JU „KANT" No. 22*. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. V R IJ 1) A 0 19 FEBRUARI. TWEEDE BLAD. Officieel Gedeelte. Drankwet. Onbestelbare Brieven, B uit enla n d. Binnenland. FEUILLETON. Eest tot het drogen van tabak. Roman uit het Berlijnsche leven, MltSCIIIl Deze Courant vrordt Dinsdag., Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,HO; franco door het geheele rijk I,—. De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Ad vertendën 1 er regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat aan (ben vergunning is gevraagd door JOOST KAREL CRUM kruideniers^ bediende wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het per ceel aan de Oudegracht, hoek Hofstraat, wijk A,'no. 212, welke vergunning thans ten name staat van de weduwe C. VERHOEVE. Burgemeester en Wet houders'voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Februari 1892. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne heden gehouden vergadering ingewilligd hebben het verzoek van den Jieer W. H. J. HELLING sigarenfabrikant alhier, om™vergunning tot het maken van een eest, tot het drogen van tabak, in zijne sigarenfabriek aan de Spanjaardstraat No. 33. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLArNE PONT. 17 Februari 1892. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. verzonden in de 2e helft van Januari 1892: Mej. E. de Leeuw, J. J. Hoeing, R. Slender, J. van Kesteren, Hamer, J. Barzilay, allen Amsterdam; D.'Dek ker, Haarlem W. Steenbergen Hoorn. L i e n d e n Kruistman Leidon. Van de hulpkantoren Egmond a/d Hoof: D. Vos (2 stuks), Kralingen. Heerhugowaard: G. D. Siewers, Amsterdam. Oudkarspel: J. Beugeling, Amsterdam. Zuidscharwoude: J. Witsen 's Gravenhage. Briefkaart: Duin Amsterdam. Dl ITSUH LAAD. Vóór anderhalfjaar word eene ijzergieterij te Bochum, waarvan de heer Baare directeur is in een dagblad beschuldigd van knoeierijen bij de levering van spoorwegrails door vervalsching van de stempels, waarmede gekeurde rails gemerkt werden. Den 13 heeft de heer Bebel bij golegenheid van de behandeling der spoorwegbegrootiug in den Rijksdag die knoeierij als bewezen aangenomen, dat door de regeering ontkend werd. De directeur dier fabriek heeftjdaarin aanleiding gevonden zich tot den minister van justitie te wenden met het verzoek tegen hem eene vervolging te laten instellen opdat hij zich zou kunnen zuiveren van de verdachtmakingwaaraan hij nuf'reeds zoo lang bloot staat. Ilijksdag. Den 12 richtte baron Stumm bij de be handeling der spoorwegbegrooting een beftigen aanval tegen de sociaal-democratie, welker laanhangers'men niet alleen moest weren bij de Staatsspoorwegen maar ook bij allen anderen staatsarbeid. Deze partij" verstoort elke maatschappelijke orde, vergoelijkende diefstal en roof; haar doel is de omverwerping der monarchie. Toestanden als tijdens de Parijsche commune kunnen ook in Duitsch- land voorkomen. Van de linkerzijde riep men Dat is afgesproken werk Dat is de voorbereiding tot een nieuwe uitzonderingswet De heer Bebel zeide, dat de redevoering van den heer Stumni wellicht de voorbereiding was tot eene nieuwe socialistenwet want die spreker zou ook wel voeling hobben met de hoogere kringen De maatschappelijke klasse, waartoe baron Stumm behoort, bevorderde meer dan de sociaal-democraten nijd, haat en verstoring van het familieleven. De sociaal-democratie breidt zich uit; hara aanhangers zijn in alle standen vertegenwoordigd! ook bij het leger, en wanneer eenmaal Dnitschland ten oorlog trekt zullen de aanhangers der sociaal-derao- tratie in overweging moeten nemen, of de Staat nog de verdediging waard was. De heer Haussmann (democraat) achtte het hoogst onverstandig, het socialistische gevaar zóó te overdrijven, als door baron Stumm was gedaan. Men verried daar door vrees voor de socialisten, welke vrees helaas ook in do hoogere kringen scheen te heerschen. De uitsluiting der sociaal-democraten van allen staatsarbeid was even onverstandig als onrechtvaardig. De heer Möller, nationaal-liberaal. meende, datjmen de sociaal-democratische arbeiders wel, maar de raddraaiers