Buitenland. Binnenland EMtSKIiAlKD. Mevrouw Osborne, bekend ah mej. Elleott uit den paarlen- en juweelen-diefstal ten nadeele van hare nicht, mevrouw Hargreaves, heeft den 12 thans terecht gestaan, beschuldigd van meineed en diefstal. De zaak werd door den rechter verwezen naar de ge wone crimineele zitting van het districtshof. Het bestuur der Nederl. Kamer van Koophandel te Londen heeft den 12 o. a. 1. goedgekeurd een adres aan den nederl. minister van waterstaat, handel en nijverheid, ter ondersteuning van het verzoek van het Nederl. landbouwcomité om een handels- en landbouw-consulent te benoemen 2. besloten, aan dienzelfden minister in zake de posh gemeenschap tuBschen Engeland en Nederland te kennen te geven, dat, naar het oordeel der Kamer, de brieven evenals in het buitenland geschiedt, in den trein behooren gesorteerd te wordenen 3. met het oog op het verbod van den invoer van nederl. vee in Engeland besloton, voorloopig geene stappen te doen maar eone commissie te benoemen bestaande uit de heeren P. J. Poeh en H. S. J. Maas om voor de belangen van den nederl. handelin overleg met de regeering en hare vertegenwoordigers en met andere lichamen, te blijven waken, en, als het geschikte oogenblik gekomen isvoorstellen te doen of in eon spoedeischend geval handelend op te troden. Den 13 des morgens zijn te Londen de meeste kolen sjouwers weer aan het werk gegaannadat namens de patroons een schrijven uitgevaardigd was, waarbij kennis werd gegeven, dat ingetrokken was het vroeger schrijven, dat zoo groote verbittering had doen ontstaan,inhoudende, dat de sjouwersdie bjj eene firma afgedankt waren of den arbeid staakten bij geen andere firma werk zouden bekomen. lagerhuis. Den 15 is bij de voortgezette behan deling van het adres van antwoord op de troonrede het amendement van den heer Sextonwaarbij verklaard werd, dat het engelsche parlement onbevoegd was, wetten voor Ierland te maken verworpen met 179 tegen 158 stemmen. Het adres van antwoord is daarop aangenomen. FRANKRIJK. Te Lyon is een officierBabolat genaamd30 jaren oud sedert twee maanden eerste luitenant en sedert vijf maanden betaalmeester bij zijn regiment, in hechtenis genomen, omdat hij ongeveer 7500 uit de kas genomen en verspeeld had. Op het oogenblikdat hij ter verantwoording geroepen werd trachtte hij zich van kant te maken. Den 10 is een uitgever te Parijs veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 3000 francs boete wegens het uitgeven van een zedeloos geschrift. De gérant en de directeur der Cocarde zijn tot diezelfde straf veroor deeld wegens gelijke reden. PORTlCilAli. De dynamietaanslag te Lissabon voor de woning van den spaanscheu consul schijnt eene per soonlijke wraakneming te zijn geweest. ECHTTE. De Sultan van Turkije zou gaarne zien, dat de nieuwe Onder-Koning Abbas-pacha zich naar Konstantinopel begaf om hulde te brengen aan zijn Souverein en om uit zijne handen zijne investituur te ontvangen. De Onder-Koning schijnt echter daartoe niet genegen te zijn. Mej. Lampe, onlangs te Venloo overleden, had hare nalatenschap, ten bedrage van ongeveer ƒ300.000, ver maakt aan de R. K. St. Martinnskerk. Hare wettige erfgenamen hebben den 9 gerechteljjk beslag op die na latenschap laten leggen en zullen procedeereu tot ver nietiging van haar testamentop grond dat hare be schikking luidt als volgt: »ik vermaak mijn geheele vermogen aan de Parochie van den Heiligen Martinus te Venloo." Het woord Kerk is vergeten en een dusdanig wettelijk lichaam bestaat te Venloo niet. Te Woerden, waar in 1891 121 personen stierven en in de maand Januari van dat jaar 15, zjjn in Ja nuari 1892 35 personen overleden, van wie do grootste helft ouder dan 60 jaar was. Bij de verschillende korpsen infanterie ontbraken op 1 Februari nog 314 korporaals. Op dat tijdstip waren bij die korpsen aanwezig 181 serg.