No. 20*. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. ZONDAG 14 FEBRUARI. TWEEDE BLAD. Brugophaalder. Buitenland. Binnenland. Ingezonden stukken. voor de bewoners van wijk A op 1516, 17 en 18 Februari e.k., van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 nren. ALK1AARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per •5 maanden voor Alkmaar f 0,*t0 j franco door het geheele rijk 1,—. De 3 nummers f O,O0. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Drieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat. ingaande 1 Maart 1892, door hen tot ophaalder van de brug over het Lut- tikoudorp, bij de Appelsteeg, is aangesteld Cornells Bek, wonende Lnttikoudorp, wijk C. No 50, en zulks in de plaats vaD J. Dingerdis, die verhuisd is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 12 Februari 1892. De Secretaris. NU HOUT van der VEEN. DMTSCHIiAWD. Honderd en twee hoogleeraren van de universiteit te Halle-Wittenberg hebben een ver zoekschrift tegen de aanhangige onderwijswet ingebracht. In de commissie van den Rijksdag voor die wet is op voorstel van don vrijzinnigen afgevaardigde Rickert met alle stemmen, behalve die van het centrum en de polen besloten aan te bevelen art. 1 dier wet aldus te veran deren: .De openbare volksschool is eene instelling van den fetaat en staat onder zijn toezicht." Art. 4 der wet is goedgekeurd, na verwerping van een voorstel der linkerzijde om het maximum der leerlin gen in ééne klasse van 70 op 60 te brengen. Volgens de einduitkomst der op 1 December 1890 ge houden volkstelling bedroeg do bevolking van het geheele Rijk 49millioen zielen, waaronder bijna 500 000 vreemdelingen. Pruisen had 29,957,367, Beieren 5,594 982 Saksen 3.502.684 en Wurtemberg 2,036,522 inwoners EA'GELAXD. Het Parlement is den 9 geopend met eene troonrede, waarin vermeld wordt, dat debetrekkin gen met de mogendheden vriendschappelijk zijn gebleven. In den Onderkoning van Egypte is een trouwe bondgenoot verloren, wiens wijs bestaur in weinige jaren de welvaart en de vrede van zijn land hielp herstellen. De Koningin vertrouwt ten volle, dat zijn opvolger dezelfde verstan dige ^staatkunde zal volgen. Zij hoopt, dat het maken van Zanzibar tot eene vrijhaven bijdragen zal tot de ontwikkeling van het gebied van den Sultan, en den bloei van Engeland's handel op Afrika's Oostkust. Ver- der wordt een ontwerp aangekondigd, om aan Ierland plaatselijk bestuur te geven in den geest van het engelsche, eene wijziging van de overeenkomst tusschen de regeering en de engelsche bank, en eene wet betreffende de verantwoordelijkheid van patroons voor ongelukken, die aan de werklieden overkomen. Eagerhuis. Den 10, toen een aanvang gemaakt werd met de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede, heeft de heer Lowther, onder-minister van buitenl. zaken, verklaard, dat er met de Ver- eenigde Staten overeenstemming verkregen was over het onderwerpen van do kwestiën betreffende de robbenvangst in de Behringzee aan scheidsrechterlijke uitspraak, maar dat, naar hij geloofde Italië, Frankrijk en Zweden nog niet waren uitgenoodigd om scheidsrechters te benoemen. Frankrijk had de overeenkomst betreffende den verkoop van sterke dranken op de Noordzee nog niet goedge keurd. Aan Nederland was gevraagd, welke stappen het dacht te doen om die bekrachtiging te verkrijgen. De akte der Brusselsche Conferentie betreffende de slavernjj is feitelijk bekrachtigd, daar Frankrijk onder wijziging op enkele punten is toegetreden. Portugal had dit nog niet