KAMT. I No. 20. Vier en Negentigste Jaargang. 1802. ZONDAG U FEBRUARI. EERSTE BLAD. Dit iminmer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. FEUILLETON. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. jj Roman uit het Berlijnsche leven, ALKHAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Prjjs der gewone Advertentlën Per regel J o,ia. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. VEKtiADERlAK» op Woensdag 1 Februari 1892, des avonds te half 8 uur. Ingekomen stukken bespreking der aangehouden voor stellen jaarverslag. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. Den 7, des avonds tussohen 6 en 7 uren is, te Pur* merend ingebroken bij deu notaris D. Reeds was de dief in het kantoor doorgedrongen, zonder dat de daar aanwezige groote hond aansloeg, toen de notaris in het kantoor kwam tot het vorrichten van eenige werkzaam heden en de dief vluchtte. Later in don avond werd ingebroken bij den heer S., waar het plan verijdeld werd door het aanslaan van den houd. De dader is nog niet bekend. Den 11 is te 's-Gravenhage in do Heemskerkstraat een behanger van eene hoogte gevallen en kort daarna overleden. Den 11 des avonds verliet het, zesjarig dochtertje van den heer Oosterhuis te Zaandam haar bedje om te drinken het water stond in een kan op de bovenste plank in de kenken en een brandend nachtlampje een plank lager. Daar het kind op eene verhevenheid moest staan, ten einde de kan te kunnen bereiken, kwam haar rokje in aanraking met het lamplicht en stond zij in een oogenblik in brand. Hare op haar geroep om hulp toegesnelde ouders kwamen reeds te laatna een vree- selijk lijden bezweek het meisje een paar uur later. De trein, die den 12 te 6 uur 40 min. des morgens uit Arnhem naar Amsterdam vertrok, is nabij Arnhem ontspoord. De reizigers kwamen met den schrik vrij. Den 12 is door aandeelhouders in de Zuivelschool te Oudshoorn besloten tot likwidatie dezer inrichting over te gaan. Volgens nadere berichten uit Rozendaal is nog geen enkel sterfgeval aan pokken voorgekomen. Officieel zijn slechts 2 gevallen aangegeven. Daarenboven heeft zich een geval voorgedaan te Kaatsheuvel (Loon op Zand) en te Zierikzee. De burgemeester van Groningen heelt geweigerd vergunning te verleenen tot het honden eener betooging op den openbaren weg ten gunste van de invrijheidstelling van Geel op den 14. De februari bijeenkomst van het departement Koe dijk der Maatschappij tot nnt van het algemeen had den 11 plaats. De opkomst was nu ten minste zoo groot, dat er een voldoend gehoor aanwezig was. De heer Nottel- njan vertolkte eene novelle uit »Eigen haard" »Een Moederhart", terwijl de heer Verkroost een praatje over 27) l)OOR PAI'li LIIDAf. HOOFDSTUK IX. Uit hare bezwijming was gravin Jnliane gewekt door een wel zachtdoch aanhoudend kloppen op de deur, die uit den corridor tot de parkkamer toegang verleende. Met moeite was zij opgestaan en had zij zich voortgesleept naar de deur. »Als de gravin zoo goed zou willen zijn de deur open te doen," riep de portier Petersberg, wij zijn allen bij elkaar Het was een wonderlijk gezichtal die mannen en vrouwen, die, sommigen met stokken, anderen met wapens weer anderen met kaarsen en lampen in de hand en allen in ietwat slordige kleeding, zooals de gravin hen nooit gezien had, en waaruit men duidelijk hunne haast kou opmaken, op bevel der gravin hare kamer betraden de portier, de koetsier en de staljongen, Hotte en Bob, de keukenmeid en de werkmeid, Bertha en de twee kamermeisjes allen behalve de tuinman, die met zijnen knecht en zijne familie rustig en kalm in het wit be sneeuwde tuinhuisje sliep. Nero keek verbaasd en wan trouwend met zijne smaragdgroene oogen de indringers aan. Eensklaps blafte hij weder laide, knarste met de tanden, strekte zijne achterpooten ver achteruit en maakte zich gereed tot eenen sprong, zoodat Hotte, die het dier het best kende, eensklaps verbleekte, en verschrikt uit week, daardoor ook zijne naaste omgeving hevig deed ntstellen. en in doosdansrst nitrien Sint-Nicolaas en Gouden Engel ten beste gaf. Vooral zijn meegedeelde droom over het ontstaan van het plaat selijke kinderfeest van den Gouden Engel op Nieuwjaars morgen trok de aandacht. Tot lid van den gemeenteraad van Zaandijk is gekozen do heer D. van Hoorn, candidaat der Volkspartij. De verhuring van het grasgewas vau dijken en wegen in de Beemster heeft f 1800 meer opgebracht dan in 1891. Bedankt voor