Houtveiling te Bergen, IBs ÏAlMsSlElSr Openbare Verkooping Herijk No. 23*. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. ZONDAG 21 FEBRUARI. TWEEBE BLAI». Amsterdamsche Brieven. Binnenland. Advert e n tién. HAKHOUT, M. GOUVERNE voor de bewoners van wijk Bop 22, 23 en 24 Februari, wijk C op 25 en 29 Februari 1 en 2 Maartvan des voormiddags 9 to des namiddags 3 uren. om contant geld, \MiMAARSCHE C(M RV\T. Deze Courant wordt Dinsdag', Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 3 LIX. (Slot.) Twee dagen later was ik weder in het gebouw der »Vrije Gemeente" te vinden. Ditmaal was ik daarheen gegaan om getuige te zijn van de propaganda-bijeenkomst uitgeschreven door het uitvoerend comité van den wed strijd voor handwerkslieden en leerlingen van Amsterdam en omliggende gemeenten. Uit andere couranten zullen onze lezers wel gezien hebben hoe de sociaal-democraten deze vergadering gebruikt hebben om opnieuw bot te vieren aan hun lust tot onordolijkheden Daarbij zullen wij dan ook niet stilstaan, maar wel bij de aanleiding daartoe. Men moet namelijk weten dat de hiervoren genoemde wedstrijd met welke goede be doelingen ook ontworpenéchec dreigt te lijden. De heeren van het comité hadden gemeend, dat de patroons hunne werkplaatsen wel aan hun personeel zonden willen afstaan om dit in de gelegenheid te stellen, in zijn vrije uren een kunststuk voor den wedstrijd te vervaardigen maar over het algemeen hebben de heeren zich daarin vergist. De werklieden aan fabrieken zijn althans van dit voorrecht buitengesloten. Ligt daarin minder bezwaar voor timmerlieden en in het algemeen voor hen, die slechts weinig ruimte voor hun arbeid noodig hebben, voor andere ambachten, zooals b.v. het vuurwerken, wordt de mededinging on mogelijk gemaakt. Toch zouden al deze moeilijkheden hetzjj door voorschotten als anderszins, nog wel te over winnen zijn geweestals van den kant der werklieden zelve wat meer belangstelling ware betoond. Maar deze liet zeer veel te wenschen over, zoodat het te voorzien was, dat de luisterrijke wijze, waarop de maatschappij van bouwkunst door dezen wedstrijd haar vijftigjarig bestaan wilde vierenzou nitloepen op eene mislukte poging. Als noodschot werd nu de bedoelde vergadering gebruikt. Dat deze niet eerder werd gehouden zal wel voornamelijk hiervan een gevolg zijn, dat het comité zeer goed wist, dat zijn streven door de sociaal-democraten werd tegengewerkt. Hoe evenwel eene bijeenkomst te organiseerendie wel door goedgezinden en niet door rustverstoorders werd bezocht Op de volgende wijze meende de commissie dit doel te kunnen bereiken. Zich zooveel mogelijk van openbare aankondigingen onthou dende, richtte zij eene uitnoodiging tot de leden van Patrimonium, den roomsch-katholieken volksbondhet Nedbrlandsch Werkliedenverbond en de koninklijk goed gekeurde vakvereenigingen der hoofdstad, waarin o. a. werd gezegd»Het zou ons aangenaam zijn, indien de leden uwer vereeniging zoo talrijk mogelijk tegenwoor dig waren. Daar de tijd beperkt is, kunnen wij niet aan eiken genoodigde een toegangskaart uitreiken, maar ook de geïntroduceerden van uw bestuur zullen ons zeer welkom zijn." Zoo overtuigd was de commissie van het doeltreffende van haar maatregeldat zij geen bezwaar maakte tegen de voorwaarde, waarop de Vrije Gemeente" haar gebouw kosteloos voor deze bijeenkomst wilde afstaan, namelijk het weren van sociaal-democra tische handwerkslieden en hunne vertegenwoordigers. Er was echter gerekend buiten de Lood- en Zinkwer- kersvereeniging. »Door Eendracht Sterk," die goedge keurd is bij