De znlvelscliool te Oudshoorn. Omtrent de opheffing dezer school wordt aan de Haarl. Ct. nader geschreven In uwe courant las ik het eerst een verslag van de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Veree- niging »De Znidhollandsche Leerhoeve voor Zuivelberei ding.". Het daarin medegedeelde is in hoofdzaak niet met de waarheid in strijd, maar is toch niet de zuivere waarheid. Veler aandacht werd getroffen door de ver melding dat »alleon aan den lieer van Merlen te wijten wasdat aan de schoone stichting van wijlen den heer Visser van Hazerswonde de nekslag werd toe gebracht en daardoor de landbouw een gevoelig verlies leed hetgeen te meer verwondering moest wekken omdat genoemde heer zich nog niet lang geleden eene benoeming tot lid van het hoofdbestuur der Hollandsche maatschappij van landbouw had laten welgevallen." Dit laatste nu is het leelijke gedeelte van het verslag de meerdere of mindere belangstelling van den heer van Merlen in alles wat landbouw betreft deed hier niets ter zake, want hij sprak en handelde uitsluitend ter behartiging der belangen van de erfgenamen van wijlen den heer Visser van Hazerswonde, als aangesteld bewind voerder over de nalatenschap. De stichting van de Leerhoeve was werkelijk een lie velingsdenkbeeld van den heer Visser van H.; minder algemeen is misschien bekend, dat hij daarvoor voort durend groote sommen beschikbaar stelde. En als men nu op de algemeene vergadering door genoemden bewind voerder hoort mededeelen, dat sedert het overlijden van den stichter, dus binnen de vijftien maanden, door hem meer dan vijf en twintig duizend gulden ten behoeve van die inrichting waren uitbetaald is het dan te verwonderen dat de erfgenamen huiverig wa ren dien kostbaren weg te b 1 ij v e n bewandelen en dat de heer van Merlen als beheerder der nalatenschap dit gevoelen volkomen deelde Zelfs voor een aanzienlijk fortuin worden zulke cijfers belangrijk. Het bostuur der Vereeniging vermeende dat ingrijpende hervormingen en vereenvoudiging bij de leerhoeve nood zakelijk waren maar toen bij de discussie bleek, dat na die bezuinigingen behalve het subsidie van Rijk en provincie, nog van de erfgenamen van den heer Visser v. H. gedurende twintig jaren eene aanzienlijke borgstelling werd gevraagd was het toen te verwon deren, dat de heer Van Merlen, namens de erfgenamen, deze verplichting niet wilde op zich nemen te meer omdat het bestuur zelfs, al werd die borgstelling verleend nog niet volmondig kon verklaren dat alsdan de levensvatbaarheid der Vereeniging verzekerd was. En toen geen ander aandeelhouder of lid van het be stuur de gevraagde toezegging deed schoot er niets anders ever dan tot ontbinding der Vereoniging het voorstel te doen zooals op de agenda stond vermeld. De vermelding dat de heer van Merlen met zijn zoon en schoonzoon met de liquidatie werden belast klinkt voor oningewijdeu wellicht vreemd. Misschien wordt dit eenigszins opgehelderd door de mededeeling dat twee derden der aandeelen zich in handen der familie bevin den, maar alle denkbare schaduw moet verdwijnen, als er in het verslag op gewezen was dat »daar bij die liqui datie het bedrag der hypothecaire schuld van pl m. f 120.000 zeker in de verte niet zal worden gerealiseerd de familie heeft aangeboden aan de aandeelhouders het volle bedrag hunner aandeelen uit te betalen. Zonder te veel in bijzonderheden te zijn getredeu vermeen ik toch een helderder licht over de zaak te hebben laten schijnen. Toen ik in de algemeene vergadering verschillende redeneeringen moest aanhooren, waarvan piëteit