No. 23. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. ZONDAG 21 FEBRUARI. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gemeenteraad. Buitenland. Binnenland. Vergadering op Woensdag 24 Februari 1892, ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f ©,Ott. Prijs der gewone Advertentlfn: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Plaatsgebrek noodzaakt ons het Feuilleton achterwege te laten. des namiddags 12, uur. Punten van behandeling Verzoek van mej. S. R. tor Haarom eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare burgerschool. Van burg. en weth. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit tot onbe woonbaarverklaring van het perceel aan de Zoutsteeg No. 7, behoorende aan C. Tonnemau. Voorstel betrekkelijk de stads-vroedvrouw in de wijken C, D en F, mej. C. C. Besijn. Verzoek te beslissen, of de door het overlijden van H. Bnrkunk opengevallen betrekking van marktmeester der kaasmarkt weder vervuld zal worden. Van de vorige vergadering. Voorstel van den heer mr. H. Boelmans ter Spill, om de boomen langs Scharloo wog te nemen. Herstemming over het voorstel van den heer mr J P. Kraakman om do jaarwedde van den onderwijzer in de zesde klasse aan de openbare burgerschool op f 900 te bepalen. Rapport der speciale commissie omtrent de wijze waarop uitvoering zal worden gegeven aan het in do raadszitting van 18 Maart 1891 aangenomen beginsel om werklieden bij gevaar opleverende gemeente-werken te verzekeren tegen invaliditeit en ongelukken Benoeming van twee onderwijzers aan de opeubare school voor on vermogenden. Benoeming van een stembureau bij gelegenheid van de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op 1 Maart a. s. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. EA*«ELASfD. Op een landgoed in Sussex zijn 51 koeien en 42 schapen door mond- en klauwzeer aangetast' Den 17 en 18 heeft een sneeuwstorm in Schotland, Wales en een groot deel van Engeland gewoed. In Schotland lag de sneeuw zes duim hoog en was het zeer koud. Tusschen de sneeuwbuien scheen de zon drie uren lang. Een in het Brumleytnooredok te Liverpool ontstane brand in eenige met katoen gevulde pakhuizen heeft eene schade van meer dan f 1,000,001» veroorzaakt. Eene met 7688 balen katoen beladen spaansche stoomboot geraakte mede in brand. De onlangs gestorven leider der regeeringspartij iu het Lagerhuis de heer W. H. Smith, heeft blijkens zijn testament ruim j 21,000,000 nagelaten. Lagerhuis. Minister Balfour diende den 18 een wetsontwerp in betreffende het plaatselijk bestunr in Ierland. Hij stelde voor de vorming van graafschaps- en districtsraden gekozen door het volkbehalve zeker aantal leden, door de overheden te benoemen. De leden dier raden zouden zoo zij zich aan omkooping of ver drukking schuldig maakten, door de rechtbanken en den Onder-Koning afgezet kunnen worden. De iersche oppo sitie en de iersche nationalisten verzetten zich tegen het ontwerp, dat in eerste lezing aangenomen werd. 1'ORTUCIAL. De Kamer heeft de aanhangige voor stellen ter verhooging van do opbrengst der belastingen aangenomen, alsmede die om tot eene overeenstemming te geraken met de buitenlandsche schuldeischers. FRAA'KRI JU. Vijf personentreinen zijn deze week bij Saint-Luperce blijven stoken in de sneeuw. De trein uit Parijs naar Brussel kwam aldaar 3 uren te laat aan door de vele sneeuwdie in den omtrek van Parijs gevallen was. ITALIË. De heer Imbriani heeft eene interpellatie aan den minister-president aangekondigd over do klaar blijkelijke verkrachting van het verdrag van Berlijn door eene