koninklijk beslnit en dus ook een uitnoodi ging had gekregen. Nauwelijks had het bestuur dier vereeniging deze ontvangen of het legde onmiddelijk duizend introductie-biljetten ter perse, waarvan het er, hoe kort ook de tijd was, nog omstreeks 850 onder de leden der sociaal-democratische zustervereenigingen wist te plaatsen. Daarvan was het gevolg, dat op den be- wusten avond niet omstreeks driehonderd werklieden naar de zaal der Vrije Gemeente" togen, zooals de com missie had gedacht, maar minstens tusschen de duizend en twaalfhonderd. Het was een ware kwelling voor het comité om al die mingewenschte bezoekers" de controle te zien passeeren, maar hunne introductie-biljetten waren in orde en zij konden derhalve niet geweerd worden. Als nu maar niet de heer D. H. Heldt als spreker was opgetreden, zou misschien alles nog betrekkelijk rustig zjjn afgeloopen, maar juist deze keuze was als olie in het vuur. Daarmee is niets ten nadeele gezegd van den voorzitter van het Alg. Nederl. Werkliedenverbond. Men vergete niet, dat de beer Heldt, eenmaal als werk man naar de Kamer afgevaardigdop het haagsche Binnenhof zijne werkmansgewoonten geheel heeft afgelegd en totaal .verkamerd" is, zooals de Hagenaars zeggen. Niet aan de arbeiderszaak is hij ontrouw geworden, maar docr den omgang met mannen van wellevende manieren en door een grondige studie, waaraan hij menige nacht rust heeft ten offer gebracht is hij langzamerhand iets hooger geklommen dan den vlakken grond, waarop de arbeiders staan. Dat is velen, die vroeger zijns gelijken waren, een doorn in het oog. Een werkman wist mij dan ook mede te deelen, dat het samenstroomeu der so ciaal-democraten in do .Vrije Gemeente" niet het min9t daarin zijn oorzaak had gevonden, dat men den heer Heldt eens op onzachte wijze van zijn voetstuk wilde afwer pen. Het primitieve plan der rustverstoorders moet ge weest zijn om na de rede van den heer Heldt als één man op te staan en tegen den spreker te demonstreeren. Om mij onbekeudo redenen is dat echter niet uitgevoerd. Toen eerst keerde de woede zich met al haar kracht te gen het comité en had de voorzitter slechts een poging te wagen tot het bekorten der discussie, of men had de poppen aan het dansen. Zooals wij zeiden, zullen wij geen beschrijving van het tumult geven, omdat wij dan slechts in herhalingen van de verslagen in andere cou ranten zouden vervallen. Maar wat wij nog niet vermeld zagen, is bet ougeduldige wachten van groepjes sociaal democraten buiten het gebouw der .Vrije Gemeente", blijkbaar om den heer Heldt een alles behalve vriende lijken uittocht te bereiden den heer Heldt, die op dat uur al lang zijn glas bier in een rustig hoekje van Americain zat te drinken. Het kabaal in »de Vrije Gemeente", de zingende wan deling door de stad na de betooging voor de iuvrijheidsstel- ling van Geel en het uitdagende optreden tegen de .Bioedwet", m. a w. de nationale militie, hebben bij menigeen de vraag doen oprijzen of wij weder aan den vooravond staan van nieuwe sociaal-democratische onlus ten. Werkelijk heeft het daarvan den schijn. Zou het al te gewaagd zijn om te veronderstellen, dat de »soci- aaltjes" eens probeeron willen hoever zij kunnen gaan onder het bewind van Vening Meinesz Van Tienhoven had er bij hen den schrik ingejaagd, met hem viel niet te gekscheren, want in het zachtste geval liet hij de wapenstokken op de ruggen der oproerkraaiers neerdalen en in het ergste geval deinsde hij er niet voor terug om de vuurmonden op hen te richten. Tot hiertoe betoont de politie zich zeer lankmoedig en komt zij in ver