Stadsberichten. KAM KR van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. gehad op het kiezen ran vertegenwoordigers, in 1891 slechts 119731. Waardoor dat zoo komt? Ten eerste door de bepalingdat de kenze geschiedt b jj meerder heid van stemmen waardoor de stemmen der minder heden geen invloed uitoefenen. Ten tweede door de com bination der minderheden waardoor alleen de sterkste partij in don lande geweerd kan worden en zij dus niet vertegenwoordigd wordt. De engelsche staatsman Bnrke wildat de vertegenwoordiging een miniatuurbeeld zal zijn van de wenschen en denkbeelden der natie. Nu echter is het mogelijkdat in Engeland b.v. en in Frankrijk een zeer groot aantal zetels door de meerder heid wordt ingenomen verkregen met een zeer kleine meerderheid van stemmen. Door eenige voorbeelden lichtte spreker deze uitspraak toe. Hot is zelfs mogelijkdat er geene overeenstemming bestaat tusschon de wenschen van het grootste deel der natie en do vertegenwoordiging. De indeeling in districten werkt dit euvel zeer in de hand. Om aan de verkeerde gevolgen eener onjuiste vertegenwoordiging te gemoet te komenvoerde men hier en daar het zoogenaamde referendum in in Zwit serland b.v. Spreker meende echter, dat dit middel wel eens erger kon zijn dan de kwaal. Het proportioneel kiesstelsel alleen zou een juist beeld kunnen geven van de gevoelens en wenschen der natie in de vertegenwoordiging. Hoe moeielijk het echter is een goed proportioneel kiesstelsel te maken, werd in het breede door den heer van Gilse aangetoond. .De stelsels van Thomas Hare en Roget werden daarbij door hem als voorbeelden aangehaald en aan eene critiek onder worpen. Van de gelegenheid tot, debat werd door den heer Kollhof van Amsterdam gebruik gemaaktdie echter zooveel aanviel, wat spreker niet op zich had ge nomen te verdedigendat de heer van Gilse niet zoo heel veel punten uit zijne rede meer had te verduidelijken of te verdedigen. Met een woord van dank aan den heer van Gilse voor zijn belangrijke rede en aan den heer Kolthof voor het voeren van debat sloot de voorzitter der liberale kiesvereeniging te Schagen de vergadering. Den 16 en den 17 werden te Rijp in het lokaal »de Eendracht' van den heer S. Kramer door het Ne derlandse!) Tooneelgezelschaponder directie van den heer W. Harttooneelvoorstellingen gegeven als«de Brandstichter" en »Weet u het! Lot is dood" op den eersten avond en »de Roode Brug of de Nacht van den 13 Nov." en «Sequah" op don tweeden avond. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 17 den heer J. W. Enschedé benoemd tot tweeden adjunct-ar chivaris voorloopig buiten bezwaar der gemeente-kas. De minister van oorlog heeft bepaald, dat van de 159 paarden dit jaar voor de bereden artillerie benoo- digd zullen worden gekocht 80 in het binnen- en 79 in het buitenland. Bij kon. besluit van den 17 is benoemd tot notaris te Bugsum de heer S. Scheffelaar Klotscandidaat- notaris te Ginneken. Den 17 is te s'-Gravenhage oen achtjarig knaapje dat zich op het ijs achter de Hoef kade gewaagd had er door gezakt en vordronken. Het gaat der lloogwouder Floralia-vereeniging niet naar den vleesche. De heer R. E. Wieringa n.l die tot bestuurslid was verkozen, heeft voor die benoe ming bedankt, terwijl ook de heer A. Koorn Dz. zijne betrekking als bestuurslid heeft uedergelegd. De heer P. Vijn te Hoogwoud die tal van jaren penningmeester der departementale Nutsspaarbank was, heeft thans die betrekking neergelegd. Den 16 heeft het wrak van het bij Callantsoog ge strande schip Alexander met den inventaris in veiling 1460 opgebracht. De Koningin-Regentes