der mogendheden die het onderteekenden. Hl iaENIE. De conservatieven, de regeeringspartij, hebben bij de verkiezingen voorden Senaat in 6» distric ten 42 zetels gewonnen en de oppositie slechts 9. V EKEEMWDK STATEST. In den nacht van den 18 is te Nieuw-Orleans een blok van zeven huizen, waaronder een zeer groot manufacturen magazijn, gelegen aan twee van de levendigste straten der stad, afgebrand. De schade wordt op meer dan f 5.000.000 geraamd. Bij kon. besluit van den 11 (Staatsblad No. 47) is bepaald dat in het krankzinnigengesticht te Franeker niet meer dan 130 mannen en 120 vrouwen verpleegd mogen worden. Den 16 trad in de vijfde vergadering van »Nut en Genoegen" te Uitgeest als spreker op de neer rdam die door verschilleude voordrachten in proza en poëzie toonde een spreker te zijn van meer dan gewone talenten. Vooral de voor drachten van een fragment uit .Vorstenschool' van Vlultatulivan de »Studententoast'' en de eerste tien regels uit Tollens' »Ovorwintering op Nova Zombla", voorgedragen op zes verschillende v. ijzou, vielen bijzonder in den smaak. De heer Garveliuk was dan ook do tolk der vergadering, toen hij den spreker dauk betuigde voor het vele en schoone, door dozen ten gohooro gebracht Den 16 heeft de gemeenteraad van Anna Pau lowna het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1892 vastgesteld op f 7283,75 en dat der hondenbelasting op f 187. Vervolgens is met 5 tegen 2 stemmen ver worpen het verzoek van het Nutsdepartement, om in hot belang der gemeente den heer Overduin arts te Wie- ringerwaard, uit te noodigen zich in de gemeente te vestigen en bij weigering een eigen geneesheer te be noemen. De heer van der Meulen, pred. te Haastrecht, hield den 17 te Uitgeestnamens het hootdbestuur van Volksonderwijs', eene boeiende rede, waarin bjj hulde bracht aan de openbare school en het schoolverzuim de kanker van het onderwijs noemde. Deze rede word door een 40tal belangstellenden, waaronder 5 dames, aange hoord, terwijl 8 personen zich als leden van •Volkson derwijs" lieten inschrijven. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 17 aangenomen het voorstel van bnrg. en weth., om het aantal adj a net-inspecteurs van politie te brengen van 4 op 5 en het aantal agenten van politie 3e klasse van 30 op 36, waardoor hot mogelijk zal zijn, aan het per soneel der gomeente-politie beurtelings een vrijen dag te geven, eenmaal in de 14 dagen. Den 17 is te 's-Gravenhage voor fraaie handwer ken geslaagd mej. F. J. Boon te Haarlem. -— Het stoomschip »Iris", dat bij Camperduin op strand heeft gezeten en tusschen de pieren te IJmuiden aan den grond was gezet om zinken te voorkomen werd den 18 afgesleept en geschnt en den 19 naar Amsterdam gebracht. De kiesvereeniging «Burgerplicht" te Heerhugo- waard hoeft den heer Mr. H. van der Hnay tot candidaat gesteld. Den 11 en den 16 heeft te Egmondhinnen plaats gehad het weldadigheids-concert, door de aldeeling St. Cecilia" ten behoeve der algomeene armen gegeven. Beide avonden was de zaal stampvol, waarmede men dus wel het bewijs heeft gegeven, dat de pogingen dezer ver- eeniging op prijs worden gesteld. Een woord waardeering komt zeker den directeur R. J. ;Zoon en diens zaugkoor ten volle toe. Den 18 's avonds, ontstond, naar men zegt door het omvallen van een petroleumlampje, een binnenbrand bij don winkelier K. V. te Rustenburg, welke echter door de buren gebiuscht werd. Alles was tegen brand schade verzekerd. Bij de den 15 aan de Gouwe, gemeento Hoogwoud, gehouden damwedstrijd word de eerste prijs behaald door den heer W. Vijn en de