gaderingen waar voor wanorde gevreesd wordtvoor bet grootsto deel in burgerkleeding. Wie echter Vening Meinesz kent, weet te verzekeren, dat des bur gemeesters geduld ook grenzen heeft en als eenmaal de maat vol is, behoort hij niet tot de gemakkelijkste. Dat onze nieuwe burgervader de belangen van Am sterdam als handelsstad begrijpt, heeft hij dezer dagen weder getoond door mot zijne wethouders bij den raad een voorstel in te dienen on> voor het bevaarbaar houden van het Noordzee-kanaal een vasto jaarlijksche bij drage van 9000 af te staan en bovendien '/3 van do jaarlijksche exploitatiekosten tot een maximum van ƒ3000. Tevens hebben b. en w voorgesteld, aan dit subsidie de voorwaarde te verbinden dat het alleen dan ter be schikking is, als rijk en provincie bereid zijn. minstens een gelijk bedrag af te staan, 't Wordt tijd, dat in deze aangelegenheid eens krachtig wordt opgetreden. De nadoelendie handel en scheepvaart verleden winter hebben ondervondentoen een dikke ijslaag zich had vastgelegd tusschen de hoofdstad en haar Noordzee-haven, liggen velen nog versch in hoi geheugen, maar niettemin heeft men dezen winter bijna geen hand uitgestoken om herhaling daarvan te voorkomen. Als de thermometer maar lang genoeg onder 0° had gestaan, zou ook dezen winter Neerland's hoofdstad te water onbereikbaar zijn geweest. Dan zijn de duitschors toch heel wat flinker; zij weten hunne Noord- eu Oostzeehavens wel open te houden, al vriest 't dat het kraakt wat zij kunnen, zal toch in Holland geen onmogelijkheid ziju. 't Is daarom te hopen, dat rijk en provincie de voetstappen van het amsterdamsche dagelijkscho bestuur zullen drukken, op dat het gevaar worde afgewend dat de hartader des lands 's winters voor een deel is geïsoleerd. Een belangrijke enquête is ontworpen door de afdee- ling Amsterdam I van de vereeniging Volksonderwijs". Zij wil uamelijk uitvorschen welk een omvang do voe ding van behoeftige aclioolkinderen heeft en hoe deze werkt. Tot dat doel heeft zij eene circulaire met oen elftal vragen aan de verschillende hoofden van scholen in Nederland gericht met verzoek, de antwoor den daarop vóór 1 Maart in te zonden. Met belangstelling zien wij een overzicht van al deze antwoorden tegemoet en wij hopen daarop later dan ook terug te komen. H. K. H. de groothertogin van Saksenprinses Sophia der Nederlanden, viert den 8 October a.s. haar gouden bruiloftsfeest. Er heeft zich eene hoofdcommissie gevormd voor het aanbieden van een nationaal huldebe- wijs bij die gelegenheid, bestaande uit den minister van buitenl. zaken, dien van binnenl. zaken, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de commissarissen der Koningin, den voorzitter van den Hoogen Raad, den vice-president van den Raad van State, de burgemees ters van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage en de heeren mr. J. P. J. A. graaf van Zuijleu van Njje- velt, graaf C. van Bijlandt en jhr. mr. W. F. Rochus- sen, allen oud-gezant bij het hof van Weimar. De uit voerende commissie uit die hoofdcommissie heeft zich tot de burgemeesters gewend, hare medewerking inroe pende tot bereiking van het beoogde doel. Daarom zegt de commissie, dat de kleinste bijdrage gaarne aangeno men zal worden, daar het er meer om te doen is, der geeërbiedigde vorstin een bewijs te geven dat zij in haar geboorteland niet vergeten is, dan om in engeren kring groote 'bijdragen in te zamelen. Daarom is door haar gemeend het maximum der bijdrage op f 10 te moeten bepalen. Op 1 Februari was volgens bekendmaking van den minister van financiën een bedrag