„KAMT." No. 16. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. VR IJ RAG 5 FEBRUARI. 2e Kwartaals-Patenten. Buitenland. F E UIL L E T O N. Binnenland De PATENTEN, aangevraagd in de maanden Augustus, Septemberen October 1891, kunnen ter gemeente-secretarie worden af gehaald op iederen werkdag, van Maandag den 1 tot en met Zaterdag den 13 Februari 1892, van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 uren. Koman uit liet Berlijnsche leven, ALklIAARSCHE 10! RAM. Deze Courant wordt Dinsdag-* Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f ©,06. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone A <1 verten tien: Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BGLOIE. Kamer. Den 2 is de grondwetsherziening in behan deling genomen. Minister Beernaert zeide, dat er slechts reden voor een herziening waswanneer er in de Kamer eene flinke meerderheid voor zekere wijzigingen te vinden was. Hij vroeg geen volkomen overeenstemming over het geheele ontwerp. Hij zou tevreden zijn. indien men het over de hoofdlijnen eens kon worden. Verder verklaarde hij, dat de artikelen die wijziging behoeven, o. a. betrekking hebben op het kiesrecht, ver tegenwoordiging der minderheden, reis- en verblijfkosten der afgevaardigden, troonsopvolging, huwelijk van prin sen uit het koninklijk huis, het koninklijk referendum, enz. De heer Woeste bestreed de evenredige vertegenwoor diging en het koninklijk referendum. Bij de verdere behandeling verklaarde de heer Woeste het te betreuren, dat de regeeriugsvoorstellen zoo ingewik keld waren, want daardoor liep de herziening gevaar van vertraagd te worden. Hij was eerst geen voorstander van de grondwetsherziening, maar nu de twee g:oote partijen het eens zijn, had men de herziening snel tot stand moe ten brengen Hij meent, dat de toekomstige Kamers niet gediend zullen zijn met een evenredige vertegenwoordi ging, omdat zij te moeilijk in de toepassing is. Wat be treft de kwestie van het koninklijk referendum, zij is stellig de gewichtigste, sedert 1830 voorgekomen, omdat daardoor het in België zoozeer geëerbiedigde koningschap in gevaar wordt gebracht; hij ziet in het referendum eene vernietiging van de parlementaire macht, oen in- stelliug van het persoonlijk gouvernement, verzacht door een volksstemming. Hij weuscht, dat het koningschap de kalme sferen, waarin het zich sedert België's onafhanke lijkheid beweegt, niet verlate, en vroeg terugzending naar de centrale sectie, als dringende maatregel. De hoer Nothomb verdedigde het koninklijk referen dum, de regeering van het volk door het volk. De heer Janson is voorstander van het referendum maar drong er op aan het lot der grondwetsherziening niet te verbinden aan dat der andere voorstellen. Hij hechtte zijne goedkeuring aan den democratischen geest, welke in het rapport-Desmet doorstraalde. Werd het algemeen stemrecht verworpen, dan zou hij zijne toestem 23) DOOR PAUL I.IMtAl. Het had opgehouden met sneeuwen. De storm had bijna op hetzelfde oogenblik, toen de vorst de parkkamer was binnengetreden, uitgewoed. De gravin keek hem na. Nu opende hij het hek dat op de Königgthtzerstrasse uitkwam. Nu deed hij het dicht. Niets bewoog zich meer in het witbesneeuwde park. Zij had de glazen deur gesloten de gordijnen weer dichtgetrokken en nu sloot zij ook nog de dubbele ijzereu deur en deed er met eene uiterste krachtsinspanning den bout voor. Vervolgens sleepte zij zich voort naar de electrische bel en drukte zonder ophouden op den knop. Helder en duidelijk klonk het schrille geluid door de nachtelijke stilte. J Zij was gansch en al uitgeput eu kon zich nauwelijks staande houden en terwijl haar vinger onophoudelijk op het witte knopje drukte, hijgde zij moeielijken zwaar, hare borst ging trillend op en neer, en haar diep adem halen deed zij van eene regelmatige beweging van het hootd op- en nederwaarts vergezeld gaan. Een langelange tijd - ten minstezoo docht het haar eene halve eeuwigheid verstreekeer er zich buiten op den corridor iets deed hooren. Bertha, naar wier vertrek de bel eene afzonderlijke leiding had was de eerste.