tweede door den heer J. Lau- gedijk, beiden aan de Gouwe. Deu 18 geraakte aan den Boekeiweg tnsschen Hoogwoud en de «ouwe het rijtuig met O. S en T. W. in het water. Met veel moeite wist men het paard op het droge te brengen. De beide reizigere hebben weinig letsel bekomen. Deu 19 heeft de liberale kiesvereeniging te Schagen den heer Mr. W. van der H.aay met algemeene stemmen weder candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Den 19 werd den gepensioneerden luitenant-gene raal, den heer jhr. G. M. Verspijck, bij gelegenheid van zijn 70 verjaardag, uit naam van een groot aantal gepensio neerde en actieve officieren vaD het o.i. leger een huldeblijk aangeboden bestaande uit een bronzen beeld van Bar- bedienne, ter hoogte van 1,05 el, voorstellende le courage militaire, van den beeldhouwer P. Dubois, vergezeld van een album, bevattende de namen der schenkers. De leden der Vereeniging »Moed, Beleid en Trouw," waarvan de heer Verspijck voorzitter isschonken hem een beeld in brons, voorstellende een indischen slangenbezweerder. Ver der werden hem tal van prachtige bloemen ten geschenke aangeboden. De kapitein jhr. 8 M. S. de Rauitz wenschte hem namens de beide Koninginnen geluk met dezen dag In plaats van den onlangs overleden heer T. Wor tel is tot onder-voorzitter der afdeeling Ursem en omstreken van de Hollandsche maatschappij van land bouw gekozen de heer E J. J. Homan, bestuurslid in plaats van dezen laatste, de heer P. de Boertot afge vaardigde naar de vergadering van Hollands Noorder kwartier, de heer Jb. Vet en tot zijn plaatsvervanger de heer K. Waal. Men schrijft ons Daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Vereeniging Nut en Genoegen", te Warmenhulzen trad den 16 in do kolfbaan van deu hoer C. do Geus voor de leden met hunne dames en een lOOtal genoodigden de heer H. J. ter Hall van Anna Paulowna op. Scheen vroe ger allo geest en opgewektheid en levenslust het dorp verlaten te hebben, uit vrees voor de geheorscht hebbende ziekten, thans kon men het ieder aanzien, dat de ziekte hare macht had verloren en het dorp den rug gekeerd. Da heer ter Hall weet zijne hoorders uitstekend te ver maken Tusschenbeide doet hij den lever schudden van het lachen en dat spaart een ziekte, zeggen de doctoren of ge knijpt een oog toe voor het bijtende, stekende, geeselende couplet, wauneer hij politiek of maatschappelijke instellingen onder bet mos neemt. En zijne radheid van tong doet stellig een ieder verbaasd staan. Het program ma bevatte 10 noramers, waaronder uitmuntten de dans meester en de philosopheereude orgeldraaier", doch zijne goedgeefscbhoid maakte van de 10 ruim 20. Het is een gohoel onbegrijpelijke zaak. hoe éón persoon, zóó een ge- heelen avond een volle zaal weet bezig te houden. Gri meering eu costumes zjju ouberispelijk. Het bestuur van Nut en Genoegen" wenscht den heer ter Hall alle goeds op zijn nieuw gekozen baan en roept hem vau harte een tot weerziens" toe. Een talrijk publiek was den 14 naar hot lokaal de Zwaan" te SSeerhugowaard getogen om de bui tengewone vergadering van het Nutsdepartement aldaar bij te wonen. De telkens herhaalde toejuichingen bewe zen duidelijk hoe door de zangvereoniging >Crescondo" haren reeds gevestigden naam werd gehandhaafd hoe meesterlijk door deu heer S. Brugman »In 't cachot" werd vertolkt, eu hoezeer eveneens in den smaak vielen: De bedrogen badgasten", door drie leden der zangver eoniging. »Do koffievrouw", door don heer T. Winkel, en het tooneelstuk »De familie Berkholt", opgevoerd door de rederijkerskamer Harmonie", en geschreven