gedaan, maar hij meende, dat daaruit slechts geringe vertraging zou ontstaan. De heer Chaplin deelde den 11 mede, dat de toe lating van vee uit Nederland geschorst was. Alleen uit Noorwegen Zweden Spanje en Portugal was de iuvoer van vee in Engeland toegestaan. EORTC'GAM.. Don 11 is voor de deur van den spaanschen gezant te Lissabon een dynamietpatroon ge sprongen. Niemand is gekwetstalleen waron de ramen gebroken. HlSIiAXD. Ier bestrijding van den hongersnood heeft de Rijksraad andermaal 60 milllioen roebels toe gestaan. Ook hechtte hij zijne goedkeuring aan het be ginsel der nieuwe gemeentewet. ZW1TSBRLA1IID. De onderhandelingen met Italië over het sluiten van een handelsverdrag, zijn voor goed afgebroken. VEBEEMI0DE STATE*. De commissie uit de Kamer van Vertegenwoordigers heeft zich met 8 tegen 5 stemmen verklaard ten gunste van het ontwerp Bland tot vrije aanmunting van zilvergeld. Dit ontwerp is den 11 bij de Kamer ingediend. Uit de puinhoopen van het te Nieuw-York verbrande Hotel Royal zijn in het geheel 17 lijken gehaald. De lijn Amsterdam-Edam der Noordhollandsche tramwogmaatschappij vervoerde in Januari 11391 per sonen tegen 12914 in 1891 de opbrengst per dagmijl was f 6.47 tegen 8.31 in 1891. In de spaarbank van het departement Seher- merhern der Maatschappij tot nut van het algemeen begin van het boekjaar 1891 ingelegd <2919.16Jwaarbij kwam in den loop van 1891 een bedrag van 786.035, terwijl de uitbetalingen in dat boekjaar bedroegen 786.095, zoodat aan de inleggers aan het einde des jaars verschuldigd was f 3015 665 Het reservefonds bedroeg 198.3P en het geheele bedrac der waarden van de bank 3213.98. De voorschotten 7a^Qo't0en verdeeld als vol8t: a onder borgtocht J 1418.26; b. onder hypothecair verband 1725 Er was een kasgeld van 70.72. In het geheel waren er 57 spaarbankboekjes in omloop. Bij kon. besluit van den 1 is de heer L. F. A. van der Goes te Utrecht met al zijne wettige, zoo man nelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlan- schen adel verheven met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw. Den 7 is te Haarlem in den ouderdom van 84 jaren overleden de heer dr. Ph. W. Korthals, de oudste der nederl. botanici, een man van groote verdiensten vooral op het gebied der Flora van Ned. Indië. Den 8 is te Almkerk eene bakkerij met het aan- grenzende woonhuis afgebrand. Eene zitting, dio Sequah te Dordrecht uitsluitend voor geueesheeren zou geven, is den 9 niet doorgegaan, daar geen enkele geneesheer was opgekomen. Den 10_ heeft de Koningin-Regentes een half uur doorgebracht in het atelier van wijlen J. Bosboom. Den 10 is de herstelde raadzaal te Haarlem in gebruik genomen De Koningin en de Koningin-Regentes hebben den 11 een bezoek gebracht aan de fabriek van gouden en zilveren werken van den heer van Kempen te Voorschoten in hare tegenwoordigheid werd een keteltje vervaaruigd dat der Koningin als herinnering werd aangeboden. Tr kon. besluit van den 11 is de Commissaris der Koningin in Zeeland gemachtigd tot het buitengewoon bijeenroepen van de Staten dier proviucïe op 9 Maart ter verkiezing van een lid van Ged. Statenin plaats van wijlen den heer mr. D. A. Berdenis van Berlekom, en om in behandeling te nemen de aangelegenheden der krankzinnigenverpleging BU kon. besluit van den 10 is de heer H. A. Loder thans chef vroeger gemachtigde van de firma de Lange en U>., in Atjeh en onderhoorigheden, benoemd tot ridder vierde klasse van de Militaire Willemsorde en-zulks ter zake van zijne houding bij verschillende gevechten rD