van f 3,760.000 aan schatkistpromessen in omloop. Het vergrooten van het Poolsche Koffiehuis te Amsterdam is opgedragen aan den heer I. Koster aldaar voor J 118.578. Te Leeuwarden was in 1890 een huwelijk voltrok ken tusschen een jonkman van 18 en eene weduwe van 47 jaren, die toen een zoon had van 21 jaar, thans militair in O. Indië en een zoon van 18 jaar. Beide personen, toen 18 jaar oud, stiefvader en stiefzoon, heb ben dit jaar aan de nationile militie deelgenomen, doch zijn vrij eerstgenoemde omdat hij is eenige wettige zoon, de tweede wegens broederdienst. De heer mr. H. W. J. van Marleonlangs te Deventer overledenheeft aan de gemeente Deventer vermaakt zijn woonhuis aan de Nieuwe Markt en eene som van j 10000 tot inrichting van dat huis voor een gymnasium. De gemeenteraad van Haarlem heeft aan don heer D. J. Ziegeler, sedert October 1852 directeur der bank van leening, op ziju verzoek eervol ontslag ver leend. onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door hem aan de gemeente bewezen. De heer dr. J. C. Kapteijn hoogleeraar te Gro ningen is door den president der fransche republiek benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. De burgemeester van 's-Gravenhage beeft afwijzend beschikt op het verzoek om met het blad Recht voor Allen langs de straten te mogen venten. De soiréo variée in de .Ooievaar" te Uitgeest vond ook thans weder, evenals vorige winters, zooveel bijval, dat de beide avonden, de eerste maal tegen 50 centen, de tweede maal voor 30 centen, de zaal te klein was om alle belangstellenden te bevatten die ook van omliggende plaatsen waren opgekomen. Beide voorstel lingen die eerst na middernacht geëindigd waren, werden besloten met een bal, onder leiding van den beer Kesseler. van OO a ÏO parken extra zwaar eiken en berken liggende gehakt op de Znidergeest, op Donderdag, den 25 Februari 1892, 's morgens te 10 uren precies. AIOTAKII zal verkoopen te EGMONDBINNENin de herberg van J. Libfting op Dinsdag 1 Maart 1892, des voormiddags 10 uur: 1. De Hulsniauswonlng met Boot, verderjg e- timmerte en diverse WEILANDEN, alsmede een Bonwakker, te Egmondbinnen op Rinnegom en aan den straatweg naar Egmond aan Zeegroot 5.17.80 hectaren. Behoorende tot den boedel van wijlen G. Telleman en G. Apeldoorn. 2. Het HUIS waarin vergunning, met Grond, te Egmondbiunen, aan gezegden straatweg, groot 3 aren. Eigendom van A. Winkel. te Morgen, zal op 23 Februari 1892, voormiddags 11 uur, in de herberg van C. A. Jongkees, aldaar, in het openbaar verkoopen Een Woonhuis en Bouwland, te Bergen, aan den Kerkedijk, te zamen groot 38 aren 10 centiaren. Eigendom van PIETER JONKER verhuurd aan C. Kokkes ad 1.50 per week; en een Huls en Erf, gelegen naast het voorgaande perceel, groot 18 aren 70 centiaren. Eigendom van en bewoond door JAN WOKKE. Breedvoeriger in biljetten omschreven. Roode Leeuw", op Woensdag s morgens elf uur, ten overstaan te SCHAGEN, in de 24 Februari 1892, van den te Alkmaar gevestigdon Notaris HENDRIK JAN de LANGE, na bekomen rechterlijke machtiging, van Eene kapitale HuismanswonlngBoet, Erf, Boomgaard on uitmuntend Wel- en Bouwland te SCHAGEN, op het Noord, aan het Nespad en aan den Halerweg, groot 10 hectaren, 62 aren, 4 centiaren, te veilen in perceelen en massa, en te aanvaarden, de gebouwen en erf, op 1 Mei 1892 en het land dadelijk. Nagelaten door Mejuffrouw J. KEET, echtgenoote van JAN COMMANDEUR. Inlichtiugeu worden gegeven ten katore van den Notaris J. SAMSON te Haarlemmkhmeek en van DE LANGE 8c DE MORAAZ te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5