heeft den 17 een bezoek aan het idioten-gesticht te 's-Gravenhage gebracht. Den 19 viert generaal jhr. G. M. Verspijck zijn ze ventigsten verjaardag. Benoemd tot onderwijzer te Aalsmeerwijk III T. Kruiten te St. .Vaarten. De geneesk. inspecteur voor Gelderland en Utrecht heeft de pokken te Groesbeek epidemisch verklaard. Den 16 is tot opvolger van prof. Hoekstra als boogleoraar bij de algemeene doopsgezinde sociëteit geko zen de heer I. J. de Bussij met wien op het drietal voorgedragen waren de heerendr. A. Loosjes en dr. Joh. Dijserinck Bij kon. besluit van den 10 (Staatsblad No. 39) is met wijziging van het kon. besluit van 7 Mei 1888 (Staatsblad No. 83) bepaald, dat iu het krankzinnigen gesticht te Zutfen niet meer dan 500 krankzinnigen (245 mannen en 255 vrouwen) mogen verpleegd worden. Den 12 is de heer J. Zijp Kz., lid der Tweede Kamer, op verzoek der kiesvereeniging te And ijk, aldaar, als spreker opgetreden over belastingen en be lastinghervorming. Den 13 is te Lonneker eene boerenwoning afge brand; het vee kon worden gered. Te Helder zijn in 1891 geb. 847, overl. 386, geh. 199. De bevolking is geklommen van 22737 tot 23142. Bij kon. besluit van den 13 is met ingang van 1 Januari 1892 de lichtwachter, dienstdoend opzichter bij de verlichting op Vlieland, J. C. Slchachter, be vorderd tot opzichter bij die verlichting. Bij kou. besluit van den 15 is bij het departement van financiën benoemd tot administrateur der generale thesaurie de heer mr. T. H. de Meester, thans secretaris der gemeente Groningen. Den 15 is te 's-Gravenhage voor fraaie handwer ken o. a geslaagd mej. M. Honig te Bergen; den 17 o. a. voor nuttige handwerken de dames C. M. Keijzer te Haarlem, L. do Lange te Zaandam, N. de Boer te Grootebroek, A. de Bruijn te Enkhuizen en J. M. C. Fransen te Bovenkarspel. Do afdeeling Amsterdam van den sociaal-demo- cratischen boud heeft den 15 eene motie aangenomen, waarbij, na bespreking, een wedstrijd voor handwerks lieden en leerlingen, vooral in den tegenwoordigen tijd, nadeelig voor de arbeiders en voordeelig voor het kapi taal genoemd werd en de hoop uitgesproken werd, dat de ontwikkelde arbeiders zich van deelneming zouden onthouden, terwijl ten slotte hare verachting te kennen gegeven werd voor den heer Heldt, die, zelf kind uit het volk, meödoet aan het volksbedrog. De Zuiderzee is, zoover men van af Kolhorn kan waarnemen, weer geheel dichtgevroren. Duizenden ponden stroo, bestemd voor de stoomstroopapierfabriek te Kampen, I aan den havendijk aan een mijt staande, kunnen nog niet worden vervoerd. Den 15 zijn te Benuiaghruek twee huizen af gebrand; daarbij is nog eene koe omgekomen Den 16 werd bij de herv. gemeente te Koedijk beroepen de heer Cuperi, predikant te Obdant. De trein uit Enkhnlzen, die den 16 te 12.27 to Amsterdam moest aankomen, is eerBt te 1.22 aange komen; tusschen Kwadijk en Purmerend was de locomotief onklaar geraakt. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 16 be noemd tot leeraar in de gymnastiek aan de hoogere bur gerschool met 5jarigen cursus den heer G. A. Luiting te Rotterdam met 9 stemmende heer J. van Essen te Amsterdam kreeg 3 stemmen en de heer W. Rutgers te Bergen op Zoom 1 stem. Genoemde heer Luiting werd tevens benoemd tot onderwijzer in de gymnastiek aan de eerste burgerschool voor jongens. Benoemd tot onderwijzeres in de handwerken te Blnnenwijzend mej. J. Morhaus te Hoorn. Den 14 werd eene vergadering gehouden van de liberale kiesvereeniging Barsingerhorn te Harsinger- horn. De heer mr. W. van der Kaaij werd in die verga dering opnieuw candidaat gesteld