-tit. eu 327 korporaals, geschikt om tot sergeant of fourier te worden bevorderd. Aan den gemeenteraad van Deventer zijn door bur gemeester en wethouders plannen ingediend voor den aan leg eener hoogdrukwaterleiding, waarvan de kosten ge raamd zijn op 278.600; tevens wordt voorgesteld, den directeur der gasfabriek tot directeur der waterleiding te benoemen. Te Arnhem is in den ouderdom van bijna 76 jaren overleden de heer mr. J. de Wal. oud-hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid te Leiden en indertijd voorzitter der commissie voor het ontworpen vun het strafwetboek. Bij het departement van marine is in bewerking het plan voor eene vrijwillige marine-reservedaartoe is door tnsscbenkomst van de Commissarissen der Ko ningin aan de gemeentebesturen een overzicht gevraagd van het personeel, uitmakende de bemanuing der talrijke stoomvaartuigen, die als passagiers-, sleep- of vrachtboot de rivieren en binnenwateren van ons land bevaren. Voor de keuring van hengsten ter toekenning der rijkssubsidie in Noordholland, welke maandag, den 22, in de Hollandsche Manege te Amsterdam zal plaats hebben zijn 17 uit het buitenland ingevoerde hengsten aangegeven In den avond van den 15 zijn te Henningbroek twee woonhuizen door brand vernield. De bevolking van 's-Gravenhage is van 160.531 op 31 December 1890 geklommen tot 165.560 op 31 Dec. 1891. Te Wieringcrwaard worden den laatsten tijd des nachts allerlei baldadigheden gepleegd. Onlangs zochten verscheidene inwoners des morgens te vergeefs naar hekjes, banken enz., welke later in de sloot, zelfs tot groot gevaar voor rjjtnigen, op den openbaren rijweg werden teruggevonden. In den nacht van den 12 op den 13 zijn niet alleen enkele ingezetenen door luid geschel aan hunne huisbellen nit den slaap gewekt, doch men heeft zich niet ontzien, alle glazen van eene ledig staande arbeiderswoning kort en klein te slaan. De politie, die ijverig in de woer is, meent de daders op het spoor te zijn ZulvelaehMl te Oudahoorm. Omtreni de opheffing dezer zoo nuttige instelling wordt aan de N. B. Ct. geschreven Men zal zich herinneren dat de Hollandsche maat schappij van landbouw na jarenlange onderhandelingen er in geslaagd iseene prachtige zuivelschool te Ouds hoorn op te richten, met subsidie van rijk, provincie, enz. De vroegere voorzitter dier Maatschappij, mr. D. Visser van Hazerswoude, stond aan het hoofd der zaak en had zich den bloei dier school tot levensdoel gekozen. Na den dood van den heer Visser was het bestuur voorne mens eeaige wijziging in de algemeene richting der school te brengen met het doel om die minder kostbaar te maken en meer binnen het bereik te brengen van den geringen boerenstand. Het bleek echter dat de erfge namen van den overledene de moreele verplichtingen, door den heer Visser ten aanzien der school op zich ge nomen, niet wilden overnemen, zoodat het bestuur zich genoodzaakt zag zijn ontslag in te dienen. Gisteren werd alhier eene vergadering van aandeelhouders gehouden, bijeengeroepen ter benoeming van een nieuw bestuur en om, indien dit niet mogelijk zou blijken, voorstellen tot liquidatie in behandeling te nemen. Door den heer jhr Van Merlen te Heemstede, die over de aandeelen van wijlen den heer Visser beschikte, werd echter onmiddellijk het voorstel ingediend om dadelijk tot liquidatie te besluiten. Ofschoon de leden van het bureau zich met kracht daartegen