Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Arroiidissemcnts-Kechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. het station Westwoud ontspoord door het breken eener pen in den wisselwaardoor de wagons van den trein op verschillend spoor liepen de locomotief en de beide voorste wagens geraakten daardoor in 't zand. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Alleen gaf het den 7 eenige vertraging in het verkeer. De den 7 te Heerenveen tegen de militiewet gehouden protest-meeting was niet zoo druk bezocht als verwacht was. Het getal jongelingen, voor wie hij belegd was, bedroeg geen vijfde van de aanwezigen op onge veer 1000 geschat. Den 16 zal de heer van Gilse van Rotterdam daartoe uitgenoodigd door de Liberale Kiesvereeniging van Schaden, eene staatkundige lezing houden in het lokaal vau den heer Kos, aldaar. Bij kon. besluit van den 27 Januari 1.1. is de bij kon. besluit van 18 Sept. 1886 benoemde landbouwcom- missie ontbonden onder dankbetuiging voor de belang rijke diensten, door haar aan den lande bewezen. Dit besluit is genomen op het verzoek der commissie zelve, om eervol van hare taak te worden ontheven en uit overweging, dat zij heeft voldaan aan de haar verstrekte opdracht. Den 2 is te Oosterblokker een zevenjarig knaapje te water geraakt en verdronken. Den 4 des avonds is te Middelburg het paard voor het rijtuig, waarmode eene 68 jarige weduwe af gehaald werd, om bij haren schoonzoon den avond door te brengen, vóór diens woning in de Krommewiele ge schrikt en op hol gegaan, juist toen het portier geopend was om de dame er uit te laten stappen. Het rijtuig geraakte in de nabijzijnde gracht aan de Seisbrug te water en daar het rijtuig aan de zijde van het geopende portier naar beneden was gestort, kostte het zeer veel moeite, om het andere portier te openen en de dame er uit te halen die toen nog leefde, doch weinige oogenblikken later overleed. Het bestuur der Bredasche Carnavalsclub heeft be sloten, dit jaar wegens de tijdsomstandigheden geen op tocht te doen houden doch in plaats daarvan op den Carnavalsdag eene buitengewone uitdeeling aan behoef- tigen te doen en voor behoeftige kinderen een buiten- gewonen maaltijd te doen bereiden. De minister van oorlog hoeft den 6 een bezoek aan Nijmegen gebrachtde minister van marine den 5 een bezoek aan Enkhuizen. Te Rotterdam is don 5 op zijne villa Insulinde aan den Bergweg overleden in den ouderdom van 76 jaren.de heer Pop Smit Jr wiens schilderijen-verzameling wereldberoemd is. Deze verzameling, geschat op oene waarde van t 1.500.000, zal te Parijs verkocht worden. Bij kon. besluit van den 6 is o. a. op verzoek eervol ontslagen bij do dienstdoende schutterij te Holder de heer mr. D. P. H. Aberson raaj.-commandant, met den personeelen rang van luitenant-kolonel en met ver gunning de uniform enz. te mogen blijven dragen. Bij kon. besluit van den 6 is o. a. benoemd tot heemraad van het ambacht van West-Friesland, genaamd de ier Noorder Koggen, van wege de Medemblikker- kogge, de heer D. Langereis en van wege de Hoogwou derkogge, de heer J. Paauw. Den 5 is bij het geven van mderricht in het laden en vuren der geweren in een der lokalen van de kazerne te Leeuwarden, op het kommando, vuur, een schot af gegaan, waardoor de sergeant E., die het onderricht