het beroep naar de christ. geref. kerk te Oudega door F. Rispens te Hoorn. Te Amsterdam is een groote (doode) walviscb aangevoerd, die woldra te kijk zal worden gesteld. Beroepen bij de herv. gemeente te Ellekom ds. P. E. Barbas te Haarlem. Wijlen mej. C. M. E. Klontrnp heeft aan de dia konie der ev. luth. gemeente te Haarlem een bedrag van f 2000 vermaakt. Den 12 is door het gemeentebestuur te Heerlia- gowaard aanbesteed het bonwen van eene dokterswoning aldaar. Slechts inwoners uit de gemeente werden ter inschrijving toegelaten. De navolgende biljetten waren ingekomen: timmerwerk, A. Groot 3830, P Mienes f 3600A. Knin f 3600 N. Kamp J 3587 en M. Klaver 3570 metselwerk, Appel f 3660 M. Klaver 3670, M. de Vries f 3468 en N. Kamp 3439; Schilderwerk, F. Pascha f 1475, D. Dirk- maat 745 N. Kamp f 625, M. Klaver 625 en P. Scholten 540. Het timmerwerk is gegund aan M. Klaver, het metselwerk aan M. de Vries en het schilderwerk aan P. Scholten. Het departement Bergen der Maatschappij tot nut van 't algemeen hield den 11 aldaar eene volksver gadering, welke zeer goed bezocht was en waarin ach tereenvolgens verschillende sprekers optraden. Tot onderwijzer aan de r k school te Westwoud is benoemd A. H. Verberne, thans te Wehl bij Zevenaar. De uitvoeringen van het Weihnachts-oratorium te Helde.r op 25, 26, 29 en 31 .Fanuaii hebben, na aftrek der kosten opgebracht de som van f 1005.18 welke som verdeeld is onder de verschillende arm- en kerk besturen. Beroepen bij de ned. herv. gemeente to Woudenberg J. Visser, cand te Hulksloot. Als hoofdingeland van den polder en banne Hens broek is verkozen de heer Jan Groot, landman aldaar, met 16 van de 27 uitgebrachte stemmen. Te Schiedam zal, van wege de afdeeling Rotter dam, Schiedam en omstreken, op dinsdag 5 en woensdag 6 April a. s. eene tentoonstelling worden gehouden van rundvee, schapen, varkens en plnimgedierte. Den 10 werden nit het bij Camperduin gestrande stoomschip Iris 495 kisten bier gelost, zoodat het nu ledig is en de stoompompen aan dek werden geplaatst. De geloste goederen worden met blazers naar IJmuiden overgebracht. Het schip is oogenschijnlijk dicht. Men maakt nu aanstalten om het afteslepen. Den 11 toen te IJmuiden twee bommen met lading nit genoemd schip aankwamen werd de boot met eene stoompomp leogge- »Om Godswilmevrouw, hond den hond tegen Hij wil iemand pakken De gravin gaf den hond een tikjeriep gebiedend Koesten het forsche dier ging met dof gebrom aan hare voeten liggen. De gravin vertelde in korte woorden, dat er in hare kleedkamer moest ingebroken zijn. De koetsier Drenkmann en de portier Peterberg, Hotte sloot zich bij hen aan, traden nadat zij de knip hadden weggeschoven, de kamer binnen. Spoedig kwamen zij weer bij de gravin terng. Hun rapport luidde»Er brandt licht, de kast staat een eindje van den muur, aan den achterkant zijn er twee grooteronde gaten in, en op den grond liggen twee doosjes, open en zonder iets er in." «Wij moeten de uitgangen bezetten, dan knnnen de dieven, als zij nog in huis mochten zijn, niet ontkomen en wij moeten dadelijk eene boodschap naar de politie zenden oordeelde de portier. »Nu naar de politie?" merkte Hotte op. «Dat geeft hoegenaamd niets. Wien zou je daar nn vinden Eenen slaperigen wachtmeester. Ik ben er voor, het huis eens flink te doorzoeken van boven tot beneden. Wij zullen hen nog wel krijgen Hoe zouden de kerels ontsnapt kunnen zijn Morgen ochtend knnnen we het aangeven. Dan kan de gravin, die zoo zenuwachtig is geworden ook nog een paar uren slapen, terwijl we anders den heelen nacht de politie in huis hebben, en zoo de gravin maar storen." »Ga dadelijk naar het politiebureau dat het dichtst in de bnnrt isen vertel wat hier is gebeurd beval de gravin. Als de gravin het goedvindt, loop ik er even heen vroeg Bob, die slechts zijne muts op te zetten had, ter wijl Hottedie inderhaast zijne broek, zijn huisjasje en zijne pantoffels had aangeschoten, eerst nog een tijdje uoodig zou gehad hebben om zich gereed te maken. Haast je wat Het geheele personeel toog weder naar den corridor en bleef daar op Bob en de politie wachten terwijl zij pomptdoch wegens zware lekkage niet vlot gebracht. Eene tweede pomp zal nit IJmuiden worden aangevoerd. Den 19 Februari a.s., den 5en verjaardag van Hultatnli's overlijden zal een Gedenkboek ver schijnen, uitgegeven door de Vereeniging «De Dageraad." Behalve een nog nooit uitgegeven photogratisch