verzettenwerd door de houders van aan deelen, van welke die van den heer Visser op verschil lende personen waren overgeschrevenbij meerderheid van stemmen het voorstel aangenomen en de heer Van Merlendiens zoon en diens schoonzoon met dezelfde meerderheid tot commissie van liquidatie benoemd. Het vakonderwijs in de zuivelbereiding in de provinciën Noord- en Zuidholland is alzoo voor langen tijd weer vernietigd. Dat dit besluit in landbouwkringen groote teleurstelling wekt is te begrijpen, te meer daar de heer jhr. van Merlen onlangs zich te Alkmaar de benoeming heeft lateM welgevallen van lid van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw, wier stich ting hij thans heeft vernietigd. Naar aanleiding van bovenstaand bericht schrijft nu de heer van Merlen aan de Haarlemsche Courantdat hijhoewel door den blijkbaar minder goed ingelichten correspondent in een weinig eervol daglicht gesteld wor dende zich daartegen niet verdedigen wil. »Echter verzoek ik," zoo vervolgt hij, »als vervolg op dat ar tikel te willen mededeelen, dat, niettegenstaande de groote sommen door mijn zwager mr. D. Visser van Hazers woude en na hem door zijne weduwe ten offer gebracht aan de Zuidhollandsche Leerhoeve voor Zuivelbereiding, deze inrichting niet beantwoord heeft aan het doel en dat ook haar geldelijke toestand geen veidere voortzetting veroorlooft. Evenwel zullen, zooals ik in de vergadering van den 11 februari mededeelde, de verplichtingen, dien mr. D. Visser van Hazerswoude op zich nam, worden nagekomen, en zal de liquidatie wel uitwijzen, of er sprake van kan zijn dat zoogenaamde moreele verplichtingen waarvan ik meer zou kunnen vertellen, ook zijn veronachtzaamd." De vergadering van Stad en Lande van Gooiland heeft den 12 o. a. besloten, de van de Holl. Spoorweg maatschappij ontvangen schadevergoeding van/ 18000 te bestemmen tot aflossing der schuldgroot ongeveer 8000, en om hot overblijvende rentegevend te beleggen. De lokaaltreinwelke den 13 des ochtends van Wageningen naar Ede vertrokis ontspoord zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Den 12 is het tjalkschip Johanna Gesina, schipper Koops, van Wildervank, geladen met gerst en van Rot terdam naar Sappemeer bestemd, bij Enkhuizen aan den grond geraakt en lek gestooten. De gerst werd deels droog, deels nat iu twee andere vaartuigen over geladen. De Hooge Raad heeft den 12 ontzegd de vordering van de Berging-Maatschappij te Rotterdam tegen den Staat der Nederlanden, strekkende tot vergoeding van kosten schaden en interessengeleden tengevolge van het stranden vóór eenigen tijd te Calantsoog van het stoomschip Ascaniawelk strandenvolgens de maat schappij, aan nalatigheid der ambtenaren van den Staat zou te wijten zijn Bij kon. besluit van den 12 is de heer S. Bartstra, predikant bij de herv. gemeente te Witmarsum, benoemd tot predikant bij de protestantsche gemeente in Nederl. Indië. Bij de op den 11 gehouden verkiezing voor hoofd ingelanden van de Becmsler werden herkozen de heeren C. J. Brantjes en F. Schoenmaker, terwijl in de plaats van den heer J. Schellinger die niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen werd de heer J. de Goede met 107 van de 183 uitgebrachte stemmen. Door de leden van het departement Schermer- horn der Maatschappij tot nut van het algemeen is in een buitengewone vergadering, daartoe den 14 gehouden, besloten eene Floralia-vereeniging op te richten. Men schrijft ons Waar men buiten" ook te klagen hebbe over gebrek aan vermakelijkheden gedurende den winterniet te Spanbroek en Opmeer. Zoo hadden we zondag, den 7 en dinsdag don 9 eene uitvoering van de Opmeerder