voor de 2e Kamer. Ook an dere kiesvereenigingen in deze omstreken namen een gelijk besluit, zoodat de heer van der Kaaij au de candidaat is van den Bond van liberale kiesvereenigingen in dit district,zoo schrijft onze correspondent te Kolhorn. Met de opnieuw invallende vorst kunnen de werk zaamheden te velde in den polder Waard en Groet niet worden voortgezet Andere winterbezigheden, zooals dorsehen enz. zijn afgeloopen, zoodat, bij eenig aanhouden, deze winter voor de arbeiders nog zeer schadelijk kan zijn. Van de uit het bij Camperduin gestrande stoomschip Iris geloste goederen werden den 16 100 balen tabak te IJmuiden aangebracht. De luiken van het schip zijn nu dichtgemaakt en de lekkage is gestopt. Het is op dien dag gesleept tot de buitenste bank wachtende op meer water. Den 17 kwam het vlot en werd het door de sleepbooten Neptunus en Pernis te IJmui den binnengebracht. Het moest evenwel wegens zware lekkageten eindo zinken te voorkomenbinnen de pieren, tusschen de Noorderpier en Strekdam aan den grond worden gezetvanwaar het den volgenden dag zou worden weggehaald. Dezer dagen trad voor de afdeeling Schermeer van de Hollandsc.he Maatschappij van landbouw op de heer Ellermanmet eene hoogst aantrekkelijke voor dracht over »de eigenschappen van goede melkkoeien. In de tegelijk gehouden algemeene vergadering werd tot afgevaardigde naar de in dit voorjaar te houden verga dering van Hollands Noorderkwartier gekozen de heer K. Schoone, en tot diens plaatsvervanger de heer I. RoltF. - Aan de N. Rott. Ct. wordt uit Egmond aan ®ee geschreven dat den 16 ter visscherij vertrok de schuit Eg. 2. Enkele schuiten staan tot vertrek gereed. De kantvisscherij wordt door slechts weinige schepen uitgeoefend, daar de vangsten steeds ontmoedigend zijn. De visscherij gaat van jaar tot jaar achteruit. In den bloeitijd een tiental jaren geleden werd hier voor duizenden visch aangevoerd; thans kan er van eene eigen visscherij nanwelijks sprake meer zijn. Men beweert, dat, de visch sedert en tengevolge van de ope ning der haven te IJmuiden, van de kust is. Ambachtsscholen. Nu de minister voor onderscheidene ambachts scholen toelagen van grooter bedrag dan tot nog toe op de begrootiug heeft gebracht, heeft ook de Leidsche ambachtsschooldie steeds in bloei toeneemt en tijdelijk wellicht goed, maar op den duur onvoldoende gehuisvest is eene subsidie van rijkswege in 't zicht van 6000 voor hoognoodige uitbreiding. Een vermogend ingezetene heeft, in verband met die aanvrage, een renteloos voorschot beschikbaar gesteld van 36000 af te betalen iu jaar- lijksche termijnen van 2000, voor den bouw eener school voor 160 leerlingen. De bestuurderen der inrichting vragen nu van de gemeente een ruimer terrein voor den bouw dier school met directeurswoning, en wel om dat terrein kosteloos af te staan. De school zou dan komen te staan aan den Haagweg, bij de grens der gemeenten Leiden-Soeterwoude aan de nieuwe vaartwaar nu de wachtkamer staat voor de IJselstoomtram. Met 12 man was men den 18 aan het werk om do kaasmarkt, met het oog op den volgenden marktdag, van de bij enorme hoeveelheid gevallen sneeuw te ontdoen. De afdeeling Schermeer van de Hollandsche Maat schappij van landbouw beslootde Paaschtentoon stelling op vrijdag 8 April hier te houdente steunen met eene geldelijke bijdrage van f 10. Do Alkmaarsche Zouaven Broederschap alhier heeft de goede gewoonte, jaarlijks eene uitdeeling ten behoeve van arme huisgezinnen te houden Ook dit jaar maakte zij weder op woensdag den 17 tal van blijde gezichten. Ongeveer 800 bons voor brood, spek en