^ Zij had zich ietwat slordig aangekleed alsof zij zóó uit den slaap was gewekt, en kwam met een hevig verschrikt gelaat naar achter gesneld. Zij klopte hard tegen de deur. .Mevrouw riep zij luide, van buiten. ming geven aan een tusschonweg door middel van den woningcensus 't geen bijna met algemeen stemrecht gelijk staat. Minister Beernaert verklaarde, dat de regeeringsvoor- stellen ten nauwste verbonden zijn aan de herziening van art. 47 on niet kunnen afgescheiden worden van het voorstel-Janson. Hij verdedigde kortelijk hot referendum togen de kritiek van den heer Woeste. Do heer Corvernaus (Antwerpen) verwierp ook elke verdeeling der voorstellen hij is voor de herziening van art. 23, betreffende het gebruik der taal, in een voor do vlaamsche bevolking gunstigen zin. De heer Woesto bestreed de bewering van den heer Janson, betreffende de overeenkomst, die bestaan zou tusschen het zwitsersch en het koninklijk referendum. Minister Beernaert verklaarde op eene vraag van den heer Woeste, dat do Kamer vrij bleef om al de rogee- ringsvoor8telleu, of een gedeelte daarvan aan te nemen, maar dat de beraadslaging over de voorstellen in hun geheel niet gescheiden kon worden. De heer Frèro-Orban wilde, evenals hij in de centrale sectie verklaarde, alleen de herziening van art. 47 on derzocht hebben hij betreurde do houding der regeoring, doch daar de voorstellen iugedieud zijn, zou hij het ver kieslijk achten, ze naar de afdeelingen te verzenden, om met de zaak zooveel mogelijk spoed te maken. Met algemeene stemmen werd tot het drukken en ronddeelen der ontwerpen besloton en tot de verzending naar de afdeelingen, die den 5 zuilen bijeenkomen. DUITSCIILAHTIL De commissie, in wier handen het ontwerp-schoolwet is gesteld bestaat uit 9 conser vatieven, 6 leden van liet centrum 10 nationaal libera len 4 vrij-conservatievenI duitsch-liberaal eu 1 pool De meerderheid der commissie is gunstig voor do wet gestemd. Graaf Haussonville is tot president en de heer Wassel tot vice-president gekozen. EATGELAWIL Minister Salisbury heeft den 3 te Exeter zijne aangekondigde redevoering gehouden. Hij vei kondigde daarin o. a. den lot van den overleden On der-Koning van Egypte eu hoopte, dat Abbas het voor beeld van zijnen vader volgen eu daardoor aan Egypte ook voortaan welvaart verzekeren zou. FBAAKKIJk. Tot heden werden te Parijs 38000 schapen per week verbruikt, waarvan 20000 geslacht aangevoerd werden uit. Oostenrijk eu Duitscblaud. De oude belasting was 3 frcs. por 100 P. of omstreeks 60 centimes per stuk. Deze belasting is nu verhoogd tot 32 tres. per 100 P. of 6 frcs. 40 cent per stuk, hetgeen on- geveei gelijk staat met het recht op levende schapen, in de vorige week verminderde het aantal reeds tot 20000 tegen 24000 in de week te voren. UKIEKEAILAIVD. Prins George lijdt aan een hevigen aanval van infiuënza. TALBK. De Koning heeft het verzoek om ontslag van den gezant te Parijs Menabrea aangenomen. BULG AKI JE. De regeering heeft aan den fran- schen vertegenwoordiger eene nota overhandigd tot rege ling dor zaak vau dtu dagbladschrijver Chadourne. De franscho vertegenwoordiger zal den minister een bezoek brengen, om hem de hervatting dor diplomatieke betrek kingen aau te kondigen. Daarmede kan deze zaak als geëindigd beschouwd worden. ZW1TSEHLASTD. Uit een onderzoek, op last van de overheid ingestold naar de oorzaak eeuer te Genève ge- heerscht hebbende typhus-epidemie is gebleken dat verscheidene personen aangetast zijn geworden die hnn melk ontvingen van een zelfden melkboer. Deze had zijn melk gekocht van een pachter, die de melk had verdund met water uit een beek waarin vuil linnengoed, afkomstig van een typhuslijderwas gewasschen. Die pachter is veroordeeld tot f 700 boete. SFA1VJE. De rogoeriug is voornemens het verdrag mot frankrijk betreffende den kunstoigeudom op te zoggen. PORTUGAL. De Kamer heeft met 118 tegen 3 stemmen geweigerd, het voorstel van den heer Ferreira- Almeida, betreffende den verkoop van zekere koloniën, in behandeling te nemen. Eindelijk Zijt gij het Bertha?" De gravin had het knopje losgelaten eu was nu naar de deur gesneld. »Maak den portierJohanu den koetsier allen wakker Dieven Hier wordt ingebroken Lieve hemel!" riep Dertka ontsteld. En ademloos liep zij heen om het bevel harer meesteres op te volgen. Eenigeu der bedienden waren reeds wakker en kleedden zich aan. Anderen moesten eerst door kloppen op de deur en luid roepen uit hunnen slaap gewekt worden. Doch eer de mannen inderhaast een paar kleedingstukkeu hadden aangeschoten, zich van knuppels of betere wapenen hadden voorzien eu zich voor de gesloten denr op den corridor hadden verzameld de gravin had bevolen dat zij daar allen bedaard moesten blijven staan, totdat er niemand ontbrak verstreek er weer eene poozedie eene eeuwigheid leek. De weinige minuten schenen voorbij te kruipen. De gravin was op eeuen stoel neergevallen en be-'on, overprikkeld als hare