voorde nagedachtenis" en «nakoming van zedelijke verplich- «Toen was ik toch niet alleen!" «Neen, dat begrijp ik bestl Nu geene leuterpraatjes, versta jeHoud ons hier niet op 1" riep de commissaris toornig. «Ben je van avond uitgegaan?" vroeg hij verder. «Neenl" De portier, de koetsier en Bob maakten eene beweging. Hotte verbeterde: «Of ja, toch! Ik ben naar de Kerstmarkt geweest." Hoe laat «Van tien tot elf ongeveer." «Wat heb je daar uitgevoerd?" «Allerlei dingen gekocht: voor mijn meisje, voor den koetsier, en voor de kinderen van den portier." «Waar zijn die dingen «Ik heb ze al aan Drenkmann en Peterberg gegeven." «En de preseuten voor je meisje «Die zullen ze morgen sturen." «Nu we zullen zien! En nu zal ik je eens wat ver tellen kereltje! Weet je, wat ik denk? Jij bent de dief, of in elk geval de medeplichtige «Maar mijnheer de commissaris, hoe durft u het wagen, eenen ridder van het ijzeren «Ja, het maakt de zaak nog erger, dat gij hol eere- teeken schande aandoet. En houd nu je mond en wacht tot je iets gevraagd wordt. Ik zeg het je vlak in je ge zichtJij bent do dief, of hebt ten minste een handje geholpen Je bent slotenmaker, van den zomer heb je alles in orde gebracht wat al te mooi, en dat is juist dom van je geweest en van avond ben je uitgegaan om dien schavuit van eenen vriend dien we ook wel te pakken zullen krijgente waarschuwon. De hond kent jou in huis het best. Dus jij hebt het zaakje bedisseld Wachtmeester, laat de kamer van dien vriend nog oens duchtig nazien. Deuren en vensters niet te vergeten!" «Tot uwe orders, mijnheer de commissaris!" «En dus die gaat voorloopig meeBertha Schmidor Komt eens hier Bertha volgde mot knikkende knieëu hot bevel op. «Jij bent het meisje van Hotte?" «Ja, mijnheer de commissaris, maar ik zweer u «Hond je mond maar! Het helpt toch niets. Je moet ook mee 1" Bertha slaakte eenen gil. «Stil, zeg ik je! Ik beschuldig je volstrekt, niet. Als je niets met de zaak uitstaande hebt, ben je morgon weer op vrije voeten. Maar vandaag moet je mee Daar helpt geen lievemoederen aan. Wees un verstandig, want anders laat ik je dadelijk wegbrengen Snikkend liet Bertha zich op eenen stoel vallen on bleef bestendig voortschreien. Wordt vervolgd. tingen" de grondtoon waren, kwam mij onwillekeurig telkens in de gedachte: «wat is het toch gemakkelijk riemen te snijdon van een andermans leder." De Vereeniging van grondbezitters in de gemeente Het Bildt heeft besloten over 1892 aan alle landbouwers in die gemeente eene subsidie te verleenen van 60 voor elke bunder gronde, die boven het tiende gedeelte hunner bouwlanden voor de vlascultnnr bestemd wordt; het vlas moot evenwel in de gemeente verwerkt worden. Op die wijze hoopt men zonder werkverschaffing den volgenden winter in de behoeften der veldarbeiders te kunnen voorzien. Te Putbroek (Limburg) is eene boerderij afgebrand, waarbij acht stuks vee in de vlammen omkwamen. Aan den oud-minister van marine.den gepens. schout bij nacht Dyseriuck, is toegestaan dagelijks aan het departe ment aanwezig te zijn tot het verzamelen van bouwstoffen en gegevens voor een door hem saam t,e stellen geslachtslijst, van de officieren dor marine. Aan het overzicht van den oogst in de proviucie Ai oord hol land over 1891 worden de volgende bijzon derheden ontleend. Wintergranen gingen door den win- tor grootendeels verloren en werden vervangen door zomergranen of andere gewassen. Voor wintergerst bijna geheel te niet gegaan kwam nagenoeg overal zo- mergerstvoor wintertarwe gedeeltelijk zomertarwe in de plaats. Haver is meer