hot handelsverdrag van 1880 met Spanje is den 29 verlengd tot 30 Juni a.s. Schneider en zijne vrouw, die, zooals men zich zal herinneren in het Wienerwald vijf dienstmeisjes ver moordden om zich daarna van de kleeren en het geld, dat zij bij zich haddenmeester te maken zijn na "eene vijfdaagsche, door een talrijk publiek bijgewoonde zitting schuldig verklaard aan die moorden en ter dood ver° oordeeld. Wie de aanstoker en wie het werktuig is ge weest, heeft de jury niet kunnen uitmaken. PORTIGAL. Het regeeringsblad behelst een brief van den Koning, waarin Z. M. verklaart, met het oog op 'r lands toestand en de opofferingen, die van allen gevorderd worden ten behoeve van 's lands schatkist afstand te doen van een vijfde zijner civiele lijst. De regeering heeft den 30 een wetsontwerp voorge steld, strekkende om de inkomstenbelasting voor ambte naren van 5 tot 20 pet. te verhoogen en de Staats schuldbrieven, met inbegrip dor binnenlandsche schuld, te treffen met eene koiting van 30 pet. Deze buiten gewone heffingen zullen duren tot het einde van het dienstjaar 1892/3. De minister van binnenl. zaken heeft den 30 in de Kamer der Pairs verklaard, dat het tarief, waarover de laten, terwijl ge in levensgevaar verkeert, en als een lafaard zou heeusluipen?" Wegzeg ik u Laat er gebeuren wat wilGij moogt hier niet gevonden worden •Och, wat!" riep de vorst vastbesloten uit. Dan trot- eeren wij alles Men moet mij hier nu vinden En wanneer men mij hier vindtwelnu dan, goed Dan wil het noodlot het zoo, dat wij bij elkander blijven I" •Gij zijt zeer grootmoedig," voerde Juliane hem in hare wanhoop op bitteren toon tegemoet. »Doch allen trots heb ik nog niet verloren! Ga heen. ik beveel het indien ge mijn bevel trotseert, zoo waar ik hier voor u sta, laat ik den hond op u losspringen Uw smeeken had mij wellicht bewogen heen te gaan, uw dreigen nagelt mij vast Neen, ik was krankzinnig 1" In wanhoop zonk Juliane op hare knieën en snikte hevig. »Ik smeek u, ik bezweer u, Ulrich bij alles wat ik ooit voor u geweest ben, bezweer ik u hier op mijne knieën ga, ik bid het u, ga heen ^0 ^ad hoofd gebogen, de prachtige haren omhulden naar als met een glanzend zwart vlies. Het is onmogelijk! antwoordde Ulrich, diep geroerd door de hulpeloosheid der ongelukkige vrouw. Ik mag u niet alleen laten." Ulrich 1" smeekte zij weenend en sidderend. »Gij spraakt van uwe schuld. Nu kunt gij haar goedmaken 1 Dat het u niet aan moed ontbreekt, behoeft ge mij immers niet meer te bewijzen Hebt gij den grooteren moed, uwen moed nu te bedwingon Laat hen stelen wat zij willen wat deert het mij? Maar bedenk toch, indien men u hier vindt, op dit uur en hier dan is er méér ver loren dan eenige kostbaarheden Maar ge zijt zonder eenige bescherming 1" -Neen riep zij, terwijl haar oog eensklaps schitterde door eene blijde gedachte. »De hond!" Zij sprong op Goed! roep den hond Wij doen alle deuren op slot, en dan ga ik heen." Zij sloop naar de bekleede deur, die slechts in hare kamer op de knip gedaan kon worden. De vorst volgde haar op den voet en bleef vlak achter haar staan. Voor hamer thans beraadslaagt de gelegenheid openlaat om de rechten te verlagen of te verhoogen, naar gelang van den aard der toekomstige verdragen. 8PAï¥JE. In drie mjjnen te Bilbao is het werk hervat. EGYPTE. De Onder-Koning heeft de wetgevende vergadering geopend met eene rede, waarin hij verklaarde zjjn best te zullen doen om het werk zjjns vaders voort te zetten en afschaffing van de patentbelasting, bonevens vermindering der zoutbelasting aankondigde. De som van f 1.800.000, door de laatste conversie verkregen en tot nog toe in de kas voor de schuld gehouden, zou tot 1895 door de schatkist worden gebruikt. De fransche consul-generaal heeft den 1 des morgens aan den Onder-Koning Abbas de versierselen van het grootkruis van het Legioen van Eer overhandigd. In het jaar 1891 werden de scholen te Egmond- b Innen bezocht door het volgende aantal leerlingen geboortejaar 1885 21 jongens 