gaf, in den buik getroffen werd. In levensgevaarlijken toe stand werd hij naar het militaire hospitaal overgebracht, alwaar hij in den namiddag overleed. Het geweer van een korporaal bleek bij het ingestelde onderzoek geladen te zijn geweest. Met 1 Maart a.s. wordt aan 's Rijks Munt te Utrecht een aanvaDg gemaakt met het aanmunten van nieuwe guldens, kwartjes en dubbeltjes met den nieuwen stempel van den beeldenaar van Koningin Wilhelmina. Den 8 is ten Paleize te 's-Gravenhage bezorgd een adres aan H. M. de Koningin-Regentes van 14863 per sonen aldaar en uit andere deelen des landshoudende het verzoek om de wetgeving op de coöperatie in dien geest te herzien dat de nadeelen, welke zij vooral aan den stand van winkeliers en neringdoenden toebrengt worden weggenomen. De toestand van den te Berlikum verwonden mare- chaussée is gunstigor dan hot zich aanvankelijk liet aan zien. Daar hij te zwak was om naar Utrecht vervoerd te worden kwam prof. Snellen naar Leeuwarden die hoop heeft, dat het oog behouden zal blijven. Men schrijft ons uit de Kgmoiiflen Velen verkeeren in de meening, dat eerst dan armoede wordt geleden wanneer de wintervorst verschenen is zij vergeten echter, dat vooral in landbouwende gemeenten de werkzaamheden en dientengevolge de verdiensten dan reeds sinds geruimen tijd hebben stilgestaan, zoodat de arbeidende klasse zich voel ontberingen getroosten moet. 't Is waar, hoe zachter de winter, des te dragelijker is het lijden maar dat neemt niet weg, dat er armoede geleden wordt. In Egmondtnnnen heeft men begrepen dat er wel degelijk bij velen gebrek heerschten om hun lot iets te verzachten worden pogingen aangewend door de zangvereeniging »St. Cecilia" aldaarom ten behoeve van de algemeene armen een weldadigheids-con cert te geven. Ten vorigen jare heeft dit ook plaats gehad en wel met zulk een schitterenden uitslag, dat men ook nu aan het welslagen daarvan niet behoeft te twij felen. Van bevoegde zijde wordt ons althans medegedeeld, dat de deelneming tot heden algemeen is en er eene be langrijke inschrijving te wachten is. De gymnastiek-vereeniging »Bato" te Kijp ont ving de vorige week een prachtig vaandel van een of meer personen die onbekend wenscheu te blijven. Den 24 zal door de stemgerechtigde ingelanden van de Schermeer de verkiezing plaats hebben van drie hoofd-ingelanden in plaats van de heeren D. Olij C. Groot Cz. en E Schermerhorn, die op den laatsten April dezes jaars moeten aftreden. In den polder Waard en Groei staan de win tergranen thans buitengewoon goed. Dezen winter werden aan de Zuiderzeekusten slechts enkele rotganzen gezien zoodat met de ganzen- netten dan ook niets werd verdiend. Andere winters worden met hettreknet nog vrij goede daggelden gemaakt, meestal door lieden, die des zomers aan de kust visscheu, zoodat die thans ook een zuinigen winter hebben. Op de wiervelden in de Wieringermeer zijn met een enkel aet wel eens duizenden in éénen winter bemachtigd. Op eene den 8 gehouden buitengewone vergadering werden met groote meerderheid van stemmen tot direc teuren voor de te Limiuca te houden bloembollenvei lingen gekozen de heeren M. Kuijs en C. J. Kieft. Het verbouwen van de woning van den geneesheer te Esmond aan Zee volgens plan B is gegund aan den laagsteu inschrijver, den heer G. Ruigewaard aldaar. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie der lichting 1893 bedraagt te Egmond aan Zee 25 en te Egmondblnnen 18. Door het hoofdbestuur van den Bond van ne- derlandsehe onderwijzers is een adres aan den minister van binnenlandsche zaken verzondenwaarin zij, naar aanleiding van het koninklijk besluit van 31 December 1891, waarbij het aantal arrondissementen voor het lager onderwijs uitgebreid wordt, de aandacht vesti gen op het feit, dat in de laatste jaren in tal van on derwijzersvergaderingen alsmede in vakbladen op verschil lende gronden de wenschelijkheid is betoogd, om voor de betrekking van schoolopziener bij voorkeur personen in aanmerking te doen komen, die werkelijk onderwijs mannen kunnen worden genoemd. Met het oog op de benoemingen, die ingevolge voornoemd koninklijk besluit noodig zullen zijn, meenden adressanten dezen ernstigen en algemeenen wensch der onderwijzers ter kennis des ministers te moeten brengen. Uit het te ('amperduln gestrande stoomschip »Iris" werden den 7 geborgen 196 kisten bier, 68 pakken droge en 27 pakken beschadigde tabak. In den toestand van het schip is geen merkbare verandering gekomen. Een drietal leden van de ned. herv. gemeente te Schermerhorn, een arbeider en twee winkeliertjes zoo schrijft de N. Rott. Ct. hebben aan den kerkeraad aldaar verzocht, de gehoorzaamheid op te zoggen aan de algemeene synode, provinciale en classicale besturen en weer als kerk te gaan leven naar de nooit afgeschafte kerkordening van 1618 en 1619, in verband met alle kerken, die dit reeds gedaan hebben. Bij ongunstig ant woord zal het drietal zelf de reformatie ter hand nemen. Voor de betrekking van leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool te Hoorn is de volgende alfabetische voordracht opgemaaktdo heeren van lissen, Amsterdam, Hetterschy, Warfum, Krijger, Leiden Lui- ting. Rotterdam Rutgers Bergen op Zoom en IJpes, Leeuwarden. Den 8 brandde te Wieringerwanrd de boeren woning van mejuffrouw de wed. A. Mooij af. Het vee, uitgezonderd een hokkeling, werd gered. Alios was ver zekerd. Ook de uitgever D. Bolle komt met eene goedkoope geïllustreerde uitgave van de complote romans en no vellen van E. Marlltt. Het lezend publiek heeft daardoor de gelegenheid eene keus te doen tnsschen drie uitgaven. Ook die van den rotterdamschen uitgever zal in 20 afleveringeu verschijnen, maar compleet 7.50 kosten. 's GRAVENHAGE, 9 Februari. Verkiezing Eerste Kamer. Gekozen tot lid der Eerste Kamer voor Noordholland, in plaats van den heer jhr. mr. D. van Akerlaken de heer A. Prins oud-lid met 30 van de 59 stemmen. De heer jhr. mr. P. van Foreest bekwam 16 stemmen. Bij kon. besluit van 15 Jauuari 1.1. is aan den heer EI. de Vriesgewezen leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool alhier een pensioen ten laste van den Staat verleend van 747 per jaar. In eene den 10 gehouden plechtige openbare zit ting van de arrondissements-rechtbank alhier, werd de heer mr. J. A. G. Gocklnga als rechter geïnstal leerd. Wie in den avond van den 8 een bezoek heeft ge bracht aan het lokaal Harmonie, met het doel zich met de tonen van zacht rnischende en liefelijk streelende muziek het gemoed te doen verteederen en in eene aller- vreedzaamste stemming te geraken, moet zich grootendeels teleurgesteld