dan gewoonlijk verbouwd. De opbrengst aan tarwe bleef beneden het middelmatige daar het zomergewas vrij algemeen goed opbracht, had van eerstgenoemd gewas meer omgeploegd moeten wor den. Rogge, zeer weinig verbouwd, gaf ruim middelma tige uitkomsten. Dat de opbrengst aan stroo van alle granen zooveel beter was dan aan koren, moet verklaard worden, doordat het natte zomerweder wel den groei van den halm bevorderde, maar nadeelig was voor de ontwikkeling van den korrel, terwijl van rogge en tarwe even vóór en tijdens het oogsten veel graan verloren ging. Boekweit, zeer weinig verbouwd, gaf slechte uit komsten. Paardenboonen gaven goede stamboonen vrij algemeen slechte uitkomston. Erwten bleveu beneden het middel matige, ook wat de hoedanigheid betreft. Aardappelen slecht, de hoedanigheid van het late produkt was beter dan de opbrengst. Suikerbieten, nagenoeg niet geteeld, waren ongunstig. Het koolzaad misluktehet kar wij- en mosterdzaad was algemeen slecht alleen hot blauwmaan- en kana riezaad waren, vrijwel middelmatig zij werden echtor weinig verbouwd. De knol- eti wortelvoedergewassen gaven ruim middelmatige opbrengsten: ook over de hoe veelheid was men vrijwel tevreden. De koolrapen geluk ten het best. Over de hoedanigheid der klaver, die nauwelijks 1300 bunders in beslag neemtwerd weinig geklaagd. Het hooi in het bijzonder de eerste snede liet in hoedanigheid veel te wenschen over, waarvan de oor zaak grootendeels een gevolg was van het weder door den strengen winter het koude voorjaarden kouden voorzomer en de groote hoeveelheid regen. Van de tweede snede werd eene goede uitkomst verkregen van de hooger gelegen gronden werd eene grooter hoeveelheid verkre gen dan in gewone en drogere voorzomers. De uitkomslen der warmoezerijen waren, wat de gewone moes- en keukengroenteu betreft, goed vooral de koot- soorten, spinazie, andijvie en saladeuien waren mid delmatig en roode biet slecht; de fijne gewassen en groenten kwamen te laat, dat schadelijken invloed uit oefende op den prijs, of mislukten geheel, zooals augnrken en komkommers. Ooft en fruit waren middelmatigal leen van aardbeziën en aalbesseu werd eene voldoende hoeveelheid verkregen Do hoedanigheid liet van alle te wenschen over; alleen de kasdruiven waren sappig en zoet. Over de uitkomsten van de bloembollen was men in de meeste gemeenten (13) goed tevreden in 10 werden de uitkomsten middelmatig, in 2 slecht geacht. Uit Aker sloot bericht men, dat er vele bollen door de vorst ver loren gingente Bergen werden op de zoogenaamde groene veilingen hooge prijzen bedongenlater bij het rooien bleek echter ook hier, dat de winter veel nadeel had gedaan en lieten hoeveelheid en hoedanigheid te wenschen over. De boomkweekers hebben door den strengen winter nogal verliezen geleden ook gingen bij hen vele planten verloren. Jonge enten van vruchtboomen oculatiën en stamrozen zijn in menigte teloor gegaan. De groei van jong boschplantsoen was zeer goed, inzonderheid van de iepjonge vruchtboomen en ander fijn houtgewas maakten nagenoeg geene vorderingen Mej. C. A. van Wickevoort Crommeliu te Haar lem hoett aan het Museum van natuurlijke historie bij de Rijks Universiteit to Leiden ten goschenke aangeboden eene door wijlen haren vader mr. J. P. van Wickevoort Crommelin met zorg bijeengebrachte verzameling inland- sche vogels bestaande uit ruim 2000 stuks geborgen in 12 kasten en alle in catalogus gebracht. Mej. C. M. E. Klontrup, dezer dagen te Haarlem overleden, heeft nog vermaakt 5000 aan het ev. luth. wees- en armenhuis aldaar, 5200 aan de