niet kan gebruiken. De heer Scbrader (van de vrijzinnige partjj) achtte de vrees voor de socialisten overdreven, en ofschoon men in enkele gevallen de socialistische raddraaiers niet kan gebruiken, zou het onrechtvaardig zijn de sociaal-demo cratische werklieden gezamenlijk van den arbeid uit te sluiten. De gewelddadige staatkunde tegen de socialisten had ten eenenn.ale fiasco gemaakt De heer Helldorff verklaarde, dat de opheffing der socialistenwet slechts eene proefneming was; hij vreosde dat die proef als mislukt moest beschouwd wordon. Men zou naar andere middelen moeten omzien. Do heer Bebel kwam op tegen do beschuldiging dat de sociaal-democraten in geval van oorlog landverraad zouden plegen; zij zouden hun plicht doen. De heer Kardorff, vrij-conservatief, meende, dat men, zonder eene nieuwe socialistenwet te maken toch het recht van vergaderen en de vrijheid van drukpers voor de sociaal-democratie zoo moeten beperken. De heer Bart, vrijzinnig, merkte op, dat do plotselinge aanvallen van Stumm, Helldorff en Kardorff op de so ciaal-democratie blijkbaar plaats hadden met een bepaald doel en bekendheid verrieden met zekere plannen in de toongevende kringen. Ondanks de droevige ondervinding, met de socialistenwet opgedaan, schijnt het voornemen te bestaan de algemeene vrijheid weder in te krimpen op eene wijze, welke rechtstreeks tot den burgeroorlog zou moeten voeren. Deze woorden vonden instemming bij de linkerzijde, maar verwekten bij de rechterzijde groot rumoer. Uit de rede van baron Stumm bleek nog, dat werkelijk in de Rijkswerkplaatsen twee socialisten ontslagen waren wegens opruiende handelingen. Den 15 is de tweede lezing der legerbegrooting aan gevangen. Aangenomen werd eene motie waarbij aan gedrongen werd op beperking van het aantal schildwachten in de steden en verandering hunner voorschriften. I il Wkill.lK. Den 16 heeft het te Parijs zwaar gesneeuwd. Kamer. Den 16 des namiddags te twee uur is de zitting geopend. ITALIË. De groote kegel van den Vesuvius is in werking. Er vloeit lava. De Rijksmiddelen hebben in Januari 6 748 673 895 opgebracht tegen 6.886.229.205 in Januari 1891 Het Vis der raming was j 9.649.120.76. Het Zuider Zendingsfeest wordt dit jaar den 20 Juli gehouden te Bergen op Zoom in de dennenbosschen van het landgoed Goeroe. De Nederl. koopvaardijvloot bestond op 31 Dec. 1891 uit 621 schepen, metende 827.211.10 M3. of 290.076.62Vj ton, tegen 618 schepen, metende 723.660 97 M of 253.336.55 ton, op 31 Doe 1890. De verdeeling der 621 schepen is als volgt: fregatten 10, barken 100, brikken 21, schoonerbrikkon 34, schoenors 58, galjooten 11, koffen 14, tjalken 202, alle andere soorten van zeil schepen 28, stoomschepen 143. Voor de eerste maal werden in 1891 nederl. zeebrieven uitgereikt aan 63 schepen, metende 156.558.77 M3. of ?,5,'45?'241/2 ton te8eu 61 schepen, metende 92.540.43 M of 32.563.84 ton in 1890. In 1891 zijn gesloopt, verongelukt, buitenslands ver kocht, of op eenige andere wijze uit de vaart geraakt 3 fregatten, 11 barken, 2 schoenerbrikken, 8 schoeners, 3 galjooten, 2 kofleu, 25 tjalken, 2 zeilschepen van an dere soort, 4 stoomschepen, totaal 60, metende 54 364.37 M' of 19.191.54 ton, tegen 53 schepen, metende 68 312 20 M3. of 24.114.42 ton, in 1891. Te Bergum is in den ouderdom van 72 jaren ovei leden de heer mr. J. J. Bolman, oud-inspecteur van het lager onderwjjs in Drente. 29) DOOR PAUL LI AD AU. Toen hij de plaats van het misdrijf in oogcnschonw genomen haden wist wat hij weten wildewendde hij zich tot de gravin Mevrouw Indien wij nog iets willen uitwerken, mogen wjj geen oogenblik verloren laten gaan. Elke minuut is kostbaar, elke minuut kan de ontdekking moeiehjker maken. Ik moet u dus vriendelijk verzoekenons te helpen zooveel gij kunt. Ik zie hoe de heele zaak u heeft aangegrependoch hoezeer het mij ook spijt er helpt niets aan! Morgen is misschien alles te laat. Ik smeek u dringend en bescheiden in uw eigen belang ons alles te zeggen, wat op de zaak betrekking heeft.'' »Ik was van hot bal naar hnis gekomen had mij door mjjne kamenier laten outkleeden »Hoe