gevoeld hebben. I'rinses Bolgorouky houdt blijkbaar niet van die soort van muziek en haar programma, dat uit 12 nummers bestond, was hoofdza kelijk bjj uitstek geschikt om eene gemoedsstemming te voorschiju te roepen geheel tegenovergesteld aan die, waarin men geneigd is, tot zich zelf in te keeren en in kalme overpeinzing rust vindt van doorgestane aandoe ningen. lock bedriege men zich niot en ontzegge der kunstenares het meesterschap over die zijde der toon kunst nietDoch het is slechts in een enkel nummer dat zij daaraan uiting gaf. Het wasalsof zij het slechts noode deed, alleen omdat zij er zich tegenover haar pu bliek toe verplicht gevoelde. Maar waar zij zachter stemmende muziek gaf, als in »Les dragons de Villars", van Maillart, ook daar bewees mevrouw Dolgorouky de machtwaarmede zij haar instrument de vioolbe- heerscht en het talentdat haar orkest tot eenheid brengt. Haar gezelschap is samengesteld uit 6 dames •1 violen, 1 bas, 1 piano en 1 kleine trom benevens 4 heeren, waarvan 2 violen, 1 groote trom en l piston. Deze laatste gaf een solo in Arban's grande fantaisie, door M. Konniki die hem als een zeer verdienstelijk musicus kennen deed. Het was een concert, dat »elck wat wils" gaf, zij 't dan ook wat ongelijk verdeeld en ongetwijfeld hoeft me vrouw Dolgorouky ook hier bewezen eene krachtige per soonlijkheid te zijn, die met haar viool wonderen doet. Zij bezit eene ongeëvenaard vaste streek en eene vin gervlugheid, die aan bot ougeloofelijke grenst. Zóó vol komen meoster te zjjn over zijn instrument, vereischt een leven van studie, dat groote inspanning vordert. Zitting van 9 Februari. P. H. en J. S., Alkmaar, mishandeling, ieder 3 weken gov. P. A., Alkmaar, mishandeling, I dag gov. H. YV., Helder, verzet, 3 weken gev. P. V., Schagen, mishandeling, 8 dagen gev. P. K., Schagen, mishandeling, 5 dagen gev. M. S. J., Helder, beleediging, 2 boete, subs. 3 dagen hecht J. A. v. H„ Enkhuizen, valschheid enz,, vrijgesproken. Nationale militie. De verlofganger der militie Remmert Knip wordt verzocht, zich ter gemeente-secretarie aantemelden. GETROUWD. 7 Feb. Pier Annes de Jong en Cornelia Roos. GEBOREN. 5 Feb. Catharina Anthoniad. van Anthonij Pieterse en Trijntje Zwart. 6 Pieter, z. van Anthonie Pallemans en Hillegonda Veth. Sijtje, d. van Johannes Gerardus Knaap en Fokeltje Jans Vasbinder. OVERLEDEN. 6 Feb. Margaretha Keesen ochtgen. van Adam Johan nes Jonker, 45 j. en 9 m. 7 Johannes Wilhelmus, z. van Johannes Wilhelmus Tersteege en Maria Elisabeth Delver, 8 w. Maria Johannad. van Jan Kwast, en Gesina Maria Gertenaar, 4 d. Catharina Kuijs, echt- gen. van Bartholomeus Louwe, 47 j. HEILOO. Ondertrouwd en Getrouwd. Geene. Geboren. 8 Jan. Cornelia, D. van Hendrik Houtenbos en Jausje Kool. 11 GeertruidaD van Jan Kraakman eu Maria Cornelia Kraakman. 24 Johannes Timotheus, Z. van Cornolis de Jong en Marijtje Bakkor. Overleden. 2 Jan. Margaretha Francina van Vollenhoven, wed. van Dirk Hndig, ruim 74 j. Johan Suits Hin- richs echtgen. van Hillegonda van der Sluijs 76 j. Hillegonda van der Sluijs, wed. van Johan Suits Hiurichs, ruim 73 j. 4 Grietje Braak, wed. van Antouius Duijkersloot ruim 60 j. 8 Harmen den Otterwednr. van Jannetje van Ballengooijen, ruim 86 j. 9 Elisabeth Anthonia MorsD. van Simon Mors en Gerarda Maria Stam, ruim 2 m 11 Wilhelmina Hollander, wed. van Rimmert Jon ker, ruim 70 j. 15 Adriana Bruin, D. van Cornelia Bruin en Trijntje Metselaar, bijna 7 ra. 27 Elisabeth Asjes, echtgen. van Pieter Docter, 40 j. en ruim 2 m. AKERMl,OOT. Ondertrouwd en Getrouwd. Geene. Geboren. 