rederijkerskamer en zondag, den 14, eene voorstelling, gegeven door den hofmechanicus Bambergterwijl ons nog te wachten staat zondag den 21 een concert van Avenhorn's Fanfarecorps en op nog niet bepaalde dagen eene uitvoering van de zangvereeniging te Opmeer en een feestavond, aangeboden aan de leden van de sociëteit „De vier Eenen." De heer G. Smit Az. te Veenhuizen herdepkt den 1 Maart a.s. den dag. waarop hij vóór 25 jaren als penningmeester van de banne van den polder Veenhuizen werd aangesteld. Do gemeenteraad vau Spanbroek heeft de jaar wedde der te benoemen onderwijzeres bepaald op 550 en haar alzoo met 50 verhoogd. Door het omslaan van de lijn sloeg den 13 nabij Rustenburg de knecht van schipper C. de Boer van Spanbroek van de trekschuit. Met veel moeite wist men hem weer op het droge te brengen, doch de onge lukkige was toen reeds geheel bewusteloos. Door de oordeelkundige behandeling van dr. N. van der Sluijs, geneesheer te Rustenburg, werden de levensgeesten weder spoedig opgewekt. De toestand van. den drenkeling is voor het oogenblik bevredigend. Van twee werklieden die den 13 nabij Obdau aan het rooden van boomen waren, hakte bij ongeluk de een den ander in de djj met het gevolgdat eene gapende wond ontstond. Dr. van Balen Blanken van Spanbroek, verleende de eerste geneeskundige hulp. De te Leeuwarden bestaande Vereeniging ter be vordering van volksgezondheid heeftuit overweging dat geneesmiddelen, alsantipyrine, phenacitine, sali- pyrine, salicyl-praeparatenstokholmer teer enz. tegen woordig veelvuldig worden gebruikt naar aanleiding van berichten in nieuwsbladen op aanbeveling van niet-ge- neeskundigen, bij eene bekendmaking in de Leeuwarder Courant het publiek gewaarschuwd, dat deze en dergelijk sterk werkende middelen, zondgr deskundig advies ge bruikt, allicht gevaar opleveren. De directie der marine te Willemsoord heeft aanbe steed 1°. het verrichten van werkzaamheden aan ge bouwen enz. van het maritieme etablissement Willems oord. Van 14 inschrjjvers was de laagste de heer H. Wjjker, te Helder, voor f 8200. 2U. het verrichten van buitenschilderwerk aan gebouwen van het etablissement. Van 19 inschrijvers was de laagste 'fe heer H. de Wit, te Helder, voor f 2928. Beide werken zijn aan de laagste inschrijvers gegund. Met de stoombooten Oostzaan tnsschen Oostzaan en Amsterdam werden in 1891 vervoerd 95927 per sonen, 32200 emmers melk, 1580 kooien en f 2941.873 ontvangen voor vervoer van verschillende vrachtgoederen. De gewone ontvangsten waren f 15020.955, de gewone uitgaven f 8251 285, zoodat de winst f 6769.67 bedroeg. Op voorstel van het bestuur werd besloten 9 pet. divi dend uit te keeren. Het reservefonds bedraagt f 15500. De minister van waterstaat heeft bekend gemaakt, dat de directiën der volgende telegraafkantoren openkomen Arnhem tractement f 2900; Groningen f 2900; Leeuwarden f 2700; Utrecht f 2800; Leiden f2400; Rozeudaal t 2100; Venloo f 2100; Hoorn f 1900. Zij, die in aanmerking willen komen voor die betrekkingen, moeten zich uiter lijk 1 Maart a.s. aangemeld hebben. Voor het toelatingsexamen van cadet bij de Kon. Mil. Academie te Breda zullen dit jaar 55 plaatsen worden opengesteld, n.l. 25 voor het leger hier te lande en 30 voor dat in Ned. Indië. Te Bergen op Zoom hebben wanordelijkheden plaats gehad bij het lokaal, waar het Heilsleger vergadert. Ds. W. J. Pijzei te Muiderberg heeft voor het beroep naar de ned. herv. gemeente te Kansdorp bedankt. De heer Fop Smit Jr., dezer dagen te Rotterdam overledenheeft de volgende legaten vermaaktaan de Maatschappij tot Nut der Zeevaart te Rotterdam f 10,000 Zuid