heet die kamenier?" Bertha Schmider en, zooals gewoonlijk de af- getornde kant en de paarlen in de brandkast geborgen." »Dat was om Zoowat kwart vóór eeuen. Ik zond het meisje heen. Ik had hoofdpijn en bleef nog even op. Toen ik naar bed wilde gaan, bracht ik den hond, die zeer waakzaam, en bijzonder sterk en trouw is, zooals gewoonlijk in zijne mand. Ik bleef nog eenigen tijd open toen hoorde ik hoe de hond luid begon te blaffen." «Wanneer was dat »Dat kan ik niet precies zeggen. Even over ééuen misschien kwart. Ik dacht dat de hond, die veel van' mjj houdt, bij mij wilde komen, en riep hem toe, dat hij zich koest moest houden. De hond gehoorzaamt mij gewoonlijk blindelings en dadelijk. Doch nu bromde hij, blafte nog een paar malen en wilde volstrekt niet stil blijven. Even daarna hoorde ik een zonderling geluid een kloppen of drukken op metaal, en toen eenen slag Ik begreep terstond wat er aan de hand was en, daar ik alleen was, begon ik erg bang te worden. Ik wist, dat da hond mij zou beschermen, daarom verzamelde ik al mijnen moed deed do deur open en riep den hond die dadelijk naar mij toe sprong. Vervolgens deed ik alle deuren op slot en schelde de bedienden 1" «Hoe lang zijn naar uwe schatting de dieven aan het werk geweest Ik bedoelhoeveel tjjd is er wel ver- loopen tusschen de eerste maal dat de hond blafte, en het oogenblik dat het weer volkomen rustig werd in'het zijvertrek «Misschien twintig minuten, zon ik denken." «Twintig minuten Gij vergist n dus nietzij zijn daar niet uren lang aan het werk geweest?" «O, volstrekt niet! Ik ben nog even te voren twee malen met Nero in de kamer geweest. Indien zich daar iemand verborgen had gehouden zon Nero hem dood gebeten hebben. En als ik den hond niet met alle ge weld tot stilte had aangemaand, zou de dief daar als een lijk gevonden zijn." «Welnu, mevrouw, tot zulk eene operatie, die vol gens alle regelen van het vak is geschiedzijn uren noodig geweest. Derhalve was alles voorbereid voor de daad van heden. De duder of medeplichtige is zonder eenigen twijfel hier in huis. Heb ge ook bij den een of ander uwer bedienden iets bijzonders bespeurd, on gedurigheid of iets dergelijks? Heeft er iemand in den laatsten tijd uwen dienst verlaten, of hebt gij iemand den dienst opgezegd «Mijue kamenier heeft mij tegen Paschen den dienst opgezegd Bertha «Ah zoo zeide de commissaris, terwijl hij knikte. «Zij wil gaan trouwen met den kamerdienaar van mijnen man." «Zoo Dan denk ik, dat wij niet lang meer behoeven te zoeken Ik zou graag al de bedienden laten binnen komen. Ge staat het zeker toe «Zeer zeker 1" Het gansche personeel trad binnen. De wachtmeester meldde dat men in do woon- en slaapkamer van het sousterrain niets verdachts had gevonden. «Ontbreekt er niemand? Portier, overtuig je eens of ze er allen zijn." «Ze zijn er allen, betuigde Peterberg na eene korte pooze. «Nu dan!" bogon de commissaris. «Jullie weet, dat hier een uur geloden is ingebroken. Eén van jullie is ilo spitsboef! Stilte! riep hij met donderende stem, toen hij een gemompel van verontwaardiging hoorde «Eén van jullie is de spitsboef! Wij hebben de bewijzen al. Ik zal jullie nu den een na den ander in het ver hoor nemen. Als er een van de eerlijke lui wat te zeg gen hoeftdan zegt hij het maar ronduit. En nu begin ik met den kamerdienaar." Johann trad een paar passen vooruit. «Hoe heet je?" «Johann Hotte." Boe lang in dienst bij den graaf?" Drie jaren." «Wat ben je vroeger geweest?" «Soldaat «Ik zie dat je het ijzeren kruis hebt." «Om u te dienen." «Wat was je, oer je soldaat werdt?" Hotte wist zichzelven bewonderenswaardig te beheer- schen, hij begreep dat het antwoord van veel beteeke- nis was. «Werktuigkundige!" zei hij. «Zoo, zoo! Laten wij zeggen: slotenmaker. Ben je in den laatsten tijd alleen, of ten naastenbij alleen in het ""'sis geweest?" Neen »'t Is wèl waar 1" viel de portiersvrouw hem in de reden. »\an den zomer, toen de graaf en de gravin uit waren, heb je toch op het huis gopast I" «Kijk eens aan, Hotte, hoe mooi dat uitkomt 1"

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5