brandstoffen vonden grage handen. Den 13 zag men een paard met disselwagen, doch zonder voerman, langs den Dijk hollen, waarna het zijne vrijheid genietende dier spoedig tot staan werd gebracht, zonder ongelukken te veroorzaken. Met de berijders van de wagen was het intnsschen echter minder goed afgeko men zij K. O. en H. K., van Langedijk waren op den Frieschen weg er uit geworpen en bekwamen, de een meer, de andere minder belangrijke verwondingen, die het noodzakelijk maakten, dat hun in de nabijzijnde herberg van den heer R. H outer geneoskundige hulp moest worden verleend. Kon aan den kegelwedstrijd, op 1.1. zondag, te Haarlem, uitsluitend worden deelgenomen door korpsen, die nog geen prijs gewonnen hadden, voor die op zondagen, den 21 en den 28 mocht iedere club zich aangeven. Bij loting is nu beslist, dat o. a. van de deelnemende clnbs uit deze gemeente »B. A. L." en »Harmonie" zondag den 21 en »de Unie" en «Victoria" den 28 zullen moe ten werpen. Iedere club wordt vertegenwoordigd door 5 leden, die elk 10 worpen moeten doen. Wij zonden bijna aan de Hollandsrlie IJzeren Spoorweg-Haatsehappij in overweging willen geven zich, ten nutte harer passagiers, die door verschillende storingen in den loop harer treinen genoodzaakt zijn zich op reis korter ot langer oponthoud te laten welge vallen, eene hoeveelheid lectuur, speeltafeltjes met kaarten of dergelijke middelen tot ontspanning aan te schaffen. Den^ 17 althans leidde nadat tevoren aan den loco motief van een eersten trein van dien dag ook reeds een defect was ontstaan wederom, op de lgn Heider-Amsterdam, een ongeval tot belangrijk op onthoud voor de reizigersdie te half negen 's mor gens voornemens waren van hier op reis te gaan. De treindie hen moest vervoerenen van Uitgeest komt, kon vandaar niet vertrekken, omdat de locomotief uit de rails was geloopen. Er moest dus gewacht worden tot een andere, van elders ontboden, locomotief was aan gekomen en den trein naar Alkmaar had gebracht, zoo dat het inmiddels mim tien uren was geworden, alvo rens de reizigers konden vertrekken. De directie was, op aanvrage van den chef alhierwelwillend genoeg om te zorgen dat de reizigers voor Hoorn de aanslui- ting te Zaandam niet misten. ERG A DERI AG op Woensdag 1 7 Februari 1892, des avonds te half 8 uur. tegenwoordig alle leden. De nieuw gekozen voorzitter, de heer f. L. Koorn, opent de vergadering en zegt don leden dank voor het in hem gesteld vertrouwen, blijkende uit zijne herkiezing als voorzitter. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en ge- teekend. Ingekomen zijn 1. Bulletin international des douanes. 2 Aanvullingsblad van de 1 ijst der onderscheidings seinen der nederlandsche oorlogs- en koopvaardijschepen; ns. 1 en 2 toegezonden door het ministerie van w. h. en n. 3. Chamber of Commerce Journal, February, van de K. v. k. te Londen. 4. Circulaire der Maatsch. t. bevordering der bouw kunst. 5. Circulaire van de commissie der South-African and international exhibition, te houden in September van dit jaar te Kimberley. 6. Verzameling van de adviezen, door de Landbouw- commissie aan de regeering uitgebracht. i. Brief van den heer J. Pot alhier, waarbij aan de Kamer wordt toegezonden een afdruk van het request, op 15 dezer gezonden aan den gemeenteraad. Ns. 1 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Misbive van b. en w., naar aanleiding van het verzoek der Kamervolgens besluit der vorige verga dering, om in kennis te mogen worden gesteld met de adressen van de heeren H. J. Vonk, de Fouw, Swerver en Holtzapfelgericht tot de gemeente betreffende den aanleg van steigers aan de Kanaalkade. B. en w. deelen mede, dat de verschillende adressen omtrent het maken van steigers aan de Kanaalkade bij hen in overweging zjjn en dat het voornemen bestaat om, zoodra de plannen, bij b. en w. in bewerking, gereed zijn, die om bericht, consideratie en advies te zenden. 