i 111 het bijzouder in de maanden Juni 1882 Juli 1883 en Januari 1885. BÜ kon. besluit van den 10 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heer jhr. mr F- M. van der Does de Willebois, Hr. Ms. politiek agent en consul-generaal in Egypte. Den 10 heeft het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Amsterdam vijf jaar gevangenisstraf ge- ëischt tegen Hendrik Maneschijn, ambtenaar ter secretarie te Nieuwer-Amstel beschuldigd van 13 vervalschingen van mandaten ter betaling van rekeningen van leveran ciers der gemeente. De arr. rechtbank te Heerenveen heoft den 11 den predikant Gravemeier te Gorinchem veroordeeld tot ƒ25 boete, subsidiair 5 dagen gevangenisstraf, wegens belee- digmg van den burgemeester Smijter. Hot prov. kerkbestuur van Noordholland heeft aan den heer F. Mijsberg, predikant der ned. herv. Ge meente te Zwaag, na bijna 45 jarigen diensttijd, eervol emeritaat verleend, met ingang van 1 Mei. ,.7". Vo°r, lid der Prov Staten van Gelderland in het district Eist zijn uitgebracht 1059 stemmen. Daarvan bekwamen de heeren Arnold Terwindt te Paunerden j n i S lurwindt te Doornenburg 306 en baron van der Feltz te Eist 210 stemmen. Alzoo herstemming tusschen de heeren Terwindt. Het Amsterdamsch Studentenkorps heeft besloten ter viering van het lustrum der Universiteit op 28 Juni een grooten internationalen roeiwedstrijd te honden op den Bniten-Amstel. Aan het verslag van de bevindingen en handelin gen van het veeartsenijkundig Staatstoezicht in het jaar 1890 worden de volgendo bijzonderheden ontleend. Van de besmettelijke vlekziekte bij varkens kwamen 1919 ge vallen voor, waarvan in Noordholland 250. Het aantal van aan die ziekte gestorven varkens bedroeg 822, dat der wegens die ziekte afgomaakte varkens 644, terwijl 110 herstelden en van 343 gevallen de afloop onbekend bleef. In J provinciën kwamen 151 gevallen van miltvuur bij het rundvee voor. Hondsdolheid werd in Noord- en Zuid- holland, Noordbrabaut en Limburg geconstateerd bij 44 honden. 27 personen werden door dolle honden gebeten waarvan 10 in Noordholland. Enkele personen zijn dien tengevolge aan watervrees overleden, waarvan een 7 we ken en een 3 maanden na den beet. Verscheidene per sonen werden mot goed gevolg door prof. Pasteur behan deld tegen de gevolgen van den beet. Als verdacht door dolle honden besmet te zijn, werden 204 honden en 33 katten afgemaakt. Rotkroupel bij schapen heerschte vooral in Noordholland, waar 505 gevallen waargenomen wer den, waarvan bij 448 schapen, toebehoorende aan 38 ei genaren op het eiland Texel. „Meester" en „Gezellen". Mijnheer de Redacteur. In de laatste helft der maand December van dit jaar zal in de ambachtsschool te 's-G ravenhagede gelegenheid bestaan voor timmerlieden, meubelmakers, smeden, koperwerkers en huisschilders voor het afleggen van proeven van bekwaamheid in elk dezer vakken, terwijl diploma's zullen worden uitgereikt aan hen, die geslaagd zijn voor «meester" in het vak en voor »g e z e 1" in het vak. De proeven zullen praktisch en theoretisch worden af genomen door de commissie, benoemd door de Neder- landsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid en de vereeniging »Arti et Industriae" te 's-Gravenhage, aangevuld voor elk vak afzonderlijk met vakmannen. In de voornaamste dag- week- en vakbladen zal de uitslag dier proeven met de namen der geslaagden wor den medegedeeld, terwijl aan de verschillende met die vakken in verbinding staande vereenigingen een lijst der geslaagde «meesters" en »g e z e 11 e n" zal worden