holl. Maatschappij tot Redding van Drenkelingen f 5000 Prins Hendrikstichting te Egmond aan 5Gee 10,000; Maatschappij tot Nut van t'Algemeen 5000 Inrichting voor Doofstommen-onderwijs te Rotterdam 5000Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders in Zuid-Holland 5000; Sophia- Kinderziekenhuis te Rotterdam 5000school voor ha- velooze kinderen aldaar 5000Vereeniging tot ver betering van armenzorg aldaar f 5000Vereeniging tot Bescherming van Dieren aldaar 2500Maatschappij van Weldadigheid /5000; Vereeniging voor de Ambachts school te Rotterdam 10,000Werkinrichting voor Hulp behoevende Blinden f 5000. In 1891 namen tien bomschuiten te Zandvoort aan de zeevisscherij deelwelke slechts t 29,360 besom- den d.i. gemiddeld per schuit 2936 tegen f 33990 in 1891 of gemiddeld per schuit 3399. De hoogste be somming eener schuit was 3800 tegen 4380 in 1890: de laagste 1800 tegen 2900 in 1890. De aanvoer van schelvisch en kabeljauw was zeer gering. In de den 12 gehouden vergadering van den ge meenteraad van Texeldoor alle leden bijgewoond werd door den burgemeester medegedeelddat ge deputeerde staten de gemeente-begrooting hadden goedgekeurd. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd met algemeene stemmen benoemd de heer Strick van Linschoten burgemeester, en tot onderwijzeres in de nuttige handwerken te Midden-Eierland mej. C. G. van 't V"eer-Visaldaar. De heeren Dros en Roeper werden gekozen tot leden van het stembureauterwijl de overige leden van den raad als plaatsvervangers zul len optreden. De jaarwedde van den heer P. Dijkstra, onderwijzer te De Koogwerdop zijn verzoekvan 450 tot f 500 verhoogd. Daarna werd door den voorzitter medegedeeld, dat zich voor de betrekking van onderwijzer met hoofdakte te Den Burg en voor die van onderwijzer te Oudeschild en Zuid-Eierland te weinig sollicitanten hadden aangemeld om daaruit eene behoor lijke keuze te doen. Daarom stelden b. en w. voor, de jaarweddeaan eerstgenoemde betrekking ver bonden, te verhoogen van 600 tot 650 en (lie der laatste van 450 op 500. Na warme bespreking waarbij de heer C. Keijser Pz. voorstelt voor de betrek king van onderwijzer te Oudeschild vooralsnog geene oproeping te doen, doch, ingeval te Den Burg een onder wijzer met hoofdakte benoemd mocht worden de heer Freaeriks onderwijzer aldaarnaar Oudeschild over te plaatsen, of, desnoodig, te ontslaan, en de voorzitter beeft opgemerktdat de wet op het lager onderwijs geene overplaatsing van onderwijzers toelaat, werd met 7 tegen 3 stemmen besloten de zaak te verdagen tot eene volgende vergaderingwaarin dan tevens zal worden uitgemaakt, of te Den Burg een onderwijzer met hoofd akte zal wordeu aangesteld. Het verzoek van den heer Thijsse directeur der zwemschool te Den Burg om de voorheen ten behoeve van het gymnastiek-onderwijs ver leende subsidie in het vervolg aan de zweminrichting toe te staanwerd met eenparige stemmen van de hand gewezen. En met het oog op brandgevaar èn om het schrikken der paarden te voorkomenwerd met 5 tegen 1 stem besloton het verzoek van eenige te Oostereud woneude visschers om garnalen in de haven te Oudeschild te mogen koken slechts voorwaardelijk toe te staan 4 leden hielden zich buiten stemming. Uit Camperduin wordt van den 12 gemeld dat noordwestelijke storm en hevige branding verhinder den, heden de lekkage van de Iris dicht te maken. Het stoomschip zit in gunstiger stelling. Een blazer die materieel had aangevoerd is gestrand. De bemanning werd gered. Van den 14 luidt het bericht, dat het stoomschip nog niet vlot gekomen is, daar een der pompen

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2