kerkekas dor luthersche gemeente aldaar, f 500 aan de Burger-zieken- verplegiug aldaar en 500 aan de Maatschappij van Weldadigheid. Een onbekende heeft voor een hoofdaltaar in de nieuwe r. k. kerk te Hilversum eene som van 12000 geschonken. De apotheker van Sequah6. P. Stutterheim is te Dordrecht overledentengevolge waarvan hij zijne zittingon staken en mot den verkoop zijner genees middelen ophouden moest. Den 18 treedt hij te 's-Gra- venhage voor het eerst op. De afdeeliug Nieuwer-Amstel van de Holl Maat schappij van landbouw heeft besloten, dat de veehouders voortaan de melk, zooals gewoonte was, niet meer voor een geheel, maar voor een half jaar zullen v>'rkoopen en aan de zusteratdeelingen in de omstreken van Amster dam van dat besluit keuuis te geven, om door samen werking op die wijze te trachten eene goede oplossing te krijgen van de telken jare wederkeerende kwestie, om hoogere prijzen van de wedorverkoopers te bedingen. Op de aanbevelingslijst voor raadsheer in het ge rechtshof te Amsterdam komen voor de heeren mr.W. A. L. Domis, vice-president der arr. rechtbank aldaar (vroeger rechter te Alkmaar geweest), mr. J. H. van Goor en mr. J. Roijaards, rechters in die rechtbank. Te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer G. H. van der Wilk, doctor, van Haarlem. Zoowel in de Krimpener- als in de Alblasserwaard worden verzoekschriften aan den minister van marine geteekend. om bij aanbestedingen voor het Rijk den in- landschen hennep, in plaats van den buitenlandschen, te doen gebruiken Te Duurzo (Drente) is de schaapherder J. Veldman overleden, die voor ongeveer 20 jaren 3 drentsche scha pen bezat, doch door vlijt en zuinigheid het zoover ge bracht heeft, dat hij thans 90 schapen en ongeveer f 3000 heeft nagelaten. Hij heeft aan de diakonie der herv. ge meente te Rolde f 1000 vermaakt. In oen schrijven aan de Dordr. Courant deelt de heer J. Bossers, geneesheer te 's-Gravendeel, mede, dat zijn zoon, de heer A. J. Bossers, candidaat-arts te Leiden, bij eene aan rheumatiek leidende vrouw te 's-Gravendeel dezelfde gunstige uitkomst behaald had met sla-olie en ter pentijn, als Sequah teweeg bracht door middel van olie. Deze vrouw had zich, voorzien van een bewijs van on vermogen, bij Sequah vervoegd, met verzoek haar koste loos te behandelen. Dit werd haar geweigerd, waarna de heer Bossers Jr. haar in hare woning opzocht en vroeg, of hij haar mocht wrijven met sla-olie en ter pentijn. Dit geschiedde. De vrouw kon vóór het wrijven slechts mot groote moeite langs en met behulp van stoe len en tafels loopen de boenen op oen stoel leggen kon zij onmogelijk. Ook had zij haar handen slechts zeer ge brekkig tot haar dienst. Na oen half uur wrijven zeide de vrouw: «Ik zou haast te hard loopen." De heer Bossers Sr. bezocht haar den volgenden dag en zegt hij «zij kon even snel de beenen op een stoel leggen als ik, en liep «als een kip", geheel vrij in de kamer, terwijl zij de handen volkomen goed kon bewegen en deze even snel kon toeknijpen en openen als ik." Sequah heeft thans te Dordrecht een man ten tooneele gebracht, die eveneens door een ander met sla-olie en terpentijn zou zijn behandeld, doch zonder baat, en die, na met Sequah-olie te zijn gewreven, «genezen" werd. De directie van de gasfabriek te Haarlem heeft zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek de consessie voor 15 of 20 jaren te verlengen. In dat geval biedt zij de volgende voordeelen aanhet leveren van gas aan de gemeente tegen f 0,035 per kub. el; het plaat- seD, onderhouden, opsteken en blusschen der