12 meisjes te zamen 119 i Het aantal niet schoolgaande kinderen geboren in de jaren 1880 tot en met 1885 bedroeg geboortejaar 1885 2 j. 1 m 1883 1 1882 1 1881 1 1880 1 4 te zamen 4 7 waarvan 7 vóór bet 12 jaar de school hebben verlaten, 1 te ver van de school verwijderd woonde en 3 wegens ziekte haar niet konden bezoeken. Bij kon. besluit van den 13 (Staatsblad no. 22) is aan de Vereeniging tot christelijke verzorging van krank zinnigen en zenuwlijders in Nederlandgevestigd te Utrechtvergunning verleend op het landgoed Bloemen- daal te Loosduinen een gesticht voor krankzinnigen op te richten overeenkomstig de door het bestuur overgelegde teekeningen en beschrijving. In dit gesticht, bestaande uit 10 paviljoenen voor mannen en 10 voor vrouwen en de noodige dieustgebouwenmogen niet meer dan 500 krankzinnigen, 250 mannen en 250 vrouwen, verpleegd worden. Zoo het gesticht geheel bezet is, moeten daaraan minstens drie geneeskundigen verbonden zijn. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 28 be noemd tot secretaris-boekhouder bij het burgerlijk arm bestuur den heer J. K. A. de Liefde te Haarlem en tot conciorge van het raadhuis den heer W. Knijper te Hil versum. Mej. D. van der Werff, wed. J. Dors, onlangs te Haarlem overledenheeft hare geheele nalatenschap behoudens eenige uitkeeringenvermaakt aan het Gere formeerde Weeshuis aldaar. Het was een goed denkbeeld van den heer Blauw, den pachter der Landhouwsocieteit Cérès te Seliagcn, om de leden dier sociëteit met hunne dames den 31 uit te noodigen tot, het bijwonen van eene soirée déclama- toire, te geven door de heeren Wilson van Hoorn. Wat het vrij goed opgekomen publiek, dat voor het meeren- deel mannen als van Zuijlen, Justus van Maurik, Lam- brechts en andere op dat gebied bekende personen reeds daar ter plaatse had zien optreden, dien avond te hooren kreeg, overtrof veler verwachting Na den een »de Werk staking", van Francois Coppée, en den ander »Een hui selijk tooneeltje", van dr. E. Laurillard, of Een wedstrijd in het reciteeren", van hem zelf te hebben hooren voor dragen, was er zeker niemand meer in de zaal, die niet overtuigd was, dat deze gebroeders een hoogen trap van volmaaktheid in het voordragen hebben bereikt. Uer- zichtig, zoo zacht mogelijk, schoof zij de knip van de deur, opende deze uiterst behoedzaam op een kiertje, terwijl zij zich achter den vleugel verschanste, klakte met de tong en riep »Nero 1" Op hetzelfde oogenblik vlo g de hond m et eenen go- weldigen sprong naar de deur en drong zich door de nauwe opening. Dadelijk sloot zij de deur weer, en deed er de knip op. Het geluid in het zijvertrek, een zonderling, krassend geluid nu geene slagen meer een gekrabbel, een geschuifel, hield nog een poosje aan. Nero sprong kwispelstaartend en vroolijk blaffend om zijne meesteres heen. Met den vorst bemoeide hij zich nietnadat bij hem besnoven had. Nu hield hij zich slechts met Juliane bezignu was hij zeker, dat zjjner meesteres geen leed zou overkomen. De vorst had ook de deur, die tot den corridor toe gang gaf, op slot gedaan, hij nam de lamp, de gravin ging met hem mee naar het zijvertrek. Het kastje der huisapotheek stond nog open. Zij probeerde het slot van de deur voor den corridorgesloten. Zij traden weer in de groote parkkamer. De vorst liet de metalen rolblinden der beide vensters ratelend neer. Doe vooral den bout voor de glazen deur smeekte hij. Nu kon hij zich werkelijk met een gerust hart ver wijderen. Na al de genomen voorzorgen kon men de gravin niet bereiken, en daarenboven stond Nero naast haar. Zoodra ik weg ben schelt gijtotdat er iemand komt. Maak vooral dat ieder u hoort!" Hij had intusschen zijnen pels omgedaan en zijnen hoed opgezet. Ga nu Mij kan niets meer overkomen 1" fluisterde Juliane. •Vaarwel, gravin 1" De vorst verliet het vertrek. Ijlings liep hij de weinige trappen af naar het park, en ging over het middenpad recht toe recht aan naar den uitgang. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2