portret van den overledene - vervaardigd naar een door hem aan Tine geschonken miniatuur en een plaat bij»Het gebed van den onwetende zal het boek bevatten een facsimilé van Multatuli's laatste correspondentie, een brief kaart geschreven 4 dagen vóór zijn dood verschillende oorspronkelijke biidr.igenmerkwaardige uittreksels uit tijdschriften en couranten en tal van andere belangwek kende zaken te veel om te noemen. Het laatste gedeelte vaD het boek wordt gevormd door eene nitvoerige biblio graphic vermeldende alle vertalingen van Mnltatnli's geschriften en do belangrijkste boekenbrochures tijd schrift- en conrant-artikelen vóór of tegen hem geschre ven. Het geheel, op best papier, netjes uitgevoerd, wordt ruim 160 bladzijden gioot, en kost met portret en illu stratie f 1,50. De oplage zal niet groot worden genomen. Do rederijkerskamer «Oefening kweekt keunis", te Opmeer, gaf den 9 eene openbare uitvoering, en als gewoonlijk werd het zorgvuldig gekozen programma ftink afgespeeld. De beide stukken Het kasteel van Tourville" en «De hoogste prijs" vielen zeer in den smaak van het publiek. De heer D. C. Egmond van Enkhnizen hield in den avond van den 10 te 8pitnbroek eene bespreking tot het maken van propaganda voor de brandwaarborg- maatschappij »'t Algemeen belang", te Texel. In den avond van den 14 is geheel afgebrand de kapitale boerenwoning met bijgebouw van den heer D. Waijboer te Wierlngerwaard, nabij de Ondeslnis. Alleen de op stal staande kooien heeft men kuunen red den. De geheele inboedel en eenige varkens werden mede eene prooi der vlammen. Op het adres van de drie leden der ned. herv. kerk te Mchermerhorn om de reformatie dier kerk volgens de Synode van het jaar 1618—1619 ter hand te nemen is door den korkeraad met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Het recht tot uitgave in de nedf^jjandsche taal van Harlitt's complete werken wordt elkander door twee onzer uitgevers betwist. Het zijn de firma's E. G. en M. Cohen en D. Bolle, die beiden eene geïllustreerde uitgave van de romans dier schrijfster hot licht deden zien. BELklE. Vier van de zes afdeelingen der Kamer hebben de schikking in zake het referendum aangenomen. HNiGEI»AAÏB. Den 10 hebben de kolendragers van Londen, ten getale van 8000 10000, het werk gestaakt, omdat eene firma voor eenige dagen in een harer bewaar plaatsen tegen den zin der kolendragers een man ont slagen 6D door een ander vervangen had. In eene an dere bewaarplaats werd extra-betaling verlangd voor het wegen der ledige zakken en toen eene voorgestelde schik king niet aangenomen was, waren de dragers ontslagen. FBAAUBIJk. Den 9 heeft het oudste lid in jaren der nederl. kolonie te Parijs, mevrouw de wed. de Haan, geb. barones Fergnagell de Raad haren 101 verjaardag gevierd. Van verschillende zijden werden haar gelnk- wenschen aangeboden. Zij is echter lijdende aan inflnënza. het voorval drok bepraatten. Doodelijk vermoeid strekte zich de gravin op de sofa nit en sloot de oogen. Nero stond naast haar. Bob's boodschap veroorzaakte geene geringe opschud ding in het politiebureau. Zijne Excellentie graaf von Iseneck, een der hoogste ambtenaren van den staat, was bestolen; volgens de op gave van den bediende betrof deze diefstal kostbaarheden van de grootste waarde het geval dacht den wacht meester te gewichtig dan dat hij in deze eigenmachtig dorst handelen. Hij achtte het veeleer plicht, den inspec teur te wekken. (Jok deze telde de zaak niet gering. Alle bureau's werden terstond per telegraaf van den diefstal in kennis gesteld. Daarenboven telegrapheerde hij onmiddellijk aan het centraalburean en verzocht den wachthebbenden commissaris, zich zoo spoedig mogelijk naar het paleis van graaf Iseneck in de Wilhelmstrasse te begeveD. Nadat hij aan de zijnen nog eenige andere aanwijzin gen op deze zaak betrekking hebbende, had gegeven sloeg hij met Bob den weg in naar het paleisterwijl de wachtmeester en verscheidene politieagenten hem volgden. Hij liet zich eerst door de gravin von Iseneck de haar bekende feiten beschrijven, die tijdens het misdrijf had den plaats gehad, liet zich nauwkeurig inlichten omtrent den tijd. het aanslaan van den hond het geheimzinnig kloppen enz. en verzocht toen de gravin, hem de kleed kamer te wijzen. Tevens richtte hij het verzoek tot haar, het geheele huisvooral de grondverdieping, helder te laten verlichten. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1