lantaarns voor rekening der maatschappijbepaling van den gas- prijs voor particulieren op f 0,07 of f 0,06 per kub. el, al naar mate de concessie verlengd wordt met 15 of 20 jaren in beide gevallen zal aan de gemeente een halve cent per kub. el van het door particulieren gebruikte gas uitgekeerd worden. De oude gasfabriek zal ontruimd en eene nieuwe aan de Schoutjeslaan gebouwd worden. De gemeenteraad hoeft dit aanbod den 10 in handen van den burgemeester, de wethouders en nog drie raadsleden gesteld, om hem te dienen van bericht en raad. Gedurende Januari zijn bij het koloniaal werfdepót aangeromen 161 personen waarvan 103 nederlanders, en van de verschillende korpsen van het leger hier te lande overgenomen 38 militairen, zoodat het totaal der werving 199 man bedraagt, aan wie aan handgelden f 50555 werd uitbetaald. De Enschedesche telephoon-maatschappij te Enschedé keert over 1891 5'/2 pet dividend uit: het aantal abon- nés bedroeg op 31 December 1891 149, waarvan f 4145 aan contributiën werd ontvangen, terwijl er op het cen- traalbureau 84371 onderlinge verbindingen werden ge geven. De minister van financiën heeft bij besluit van den 6 beslist, dat zwartsel, in elke verpakking, vrij van in voerrecht is. De commissarissen van den K. N. Lokaal Spoor weg Willem III hebben zich, behoudens nadere goed keuring der aandeelhouders, bereid verklaardde lijnen aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te ver- koopen. In de laatste algemeene vergadering der «Maat schappij tot Nut vau't Algemeen" is ƒ1000 beschikbaar gesteld om daaruit de middelen te vinden voor de be vordering van plaatselijke volks-kredletbanken bij voorkeur op coöperatieven grondslag. Aan die opdracht is thans gevolg gegeven. Eene commissie uit het hoofdbestuurbestaande uit de heeren A. C. Wertheim mr. H. Goeman Borgesius en C. J. M. Dijkmans, heeft een leiddraad opgesteld voor de inrichting van volksbanken ten behoeve van kleine industrieelen en neringdoenden, wien het vaak zoo moeielijk is krediet te verkrijgen en dan nog slechts zeer duur krediet. Deze leiddraad bevat, behalve het betoog, hoe, hetzij in den vorm eener coöperatieve vereeniging hetzij in den vorm eener volksbank, die voorschotten verstrekt, aan het doel kan worden beantwoord maar tevens een volledig stel van formulieren en stukkeu zoodat overal waar men de handen uit de mouwen wil steken met den nuttigen arbeid terstond kan worden aangevangen. Om dien arbeid te steunen heeft het hoofdbestuur besloten de noodige registers en formulieren kosteloos te verstrekken in zoodanig getal als uoodig is om het beheer in den eersten tijd te voeren benevenszoo mogelijk, eene bijdrage in de kosten van oprichting. Exemplaren van dezen leiddraad zijn gezonden aan alle departementenaan de verspreide leden en aan eeuige instellingen en belanghebbende personen. Van de nog overige exemplaren kan men bij franco aanvrage en voorafgaande toezending van 1, er een ontvangen van de heeren Roeloffzen en Hubner te Amsterdam. De departementsbesturen zijn uitgenoodigd deze zaak krachtig te bevorderen en aldus over het land door do stichting van zulke volksbanken niet minder zegen te verspreiden dan door de Nntsspaarbankeu is gebracht. Aan den op den 16 gehouden damwedstrijd in*het lokaal van den heer O. Zijdewind te Schagen werd deelgenomen door 9 personen. Do prijs word gewonnen door den heer II. Jimmink, van Zjjpede le premie door den heer C. Peetoomvan Sint Maarten en de 2e premie door den heer J. Peetoom van Schagerbrng. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6