9. Biief van den heer J. Pot alhier, waarin deze verklaart te hebben gelezen de beraadslagingen in de vergadering van 20 Januari j.l., bekend te zijn met den inhoud en de strekking der aanvragen van de heeren Vonk c.8., ingelicht te zijn omtrent het contract tusschen gemeente en rijk ter zake van (de) overname der Kanaal kade met boord en watervak en op grond daarvan eenige opmerkingen ten beste geeft aan de Kamer. De heer Pot zegt, dat een plankier van p. m. 50 ellen lengte noch door adressanten is gevraagd, noch door dringende behoefte vereischt wordt. Het meeste gerief zou worden verkregen van een paar uitgebouwde steigers tegenover de Korte Nieuwesloot en nabij de Rijkstelegraafkokerpaal. Ook iu het belang van anderen dan adressanten zou een 4 el vooruitspringende, 3 a 5 el breede steiger tegenover de Doelenstraat veel gerief opleveren. Naar aanleiding van Ns. 8 en 9 besluit de Kamer het onderwerp betreffende de besteigering der Kanaalkade aan te houden totdat de plannen zullen zijn ontvangen, waarvan b. en w. toezegging hebben gedaan. Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij in antwoord op het schrijven der Kamer, waar in is verzocht dat de Maatschappij moge overgaan tot bestrating van den toegangsweg tot het goedorenbureau van den Staatsspoorweg alhier. De Maatschappij erkent, dat het veranderen van den grintweg naar de goederen loods iu een klinkerbestrating eene verbetering zoude zijn doch meent dat daartoe geene aanleiding bestaat zoolang de weg van de gemeente tot aan den toegangs weg ook niet is bestraat Mocht daartoe kunnen worden overgegaan, dan zal de Maatschappij gaarne die verbete ring van den toegangsweg in overweging nemen. Intus- schen zal zij trachten, de verharding in zoo goed moge lijken staat van onderhoud te brengen. Naar aanleiding van deze missive wordt besloten te onderzoeken op welke wijze bestrating is te verkrijgen van het door de H. S. M bedoeld gedeelte rijksweg, en zich, zoo noodig, deswege te wenden tot den minister van w., h. en n. 11. Aldruk van eene missive der Kamer te Rotter dam aan den minister van financiën, verzoekende vrijdom van accijns voor zout, gebruikt wordende voor marga- rineboter, met begeleidende missive, verzoekende den steun der Kamer. 12. Afdruk van eene missive der Kamer te Haarlem aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, aandringende op vervanging der particuliere exploitatie der telefonie door staatsexplotatiemet verzoek om steun der Kamer. 13. Afdruk van een request der Kamer te Amersfoort aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, aandringende op wijziging van het ontwerp van wet op het faillisse ment en de surseance van betaling, in den geest der nota van mr. I. A. Levie, met een begeleidend schrijven, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd, om „eene al gemeene beweging" aittelokken en waarbij de Kamer wordt verzocht het adres Ie steunen. 14. Missive der Kamer te Arnheni, waarbij hot ge voelen wordt gevraagd der Kamer omtrent de wensche lijkheid der afschaffing van de inhoudsmaten voor droge waren. Nrs. 11, 12, 13 en 15 aangehouden ter nadere behan deling. 15. Jaarverslag der Kamer over 1891. Met alge meene stemmen goedgekeurd. De vergadering wordt gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2