toegezonden. Als secretaris van het departement Alkmaar der Maat schappij tot nut van 't Algemeen ontving ik aanplak- billetten, waarvan de inhoud in het kort hierboven is weergegeven. Met aanplakking dier biljetten kom ik echter niet ver genoeg, en daarom, mijnheer de redacteur, kom ik de hulp van uwen arm, die veel verder reikt, inroepen om het welslagen te doen verzekeren van een poging die zoowel de verbetering der ambachten, als het welzijn hunner beoefenaren op het oog heeft. Wat toch is de zaak W ij weten het allen, dat er onder de tegenwoordige mrs. timmerlieden, mrs. smeden, mrs. schilders enz., nog te veel schuilen, die alles behalve me esters" in hnn vak zijn, terwijl men zich allicht dikwijls ergert wordt Wmmg oordeelkundige wijze, waarop gewerkt Te komen tot het resultaat, dat, wie zich .meester" noemt, dat ook werkelijk is, en daarvan tastbare bewijzen heett geleverd ziedaar in de allereerste plaats het streven der commissie. Als gevolg daarvan zal de «meester" niet langer naar anderen behoeven te gaan, om het hem opgedragen werk te doen vervaardigen, terwijl hij, omdat hij op de hoogte van zijn vak is, niet langer door zijne ondergeschikten zal kunnen misleid worden, wat aard en behandeling van het werk betreft. Het publiek we tende, dat de graad van «meester" niet langer een eigengemaakte titel is, zal zich bij voorkeur wenden tot die patroons, die recht hebben tot het voeren van dien titel. Het ambacht zal in eer stijgen, en menigeen, die zich thans ter wille van stand of andere vooroordeelen daarvan afwendt, zal een prikkel krijgen om te trachten een eer volle plaats^ daarbij intenemen. Menige hoogere burger school-leerling, thans uit zijn stand gerukt, zal het am bacht datgoed uitgeoefendook een goed bestaan moet opleveren, verkiezen boven het baantje van kan- toorklerk. Behalve voor «meesters" is er ook plaats voor «ge zellen. Waar de meester goed werk levert, daar kan bot, met anders of dit voorbeeld moet op den leerling te- rugwerken. Er is echter meer. De «gezel", die even eens door het afleggen van proeven van bekwaamheid op dien titel aanspraak zal kunuen maken, zal minder kans loopen, werkeloos te worden dan de minder bekwame en heeft de meeste kansen, bij gelijke practische bruik baarheid als anderen, het hoogste loon te ontvangen, ter wijl hij bij het zoeken naar werk in andere plaatsen bewijzen zijner bekwaamheid kan overleggen. Deze en nog meer voordeelen werden genoemd in den brief, die de aanplakbiljetten vergezelden, om het begin sel van proefaflegging tot «meester" en «gezel" weder m het leven te roepen, en de nederlandsche kunst nijverheid, vroeger in zoo hoog aanzien, weder in bloei te doen toenemen. Kosten^ voor het diploma van «meester" of van «geze 1" zullen niet gevraagd wordenterwijl zelfs aan onbemiddelden die met goed gevolg proeven van bekwaamheid hebben afgelegd desverlangd eenige te gemoetkoming in de reis- en verblijfkosten zal worden verleend. Mij dunkt, op deze wijze wordt een bezwaar ook voor do alkmaarsche vakmannen, om deze poging te steunen en daartoe mede te werken opgehevon. I rogramma's van eischen, door de commissie in overleg met deskundige vakmannen opgemaaktzijn verkrijgbaar bij den secretaris der commissie, den heer J J van Nieukerke, architect, Elandstraat 48, 's-Gravenhage! De ondergeteekende verklaart zich tot het aanvragen uier programma's en tot het geven van meerdere in lichtingen gaarne bereid. Alkmaar, T II Feb. 1892. M- VAN WALSEM.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5