dooreen harer werkende leden. Was men in de laatste jaren te Hccrhugowanrd bijna geheel verschoond van brand, de laatste maanden geven eene treurige tegenstelling. Den 15 brandde het huis en de smederij van J. S. door onbekende oorzaak geheel af. Daar het op klaarlichten dag geschiedde, kon nog iets ^ered worden. Toch l.jdt de bewoner een ge voelig verliesdaar alles zeer laag verzekerd was. In deu laten avond van den 18 verbrandde even eens het schoolgebouw te Veenlmlzen met het ameu blement, de schoolbehoeften en leermiddelen. De onmid dellijk daaraan belendende onderwijzerswoning heeft men weten te behouden. Blijkens telegram van deu gouverneur-generaal van Ned. Indië van den 18 wordt de gouverriemeuts-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 489.147 pikols. Den 18 zijn te 's-Gravenhage voor do nuttige handwerken o.a. geslaagd de dames T. van Es te Enk- hulzen, M. Kruisman te Hoorn en S. Kuiper te Haarlem. Den 18 is te Haskerdijken een elf-jarige knaap, die van een over eene sloot liggende plank gleed op het ijs, door dat ijs gezakt en verdronken. Don 18 zijn de beide Koninginnen per Holl. spoor trein van 's-Gravonhage naar Leiden gegaan waar de wachtkamer van bet station feestelijk versierd waster wijl in de stad uit allo woningen de nationale driekleur wapperde. De vorstinnon, die voor de eerewachten bedankt hadden, werden opgewacht door burgemeester eu wethou ders. Twee dochters van de wethouders Jnta en de Sturler boden bloemruikers aan. In een met zes paarden bespaunon galarijtuig voorafgegaan door deu burgemeester iu een rijtuigwerd eerst naar het Akademiegebouw gegaan, en vervolgens naar het Museum van «Natuurlijke Historie." Voorbij de studentensociteit Minerva" komende waar bloemruikers aangeboden werden, zagen de Vorstinnen daar opgesteld de verschillende studenten-vereenigingen met hare banieren. In hot Rijks-Museum, waar weder bloem ruikers aangeboden werden werd het merkwaardigste der verzameling in oogenschouw genomen. Aan oen nieuwen, onlangs uit Indië gekomen vogel werd ter her innering aan dit vorstelijk bezoek, met vergunning, de naam van Koningin Wilhelmina gegeven. Na een rijtoer door de stad werd een bezoek gebracht in de Lakenhal van het stedelijk mnseum. Te 4 nren werd de terugreis aanvaard langs den weg werden de bezoeksters luide toegejuicht. De IJsclab te Rolhnrn hoeft dezen winter nog geeue uitgaven. Tijdens de vorige vorst was het geheele bestuur o jgesteld en moest zelfs eene vastgestelde ver gadering worden afgezegd. Schuatsonbauen werden dan ook door particulieren onderhouden. Thans worden de kosten van de geheele sneeuwoprniming, in verband met de ouvertrouwbaarheid van het ijs ie hoog geacht. Het zal dus zijntwee wintors en geene nitgaven. De hoer dr. J. E. Alberts te Aarlanderveen heeft bedankt voor zijne benoeming tot gemeente-geneesheer te Helder. Te Katwijk aan Zee heerscht typhus epidemisch er komen nog al gevallen met doodelijken afloop voor. Door 99 hoofden van gezinnen te Ktiidaohar- n oude is aan den raad dier gemeente het volgend adres gericht Geven met verschuldigden eerbied te kennen, onder- geteekenden, allen ingezetenen der gemeente dat zij met ingenomenheid hebben vernomen, dat door UE.A. pogingen zijl. aangewend, bij de bevoegde macht, de zoogenaamde tienden voortaan niet te heffen van den landbouwer, doch deze soort belasting te innen in den vorm van booldelijkon omslag. Geven bij dezen hun leedwezen te kennen, dat uwa pogingen niet dat gevolg hebben gehad wat door u was ewenscht.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1