zenuwen waren, heftig te snikken en te weenon. Nero legde zijnen kop op haren schoot. fntusschou was juist op hetzelfde oogenblik dat de vorst het hok geopend en de Königgrlitzerslrasse' bereikt had het venster van het sousterrain in den eersten zij vleugel waar de mannelijke bedienden sliepen het venster van Hotte, dat op do Wilhelmstrasse uitzat - geopend Aan den anderen kant der stille straat was een man kaJm zijns weegs gegaan. Met zijnen scherpen blik had hij goed gelet op den flikkerenden weerschijn der gasvlam op het raam. Met nog langzamer schreden dan te voren waadde hij nu door de diepe sneeuw over den rijweo, terwijl hij naar alle kanten heen onderzoekend uitkee°k' Geen nachtwaker liet zich zien geen mensch. Hij liep nog langzamer en toen hij bij het getraliede venster was aangekomenbleef hij staan en zeide zacht, doch kortaf .Geef op Een vrij groot pakje ongeveer in den vorm van een kussen iets zachts dat bij het aanraken ingedrukt kou worden werd uit het venster op het trottoir geschoven. In 1891 zijn uit de provincie Friesland 872 land verhuizers vertrokken tegen 718 in 1890. Uit de ge meente het Bildt vertrokken de meesten, namelijk 102. Tegen een conducteur der Geld. Overijselsche lo kaalspoorwegen is eene vervolging ingesteld^ wegens het zonder noodzaak beleedigeu van israëlitische" reizigers in den trein. Hot geschil tusschen de Holl. Spoorwegmaatschappij en Stad en L inde van Gooiland, betreffende het afzanden van de Gooische heid-, is ten einde gebracht, en aan de eischeres, Stad en Lande van Gooiland, eene schadever goeding van 18000 uitbetaald. Den 30 heeft de gemeenteraad van Arnhem zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de voorstellen tot ver betering en uitbreiding der gasfabriek, waarvan do kosten geraamd zijn op 520Q00. De Staatscommissie voor de arbeidersenquête die tengevolge van de infiuënza hunne werkzaamheden moest schorsen, is den 1 in bet lokaal der Tweede Kamer we der voortgegaan met het hooren van getuigen. Te Utrecht is overleden de heer mr. G. Turk president van het Hoog Militair Gerechtshof - Beroepen bij de.ned. berv. gemeente te Wterin- gerwaard ds. P. Peanx Rz. te Wijk aan Zee. '•)e ^'Ster van justitie heeft bepaald dat Hen drik Bos, opgesloten in de strafgevangenis te Groningen, veroordeeld bij vonnis van de arr. rechtbank te Assen d.d.o februari 1889, ter zake van mishandeling, den dood' ten gevolge gehad hebbende, voorwaardelijk in vrijboid zal worden gesteld Bedankt voor een beroop bij de hersteld evang. luth. gemeente te Enkliuizen, do irds.Westerman teVeendam." De man die buiten stond bukte en verborg het ouder zyne overjas. »Nog iets »Jakwam eene stem van binnen. Er vertoonde zich eene hand buiten het venster die iets toereikte. De man daarbuiten liet het in zijnen'zak glijden. Dit werd nog een paar malen herhaald. .Dat is alles!" fluisterde do bevende stem vau deu man in het sousterraiu. Het venster werd ges.oten De nachtelijke wandelaar vervolgdo bedaard zijneD tocht Midden op den in duister gehulden Wilhelmsplatz ont moette hg een opgedrild meisje, dat zich bij hem voegde, veegde met de hand de sneeuw van eeue bank, en zeido »Ga zitten Rosa! Dat moet jij ergens verstoppen!" Hij reikte haar het pakket over. Rosa had de voorzorg genomen om haren onderrok met deu ouuitputtelijken zak waarvoor haar minnaar haar het rncdol aan de hand had gedaan aan te trekken De kant was in een oogwenk verdwenen. »Pas op, niet verliezen! Het schijnt n-g al kostbaar te zijn. Feu een armbandtweeeen kettino." Nadat hij het kostbare paarlsnoer en den armband uit zijnen zak te voorschijn had gehaald, reikte hij ze een voor één aau Rosa overdie hare japon had op geschort en de kostbaarheden in de diepte van den ver borgen zak het glijden. .Drie; nog zoo'n ding van paarlen." »Eou diadeem! Hé, dat is mooi!" riep Rosa .Vier: een ringvijf: nog een ring; zes', zeven, achtnog drie ringen dus vijf ringen iu het geheel negen een armband met blauwe steenen tien: een halsketting, geloof ik, ook met blauwe steen." Sat fleren »Elf: halsketting met briljantenHij zocht in zijnen zak. »L>aar heb je nog eeneu ring, bliksems, een groote briljant! Dus twaalf! En dus in het ge- i jalve hüt Pakje, waar zeker de kant in zit, twaalf stuks, daaronder zes ringeu drie ringen van paarlen twee snorrepijperijen mot blauwe steenen en een hals- ketting met briljanten Verlies in 's hemels naam niets Neem hier bij het Kaiserhof eene droschke Maar laat

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1