10 Jan. Johannes, Z. van Jan Metselaar en Jacoba Zijp. 20 Jan, Z. van Klaas Vermeulen en Trijntje de Jager. 23 Jacobus, Z van Cornolis Zijp en Trijntje Kuiper. 24 Johannes, Z. van Pieter Rietveld en Antje Limmen. Overleden: 2 Jan. Klaas den Das. 65 j. 5 Pieter Klijn, 58 j. 6 Dirk de Boer, wednr. van Trijntje Winder, 51 j. 8 Megrietha Agatha Seinen, D. van wijlen Johannes Henderikus Gerhard us Seinen enTrijntje Duits, 13 j. 11 Pietertje Bakker, wed. van Dirk Verdnin 70 j. 14 Pioter Bjjl van Heiloo Z. van Pieter Bijl en Aafje Nanne, 17 j. 19 Cornelis Vet, wednr. van Elisabeth de Vries, eerder van Guurtje Groen, nog eerder van Jan netje Tuinzaad, 79 j. 24 Jacob Blokker, Z. van Cornelis Blokker en Aagje Boon 1 j. en 5 m. 25 Johannes Rietveld Z. van Pieter Rietveld en Antje Limmen, ruim 1 dag. 26 Aagje de Goede, D. van wijlen Pieter de Goede en Engeltje Bos, 15 j. lURIKGCAKNI'UL. Ondertrouwd: 8 Jan. en Getrouwd: 22 Jan. J. P. Filmer, te Zijpe, en JÏ. Strooper, aldaar. Geboren: 7 Jan. Cornelis Z. van S. Knilboer en P. Boneden. 10 Jacob, Z. van wijlen Jb. Agenant en C. Bekker. Overleden: 2 Jan. S. Stam, 8 w. 6 J. Nomes, 61 j., echtgen. van J. Levendig. 9 M. Kresjer, 78 j., echtgen van D. v. Duin. 12 Jb. Kooij54 j., echtgen. van Trijntje Brinkman. 30 Grietje Klos, 65 j., echtgen. van A. van Dok. ALKMAAR 8 Febr. Aangevoerd 6 koeien eu ossen f 160 a 230, 70 vette kalveren f 40 a 96, per pond f 0,80 a 0,90, 11 nncht kalveren f 6 a 16, 26 magere schapen f 5 a 15, 189 vette varkens f 0,37 a 0,52 per pond 23 magero f 10 a 15. AMSTERDAM 8 Fobr. 469 runderen, vette le soort f 0,71 a 0,76, 2e soort f 0,66, 3e soort f 0,56 per P., 120 melk- en kalfkoeien f 145 a 270, 399 vette varkens f 0,42 a 0,48 per P. 55 nucht. kalveren f 7 a 11. AMSTERDAM 8 Feb. Aardappelen: Friesche Dok- kummer jammen f 3,25 a 4,—, dito Franeker f 3,25 a 3,80, dito Zaaiers f 3,20 a 3,40, Geld. blauwe f 3,50 a 3,60 Zeeuwsche spuische jammen f 4,a 5,dito dito Flakkeesche f 3,50 a 4,20 dito blauwe f 3,— a 3,10, Pruisische Hamburgers f 4,50 a 5,dnitsche roode f 2,75 a 3,75 per mud. Nieuwe Malta f 0,07 a f 0.11 per Pond. 8 Feb. Petroleum kalm. Amerika loco f 7,50, Sept.- Dee. 7,25, E. Russische onveranderd Raapkoeken f 65 a 95. Lijnkoeken f 9,50 a 14,—. EDAM 6 Febr. Aangevoerd 5 stapels kaas, wegende 712 P. Hoogste prijs J 29. DELFT 4 Feb. Boter le soort f 78 2e soort f 70, 3e soort f 60 aangevoerd 192 achtste en 8l zestiende vaten. Samen 4650 P. I'EU TELEGRAAF. PURMEREND 9 Fob. Aangovoerd 140 runderen, 3 stieren handel stug prijshoudend 59 vette kalveren f 0.80 a 1,10 per K. G., handel vlug, 126 nucht. dito f 7 a 18 per stuk, handel matig, 15 paarden, 731 schapen en lammeren, handel stug, prijshondond, 162 vette var kens f 0,32 a 0,52 per P., handel vlug, 70 magere dito f 11 a f20, 117 biggen f 5 a 9, beide handel matig. Kleine kaas f 32,middelb. f -JU,commissie f aangevoerd 57 stapels. Boter 1 1,60 a 1,70 per K G.aangevoerd 652l/i P. Kipeieren f 3,50 a 4,—, per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3